Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

4 stycznia 2023 r.
11:39

Zamość. Radny wykluczony z klubu PiS. Z partii też go wyrzucą?

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
0 A A
Radnemu Zagdańskiemu „nie po drodze” z kolegami z PiS jest mniej więcej od półtora roku. W sierpniu 2021 został odwołany z funkcji wiceprzewodniczącego RM Zamość. Wniosek w tej sprawie złożyło ośmioro radnych opozycji, ale ostatecznie w tajnym głosowaniu poparło go 13 radnych. Po siedmiu miesiącach Zagdański zaskarżył tę decyzję, ale Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł, że rada miała prawo pozbawić go stanowiska
Radnemu Zagdańskiemu „nie po drodze” z kolegami z PiS jest mniej więcej od półtora roku. W sierpniu 2021 został odwołany z funkcji wiceprzewodniczącego RM Zamość. Wniosek w tej sprawie złożyło ośmioro radnych opozycji, ale ostatecznie w tajnym głosowaniu poparło go 13 radnych. Po siedmiu miesiącach Zagdański zaskarżył tę decyzję, ale Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł, że rada miała prawo pozbawić go stanowiska (fot. Screen z YouTube)

Miarka się przebrała – uznali zamojscy radni Prawa i Sprawiedliwości i wykluczyli Dariusza Zagdańskiego z klubu. Poszli nawet o krok dalej, wnioskując o usunięcie go z partii.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Decyzje w tej sprawie zapadły pod koniec grudnia. O wykluczeniu Zagdańskiego przewodniczący klubu PiS w Radzie Miasta Zamość poinformował w przesłanym do mediów komunikacie. Co partyjni koledzy zarzucają radnemu?

– Notorycznie łamie regulamin klubu, podejmując i ogłaszając publicznie inicjatywy, których z pozostałymi radnymi PiS nie konsultuje (chodzi m.in. o wnioski o obniżenie diet, a to na potrzeby „ratowania pediatrii”, a to „ratowanie budżetu miasta” czy np. nadawanie rondom, wbrew wynikom konsultacji społecznych, imienia Marii i Lecha Kaczyńskich – red.). Często też jego działania były wprost sprzeczne z tym, co postanowił klub. Nie możemy sobie na to pozwolić – tłumaczy Szczepan Kitka.

Dodaje również, że radny Zagdański w ostatnim czasie pozwalał sobie na krytykowanie w publicznych wystąpieniach innych członków klubu. – Nie oznacza to, że nie ma prawa do krytyki, ale dobrze byłoby takie kwestie najpierw wyjaśniać, załatwiać w zamkniętym gronie. Mamy posiedzenia, możemy rozmawiać. Znamy swoje numery telefonów, możemy z nich korzystać. A radny Zagdański tego nie robił – wyjaśnia przewodniczący klubu.

Kto płacił za Kretę?

Chodzi o wystąpienie z ostatniej sesji, która odbyła się 28 grudnia. Pod koniec obrad, w punkcie przewidzianym na interpelacje Zagdański odczytał swoje pismo adresowane do Prokuratury Okręgowej w Zamościu, w którym informował o możliwości popełnienia przestępstwa przez Piotra Błażewicza (PiS), przewodniczącego RM Zamość. Wątpliwości autora zawiadomienia wzbudziła tygodniowa wycieczka na Kretę z drugiej połowy września br. Wybrali się na nią, samolotem z Rzeszowa pracownicy magistratu.

– Wycieczka prawdopodobnie była finansowana z pracowniczego funduszu świadczeń socjalnych i nie byłoby w tym nic dziwnego, bo pracownicy urzędu miasta, pomimo kłopotów finansowych, mają prawo do korzystania z tego typu wycieczek i świadczeń, ale w wycieczce uczestniczył Piotr Błażewicz, który nie jest pracownikiem urzędu miasta i nie ma prawa korzystać ze wsparcia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych – uzasadniał podczas sesji Dariusz Zagdański.

Argumentował, że sprawą powinni się zająć śledczy, bo przewodniczący mógł skorzystać ze środków publicznych, mimo że nie był do tego uprawniony.

To wystąpienie wywołało ostrą reakcję głównie Piotra Błażewicza, który zapowiedział nawet wytoczenie Zagdańskiemu procesu, również radnych opozycji, ale też członków PiS. W efekcie dzień później podczas posiedzenia klubu radny został z niego wykluczony.

Sympatyk to nie członek

Co na to zainteresowany?

– Decyzja o wykluczeniu mnie, której do dziś nie otrzymałem na piśmie i znam ją jedynie z przekazów medialnych, jest kompromitacją klubu radnych PiS – mówi w rozmowie z nami Dariusz Zagdański.

Przekonuje, że nigdy pisemnej deklaracji wstąpienia do klubu nie składał, a jego zdaniem to niezbędne, więc nie był jego członkiem, a jedynie sympatykiem. Dodaje, że zgodnie ze Statutem Miasta Zamość przynależność radnych do klubów jest dobrowolna, a skoro tak, nie mógł zostać wykluczony. – Jestem natomiast członkiem partii Prawo i Sprawiedliwość. Tymczasem niektóre działania klubu radnych PiS, są sprzeczne z polityką partii – argumentuje.

– Takie tłumaczenie jest niepoważne. Przede wszystkim regulamin klubu zakłada, że wszyscy radni, którzy zdobyli mandat z listy PiS niejako „z urzędu” wchodzą do klubu i nikt nie składał żadnej deklaracji w tej sprawie. To byłoby wymagane, gdyby dołączyć chciał ktoś startujący z innej listy – odpowiada Szczepan Kitka. Dodaje ponadto, że przez całą kadencję Zagdański w posiedzeniach klubu uczestniczył, brał udział w głosowaniach i nigdy wówczas nie twierdził, że do klubu nie należy. – Nawet gdy dwa miesiące temu otrzymywał pierwsze upomnienie, to je zgodnie z zasadami klubu, przyjął i podpisał, dodając adnotację, że z zarzutami się nie zgadza, do czego miał prawo – przekonuje radny Kitka.

Partia pożegna radnego?

Cała sprawa może mieć dla Dariusza Zagdańskiego także inne konsekwencje. Bo na posiedzeniu 29 grudnia padła propozycja usunięcia radnego z partii. Formalny wniosek w tej sprawie został już skierowany do Piotra Błażewicza, pełnomocnika miejskich struktur PiS.

– Zgodnie z procedurami przekażę ten dokument posłowi Tomaszowi Zielińskiemu, pełnomocnikowi okręgowemu naszej partii, a on w porozumieniu z komitetem politycznym będzie tę kwestię procedował dalej – informuje Błażewicz. Odmawia jednocześnie jakiegokolwiek komentarza w sprawie zarzutów stawianych na sesji przez Zagdańskiego. – Wypowiem się na ten temat w odpowiednim czasie – ucina.

Wciąż natomiast nie wiadomo czy śledczy zajmą się kwestią wycieczki i jej finansowania poruszoną publicznie na sesji. Z naszych informacji wynika, że Dariusz Zagdański swojego zawiadomienia do prokuratury nie przekazał. Co się z nim stało?

– Pismo adresowane do prokuratury złożyłem do Biura Rady Miasta w Zamościu w ramach kompetencji Radnego Rady Miasta w interpelacjach i powinno ono zostać przekazane według właściwości. W interesie publicznym, społecznym jest wyjaśnienie pewnych wątpliwości. Mając na uwadze także finanse publiczne, miejskie tę kwestię należy wyjaśnić – przekonuje radny Zagdański.

Dodajmy, że podczas grudniowej sesji Ewa Lewińska, urzędniczka zamojskiego magistratru przekazała, że miejska komisja socjalna nigdy nie przyznawała żadnego wsparcia finansowego Piotrowi Błażewiczowi, a on sam też nigdy o takie nie wnioskował.

 

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Górnik Zabrze – Azoty Puławy 26:30. Witamy w ćwierćfinale PGNiG Pucharu Polski

Górnik Zabrze – Azoty Puławy 26:30. Witamy w ćwierćfinale PGNiG Pucharu Polski

Udane wejście w nowy rok zanotowali piłkarze ręczni Azotów. We wtorek wywalczyli awans do ćwierćfinału PGNiG Pucharu Polski. A wcale nie było o to łatwo, bo drużyna Roberta Lisa musiała zagrać w Zabrzu z tamtejszym Górnikiem. Tak, jak w lidze znalazła jednak sposób na rywala i wygrała 30:26.

Tauron Puchar Polski: Arka Chełm robiła co mogła, ale dalej gra Jastrzębski Węgiel

Tauron Puchar Polski: Arka Chełm robiła co mogła, ale dalej gra Jastrzębski Węgiel

Świetny mecz w Chełmie. Tamtejsza CHKS Arka napsuła mnóstwo krwi faworytowi z PlusLigi. Około 1,5 tysiąca kibiców oglądało bardzo wyrównane zawody, ale spotkanie ćwierćfinałowe zakończyło się tak, jak wszyscy się spodziewali – wygraną Jastrzębskiego Węgla 3:0.

Ktoś się nie bał i... Radny gminy nadal bez swojego poroża

Ktoś się nie bał i... Radny gminy nadal bez swojego poroża

Wciąż nie udało się odnaleźć myśliwskich trofeów, które zaginęły podczas dożynek powiatowych. Apel Gminnego Ośrodka Kultury nie pomógł.

Polski Cukier AZS UMCS Lublin kontra Casademont Saragossa, czyli jedno z najważniejszych starć w tym sezonie

Polski Cukier AZS UMCS Lublin kontra Casademont Saragossa, czyli jedno z najważniejszych starć w tym sezonie

W środę Polski Cukier AZS UMCS Lublin rozegra jedno z najważniejszych spotkań w tym sezonie – zmierzy się z Casademont Saragossa. Wicemistrzynie Polski po meczu rozegranym w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli mają trzypunktową zaliczkę. Stawką jest awans do ćwierćfinału

Setki rąk do pracy. Mieszkańcy Hrubieszowa sami przeprowadzili swoją bibliotekę. Zdjęcia
zdjęcia
galeria

Setki rąk do pracy. Mieszkańcy Hrubieszowa sami przeprowadzili swoją bibliotekę. Zdjęcia

„Podaj książkę, podaj książkę. Niech przechodzi z rąk do rąk. Niechaj biegnie, by odnaleźć nowy dom” – pod takim hasłem i ze śpiewem na ustach mali, więksi i całkiem duzi mieszkańcy Hrubieszowa przeprowadzali we wtorek swoją bibliotekę ze starej do zupełnie nowej, większej siedziby.

Sportowiec 2022 roku: Koszulka Roberta Lewandowskiego znalazła właściciela, inne aukcje trwają

Sportowiec 2022 roku: Koszulka Roberta Lewandowskiego znalazła właściciela, inne aukcje trwają

Już po raz 19 wybieramy najlepszego sportowca roku. Tym razem nasz plebiscyt jest jednak wyjątkowy, bo przy okazji zapraszamy do licytacji ciekawych pamiątek. A pieniądze, które uda się w ten sposób zebrać zostaną przekazane na cele charytatywne.

Górnik Łęczna na ostatniej prostej przed startem Fortuna I Ligi

Górnik Łęczna na ostatniej prostej przed startem Fortuna I Ligi

Piłkarze Górnika Łęczna wrócili z obozu w Opalenicy i powoli zaczynają myśleć o pierwszym meczu rundy rewanżowej. Zanim jednak zagrają o punkty w lidze czekają ich jeszcze dwie gry kontrolne

Puławy. Chętnych na siłownię w hali nadal brak. Tak miasto traci pieniądze

Puławy. Chętnych na siłownię w hali nadal brak. Tak miasto traci pieniądze

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Puławach od dwóch lat bezskutecznie próbuje znaleźć najemcę dla 556-metrowego lokalu w nowej hali sportowej przy Lubelskiej. Niewykorzystywana przestrzeń nie zarabia i generuje koszty.

 Biała Podlaska: Tyszkiewicz i Bury o samorządzie. Może być bezpartyjny?

Biała Podlaska: Tyszkiewicz i Bury o samorządzie. Może być bezpartyjny?

Czy samorząd może być bezpartyjny? To pytanie z pewnością padnie w poniedziałek podczas spotkania otwartego z senatorami Jackiem Burym (Polska 2050) i Wadimem Tyszkiewiczem (niezależny).

"Beksiński w Lublinie". Wiemy, ile osób obejrzało wystawę w CSK
galeria

"Beksiński w Lublinie". Wiemy, ile osób obejrzało wystawę w CSK

Prace Zdzisława Beksińskiego, w Centrum Spotkania Kultur, można było oglądać przez niespełna trzy miesiące, od 9 listopada do 29 stycznia.

Sukces KS Lublin na mistrzostwach Polski w Zawierciu

Sukces KS Lublin na mistrzostwach Polski w Zawierciu

KS Lublin najlepszą drużyną XXXII Mistrzostw Polski Oldbojów w Piłce Halowej. W wielkim finale lubelska ekipa pokonała Pogoń Szczecin, a najlepszym piłkarzem imprezy został uznany Grzegorz Bonin

O książce "Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło" w Bramie Grodzkiej
7 lutego 2023, 18:00

O książce "Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło" w Bramie Grodzkiej

We wtorek, 7 lutego o godz. 18 w siedzibie Bramy Grodzkiej - Teatru NN (ul. Grodzka 21) odbędzie się spotkanie wokół książki Konstantego Geberta "Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło".

Burmistrz chce nad zalewem Zimna Woda hotelu ze SPA. Radni wolą domki letniskowe

Burmistrz chce nad zalewem Zimna Woda hotelu ze SPA. Radni wolą domki letniskowe

Latem 2021 roku w Łukowie otwarto zmodernizowany zalew Zimna Woda. Urzędnicy uważają, że brakuje tam bazy hotelowej. Jednak taki plan nie dojdzie do skutku.

Lublin będzie gospodarzem finałowych zmagań Lotto 3x3 Liga

Lublin będzie gospodarzem finałowych zmagań Lotto 3x3 Liga

Impreza odbędzie się 25 lutego w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli. Wystąpi w niej 8 drużyn, które zdobyły kwalifikacje w dwóch turniejach eliminacyjnych

Premiera w Teatrze Osterwy: "Nowy wspaniały świat"
4 lutego 2023, 19:00

Premiera w Teatrze Osterwy: "Nowy wspaniały świat"

4 lutego o godz. 19 na deskach Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie zadebiutuje spektakl "Nowy wspaniały świat" w reżyserii Piotra Ratajczaka. To adaptacja słynnej powieści Aldousa Huxleya.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium