Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

9 maja 2022 r.
6:38

Czy Tusk pogoni tłuste koty z Kraśnika?

54 12 A A
Nie jestem entuzjastą układanek, jakie tam się zdarzyły - stwierdził Donald Tusk pytany o sytuację w Kraśniku
Nie jestem entuzjastą układanek, jakie tam się zdarzyły - stwierdził Donald Tusk pytany o sytuację w Kraśniku (fot. Maciej Kaczanowski)

Niech pan weźmie kij i pogoni te tłuste koty – zaapelował do szefa Platformy Obywatelskiej jeden z partyjnych działaczy z Kraśnika. Chciał tak zwrócić uwagę na „układ kraśnicki”, czyli współpracę polityków PO i PiS na lokalnym szczeblu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Niecodzienny apel padł podczas ubiegłotygodniowej wizyty Donalda Tuska w Lublinie. Na spotkaniu z liderem PO głos zabrał działacz tej partii, Konrad Jarosław Abramek.

Marszałek zawsze górą

– W Kraśniku mówi się, że ktokolwiek by nie startował, to i tak wygrywa Jarosław Stawiarski (pochodzący z Kraśnika marszałek województwa z PiS – przyp. aut.). Mam ogromną prośbę. Niech pan weźmie kija i pogoni te tłuste koty Platformy. Niech się wezmą za robotę, nie blokują nas, młodych. Niech pan pomoże, to i my pomożemy – powiedział Abramek i dostał za to nieśmiałe, pojedyncze oklaski od innych obecnych na sali sympatyków PO.

– Sprawę znam i przyjrzę się temu. Nie jestem entuzjastą układanek, jakie tam się zdarzyły – odpowiedział Tusk i szybko zmienił temat.

Na smyczy Stawiarskiego

– Moją intencją nie był polityczny atak na burmistrza Wojciecha Wilka (PO), ponieważ każdy, kto wie, jak funkcjonuje samorząd, zdaje sobie sprawę, że współpraca wymaga kompromisów. Ale w Kraśniku, i nie jest to tylko moje zdanie, ale też innych członków i sympatyków PO, więcej ma do powiedzenia Jarosław Stawiarski niż działacze Platformy – uważa Abramek, który przez kilka ostatnich lat należał do partii Tuska. Wystąpił z niej „na znak protestu” w listopadzie 2021 r.

Abramek wspomina sytuację, do której miało dojść w czasie ostatniej kampanii prezydenckiej. – Jedna z pań zerwała plakaty kandydata PO Rafała Trzaskowskiego. Był świadek tego zdarzenia i zdjęcia. A także zgłoszenie na policję – opowiada nasz rozmówca. – Jako pełnomocnik wyborczy chciałem napiętnować tego typu zachowania. Tyle że finalnie nic takiego się nie wydarzyło, bo moje pełnomocnictwo zostało zablokowane po interwencji Krzysztofa Babisza, szefa zarządu powiatowego PO w Kraśniku. Sprawa została zamieciona pod dywan, bo okazało się, że chodzi o znajomą Stawiarskiego.

Zdaniem Abramka kraśniccy działacze PO mają tylko dwie możliwości. – Albo siedzieć cicho i się nie wychylać, albo oddać partyjną legitymację i przejść do Polski 2050 Szymona Hołowni – mówi Abramek, który odpowiadał za kraśnicką kampanię wyborczą posłanki Joanny Muchy (kiedyś w PO, obecnie w Polsce 2050) i wciąż jest jej asystentem społecznym. Jego zdaniem nie będzie łatwo odsunąć PiS od władzy.

– Z politykami, którzy chodzą na smyczy Stawiarskiego, niczego nie wskóramy.

Jak radny PO ratował PiS

– Układ kraśnicki jest – potwierdza miejski radny Paweł Kurek (Polska 2050, startował do Rady Miasta Kraśnik z listy Wilka). – To układ biznesowo-polityczny, który od lat, niestety, trawi nasze miasto. W efekcie mamy takie pomysły, jak budowa spalarni śmieci w strefie ochronnej ujęcia wód podziemnych, czy monopol w kwestii gospodarki odpadami. Nie widzę, by lokalni liderzy uosabiali wartości swoich partii, natomiast szyldy partyjne potrzebne są im tylko w kampaniach wyborczych.

– Mieszkańcy, którzy głosowali w ostatnich wyborach samorządowych na opozycję, czują się oszukani – ocenia Kurek. – Burmistrz Wojciech Wilk po wyborach w 2018 r., ku ogólnemu zaskoczeniu, podporządkował się marszałkowi Jarosławowi Stawiarskiemu z PiS, choć mógł zbudować samodzielną większość. Zresztą potwierdzeniem tego, że jest dysponentem marszałka, był wybór starosty Andrzeja Rolli. Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Michał Zimowski, związany z PO, który jest „człowiekiem Wilka”, decydującym głosem pomógł zachować władzę PiS-owi. Uniemożliwiając tym samym przejęcie władzy przez PSL.

Bez współpracy kasy nie będzie

Inaczej sprawę przedstawia PiS. – Bez współpracy ponadpartyjnej nic dobrego dla miasta i powiatu nie wyjdzie – uważa jeden z kraśnickich działaczy tej partii. – Im więcej lokalnej wojenki, tym mniej pieniędzy dla Kraśnika – uważa nasz rozmówca. Jego zdaniem teraz należy „ze stoickim spokojem” skończyć co jest do dokończenia, a później, bliżej wyborów „wziąć się za łby”.

Szef lubelskiej PO: wyboje są apolityczne

Z liderami kraśnickiej PO Wojciechem Wilkiem i Krzysztofem Babiszem od piątku nie udało nam się skontaktować. Nie odbierali telefonów. Z kolei Stanisław Żmijan, szef PO w Lubelskiem, w mailowej odpowiedzi na nasze pytania podkreśla, że zgodnie ze statutem partii o koalicjach na poziomie rad gmin i powiatów mogą decydować partyjne struktury powiatowe. W przypadku Kraśnika takiej uchwały nie było.

– Na niższych szczeblach lokalnych, mam na myśli gminę czy powiat, bardzo często zawierane są porozumienia między radnymi, których celem jest poprawa bytu społeczności lokalnej. Wyboje na drodze nie mają barwy politycznej, nie przynależą ani do PiS, ani do PO, tylko po prostu są albo ich nie ma – pisze Żmijan i dodaje, że w pojedynczych głosowaniach radni PO mogą głosować tak samo, jak ci z PiS.

– Nie jest to jednak dowodem na zawarcie jakiejkolwiek koalicji, bo ta byłaby wyłącznie wtedy, gdyby Zarząd Powiatu PO RP podjąłby stosowną uchwałę. Fakt, że ludzie z różnych środowisk współpracują ze sobą, rozwiązując różne problemy, zasługuje na słowa uznania – podsumowuje szef lubelskiej Platformy.

I stwierdza, że podczas wizyty Tuska na Lubelszczyźnie nie rozmawiano o sytuacji w Kraśniku.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
TECZOWY--ZSL / 5 dni temu o 14:54
36 - tyle rezolucji przeciw Polsce i środkom unijnym dla Polaków przegłosowali europosłowie PO, PSL, PL2050 i Lewicy. Zdrada polskich interesów w pełnej krasie - neotargowica.
Avatar
zniwiarz51 / 10 maja 2022 r. o 17:56
do Tuco:Arbitraż dotyczył ceny gazu która Gazprom nielegalnie sobie naliczał,natomiast rząd Tuska umorzył 2,5 mld dolarów należnych Polsce z tytułu przesyłu gazu w latach 2006-2009,dodatkowo w kontrakcie gazowym z Gazpromem rząd Tuska zrezygnował przez cały okres kontraktu praktycznie z opłaty za przesył gazu to jest kilkanaście mld dolarów.I jeszcze negocjował kontrakt do 2037 roku i przesył do 2045 na szczęście Komisja Europejska nie wyraziła zgody i kontrakt został podpisany do 2022 roku.
Avatar
zibi_123 / 10 maja 2022 r. o 04:47
TU W KRASNIKU dzieja sie cuda za potezne pieniadze wybudowano zamczysko park rozany dworzec przesiadkowy gdzie partyzantowi ufundowano wc Mamy takze aleje debow sliczny pomnik wybudowano targowisko miejskie ale kolo niego 8 miejsc parkingowych
Avatar
Patriota81 / 9 maja 2022 r. o 21:15
Ciekawe co świniom co ryją przeszkadzają tłuste koty ?
Avatar
TECZOWY--ZSL / 9 maja 2022 r. o 12:29
Jakie zadowolone TŁUSTE KOTY przybijały z PUTINEM ZÓŁWIKI w Smoleńsku, gdy ciało Prezydenta RP jeszcze nie ostygło?
Avatar
Tuco_Ramirez / 9 maja 2022 r. o 10:17
Polsce dobrze już zrobiono: nowy ład (wał), wybory kopertowe, respiratory, Turów, Getback, drożyzna, podwyżki, inflacja, podwyżki stóp procentowych, itd .... Dobrze że TUSK wam w tym nie pomagał - możecie przypisać sobie wszystkie "zasługi" dla Polski.
Avatar
TECZOWY--ZSL / 9 maja 2022 r. o 08:47
... z tym darowaniem kasy Gazpromowi to trochę przegiąłeś. W 2014 roku PO wystąpiło z arbitrażem przeciwko Gazpromowi do Trybunału w Sztokholmie. W 2020 roku Gazprom zwrócił Polsce dzięki wyrokowi tamtejszego trybunału 1,5 miliarda dolarów !!! Lepiej napisz co się z tą kasą stało i dlaczego pissowskie lizusy nie oddali ludziom nadpłaty za gaz z lat 2014-2020 !!! Gdzie jest ta kasa ???
ZSLowiec PAWLAK - koalicjant Tuska,  umowę na gaz z ruskim  chciał podpisać do 2037 r..... komu to pasowało? Oczywiście Putinowi.  Gdzie pieniądze które umorzono Hiszpanii za sprzedane prawa do CO2? Gdzie kasa utopiona w Grecję oraz ta, na ratowanie strefy euro w której nie jesteśmy. Tylko za te dobrodziejstwa można było wybudować masę szpitali. Tusk wszystkim obcym robi dobrze, tylko nie Polsce
ZSLowiec PAWLAK - koalicjant Tuska,  umowę na gaz z ruskim  chciał podpisać do 2037 r..... komu to pasowało? Oczywiście Putinowi.  Gdzie pieniądze które umorzono Hiszpanii za sprzedane prawa do CO2? Gdzie kasa utopiona w Grecję oraz ta, na ratowanie strefy euro w której nie jesteśmy. Tylko za te dobrodziejstwa można było wybudować masę szpitali. Tusk wszystkim obcym robi dobrze, tylko nie Polsce rozwiń
Avatar
Tuco_Ramirez / 9 maja 2022 r. o 08:29
... z tym darowaniem kasy Gazpromowi to trochę przegiąłeś. W 2014 roku PO wystąpiło z arbitrażem przeciwko Gazpromowi do Trybunału w Sztokholmie. W 2020 roku Gazprom zwrócił Polsce dzięki wyrokowi tamtejszego trybunału 1,5 miliarda dolarów !!! Lepiej napisz co się z tą kasą stało i dlaczego pissowskie lizusy nie oddali ludziom nadpłaty za gaz z lat 2014-2020 !!! Gdzie jest ta kasa ???
Avatar
METATRON / 9 maja 2022 r. o 08:20
PiS-PO jedno zło. PO niech lepiej nic nie robi.
Avatar
TECZOWY--ZSL / 9 maja 2022 r. o 08:17
Jakie tłuste koty opóźniały budowę terminalu LNG, darowały kasę Gazpromowi, torpedowały Baltic Pipe, podpisywały niekorzystne umowy gaz z Rosją ( prop do 2037 !!) i ściskały się z Putinem, Schroederem?
Avatar
TECZOWY--ZSL / 5 dni temu o 14:54
36 - tyle rezolucji przeciw Polsce i środkom unijnym dla Polaków przegłosowali europosłowie PO, PSL, PL2050 i Lewicy. Zdrada polskich interesów w pełnej krasie - neotargowica.
Avatar
zniwiarz51 / 10 maja 2022 r. o 17:56
do Tuco:Arbitraż dotyczył ceny gazu która Gazprom nielegalnie sobie naliczał,natomiast rząd Tuska umorzył 2,5 mld dolarów należnych Polsce z tytułu przesyłu gazu w latach 2006-2009,dodatkowo w kontrakcie gazowym z Gazpromem rząd Tuska zrezygnował przez cały okres kontraktu praktycznie z opłaty za przesył gazu to jest kilkanaście mld dolarów.I jeszcze negocjował kontrakt do 2037 roku i przesył do 2045 na szczęście Komisja Europejska nie wyraziła zgody i kontrakt został podpisany do 2022 roku.
Avatar
zibi_123 / 10 maja 2022 r. o 04:47
TU W KRASNIKU dzieja sie cuda za potezne pieniadze wybudowano zamczysko park rozany dworzec przesiadkowy gdzie partyzantowi ufundowano wc Mamy takze aleje debow sliczny pomnik wybudowano targowisko miejskie ale kolo niego 8 miejsc parkingowych
Avatar
Patriota81 / 9 maja 2022 r. o 21:15
Ciekawe co świniom co ryją przeszkadzają tłuste koty ?
Avatar
TECZOWY--ZSL / 9 maja 2022 r. o 12:29
Jakie zadowolone TŁUSTE KOTY przybijały z PUTINEM ZÓŁWIKI w Smoleńsku, gdy ciało Prezydenta RP jeszcze nie ostygło?
Avatar
Tuco_Ramirez / 9 maja 2022 r. o 10:17
Polsce dobrze już zrobiono: nowy ład (wał), wybory kopertowe, respiratory, Turów, Getback, drożyzna, podwyżki, inflacja, podwyżki stóp procentowych, itd .... Dobrze że TUSK wam w tym nie pomagał - możecie przypisać sobie wszystkie "zasługi" dla Polski.
Avatar
TECZOWY--ZSL / 9 maja 2022 r. o 08:47
... z tym darowaniem kasy Gazpromowi to trochę przegiąłeś. W 2014 roku PO wystąpiło z arbitrażem przeciwko Gazpromowi do Trybunału w Sztokholmie. W 2020 roku Gazprom zwrócił Polsce dzięki wyrokowi tamtejszego trybunału 1,5 miliarda dolarów !!! Lepiej napisz co się z tą kasą stało i dlaczego pissowskie lizusy nie oddali ludziom nadpłaty za gaz z lat 2014-2020 !!! Gdzie jest ta kasa ???
ZSLowiec PAWLAK - koalicjant Tuska,  umowę na gaz z ruskim  chciał podpisać do 2037 r..... komu to pasowało? Oczywiście Putinowi.  Gdzie pieniądze które umorzono Hiszpanii za sprzedane prawa do CO2? Gdzie kasa utopiona w Grecję oraz ta, na ratowanie strefy euro w której nie jesteśmy. Tylko za te dobrodziejstwa można było wybudować masę szpitali. Tusk wszystkim obcym robi dobrze, tylko nie Polsce
ZSLowiec PAWLAK - koalicjant Tuska,  umowę na gaz z ruskim  chciał podpisać do 2037 r..... komu to pasowało? Oczywiście Putinowi.  Gdzie pieniądze które umorzono Hiszpanii za sprzedane prawa do CO2? Gdzie kasa utopiona w Grecję oraz ta, na ratowanie strefy euro w której nie jesteśmy. Tylko za te dobrodziejstwa można było wybudować masę szpitali. Tusk wszystkim obcym robi dobrze, tylko nie Polsce rozwiń
Avatar
Tuco_Ramirez / 9 maja 2022 r. o 08:29
... z tym darowaniem kasy Gazpromowi to trochę przegiąłeś. W 2014 roku PO wystąpiło z arbitrażem przeciwko Gazpromowi do Trybunału w Sztokholmie. W 2020 roku Gazprom zwrócił Polsce dzięki wyrokowi tamtejszego trybunału 1,5 miliarda dolarów !!! Lepiej napisz co się z tą kasą stało i dlaczego pissowskie lizusy nie oddali ludziom nadpłaty za gaz z lat 2014-2020 !!! Gdzie jest ta kasa ???
Avatar
METATRON / 9 maja 2022 r. o 08:20
PiS-PO jedno zło. PO niech lepiej nic nie robi.
Avatar
TECZOWY--ZSL / 9 maja 2022 r. o 08:17
Jakie tłuste koty opóźniały budowę terminalu LNG, darowały kasę Gazpromowi, torpedowały Baltic Pipe, podpisywały niekorzystne umowy gaz z Rosją ( prop do 2037 !!) i ściskały się z Putinem, Schroederem?
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lubelskie. Dziś policja lata dronem nad drogą krajową w dwóch powiatach

Lubelskie. Dziś policja lata dronem nad drogą krajową w dwóch powiatach

Od 6 rano wzdłuż drogi krajowej nr 48 można się natknąć na patrol policji używający drona.

Kierowcy się doczekali. Wreszcie można jeździć ostatnim odcinkiem S19 z Lublina do Rzeszowa
galeria
film

Kierowcy się doczekali. Wreszcie można jeździć ostatnim odcinkiem S19 z Lublina do Rzeszowa

Przed godziną 10 otworzono ruch na drodze ekspresowej S19 między węzłami Niedrzwica Duża a Kraśnik Północ.

Kierowca z Ukrainy tak szarżował, że nazbierał 6 tysięcy złotych mandatu

Kierowca z Ukrainy tak szarżował, że nazbierał 6 tysięcy złotych mandatu

Policjanci zatrzymali 38-letniego kierowcę z Ukrainy, który tak łamał przepisy ruchu drogowego, że nazbierał ponad 6 tysięcy złotych mandatu.

Kraksa na skrzyżowaniu. Rowerzystka wymusiła pierwszeństwo na innej rowerzystce

Kraksa na skrzyżowaniu. Rowerzystka wymusiła pierwszeństwo na innej rowerzystce

Dwie rowerzystki zderzyły się na skrzyżowaniu w Bobrownikach (gmina Ryki).

Motor Lublin gra w niedzielę z Wisłą Puławy. Czwarte miejsce to minimum

Motor Lublin gra w niedzielę z Wisłą Puławy. Czwarte miejsce to minimum

Motor ciągle może zakończyć sezon na podium. A wtedy dwa mecze barażowe o awans zostaną rozegrane w Lublinie. W ramach ostatniej kolejki musi jednak wygrać na wyjeździe z Wisłą Puławy (niedziela, godz. 12.30). A do tego liczyć na potkniecie Ruchu Chorzów. W przypadku porażki drużyna Marka Saganowskiego może jednak wylądować na piątej pozycji.

Festiwal Stolica Języka Polskiego 2022 w Szczebrzeszynie i Zamościu. Co w programie?

Festiwal Stolica Języka Polskiego 2022 w Szczebrzeszynie i Zamościu. Co w programie?

Na pewno się odbędzie. Na pewno potrwa tydzień, od 7 do 13 sierpnia. Na pewno patronem będzie Miron Białoszewski. Wiadomo też, że pierwszy dzień tegorocznej, ósmej już edycji Festiwalu Stolica Języka Polskiego, który w znacznej części odbędzie się w Szczebrzeszynie, zaplanowano w Zamościu.

Przedterminowe wybory, zgrzyty w koalicji, układanki w opozycji

Przedterminowe wybory, zgrzyty w koalicji, układanki w opozycji

Zwłaszcza z punktu widzenia Solidarnej Polski to mariaż bez możliwości rozwodu, bo ten spowodowałby prawdopodobnie utratę jakichkolwiek wpływów ugrupowania w Polsce – Rozmowa z dr Tomaszem Bichtą, politologiem z UMCS.

Edach Budowlani Lublin dostali walkowera za mecz ze Skrą i wskoczyli na podium

Edach Budowlani Lublin dostali walkowera za mecz ze Skrą i wskoczyli na podium

Edach Budowlani otrzymali w końcu walkowera za mecz z OKS Up Fitness Skra Warszawa. Tym samym lublinianie zajmują obecnie trzecie miejsce w tabeli.

Lustra Arsztajnowej. Najważniejsza w lubelskiej kulturze
zdjęcia
galeria

Lustra Arsztajnowej. Najważniejsza w lubelskiej kulturze

W piątkowy wieczór w Muzeum Józefa Czechowicza w Lublinie odbył się wernisaż wystawy „Lustra. Franciszka Arnsztajnowa”.

Pomnik w centrum Włodawy musi zniknąć? Mieszkańcy powiedzieli czego chcą

Pomnik w centrum Włodawy musi zniknąć? Mieszkańcy powiedzieli czego chcą

Mieszkańcy nie chcą pomnika „walk i męczeństwa żołnierzy polskich i sowieckich” w centrum miasta. Tak wynika z przeprowadzonej przez magistrat ankiety. Decyzja w sprawie przyszłości monumentu ma zapaść w najbliższych dniach

22 artystów w Galerii Białej. Zdjęcia z wernisażu
zdjęcia
galeria

22 artystów w Galerii Białej. Zdjęcia z wernisażu

Tytuł wystawy „art. dekoracyjne” podkreśla wieloznaczność słowa „artykuł”. Będzie ją można zobaczyć do 29 lipca.

Komunikacja miejska w Lublinie. Jest 210 złotych, a będzie więcej

Komunikacja miejska w Lublinie. Jest 210 złotych, a będzie więcej

Nie tylko o wysokości ceny biletów zdecydują radni na najbliższej sesji. Decyzja na „tak” oznacza, że wzrośnie także wysokość kary dla gapowiczów.

Pewna wygrana Motoru Lublin z Arged Malesa Ostrowem w PGE Ekstralidze

Pewna wygrana Motoru Lublin z Arged Malesa Ostrowem w PGE Ekstralidze

Żużlowcy Motoru Lublin nie mieli większych problemów z tym, żeby zabezpieczyć swoją szóstą wygraną w tym sezonie. Żółto-biało-niebiescy pokonali w piątek na wyjeździe Arged Malesa Ostrów 55:35

Bełżec. Cerkiew otwarta przez trzy dni. Można zwiedzać
20 maja 2022, 16:00

Bełżec. Cerkiew otwarta przez trzy dni. Można zwiedzać

Taka okazja nie zdarza się często, ale w ten weekend (20-22 maja) będzie można zwiedzać cerkiew pw. Świętego Bazylego w Bełżcu. Wydarzenie pod hasłem „Wielka Fala w Bełżcu” uświetni wystawa drzeworytu japońskiego autorstwa słynnego rysownika – Hokusai.

4DX Day w Cinema City. To pierwsza taka akcja w Polsce
22 maja 2022, 8:00

4DX Day w Cinema City. To pierwsza taka akcja w Polsce

W niedzielę, 22 maja, w lubelskim Cinema City Felicity (al. Wincentego Witosa 32) przez cały dzień wyświetlane będą jedynie filmy w formacie 4DX. To pierwsza taka akcja w Polsce.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!