Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

2 sierpnia 2022 r.
12:00

Przed nimi 350 kilometrów na piechotę

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
93 6 A A

Niektórzy szli tylko do granic miasta, inni pierwszy odcinek do Szczebrzeszyna, ale w grupie pielgrzymów, którzy we wtorek rano ruszyli z Zamościa byli i tacy, którzy zamierzali pokonać na własnych nogach ponad 350 kilometrów, by 14 sierpnia „zameldować się" w Częstochowie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– To moja 27. pielgrzymka. Na pierwszą poszedłem jako nastolatek. Starałem się żadnej nie opuszczać – mówi Arkadiusz Maryńczak z Dębiny koło Ulhówka, który na Jasną Górę ruszył z Zamościa.

Opowiada, że najważniejsza jak dotąd była dla niego pielgrzymka sprzed pandemii. – Miałem wtedy własną, wyjątkowo ważną dla mnie intencję, ale szedłem też dla rodziny. Wymodliłem wszystko co chciałem m.in. to, że mój brat doczekał się córeczki – cieszy się mężczyzna. Prosi, by życzyć mu wytrwałości, bo w długiej drodze do Częstochowy bywają momenty trudne.

Pani Renata z Sitańca Kolonii trzy razy przeszła pieszo do Częstochowy. Jej mąż pokonał tę trasę pięciokrotnie. Podczas jednej ze wspólnych pielgrzymek wzięli ślub. A we wtorek była na mszy w Katedrze Zamojskiej, bo odprowadzała na pielgrzymkę swoich synów. Dla obu nastolatków był to pierwszy raz.

– To młodszemu na tym bardzo zależało, a starszy idzie z nim, aby było raźniej. Jestem pewna, że podołają. Matka najświętsza na pewno ich poprowadzi – mówi z przekonaniem kobieta.

Dorota Grzegorczuk z Hrubieszowa ruszyła w drogę z 11-letnią córką Karoliną. Zamierzały pokonać tylko pierwszy odcinek, do Szczebrzeszyna. – W zeszłym roku pokonałyśmy trzy fragmenty, również razem – mówi dumna z córki mama. – Czasem bywało ciężko, ale dałyśmy radę – dodaje z uśmiechem nastolatka.

Taki sam odcinek zamierzały we wtorek pokonać 15-letnia Magdalena Miętkiewicz z Borowiny Sitanieckiej i 13-letnia Zuzanna Młynarska z Udrycz Woli. – Nasza koleżanka idzie aż do Częstochowy, więc chciałyśmy być z nią i odprowadzić chociaż kawałek – mówią dziewczynki. Zamierzają też po prostu sprawdzić, jak to jest na pielgrzymce. – I może w przyszłym roku zdecydujemy się już na całość – dodają.

– Będziecie iść i będą na was patrzeć ludzie. To nasze świadectwo, ta nasza wędrówka, ten widok pielgrzymów jest bardzo potrzebny światu i naszej katolickiej Polsce – mówił ks. Mariusz Leszczyński, biskup pomocniczy diecezji zamojsko-lubaczowskiej podczas mszy, która poprzedziła wymarsz pątników z Zamościa.

Także we wtorek na trasę do Częstochowy ruszyła również grupa tomaszowska i lubaczowska, a w czwartek mają do nich dołączyć biłgorajanie. W tym roku wierni z diecezji zamojsko-lubaczowskiej pielgrzymować mają na Jasną Górę pod hasłem „Idziemy w pokoju Chrystusa”.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Labydnik / 2 sierpnia 2022 r. o 16:06
"Propaganda" takich spędów "początkujących długą wyprawę" polega po części na tym, że - jak napisano - wiele (a zapewne większość) pokazanych osób wyrusza bez żadnego plecaka, więc jest to tylko odprowadzanie względnie nielicznych prawdziwych "pątników". Właściwie jest to spęd kobiet    (z nielicznymi wyjątkami) , które przyprowadziły dzieci.
Avatar
Labydnik / 2 sierpnia 2022 r. o 15:34
Czary, magia, ideologia...
 DW chyba teraz zamierza sprawozdawać początki tego przedsięwzięcia w różnych miastach. Przy sposobności wciśnie się trochę zabobonu - co większy, to "wytłuszczonym drukiem". "Wymodliłem wszystko co chciałem m.in. to, że mój brat doczekał się córeczki – cieszy się mężczyzna." Aż dziwne, że nie wymodlił "synka"... 
Avatar
dinac48440 / 2 sierpnia 2022 r. o 15:24
Zacznij zarabiać dodatkowe pieniądze online z domu nawet ponad 22 000 USD, dzięki czemu praca jest bardzo łatwa tylko w wolnym czasie. W ostatnim miesiącu za tę łatwą pracę domową zapłaciłem 22745 dolarów. Dołącz do tej pracy już teraz i zarabiaj więcej pieniędzy co miesiąc online. Wystarczy kliknąć link internetowy tutaj, aby rozpocząć ...... Otwórz tę stronę .......>>>>>> Www.Slate74.Com
Avatar
antypiss / 2 sierpnia 2022 r. o 14:37
Czary, magia, ideologia...
Avatar
Max... / 2 sierpnia 2022 r. o 14:09
………ten ma w nogach!
Avatar
anka-anka / 2 sierpnia 2022 r. o 13:16
Odpowiedniej pogody życzę. Z Bogiem.
Avatar
Labydnik / 2 sierpnia 2022 r. o 16:06
"Propaganda" takich spędów "początkujących długą wyprawę" polega po części na tym, że - jak napisano - wiele (a zapewne większość) pokazanych osób wyrusza bez żadnego plecaka, więc jest to tylko odprowadzanie względnie nielicznych prawdziwych "pątników". Właściwie jest to spęd kobiet    (z nielicznymi wyjątkami) , które przyprowadziły dzieci.
Avatar
Labydnik / 2 sierpnia 2022 r. o 15:34
Czary, magia, ideologia...
 DW chyba teraz zamierza sprawozdawać początki tego przedsięwzięcia w różnych miastach. Przy sposobności wciśnie się trochę zabobonu - co większy, to "wytłuszczonym drukiem". "Wymodliłem wszystko co chciałem m.in. to, że mój brat doczekał się córeczki – cieszy się mężczyzna." Aż dziwne, że nie wymodlił "synka"... 
Avatar
dinac48440 / 2 sierpnia 2022 r. o 15:24
Zacznij zarabiać dodatkowe pieniądze online z domu nawet ponad 22 000 USD, dzięki czemu praca jest bardzo łatwa tylko w wolnym czasie. W ostatnim miesiącu za tę łatwą pracę domową zapłaciłem 22745 dolarów. Dołącz do tej pracy już teraz i zarabiaj więcej pieniędzy co miesiąc online. Wystarczy kliknąć link internetowy tutaj, aby rozpocząć ...... Otwórz tę stronę .......>>>>>> Www.Slate74.Com
Avatar
antypiss / 2 sierpnia 2022 r. o 14:37
Czary, magia, ideologia...
Avatar
Max... / 2 sierpnia 2022 r. o 14:09
………ten ma w nogach!
Avatar
anka-anka / 2 sierpnia 2022 r. o 13:16
Odpowiedniej pogody życzę. Z Bogiem.
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pracownicy wojewody lubelskiego dostaną podwyżki. Wiemy, o ile wzrosną ich pensje

Pracownicy wojewody lubelskiego dostaną podwyżki. Wiemy, o ile wzrosną ich pensje

Był petycje, żądania, ostrzeżenia. W końcu się doczekali. Pracownicy Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego mogą liczyć na wyższe pensje – z wyrównaniem od lipca.

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 sierpnia 2022 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 sierpnia 2022 roku

Takich sejmików nie widzi się codziennie. Kilkaset bocianów na jednym polu

Takich sejmików nie widzi się codziennie. Kilkaset bocianów na jednym polu

Bocianie sejmiki o tej porze roku to nic nadzwyczajnego, ale tak liczne, jak ten, który nasz Czytelnik zaobserwował we wtorek w Żukowie w Działach Grabowieckich do codzienności nie należą. Żerowało tam kilkaset ptaków. To tym cenniejsze, że bocianów białych w Polsce stale ubywa.

Historyczny wyczyn Motoru Lublin. Juniorzy obronili tytuł w MMPPK, ale to nie wszystko

Historyczny wyczyn Motoru Lublin. Juniorzy obronili tytuł w MMPPK, ale to nie wszystko

Juniorzy Motoru Lublin obronili w środę tytuł młodzieżowych mistrzów Polski par klubowych, który wywalczyli przed rokiem. Duet Mateusz Cierniak-Wiktor Lampart triumfował przed własną publicznością. To osiągnięcie jest wyjątkowe, kiedy zestawimy je z sukcesem z początku tego sezonu

Biała Podlaska. Znana firma po pożarze wstrzymuje produkcję

Biała Podlaska. Znana firma po pożarze wstrzymuje produkcję

Znana bialska przetwórnia ryb wstrzymała produkcję. Wszystko przez pożar, który w sobotę pochłonął część zakładu.

Orlęta Spomlek wygrały w Chełmie, cenne punkty Podlasia i koniec passy Avii Świdnik

Orlęta Spomlek wygrały w Chełmie, cenne punkty Podlasia i koniec passy Avii Świdnik

Za nami trzecia seria gier grupy czwartej. Jednym z ciekawszych spotkań w środę był mecz derbowy pomiędzy Chełmianką, a Orlętami Spomlek. Górą była druga z ekip, która wygrała na wyjeździe 3:1. Pierwsze punkty zgubiła Avia Świdnik. A jedynym niepokonanym zespołem pozostały rezerwy Cracovii

Nowy prezes Biomedu Lublin. Czwarty w ciągu dwóch lat

Nowy prezes Biomedu Lublin. Czwarty w ciągu dwóch lat

Do gabinetu prezesa wprowadzi się Mieczysław Starkowicz – ogłosiła lubelska spółka Biomed Lublin, niedoszły producent polskiego leku na Covid. To już czwarta osoba na tym stanowisku w ciągu ostatnich dwóch lat.

Ceny gazu w górę. Nowe stawki dla 7 mln odbiorców

Ceny gazu w górę. Nowe stawki dla 7 mln odbiorców

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził wzrost taryfy dystrybucyjnej operatora największego systemu dystrybucyjnego gazu - Polskiej Spółki Gazownictwa.

Żeby badać pacjentów po ludzku, dwa szpitale w Lubelskiem dostaną nowoczesny sprzęt

Żeby badać pacjentów po ludzku, dwa szpitale w Lubelskiem dostaną nowoczesny sprzęt

Szpitale w Janowie Lubelskim i Radzyniu Podlaskim otrzymały prawie 5 mln zł z rządowej rezerwy na zakup nowoczesnego sprzętu. – Nasz tomograf jest na tyle awaryjny, że mamy non stop wyłączenia – przyznaje Renata Ciupak, dyrektor szpitala powiatowego w Janowie Lubelskim, który dostał 3,36 mln zł na zakup nowego urządzenia.

"Lublin od podwórka" - wystawa w DK LSM
18 sierpnia 2022, 17:30

"Lublin od podwórka" - wystawa w DK LSM

W czwartek, 18 sierpnia o godz. 17.30 w Domu Kultury LSM (ul. Wallenroda 4a) nastąpi otwarcie wystawy malarstwa Zofii Skiby "Lublin od podwórka".

Maratony Teatralne w Gardzienicach
21 sierpnia 2022, 11:00

Maratony Teatralne w Gardzienicach

W sierpniu Ośrodek Praktyk Teatralny "Gardzienice" (Gardzienice Pierwsze 3) zaprasza na kolejne Maratony Teatralne. Będzie można też zwiedzić kompleks z przewodnikiem.

3 tys. zł dodatku węglowego. Wniosek w PDF do pobrania
galeria

3 tys. zł dodatku węglowego. Wniosek w PDF do pobrania

Zaczyna się przyjmowanie wniosków o dodatek węglowy. To nowa forma wsparcia finansowego dla osób ogrzewających swoje domy i mieszkania węglem kamiennym, brykietem lub pelletem, wynikająca z ustawy o dodatku węglowym.

Lublin i Jarmark Jagielloński z nową nazwą. W weekend Festiwal Re:tradycja! Program
19 sierpnia 2022, 11:00
galeria

Lublin i Jarmark Jagielloński z nową nazwą. W weekend Festiwal Re:tradycja! Program

Trzy dni koncertów, muzyka tradycyjna, sztuka, twórcy ludowi i rzemieślnicy - tak zapowiada się Festiwal Re:tradycja, który rozpocznie się już w najbliższy piątek na Starym Mieście. Po 15 latach Jarmark Jagielloński zmienia nazwę, ale kultura tradycyjna pozostanie osią wydarzenia.

Górnik Łęczna nadal bez zwycięstwa w Fortuna I Lidze

Górnik Łęczna nadal bez zwycięstwa w Fortuna I Lidze

Po letniej rewolucji kadrowej jaka miała miejsce w Górniku Łęczna wielu kibiców zdawało sobie sprawę, że drużynę „zielono-czarnych” czeka ciężki początek sezonu. Jednak z pewnością niewielu fanów przypuszczało, że po sześciu meczach zespół nie będzie mieć na swoim koncie ani jednego zwycięstwa

Lubelskie. Kierowca volkswagena staranował BMW i uciekł. Zginęła jedna osoba
wideo
film

Lubelskie. Kierowca volkswagena staranował BMW i uciekł. Zginęła jedna osoba

34-latkowi grozi do 12 lat więzienia. Kilka dni temu, kierując volkswagenem, uderzył w BMW.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!