Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

14 listopada 2022 r.
20:25

Szpital marszałkowski prosi rolników o wsparcie dostawami żywności

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
0 8 A A

Pierwsze transporty porów, ziemniaków i kapusty do szpitala „papieskiego” w Zamościu już dotarły. Kolejne są w przygotowaniu. Rolnicy z okolic Zamościa zareagowali na apel dyrektora o wsparcie lecznicy płodami rolnymi. – To żenujące – ocenia szef innej placówki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pismo, w którym Adam Fimiarz, dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II, zwraca się o rozpropagowanie zbiórki płodów rolnych, otrzymał m.in. wójt gminy Zamość.

– Zaraz zostało zeskanowane i wysłane do wszystkich naszych sołectw. Wiem, że w niektórych już warzywa zgromadzili. I nawet dowieźli do szpitala – mówi Ryszard Gliwiński i dodaje, że prośba dyrektora specjalnie go nie zdziwiła, bo podobne akcje już się w przeszłości odbywały.

Zbiórka się rozkręca

Sołectwo Zawada swój „wkład do kotła” zapewniło bardzo szybko. – Zbiórka była w sobotę, zaraz wszystko zawieźliśmy. Uzbierało się tego jakieś półtorej do dwóch ton. To głównie marchew, pory, ziemniaki, kapusta, buraki ćwikłowe – wylicza sołtys Sylwester Dobromilski.

Przyznaje, że nie wszyscy mieszkańcy na apel odpowiedzieli, ale mniej więcej połowa gospodarzy nie miała nic przeciwko pomocy szpitalowi.

– U nas też odzew był całkiem niezły – zapewnia Agnieszka Magryta-Ciurysek, sołtys Bortatycz. Jeszcze swojego transportu nie wysłała, bo ma sygnały od kilku osób, które chcą coś donieść. Poczeka, a później zaangażuje strażaków z OSP, którzy przewiozą dary do Zamościa.

Podkreśla, że udział w akcji był dobrowolny. Dawał ten, kto chciał i tyle, ile mógł. – Na wsi tak jest, że zawsze trochę zbywa i wiosną się wyrzuca. To czemu się nie podzielić? – pyta retorycznie pani sołtys.

Zbiórki płodów rolnych organizują też inni jej „koledzy po fachu” z gminy Zamość. W Jatutowie warzywa będą zbierane 19 listopada w świetlicy wiejskiej. – To trochę przykre, że szpital potrzebuje takiej pomocy, ale nie widzę problemu, żeby się zaangażować – komentuje Wojciech Adamczuk, sołtys Jatutowa.

– Nasze społeczeństwo jest takie, że jak może, to pomaga. Wojna na Ukrainie najlepiej to pokazała – dodaje Wojciech Suchowicz, sołtys Wólki Panieńskiej. Apel o wsparcie będzie przekazywał mieszkańcom osobiście, podczas zbierania podatków.

Podobnie akcję u siebie zrealizuje Dariusz Tłuczkiewicz, sołtys Białobrzegów, choć przyznaje, że jego zdaniem to nie rolnicy powinni karmić pacjentów. Ale ulotki z informacją wydrukował i będzie je rozdawał, później w wiejskiej świetlicy zorganizuje zbiórkę i jak będzie trzeba, zapewni transport. Podkreśla jednak, że gospodarze z jego sołectwa na pewno nie są w stanie realizować takich dostaw stale, ale jednorazowo nie powinno być problemu.

Dyrektor milczy, rzecznik wyjaśnia

Ale gdy o apelu zrobiło się głośno, w internecie wylała się fala niepochlebnych komentarzy, zarówno pod adresem dyrektora szpitala, jak i całego systemu opieki zdrowotnej w kraju.

Co na to sprawca całego zamieszania? Adam Fimiarz, który w swoim piśmie do samorządowców argumentował, że „dodatkowe wsparcie obniży koszty funkcjonowania szpitala, co w obecnej sytuacji społeczno-gospodarczej ma wielkie znaczenie”, nie chciał komentować swojej inicjatywy. Odesłał nas do Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, któremu szpital podlega.

Remigiusz Małecki, rzecznik marszałka zapewnił nas natomiast, że prośba dyrektora wysłana do wszystkich wójtów w powiecie zamojskim wynikała z „chęci racjonalnego i oszczędnego gospodarowania środkami publicznymi, jak również z wiedzy o nadwyżkach żywności w wielu gospodarstwach rolnych”. Za pierwsze półrocze szpital miał 5,5 mln zł straty. Małecki dodał, że w pismach nie sugerowano kłopotów z wyżywieniem pacjentów. Tych podobno nie ma.

Rzeczywiście być ich nie powinno, zwłaszcza że, jak sprawdziliśmy, we wrześniu szpital rozstrzygnął przetarg na dostawy owoców i warzyw, przeznaczając na ten cel ok. 146 tys. zł.

Inni jakoś sobie radzą

– Do tej pory z takiego rozwiązania nie korzystaliśmy, bo kupowaliśmy artykuły spożywcze po prostu zgodnie z procedurą przetargową. Ale nie wykluczam, że w przyszłości pomyślimy o podobnych akcjach – mówi Alicja Jarosińska, dyrektor szpitala powiatowego w Hrubieszowie.

Bardziej kategorycznie wypowiada się szef biłgorajskiego szpitala. – Pamiętam tego typu apele, ale z zamierzchłej przeszłości. Myślałem, że to dzisiaj już się nie dzieje – mówi Tomasz Kwiatkowski.

Sytuację, w której szpital ze względu na sytuację finansową ucieka się do tego rodzaju rozwiązań, ocenia jako „żenującą”.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

To się nazywa udane otwarcie zawodów. Pierwszego dnia mistrzostw Europy na krótkim basenie, które wystartowały w Budapeszcie mnóstwo powodów do radości miał Kacper Stokowski. Pływak AZS UMCS Lublin najpierw awansował do finału na 100 metrów stylem grzbietowym. Niedługo później wraz ze sztafetą 4x100 metrów stylem dowolnym wywalczył brązowy medal.

Terapia z Dr Misio
koncert
20 grudnia 2024, 18:00

Terapia z Dr Misio

Dr Misio, to rock’n’rollowa ekipa grająca ostrego rocka pod wodzą niesamowitego Arka Jakubika – jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów oraz scenarzysty, znanego m.in. z ról w filmach Wojtka Smarzowskiego („Wesele”, „Dom zły”, „Drogówka”, „Wołyń”, „Kler”). Już 20 grudnia (piątek) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt Dr Misio pokaże Wam co to znaczy rock’n’roll.

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego
DLA PACJENTÓW
galeria

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego

Dziś (10 grudnia) na Oddziale Ortopedycznym Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie otwarto dwie wyjątkowe świetlice: „salę morską” i „salę leśną”. To miejsca, w których mali pacjenci mogą bawić się i integrować z rówieśnikami, znajdując emocjonalne wsparcie w procesie leczenia.

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

W ostatnich latach obserwujemy fascynujący trend w branży mieszkaniowej - rosnącą popularność całorocznych domków mobilnych. Te innowacyjne konstrukcje łączą w sobie zalety tradycyjnego domu z elastycznością i swobodą, jakiej nie zapewni żadne mieszkanie w bloku. Czym właściwie są całoroczne domki mobilne? To kompaktowe, przenośne jednostki mieszkalne, zaprojektowane z myślą o komfortowym użytkowaniu przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. Doskonałym przykładem są domki mobilne od firmy Mobildom, które łączą w sobie skandynawską jakość wykonania z polską myślą techniczną

Pamiątki z prywatnego archiwum Krzysztofa Cugowskiego
DO ZOBACZENIA
19 grudnia 2024, 18:00

Pamiątki z prywatnego archiwum Krzysztofa Cugowskiego

19 grudnia o godz. 18 w Klubie Muzycznym CSK odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Cugowskim. Pretekstem do spotkania będzie otwarcie ekspozycji pamiątek z prywatnego archiwum artysty.

Świąteczne upominki dla samotnych. Ostatnie dni zbiórki
WSPARCIE

Świąteczne upominki dla samotnych. Ostatnie dni zbiórki

W Puławach mieszka ponad setka starszych, ubogich i samotnych osób, dla których święta nie są najszczęśliwszym okresem w roku. Żeby dać im chociaż niewielki powód do uśmiechu, zainicjowana została zbiórka świątecznych podarunków. Akcja trwa do końca tygodnia.

Waterjet vs. inne metody cięcia – kiedy warto wybrać wycinarkę wodną?

Waterjet vs. inne metody cięcia – kiedy warto wybrać wycinarkę wodną?

Cięcie wodą, znane jako technologia waterjet, to jedna z najbardziej uniwersalnych i zaawansowanych metod obróbki materiałów. Zastosowanie tej technologii pozwala osiągnąć wysoką precyzję i czystość krawędzi przy jednoczesnym minimalizowaniu strat materiału. Jednak wybór waterjeta wymaga zrozumienia jego zalet w kontekście alternatywnych metod, takich jak cięcie laserowe, plazmowe czy mechaniczne.

Lex deweloper umożliwi budowę osiedla na ul. Wojciechowskiej? W planach ponad 600 mieszkań
LUBLIN

Lex deweloper umożliwi budowę osiedla na ul. Wojciechowskiej? W planach ponad 600 mieszkań

Właściciel działki przy ul. Wojciechowskiej 42b w Lublinie planuje budowę ośmiu bloków mieszkalnych, w których miałoby powstać ponad 600 mieszkań. To wymaga jednak zgody miejskich radnych na wykorzystanie przepisów tzw. „lex deweloper”.

Na tej liście nasze województwo jest pierwsze. I bardzo dobrze
Lemieszka i szczodroki
galeria

Na tej liście nasze województwo jest pierwsze. I bardzo dobrze

Lista produktów tradycyjnych z naszego województwa wydłużyła się do już 273 pozycji. To daje nam pierwsze miejsce w kraju.

Kolędowanie z zespołem Enej
kolędowanie
20 grudnia 2024, 19:00

Kolędowanie z zespołem Enej

Zimowe koncerty świąteczne to niezapomniane przeżycie. Do wspólnego kolędowania zaprasza zespół Enej. Grupa zaprezentuje polskie i ukraińskie kolędy oraz pastorałki już 20 grudnia (piątek) w lubelskim Centrum Spotkania Kultur.

Efekt Taylor Swift. Miliardy, rekordy i wielkie wpływy
DO ZOBACZENIA

Efekt Taylor Swift. Miliardy, rekordy i wielkie wpływy

Kiedy przyjechała na koncerty do Polski, przez kilka dni mówiły o tym wszystkie media, a w hotelach nie było miejsc, bo przyjechało tak dużo widzów z zagranicy. Trasa koncertowa The Eras Tour przyniosła jej 2,2 miliardów dolarów. Ma wielką armię fanów na całym świecie. I choć jej piosenki zapewne nie wszystkim się podobają, to chyba każdy o niej słyszał. A jak do tego doszło?

U nas są tanie choinki. Leśnicy sprzedają je nawet za 30 złotych
JEST NA CZYM BOMBKĘ ZAWIEŚIĆ

U nas są tanie choinki. Leśnicy sprzedają je nawet za 30 złotych

Duża część nadleśnictw w kraju prowadzi już sprzedaż choinek. Jak informują Lasy Państwowe, ceny wahają się średnio od 40 do 130 zł; zależą od regionu Polski, gatunku, czy wysokości drzewka. W części 25 lubelskich nadleśnictw sprzedaż też już ruszyła.

Pierwsza kawa w pałacu Potockich z legendą sportu i reżyserem filmowym
PRZY KAWIARNIANYM STOLIKU

Pierwsza kawa w pałacu Potockich z legendą sportu i reżyserem filmowym

W niespełna dwa miesiące od podpisania umowy, w pałacu Potockich otwiera się kawiarnia. 14 grudnia w Radzyniu Podlaskim będzie można wypić kawę. Z kim? A choćby z reżyserem Januszem Zaorskim czy Dariuszem Szpakowskim.

ME piłkarek ręcznych: Na pożegnanie Polska lepsza od Rumunii
ZDJĘCIA
galeria

ME piłkarek ręcznych: Na pożegnanie Polska lepsza od Rumunii

Reprezentacja Polski na koniec swojego udziału w mistrzostwach Europy pokonała Rumunki 29:24 (10:11) i w znacznie lepszych humorach wróci jutro do kraju.

Bartosz Zmarzlik, Mateusz Cierniak i Wiktor Przyjemski. Wszyscy zagrają w kosza
Mecz Słodkich Serc

Bartosz Zmarzlik, Mateusz Cierniak i Wiktor Przyjemski. Wszyscy zagrają w kosza

Wyjątkowi zawodnicy na boisku oraz wyjątkowe wejściówki na wyjątkowy mecz. Dużo wyjątkowości, bo cała akcja taka jest. Już w najbliższy czwartek Mecz Słodkich Serc w ramach akcji Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium