Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 lipca 2022 r.
9:19

44. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. "Podczas drogi zmienia się całe moje życie"

130 4 A A
Dla pani Ireny to już będzie 34. Pielgrzymka na Jasną Górę
Dla pani Ireny to już będzie 34. Pielgrzymka na Jasną Górę (fot. Maciej Kaczanowski)

ROZMOWA z panią Ireną, która wczoraj zapisała się na 44. Lubelską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę w sekretariacie pielgrzymkowym przy lubelskiej archikatedrze. Nasza rozmówczyni wychodzi w drogę po raz 34.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • Kiedy pierwszy raz wyszła pani na Jasną Górę?

– To był 1986 rok. Chciałam to zrobić już wcześniej, ale jakoś tak życie się ułożyło, że to się nie udało. W 1986 r. podjęłam decyzję, że wychodzę z pątnikami. I wyszłam. Nie było łatwo. W drodze stwierdziłam: Boże, jakie to jest ciężkie, to przecież nie jest na ludzkie siły. Kto to wymyślił? To było nawet nie na ludzki rozum. Nie miałam żadnego doświadczenia w pielgrzymowaniu. Nie byłam odpowiednio przygotowana. Nie do końca wierzyłam, czy uda mi się dojść do celu. Ale się udało. W kolejnym roku wyszłam ponownie. Już mniej więcej wiedziałam, jak mam się przygotować, jakie buty zabrać. Postanowiłam też, że zabieram ze sobą jeszcze kilka osób. Z biegiem czasu powstał pewien orszak tego naszego wspólnego pielgrzymowania.

  • Która z pielgrzymek była dla pani najtrudniejsza?

– Najtrudniejsza była ta związana z moją koleżanką, która również uczestniczyła w pielgrzymach, dopóki ciężko nie zachorowała. Pamiętam, jak któregoś dnia przed wyjściem byłam u mojej mamy. Chciałam, żeby mnie pobłogosławiła przed wyjściem na szlak. Rozmawiałyśmy i mama mi wtedy przypomniała o tej mojej chorej znajomej. Postanowiłam przed wyjściem ją odwiedzić. I od razu tak zrobiłam. Była w złym stanie zdrowia. Leżała w łóżku. Widząc to wszystko, zaczęłam płakać. Na co moja znajoma odpowiedziała: "Dlaczego płaczesz? Ty przecież chodzisz, masz dla kogo żyć. Ja nikomu nie jestem potrzebna". Odpowiedziałam, że to nieprawda, że właśnie jest potrzebna. Mnie jest potrzebna. I wtedy postanowiłam, że zrobię wszystko, aby i ona mogła z nami pielgrzymować. Zanim wróciłam do domu, to już wiedziałam, skąd mam załatwić dla niej wózek inwalidzki i do kogo się zwrócić z pomocą. Udało się. Poszłyśmy razem.

  • Co pani daje pielgrzymowanie na Jasną Górę?

– Podczas tej drogi zmienia się całe moje życie. Zupełnie jak w kalejdoskopie. Pielgrzymka i ten wysiłek w drodze to nie jest życie, które sobie wymarzyliśmy. Przekonujemy się, że jesteśmy sługami, jesteśmy narzędziem w rękach Boga, z czego na co dzień nie zdajemy sobie sprawy. Od 30 lat należę do Legionu Maryi i bardzo ważna jest też dla mnie codzienna modlitwa.

  • Z jaką intencją wyruszy pani w drogę?

– To będzie intencja dziękczynna. Mam za co Bogu dziękować. Mam syna i dwóch wnuków. Cały czas pracuję, choć mam 75 lat. Działam też charytatywnie.

Pielgrzymka

Lubelska pielgrzymka (w tym roku bez obostrzeń i limitów, z noclegami na trasie) wychodzi w drogę 3 sierpnia po mszy w archikatedrze o godz. 8.30. Pątnicy przez kilka dni będą szli w kolumnach. Wszyscy pielgrzymi połączą się w połowie drogi na Świętym Krzyżu. Wędrówka potrwa 12 dni. Uczestnicy dotrą do Częstochowy 14 sierpnia. Do przejścia mają ok. 320 kilometrów.

Sekretariat Lubelskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Działa codziennie od godz. 10 do 17. Do 3 sierpnia będzie można zapisać się do grupy pielgrzymkowej. Można także złożyć intencję w funduszu Idę z Tobą.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Starszy pan nie żyje. Ciężarówka potrąciła go, gdy był na pasach

Starszy pan nie żyje. Ciężarówka potrąciła go, gdy był na pasach

Lekarzom nie udało się uratować życia mężczyzny, który dzisiaj rano w Chełmie został potrącony przez ciężarówkę.

Tutaj wybory to czysta formalność. Kandydat na wójta jest jeden

Tutaj wybory to czysta formalność. Kandydat na wójta jest jeden

Kiedy nie ma konkurencji, to głosowanie staje się formalnością. Tak jak w gminie Obsza w powiecie biłgorajskim. Tam już wiadomo, kto zostanie wójtem. Znany jest też skład prawie połowy nowej rady. Jak to możliwe?

Święta spędzi za kratkami. Wszystko przez narkotyki

Święta spędzi za kratkami. Wszystko przez narkotyki

To nie będzie wesoła Wielkanoc dla 21-latka z gminy Trawniki. Młody mężczyzna został zatrzymany z taką ilością narkotyków, że sąd postanowił go aresztować tymczasowo na 3 miesiące.

Roztrzaskał głowę Matce Boskiej. Zarzut obrazy uczuć religijnych dla 43-latka

Roztrzaskał głowę Matce Boskiej. Zarzut obrazy uczuć religijnych dla 43-latka

Nie tylko za zniszczenie mienia, ale również obrazę uczuć religijnych odpowie 43-latek z Lubartowa, który dokonał dewastacji przydrożnej kapliczki z figurą Matki Boskiej.

Motor Lublin wzmacnia sztab szkoleniowy. Nowy asystent z Finlandii

Motor Lublin wzmacnia sztab szkoleniowy. Nowy asystent z Finlandii

Sporo pozmieniało się w ostatnich tygodniach, jeżeli chodzi o sztab szkoleniowy Motoru. Goncalo Feio w roli pierwszego trenera zastąpił Mateusz Stolarski. Prawą ręką 31-latka został za to Przemysław Jasiński. A w czwartek klub z Lublina poinformował, że w zespole pojawił się nowy asystent – pochodzący z Finlandii Rasmus Jansson.

Pieniądze leżą na unijnym stole. Minister o eurograntach

Pieniądze leżą na unijnym stole. Minister o eurograntach

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej, w środę odwiedziła Puławski Park Naukowo-Technologiczny. Zachęcała do aplikowania o granty przyznawane przez Komisję Europejską.

Gwarancja dobrej przyszłości dla Lubelszczyzny

Gwarancja dobrej przyszłości dla Lubelszczyzny

Szanowni Mieszkańcy, po październikowych wyborach do Sejmu, czekają nas wielkie zmiany. Aby można było je przeprowadzić do końca i odzyskać jako społeczeństwo kontrole nad naszym krajem, musimy zwyciężyć w Wyborach Samorządowych, które odbędą się 7 kwietnia.

Pamięć o nich musi trwać. Historie Dzieci Zamojszczyzny trafią do sieci

Pamięć o nich musi trwać. Historie Dzieci Zamojszczyzny trafią do sieci

Z przepastnych archiwów, do których dostęp mają nieliczni, dokumenty zaświadczające o tragicznej historii dziesiątek tysięcy dzieci wysiedlonych w czasie II wojny światowej z Zamojszczyzny zostaną zdigitalizowane i udostępnione online.

Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim już otwarty

Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim już otwarty

Dzięki środkom z Funduszy Europejskich Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim odzyskał swój blask. Ponownie jest architektoniczną perłą województwa lubelskiego. 17 marca br. po wielomiesięcznym remoncie ta rokokowa rezydencja magnacka została uroczyście otwarta.

Zderzenie osobówek centrum uzdrowiska. Zawinił 82-latek

Zderzenie osobówek centrum uzdrowiska. Zawinił 82-latek

82-latek tak feralnie włączał się do ruchu przy ul. Paderewskiego w Nałęczowie, że kierowany przez niego nissan zderzył się z citroenem.

Wielkanoc w podziemiach i staromiejskich zaułkach. Przewodnicy czekają
1 kwietnia 2024, 14:00

Wielkanoc w podziemiach i staromiejskich zaułkach. Przewodnicy czekają

Pierwszego dnia kwietnia, czyli w Poniedziałek Wielkanocny zostanie otwarta dla zwiedzających trasa podziemna w oficynie zamojskiego ratusza.

Kandydatki KO chcą Lubelskiej Rady Kobiet
Wybory 2024

Kandydatki KO chcą Lubelskiej Rady Kobiet

Kandydatki Koalicji Obywatelskiej chcą utworzyć Lubelską Radę Kobiet. Jej celem ma być m.in. zwiększenie udziału kobiet w sferze politycznej czy gospodarczej, a także przeciwdziałanie dyskryminacji.

Województwo lubelskie wesprze finansowo Motor Lublin

Województwo lubelskie wesprze finansowo Motor Lublin

W czwartek wicemarszałek województwa lubelskiego Zbigniew Wojciechowski poinformował, że Motor Lublin otrzyma 400 tysięcy złotych w ramach promocji gospodarczej regionu.

Z szafy na komendę. Kryjówka nie wyszła

Z szafy na komendę. Kryjówka nie wyszła

Poszukiwany przez sąd 33-latek ukrył się przed policjantami w szafie. Nic to nie dało. Mężczyzna spędzi rok za kratkami.

Urządzamy pokój dla nastolatka w 2024!

Urządzamy pokój dla nastolatka w 2024!

Pokój nastolatka to nie tylko miejsce do spania czy nauki – to przestrzeń, w której młodzi ludzie mogą wyrażać siebie, odpoczywać i rozwijać swoje pasje. W 2024 roku trendy w aranżacji tego wyjątkowego miejsca kładą nacisk na funkcjonalność, personalizację oraz technologię, aby sprostać potrzebom i życzeniom młodego pokolenia. Oto kilka kluczowych kierunków, które pomogą stworzyć idealną przestrzeń dla każdego nastolatka.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty