Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

26 kwietnia 2023 r.
14:05

Kiedy odpoczywa prawdziwy ogrodnik? Jedzie na wczasy w listopadzie

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
0 0 A A

Żeby klient mógł w marcu kupić solidną sadzonkę bratka, ogrodnik pracuje na stan roślinki... od września. Podobnie jest ze sprzedawanymi w kwietniu supertuniami, trawami popularnymi od maja do lipca, sierpniowymi wrzosami i chryzantemami, które królować zaczynają jesienią.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Swoje rodzinne gospodarstwo ogrodnicze w Lipsku pod Zamościem Anna Stręciwilk razem z mężem Wojciechem prowadzi od blisko 20 lat. – Zaszczepili to w nas teściowie i jakoś poszło, choć żadne z nas wykształcenia w tym kierunku nie miało – opowiada ogrodniczka. Ale mówi, że metodą prób i błędów, szukając informacji w internecie, zdobywając je podczas wyjazdów na targi, ale przede wszystkim po prostu pielęgnując rośliny nauczyli się o nich bardzo wiele. Dlatego teraz są w stanie odpowiedzieć na każde pytanie, doradzić ze szczegółami, jak o ogród i balkon dbać. I krok po kroku poprowadzić każdego laika.

>>Dodatek Agro do Dziennika Wschodniego - pobierz w tym miejscu<<

Zaczynali od jednego niewielkiego tunelu. Stały w nim wówczas głównie sadzonki bratków i rozsady warzyw, także aksamitki, szałwie i pelargonie. – Czyli takie „starodawne” rośliny – mówi pani Anna.

Bubblegum to hit

Teraz ich ogrodnicza firma to 7 dużych folii i kontenerownia na dworze, pod chmurką, a w nich w ciągu sezonu, który dla klientów zaczyna się w marcu i kończy z początkiem listopada, nawet do 100 tysięcy roślin z setek najróżniejszych gatunków i odmian.

>>Bezpłatny dodatek Agro dla rolników i działkowców. Zagraj w grę za darmo i koniecznie kup Dziennik Wschodni<<

„Starodawne” bratki, szałwie i pelargonie oczywiście są. Bo raczej nie wychodzą z mody. Ale z roku na rok oferta się poszerza i zmienia.

W tym, kolejnym z rzędu, prawdziwym hitem jest supertunia vista. To zwisająca roślina balkonowa, która fantastycznie się rozrasta i cieszy oko pięknymi kwiatami. – Występuje w kilku kolorach, ale żaden inny nie sprzedaje się tam znakomicie jak bubblegum – zdradza Anna Stręciwilk. I podkreśla, że przy tej odmianie wcale nie trzeba się specjalnie „narobić”, bo jest bardzo odporna na choroby grzybowe, nie wymaga pielęgnacji poprzez skubanie przekwitniętych kwiatostanów, nie ma potrzeby chowania jej przed deszczem, no chyba że nadejdzie potężna burza.

Zdaniem ogrodniczki równie łatwe w utrzymaniu, a nie mniej atrakcyjne wizualnie są bluszcz dichondra i zielona albo bordowa ipomea. Wystarczy je tylko podlewać i same rosną. Niezdecydowanym proponuje też ciekawą roślinę o nazwie viroflora calocephalus. Nie kwitnie, ale pięknie się rozrasta zielonymi „patyczkami”. No i warto sięgnąć po sundaville, cudnie kwitnącą, a bardzo odporną na suszę.

W marcu jak woda u Stręciwilków szły bratki, teraz zaczął się sezon na rośliny balkonowe i ogrodowe. Naprawdę jest w czym wybierać: od jednorocznych po wieloletnie, małe, duże. Swoich zwolenników wciąż mają np. hortensje. Te ogrodowe, o okrągłych kwiatach, przy których pamiętać należy, że nie wolno dopuścić, by zmarzły, ale też bukietowe z kwiatami czubatymi, znacznie mniej delikatne i wymagające.

Do wyboru do koloru

A jeśli ktoś chciałby sadzić begonie? Nie ma sprawy, są i to w najróżniejszych kolorach, np. urocze, żółte w odmianie solenia. Ci, którzy wolą czerwone albo różowe również nie odejdą z kwitkiem.

Surfinie? Oczywiście, także bardzo nietypowe, aksamitnie czarne. Są też ogrodowe zioła i plectranthusy, czyli komarzyce, które sprawiają, że uciążliwe owady omijają ogród.

Wiszące truskawki? Jasne, że tak. Już teraz całkiem dorodne. Wystarczy kupić, zawieźć do domu, umieścić na balkonie i w miarę regularnie podlewać, a owoce podskubywać można aż do jesieni. Coś na skalniak? Jasne. Wybór jest taki, że wprawia w zawrót głowy.

Powoli można też pytać o trawy ozdobne. Prawdziwy boom zacznie się na nie w maju. – Oferujemy je mniej więcej od trzech lat i są bardzo, bardzo popularne. Zresztą zaczęliśmy je sprowadzać i sprzedawać właśnie dlatego, że klienci o te rośliny pytali, a my staramy się mieć to, czego ludzie chcą – tłumaczy właścicielka gospodarstwa, gdzie do kupienia są przepiękne i zadbane miskanty (w kilkunastu różnych odmianach, o kwiatostanach w kolorystyce od różu, po srebro i biel) i rozplenice, które kwitnąc budzą zachwyt. – Ogromną popularnością cieszy się również trawa vertigo. Mimo że jednoroczna i stosunkowo nie tania, to jednak tak piękna, że klienci są gotowi płacić kilkanaście złotych za sztukę – przyznaje nasza rozmówczyni.

Nauczona doświadczeniem wie, że na przełomie sierpnia i września zaczną schodzić wrzosy, których Stręciwilkowie są jedynymi producentami w okolicach Zamościa. Oferują je w aż 12 kolorach, spośród których najmodniejsze są te różowe i fioletowe, także białe. Wczesna jesień to również sezon na jeżówki. U Stręciwilków można znaleźć aż 20 odmian. Będą także hibiskusy, kwitnące aż do pierwszych przymrozków.

A październik to czas, kiedy panowanie rozpoczynają chryzantemy. W wielu kolorach do wyboru, o różnej wielkości kwiatów, całkiem małe, trochę większe i naprawdę ogromne. Aby jednak na grobach (bo tam trafiają najczęściej) wyglądały tak, jak powinny, ogrodnicy zaczną się przy nich uwijać już w maju.

Wakacje dopiero przed zimą

Dlatego czas na chwilę odpoczynku właściciele gospodarstwa pozwolą sobie dopiero w listopadzie. Inaczej się po prostu nie da.

– To jest praca przez caluteńki rok. Od wczesnego rana do późnego wieczora, także zimą, kiedy nikt o kwiatach na balkon czy do ogrodu nie myśli – mówi pani Anna. Oni z mężem muszą. Wstawać o świcie, chodzić, doglądać, dogrzewać, doświetlać, nawozić, przesadzać, podlewać. Oglądać listek po listku, sprawdzać, czy nie pojawiła się jakaś choroba, a jeśli tak by się stało, natychmiast reagować. Na szczęście mają poczucie, że ten trud nie idzie na marne. Klienci doceniają to, że kupując roślinę zadbaną i dopieszczoną, już okazałą i silną, nie będą mieć większych problemów z jej utrzymaniem.

Co ważne, ten rodzinny biznes to nie tylko zarabianie pieniędzy. Bo państwo Stręciwilkowie również chętnie dzielą się swoimi roślinami. Często oferują je na aukcje charytatywne. Stale też współpracują z klubem Honorowych Dawców Krwi, na organizowane cyklicznie akcje przekazując vouchery do wykorzystania w ich gospodarstwie.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Za nami już kolejny festiwal 3k6!
Wideo
film

Za nami już kolejny festiwal 3k6!

Gracze z całej Polski i nie tylko, w ubiegły weekend zjechali się do Lublina, aby wspólnie rywalizować!

Rodzina w komplecie! Pisklęta wróciły do gniazda sokołów
Wideo
film

Rodzina w komplecie! Pisklęta wróciły do gniazda sokołów

Nadszedł ten dzień, na który czekali wszyscy obserwatorzy ptasiej telenoweli z komina elektrociepłowni Wrotków. Do gniazda wróciły odchowane przez sokolnika pisklęta.

Bitwa o Europę nabiera tempa - czy Mirosław Piotrowski ma szansę  na mandat?
Dzień Wschodzi
film

Bitwa o Europę nabiera tempa - czy Mirosław Piotrowski ma szansę na mandat?

Opadł bitewny kurz walki o samorządy, a na horyzoncie kolejna bitwa. Tym razem o miejsca w parlamencie europejskim. Po przerwie do Brukseli chce wrócić prof. Mirosław Piotrowski. Był już europosłem przez 3 kadencje z poparcia Ligi Polskich Rodzin oraz Prawa i Sprawiedliwości. Tym razem kandyduje z listy Konfederacji. Z jakimi szansami na sukces? Zapraszamy do obejrzenia.

Za nami druga kolejka Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Za nami druga kolejka Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Zwycięstwa odniosły Ekolodzy Eco-World, Kelnerzy MTS Akapelka i Piekarze Adampol Team

Gnojowica pod domem wójta Dorohuska

Gnojowica pod domem wójta Dorohuska

Wczoraj rolnicy przed domem wójta Dorohuska Wojciecha Sawy wylali gnojówkę i podpalili opony. Był to odwet za rozwiązanie protestu na granicy.

Rafał Zwolak: Pogodzimy Zamość, bo moją partią są ludzie
Wybory 2024

Rafał Zwolak: Pogodzimy Zamość, bo moją partią są ludzie

W pierwszej turze wyborów jego przewaga nad urzędującym prezydentem sięgnęła 2854 głosów. W drugiej była jeszcze większa. Różnica wyniosła 6035 głosów. O nocy wyborczej, planach na przyszłość, również kadrowych i jego konkurencie rozmawiamy z Rafałem Zwolakiem, zwycięzcą wyborów prezydenckich w Zamościu.

GIS ostrzega: tej mąki lepiej nie kupuj

GIS ostrzega: tej mąki lepiej nie kupuj

Główny Inspektorat Sanitarny wycofał niektóre partie mąki migdałowej. Wszystko przez nadmiar aflatoksyn

Bogdanka LUK znowu lepsza od Trefla, europejskie puchary w Lublinie!

Bogdanka LUK znowu lepsza od Trefla, europejskie puchary w Lublinie!

W spotkaniu rewanżowym o piąte miejsce Bogdanka LUK Lublin pokonała Trefl Gdańsk 3:1. Tym samym w przyszłym sezonie będzie reprezentować nasz kraj w Pucharze Challenge.

Jazz w DDK Węglin. Marek Pospieszalski solo
27 kwietnia 2024, 20:00

Jazz w DDK Węglin. Marek Pospieszalski solo

Zapraszamy na kolejny koncert z cyklu Peryferia. Tym razem wystąpi wystąpi saksofonista Marek Pospieszalski. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 27 kwietnia o godzinie 20.00.

Lubelski wieczór w Zgrzycie
27 kwietnia 2024, 20:00

Lubelski wieczór w Zgrzycie

W najbliższą sobotę w Fabryce Kultury Zgrzyt zobaczymy, co ciekawego dzieje się na lubelskiej scenie rockowo – metalowej. Zagrają dwie lubelskie kapele: Slave Keeper i Last Jump oraz gościnnie Iron Head.

Młodzi Raperzy i Raperki poszukiwani

Młodzi Raperzy i Raperki poszukiwani

Tworzysz muzykę a w Twoich żyłach płynie rap? Warsztaty Kultury zapraszają do udziału w konkursie

Przed nami kolejna zimna noc. IMGW wydaje alert dla Lubelszczyzny

Przed nami kolejna zimna noc. IMGW wydaje alert dla Lubelszczyzny

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydaje alerty meteorologiczne dla całej Polski. Przymrozki nie ominą także województwa lubelskiego.

Strzelał z wiatrówki i rzucał kamieniami

Strzelał z wiatrówki i rzucał kamieniami

Najbliższe 3 miesiące w policyjnym areszcie spędzi 37-letni mieszkaniec powiatu łęczyńskiego, który groził śmiercią swoim sąsiadom, strzelał z wiatrówki i rzucał kamieniami w dzieci. Za popełnione czyny grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

Powiat włodawski. Znamy wszystkich wójtów gmin
Wybory 2024

Powiat włodawski. Znamy wszystkich wójtów gmin

Znamy rezultaty niedzielnego głosowania. W gminie Włodawa bez zmian, ale mieszkańcy z gmin Wyryki i Stary Brus postanowili, że ich mała ojczyzna potrzebuje diametralnych zmian.

Tymczasowo strach przechodzić

Tymczasowo strach przechodzić

W miniony czwartek na tymczasowym przejściu dla pieszych przy ulicy Filaretów (w pobliżu dawnej kładki łączącej osiedle Piastowskie i osiedle Mickiewicza) doszło do potrącenia pieszego. Mieszkańcy wspomnianych osiedli zorganizowali dziś, 22 kwietnia, spotkanie, w którym udział wzięli przedstawiciele rady miasta, rady dzielnicy oraz kierownik Wydziału Zarządzania Ruchem Drogowym i Mobilnością UM Lublin.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium