Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

5 maja 2019 r.
20:06

Kilogram jabłek kosztuje 2 zł. Sprawdzili ile z tego trafia do rolnika, kwota może szokować

38 36 A A
Badanie UOKiK przeprowadzono w pięciu marketach należących do największych sieci handlowych<br />
Badanie UOKiK przeprowadzono w pięciu marketach należących do największych sieci handlowych
(fot. Maciej Kaczanowski)

To pośrednicy mają największy wpływ na sklepowe ceny warzyw i owoców, a do rolników trafia nieraz znikoma część kwoty, którą zostawiamy w kasie, czasem tylko kilkanaście procent. Takie są ustalenia Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który wziął pod lupę sklepy dużych sieci handlowych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Widać wyraźnie przypadki, gdy zarobek rolnika nie jest proporcjonalny ani do włożonej pracy, ani do ponoszonego ryzyka – mówi Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jego ludzie rozłożyli na czynniki pierwsze ceny wybranych owoców i warzyw. – Zbadaliśmy, jaka część ostatecznej ceny przypada rolnikowi, pośrednikom, a jaka sieciom handlowym.

Analiza była prowadzona w pięciu placówkach sieci: Auchan, Biedronka, Carrefour, Lidl i Tesco. – Po fakturach, poprzez pośredników doszliśmy do rolników – wyjaśnia Niechciał. Badanie potwierdziło to, o czym mówią producenci. – W większości przypadków między rolnikiem a sklepem występuje kilku pośredników, którzy mają znaczący wpływ na ostateczną cenę – stwierdza urząd.

– W skrajnych przypadkach cena owocu i warzywa w 70 proc. trafiała do sklepu. Zdarzyło się też, że ponad 50 proc. ceny trafiało do pośrednika – wylicza prezes UOKiK.

– Dochodzimy już do takich absurdów, że 20 procent ceny to jest udział sadownika, reszta idzie do pośredników i marketów – ubolewa Krzysztof Cybulak, sekretarz Związku Sadowników RP. – Coraz bardziej prawdziwe staje się powiedzenie, że „od myszy po cesarza wszyscy żyją z gospodarza”.

Najbardziej jaskrawym przykładem okazały się najpopularniejsze polskie owoce. – Załóżmy, że kilogram jabłek kosztuje 2 zł. W jednej z sieci zarobek rolnika wyniósł 14 proc. tej ceny, czyli za kilogram jabłek dostawał zaledwie 28 groszy – mówi Niechciał.

– To są skrajne przypadki. Podejrzewam, że dotyczą promocji – komentuje Cybulak. – Wtedy grupy producentów, które mają podpisane umowy z sieciami muszą oddawać towar za bezcen, praktycznie za darmochę, poniższej kosztów. I nie ma znaczenia czy to jest kiełbasa, chleb czy jabłko. Klienci w większości nie są jednak świadomi, co promocja w sklepie oznacza dla producentów. Ludzie się cieszą, że jest promocja i że jest taniej. Myślą, że to sieć schodzi z marży, a wcale tak nie jest.

– Jeśli chodzi o ceny jabłek to ubiegły rok był dla nas szczególnie ciężki, wręcz katastrofalny. Ceny jabłka deserowego były dużo poniżej kosztów produkcji, które przy kilogramie wynoszą od ok. 80 groszy w górę – mówi Ewa Górska, sadowniczka z powiatu opolskiego i działaczka Agrounii. – W ubiegłym roku za czerwone jabłko sadownicy otrzymywali 40-50 gr/kg przy cenie sklepowej na poziomie od 2,50 do 3 zł/kg. Tak nie było zawsze. Zaczęło się od embarga wprowadzonego przez Rosję.

Badanie dotyczyło także kilku innych owoców i warzyw. Okazuje się, że ze sklepowej ceny malin do rolników trafia od 26 do 58 proc., natomiast w przypadku wiśni od 15 do 50 proc. kwoty płaconej przez klientów. Za cebulę producenci dostawali od 19 do 83 proc. sklepowej ceny, zaś w przypadku ziemniaków mogli liczyć na kwoty wahające się od 26 do 68 proc. ceny towaru na półce.

Z analizy UOKiK wynika, że ceny towarów windują głównie pośrednicy. Urząd zastrzega, że było to pilotażowe badanie w kilku miastach. – Wyników nie można odnosić do całego rynku, ale dają one jakiś obraz sytuacji – dodaje Niechciał, który apeluje do sieci handlowych o wprowadzenie rozwiązań, które zagwarantują rolnikom uczciwe ceny za ich produkty.

