Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

28 czerwca 2022 r.
19:35

Żdanów, Zwódne, Mokre, Bełżec, Izbica i Krasnystaw na wielkim proteście w Warszawie

Autor: Zdjęcie autora ak
32 4 A A

Były ich setki, jeśli nie tysiące. Zjechali z całej Polski. W poniedziałek protestowali pod siedzibą spółki Centralny Port Komunikacyjny w Warszawie. Byli tam też ludzie z naszego regionu, którzy nie godzą się, by tory szybkich kolei przecięły ich podwórka, pola, zrównały z ziemią firmy i dorobek życia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O protestach przeciwko planowanym liniom kolejowym, które w różne rejony Polski mają odchodzić od projektowanego przez rząd wielkiego Centralnego Portu Komunikacyjnego, piszemy od kilku tygodni.

Zaczęły się, gdy mieszkańcom, również naszego regionu przedstawiono plany inwestycji. Niezadowolenie jest właściwie wszędzie. I w położonym tuż przy granicy Bełżcu, i pod Zamościem, i pod Krasnymstawem, bo po tych terenach ma biec jedna z linii szybkich kolei (w projekcie uwzględniono cztery wiarianty).

Gdy ludzie dowiedzieli się, że grożą im wywłaszczenia, wyburzenia domów zaczęli protestować. Pikiety odbyły się i w Zamościu, i w Krasnymstawie. W poniedziałek wielki protest ogólnopolski, bo problem dotyczy gmin z całego kraju, odbył się w Warszawie.

Z samej gminy Zamość pojechał autokar, kilka samochodów osobowych, a także reprezentacja samorządu. Swoich przedstawicieli mieli też w stolicy mieszkańcy gmin Krasnystaw i Izbica. Dołączyli też do nich warszawiacy.

Swój gniew wykrzyczeli na ulicy. Dostępu do siedziby CPK broniły szpalery policji. Nikt ze spółki do tych ludzi nie wyszedł. Do środka wpuszczono dwie lub trzy osoby na rozmowy, które i tak niczego w sprawie nie zmieniły.

Kolejny protest już w piątek, 1 lipca po południu na drodze krajowej nr 17 w Wólce Orłowskiej. Swój własny marsz zapowiadają też niebawem mieszkańcy gminy Zamość.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 4

