

Budynek przy Spokojnej 3, gdzie ma powstać Lubelskie Centrum Bezpieczeństwa, został przejęty od skarbu państwa rok temu. Dzisiaj Ratusz jest gotowy rozpocząć prace i właśnie ogłosił przetarg na zaprojektowanie nowego centrum.

Miasto Lublin szykuje się do uruchomienia jednej z kluczowych inwestycji w obszarze bezpieczeństwa – Centrum Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego. Nowy ośrodek ma umożliwić skoordynowane działania wszystkich miejskich służb w sytuacjach kryzysowych, a jego siedziba powstanie w budynku dawnej przychodni MSWiA, przekazanym samorządowi przez wojewodę.
Zgodę na przyjęcie darowizny wyraziła Rada Miasta Lublin w kwietniu 2024 roku. Budynek przy ul. Spokojnej został włączony w majątek miasta, a nowa funkcja obiektu zyskała już decyzję lokalizacyjną. Teraz ogłoszono przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej. Do tej pory Urząd Miasta Lublin zlecił remont dachu, by zabezpieczyć obiekt przed dalszą degradacją.
Zgodnie z zapowiedziami, nowe centrum ma pełnić funkcję wspólnego punktu operacyjnego dla wszystkich miejskich służb – od ratowniczych, przez komunalne, po miejskie jednostki zarządzania kryzysowego. Celem inwestycji jest usprawnienie działań służb, skrócenie czasu reakcji i zwiększenie efektywności w sytuacjach wymagających natychmiastowego działania. Centrum będzie także odpowiedzialne za stały monitoring zagrożeń oraz zarządzanie informacją.
Jak wynika z dokumentacji przetargowej, opracowanie dokumentacji technicznej obejmie między innymi wykonanie projektu budowlanego i wykonawczego, program funkcjonalno-użytkowy, ekspertyzy techniczne i niezbędne uzgodnienia z gestorami sieci oraz służbami ochrony środowiska i konserwatora zabytków. Miasto przewiduje również opracowanie kosztorysów i specyfikacji technicznych wykonania robót. Dokumentacja będzie podstawą do ogłoszenia kolejnego przetargu – już na roboty budowlane i adaptacyjne.
Zakres prac w nowym centrum obejmuje nie tylko przebudowę i adaptację istniejącego budynku, ale także jego rozbudowę. Zgodnie z planami, powstanie tam nowoczesna infrastruktura informatyczna z serwerownią, pomieszczenia operacyjne i biurowe, a także specjalistyczne zaplecze do działań interwencyjnych. W przyszłości w obiekcie ma działać także SOC – Security Operations Center, odpowiedzialny za monitorowanie i reagowanie na zagrożenia związane z bezpieczeństwem informacji.
Projekt jest realizowany w formule tradycyjnej – najpierw opracowanie dokumentacji, potem wykonawstwo. Opracowanie projektów ma zająć 12 miesięcy od dnia podpisania umowy. To oznacza, że realizacja prac budowlanych mogłaby rozpocząć się nie wcześniej niż w drugiej połowie 2026 roku.
Wśród wymagań dla projektanta znalazło się także przeprowadzenie inwentaryzacji budowlanej i przygotowanie harmonogramu realizacji inwestycji. Miasto zakłada etapowanie prac, co może świadczyć o planowanej elastyczności i możliwości dostosowania inwestycji do dostępnego budżetu. Dokumentacja ma również uwzględniać rozwiązania energooszczędne i ekologiczne.
Władze miasta podkreślają, że powstanie centrum zwiększy zdolność Lublina do reagowania na zagrożenia o różnym charakterze – od powodzi i katastrof budowlanych po ataki cybernetyczne i sytuacje nadzwyczajne. Z centralnego punktu będą koordynowane działania służb na terenie całego miasta. Dzięki integracji systemów monitoringu, łączności i informatyki, reakcje mają być szybsze i skuteczniejsze.