Quiz: Oto najczęstsze błędy językowe i ortograficzne. Czy też je popełniasz?

Oto najczęstsze błędy językowe i ortograficzne. Czy też je popełniasz?
e-Wydanie

Komentarze 36

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 5 maja 2019 o 21:07
+15
a do tego PSL HETMAN głosował za podwójną jakością towarów dla Polaków - do d... z takimi ludowcami
Avatar
taka tiki / 5 maja 2019 o 23:25
+5
POlecam ten filmik z zeszłego roku z protestu sadowników POd Kancelarią Vateusza Maowieckiego w Warszawie. Wkurzony rolnik z Lubelszczyzny oPOwiada o tym jaka propaganda sukcesu leci w rządowej telewizji w programach rolniczych i słyszy ciągle propagandę sukcesu a tymczasem jabłka gniją na POlach. ***s://***youtube.com/watch?v=TzaWSyYDhOM
Avatar
Gość / 6 maja 2019 o 13:52
+4
Co za czasy , co za ustrój - i pomyśleć że kilka tysięcy lat temu Fenicjanie wprowadzili zasadę w handlu - jeden posrednik i zysk nie większy jak 10 % - za złamanie zasady - obcięcie ręki...a póżniej głowy !!!!!!?????
Avatar
Jan z lasu / 6 maja 2019 o 06:47
+4
I tu jest rola Państwa Polskiego - stworzyć ustawę, gdzie wyraźnie zapisać : narzut na towar wg. ceny zakupu (od rolnika) - może być do (10-15) %. W przypadku nieprzestrzegania tego wymogu - sprzedawca końcowy lub pośrednik (opcje do rozważenia) płaci podatek w wysokości 300 % ceny sprzedaży towaru. Tak PiSiorki - do roboty
Avatar
Gość / 6 maja 2019 o 11:02
+3
Nie wiem nad czym tu debatować. Skoro kg jabłek w Tesco kosztuje 2,49 zł, tzn. sadownik z tego powinien dostać połowę, czyli ok. 1,25 zł/kg. Reszta to marża sklepu, transport, przechowywanie itp. itd. Proste? Proste! Tylko w takim grajdole jak PL a-wykonalne.
Avatar
kokoloko / 6 maja 2019 o 07:16
+3
To niech rolnik stanie pod sklepem i sprzedaje te jabłka. W wielu przypadkach parkingi przed marketami należą do spółdzielni i można się dogadać - oczywiście za odpowiednią opłatą. Wtedy narzekający rolnik zobaczy że zmarnował cały dzień a zarobi 50zł
Avatar
miks / 5 maja 2019 o 23:06
+3
Skoro jabłka są darmowe bo sami sadownicy zachęcali w zeszłym roku do brania bo i tak zgniły na polu to czemu nikt interesu nie robi. Wynająć żuka i sprzedawać na bazarach nawet połowę taniej niż w sklepach. Interes życia Co? Nie ma chętnych?
Avatar
Zigi / 5 maja 2019 o 22:18
+3
Rolnicy zawsze byli upośledzeni,w rozumowaniu takich jak ty. Ci którzy przed 45 mieli te ogromne gospodarstwa po3 tysiące hektarów sami obrabiali to ze swoimi żonami i dziećmi. A ci którzy tą ziemię po 45 dostali, ( dostali ją za darmo). Kolejne prawdziwe informacje. Niewiedza zmienia historię. Brawo w szkole tego niestety nie uczyli. Więc z kąd możesz wiedzieć.
Avatar
Gość / 5 maja 2019 o 20:12
+3
A my na Skarpie mamy Takiego sprzedawcę, ktory za dorodne jabłka bierze od 1 do 2 PLN/kg. I ma dużo klientów. Czyli jednym się opłaca a inni udają, że handlują. A co na takie dictu acerbum POwie nasi Korniszon czasowo wygoniony do bruxelki?
Avatar
Markiz / 6 maja 2019 o 11:48
+2
Proszę nasiego Moderatora, żeby nie puszczał linków frustratów typu " nie waż się kłamać obłudniku". Nie kłamię tylko myślę, że PiS poważnie podszedł do Tych dopłat unijnych jakie otrzymują polscy rolnicy czyli 1/2 kwoty co biorą: szkopscy i żabojadowi rolnicy. Wyższe dopłaty do : świń i krów otrzyma polski rolnik a nie świnie i krowy. A w UE są parlamentarzyści z nadania PSL i co robili 4 lata, że UE nie podniosła dopłat polskim rolnikom?
Avatar
Balcerowicz / 7 maja 2019 o 22:24
0
Wielu tutaj się ekonomistów zebrało. Bo małe to nierentowne albo jak się nie opłaca to zamknąć. Rolnictwo to gałąź gospodarki o wyjątkowym znaczeniu. Ekonomia nie zawsze w tym przypadku powinna być brana pod uwagę. Po pierwsze jezeli produkcją zajmują kombinaty rolne o areałach setki tysięcy ha to zmowa handlowa między nimi może rzucić kraj na kolana. Dorzucić do tego jeszcze licencję na materiał siewny i preparaty i politycy będą się do nich ustawiać po poparcie bardziej niż do Rydzyka. Po drugie zapotrzebowanie na środki produkcji w takim kombinacie jest dużo niższe niż w paru tysiącach gospodarstw rodzinnych. Dla właściciela tego kombinatu to dobrze ale dla producentów traktorów, nawozów itd... to katastrofa. Co do zamknięcia nieopłacalnego gospodarstwa to dopłaty nie są do produkcji ale do utrzymania gotowości do produkcji. W przypadku katastrofy i braku żywności zanim z nieżytów będzie chleb miną dwa lata. Pole utrzymane w dobrej kulturze rolnej urodzi już w mniej niż rok
 Zgoda co do tego, że oligarchizacja czy monopolizacja rolnictwa przez przepotężne "kombinaty" rolne jest dla konsumentów niekorzystna, ale od tego są przepisy prawa antymonopolowego, aby takie patologiczne stany elimnować. W przypadku katastrofy i braku żywności w Polsce, będą obifte plony na Węgrzech czy w Portugali, więc globalnie produkcja może pozostać na takim samym poziomie. Niższa podaż w Polsce oraz wyższa na Węgrzech i w Portugali zbilansuje się w rachunku ekonomicznym. Dzięli globalizacji, nieurodzaj w jednym kraju, nie musi od razu oznaczać wzrostu cen produktów żywnościowych. Trzecia sprawa nie znam ani jednego zamożnego kraju w którym rolnictwo stanowiłoby więcej niż 30% PKB, za to wszystkie państwa w których rolnictwo stanowi powyżej 30% PKB to państwa tzw. trzeciego świata. Ostatnia rzecz, sztuczne utrzymywanie nierentownych gospodarstw rolnych powoduje, że wielu ludzi, którzy w warunkach rynkowych zostaliby przymuszeni do migracji do większych ośrodków i zmiany zajęcia i w związku w ogólnym rachunku zwiększyłoby swoje dochody w innych dziedzinach gospodarki, pozostaje w sektorze rolnictwa.
 Zgoda co do tego, że oligarchizacja czy monopolizacja rolnictwa przez przepotężne "kombinaty" rolne jest dla konsumentów niekorzystna, ale od tego są przepisy prawa antymonopolowego, aby takie patologiczne stany elimnować. W przypadku katastrofy i braku żywności w Polsce, będą obifte plony na Węgrzech czy w Portugali, więc globalnie produkcja może pozostać na takim samym poziomie. Niższa podaż w Polsce oraz wyższa na Węgrzech i w Portugali zbilansuje się w rachunku ekonomicznym. Dzięli globalizacji, nieurodzaj w je... rozwiń
Avatar
Gość / 6 maja 2019 o 18:37
0
Tylko jak jabłko kosztowało 4 zł za kg to spoko. Rok jest za zarobisz rok że dołożysz. Jak i w handlu... Unię to niech się ciesza że im dają. Bo jak ktoś chce czuć smak niech próbuje.
Avatar
Gość / 6 maja 2019 o 17:53
+1
Wielu tutaj się ekonomistów zebrało. Bo małe to nierentowne albo jak się nie opłaca to zamknąć. Rolnictwo to gałąź gospodarki o wyjątkowym znaczeniu. Ekonomia nie zawsze w tym przypadku powinna być brana pod uwagę. Po pierwsze jezeli produkcją zajmują kombinaty rolne o areałach setki tysięcy ha to zmowa handlowa między nimi może rzucić kraj na kolana. Dorzucić do tego jeszcze licencję na materiał siewny i preparaty i politycy będą się do nich ustawiać po poparcie bardziej niż do Rydzyka. Po drugie zapotrzebowanie na środki produkcji w takim kombinacie jest dużo niższe niż w paru tysiącach gospodarstw rodzinnych. Dla właściciela tego kombinatu to dobrze ale dla producentów traktorów, nawozów itd... to katastrofa. Co do zamknięcia nieopłacalnego gospodarstwa to dopłaty nie są do produkcji ale do utrzymania gotowości do produkcji. W przypadku katastrofy i braku żywności zanim z nieżytów będzie chleb miną dwa lata. Pole utrzymane w dobrej kulturze rolnej urodzi już w mniej niż rok
Wielu tutaj się ekonomistów zebrało. Bo małe to nierentowne albo jak się nie opłaca to zamknąć. Rolnictwo to gałąź gospodarki o wyjątkowym znaczeniu. Ekonomia nie zawsze w tym przypadku powinna być brana pod uwagę. Po pierwsze jezeli produkcją zajmują kombinaty rolne o areałach setki tysięcy ha to zmowa handlowa między nimi może rzucić kraj na kolana. Dorzucić do tego jeszcze licencję na materiał siewny i preparaty i politycy będą się do nich ustawiać po poparcie bardziej niż do Rydzyka. Po drugie zapotrzebowanie na środki produkcji w takim ... rozwiń
Avatar
Gość / 6 maja 2019 o 15:59
0
Co? Nie zgadzacie się z moim zdaniem. Zaraz zaczniecie. Zapasy jabłek na marzec wyniosły 940 tyś ton. No 940 tyś ton jabłek zostało nie sprzedanych i gniją sobie w magazynach i czekają na przetworzenie na paszę dla zwierząt. Za ile sprzedadzą te jabłka (deserowe) aby zrobić miejsce na nowe zbiory? Niezły interes nie? a jeszcze jedno w magazynach na nowy sezon zostanie około 100 tyś ton. I to co mówię, sztuką jest to sprzedac aby nie zalegało a sprzedają to za 40 centów z kilograma czyli 1,5 zł
Avatar
Gość / 6 maja 2019 o 14:21
-3
Pewnie jakby nie dopłaty UNIJNE po polskim rolnictwie została by nazwa,jeszcze kilku JURGIELÓW i bedą na wsi zyski jak w STADNINACH
Avatar
Gość / 6 maja 2019 o 13:52
+4
Co za czasy , co za ustrój - i pomyśleć że kilka tysięcy lat temu Fenicjanie wprowadzili zasadę w handlu - jeden posrednik i zysk nie większy jak 10 % - za złamanie zasady - obcięcie ręki...a póżniej głowy !!!!!!?????
Avatar
Babuch / 6 maja 2019 o 13:19
0
Dlaczego wcześniej Rządy dopuściły do likwidacji: FSC i FSO. W Lublinie 15 tys pracowników FSC straciło pracę bo Żuki nie szły do klientów. W Warszawie 20 tys pracowników FSO straciło pracę bo na warszawskie samochody nie było chętnych. A na jabłka są chętni tylko te ceny. Na Skarpie w kiosku na targu 1 Pan sprzedaje jabłka w cenie 1 do 2 PLN/kg i zawsze ma chętnych. Cena zbytu nie zawsze musi być najwyższa ale to taka cena, która daje zysk i to największy. A jak PSL podniosło cenę masła z 3,80 PLN/kostka do 6 PLN/kostkę i jeszcze strzszyło, że w 2019 r cena kostki masła wzrośnie do 10 PLN/kostkę a klienci na to stop. I teraz handel cały czas promuje masło. Kupisz 2 lub 3 kostki to bulisz starą cenę.
Dlaczego wcześniej Rządy dopuściły do likwidacji: FSC i FSO. W Lublinie 15 tys pracowników FSC straciło pracę bo Żuki nie szły do klientów. W Warszawie 20 tys pracowników FSO straciło pracę bo na warszawskie samochody nie było chętnych. A na jabłka są chętni tylko te ceny. Na Skarpie w kiosku na targu 1 Pan sprzedaje jabłka w cenie 1 do 2 PLN/kg i zawsze ma chętnych. Cena zbytu nie zawsze musi być najwyższa ale to taka cena, która daje zysk i to największy. A jak PSL podniosło cenę masła z 3,80 PLN/kostka do 6 PLN/kostkę i jeszcze strzszyło... rozwiń
Avatar
Markiz / 6 maja 2019 o 11:48
+2
Proszę nasiego Moderatora, żeby nie puszczał linków frustratów typu " nie waż się kłamać obłudniku". Nie kłamię tylko myślę, że PiS poważnie podszedł do Tych dopłat unijnych jakie otrzymują polscy rolnicy czyli 1/2 kwoty co biorą: szkopscy i żabojadowi rolnicy. Wyższe dopłaty do : świń i krów otrzyma polski rolnik a nie świnie i krowy. A w UE są parlamentarzyści z nadania PSL i co robili 4 lata, że UE nie podniosła dopłat polskim rolnikom?
Avatar
Gość / 6 maja 2019 o 11:24
0
Wg Kmiotków: Premier i Prezydent RP winni sprzedawać: jabłka, maliny itp. A co mają Rządy : PiS czy POkrak czy SLD do ceny jabłek. Ceny na produkty rolne ustala rynek i import. Maminek
Avatar
Balcerowicz / 6 maja 2019 o 11:15
0
Nie wiem nad czym tu debatować. Skoro kg jabłek w Tesco kosztuje 2,49 zł, tzn. sadownik z tego powinien dostać połowę, czyli ok. 1,25 zł/kg. Reszta to marża sklepu, transport, przechowywanie itp. itd. Proste? Proste! Tylko w takim grajdole jak PL a-wykonalne.
A czy gdzieś jest określone, że producent ma mieć zapewnione 50%. To rachunek ekonomiczny decyduje o zarobkach rolnika. Jeżeli prowadzę restaurację, serwis samochodowy czy kwiaciarnię i nie mam klientów = nie mam zysków, zamykam ją. Jeżeli ktoś prowadzi gospodarstwo rolne, które nie przynosi zysku, jest zdziwienie i oburzenie, jak to jest w ogóle możliwe, a Państwo ma dać.
A czy gdzieś jest określone, że producent ma mieć zapewnione 50%. To rachunek ekonomiczny decyduje o zarobkach rolnika. Jeżeli prowadzę restaurację, serwis samochodowy czy kwiaciarnię i nie mam klientów = nie mam zysków, zamykam ją. Jeżeli ktoś prowadzi gospodarstwo rolne, które nie przynosi zysku, jest zdziwienie i oburzenie, jak to jest w ogóle możliwe, a Państwo ma dać. rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 36
Trwa cisza wyborcza
Do czasu jej zakończenia zamieszczanie komentarzy mających charakter agitacyjny jest zabronione przez polskie prawo. Odpowiedzialność za opublikowaną przez siebie treść ponosi autor.

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Stal Kraśnik – Wólczanka 1:0. Dwa zmarnowane karne gości

Stal Kraśnik – Wólczanka 1:0. Dwa zmarnowane karne gości 0 1

Jeżeli nie wykorzystuje się dwóch rzutów karnych, to trudno myśleć o zwycięstwie. Kiepsko ustawione celowniki rywali wykorzystali podopieczni Jarosława Pacholarza, którzy pokonali Wólczankę 1:0. Dla ekipy z Kraśnika to było pierwsze zwycięstwo od sześciu kolejek. A po spotkaniu okazało się, że porażka kosztowała posadę trenera przyjezdnych Marka Rybkiewicza.

Podlasie – Spartakus 2:1. Nadal walczą o utrzymanie

Podlasie – Spartakus 2:1. Nadal walczą o utrzymanie 0 2

Nie było łatwo, ale Podlasie wywalczyło w sobotę trzy punkty. Bialczanie pokonali na stadionie PSW Spartakusa Daleszyce 2:1. Dzięki temu przedłużyli swoje nadzieje na utrzymanie.

Łada – Hetman 0:2. Zostali w szatni na początku meczu

Łada – Hetman 0:2. Zostali w szatni na początku meczu 0 0

Łada postawiła się liderowi, który w przyszłym sezonie zagra w III lidze. Trzy punkty pojechały jednak do Zamościa, bo drużyna Jacka Ziarkowskiego wygrała w Biłgoraju 2:0

Biała Podlaska: Przystanek przypomni o rocznicy wyborów 4 czerwca

Biała Podlaska: Przystanek przypomni o rocznicy wyborów 4 czerwca 0 1

Jeden z przystanków w Białej Podlaskiej zmienił swoje oblicze.

Wojewódzki Finał Przeglądu Kapel i Śpiewaków Ludowych
26 maja 2019, 10:00

Wojewódzki Finał Przeglądu Kapel i Śpiewaków Ludowych 0 0

Muzeum Wsi Lubelskiej (al. Warszawska 96) zaprasza na Wojewódzki Finał Przeglądu Kapel i Śpiewaków Ludowych. Konkurs rozpocznie się w niedzielę, 26 maja o godz. 10 i potrwa do 16.

Policjanci mieli znęcać się nad 70-latkiem. Grozi im więzienie

Policjanci mieli znęcać się nad 70-latkiem. Grozi im więzienie 18 7

– Będziesz miał połamane ręce, potem nogi, a na koniec dół – tak byli już policjanci z Ryk mieli straszyć zatrzymanego 70-latka. Mężczyzna został później pobity do nieprzytomności. Skandal wyszedł na jaw tylko dzięki interwencji biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Motor - Podhale 3:2. Wielkie emocje w Zamościu

Motor - Podhale 3:2. Wielkie emocje w Zamościu 0 16

Mecz na szczycie nie zawiódł. Spotkanie Motoru z liderem tabeli dostarczyło wielu emocji. Goście prowadzili na stadionie w Zamościu 1:0, ale ostatecznie przegrali 2:3. Ekipa z Nowego Targu od 63 minuty grała jednak nie w dziesiątkę, a dziewiątkę.

Sekretarz gminy Niedźwiada pod ostrzałem. "Została powołana niezgodnie z prawem"

Sekretarz gminy Niedźwiada pod ostrzałem. "Została powołana niezgodnie z prawem" 0 2

Sekretarz gminy Niedźwiada została powołana niezgodnie z prawem – twierdzi nasz czytelnik. – Konsultowaliśmy to z prawnikami – odpowiada wójt

Znakomita sobota dla Speed Car Motoru Lublin w eliminacjach IMŚJ i SEC

Znakomita sobota dla Speed Car Motoru Lublin w eliminacjach IMŚJ i SEC 0 2

To była bardzo udana sobota dla żużlowców Speed Car Motoru Lublin. Aż trzech zawodników lubelskiego klubu może się pochwalić udanymi startami w kwalifikacjach do prestiżowych turniejów indywidualnych.

MKS Ryki – Victoria Żmudź 0:4. Drugi gol podciął skrzydła

MKS Ryki – Victoria Żmudź 0:4. Drugi gol podciął skrzydła 0 0

Piłkarze Piotra Molińskiego mieli problemy w Rykach z tamtejszym MKS, ale w ostatnim kwadransie zdobyli trzy gole i ostatecznie wygrali aż 4:0.

Neurologia po lubelsku. Długie kolejki i sukcesy

Neurologia po lubelsku. Długie kolejki i sukcesy 5 6

- W przypadku stwardnienia rozsianego każdy dzień zwłoki z włączeniem leczenia może mieć tragiczne konsekwencje zdrowotne.

Amerykański styl w Lublinie. III Piknik Sportów Amerykańskich na Błoniach [zdjęcia]
galeria

Amerykański styl w Lublinie. III Piknik Sportów Amerykańskich na Błoniach [zdjęcia] 58 0

Trochę prawdziwej gry, trochę zabawy, ale przede wszystkim popularyzacja dyscyplin zza oceanu. W sobotę na Błoniach pod Zamkiem odbył się III Piknik Sportów Amerykańskich.

Fraszka nie dla mężów i zaręczonych
Wiersze między newsami

Fraszka nie dla mężów i zaręczonych 0 0

Na sobotni wieczór utwór poradnikowy. Autor, o którym mało wiem, wie dużo o życiu.

Phillipe Bracken Band - koncert w Kazimierzu
25 maja 2019, 20:00

Phillipe Bracken Band - koncert w Kazimierzu 0 1

W sobotę, 25 maja o godz. 20 w Trzecim Księżycu w Kazimierzu Dolnym (Mały Rynek) wystąpi australijski wokalista z zespołem - Phillipe Bracken Band.

Kundelki Lublina i Schroniska wybrane. Zwyciężyły Mania i Ramzes [zdjęcia]
galeria

Kundelki Lublina i Schroniska wybrane. Zwyciężyły Mania i Ramzes [zdjęcia] 2 4

Pies Mania zwyciężył w wyborach Kundelek Lublina 2019 zorganizowanych przez Schronisko Dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie przy ul. Metalurgicznej. Z kolei w kategorii Kundelek Schroniska pierwsze miejsce zajął Ramzes.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.