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Melchior / 29 czerwca 2022 r. o 13:43
Powiedz mi po co jest ten Centralny Port Komunikacyjny? Właśnie, po co? Otóż to! Nikt nie wie po co, więc nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten CPK? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest CPK na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tym CPK? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo i nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest CPK państwowy, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu i co się wtedy zrobi? Protokół zniszczenia... Prawdziwe pieniądze zarabia się tylko na drogich, słomianych inwestycjach!
Powiedz mi po co jest ten Centralny Port Komunikacyjny? Właśnie, po co? Otóż to! Nikt nie wie po co, więc nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten CPK? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest CPK na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tym CPK? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo i nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest CPK państwowy, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym p... rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 28 czerwca 2022 r. o 22:40
Jeden pan z PiS podczas protestu powiedział do kamery, że ma złą wiadomość dla protestujących. Że on reprezentuje spółkę powołaną do tej inwestycji i że to zrobią. Reasumując: szkoda Waszego czasu. PiS się nie cofa. Woli zniszczyć, spalić, wyrżnąć, beatyfikować potwora, ściąć sprawiedliwego ale nigdy krok do tyłu. PiS z wami i waszymi krowami w Janowie.
Debil z Moskwy/Berlina konfabuluje żeby wzniecić niepokój. Komu jest na rękę zacofanie Polski?
 Baranom żyjącym na obecnym przyszłym niedoszłym letnisku niczym wał z Radomia...
 Baranom żyjącym na obecnym przyszłym niedoszłym letnisku niczym wał z Radomia... rozwiń
Avatar
poker / 28 czerwca 2022 r. o 21:30
Jeden pan z PiS podczas protestu powiedział do kamery, że ma złą wiadomość dla protestujących. Że on reprezentuje spółkę powołaną do tej inwestycji i że to zrobią. Reasumując: szkoda Waszego czasu. PiS się nie cofa. Woli zniszczyć, spalić, wyrżnąć, beatyfikować potwora, ściąć sprawiedliwego ale nigdy krok do tyłu. PiS z wami i waszymi krowami w Janowie.
 Debil z Moskwy/Berlina konfabuluje żeby wzniecić niepokój. Komu jest na rękę zacofanie Polski?
Avatar
Kroll / 28 czerwca 2022 r. o 21:24
Jeden pan z PiS podczas protestu powiedział do kamery, że ma złą wiadomość dla protestujących. Że on reprezentuje spółkę powołaną do tej inwestycji i że to zrobią. Reasumując: szkoda Waszego czasu. PiS się nie cofa. Woli zniszczyć, spalić, wyrżnąć, beatyfikować potwora, ściąć sprawiedliwego ale nigdy krok do tyłu. PiS z wami i waszymi krowami w Janowie.
Avatar
Melchior / 29 czerwca 2022 r. o 13:43
Powiedz mi po co jest ten Centralny Port Komunikacyjny? Właśnie, po co? Otóż to! Nikt nie wie po co, więc nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten CPK? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest CPK na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tym CPK? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo i nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest CPK państwowy, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu i co się wtedy zrobi? Protokół zniszczenia... Prawdziwe pieniądze zarabia się tylko na drogich, słomianych inwestycjach!
Powiedz mi po co jest ten Centralny Port Komunikacyjny? Właśnie, po co? Otóż to! Nikt nie wie po co, więc nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten CPK? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest CPK na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tym CPK? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo i nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest CPK państwowy, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym p... rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 28 czerwca 2022 r. o 22:40
Jeden pan z PiS podczas protestu powiedział do kamery, że ma złą wiadomość dla protestujących. Że on reprezentuje spółkę powołaną do tej inwestycji i że to zrobią. Reasumując: szkoda Waszego czasu. PiS się nie cofa. Woli zniszczyć, spalić, wyrżnąć, beatyfikować potwora, ściąć sprawiedliwego ale nigdy krok do tyłu. PiS z wami i waszymi krowami w Janowie.
Debil z Moskwy/Berlina konfabuluje żeby wzniecić niepokój. Komu jest na rękę zacofanie Polski?
 Baranom żyjącym na obecnym przyszłym niedoszłym letnisku niczym wał z Radomia...
 Baranom żyjącym na obecnym przyszłym niedoszłym letnisku niczym wał z Radomia... rozwiń
Avatar
poker / 28 czerwca 2022 r. o 21:30
Jeden pan z PiS podczas protestu powiedział do kamery, że ma złą wiadomość dla protestujących. Że on reprezentuje spółkę powołaną do tej inwestycji i że to zrobią. Reasumując: szkoda Waszego czasu. PiS się nie cofa. Woli zniszczyć, spalić, wyrżnąć, beatyfikować potwora, ściąć sprawiedliwego ale nigdy krok do tyłu. PiS z wami i waszymi krowami w Janowie.
 Debil z Moskwy/Berlina konfabuluje żeby wzniecić niepokój. Komu jest na rękę zacofanie Polski?
Avatar
Kroll / 28 czerwca 2022 r. o 21:24
Jeden pan z PiS podczas protestu powiedział do kamery, że ma złą wiadomość dla protestujących. Że on reprezentuje spółkę powołaną do tej inwestycji i że to zrobią. Reasumując: szkoda Waszego czasu. PiS się nie cofa. Woli zniszczyć, spalić, wyrżnąć, beatyfikować potwora, ściąć sprawiedliwego ale nigdy krok do tyłu. PiS z wami i waszymi krowami w Janowie.
Zobacz wszystkie komentarze 4

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Urzędnicy sprawdzą kamieniarzy. Ale nie zrobią tego z zaskoczenia

Lublin: Urzędnicy sprawdzą kamieniarzy. Ale nie zrobią tego z zaskoczenia

Na koniec sierpnia zaplanowano pomiar hałasu przy zakładzie kamieniarskim spędzającym sen z powiek sąsiadom. Kontrola ma wykazać, czy zakład działa za głośno, ale nie odbędzie się z zaskoczenia. Urząd tłumaczy, że nie może działać bez zapowiedzi.

Plenerowe kino w Nałęczowie: "Urwis" i "Slumdog"
12 sierpnia 2022, 20:30

Plenerowe kino w Nałęczowie: "Urwis" i "Slumdog"

W najbliższy weekend odbędą się kolejne pokazy kina plenerowego w Nałęczowie. W dniach 12-13 sierpnia o godz. 20.30 na placu przed UM w Nałęczowie (ul. Lipowa 3) będzie można zobaczyć filmy "Urwis" i "Slumdog".

Pociągiem do Lublina dotrzemy w błogiej ciszy. Co to oznacza?

Pociągiem do Lublina dotrzemy w błogiej ciszy. Co to oznacza?

Od 4 września na polskich torach przybędzie pociągów, w których wyznaczona jest strefa ciszy. Wśród nich będą też składy kursujące do Lublina. Zapowiedziała to oficjalnie spółka PKP Intercity obsługująca większość polskich połączeń dalekobieżnych

Kibice w Świdniku będą mogli zobaczyć zespoły z PlusLigi

Kibice w Świdniku będą mogli zobaczyć zespoły z PlusLigi

W pierwszy weekend września – 3 i 4 – zostanie rozegrany silnie obsadzony Memoriał Tragicznie Zmarłych Siatkarzy Avii Świdnik

Kolejne atrakcje na Centralnym Placu Zabaw
14 sierpnia 2022, 12:00

Kolejne atrakcje na Centralnym Placu Zabaw

W niedzielę, 14 sierpnia, wystartują kolejne warsztaty w ramach Centralnego Placu Zabaw. W nadchodzącym tygodniu organizatorzy szykują wiele atrakcji.

Będzie nowy dyrektor pogotowia w Lublinie.  "Pewniakiem" zaufany człowiek marszałka
Tylko u nas

Będzie nowy dyrektor pogotowia w Lublinie. "Pewniakiem" zaufany człowiek marszałka

Szykuje się zmiana dyrektora Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Lublinie. Następca odchodzącego na emeryturę Zdzisława Kuleszy ma zostać wyłoniony w drodze konkursu, ale w Urzędzie Marszałkowskim można już usłyszeć o mocnej kandydaturze do objęcia tej funkcji.

Kreml manipuluje nie tylko w Rosji. Jak to robi za granicą?
Reportaż Uwagi! TVN
film

Kreml manipuluje nie tylko w Rosji. Jak to robi za granicą?

Kreml od lat, za pomocą kanału Russia Today, fabryk trolli oraz influencerów, manipuluje zagraniczną opinią publiczną. Jak to robi? W dzisiejszej Uwadze! reportaż w cyklu „Tu mówi Moskwa”.

Milionerów w Lubelskiem przybywa. Jeden miał do zapłacenia 15,6 mln zł podatku

Milionerów w Lubelskiem przybywa. Jeden miał do zapłacenia 15,6 mln zł podatku

Mimo pandemicznego roku w Lubelskim przybyło milionerów. Z naszych zeznań wynika też, że dużo więcej zapłaciliśmy podatków, byliśmy też bardziej hojni i bardzo, ale to bardzo polubiliśmy ulgę, dzięki której możemy zaoszczędzić na wymianie okien, drzwi, czy pieca.

Kiedy pojedziemy nowym mostem na Wieprzu?

Kiedy pojedziemy nowym mostem na Wieprzu?

Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 801 w Dęblinie zbliża się do końca. Jej otwarcie przewidziane jest na wiosnę przyszłego roku. W planach jest również budowa nowego mostu na Wieprzu w Borowej oraz rozbiórka istniejącej przeprawy.

Kino Perła: "Pianista"
12 sierpnia 2022, 21:00

Kino Perła: "Pianista"

Słynny film Romana Polańskiego, "Pianista", będzie można zobaczyć na początek kolejnego weekendu w Kinie Perła (ul. Bernardyńska 15).

Misja Dubaj za miliony złotych. Efekty znikome, nagrody urzędnikom wypłacone
Pierwsza strona dziennika
galeria

Misja Dubaj za miliony złotych. Efekty znikome, nagrody urzędnikom wypłacone

Ponad 2,2 mln złotych kosztowała prezentacja naszego regionu podczas tygodnia lubelskiego na Expo 2020 w Dubaju. Mimo braku wymiernych gospodarczych efektów tej misji, 13 pracowników Urzędu Marszałkowskiego otrzymało nagrody uznaniowe.

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 8 sierpnia 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 8 sierpnia 2022 r.

Motor Lublin rozbił u siebie Moje Bermudy Stal Gorzów. O medale powalczy z pozycji lidera

Motor Lublin rozbił u siebie Moje Bermudy Stal Gorzów. O medale powalczy z pozycji lidera

Motor Lublin zakończył rundę zasadniczą efektownym zwycięstwem na własnym torze. W niedzielę podopieczni duetu Maciej Kuciapa-Jacek Ziółkowski rozbili Moje Bermudy Stal Gorzów 59:31, a w dwumeczu 105:75. „Koziołki” przystąpią do play-off z pozycji lidera stawki

Olivier już jest gotowy. Teraz czas, żeby dla niego zagrać w Hrubieszowie

Olivier już jest gotowy. Teraz czas, żeby dla niego zagrać w Hrubieszowie

Jeden turnus rehabilitacyjny to minimum 3 tys. zł. Fotelik samochodowy dla niepełnosprawnego dziecka – 6 tys., wypożyczenie urządzenia, które spionizuje chłopca – drugie tyle. A jeszcze koszty dojazdów na zajęcia, dodatkowe lekcje... Wydatków jest mnóstwo. Ale dzięki piłkarskiej imprezie, rodzicom Oliviera będzie choć trochę łatwiej.

Piker Open Summer Jumping Cup. Czyli świetna zabawa na koniach
zdjęcia
galeria

Piker Open Summer Jumping Cup. Czyli świetna zabawa na koniach

W weekend odbyły się zawody jeździeckie, które były pierwszym etapem zmagań. Piker Open Summer Jumping Cup.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!