Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Złota Setka

4 października 2021 r.
14:23

Jak dalej zarabiać kiedy pacjenci w domach? Lubelskie przychodnie podsumowują

38 4 A A
Wiosną ubiegłego roku wiele osób rezygnowało z wizyt w przychodniach. – Był ogromny lęk i niepokój – wspomina prezes CM Luxmed
Wiosną ubiegłego roku wiele osób rezygnowało z wizyt w przychodniach. – Był ogromny lęk i niepokój – wspomina prezes CM Luxmed (fot. CM Luxmed)

Ogromne straty finansowe - tak prywatne przychodnie wspominają wiosnę ubiegłego roku. Pomogły nowe usługi, które wymusiła pandemia SARS-CoV-2.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Artykuł ukazał się w dodatku Złota Setka. Ranking Najlepszych Firm Lubelszczyzny. Pobierz listę 100 największych firm 

– Kiedy został ogłoszony pierwszy lockdown, wiosną ubiegłego roku, mieliśmy duże problemy, żeby namówić lekarzy do przyjmowania pacjentów podczas osobistych wizyt w przychodni. Większość chciała przejść wyłącznie na teleporady. Był ogromny lęk i niepokój – wspomina Mirosław Jakubczak, prezes Centrum Medycznego Luxmed. Dodaje: – Co jednak oczywiste, nie każdy problem może być konsultowany przez telefon. Poza tym, kompletnie nie byliśmy przygotowani na taką działalność pod względem technologicznym.

Dostosowanie zajęło dwa miesiące.

– Chodziło między innymi o przygotowanie światłowodów i linii telefonicznych, żeby uniknąć problemów z powodu przeciążeń. Musieliśmy też wyposażyć pracowników w sprzęt do zdalnej pracy, przygotować łącza. To było dla nas ogromne obciążenie również pod względem finansowym – zaznacza prezes Luxmedu.

50 tysięcy za telefon

Skalę udzielanych wówczas teleporad pokazują rachunki za telefon.

– Rachunek telefoniczny za pierwszy miesiąc takiej działalności wyniósł ponad 50 tysięcy złotych – przyznaje prezes Jakubczak. – Przyjmowaliśmy wówczas znacznie mniej pacjentów, co także oznaczało dla nas ogromne straty.

– Największe straty były właśnie wiosną. Zgłaszało się do nas znacznie mniej chorych, którzy rezygnowali lub przekładali wizyty w przychodni – przyznaje też Anna Lisowska z Centrum Medycznego Sanitas w Lublinie. Zaznacza: – W odróżnieniu od niektórych placówek medycznych przez całą pandemię byliśmy otwarci. Nasza przychodnia nie zamknęła się ani na jeden dzień, mimo że udzielaliśmy również teleporad. Niestety w czasie pierwszej, wiosennej fali mieliśmy problem z lekarzami, którzy albo byli przekierowywani do pracy na oddziałach covidowych lub po prostu bali się przyjmować pacjentów w obawie przed zakażeniem. Przez to dostęp do specjalistów był ograniczony.

Sanitas dosyć szybko dostosował się do nowych pandemicznych warunków pod względem organizacyjnym.

– Na każdym etapie nasz zespół ds. zakażeń szpitalnych i epidemiologii podejmował decyzje jakich świadczeń możemy udzielać, a jakich nie, żeby było to bezpieczne zarówno dla pacjenta jak i lekarza. Początkowo musieliśmy zawiesić część badań diagnostycznych np. spirometrię, czy niektóre zabiegi stomatologiczne, bo ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 było zbyt duże – wyjaśnia Lisowska.

– Oddech finansowy wzięliśmy tak naprawdę dopiero w listopadzie ubiegłego roku. Uruchomiliśmy wówczas nasze własne laboratorium, w którym mogliśmy badać próbki pod kątem zakażenia SARS-CoV-2 – przyznaje prezes Luxmedu.

Było to jedno z pierwszych laboratoriów w regionie, które testowało kierowanych przez sanepid pacjentów z podejrzeniem zakażenia. Luxmed zaczął to robić na masową skalę. Wcześniej działał tylko punkt pobrań wymazów, skąd próbki trafiały do zewnętrznych laboratoriów.

Od testów do szczepień

– Na pewno pomogła nam nowa działalność związana z potrzebami, jakie wymusiła pandemia. Jeszcze w ubiegłym roku stworzyliśmy mobilny punkt, w którym pobieraliśmy wymazy do testów. Początkowo wykonywaliśmy tylko testy PCR, potem również antygenowe – tłumaczy Anna Lisowska.

Po wprowadzeniu szczepionek przeciwko COVID-19, na początku tego roku, w Sanitasie powstał także punkt szczepień.

– Działał on jednak tylko do końca czerwca. Niestety zainteresowanie szczepieniami spadło tak dramatycznie, że zdecydowaliśmy się go zamknąć – przyznaje Lisowska. Dodaje, że także testy PCR, antygenowe i na przeciwciała, które przychodnia cały czas ma w ofercie, nie cieszą się szczególnym zainteresowaniem pacjentów. Nie zmieniło się to nawet w związku z wyjazdami zagranicznymi w czasie wakacji.

Inaczej jest w Luxmedzie.

– Cały czas dużym zainteresowaniem pacjentów cieszą się testy na koronawirusa, zarówno PCR jak i antygenowe. Zaczęło ono jeszcze rosnąć w związku z zagranicznymi wyjazdami wakacyjnymi i obowiązkiem testowania dla podróżnych. Wykonujemy testy przed wyjazdem i po przyjeździe z zagranicy. Oczywiście w ofercie mamy też tłumaczenia na kilka języków - wyjaśnia Jakubczak.

Przeciwciała i operacje

Nadal jest też sporo chętnych na testy na przeciwciała anty-SARS-CoV-2.

– Przed wprowadzeniem szczepień przeciwko COVID-19, ci, którzy podejrzewali u siebie bezobjawowe przejście choroby, a nie wykonali testu na obecność wirusa, chcieli sprawdzić, czy faktycznie są ozdrowieńcami. Poziom przeciwciał sprawdzają też często ozdrowieńcy, którzy chcą się zaszczepić – tłumaczy prezes Luxmedu. Zwraca uwagę, że test na przeciwciała jest też wskazany dla osób, które szczepiły się pod koniec stycznia albo w lutym. – W takich przypadkach poziom przeciwciał również spada i warto wiedzieć jaką mamy aktualnie ochronę. Dlatego też tzw. certyfikat covidowy potwierdzający pełne zaszczepienie, jest ważny tylko przez rok. 
Luxmed w lutym tego roku zaczął też szczepić przeciwko COVID-19.

– Przez kilka miesięcy zainteresowanie było bardzo duże. Punkt szczepień działa nadal, ale teraz zainteresowanie jest znikome - zaznacza Mirosław Jakubczak.

W związku z pandemią przybyło natomiast znacząco pacjentów, którzy korzystali z zabiegów planowych.

– Tę zmianę zauważyliśmy w większości naszych oddziałów szpitalnych, m.in. ortopedii, chirurgii, ginekologii, urologii. Chodzi zarówno o zabiegi na NFZ jak i komercyjne. To wynik zawieszenia zabiegów planowych w publicznych szpitalach. W związku z tym pacjenci, znacznie częściej decydowali się na leczenie w prywatnych placówkach – zwraca uwagę Lisowska.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Z lewej prof. Sabina Bober z KUL, z prawej wicestarosta puławski, Piotr Rzetelski z PSL-u
Puławy

Problem z żydowską tablicą od marszałka. Zabrakło miejsca na pamięć

W przedwojennych Puławach żyło 3600 Żydów. Podczas wojny cała ta społeczność została z miasta wygnana przez Niemców, a żydowska dzielnica zniszczona. Dzisiaj lokalne władze miasta i powiatu puławskiego mają problem ze znalezieniem miejsca na tablicę poświęconą ich pamięci.

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt
Puławy

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt

Największa i jedna z bardziej pechowych inwestycji energetycznych na Lubelszczyźnie, nowy blok węglowy w Puławach, ma kolejny problem. Jej główny wykonawca - Polimex-Mostostal oświadczył, że odstępuje od kontraktu. Chodzi o zadanie warte 1,2 mld zł.

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie
ZDJĘCIA
galeria

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie

Znakomita atmosfera, ogromne emocje, pięć setów i jedyne czego zabrakło to wygrana. Po świetnym meczu Bogdanka LUK Lublin przegrała w hali Globus im. Tomasza Wojtowicza z Aluron CMC Wartą Zawiercie w hicie 16. kolejki.

Mikołajkowy półmetek
foto
galeria

Mikołajkowy półmetek

W nowo otwartym Klubie Paradox pojawił się Mikołaj ze śnieżynkami i rozkręcili grubą imprezę. Miał dużo prezentów muzycznych w klimacie latino i polskich hitów. Zobaczcie jak się bawi Lublin.

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra
galeria

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra

Start Lublin słabo zaczął, ale dużo lepiej zakończył piątkowy mecz z Zastalem Zielona Góra. Jak spotkanie oceniają gospodarze?

Obecnie w Lublinie Ruch zlikwidował wszystkie swoje kioski. W przeszłości takich punktów było łącznie 12.
MAGAZYN

Kioski Ruchu: to już koniec

Kiedyś były praktycznie na każdej ulicy, na każdym osiedlu. Dzisiaj w Lublinie nie ma już ani jednego.

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Wyzywał, poniżał, popychał, nie pozwalał spać – schorowani rodzice 34-letniego mężczyzny nie mieli łatwego życia. O losie ich syna zdecyduje teraz sąd.

Camilla Herrem

ME piłkarek ręcznych: Norwegia i Dania zagrają w finale

Za nami pierwsze kluczowe rozstrzygnięcia trwających od 28 listopada mistrzostw Europy w piłce ręcznej kobiet. W piątkowych półfinałach rozegranych w Wiedniu triumfowały reprezentacje Norwegii i Danii, które w niedzielę zagrają o złoty medal. O najniższe stopień podium powalczą Francuzki i Węgierki.

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?
ROZMOWA Z EKSPERTEM

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?

Co roku zabija w Polsce miliony ptaków hodowlanych uderzając w rodzimy przemysł drobiarski. O ile zeszły sezon był pod względem spokojny, ten zaczął się o wiele gorzej. Na Lubelszczyźnie mamy już cztery ogniska: trzy w powiecie lubartowskim i jedno w ryckim. O tym skąd się wziął wirus H5N1, gdzie występuje najczęściej i czy może być groźny dla ludzi, rozmawiamy z prof. KrzysztofemŚmietanką z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Mikołajki w Helium
foto
galeria

Mikołajki w Helium

Jeśli chcecie zobaczyć, jak się bawiliście na ostatniej imprezie w Helium Club, to zapraszamy do naszej fotogalerii. Tym razem fotki z cotygodniowego Ladies Night w Mikołajkowym wydaniu. Tak się bawi Lublin!

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Do nietypowej sytuacji doszło w jednym ze sklepów spożywczych na terenie Świdnika. 20-latkowi wypadł woreczek strunowy, który szybko trafił wraz z właścicielem w ręce policji.

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Kobieta próbowała wyprzedzić kilka samochodów na raz, ale jej jazda zakończyła się kraksą na drzewie. Razem z nią podróżowało dziecko.

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!

Gdy zakwas na barszcz gotowy, a śledzie się marynują, warto pomyśleć o czymś słodkim na świąteczny stół.

The Analogs w Zgrzycie
koncert
14 grudnia 2024, 19:00

The Analogs w Zgrzycie

Dziś w Fabryce Kultury Zgrzyt będzie głośno i skocznie ponieważ wystąpi jeden z najbardziej znanych polskich zespołów street punkowych – The Analogs, którego koncerty są bardzo żywiołowe. Jako support zaprezentuje się Offensywa.

Jutro zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?
ZMIANY

Jutro zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?

Przed nami dwie niedziele handlowe. W następnym roku może być ich więcej, ale wszystko zależy od decyzji prezydenta.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium