Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

8 stycznia 2024 r.
17:53

Przedszkole za szlabanem. Kuriozalny błąd sprzed 20 lat

W 2004 roku ówczesne władze uznały, że dojazd do jednego z miejskich przedszkoli trafi w prywatne ręce. Teraz właściciele ziemi chcą ograniczyć swobodę korzystania ze swojej działki - stąd widoczny na zdjęciu szlaban
W 2004 roku ówczesne władze uznały, że dojazd do jednego z miejskich przedszkoli trafi w prywatne ręce. Teraz właściciele ziemi chcą ograniczyć swobodę korzystania ze swojej działki - stąd widoczny na zdjęciu szlaban (fot. rs)

Rodziców dzieci Miejskiego Przedszkola nr 8 w Puławach od kilku tygodni wita szlaban, który na dojeździe do placówki postawiła wspólnota lokalowa "Norwida 2". Za korzystanie ze swojej działki ta oczekuje od miasta zapłaty. Puławy są w kropce, bo to jedyny, istniejący dojazd.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rodzice maluchów z przedszkola i grupy żłobkowej działającej przy ul. Norwida w Puławach nie są ostatnio w najlepszym nastroju. Wszystko przez szlaban, który w połowie grudnia pojawił się na dojeździe do parkingu naprzeciwko MP nr 8. Przyklejona na nim kartka informuje o tym, że po 15 stycznia ten zostanie zamknięty, a do jego otwierania potrzebny będzie pilot. Szybko pojawiła się również informacja o roszczeniach ze strony wspólnoty lokalowej "Norwida 2", która dalszą zgodę na korzystanie ze swojej działki miała warunkować zapłatą ze strony miasta ok. 2,5 tys. zł brutto miesięcznie.

Za dużo samochodów

Członkowie wspólnoty o powodach swojej decyzji głośno rozmawiać nie chcą. Podmiot ten nie posiada oficjalnego zarządu. Według naszych ustaleń, jego członkowie na szlaban zdecydowali się z powodu strat w zarządzanej przez nich infrastrukturze. Chodzi o uszkodzone, betonowe krawężniki, rozjeżdżaną przez samochody parkujących zieleń oraz zbyt dużą ilość aut, które zostawione na parkingu przy przedszkolu utrudniają dojazd do komercyjnych lokali działających w jego pobliżu.

Jednym z członków wspólnoty "Norwida 2" jest miejska spółka Nieruchomości Puławskie. Jej prezes, Andrzej Ryl, uczestniczył w głosowaniu na temat montażu szlabanu. Jak głosował - tego nie zdradza. Jego zdaniem, nie miało to znaczenia.

Błąd, za który płacimy

- Mamy tylko jedną piątą głosów na zebraniu wspólnoty, więc zablokować postawienia szlabanu jako spółka nie mogliśmy. W mojej ocenie to, z czym dzisiaj mamy do czynienia to skutek decyzji miasta sprzed 20 lat o sprzedaży działki przy przedszkolu na rzecz wspólnoty lokalowej. Działki, która stanowiła jedyny dojazd do tej placówki. To był błąd, za który dzisiaj płacimy - tłumaczy nam prezes Ryl.

Chodzi o decyzję z roku 2004, kiedy prezydentem miasta był Janusz Grobel. To właśnie wtedy Puławy zbyły sąsiadującą z MP nr 8 działkę na rogu Norwida i Partyzantów - razem ze znajdującą się na niej jedyną "drogą" dojazdową prowadzącą pod bramę miejskiej placówki (drogę piszemy w cudzysłowie, gdyż formalnie stanowi ona jedynie część działki).

Sprzedali z dojazdem

Dlaczego urzędnicy nie zabezpieczyli interesów miasta, ustanawiając w takiej sytuacji np. notarialną służebność dla dojazdu do przedszkola lub w jakikolwiek inny sposób regulując tę kwestię z nabywcą gruntu? - Ja tej decyzji nie podejmowałam. W takich sprawach zawsze decyduje prezydent - ucina rozmowę z nami Maria Kliszcz, obecna kierownik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, przyznając jednocześnie, że zajmowała się formalnym przygotowaniem tamtej sprzedaży. - Tak, i co z tego? - pyta puławska urzędniczka.

Ano to z tego, że dzisiaj, po 20 latach, wspólnota lokalowa może nie tylko postawić szlaban, ale także ustalić opłaty za korzystanie z dojazdu, ustanowić godziny jego otwarcia, a nawet rozważyć roszczenie finansowe za bezumowne korzystanie ze swojej działki przez ostatnie dwie dekady. Jako właściciel może nawet całkowicie zamknąć cały wjazd. Jednym słowem może zrobić wszystko, bo to własność prywatna.

Szlaban otwierany na godziny

W ostatni piątek wieczorem w MP nr 8 spotkali się przedstawiciele wspólnoty lokalowej, przedszkola, Nieruchomości Puławskich i Ratusza. Udało się ustalić coś na wzór kompromisu. Według wstępnego porozumienia, szlaban w godz. 6-18 będzie otwarty do końca stycznia. Potem otwierany ma być automatycznie w godz. 6-8:30 oraz 13-16. W tym czasie rodzice najczęściej przywożą i odbierają dzieci.

- Oni chcieli zamknąć nam ten szlaban zupełnie, ale wyprosiłam, żeby chociaż rano i po południu był podnoszony. Nie wiem, czy to się sprawdzi. Rodzice dzieci już są wściekli. Część z nich myślała, że ten szlaban sama postawiłam. Boję się, że takie utrudnienie wpłynie na liczbę zapisywanych do nas dzieci - mówi Beata Rysak, dyrektor MP nr 8. Jak dodaje, docelowo przedszkole ma dysponować pilotem do szlabanu, ale ten ma być używany jedynie w wyjątkowych sytuacjach.

Zieleń do wycinki

Ustalono również, że wspólnota za korzystanie z ich części działki oczekuje od lutego 1 tysiąca złotych brutto miesięcznie, zrzekając się jednocześnie roszczeń za bezumowne korzystanie z jej terenu przez 20 lat.

Żeby miasto nie było uzależnione od dobrej woli właścicieli sprzedanej przed laty działki, w jak najszybszym czasie powstać ma alternatywna droga dojazdowa od strony bloku przy Norwida. Niestety to będzie wiązało się z poważną ingerencją w istniejącą zieleń oraz usunięciem placu zabaw i piaskownicy. - Żal mi tych drzew. Mam nadzieję, że część z nich uda się ochronić - przyznaje dyrektor Rysak.

Czy wypracowane w piątek rozwiązanie mówiące o koszcie użytkowania działki oraz godzinach otwierania szlabanu zostanie wdrożone - to będzie zależało od zgody prezydenta miasta, Pawła Maja. Ostateczny kształt porozumienia na linii miasto-wspólnota lokalowa, powinniśmy poznać w ciągu najbliższych tygodni.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Stara, awaryjna winda przy ul. Wyżynnej 16 przestanie uprzykrzać życie lokatorom. Pół roku temu mieszkańcy musieli pokonywać nawet dziesięć pięter po schodach. Nowa widna ma być gotowa najpóźniej za pół roku.

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

O odejściu Przemysława Banaszaka z Górnika Łęczna mówiło się już od ponad tygodnia. W środę, na dwa dni przed inauguracją rozgrywek w PKO BP Ekstraklasie i Betclic I Lidze kibice zielono-czarnych oficjalnie dowiedzieli się o odejściu napastnika do Śląska Wrocław

Nowoczesne rozwiązania banku podczas zaciągania kredytu gotówkowego

Nowoczesne rozwiązania banku podczas zaciągania kredytu gotówkowego

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego jeszcze nigdy nie było tak proste! Wypełnij wniosek online, podpisz umowę elektronicznie i skorzystaj z dopasowanej oferty. Dowiedz się, jak nowoczesne rozwiązania bankowe łączą wygodę, bezpieczeństwo i szybkość działania.

Hakowce – praktyczne rozwiązanie dla transportu odpadów budowlanych i przemysłowych, wynajem, sprzedaż oraz zastosowania w Polsce

Hakowce – praktyczne rozwiązanie dla transportu odpadów budowlanych i przemysłowych, wynajem, sprzedaż oraz zastosowania w Polsce

Hakowce to niezwykle funkcjonalne samochody ciężarowe specjalnego przeznaczenia, które zyskują na popularności w całej Polsce – zarówno w dużych miastach, jak i na terenach wiejskich. Swoją wszechstronność zawdzięczają systemowi hakowemu umożliwiającemu szybki załadunek i rozładunek kontenerów różnego typu. Dzięki temu hakowiec sprawdza się w branży budowlanej, komunalnej, recyklingowej oraz w przemyśle ciężkim.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium