Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Wybory prezydenckie

14 lipca 2020 r.
7:01

Wybory prezydenckie. Dr Wojciech Maguś: „Przyzwyczailiśmy się do podziałów"

Dr Wojciech Maguś
Dr Wojciech Maguś

- Już pojawiły się zapowiedzi, że teraz jest czas na przeprowadzenie daleko idących modyfikacji związanych z funkcjonowaniem mediów, uniwersytetów czy sądów - mówi dr Wojciech Maguś z UMCS, komentując wyniki wyborów prezydenckich.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rozmowa z dr Wojciechem Magusiem, politologiem i medioznawczą z UMCS

Andrzej Duda pokonał Rafała Trzaskowskiego o 2,16 punktów proc. głosów. To dużo czy mało?

– To najmniejsza różnica w historii wyborów prezydenckich w Polsce. To pokazuje, że wynik tego starcia do końca stał pod znakiem zapytania. Ale przewaga Andrzeja Dudy nad Rafałem Trzaskowskim jest na tyle duża, że raczej nie ma większego ryzyka związanego z protestami wyborczymi. Oczywiście, one pewnie będą, ale różnica ponad 400 tys. głosów pozwala zakładać, że nawet jeśli pojawią się jakieś kontrowersje, to nie powinny one zaważyć na ostatecznym rozstrzygnięciu.

W niedzielę do urn poszło ponad 68 proc. uprawnionych, co jest najlepszym wynikiem od 1995 roku.

– Niewątpliwie głównym powodem wysokiej frekwencji jest duża polaryzacja polskiej sceny politycznej. Ten dualizm i podział na PiS i „antyPiS” spowodował, że wybory stały się plebiscytem za rządem lub przeciwko niemu. Jako społeczeństwo podzieliliśmy się praktycznie po równo na dwie części. Choć właściwie na trzy, bo jedna trzecia wyborców została w domach.

Na wysoką frekwencję wpłynęły także prawdopodobnie działania mobilizujące poszczególne grupy elektoratu, w tym m.in. bitwa o wozy strażackie czy też aktywność polityków rządu chociażby na tzw. ścianie wschodniej.

Ten podział doskonale widać po mapie ukazującej poparcie obu kandydatów w poszczególnych województwach.

– Podziały można zauważyć na kilku płaszczyznach. Nie tylko pod względem geograficznym na wschód i zachód. Kolejnym elementem jest podział na mieszkańców wsi i dużych miast. Ale podzieliliśmy się też ze względu na wiek, a tu granicą jest 50. rok życia. Osoby młodsze częściej głosowały na Trzaskowskiego, a starsze – na Dudę.

W województwie lubelskim Andrzej Duda zdobył ponad 66 proc. głosów. Ale w Lublinie, z poparciem 51,24 proc. wygrał Rafał Trzaskowski.

– W gminach takich jak Godziszów, Chrzanów oraz Dzwola Andrzej Duda osiągnął rekordowe wyniki w skali całego kraju, przekraczając 92 proc. poparcia. Lublin stał się pewną wyspą wśród miejsc, w których Andrzej Duda zyskiwał przewagę we wschodniej części Polski.

Z kolei prezydentem Lublina jest polityk związany z Koalicją Obywatelską. Krzysztof Żuk wsparł w kampanii Rafała Trzaskowskiego i w ten sposób mógł zagwarantować mu przepływ głosów osób rozczarowanych polityką PiS. Stolica województwa wpisuje się też w ogólnopolski trend, że w dużych miastach Trzaskowski zyskiwał przewagę. Choć w tym przypadku nie była ona duża.

W jakim kierunku pójdzie dalej polska scena polityczna? Czy jej polaryzacja będzie dalej widoczna?

– Ten duopol zbiera ponad 20 mln głosów polskich wyborców. Wydaje się, że szanse dla innych inicjatyw pozostają w znacznym stopniu ograniczone. Oczywiście, inne inicjatywy będą, bo mieliśmy do czynienia z przepływem elektoratów innych kandydatów. Ale ten wynik pokazuje, że my jako społeczeństwo, przyzwyczailiśmy się do tego podziału, który funkcjonuje od 15 lat.

Co do przyszłości, można kreślić różne scenariusze, ale że trudno jest precyzyjnie coś prognozować. Zwycięstwo Andrzeja Dudy daje obozowi Zjednoczonej Prawicy pewną legitymizację do realizacji programu.

Pozostaje mieć nadzieję, że będzie on realizowany z uwzględnieniem racji dużej grupy, która wyraziła swój sprzeciw względem tych zamierzeń, głosując na Rafała Trzaskowskiego i że nie będzie, mówiąc kolokwialnie, prób dokręcania śruby.

Bo już pojawiły się zapowiedzi, że teraz jest czas na przeprowadzenie daleko idących modyfikacji związanych z funkcjonowaniem mediów, uniwersytetów czy sądów.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Walka o mistrzostwo LNBA jest bardzo zacięta

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji

Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Kucharz, juror Masterchefa i Masterchefa Juniora, Tomasz Jakubiak nie żyje. Miał 41 lat.

Courtney Ramey rozegrał znakomite zawody

PGE Start Lublin pewnie pokonał PGE Spójnia Stargard

Środowe popołudnie w hali Globus upłynęło kibicom w przyjemnej atmosferze. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego zrehabilitowali się za klęskę w Słupsku i pewnie ograli PGE Spójnia Stargard 86:75.

Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i prowadzi w finałowej rywalizacji 1-0

Pierwszy mecz finału: Bogdanka LUK Lublin lepsza od Aluron CMC Warty Zawiercie

W pierwszym spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i w rywalizacji do trzech wygranych prowadzi 1-0. Drugi mecz finału w sobotę, w Lublinie

Grupa Azoty "Puławy" traci pieniądze, zmniejsza zatrudnienie i zaciąga kredyty. Strata netto za rok 2024 przekracza 360 mln zł
biznes

Azoty nadal na hamulcu. Setki milionów złotych straty

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych pokazała wyniki finansowe za rok 2024. Nie ma powodów do radości. Spółki kontrolowane przez "Puławy" straciły w tym czasie ponad 367 mln zł. Sprzedaż krajowa spadła o jedną czwartą. Pracę straciło kilkaset osób.

Mitsune

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?

Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

Wczoraj około godziny 10:00 na Alejach Jana Pawła II w Zamościu doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego. 79-letni kierowca cofając samochodem potrącił 77-letnią kobietę. Piesza trafiła do szpitala.

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!
QUIZ

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!

Lublin od lat przyciąga nie tylko turystów spragnionych historii i klimatycznych zaułków, ale także... filmowców! Stolica województwa lubelskiego to prawdziwy skarb dla reżyserów szukających niebanalnych lokalizacji – z jednej strony tętniące życiem Stare Miasto, z drugiej – zabytkowe ulice, klimatyczne kamienice i plenery, które z powodzeniem "grają" nie tylko Lublin, ale też Paryż, Wilno czy fikcyjne miasta z dawnych epok. Znasz te kultowe produkcje i wiesz że Lublin w nich występował? Sprawdź się w naszym quizie!

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Zakończono poszukiwania 73-letniej seniorki z powiatu włodawskiego, która zaginęła w lutym ubiegłego roku.

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Do Muzeum Wsi Lubelskiej zawitały wyjątkowe, czworonożne mieszkanki – owce świniarki wraz ze swoimi jagniętami. Zwierzęta będzie można podziwiać do jesieni. Nowych mieszkańców jest jednak więcej.

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Przez cały maj zamknięty dla pacjentów zostanie oddział chirurgii w janowskim szpitalu. Nie jest znana przyczyna tej decyzji.

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 rozpoczął się nabór pacjentek do przełomowego badania, które może zrewolucjonizować sposób diagnozowania endometriozy. 160 kobiet w wieku 18–45 lat będzie mogło bezpłatnie przetestować innowacyjny test EndoRNA, który — jeśli okaże się skuteczny — może zastąpić bolesną laparoskopię.

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Sąd Okręgowy w Lublinie nie miał wątpliwości – Szymon C., 19-latek podejrzany o spowodowanie tragicznego wypadku w Chełmie, pozostanie dalej w areszcie. W wypadku który miał miejsce pod koniec marca zginęli dwaj 18-latkowie przewożeni w bagażniku.

Render nowego stadionu
Aktualizacja

Koniec projektu „nowy stadion żużlowy w Lublinie”

Kavoo Invest  odebrało pismo o odstąpieniu od umowy na zaprojektowanie nowego stadionu żużlowego w Lublinie. Do Ratusza wpłynęło potwierdzenie odbioru tego pisma.

Tak uroczystości wyglądały w ubiegłym roku

Trzy dni świętowania w Lublinie. Wojewoda zaprasza na uroczystości

Wojewoda lubelski Krzysztof Komorski zaprasza mieszkańców Lublina i regionu do udziału w uroczystościach z okazji 21. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, Dnia Flagi oraz Narodowego Święta Trzeciego Maja. Sprawdzamy program na nadchodzące dni

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium