Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

17 lipca 2020 r.
21:51

Możliwe zmiany po wyborach prezydenckich. "Tak czy inaczej, czeka nas bardzo ciekawy czas"

0 11 A A
Grzegorz Gil
Grzegorz Gil (fot. Piotr Michalski)

Tak czy inaczej, czeka nas bardzo ciekawy czas. Ani jedna, ani druga strona sceny politycznej nie pozostanie taka sama. - Rozmowa z dr Grzegorzem Gilem, politologiem z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• W drugiej turze wyborów prezydenckich Andrzej Duda pokonał Rafała Trzaskowskiego i pozostanie prezydentem przez kolejne pięć lat. Czego możemy spodziewać się po jego drugiej kadencji?

- Pytanie zasadnicze dotyczy perspektywy i ja też sobie je zadaję. Czy to będzie rzeczywiście druga kadencja, czy druga jako przedłużenie pierwszej. Jest dużo znaków zapytania, ale druga kadencja, konstytucyjnie ostatnia, sugerowałaby, że prezydent będzie bardziej niezależny, będzie formułował swoją politykę w sposób na pewno przyjacielski wobec Rady Ministrów i Prawa i Sprawiedliwości, ale będzie chciał zapisać się w historii jako prezydent próbujący przekonać do siebie także jakąś część z tych 10 milionów Polaków, którzy na niego nie głosowali. 

Osobiście nie chciałbym jednego scenariusza, w którym prezydent w kampanii wyborczej do parlamentu w 2023 roku będzie namiętnie fotografował się z premierem rządu PiS próbując przechylić szalę zwycięstwa na rzecz obozu Zjednoczonej Prawicy. To by była powtórka z historii, tylko z odwróceniem ról.

Tak czy inaczej, czeka nas bardzo ciekawy czas. Ani jedna, ani druga strona sceny politycznej nie pozostanie taka sama. Wydaje się, że Jarosław Gowin, choć był głosem rozsądku, będzie musiał ponieść karę za zamieszanie związane z wyborami korespondencyjnymi. Pytanie, kto zostanie wtedy doproszony wtedy do obozu Zjednoczonej Prawicy. Nie wiadomo, co wydarzy się w Senacie, czy wyborcza porażka opozycji go nie osłabi i czy PiS nie będzie próbował nęcić opozycyjnych senatorów, by zyskać większość w tej izbie. Z kolei opozycja może nie dotrwać w tej formule do kolejnych wyborów.

Paradoksalnie zatem tą oazą spokoju i enklawą, gdzie w zasadzie niewiele może nas zaskoczyć, jest Pałac Prezydencki. To może wróżyć dobrze, jeśli chodzi o wizję prezydentury.

• Co zwycięstwo Andrzeja Dudy oznacza dla obozu rządzącego?

- Nie mam najmniejszej wątpliwości, że przy Nowogrodzkiej (adres warszawskiej siedziby centrali PiS - przyp. aut.) odetchnięto z ulgą. To jest duży mandat społeczny, by tzw. „dobrą zmianę” kontynuować, bo nie bardzo wyobrażam sobie odejście od tego hasła. Ten kurs będzie dalej utrzymywany w kontekście kolejnych wyborów. Można się zatem spodziewać współpracy i tego duumwiratu obozu prezydenckiego i rządowego i m.in. kolejnych programów socjalnych. Wyniki wyborów prezydenckich pokazują, że Polacy właśnie tego oczekują. Historia pokazuje, że w krótkoterminowej, wyborczej skali, to jest skuteczne. Dziś niewiele wskazuje, by PiS miało przegrać kolejne wybory parlamentarne. Jest jednak grupa kilku milionów nowych wyborców, którzy w roku 2023 zagłosują po raz pierwszy. Do nich też trzeba będzie jakoś dotrzeć.

• Mówimy o kontynuacji „dobrej zmiany”, a co z bardziej kontrowersyjnymi pomysłami, jak reforma sądownictwa, czy zapowiadana ostatnio repolonizacja mediów? Gdyby prezydentem został Rafał Trzaskowski, rządowi PiS byłoby trudno przeprowadzić zmiany w tych kwestiach. Z prezydentem Andrzejem Dudą wydaje się to łatwiejsze.

- Z pewnością, bo jeśli mamy drugi składnik władzy wykonawczej po stronie rządowej, to nie ma w zasadzie żadnych hamulców, z wyjątkiem Senatu, który może grać na czas i bliskiego otoczenia międzynarodowego. 80 proc. wyborców Andrzeja Dudy to tzw. twardy elektorat. To mniej więcej 8 milionów Polaków, dla których ani zmiany w sądach związane z politycznym kontrolowaniem wymiaru sprawiedliwości, ani ewentualne repolonizowanie mediów nie będzie zaskoczeniem, a pewnie większość z nich nawet temu przyklaśnie. Pytanie o pozostałą grupę, bo wydaje mi się, że w tym momencie gwałtowne przyspieszanie „dobrej zmiany” nie oznaczałoby, że PiS zyska nowych zwolenników. Mogłoby się to okazać wręcz ryzykowne.

• Sugeruje pan, że rządzący wstrzymają się z wprowadzaniem tych reform?

- Myślę, że PiS będzie realizował ten program, być może w bardziej wyrafinowany i spokojny sposób. Być może już nie pod osłoną nocy, bo to się źle kojarzy. Pamiętajmy, że dyskusja o praworządności w Polsce toczy się na forum unijnym i może być tak, że ta narracja „pełzającego polexitu” może oddziaływać na wybory polityczne Polaków, którzy są jedną z najbardziej euroentuzjastycznych nacji w Europie. Gra do jednej bramki na zasadzie „reformujemy, bo czujemy moralne prawo i zagraniczna krytyka nas nie interesuje”, może się okazać przeciwskuteczna. Sądzę, że będzie tu balans i dużo więcej ostrożności po stronie PiS.

• Jaka będzie polityczna przyszłość Rafała Trzaskowskiego? Przegrał wybory, ale z obozu Koalicji Obywatelskiej słychać głosy, że wygrał, zdobywając poparcie ponad 10 milionów Polaków.

- Mark Twain pisał, że są trzy rodzaje kłamstw: kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyki. Statystyka jest tu kłopotliwa. Trzaskowski dostał 10 milionów głosów, ale pamiętajmy, że twardy elektorat Platformy Obywatelskiej to około sześć milionów. Te cztery miliony dodajemy dlatego, że ci ludzie zagłosowali zasadniczo przeciwko „dobrej zmianie”. Dlatego nie rozpędzałbym się z takimi komentarzami.

Rafał Trzaskowski decydując się na kandydowanie, specjalnie dużo nie ryzykował. Po początkowym efekcie „wow”, później jego kampania trochę się wywłaszczyła, co nie zmienia faktu, że osiągnął wynik co najmniej przyzwoity. Teraz wróci do warszawskiego ratusza, ale przypuszczam, że to nie będzie dla niego koniec. Ewidentnie było widać, że w swojej kampanii nie epatował symbolem Platformy Obywatelskiej. To sugeruje, że Platformę po szóstych z rzędu przegranych wyborach czeka reforma i ten wynik, solidny, ale jednak nie zwycięski, może być kłopotliwy nie dla Trzaskowskiego, ale dla Borysa Budki. Nie wyobrażam sobie, by obecny prezydent Warszawy zniknął ze sceny politycznej jako perspektywiczny lider opozycji i jej prawdopodobny kandydat w wyborach prezydenckich w roku 2025.

• Mówi się, że może założyć własny ruch polityczny. To jest możliwy scenariusz?

- Trzy lata do wyborów parlamentarnych to stosunkowo dużo, więc można sobie pozwolić na dekompozycję i budowanie czegoś nowego. Środowisko Platformy na pewno nie zostanie przebudowane w stu procentach. Mowa jest raczej o nowym szyldzie. Rafał Trzaskowski jest kojarzony z PO, to sprawa jasna. Ale scenariusza związanego z nową formacją nie możemy wykluczyć. Zwłaszcza, że w kampanii były sygnały – na razie podprogowe – że Trzaskowski będzie jednak próbował budować na tym wyniku coś nowego. Nie zdziwiłyby mnie takie próby.

• W siłę rośnie formacja Szymona Hołowni. Można domniemywać, że gdyby nie zmiana kandydata Koalicji Obywatelskiej z Małgorzaty Kidawy-Błońskiej na Rafała Trzaskowskiego, to były prezenter telewizyjny znalazłby się w drugiej turze.

- Prawdopodobnie byłby w tej drugiej turze, jako kandydat łatwy do przełknięcia dla tych, którzy nie do końca ufali Andrzejowi Dudzie i przede wszystkim dla jego zadeklarowanych przeciwników. W tym przypadku znaczenie może mieć kalendarz wyborczy. Jeśli przez trzy lata ten projekt się utrzyma, zaproponuje realną i merytoryczną alternatywę, to formacja Hołowni może się znaleźć w Sejmie z liczną reprezentacją parlamentarzystów, o ile dotrwa do wyborów. Argument dotyczący bazowania na ludziach neutralnych z czystą kartą w polityce, daje na to szansę, choć nie wiem, czy pozwoli na rozbicie tego duopolu, który mamy od lat.

• Co z Konfederacją i jej kandydatem Krzysztofem Bosakiem? Czy to środowisko też będzie rosło w siłę?

- Tu pojawia się kilka scenariuszy. Już wspomniałem, że prawdopodobnie prędzej czy później w obozie Zjednoczonej Prawicy zabraknie Jarosława Gowina. PiS może mieć więc pokusę, by poszukać – proszę wybaczyć sformułowanie – zapchajdziury politycznej. Takie zakusy na pewno będą, ale nie wiem, czy Konfederację stać na taki krok w sensie ideowym. To formacja, której nie zależy na wyniku wyborczym, tylko na byciu sobą i w tym kontekście naturalnym wrogiem dla niej jest właśnie PiS. Mam wątpliwości, czy to ugrupowanie pójdzie na współpracę programową z partią rządzącą jeszcze w tej kadencji, bo to mogłoby oznaczać realne straty w kontekście kolejnych wyborów. Ale mam wrażenie, że jakaś część polityków Konfederacji na ewentualne propozycje byłaby w stanie odpowiedzieć pozytywnie.

• A czy takie zakusy mogą być wobec polityków Polskiego Stronnictwa Ludowego? Wynik lidera tej formacji Władysława Kosiniaka-Kamysza był bardzo słaby i pojawiają się już komentarze o niepewnej przyszłości ludowców.

- Gdyby te wybory odbyły się w maju, szef PSL prawdopodobnie uzyskałby trzeci wynik, tuż za Szymonem Hołownią. Trudno jest zrozumieć, co się właściwie wydarzyło, bo choć Kosiniak-Kamysz zdobył większe poparcie, niż Adam Jakubas w 2015 roku, to z obecnej perspektywy ten wynik był katastrofalny. Na pokładzie PSL może dość do „buntu na Bounty” w kontekście chęci przetrwania. Ta partia często była uważana za koniunkturalną i nazywana „chorągiewką na wietrze”. Myślę, że Jarosław Kaczyński i PiS w razie potrzeby nie zawahają się, by przeciągnąć na swoją stronę polityków tego ugrupowania.

• A czy takie próby mogą być w samorządach? Chociażby niektórych sejmikach województw Prawu i Sprawiedliwości do większości brakuje pojedynczych mandatów.

- Nie mam wątpliwości, że polska polityka jest koniunkturalna i mamy do czynienia z przełożeniem jej z poziomu centralnego na lokalny. Próby transferów, by zbudować większość w sejmikach, na pewno będą podejmowane. W regionach, gdzie PiS ma słabszą pozycję, działacze PSL są naturalnymi kandydatami, biorąc pod uwagę zbliżone wartości oraz zagnieżdżenie się Andrzeja Dudy jako osoby popularnej i kojarzonej z interesami polskiej wsi. Ludowcy są dziś zepchnięci do narożnika, z którego mogą wyjść poprzez podanie ręki PiS.

• Wynik na podobnym poziomie do Kosiniaka-Kamysza zanotował Robert Biedroń. Trudno jest porównywać wybory parlamentarne z prezydenckimi, ale co się stało z prawie dwoma milionami wyborców Lewicy, którzy głosowali na nią w ubiegłym roku?

- Zadziałała tu arytmetyka wyborcza i zasada niemarnowania głosów. Wybory prezydenckie w dużej mierze są głosowaniem na osobę. Manifestowanie sympatii programowych jest domeną wyborów parlamentarnych, a nie prezydenckich, gdzie jednak większą satysfakcję daje to, gdy mój kandydat przechodzi do drugiej tury. Nie mam wątpliwości, że sporo wyborców odebrał mu Trzaskowski. Jako kandydat „warszawski”, kojarzony z wolnościowymi i tolerancyjnymi hasłami okazał się gwoździem do prezydenckiej trumny Roberta Biedronia.

• Lewica w kontekście kolejnych wyborów parlamentarnych może być spokojna? Czy możliwy jest scenariusz z 2015 roku, kiedy przedstawicieli lewej strony sceny politycznej zabrakło w Sejmie?

- Wynik Biedronia jest dla Lewicy argumentem koronnym na rzecz przeglądu stanu posiadania. Nawet nie ma sensu rozbijać tych 400 tys. głosów na sympatie do Wiosny, partii Razem czy Sojuszu Lewicy Demokratycznej, bo specjalnie nie ma się czym dzielić. O ile w Zjednoczonej Prawicy spodziewane przekształcenia będą raczej kosmetyczne, to w przypadku Lewicy jestem sceptyczny w kwestii dotrwania tego roku do 2023 roku. Polsce na pewno potrzebna jest lewica, ale nie wykluczam, że może tu dojść do budowania nowego projektu.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
TECZOWY_ZSL / 18 lipca 2020 r. o 09:51
+7
ANEKS RAPORTU o WSI - kiedy opublikujecie ????
Avatar
Ksawyer / 18 lipca 2020 r. o 07:00
+4
Konieczność reformowania sądownictwa wynika z konieczności zahamowania dążenia przejęcia rzeczywistej władzy w Polsce przez prawnicze elity, najwyższą kastę uważającą się za jedyną predysponowaną do rządzenia kastami gorszymi, w tym wiejskim i małomiasteczkowym ciemnym ludem. Budowa sędziokracji miała przyzwolenie PO, ceną tego przyzwolenia była pobłażliwe traktowanie okradania państwa i społeczeństwa przez zblatowane z politykami mafie.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 18 lipca 2020 r. o 11:44
+3
Kidawa... Senat i ustawa... doubler... Pan tak serio?
Avatar
Zgredek Edek / 19 lipca 2020 r. o 17:08
0
Generalnie nie wiadomo co będzie? Jak żyć?
Wiadomo, Wiadomo... Zawsze z tą samą, kotoświnko. Kwiku kwiku, kopiuj wklej...Czytelniku, na to lej. Rzeczywistości i tak nie zakrzyczysz, kotuś. Ale mógłbyś przynajmniej napisać coś nowego, byłoby się z czego pośmiać. A tak, smuteczek...Kopiuj wklej, kopiuj wklej...
Avatar
Zgredek Edek / 19 lipca 2020 r. o 11:55
0
Kwiku kwiku, mój kociku....Kopiuj wklej, kopiuj wklej - czytelniku na to lej. Rzeczywistości i tak nie zakrzyczycie.....
Avatar
Zgredek Edek / 19 lipca 2020 r. o 09:18
0
Małe postscriptum. TECZOWY świński ryjek kwiknął:
ANEKS RAPORTU o WSI - kiedy opublikujecie ????
A raportu o zamachu na TU134 - kiedy się doczekamy? Mitu założycielskiego całego perfidnego przekrętu, ohydnego kłamstwa wyborczego - i jego trwających do dziś skutków? Tak było blisko - ktoś już "doszedł"? Jarkacz? Anton?
Avatar
Zgredek Edek / 19 lipca 2020 r. o 09:03
0
Coś cieniutko kwiczycie, świńskie, pisie ryjki...Do "pierwszego" daleko, a zaległej kasy za namiętne trolowanie, wklepywanie tego samego głupawego bzdetu w dowolnie wybranym temacie - jeszcze nie wypłacili???? Szkoda mi was, pisomatołki....Nie zakrzyczycie rzeczywistości....
ANEKS RAPORTU o WSI - kiedy opublikujecie ????
A zgadnij, kto go skrzętnie ukrywa, TECZOWY ćwoku? I dlaczego pierwsza przetłumaczyła cały (łącznie z aneksem) - a tym samym uzyskała nieuprawniony dostęp do najtajniejszych danych!!! - tłumaczka z Ambasady Federacji Rosji? Przypadek????? I dlaczego został przez talibów ścięty polski inżynier??? Bo świr Anton sprzedał cały polski wywiad i kontrwywiad!!! Na inne, nie mniej intrygujące pytania - odpowiedz sobie sam, tępy ćwoku. Ja nie będę dokształcał byle nieuka, tępego ćwoka... Szable do boju, trole do gnoju!!!
A zgadnij, kto go skrzętnie ukrywa, TECZOWY ćwoku? I dlaczego pierwsza przetłumaczyła cały (łącznie z aneksem) - a tym samym uzyskała nieuprawniony dostęp do najtajniejszych danych!!! - tłumaczka z Ambasady Federacji Rosji? Przypadek????? I dlaczego został przez talibów ścięty polski inżynier??? Bo świr Anton sprzedał cały polski wywiad i kontrwywiad!!! Na inne, nie mniej intrygujące pytania - odpowiedz sobie sam, tępy ćwoku. Ja nie będę dokształcał byle nieuka, tępego ćwoka... Szable do boju, trole... rozwiń
Avatar
annabo03 / 18 lipca 2020 r. o 13:44
0
Elektorat pisowski z naturalnych powodów sie zmniejszy.Młodzi ludzie juz tworza swoje struktury polityczne z Szymonem Hołownią i Bosakiem. Tak jak na całym swiecie nikt i nic nie jest wieczne.Najbardziej problematyczne jest pozbycie sie zadłużenia jakie PIS zaciagnał od obywateli .Terza trzeba bedzie zaciskac pasa i go spłacac.Popyt znaczaco maleje. Upadaja markety (tesco). Brak chetnych do ciężkiej pracy w fabrykach -skala produkcji jak spadnie to i VAT bedzie mniejszy i skad to ministrowie typu chłopaczek Patkowski znajda na to środki finanowe aby swój elektorat zaspokoic i spełnic chociaz co druga obietnice wyborczą ???????
Elektorat pisowski z naturalnych powodów sie zmniejszy.Młodzi ludzie juz tworza swoje struktury polityczne z Szymonem Hołownią i Bosakiem. Tak jak na całym swiecie nikt i nic nie jest wieczne.Najbardziej problematyczne jest pozbycie sie zadłużenia jakie PIS zaciagnał od obywateli .Terza trzeba bedzie zaciskac pasa i go spłacac.Popyt znaczaco maleje. Upadaja markety (tesco). Brak chetnych do ciężkiej pracy w fabrykach -skala produkcji jak spadnie to i VAT bedzie mniejszy i skad to ministrowie typu chłopaczek Patkowski znajda na to środki fin... rozwiń
Avatar
Zgredek Edek / 20 lipca 2020 r. o 04:26
-1
Kwiku kwiku, kopiuj wklej....trolowanie nocą, krótko przed północą...
Avatar
Ksawyer / 18 lipca 2020 r. o 15:58
-1
Za 3.5 roku wyborców starszych przybędzie, dzisiejsi 45-latkowie zbliżą się do 50., wielu z nich zgodnie z prawami natury nabierze doświadczenia i życiowej mądrości, zauważą, iż zbliżają się do wieku ludzi, dla których lewackie, nowoczesne społeczeństwo proponuję eutanazję jako remedium na całe zło świata, wkroczą w wiek męski, wiek kobiet tęskniących za wnukami, których będą chronili przed gender i innymi wymysłami z piekła rodem.
Avatar
Zgredek Edek / 20 lipca 2020 r. o 04:26
-1
Kwiku kwiku, kopiuj wklej....trolowanie nocą, krótko przed północą...
Avatar
Zgredek Edek / 19 lipca 2020 r. o 17:08
0
Generalnie nie wiadomo co będzie? Jak żyć?
Wiadomo, Wiadomo... Zawsze z tą samą, kotoświnko. Kwiku kwiku, kopiuj wklej...Czytelniku, na to lej. Rzeczywistości i tak nie zakrzyczysz, kotuś. Ale mógłbyś przynajmniej napisać coś nowego, byłoby się z czego pośmiać. A tak, smuteczek...Kopiuj wklej, kopiuj wklej...
Avatar
Zgredek Edek / 19 lipca 2020 r. o 11:55
0
Kwiku kwiku, mój kociku....Kopiuj wklej, kopiuj wklej - czytelniku na to lej. Rzeczywistości i tak nie zakrzyczycie.....
Avatar
Zgredek Edek / 19 lipca 2020 r. o 09:18
0
Małe postscriptum. TECZOWY świński ryjek kwiknął:
ANEKS RAPORTU o WSI - kiedy opublikujecie ????
A raportu o zamachu na TU134 - kiedy się doczekamy? Mitu założycielskiego całego perfidnego przekrętu, ohydnego kłamstwa wyborczego - i jego trwających do dziś skutków? Tak było blisko - ktoś już "doszedł"? Jarkacz? Anton?
Avatar
Zgredek Edek / 19 lipca 2020 r. o 09:03
0
Coś cieniutko kwiczycie, świńskie, pisie ryjki...Do "pierwszego" daleko, a zaległej kasy za namiętne trolowanie, wklepywanie tego samego głupawego bzdetu w dowolnie wybranym temacie - jeszcze nie wypłacili???? Szkoda mi was, pisomatołki....Nie zakrzyczycie rzeczywistości....
ANEKS RAPORTU o WSI - kiedy opublikujecie ????
A zgadnij, kto go skrzętnie ukrywa, TECZOWY ćwoku? I dlaczego pierwsza przetłumaczyła cały (łącznie z aneksem) - a tym samym uzyskała nieuprawniony dostęp do najtajniejszych danych!!! - tłumaczka z Ambasady Federacji Rosji? Przypadek????? I dlaczego został przez talibów ścięty polski inżynier??? Bo świr Anton sprzedał cały polski wywiad i kontrwywiad!!! Na inne, nie mniej intrygujące pytania - odpowiedz sobie sam, tępy ćwoku. Ja nie będę dokształcał byle nieuka, tępego ćwoka... Szable do boju, trole do gnoju!!!
A zgadnij, kto go skrzętnie ukrywa, TECZOWY ćwoku? I dlaczego pierwsza przetłumaczyła cały (łącznie z aneksem) - a tym samym uzyskała nieuprawniony dostęp do najtajniejszych danych!!! - tłumaczka z Ambasady Federacji Rosji? Przypadek????? I dlaczego został przez talibów ścięty polski inżynier??? Bo świr Anton sprzedał cały polski wywiad i kontrwywiad!!! Na inne, nie mniej intrygujące pytania - odpowiedz sobie sam, tępy ćwoku. Ja nie będę dokształcał byle nieuka, tępego ćwoka... Szable do boju, trole... rozwiń
Avatar
Ksawyer / 18 lipca 2020 r. o 15:58
-1
Za 3.5 roku wyborców starszych przybędzie, dzisiejsi 45-latkowie zbliżą się do 50., wielu z nich zgodnie z prawami natury nabierze doświadczenia i życiowej mądrości, zauważą, iż zbliżają się do wieku ludzi, dla których lewackie, nowoczesne społeczeństwo proponuję eutanazję jako remedium na całe zło świata, wkroczą w wiek męski, wiek kobiet tęskniących za wnukami, których będą chronili przed gender i innymi wymysłami z piekła rodem.
Avatar
annabo03 / 18 lipca 2020 r. o 13:44
0
Elektorat pisowski z naturalnych powodów sie zmniejszy.Młodzi ludzie juz tworza swoje struktury polityczne z Szymonem Hołownią i Bosakiem. Tak jak na całym swiecie nikt i nic nie jest wieczne.Najbardziej problematyczne jest pozbycie sie zadłużenia jakie PIS zaciagnał od obywateli .Terza trzeba bedzie zaciskac pasa i go spłacac.Popyt znaczaco maleje. Upadaja markety (tesco). Brak chetnych do ciężkiej pracy w fabrykach -skala produkcji jak spadnie to i VAT bedzie mniejszy i skad to ministrowie typu chłopaczek Patkowski znajda na to środki finanowe aby swój elektorat zaspokoic i spełnic chociaz co druga obietnice wyborczą ???????
Elektorat pisowski z naturalnych powodów sie zmniejszy.Młodzi ludzie juz tworza swoje struktury polityczne z Szymonem Hołownią i Bosakiem. Tak jak na całym swiecie nikt i nic nie jest wieczne.Najbardziej problematyczne jest pozbycie sie zadłużenia jakie PIS zaciagnał od obywateli .Terza trzeba bedzie zaciskac pasa i go spłacac.Popyt znaczaco maleje. Upadaja markety (tesco). Brak chetnych do ciężkiej pracy w fabrykach -skala produkcji jak spadnie to i VAT bedzie mniejszy i skad to ministrowie typu chłopaczek Patkowski znajda na to środki fin... rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 18 lipca 2020 r. o 11:44
+3
Kidawa... Senat i ustawa... doubler... Pan tak serio?
Avatar
TECZOWY_ZSL / 18 lipca 2020 r. o 09:51
+7
ANEKS RAPORTU o WSI - kiedy opublikujecie ????
Avatar
Ksawyer / 18 lipca 2020 r. o 07:00
+4
Konieczność reformowania sądownictwa wynika z konieczności zahamowania dążenia przejęcia rzeczywistej władzy w Polsce przez prawnicze elity, najwyższą kastę uważającą się za jedyną predysponowaną do rządzenia kastami gorszymi, w tym wiejskim i małomiasteczkowym ciemnym ludem. Budowa sędziokracji miała przyzwolenie PO, ceną tego przyzwolenia była pobłażliwe traktowanie okradania państwa i społeczeństwa przez zblatowane z politykami mafie.
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zespół ds. Covid-19 przy PAN: negowanie istnienia pandemii jest nieetyczne i niegodziwe

Zespół ds. Covid-19 przy PAN: negowanie istnienia pandemii jest nieetyczne i niegodziwe

W Polsce z powodu COVID-19 zmarło dotąd ponad 1700 osób, a na grypę w tym samym czasie 65 osób. Choćby ze względu na pamięć o zmarłych z powodu koronawirusa negowanie pandemii jest nieetyczne i niegodziwe - pisze zespół doradczy ds. COVID-19 przy prezesie Polskiej Akademii Nauk.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w woj. lubelskim. Stan na 8 sierpnia

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w woj. lubelskim. Stan na 8 sierpnia

W woj. lubelskim hospitalizowanych z podejrzeniem zakażenia koronawirusem jest dziś 113 osób. W ciągu ostatnich 24 godzin do szpitali przyjęto nowych 16 osób.

Więcej miejsc do tankowania w Lublinie. Gdzie?

Więcej miejsc do tankowania w Lublinie. Gdzie?

Nowa stacja paliw może powstać przy ul. Krężnickiej 1a. Urząd Miasta wydał wczoraj decyzję środowiskową, która umożliwia firmie TBV Inwestycje starania o pozwolenie na budowę takiego obiektu. Inna firma zamierza zbudować stację paliw przy ul. Jana Pawła II.

Opolanin – Bizon Jeleniec 2:1. Goście byli blisko remisu

Opolanin – Bizon Jeleniec 2:1. Goście byli blisko remisu

Drugie zwycięstwo beniaminka z Opola Lubelskiego. Tym razem drużyna Daniela Szewca pokonała Bizona Jeleniec 2:1. Spotkanie mogło się jednak ułożyć zupełnie inaczej.

Chomiki w centrum Lublina. Przyjechali po nie specjaliści z Poznania
film

Chomiki w centrum Lublina. Przyjechali po nie specjaliści z Poznania

Dwa chomiki europejskie mieszkały na podwórku kamienicy przy ulicy 3 Maja 18 w Lublinie, gdzie znajduje się m.in. nasza redakcja. Gryzonie wytropiła ekipa LPEC remontująca podziemną sieć. Ponieważ chomiki są objęte ścisłą ochroną, na pomoc wezwano fundację z Poznania. W nocy z piątku na sobotą złapano zwierzęta w zasadzkę przygotowaną z wykorzystaniem cebuli, marchewki i jabłka.

Wokalistka z Lubelszczyzny nagrała balladę

Wokalistka z Lubelszczyzny nagrała balladę

Agnieszka Wiechnik nagrała balladę „Jesteś”. Jak sama mówi to nie jest „typowy hit radiowy”.

Trwa walka o życie półrocznego Tymka. Potrzebne pieniądze na leczenie dziecka
PILNE

Trwa walka o życie półrocznego Tymka. Potrzebne pieniądze na leczenie dziecka

Tymoteusz Skrajnowski z Krasnegostawu urodził się z połową serca. Chłopiec obciążony wadą HLHS (zespół niedorozwoju lewego serca) już dzień po narodzinach, 19 lutego br. był operowany przez lekarzy z niemieckiej kliniki w Munster. W lipcu wrócił na leczenie, ze względu na pogorszenie się stanu zdrowia

Motor przegrał w sparingu z Pogonią Siedlce 1:4

Motor przegrał w sparingu z Pogonią Siedlce 1:4

Ciężkie treningi przy okazji obozu w Siedlcach dały się piłkarzom Mirosława Hajdy we znaki. W sobotę żółto-biało-niebiescy mieli okazję sprawdzić się ze swoim nowym, ligowym rywalem – Pogonią. Niestety, rywale wygrali aż 4:1.

Nowe oszustwo... "na prezydenta Lublina". "To próba wyłudzenia pieniędzy!"

Nowe oszustwo... "na prezydenta Lublina". "To próba wyłudzenia pieniędzy!"

Na internetowym portalu Facebook pojawił się fałszywy profil prezydenta Krzysztofa Żuka zachęcający do przelewania pieniędzy. Prezydent oświadcza, że to oszustwo

Jutrzenka Giebułtów – Wisła Puławy 1:3. Trzy bramki Łukasza Kacprzyckiego

Jutrzenka Giebułtów – Wisła Puławy 1:3. Trzy bramki Łukasza Kacprzyckiego

Drugie zwycięstwo z rzędu drużyny z Puław. W sobotę Wisła ograła w Zabierzowie Jutrzenkę Giebułtów 3:1. Po pierwszej połowie wydawało się, że goście bez większych problemów zgarną trzy punkty. Po zmianie stron rywale napędzili jednak drużynie Mariusza Pawlaka stracha.

Tragiczne wypadki na drogach. Nie żyje dwóch rowerzystów [zdjęcia]
galeria

Tragiczne wypadki na drogach. Nie żyje dwóch rowerzystów [zdjęcia]

Policjanci wyjaśniają okoliczności dwóch śmiertelnych wypadków z udziałem rowerzystów, do których doszło w ciągu ostatnich godzin. Pierwszy miał miejsce w miejscowości Bonów (powiat świdnicki), drugi w Wincentowie (powiat lubartowski).

Zamość miał sklep jak ze snu. Pamiątka po Pawle i Zofii Malinowskich [zdjęcia]
galeria

Zamość miał sklep jak ze snu. Pamiątka po Pawle i Zofii Malinowskich [zdjęcia]

Kochałam ten sklep, był jak prawdziwy sezam z bajki. To jedno z wielu wspomnień jakimi się dzielą osoby, które choć raz były przy ul. Daniłowskiego 1 w Zamościu. W miejscu gdzie handlowało rodzeństwo Malinowskich, pojawiła się pamiątkowa tablica. To ewenement w historii miasta a może kraju?

Był wulgarny i agresywny. Już wiadomo dlaczego 26-latek nie chciał podać swoich danych

Był wulgarny i agresywny. Już wiadomo dlaczego 26-latek nie chciał podać swoich danych

Zatrzymany w związku z awanturą w jednym z lokali w Okunince mężczyzna nie chciał powiedzieć policjantom jak się nazywa. Pijany awanturnik trafił do komendy policji we Włodawie. Okazało się, że 26-latek z Radzynia Podlaskiego jest poszukiwany.

Koronawirus w Lubelskiem. Nowe zakażenia w pięciu powiatach, Lublinie i Białej Podlaskiej

Koronawirus w Lubelskiem. Nowe zakażenia w pięciu powiatach, Lublinie i Białej Podlaskiej

22 nowe potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego. Dotyczą pięciu powiatów i dwóch miast.

Jeszcze więcej zakażeń koronawirusem w Polsce. Sobotni raport Ministerstwa Zdrowia

Jeszcze więcej zakażeń koronawirusem w Polsce. Sobotni raport Ministerstwa Zdrowia

Wczoraj było 809 nowych przypadków, dziś 843 nowe potwierdzone zakażenia koronawirusem w Polsce. Najwięcej na Śląsku (208), Mazowszu (131) i w Małopolsce (124). Ministerstwo Zdrowia poinformowało też o śmierci kolejnych 13 osobach zakażonych koronawirusem.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.