Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Powiat lubelski

19 lutego 2024 r.
6:46

Rolnicy nie odpuszczają. Będzie wielki korek

Już jutro, we wtorek, rolnicy zablokują główne drogi w naszym regionie oraz w kraju. – Jesteśmy pod ścianą. Musimy sprzedawać zboże poniżej kosztów produkcji, bo trzeba spłacać kredyty i kupić nasiona. Już dwa lata dopłacamy do produkcji, bo tanie ukraińskie zboże zalało nasz rynek, szczególnie skupy w Lubelskiem. Nie odpuścimy – mówią zgodnie rolnicy, zapowiadając masowe blokady dróg. Na kilka godzin całkowicie stanie ruch z Lublina w kierunku Rzeszowa, Warszawy. Do rolników dołączyli myśliwi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Patryk Krzysztoń organizuje blokadę w Modliborzycach. – Zablokujemy węzeł na S19. Od godziny 10 do 16 nikt nie przejedzie w kierunku Rzeszowa. Zablokujemy też drogę wojewódzką na kierunku Modliborzyce- Zaklików – mów Patryk Krzysztoń.

Na mapie protestów w województwie lubelskim stale przybywa nowych lokalizacji. https://www.dziennikwschodni.pl/lubelskie/ktoredy-nie-przejedziemy-policyjna-mapa-blokad,n,1000338389.html

Rolnicy staną na głównych drogach ekspresowych S19 i S17 w kierunku Rzeszowa i Warszawy. Blokady pojawią się także na drogach wojewódzkich. Rolnicy już zgłosili protesty m. in. w Zarzeczu Ułańskim, Żyrzynie, Końskowoli, Rykach, Kozubszczyźnie, Strzeszkowicach, Kraśniku, Dzwoli i Modliborzycach. Lista lokalizacji stale rośnie. Rolnicy zapowiadają całkowite zablokowanie dróg w godzinach od 10 do 15 lub 16. W czasie blokad ruch samochodów na kierunku Rzeszów-Lublin-Warszawa będzie sparaliżowany. Rolnicy zapowiadają także blokady alternatywnych połączeń drogami wojewódzkimi.

Rolnicy stracili cierpliwość. – Od dwóch lat dopłacamy do produkcji rolniczej. Ukraińskie zboże, w cenach dumpingowych, zalało nasze skupy. Polscy rolnicy, aby przeżyć, muszą sprzedawać swoje plony poniżej kosztów uprawy, za darmo. Wiszą nad nimi niespłacone kredyty, a bank upomina się o swoje. Jesteśmy pod ścianą. Nie odpuścimy – dodaje Patryk Krzysztoń z Modliborzyc.

Krzysztoń rotacyjnie jeździ na strajkowy dyżur w Dorohusku. – Policja nie dopuszcza nas do wagonów z Ukrainy. Nie dają nam sprawdzić, co jest wwożone do naszego kraju. To skandal – dodaje.

– Zablokujemy drogę wojewódzką nr 74 w Dzwoli (odcinek Janów Lubelski – Frampol – przyp. red.) – mówi Andrzej Jaworski, rolnik i przedsiębiorca z Chrzanowa. – Powinno nas być 120-150 ciągników. Jeśli blokada dróg nic nie poprawi, sytuacja w rolnictwie nie zmieni się, to pojedziemy blokować centra dystrybucyjne dużych sieci handlowych, Biedronki czy Lidla. Nam to się nie znudzi. Jeżeli ktoś myśli, że odpuścimy, bo przyjdzie czas na wiosenne roboty polowe, to jest w błędzie – dodaje Andrzej Jaworski.

Rolnicza „Solidarność”, główny organizator strajku, zapowiada na 20 lutego zaostrzenie blokady na przejściach drogowych z Ukrainą, w Dorohusku, Hrebennem oraz na terminalach kolejowych w Brodach i Hrubieszowie.

Rolnicze postulaty można zawrzeć w dwóch punktach: Protestujący żądają zakazu niekontrolowanego importu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy i innych krajów pozaunijnych niestosujących norm UE oraz rewizji Wspólnej Polityki Rolnej. WPR powinna być spójną polityką regionów, uwzględniającą specyfikę rolnictwa na danym terenie, w tym wsparcia hodowli zwierząt.

Do rolników dołączyli też myśliwi, którzy są wściekli na zaproponowane zmiany w prawie, ograniczające m. in. listę zwierząt łownych. – Żądamy m. in. przekazania łowiectwa pod nadzór Ministerstwa Rolnictwa (obecnie sprawuje go minister środowiska – przyp. red.), wprowadzenia taniego i prostego systemu dostępu do dziczyzny. Narracja pseudoekologów nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Ograniczenie polowań doprowadzi do wzrostu populacji zwierzyny i ogromnych szkód w uprawach. Myśliwi są razem z rolnikami – dodaje pan Grzegorz, myśliwy, jeden ze współorganizatorów protestu na drodze ekspresowej Lublin-Warszawa.

Tymczasem minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski rozmawiał w miniony piątek  z ministrem polityki rolnej i żywnościowej Ukrainy Mykołą Solskim. Było to już drugie spotkanie obu polityków w tym roku, zorganizowane w formule on-line.

Minister Czesław Siekierski przedstawił ukraińskiemu rozmówcy przyczyny protestów rolników w Polsce. Zwrócił uwagę, że polscy producenci rolni odczuwają brak środków finansowych na zakup nasion czy środków ochrony roślin, mają też istotne zastrzeżenia do Zielonego Ładu. Zaznaczył, że jednym z ważnych postulatów protestujących jest uszczelnienie handlu z Ukrainą.

Minister Mykoła Solski odniósł się ze zrozumieniem do sytuacji rolników w Polsce. Jednocześnie wskazał na niełatwą sytuację rolników w Ukrainie, którzy prowadzą produkcję rolną w warunkach wojennych. Podkreślił, że obecnie ukraińskie firmy większość towarów, w tym zbóż, eksportują przez ponownie otwartą trasę przez Morze Czarne. Stwierdził także, że blokada granicy nie służy wymianie handlowej między Polską a Ukrainą.

Ministrowie zgodzili się na kontynuację prac grupy roboczej do spraw mechanizmu licencjonowania produktów rolnych z Ukrainy.

W niedzielę do protestu rolników w Dorohusku dołączyły delegacje z Niemiec, Belgii, Holandii i Francji. Według szacunków policji, protestujących mogło być nawet ponad dwa tysiące.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Stara, awaryjna winda przy ul. Wyżynnej 16 przestanie uprzykrzać życie lokatorom. Pół roku temu mieszkańcy musieli pokonywać nawet dziesięć pięter po schodach. Nowa widna ma być gotowa najpóźniej za pół roku.

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

O odejściu Przemysława Banaszaka z Górnika Łęczna mówiło się już od ponad tygodnia. W środę, na dwa dni przed inauguracją rozgrywek w PKO BP Ekstraklasie i Betclic I Lidze kibice zielono-czarnych oficjalnie dowiedzieli się o odejściu napastnika do Śląska Wrocław

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium