Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

7 lutego 2023 r.
6:37

Spacer z psem po Roztoczu najwcześniej w 2038 roku. Teraz wstęp wzbroniony

Autor: Zdjęcie autora ak
W okolicach Zwierzyńca i na całym Roztoczu jest wiele lasów. Po tych, które są położone poza terenem RPN można z czworonogami spacerować.
W okolicach Zwierzyńca i na całym Roztoczu jest wiele lasów. Po tych, które są położone poza terenem RPN można z czworonogami spacerować. (fot. Anna Szewc)

Przykra niespodzianka – tak pan Marek, turysta z Małopolski określa to, co go spotkało, gdy zimowe ferie postanowił spędzić w Zwierzyńcu z rodziną i psem. Planował spacery po szlakach Roztoczańskiego Parku Narodowego, ale na miejscu dowiedział się, że wszędzie tam obowiązuje zakaz wstępu z czworonogiem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Mężczyzna zapewnia, że wybrał Zwierzyniec na zimowy wypoczynek, bo przed przyjazdem rozmawiał ze znajomymi, przeszukał internet i znalazł informacje, że w Roztoczańskim Parku Narodowym czworonogi mogą być wyprowadzane na spacery, oczywiście na smyczy.

– Uważam, że informacja o zakazie powinna być jakoś wyeksponowana, by inni turyści nie przeżyli takiego rozczarowania jak ja – przekonuje pan Marek. Dodaje, że ferie na Roztoczu spędza nadal, ale na spacery musi teraz szukać alternatywnych tras.

– Niestety, to nie pierwsza taka sytuacja, kiedy turyści mają do nas pretensje, że nie wolno im do parku wchodzić z psem. Z reguły te osoby przyjeżdżały z przekonaniem, że zakazu nie ma, opierając się na wpisach z jakichś blogów turystycznych czy stron internetowych podających takie informacje – mówi Łukasz Sędłak, kierownik zespołu udostępniania parku w RPN.

Dodaje, że po kilku tego rodzaju rozmowach pracownicy parku kontaktowali się z administratorami wskazywanych przez turystów portali prosząc o uaktualnienie informacji, ale najwyraźniej nie wszyscy to zrobili. Podkreśla również, że znaki informujące o zakazie są ustawione przy wejściach na teren RPN.

Sędłak przypomina, że regulamin parku ustalony zarządzeniem z listopada 2021 roku i dostępny na oficjalnej stronie internetowej, wyraźnie mówi o tym, że prawo wejścia na teren RPN mają jedynie czworonogi, które są psami przewodnikami.

Przyznaje, że jeszcze kilka lat temu było inaczej i zakaz obowiązywał tylko na szlaku prowadzącym na Bukową Górę.

– Ale to też tak naprawdę było sprzeczne z planem ochrony, który został dla naszego parku przyjęty w 2018 roku na 20 lat i wciąż obowiązuje. Nie wskazano w nim miejsc, do których psy mogą wchodzić, więc w tym momencie nic zrobić nie można, bo plan nie podlega aktualizacji – dodaje Sędłak. Mówi, że szanse na zmianę takiego stanu rzeczy byłyby tylko wówczas, gdyby pojawiło się jakieś narzędzie prawne prawne pozwalające na wprowadzenie zmian w planie ochrony. Jednak póki co, takiego narzędzia nie ma.

W Polsce są 23 parki narodowe. Z psami, wyłącznie na smyczy można wchodzić do sześciu z nich. To Poleski Park Narodowy, Ojcowski Park Narodowy, Narwiański Park Narodowy, Wigierski Park Narodowy, Wielkopolski Park Narodowy oraz Park Narodowy Gór Stołowych. W ośmiu parkach obowiązuje całkowity zakaz i w tylu samo wskazano wyjątki, czyli konkretne trasy przyjazne czworonogom, jak np. Dolina Chochołowska czy ścieżka pod reglami w Tatrzańskim Parku Narodowym, a w Świętokrzyskim Parku Narodowym czerwony szlak od Huty Szklanej do Łysej Góry.

– Turystom z psami radziłbym po prostu przed wyjazdem informacji szukać w regulaminach konkretnych parków – podpowiada Łukasz Sędłak. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nazwisko nowego dyrektora CKF Stylowy w Zamościu powinniśmy poznać przed końcem wakacji

Będzie w kim wybierać. Siedmioro chętnych do kierowania kinem

Aż tylu kandydatów zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić przed końcem wakacji.

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Stara, awaryjna winda przy ul. Wyżynnej 16 przestanie uprzykrzać życie lokatorom. Pół roku temu mieszkańcy musieli pokonywać nawet dziesięć pięter po schodach. Nowa widna ma być gotowa najpóźniej za pół roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium