Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Parczew

5 maja 2022 r.
15:40

Studium medyczne do likwidacji. Co zrobić z budynkiem?

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda

Sejmik województwa lubelskiego likwiduje studium medyczne w Parczewie. Powiat parczewski ma chrapkę na budynek po szkole. Ale marszałek ma już swoją koncepcję.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Medyczne Studium Zawodowe im. Zofii Bagińskiej w Parczewie powstało w 1976 roku, ale to już ostatnie miesiące jego istnienia. W kwietniu radni sejmiku wojewódzkiego podjęli uchwałę w sprawie jego likwidacji. Jak czytamy w uzasadnieniu, głównym powodem jest „malejąca od lat liczba uczniów” i to nawet pomimo uruchamiania nowych kierunków, choćby asystenta osoby niepełnosprawnej. Obecnie, kształci się tu 39 osób. W ciągu ostatnich pięciu lat zainteresowanie podjęciem nauki spadło tu o ponad 50 proc. Chętnych nie ma też do zamieszkiwania w przyszkolnym internacie. Poza tym, o likwidacji przesądzać też mają koszty. W ubiegłym roku, województwo do działalności studium dołożyło ponad pół miliona złotych, bo subwencja oświatowa w wysokości 442 tys. złotych była niewystarczająca.

Samorząd deklaruje, że słuchacze będą mogli kontynuować kształcenie w innych placówkach o takim profilu, m.in. w Łukowie, Białej Podlaskie czy Lublinie. Ale pozostaje jeszcze kwestia 18 pracowników, w tym 11 nauczycieli. Jak przekonują radni sejmiku, dla większości z nich studium jest dodatkowym miejscem pracy.

Budynkiem po studium przy ulicy Szpitalnej zainteresował się samorząd powiatu parczewskiego. – Spotkałem się z wicemarszałkiem i przewodniczącym sejmiku. Przedstawiłem propozycję przejęcia obiektu. Mamy kilka koncepcji, jedna z nich to próba utrzymania działalności studium, bo z informacji pracowników wynika, że są chętni, aby kontynuować tam naukę – mówi związany z PSL starosta Janusz Hordejuk.

Z kolei radni powiatu wystąpili z jeszcze innym pomysłem. – Złożyliśmy interpelację, by utworzyć tam szkołę specjalną – precyzuje radny Adam Wróblewski (PiS).

O takiej potrzebie już w ubiegłym roku mówiło środowisko skupione wokół fundacji Victor. Inicjatywę popiera też radna powiatowa Krystyna Jaśkiewicz (Ziemia Parczewska), która sama jest matką niepełnosprawnego dziecka. – Moja córka ma 27 lat. Kiedy powstawał samorząd, jako rodzice prosiliśmy ówczesne władze powiatu o podjęcie jakichkolwiek działań, ale natknęliśmy się na ścianę. Naczelnym grzechem naszego samorządu jest wspomniany brak placówki specjalistycznej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej – sygnalizowała w ubiegłym roku Jaśkiewicz.

Okazuje się jednak, że samorząd województwa nie chce przekazać budynku powiatowi.

– Dostałem odpowiedź, że marszałek ma już pomysł na ten obiekt. Ale nie doprecyzował jaki konkretnie. Wiadomo tylko, że ma służyć na „potrzeby mieszkańców”. Z tego co wiem, trzeba tam przeprowadzić remont – zaznacza Hordejuk.

– Samorząd Województwa Lubelskiego realizując zadania nałożone ustawą o samorządzie wojewódzkim, gospodaruje nieruchomościami starając się wykorzystywać je do własnych celów – tłumaczy Remigiusz Małecki, rzecznik marszałka.

Obecnie, województwo przygotowuje koncepcje zagospodarowania budynku na cele edukacyjne lub szkoleniowe. – W ostateczności, jeśli analiza możliwości działania naszego samorządu na tej nieruchomości okaże się niecelowa lub nie będzie odpowiedniego finansowania, to zarząd wówczas rozważy możliwość jej dzierżawy lub sprzedaży – dodaje Małecki. Teraz, w obiekcie schronienie znaleźli m.in. uchodźcy z Ukrainy.

– Bardzo żałuję że tak się stało, bo jesteśmy chyba jedynym powiatem na Lubelszczyźnie, gdzie brakuje takiej specjalistycznej placówki dla niepełnosprawnych – przyznaje radna Jaśkiewicz.

Póki co, władze powiatu nie wiedzą jeszcze jak rozwiązać ten problem. – Takie szkoły wymagają dużego wkładu finansowego ze strony samorządu. Myślę, ze trzeba poczekać na lepsze rozwiązania systemowe ze strony rządu. Ale te potrzeby widzimy – zapewnia starosta.

Podejmując decyzję o likwidacji studium, województwo wykazało w uzasadnieniu, że budynek wymaga dostosowania do wymogów ochrony przeciwpożarowej, m.in. dobudowania klatki schodowej.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Rozliczamy podatek z Niemiec i Holandii? Praktyczny przewodnik

Rozliczamy podatek z Niemiec i Holandii? Praktyczny przewodnik

Rozliczenie podatku po pracy za granicą to obowiązek, który może przynieść wymierne korzyści finansowe. Wielu Polaków zatrudnionych w Niemczech lub Holandii ma prawo ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku. Choć na pierwszy rzut oka procedury mogą wydawać się skomplikowane, odpowiednia wiedza i przygotowanie pozwalają sprawnie przejść przez cały proces.

Oswoić skoliozę. Lublin gospodarzem ogólnopolskiej konferencji
WIDEO
film

Oswoić skoliozę. Lublin gospodarzem ogólnopolskiej konferencji

17 i 18 maja w Lublinie odbędzie się druga edycja ogólnopolskiej konferencji „Oswoić skoliozę – nie tylko dla rodziców”. To wyjątkowe wydarzenie, które gromadzi rodziców, dzieci i specjalistów z całej Polski, by wspólnie rozmawiać o leczeniu, diagnozie i życiu z deformacjami kręgosłupa. Organizatorem jest Fundacja Pomoc Daje Moc, a współgospodarzem merytorycznym – Uniwersytet Medyczny w Lublinie.

Pijany 27-latek uciekał przed policją. Zatrzymany został pod Lublinem

Pijany 27-latek uciekał przed policją. Zatrzymany został pod Lublinem

Policjanci z lubelskiej drogówki zatrzymali 27-letniego kierowcę audi, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej i uciekał przez kilka kilometrów. Mężczyzna miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Jaki styropian do ocieplenia elewacji wybrać?

Jaki styropian do ocieplenia elewacji wybrać?

Dlaczego wybór styropianu ma tak kluczowe znaczenie przy ociepleniu elewacji Twojego domu? Otóż to właśnie rodzaj i parametry płyt wpłyną na komfort termiczny, trwałość instalacji i wysokość rachunków za ogrzewanie. Nieprawidłowo dobrany materiał może prowadzić do powstawania mostków termicznych, pleśni czy pęknięć tynku. Z kolei optymalny styropian zapewni równomierną temperaturę wewnątrz pomieszczeń oraz niską częstotliwość napraw. Przyjrzyjmy się zatem trzem podstawowym rozwiązaniom: klasycznemu styropianowi białemu, nowoczesnemu styropianowi grafitowemu oraz wytrzymałemu styropianowi XPS. Dzięki temu łatwiej dopasujesz materiał do swojego budżetu, warunków lokalnych i oczekiwań co do oszczędności energetycznych.

Parking i magazyn blisko Lotniska Chopina – komfort w jednym miejscu

Parking i magazyn blisko Lotniska Chopina – komfort w jednym miejscu

Planujesz podróż z Lotniska Chopina i zastanawiasz się, gdzie bezpiecznie zostawić auto albo co zrobić z rzeczami, które chwilowo nie zmieszczą się w mieszkaniu lub firmie? W Warszawie znajdziesz dwa rozwiązania tuż obok lotniska – parking EasyParking oraz przestrzeń magazynową Przechowuj.pl. Poznaj miejsce, które oszczędzi Twój czas i nerwy.

Dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa

Dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa

Szybkie, precyzyjne reagowanie na dynamicznie zmieniające się trendy i potrzeby klientów to element, który jest absolutnie niezbędny do tego, aby przedsiębiorstwo mogło dynamicznie się rozwijać oraz zawsze być o krok przed konkurencją. Wśród wyjątkowych rozwiązań technologicznych, dzięki którym przedsiębiorcy mają bardzo duże szanse na osiągnięcie celu, często specjaliści wskazują na wyjątkowe oprogramowanie ERP, czyli Enterprise Resource Planning. Jest to specjalny program, dzięki któremu można zarządzać zasobami firmy w sposób kompleksowy. W poniższym artykule objaśniamy, dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa. Zapraszamy do lektury.

Dzieci pozostawione bez opieki, alkohol w wózku. Policja interweniowała w Janowie Lubelskim

Dzieci pozostawione bez opieki, alkohol w wózku. Policja interweniowała w Janowie Lubelskim

37-letnia Ukrainka miała ponad promil alkoholu. Na czas przyjazdu pogotowia, jej dziećmi zajęła się policjantka

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

Wózki widłowe to nieocenione narzędzia w magazynach, na budowach i w centrach logistycznych. Choć obsługa tych maszyn wydaje się prosta, to w praktyce wiele osób popełnia błędy, które mogą prowadzić do uszkodzenia towaru, awarii sprzętu, a nawet groźnych wypadków. Oto pięć najczęstszych pomyłek, których warto unikać, aby praca była bezpieczna i efektywna.

Lubelskie świętuje z Funduszami Europejskimi! Poznajcie najciekawsze atrakcje!

Lubelskie świętuje z Funduszami Europejskimi! Poznajcie najciekawsze atrakcje!

Dni Funduszy Europejskich to coroczne święto projektów zrealizowanych dzięki wsparciu Unii Europejskiej. Od foodtruckowego szaleństwa po koncerty gwiazd, od bezpiecznej jazdy po malownicze krajobrazy – między 9 a 11 maja czeka nas prawdziwa eksplozja atrakcji. Znajdziecie je podczas wielkiego finału w Kraśniku lub bardziej kameralnych wydarzeń, jak to w Poleskim Parku Narodowym. Sprawdźcie, czego nie możecie przegapić!

Przełom w leczeniu otyłości w Zamościu – pierwsza operacja bariatryczna w szpitalu wojewódzkim

Przełom w leczeniu otyłości w Zamościu – pierwsza operacja bariatryczna w szpitalu wojewódzkim

W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Zamościu rozpoczęła się nowa era w leczeniu chorób cywilizacyjnych. W marcu przeprowadzono tam pierwszą operację bariatryczną – uznaną na świecie metodę leczenia ciężkiej i olbrzymiej otyłości.

Młodzież wzięła dobry przykład. Motor Lublin wygrywa na inaugurację Ekstraligi U-24

Młodzież wzięła dobry przykład. Motor Lublin wygrywa na inaugurację Ekstraligi U-24

Od zwycięstwa do zwycięstwa kroczy w PGE Ekstralidze Orlen Oil Motor Lublin, a we wtorek przykład ze starszych kolegów wzięła lubelska młodzież. Na inaugurację Ekstraligi U-24 Motor Lublin nie dał na swoim torze żadnych szans Impakt Włókniarzowi Częstochowa

Ponad tysiąc stypendiów dla najzdolniejszych uczniów z Lubelszczyzny

Ponad tysiąc stypendiów dla najzdolniejszych uczniów z Lubelszczyzny

Najlepsi uczniowie z regionu przez najbliższe dziesięć miesięcy będzie otrzymywać dodatkowy zastrzyk gotówki. Pieniądze mogą przeznaczyć m.in. na rozwój swoich pasji, czy zakup sprzętu.

Emmanuel Lecomte to jeden z liderów PGE Start Lublin

Czas na energetyczne derby. PGE Start kontra PGE Spójnia

Sponsorem Startu i Spójni jest PGE, dlatego w środowisku mówi się o „energetycznych” derbach. I właśnie energia będzie słowem kluczowym tej rywalizacji, która rozpocznie się o godz. 17.30.

Zdjęcie ilustracyjne

Wypadek na drodze wojewódzkiej. Trzy osoby poszkodowane

Na ten moment wiadomo, że jedna z osób poszkodowanych trafiła do szpitala. Nie miejscu trwają utrudnienia w ruchu.

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja
UTRUDNIENIA W RUCHU

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja

W sobotę 3 maja w Lublinie odbędzie się barwny korowód tańczący poloneza. Na kierowców w czasie obchodów święta czekają utrudnienia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium