Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Tomaszów Lubelski

11 listopada 2021 r.
21:34

1,7 tys. podpisów sprzeciwu, a Łuk Triumfalny jest. Dawno nic tak nie podzieliło mieszkańców

Autor: Zdjęcie autora agdy
94 14 A A

W rzeczywistości jest piękniejszy niż na projekcie – oceniają władze powiatu. Od czwartku Tomaszów Lubelski ma swój Łuk Triumfalny, zwany też Łukiem Zwycięstwa. 103. rocznica odzyskania niepodległości była okazją do odsłonięcia betonowej konstrukcji, która jak mało co podzieliła mieszkańców. Podobno nie pisali petycji od czasów protestów w sprawie sortowni odpadów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

11 listopada przed frontonem I LO im. Bartosza Głowackiego w Tomaszowie Lubelskim odsłonięto wysoką na 6 metrów i szeroką na 4 metry konstrukcję.

– Chcemy, żeby młodzież przechodziła pod łukiem i pamiętała komu zawdzięcza wolność – mówił jeden z pomysłodawców budowy Jarosław Korzeń (PiS), wicestarosta tomaszowski, gdy w marcu akt erekcyjny budowy łuku podpisywał wicepremier Jacek Sasin. Polityk PiS, uczestnicząc w uroczystości mówił, że łuk ma budować polską tożsamość.

Bitwa i wizyta

Łuk ma upamiętniać, z jednej strony 100-rocznicę Bitwy Warszawskiej, a z drugiej samego Józefa Piłsudskiego, który dwukrotnie gościł w tych rejonach. Najpierw, w 1901 r. w okolicach Suśca przedostawał się przez granicę zaboru. Potem, już po odzyskaniu niepodległości, 20 marca 1921 r. w Siwej Dolinie odznaczał pułki kawalerii, które wsławiły się szarżami w bitwie pod Komarowem.

Przechodnie, idąc pod ważącą 40 ton konstrukcją, pod stopami mają szklaną taflę. W tej podziemnej gablocie jest ekspozycja, między innymi: szabla, przełamany sierp i młot oraz karabin, hełmy żołnierskie i mapa II RP.

- W rzeczywistości wygląda lepiej niż na projekcie, podobne jak elementy i tablice na nim umieszczone. Niczego nie zasłania, orzeł na frontonie szkoły, jakby leciał nad łukiem – relacjonuje wicestarosta, który jest jednocześnie prezesem zarządu Stowarzyszenia Samorządów Powiatu Tomaszowskiego. Formalnie stowarzyszenie było inwestorem i gromadziło pieniądze.

To, że łuk zasłoni fasadę i będzie fatalnie wyglądał przed budynkiem szkoły, był jednym z argumentów przeciwników stawiania w tym miejscu tej konstrukcji. Protesty zaczęły się niedługo po tym jak minister Sasin był w mieście i uroczyście pokazano projekty.

Łyżka dziegciu. 1748

– Bardzo bym chciał, żeby protestu przeciwko stawianiu łuku triumfalnego nie łączyć z polityką. Ja jestem przeciwny temu pomysłowi bez względu na to, kto by chciał tego typu pomnik w tym miejscu postawić. W Tomaszowie mamy tak mało ładnych miejsc i historycznych budynków, że stawianie łuku właśnie tam, jest złym pomysłem. Na lokalizację przed I LO nie mogę się zgodzić. Nawet jeśli wierzę, że intencje pomysłodawców są szczere i szlachetne. Jestem przeciwny niszczeniu tego miejsca – mówił wówczas Jacek Krzaczkowski, który najpierw na swoim prywatnym profilu na Facebooku napisał, że budowanie łuku triumfalnego mu się nie podoba i myśli o wyrażeniu sprzeciwu.

Internetowa petycja pojawiła się w kwietniu, w jeden dzień podpisało ją ponad tysiąc osób. Dziś jest tam ich 1748. Co ciekawe podpisywano ją jeszcze w zeszłym miesiącu, gdy przed liceum już pracowali robotnicy stawiający łuk.

2009 przy ul. Petera

- Zawsze podkreślam, że pamięć o odzyskaniu niepodległości jest bardzo istotna. Jestem za wszelkimi formami jej upamiętnienia i nie miałem nic przeciwko kolejnej inicjatywie, jaką był pomysł z postawieniem łuku. Jednak łyżką dziegciu w tej beczce miodu jest niezadowolenie i protesty części mieszkańców. Takie patriotyczne przedsięwzięcia nie powinny dzielić społeczności, szkoda, że inicjatorzy nie wzięli tego pod uwagę – mówi Robert Kuźniarz, opozycyjny radny powiatu tomaszowskiego, który też nie jest zadowolony z lokalizacji łuku. Raczej by go widział w innym miejscu, na przykład na Siwej Dolinie, gdzie marszałek Piłsudski przyjmował defiladę wojskową. Gdzieś, gdzie nie budzi takich kontrowersji.

- Nie przypominam sobie, by jakaś sprawa tak poruszyła ludzi, chyba od 2009 roku, kiedy mieszkańcy ul. Petera nie chcieli w swojej okolicy sortowni odpadów, nic podobnego się nie działo – dodaje radny.

Robert Kuźniarz latem składał interpelację, bo chciał się dowiedzieć czy rada powiatu dobrze zrobiła, uznając petycję przeciwników budowy łuku za niewłaściwą do rozpatrzenia i przekazała ją do rozpatrzenia do Walnego Zgromadzenia Członków Stowarzyszenia Samorządów Powiatu Tomaszowskiego.

Pisma przez kilka miesięcy krążyły między protestującymi a starostwem. Mówiąc w skrócie, przeciwnicy zbierali podpisy, redagowali petycje, a one nie były rozpatrywane, bo adresaci wskazywali, że nie oni są stroną.

Obie grupy nadal stoją na swoich stanowiskach, dyskusja w mediach społecznościowych odżywała nawet już w czasie trwania inwestycji.

Zabytek niezgody

Kiedy we wrześniu, na oficjalnym profilu tomaszowskiego starostwa pojawiły się zdjęcia i wpis informujący o rozpoczęciu budowy Łuku Zwycięstwa, jako pierwszego z elementów zagospodarowania terenu wokół I LO, odezwali się mieszkańcy, którzy zauważyli, że chyba łuk jednak jest sprawą powiatu skoro jest częścią jego planów zagospodarowani terenu wokół liceum...

Władze zapowiadają kolejne elementy: stworzenie tu ośrodka treningowego za 8 milionów złotych a w dalszej perspektywie Centrum Historyczno-Archeologicznego „Grodów Czerwieńskich” za kolejnych 15 milionów.

- Mamy nadzieję, że zaplanowane inwestycje uda się z realizować jak najszybciej pomimo sprzeciwu grupy osób co do uznania terenu wokół liceum za obiekt podlegający ochronie konserwatorskiej. Obecnie ani budynek liceum, ani teren  przyległy nie podlega ochronie konserwatorskiej – czytamy we wpisie starostwa.

W podobnym tonie wypowiadał się wicestarosta Jarosław Korzeń, który mówił, że próba wpisania budynku  I LO do rejestru zabytków by uniemożliwiła realizację planowanych przy szkole wielomilionowych inwestycji.

- Wpis do rejestru zabytków nie uniemożliwia inwestycji na danym terenie. Czy Państwo nie rozumiecie, że my protestujemy przeciwko łukowi i tylko łukowi? Że nie protestuję przeciwko poprawie infrastruktury szkoły, do której chodzą moje dzieci, ale przeciwko niszczeniu tego, z czego pokolenia uczniów były dumne? – skomentował Jacek Krzaczkowski, który przypomniał, że Stowarzyszenie ,,Czajnia'' złożyło do Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wniosek o wszczęcie postępowania dotyczącego wpisania kompleksu licealnego do rejestru zabytków.

- Takie postępowania nie służy wprost wpisaniu do rejestru zabytków, ale obejmuje również stwierdzenie, czy taki wpis jest zasadny. LWKZ odmówił, a Czajnia złożyła zażalenie na tą decyzję do ministerstwa (taka jest procedura) – dodał.

Darczyńcy i spółki

Niedzielne uroczystości trwały od rana, zaczęły się złożeniem wieńców w Siwej Dolinie, potem była msza w intencji ojczyzny, po której odsłonięto Łuk Zwycięstwa nazywany na zaproszeniach instalacją patriotyczną.

Kiedy wiosną szacowano jego koszt, wicestarosta mówił o około 200 tysiącach złotych. Deklaracje złożyły wówczas spółki Skarbu Państwa takie jak Grupa Azoty, PGE Dystrybucja i Lubelski Węgiel Bogdanka. Wsparcie miało też pochodzić m.in. z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Lasów Państwowych.

Teraz wiadomo, że łuk jest droższy o jakieś 50-60 tysięcy złotych.

- Brakująca suma pochodzi od prywatnych, anonimowych darczyńców – wyjaśnia Jarosław Korzeń.

„Powiatowe obchody 103. rocznicy odzyskania Niepodległości w Roku Marszałka Józefa Piłsudskiego” w Tomaszowie Lubelskim zakończył koncert patriotyczny Blask Bitewnej Chwały, na scenie domu kultury wystąpił Jan Pietrzak.

 

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Robik / 12 listopada 2021 r. o 07:16
+23
Dziwne, dziwne: skoro jest ŁUG w Berlinie, to po co w Tomaszowie. Podajcie nazwiska, tych co nie chcą, co im zaburza krzaki i drzewa architektoniczne. Stalinowska przeszłość, przeżarła urzędy, sądy. Kto stanie w obronie Polski i Polaków, gdy znów komuś coś się umamii. Już 2-3 pokolenie, zapomniano kto mordował, a kto był mordowany - zamieszani w mordowanie. Ale wiedzą czego chcą. Chwała Józefowi Piłsudskiemu, twardemu, ale mężowi Stanu. czyt
   Przebija z tych słów szczera tęsknota za tym, by Tomaszów dorównał Berlinowi. Niestety, "tanim kosztem" tego nie da się zrobić. Bliżej nieznany "autor projektu" być może sporządził go w "czynie społecznym" czy tanio i wynik jest nędzny. Jakieś to wszystko toporne, ciężkie i bezładne (za sprawą doczepianych tu i ówdzie różnych tablic i znaków o odmiennej "stylistyce"). Przypomina "bramę na cmentarz". Na drugim zdjęciu widać, że nowy "wynalazek", istotnie, zasłania dość ładny widok miejsca nauki młodzieży. ... Dobrze przemyślany i odpowiednio wielkich rozmiarów łuk upamiętniający zwycięstwo nad Rosją Radziecką i bolszewikami by się przydał, to prawda, ale w bardziej odpowienim miejscu - w Warszawie lub pod Warszawą. Tutaj - szpeci i budzi niesmak. ...  Jest jeszcze jedna sprawa - wyraźnie kłamliwa "propaganda". ...  1) Wciska się młodzieży wiarę w "cuda", gdy tymczasem zwycięstwo zawdzięczamy ludziom myślącym, jak gen. Rozwadowski i in., oraz błędom bolszewickich dowódców. Obok wielkiego napisu o "cudzie" jeszcze popierający to obrazek z "księdzem wznoszącym krzyż" na głównym miejscu i z jeźdźcem, a przedstawicielem piechoty na szarym końcu. ...  2) Piłsudski został wywyższony, choć  gdy bolszewicy stali pod Warszawą, słowami p. Mikkego:  "... mylnie ocenił sytuację, uznał, że wojna jest przegrana, podpisał jeszcze (zapewne nie czytając) Rozkaz Operacyjny 1001 wydany przez Szefa Sztabu, złożył na ręce Wincentego Witosa dymisję i... wyjechał na Podgórze pożegnać się z rodziną". " "Tymczasem gen.Tadeusz Rozwadowski osobiście przejął dowodzenie i wskutek dzielnej postawy wojsk polskich, Jego zdecydowania, dobrego planu i odrobiny szczęścia wojska bolszewickie zostały rozbite. Piłsudski, jak sam pisze w swoich pamiętnikach, wrócił 'gdy nad Wieprzem cichły już działa' i zajął się głównie pielęgnowaniem legendy, że to On rozbił bolszewików". Głównie z tego właśnie powodu omawiany łuk tomaszowsk budzi największy niesmak - zakłamuje rzeczywistość dla doraźnej korzyści współczesnych "piłsudczyków" udających "legendarnego Piłsudskiego", którzy chcą dość "totalitarnie" jak najwięcej władzy (sejm, rząd, prezydent, trybunał konstytucyjny, spółki skarbu państwa itd...) pokrzykując od czasu do czasu o "totalnej opozycji".  
   Przebija z tych słów szczera tęsknota za tym, by Tomaszów dorównał Berlinowi. Niestety, "tanim kosztem" tego nie da się zrobić. Bliżej nieznany "autor projektu" być może sporządził go w "czynie społecznym" czy tanio i wynik jest nędzny. Jakieś to wszystko toporne, ciężkie i bezładne (za sprawą doczepianych tu i ówdzie różnych tablic i znaków o odmiennej "stylistyce"). Przypomina "bramę na cmentarz". Na drugim zdjęciu widać, że nowy "wynalazek", istotnie, zasłania... rozwiń
Avatar
12344567890 / 12 listopada 2021 r. o 07:40
+21
My tym łukiem otwieramy niedowiarkom oczy , i to nie jest nasze ostatnie słowo
Avatar
randalk / 11 listopada 2021 r. o 22:36
+18
total kicz !!!!
Avatar
___K___ / 12 listopada 2021 r. o 08:59
+11
Dziwne, dziwne: skoro jest ŁUG w Berlinie, to po co w Tomaszowie. Podajcie nazwiska, tych co nie chcą, co im zaburza krzaki i drzewa architektoniczne. Stalinowska przeszłość, przeżarła urzędy, sądy. Kto stanie w obronie Polski i Polaków, gdy znów komuś coś się umamii. Już 2-3 pokolenie, zapomniano kto mordował, a kto był mordowany - zamieszani w mordowanie. Ale wiedzą czego chcą. Chwała Józefowi Piłsudskiemu, twardemu, ale mężowi Stanu. czyt
Stalinizmem, to zajeżdża waśnie budowa tego łuku. Powstał z inicjatywy jakiegoś partyjnego aparatczyka, olano praktycznie wszelkie głosy sprzeciwu, nikt się nie liczył ze zdaniem mieszkańców, powstał obiekt o raczej marnej estetyce i został sfinansowany z pieniędzy - w dużej mierze - publicznych, bo spółki Skarbu Państwa, to dla PiSowców dojne krowy. Osobiście wolałbym, by za tę kasę kupiono jakieś wyposażenie do szkoły, czy szpitala, ewentualnie by zasiliły konto jakiejś zbiórki ratującej życie jakiemuś dziecku. Gigantomania cechowała właśnie okres stalinizmu i socjalizmu, więc czy1telnik , przestań pieprzyć, z łaski swojej.
Stalinizmem, to zajeżdża waśnie budowa tego łuku. Powstał z inicjatywy jakiegoś partyjnego aparatczyka, olano praktycznie wszelkie głosy sprzeciwu, nikt się nie liczył ze zdaniem mieszkańców, powstał obiekt o raczej marnej estetyce i został sfinansowany z pieniędzy - w dużej mierze - publicznych, bo spółki Skarbu Państwa, to dla PiSowców dojne krowy. Osobiście wolałbym, by za tę kasę kupiono jakieś wyposażenie do szkoły, czy szpitala, ewentualnie by zasiliły konto jakiejś zbiórki ratującej życie jakiemuś dziecku. Gigantomania ... rozwiń
Avatar
Kroll / 12 listopada 2021 r. o 09:36
+9
Czy to ten krużganek o którym tak głośno? Paskudny. Tylko chyba kierunek nie ten....
Avatar
Max... / 11 listopada 2021 r. o 21:56
+8
"Łuk Sasina" powinien łączyć, a nie dzielić! To wydarzenie na miarę naszych czasów! Dzieło piękne i wpisujące się w historię najnowszą azjatyckich rubieży naszego kraju! Nie wyczytałem, kto jest autorem owego działa sztuki architektonicznej! Mam nadzieję, że wkrótce tak skrzętnie skrywana tajemnica zostanie ujawniona publicznej! Wszak należałoby takiego wizjonera uhonorować nie tylko na forum lokalnym!
Avatar
___K___ / 15 listopada 2021 r. o 08:59
+2
bo wmawiamy młodzieży siłę cudów,
  A tu już zahaczasz o "naukę" religii w szkołach...
Avatar
___K___ / 12 listopada 2021 r. o 11:30
+2
Od dzieciństwa czytałem " Sztandar Ludu", bo tylko taki dziennik był w moim mieście ( jeszcze Kurier). linia gazety po 50 latach nie uległa zmianie. Brawo! A tak poważnie gratuluję Panu Jarosławowi Korzeniowi inicjatywy i siły, by pomysł zrealizować do końca. Ktoś napisał tutaj, że Łuk powinien powstać w Warszawie, to 100% prawda. Pytanie tylko dlaczego nie powstał? Sam odpowiem na to pytanie, nie powstał , bo prezydentem jest przedstawiciel PO. Dlaczego ta partia ma w głębokim poważaniu patriotyzm, dlaczego twierdzi, że PiS zawłaszcza wszystkie uroczystości patriotyczne. W Tomaszowie miała okazję się wykazać. I co z tego wyszło? Protest, bo zasłania, bo nie w tym miejscu, bo wmawiamy młodzieży siłę cudów, bo Piłsudski był tchórzem. Czy gdyby powtórzył się 1920 r. to ci ludzie chwyciliby za broń?
A może to nie chodzi o to, że to PO rządzi w Warszawie? Może po prostu przedstawiciele innych, niż PiS, partii w samorządach wolą wydawać pieniądze rozsądnie i na potrzeby mieszkańców, a nie na pomniki? Nie ma większych potrzeb, niż stawianie pomnika 100 lat po wydarzeniach, choćby i bardzo znaczących? PiS chętnie wydaje kasę - nie swoją - na gigantomanię, ale praktycznych osiągnięć nie ma żadnych. Zlikwidować - tak, zbudować - nie - tak właśnie działa PiS. Wskaż choć jedno sensowne ekonomicznie przedsięwzięcie zaprojektowane i wdrożone przez PiS w czasie tych sześciu lat ich (nie)rządów. Masa zapowiedzi, dłubią jedynie przy Mierzei, co trudno ekonomicznie uzasadnić, ale kasa rozstrwoniona, inflacja największa od dwóch dekad, dług narodowy przeogromny - faktycznie mistrzowie rządzenia, bo łuk triumfalny w Tomaszowie postawili.
A może to nie chodzi o to, że to PO rządzi w Warszawie? Może po prostu przedstawiciele innych, niż PiS, partii w samorządach wolą wydawać pieniądze rozsądnie i na potrzeby mieszkańców, a nie na pomniki? Nie ma większych potrzeb, niż stawianie pomnika 100 lat po wydarzeniach, choćby i bardzo znaczących? PiS chętnie wydaje kasę - nie swoją - na gigantomanię, ale praktycznych osiągnięć nie ma żadnych. Zlikwidować - tak, zbudować - nie - tak właśnie działa PiS. Wskaż choć jedno sensowne ekonomicznie przedsięwzięcie zaprojektowane ... rozwiń
Avatar
Robik / 12 listopada 2021 r. o 19:00
+1
Od dzieciństwa czytałem " Sztandar Ludu", bo tylko taki dziennik był w moim mieście ( jeszcze Kurier). linia gazety po 50 latach nie uległa zmianie. Brawo! A tak poważnie gratuluję Panu Jarosławowi Korzeniowi inicjatywy i siły, by pomysł zrealizować do końca. Ktoś napisał tutaj, że Łuk powinien powstać w Warszawie, to 100% prawda. Pytanie tylko dlaczego nie powstał? Sam odpowiem na to pytanie, nie powstał , bo prezydentem jest przedstawiciel PO. Dlaczego ta partia ma w głębokim poważaniu patriotyzm, dlaczego twierdzi, że PiS zawłaszcza wszystkie uroczystości patriotyczne. W Tomaszowie miała okazję się wykazać. I co z tego wyszło? Protest, bo zasłania, bo nie w tym miejscu, bo wmawiamy młodzieży siłę cudów, bo Piłsudski był tchórzem. Czy gdyby powtórzył się 1920 r. to ci ludzie chwyciliby za broń?
 Dlaczego to wmawianie, że właśnie PO wysuwa zarzuty zasłaniania, wmawianie młodzieży cudów i zakłamywania opisu Piłsudskiego, który "uznał, że wojna jest przegrana" (niech może "Henryk" nie wmawia kłamliwie słów, które nie padły)? Przecież nawet temu "Henrykowi" odpisano, że opis Piłsudskiego pochodzi od p. Mikkego. Wmawianie cudów młodzieży - to raczej większość ludzi rozsądnych uznaje za głupoty. Urok zaś widoku bez wspomnianego łuku może oddziaływać na wielu ludzi, niekoniecznie z PO, i nie każdemu podoba się przecież takie "monumentum" jak ten łuk. 
 Dlaczego to wmawianie, że właśnie PO wysuwa zarzuty zasłaniania, wmawianie młodzieży cudów i zakłamywania opisu Piłsudskiego, który "uznał, że wojna jest przegrana" (niech może "Henryk" nie wmawia kłamliwie słów, które nie padły)? Przecież nawet temu "Henrykowi" odpisano, że opis Piłsudskiego pochodzi od p. Mikkego. Wmawianie cudów młodzieży - to raczej większość ludzi rozsądnych uznaje za głupoty. Urok zaś widoku bez wspomnianego łuku może oddziaływać na wielu ludzi, niekoniecznie z PO, i nie ka... rozwiń
Avatar
Henryk53 / 12 listopada 2021 r. o 10:10
-3
Od dzieciństwa czytałem " Sztandar Ludu", bo tylko taki dziennik był w moim mieście ( jeszcze Kurier). linia gazety po 50 latach nie uległa zmianie. Brawo! A tak poważnie gratuluję Panu Jarosławowi Korzeniowi inicjatywy i siły, by pomysł zrealizować do końca. Ktoś napisał tutaj, że Łuk powinien powstać w Warszawie, to 100% prawda. Pytanie tylko dlaczego nie powstał? Sam odpowiem na to pytanie, nie powstał , bo prezydentem jest przedstawiciel PO. Dlaczego ta partia ma w głębokim poważaniu patriotyzm, dlaczego twierdzi, że PiS zawłaszcza wszystkie uroczystości patriotyczne. W Tomaszowie miała okazję się wykazać. I co z tego wyszło? Protest, bo zasłania, bo nie w tym miejscu, bo wmawiamy młodzieży siłę cudów, bo Piłsudski był tchórzem. Czy gdyby powtórzył się 1920 r. to ci ludzie chwyciliby za broń?
Od dzieciństwa czytałem " Sztandar Ludu", bo tylko taki dziennik był w moim mieście ( jeszcze Kurier). linia gazety po 50 latach nie uległa zmianie. Brawo! A tak poważnie gratuluję Panu Jarosławowi Korzeniowi inicjatywy i siły, by pomysł zrealizować do końca. Ktoś napisał tutaj, że Łuk powinien powstać w Warszawie, to 100% prawda. Pytanie tylko dlaczego nie powstał? Sam odpowiem na to pytanie, nie powstał , bo prezydentem jest przedstawiciel PO. Dlaczego ta partia ma w głębokim poważaniu patriotyzm, dlaczego twierdzi, że PiS zawłas... rozwiń
Avatar
___K___ / 15 listopada 2021 r. o 08:59
+2
bo wmawiamy młodzieży siłę cudów,
  A tu już zahaczasz o "naukę" religii w szkołach...
Avatar
Robik / 12 listopada 2021 r. o 19:00
+1
Od dzieciństwa czytałem " Sztandar Ludu", bo tylko taki dziennik był w moim mieście ( jeszcze Kurier). linia gazety po 50 latach nie uległa zmianie. Brawo! A tak poważnie gratuluję Panu Jarosławowi Korzeniowi inicjatywy i siły, by pomysł zrealizować do końca. Ktoś napisał tutaj, że Łuk powinien powstać w Warszawie, to 100% prawda. Pytanie tylko dlaczego nie powstał? Sam odpowiem na to pytanie, nie powstał , bo prezydentem jest przedstawiciel PO. Dlaczego ta partia ma w głębokim poważaniu patriotyzm, dlaczego twierdzi, że PiS zawłaszcza wszystkie uroczystości patriotyczne. W Tomaszowie miała okazję się wykazać. I co z tego wyszło? Protest, bo zasłania, bo nie w tym miejscu, bo wmawiamy młodzieży siłę cudów, bo Piłsudski był tchórzem. Czy gdyby powtórzył się 1920 r. to ci ludzie chwyciliby za broń?
 Dlaczego to wmawianie, że właśnie PO wysuwa zarzuty zasłaniania, wmawianie młodzieży cudów i zakłamywania opisu Piłsudskiego, który "uznał, że wojna jest przegrana" (niech może "Henryk" nie wmawia kłamliwie słów, które nie padły)? Przecież nawet temu "Henrykowi" odpisano, że opis Piłsudskiego pochodzi od p. Mikkego. Wmawianie cudów młodzieży - to raczej większość ludzi rozsądnych uznaje za głupoty. Urok zaś widoku bez wspomnianego łuku może oddziaływać na wielu ludzi, niekoniecznie z PO, i nie każdemu podoba się przecież takie "monumentum" jak ten łuk. 
 Dlaczego to wmawianie, że właśnie PO wysuwa zarzuty zasłaniania, wmawianie młodzieży cudów i zakłamywania opisu Piłsudskiego, który "uznał, że wojna jest przegrana" (niech może "Henryk" nie wmawia kłamliwie słów, które nie padły)? Przecież nawet temu "Henrykowi" odpisano, że opis Piłsudskiego pochodzi od p. Mikkego. Wmawianie cudów młodzieży - to raczej większość ludzi rozsądnych uznaje za głupoty. Urok zaś widoku bez wspomnianego łuku może oddziaływać na wielu ludzi, niekoniecznie z PO, i nie ka... rozwiń
Avatar
___K___ / 12 listopada 2021 r. o 11:30
+2
Od dzieciństwa czytałem " Sztandar Ludu", bo tylko taki dziennik był w moim mieście ( jeszcze Kurier). linia gazety po 50 latach nie uległa zmianie. Brawo! A tak poważnie gratuluję Panu Jarosławowi Korzeniowi inicjatywy i siły, by pomysł zrealizować do końca. Ktoś napisał tutaj, że Łuk powinien powstać w Warszawie, to 100% prawda. Pytanie tylko dlaczego nie powstał? Sam odpowiem na to pytanie, nie powstał , bo prezydentem jest przedstawiciel PO. Dlaczego ta partia ma w głębokim poważaniu patriotyzm, dlaczego twierdzi, że PiS zawłaszcza wszystkie uroczystości patriotyczne. W Tomaszowie miała okazję się wykazać. I co z tego wyszło? Protest, bo zasłania, bo nie w tym miejscu, bo wmawiamy młodzieży siłę cudów, bo Piłsudski był tchórzem. Czy gdyby powtórzył się 1920 r. to ci ludzie chwyciliby za broń?
A może to nie chodzi o to, że to PO rządzi w Warszawie? Może po prostu przedstawiciele innych, niż PiS, partii w samorządach wolą wydawać pieniądze rozsądnie i na potrzeby mieszkańców, a nie na pomniki? Nie ma większych potrzeb, niż stawianie pomnika 100 lat po wydarzeniach, choćby i bardzo znaczących? PiS chętnie wydaje kasę - nie swoją - na gigantomanię, ale praktycznych osiągnięć nie ma żadnych. Zlikwidować - tak, zbudować - nie - tak właśnie działa PiS. Wskaż choć jedno sensowne ekonomicznie przedsięwzięcie zaprojektowane i wdrożone przez PiS w czasie tych sześciu lat ich (nie)rządów. Masa zapowiedzi, dłubią jedynie przy Mierzei, co trudno ekonomicznie uzasadnić, ale kasa rozstrwoniona, inflacja największa od dwóch dekad, dług narodowy przeogromny - faktycznie mistrzowie rządzenia, bo łuk triumfalny w Tomaszowie postawili.
A może to nie chodzi o to, że to PO rządzi w Warszawie? Może po prostu przedstawiciele innych, niż PiS, partii w samorządach wolą wydawać pieniądze rozsądnie i na potrzeby mieszkańców, a nie na pomniki? Nie ma większych potrzeb, niż stawianie pomnika 100 lat po wydarzeniach, choćby i bardzo znaczących? PiS chętnie wydaje kasę - nie swoją - na gigantomanię, ale praktycznych osiągnięć nie ma żadnych. Zlikwidować - tak, zbudować - nie - tak właśnie działa PiS. Wskaż choć jedno sensowne ekonomicznie przedsięwzięcie zaprojektowane ... rozwiń
Avatar
Henryk53 / 12 listopada 2021 r. o 10:10
-3
Od dzieciństwa czytałem " Sztandar Ludu", bo tylko taki dziennik był w moim mieście ( jeszcze Kurier). linia gazety po 50 latach nie uległa zmianie. Brawo! A tak poważnie gratuluję Panu Jarosławowi Korzeniowi inicjatywy i siły, by pomysł zrealizować do końca. Ktoś napisał tutaj, że Łuk powinien powstać w Warszawie, to 100% prawda. Pytanie tylko dlaczego nie powstał? Sam odpowiem na to pytanie, nie powstał , bo prezydentem jest przedstawiciel PO. Dlaczego ta partia ma w głębokim poważaniu patriotyzm, dlaczego twierdzi, że PiS zawłaszcza wszystkie uroczystości patriotyczne. W Tomaszowie miała okazję się wykazać. I co z tego wyszło? Protest, bo zasłania, bo nie w tym miejscu, bo wmawiamy młodzieży siłę cudów, bo Piłsudski był tchórzem. Czy gdyby powtórzył się 1920 r. to ci ludzie chwyciliby za broń?
Od dzieciństwa czytałem " Sztandar Ludu", bo tylko taki dziennik był w moim mieście ( jeszcze Kurier). linia gazety po 50 latach nie uległa zmianie. Brawo! A tak poważnie gratuluję Panu Jarosławowi Korzeniowi inicjatywy i siły, by pomysł zrealizować do końca. Ktoś napisał tutaj, że Łuk powinien powstać w Warszawie, to 100% prawda. Pytanie tylko dlaczego nie powstał? Sam odpowiem na to pytanie, nie powstał , bo prezydentem jest przedstawiciel PO. Dlaczego ta partia ma w głębokim poważaniu patriotyzm, dlaczego twierdzi, że PiS zawłas... rozwiń
Avatar
Kroll / 12 listopada 2021 r. o 09:36
+9
Czy to ten krużganek o którym tak głośno? Paskudny. Tylko chyba kierunek nie ten....
Avatar
czy1telnik / 12 listopada 2021 r. o 09:09
-7
Piłsudski , towarzyszom i towarzyszkom, nie w smak. W końcu jakiś dialog, a Tomaszów to czyt
Avatar
___K___ / 12 listopada 2021 r. o 08:59
+11
Dziwne, dziwne: skoro jest ŁUG w Berlinie, to po co w Tomaszowie. Podajcie nazwiska, tych co nie chcą, co im zaburza krzaki i drzewa architektoniczne. Stalinowska przeszłość, przeżarła urzędy, sądy. Kto stanie w obronie Polski i Polaków, gdy znów komuś coś się umamii. Już 2-3 pokolenie, zapomniano kto mordował, a kto był mordowany - zamieszani w mordowanie. Ale wiedzą czego chcą. Chwała Józefowi Piłsudskiemu, twardemu, ale mężowi Stanu. czyt
Stalinizmem, to zajeżdża waśnie budowa tego łuku. Powstał z inicjatywy jakiegoś partyjnego aparatczyka, olano praktycznie wszelkie głosy sprzeciwu, nikt się nie liczył ze zdaniem mieszkańców, powstał obiekt o raczej marnej estetyce i został sfinansowany z pieniędzy - w dużej mierze - publicznych, bo spółki Skarbu Państwa, to dla PiSowców dojne krowy. Osobiście wolałbym, by za tę kasę kupiono jakieś wyposażenie do szkoły, czy szpitala, ewentualnie by zasiliły konto jakiejś zbiórki ratującej życie jakiemuś dziecku. Gigantomania cechowała właśnie okres stalinizmu i socjalizmu, więc czy1telnik , przestań pieprzyć, z łaski swojej.
Stalinizmem, to zajeżdża waśnie budowa tego łuku. Powstał z inicjatywy jakiegoś partyjnego aparatczyka, olano praktycznie wszelkie głosy sprzeciwu, nikt się nie liczył ze zdaniem mieszkańców, powstał obiekt o raczej marnej estetyce i został sfinansowany z pieniędzy - w dużej mierze - publicznych, bo spółki Skarbu Państwa, to dla PiSowców dojne krowy. Osobiście wolałbym, by za tę kasę kupiono jakieś wyposażenie do szkoły, czy szpitala, ewentualnie by zasiliły konto jakiejś zbiórki ratującej życie jakiemuś dziecku. Gigantomania ... rozwiń
Avatar
12344567890 / 12 listopada 2021 r. o 07:40
+21
My tym łukiem otwieramy niedowiarkom oczy , i to nie jest nasze ostatnie słowo
Avatar
Robik / 12 listopada 2021 r. o 07:16
+23
Dziwne, dziwne: skoro jest ŁUG w Berlinie, to po co w Tomaszowie. Podajcie nazwiska, tych co nie chcą, co im zaburza krzaki i drzewa architektoniczne. Stalinowska przeszłość, przeżarła urzędy, sądy. Kto stanie w obronie Polski i Polaków, gdy znów komuś coś się umamii. Już 2-3 pokolenie, zapomniano kto mordował, a kto był mordowany - zamieszani w mordowanie. Ale wiedzą czego chcą. Chwała Józefowi Piłsudskiemu, twardemu, ale mężowi Stanu. czyt
   Przebija z tych słów szczera tęsknota za tym, by Tomaszów dorównał Berlinowi. Niestety, "tanim kosztem" tego nie da się zrobić. Bliżej nieznany "autor projektu" być może sporządził go w "czynie społecznym" czy tanio i wynik jest nędzny. Jakieś to wszystko toporne, ciężkie i bezładne (za sprawą doczepianych tu i ówdzie różnych tablic i znaków o odmiennej "stylistyce"). Przypomina "bramę na cmentarz". Na drugim zdjęciu widać, że nowy "wynalazek", istotnie, zasłania dość ładny widok miejsca nauki młodzieży. ... Dobrze przemyślany i odpowiednio wielkich rozmiarów łuk upamiętniający zwycięstwo nad Rosją Radziecką i bolszewikami by się przydał, to prawda, ale w bardziej odpowienim miejscu - w Warszawie lub pod Warszawą. Tutaj - szpeci i budzi niesmak. ...  Jest jeszcze jedna sprawa - wyraźnie kłamliwa "propaganda". ...  1) Wciska się młodzieży wiarę w "cuda", gdy tymczasem zwycięstwo zawdzięczamy ludziom myślącym, jak gen. Rozwadowski i in., oraz błędom bolszewickich dowódców. Obok wielkiego napisu o "cudzie" jeszcze popierający to obrazek z "księdzem wznoszącym krzyż" na głównym miejscu i z jeźdźcem, a przedstawicielem piechoty na szarym końcu. ...  2) Piłsudski został wywyższony, choć  gdy bolszewicy stali pod Warszawą, słowami p. Mikkego:  "... mylnie ocenił sytuację, uznał, że wojna jest przegrana, podpisał jeszcze (zapewne nie czytając) Rozkaz Operacyjny 1001 wydany przez Szefa Sztabu, złożył na ręce Wincentego Witosa dymisję i... wyjechał na Podgórze pożegnać się z rodziną". " "Tymczasem gen.Tadeusz Rozwadowski osobiście przejął dowodzenie i wskutek dzielnej postawy wojsk polskich, Jego zdecydowania, dobrego planu i odrobiny szczęścia wojska bolszewickie zostały rozbite. Piłsudski, jak sam pisze w swoich pamiętnikach, wrócił 'gdy nad Wieprzem cichły już działa' i zajął się głównie pielęgnowaniem legendy, że to On rozbił bolszewików". Głównie z tego właśnie powodu omawiany łuk tomaszowsk budzi największy niesmak - zakłamuje rzeczywistość dla doraźnej korzyści współczesnych "piłsudczyków" udających "legendarnego Piłsudskiego", którzy chcą dość "totalitarnie" jak najwięcej władzy (sejm, rząd, prezydent, trybunał konstytucyjny, spółki skarbu państwa itd...) pokrzykując od czasu do czasu o "totalnej opozycji".  
   Przebija z tych słów szczera tęsknota za tym, by Tomaszów dorównał Berlinowi. Niestety, "tanim kosztem" tego nie da się zrobić. Bliżej nieznany "autor projektu" być może sporządził go w "czynie społecznym" czy tanio i wynik jest nędzny. Jakieś to wszystko toporne, ciężkie i bezładne (za sprawą doczepianych tu i ówdzie różnych tablic i znaków o odmiennej "stylistyce"). Przypomina "bramę na cmentarz". Na drugim zdjęciu widać, że nowy "wynalazek", istotnie, zasłania... rozwiń
Avatar
czy1telnik / 11 listopada 2021 r. o 22:52
-20
Dziwne, dziwne: skoro jest ŁUG w Berlinie, to po co w Tomaszowie. Podajcie nazwiska, tych co nie chcą, co im zaburza krzaki i drzewa architektoniczne. Stalinowska przeszłość, przeżarła urzędy, sądy. Kto stanie w obronie Polski i Polaków, gdy znów komuś coś się umamii. Już 2-3 pokolenie, zapomniano kto mordował, a kto był mordowany - zamieszani w mordowanie. Ale wiedzą czego chcą. Chwała Józefowi Piłsudskiemu, twardemu, ale mężowi Stanu. czyt
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Miasto szuka dyrektora Galerii Labirynt. Działania obecnego nie podobają się radnym PiS

Miasto szuka dyrektora Galerii Labirynt. Działania obecnego nie podobają się radnym PiS

Władze Lublina ogłosiły konkurs na dyrektora Galerii Labirynt, miejskiej instytucji kultury, mieszczącej się na rogu ul. Poniatowskiego i Popiełuszki. Nowy szef ma kierować jednostką od 1 marca przez trzy lata.

To już ostatnie dni naboru. Nie zwlekaj, aplikuj już dziś!

To już ostatnie dni naboru. Nie zwlekaj, aplikuj już dziś!

2700 zł stypendium dla Twojego dziecka? Dowiedz się więcej i aplikuj.

Jedna osoba zatrzymana podczas meczu Motoru Lublin z Legią Warszawa
galeria

Jedna osoba zatrzymana podczas meczu Motoru Lublin z Legią Warszawa

Lubelscy policjanci wspierani przez mundurowych z innych garnizonów zabezpieczali wczoraj mecz Pucharu Polski w piłce nożnej pomiędzy drużynami Motoru Lublin i Legii Warszawa.

Czym jest beton architektoniczny i jakie ma zastosowania?

Czym jest beton architektoniczny i jakie ma zastosowania?

Każdy, kto ceni sobie ciekawe koncepcje i niebanalne, odważne rozwiązania, powinien zwrócić uwagę na możliwości estetyczne betonu architektonicznego. Ten materiał cechuje się nie tylko niezwykłą wytrzymałością, lecz także niezwyczajnym środkiem wyrazu pozwalającym na plastyczność, a więc tym samym na pewnego rodzaju swobodę.

Priorytety w lubelskim, REACT-EU – odpowiedź na kryzys po pandemii

Priorytety w lubelskim, REACT-EU – odpowiedź na kryzys po pandemii

Tradycyjnie pojmowany rozwój cywilizacji ludzkiej jest powszechnie akceptowanym i pożądanym procesem. Niesie on jednak za sobą pewne konsekwencje, z którymi musimy się mierzyć. Konsekwencje te, to przede wszystkim stale rosnące zapotrzebowanie na zasoby naturalne oraz narastający negatywny wpływ na środowisko, prowadzący między innymi do pogorszenia jakości życia. Nic więc dziwnego, że ochrona środowiska jest jednym z priorytetów dobiegającego już końca Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.

Z umów cywilnoprawnych korzysta się na coraz większą skalę. Czym różnią się one od dobrze znanego etatu?

Z umów cywilnoprawnych korzysta się na coraz większą skalę. Czym różnią się one od dobrze znanego etatu?

Stosunek pracy nawiązywany między pracodawcą i pracownikiem zwykle kojarzy nam się z takimi terminami jak etat czy umowa o pracę. Słusznie, choć w ciągu ostatnich kilkunastu lat na rynku pracy pojawiły się nowe modele zatrudnienia, przez co sytuacja mocno się skomplikowała. Mowa tu oczywiście o umowach cywilnoprawnych. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym dokładnie różnią się one od umowy o pracę, zachęcamy do lektury poniższego artykułu.

AZS UMCS Start II Lublin – Decka Pelplin 92:70

AZS UMCS Start II Lublin – Decka Pelplin 92:70

AZS UMCS Start II Lublin zwycięstwem rozpoczął 12 kolejkę Suzuki I liga koszykarzy

Ludzie chcą się szczepić, ale system nie nadąża

Ludzie chcą się szczepić, ale system nie nadąża

Puławianie, którzy chcieliby przyjąć szczepionkę przeciw COVID-19 muszą uzbroić się w cierpliwość. Na jedyną infolinię dla publicznych przychodni trudno się dodzwonić, a te prywatne większość terminów grudniowych mają już zarezerwowane. Punkty szczepień ledwo nadążają z zastrzykami.

Środki do dezynfekcji powierzchni. Dlaczego są dla nas tak istotne?

Środki do dezynfekcji powierzchni. Dlaczego są dla nas tak istotne?

Zagrożenie związane z pandemią i kolejnymi mutacjami wirusa SARS-CoV-2 jeszcze długo nie minie. To sytuacja, która wymusza na nas dopasowanie się do tych trudnych okoliczności i zastosowanie odpowiednich środków ochrony.

Pompy membranowe – szeroki wybór, efektywne działanie

Pompy membranowe – szeroki wybór, efektywne działanie

Pneumatyczne pompy membranowe są niezwykle uniwersalne dzięki czemu znajdują zastosowanie w różnorodnych obszarach przemysłu. Odpowiednia budowa pompy z wykorzystaniem solidnych i trwałych materiałów są wytrzymałe i wykorzystywane w szerokim zakresie głównie w przemyśle spożywczym oraz chemicznym. Ich szczególna konstrukcja daje możliwość przesyłania materiałów lepkich i agresywnych chemikaliów, jak również materiałów o silnych właściwościach ściernych.

Jaka glebogryzarka będzie najlepsza dla małego i średniego ogrodu?

Jaka glebogryzarka będzie najlepsza dla małego i średniego ogrodu?

Czy warto kupować glebogryzarkę do swojego przydomowego ogrodu? Jak najbardziej! Może ona znacząco poprawić jakość gleby, a co za tym idzie ułatwić Ci uprawę warzyw, a także polepszyć warunki dla kwiatów czy trawnika. Sprawdź jakiego rodzaju urządzenie będzie najlepsze dla małych i średnich powierzchni.

Kolejny dzień i ponad 500 ofiar śmiertelnych. Koronawirus w Polsce, 2 grudnia

Kolejny dzień i ponad 500 ofiar śmiertelnych. Koronawirus w Polsce, 2 grudnia

W całej Polsce jest 27 356 przypadków zakażenia koronawirusem – informuje Ministerstwo Zdrowia w raporcie z 2 grudnia 2021 r. Zmarły 502 osoby zakażone koronawirusem.

200. urodziny Teatru Starego w Lublinie. Najciekawsze wydarzenia

200. urodziny Teatru Starego w Lublinie. Najciekawsze wydarzenia

200. urodziny będzie świętować w przyszłym roku Teatr Stary, chociaż działa zaledwie 10 lat. Dziś zaczyna się sprzedaż biletów na wydarzenia ujęte w repertuarze na pierwsze jubileuszowe półrocze.

Myśliwi chcą rekompensat za stan wyjątkowy

Myśliwi chcą rekompensat za stan wyjątkowy

Straty ponoszą koła łowieckie i rolnicy. Na obszarze objętym stanem wyjątkowym obowiązuje zakaz polowań. Starosta bialski, Mariusz Filipiuk (PSL) apeluje do rządu o zmianę przepisów, choćby w zakresie rekompensat.

Osłabiona Pszczółka Polski Cukier jedzie na Białoruś po awans do play-off EuroCup

Osłabiona Pszczółka Polski Cukier jedzie na Białoruś po awans do play-off EuroCup

Albo koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin będą kowalami swojego losu, albo będą musiały liczyć na łut szczęścia. W czwartek podopieczne Krzysztofa Szewczyka zmierzą się w ostatnim grupowym spotkaniu z BC Horizont Mińsk. Stawka tego starcia jest bardzo duża, a zespół z Lublina osłabiony

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium