Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Złota Setka

26 września 2022 r.
11:58

Przez ostatnich siedem lat myślano, że transfery socjalne i zadłużanie można bezkarnie robić w nieskończoność

32 24 A A
Dariusz Jodłowski
Dariusz Jodłowski (fot. Piotr Michalski)

Rozmowa z Dariuszem Jodłowskim, prezesem stowarzyszenia Pracodawcy Lubelszczyzny „Lewiatan”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Wchodząc do firmy na drzwiach zauważyłem ogłoszenie, że szukacie pracowników. Jest problem z rękami do pracy?

– To jeszcze podzwonne sezonu budowlanego. Moja firma działa w tej branży i w sezonie zawsze tak jest, nie ma wyjątku.

>>Złota Setka 2021 – dodatek Dziennika Wschodniego do pobrania w tym miejscu<<

• A udaje się znaleźć?

– Nie, ten sezon był wyjątkowo trudny, bo pracownicy z Ukrainy wrócili do kraju, a na rynku przybyło sporo kobiet uciekających przed wojną. Ale to jest zupełnie inny problem.

• Odpoczywając w wakacje mieliśmy paragony grozy. Po powrocie do firm mamy faktury grozy: za gaz, za prąd.

– To już się zaczęło, ale jeszcze gorsze są prognozy, bo rynek gazu, szczególnie dla przedsiębiorstw, nie jest rynkiem regulowanym jak dla odbiorców indywidualnych. Są rejony Polski, gdzie cena wzrosła już 2-4 krotnie, a w zimie zapotrzebowanie będzie większe, co może się przełożyć na dalszy wzrost cen, czy ograniczanie dostaw. Tymczasem przyjmuje się, że około 1/3 gazu pochodzi ze źródeł krajowych i to powinien być czynnik stabilizujący cenę, a my obserwujemy, że ceny podążają za tymi rosyjskimi, co jest daleko niezrozumiałe.

• Mamy już przykład Zakładów Azotowych „Puławy”, największego indywidualnego odbiorcy gazu z rocznym zapotrzebowaniem na około 1 mld m3, który częściowo – z uwagi na gwałtowny wzrost cen – wstrzymał produkcję. Skoro tak duży gracz z mocną pozycją negocjacyjną ma problemy, to co z mniejszymi zakładami?

– Problem Azotów, a szerzej produkcji nawozów sztucznych, może się przełożyć na problemy innych branż, w tym przede wszystkim rolnictwa, co spowoduje dalszy wzrost cen żywności…

• Problemy mogą mieć piekarnie, pieczarkarnie, fermy kurze.

– Tak, ale nie tylko te firmy. Są potężne branże, gdzie zakłócenia w dostawie, czy wręcz odcięcie od dostawy gazu, nie spowoduje li tylko zmniejszenia tempa produktywności, a wręcz położy cały zakład. Przykład z mojej branży – wygaszenie pieców w przemyśle szklarskim spowoduje nieodwracalne uszkodzenie tych pieców.

• Jakie powinny być zatem środki zaradcze?

– Działania doraźne, które powinniśmy już wprowadzać, a które są często wyśmiewane w mediach prorządowych, to takie, jakie już promuje się na Zachodzie: pisanie scenariuszy, jak oszczędzać energię. W lecie nie można nastawiać klimatyzacji, by było mniej niż 20 stopni, a z kolei w zimie nie można ogrzewać pomieszczeń powyżej 20 stopni. We Francji czy Holandii mówi się już o tym, by racjonować wodę nawet do celów higieniczno-sanitarnych, że prostymi zabiegami można zmniejszyć ucieczkę ciepła z budynków i mieszkań, tworząc przegrody energochłonne. Nie zdążymy przed zimą – jak chciałby premier – ocieplić budynków i wymienić okien. Trzeba o tym mówić, jak się przeorganizować, by zużywać mniej energii. Ja już zakupiłem promienniki i zamierzam skoncentrować pracę biurową pracowników w jednej, ale ogrzanej powierzchni. Takie rozwiązania warto promować też ze względów ekologicznych.

• A długoterminowo jak powinna wyglądać walka z kryzysem energetycznym?

– Chociażby odblokowanie inwestycji w odnawialne źródła energii, w szczególności odejście od krytykowanej zasady 10H, czyli że wiatrak nie może stanąć bliżej zabudowań niż 10-krotność jego wysokości. Przez takie regulacje ta branża właściwie stanęła. Jako pracodawcy postulujemy również przywrócenie korzystnych zasad dla inwestycji w fotowoltaikę, w tym autoprodukcję przez przedsiębiorców. Ja sam od dwóch lat boksuję się z administracją konserwatorską, by móc – przynajmniej czasowo z uwagi na kryzys energetyczny – zamontować na budynku produkcyjnym panele fotowoltaiczne, które nie kolidowałyby z charakterem zabudowy, ale to się nie udaje. Przedsiębiorcy mają taki problem, że nikt nie chce siąść i rozmawiać z nimi o tej profilaktyce. Cały czas się łudzimy, że ta dysfunkcja rządu zostanie przełamana.

• Na razie mamy coraz bardziej hojne programy społeczne, ostatnio 3 tys. zł dopłaty do węgla, a z drugiej strony premier mówi, że bez pieniędzy z KPO sobie poradzimy.

– No nie, nie poradzimy. Mówienie w tej chwili, że możemy zrezygnować z KPO, to jest bardzo daleko posunięta ignorancja. Złym zjawiskiem jest transferowanie pomocy społecznej, różnych parasoli ochronnych poprzez dodruk pieniądza, bo to w sposób oczywisty pobudza inflację, a ona rykoszetem odbija się na najuboższych. Wiadomo, że zbliżamy się do roku wyborczego i rząd będzie robił wszystko, żeby przede wszystkim zadowolić odbiorców indywidualnych, zapominając, że oni też gdzieś pracują. Jeśli zakłady staną i nie będą płaciły danin, to z czego rząd będzie rozdawał pieniądze?

• Po 10 latach działalności zamknięta zostanie popularna sieć cukierni Czekoladowy w Lublinie. Dobiła ją inflacja i wszechobecna drożyzna. To początek upadłości?

– To nie jest wyjątek i obecna sytuacja gospodarcza będzie je tylko przyspieszać. Ale z drugiej strony młodsze pokolenie nie ma takiego zacięcia i determinacji jak protoplaści, którzy startowali z biznesem 25 czy 30 lat temu na początku transformacji gospodarczej. Chęć wzbogacania się, szczególnie po dobiciu przedsiębiorców Polskim Ładem, czyli drastycznym wzrostem opodatkowania, zupełnie zmalała. Jeśli ktoś dorobił się majątku i teraz ma w ciągu jednego sezonu wszystko stracić, to każdy, kto liczy pieniądze, mówi sobie: „Zaraz, to może ja zgaszę światło i przynajmniej uratuję to, co już zarobiłem”. Ale z drugiej strony gdyby ten cukiernik, którego pan przywołał, wiedział, jak będą wyglądały rządowe perspektywy wyjścia z kryzysu, to inaczej by planował. Mógłby lepiej przygotować się na taki kryzys.

ZŁOTA SETKA 2021 - POBIERZ PEŁNY RANKING NAJLEPSZYCH FIRM LUBELSZCZYZNY

Pamiętajmy, że gospodarka jest bardzo wycieńczona. Najpierw pandemia, potem nagłe skutki inflacji. Przedsiębiorcy niwelowali to poprzez schodzenie z marży, ale nie można robić tego bez końca, tym bardziej. że za chwilę przyjdzie jeszcze ponosić skutki przestojów w produkcji, czy horrendalnych rachunków.

• Jak zatem przejść przez nadchodzący kryzys obronna ręką?

– Mądry gospodarz, mądry ojciec nie ulega wszystkim zachciankom swoich dzieci. Nie kupuje im lodów, gdy są przeziębione ale ich chcą, bo sam chce być popularny. Dlatego ważną umiejętnością jest kwestia oddzielenia tego, co jest zachcianką, a co długofalową koniecznością dla prawidłowego rozwoju kraju i wzrostu dobrostanu obywateli. A także tworzenie długofalowych projekcji gospodarczych, bo nic tak nie przeszkadza jak zmienność w sferze regulacyjnej. Jedna nowa ustawa powinna niwelować dwie poprzednie. Trzeba rozmawiać z partnerami społecznymi, rekomendować rozwiązana, które nie zaburzą długofalowych cyklów gospodarczych. Możemy zaakceptować inflację na poziomie 6–8 proc., bo taki jest wpływ wzrostu cen nośników energii, a reszta to są ewidentne błędy w decyzjach politycznych.

• Czyli słuchać?

– Dialog społeczny ze stroną związkową i pracodawcami zawsze był trudny. Bo każdemu rządzącemu wydaje się, że rządy arbitralne są lepsze od tych opartych na dialogu. A on jest potrzebny, bo to jest pewna profilaktyka zagrożeń społecznych, które są normalne w przypadku pojawiających się okresowo perturbacji gospodarczych. A za chwilę będziemy mieli potężne zawirowania.

A ze słuchania powinno wyjść wspólne dobro. Związki pracodawców to nie są grupy celebryckie, które chcą się wylansować. To są praktycy, eksperci, którzy mogą dać swój wkład, by nam wszystkim było lepiej. Jeśli się nie słucha, tylko uważa, że jako jedyni mamy mandat, by decydować za suwerena, to widzimy, że masa tych decyzji jest nietrafiona, zaczynając od Polskiego Ładu.

• W 1992 roku Bill Clinton wygrał wybory prezydenckie hasłem „Gospodarka, głupcze”. Po 30 latach wciąż to obwiązuje?

– I z całej naszej rozmowy powinno to najmocniej wybrzmieć. Przez ostatnich siedem lat myślano, że transfery socjalne i zadłużanie można bezkarnie robić w nieskończoność. Dialog w przestrzeni społecznej i gospodarczej jest niezwykle potrzebny. Nieliczenie się z głosem innych, nawet z mniejszością, nie jest dobrą drogą. W krajach zachodnich konsensus jest niemal prawem stanowionym; u nas niestety może być w każdej chwili wyrzucony do kosza.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 24

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
e-s / 4 października 2022 r. o 13:43
Wiatrak to sobie ten "byznesmen" niech postawi pod oknem. Zobaczy wtedy jakie to jest szczęście. Podobnie mądre są te jego POzostałe wywody.
Avatar
Opat / 27 września 2022 r. o 08:18
Zadaję to pytanie regularnie co jakiś czas, kiedy ktoś pomstuje na PiS. Kto zamiast PiS? Jakaś realna alternatywa? Konkretnie nazwiska, ludzie, opcje. Kto miałby ich zastąpić? Jak dotąd na te pytania nigdzie nie dostałem sensownej odpowiedzi. Lewakom też niech tak fujarki do góry nie stają bo po ostatnich wyborach we Włoszech i w Szwecji najwyraźniej odwraca się trend. W Szwecji niedawne wybory wygrała prawica, to samo we Włoszech, prawdopodobnie w Hiszpanii też dojdzie do przetasowania i przestawienia wajchy. Najwyższa pora, w Europie lewactwo prawdopodobnie się przejadło. Jeśli kiedyś we Francji wybory parlamentarne wygra Front Narodowy to dopiero bedzie wesoło. Wieją już inne wiatry. Prawdopodobnie będą korzystne dla PiS.
Ciekawe, co "Opat" sądzi o rozmodlonym p. Hołowni.
A co mam sądzić? Hołownia to jest nikt. Zupełnie nikt.
Po takiej gadce to by jeszcze wypadało spytać, co sądzi o p. Ziobrze.
Od razu przygotuj listę nazwisk, wypowiem się na temat każdego z osobna. Szkoda czasu na dyskusję o nikim. Hołownia to jest nikt. Projekt Hołownia powstał tylko i wyłącznie w celu skanalizowania ujścia niezadowolonych wyborców Platformy Obywatelskiej. To taki tańszy zamiennik Donalda Tuska dla pożytecznych idiotów. Naprawdę szkoda czasu. Cały ten jego projekt to kuglarska sztuczka dla naiwnych.
Od razu przygotuj listę nazwisk, wypowiem się na temat każdego z osobna. Szkoda czasu na dyskusję o nikim. Hołownia to jest nikt. Projekt Hołownia powstał tylko i wyłącznie w celu skanalizowania ujścia niezadowolonych wyborców Platformy Obywatelskiej. To taki tańszy zamiennik Donalda Tuska dla pożytecznych idiotów. Naprawdę szkoda czasu. Cały ten jego projekt to kuglarska sztuczka dla naiwnych. rozwiń
Avatar
Labydnik / 27 września 2022 r. o 06:25
Zadaję to pytanie regularnie co jakiś czas, kiedy ktoś pomstuje na PiS. Kto zamiast PiS? Jakaś realna alternatywa? Konkretnie nazwiska, ludzie, opcje. Kto miałby ich zastąpić? Jak dotąd na te pytania nigdzie nie dostałem sensownej odpowiedzi. Lewakom też niech tak fujarki do góry nie stają bo po ostatnich wyborach we Włoszech i w Szwecji najwyraźniej odwraca się trend. W Szwecji niedawne wybory wygrała prawica, to samo we Włoszech, prawdopodobnie w Hiszpanii też dojdzie do przetasowania i przestawienia wajchy. Najwyższa pora, w Europie lewactwo prawdopodobnie się przejadło. Jeśli kiedyś we Francji wybory parlamentarne wygra Front Narodowy to dopiero bedzie wesoło. Wieją już inne wiatry. Prawdopodobnie będą korzystne dla PiS.
Ciekawe, co "Opat" sądzi o rozmodlonym p. Hołowni.
A co mam sądzić? Hołownia to jest nikt. Zupełnie nikt.
 Po takiej gadce to by jeszcze wypadało spytać, co sądzi o p. Ziobrze.
 Po takiej gadce to by jeszcze wypadało spytać, co sądzi o p. Ziobrze. rozwiń
Avatar
Opat / 26 września 2022 r. o 21:36
Zadaję to pytanie regularnie co jakiś czas, kiedy ktoś pomstuje na PiS. Kto zamiast PiS? Jakaś realna alternatywa? Konkretnie nazwiska, ludzie, opcje. Kto miałby ich zastąpić? Jak dotąd na te pytania nigdzie nie dostałem sensownej odpowiedzi. Lewakom też niech tak fujarki do góry nie stają bo po ostatnich wyborach we Włoszech i w Szwecji najwyraźniej odwraca się trend. W Szwecji niedawne wybory wygrała prawica, to samo we Włoszech, prawdopodobnie w Hiszpanii też dojdzie do przetasowania i przestawienia wajchy. Najwyższa pora, w Europie lewactwo prawdopodobnie się przejadło. Jeśli kiedyś we Francji wybory parlamentarne wygra Front Narodowy to dopiero bedzie wesoło. Wieją już inne wiatry. Prawdopodobnie będą korzystne dla PiS.
Ciekawe, co "Opat" sądzi o rozmodlonym p. Hołowni.
 A co mam sądzić? Hołownia to jest nikt. Zupełnie nikt.
 A co mam sądzić? Hołownia to jest nikt. Zupełnie nikt. rozwiń
Avatar
kees22 / 26 września 2022 r. o 19:24
Za obecny krach ekonomiczny w naszym kraju odpowiadają układy Niemiec z Rosją PUTINA, które uzależniły Niemcy, a pośrednio większość unijnych państ od rosyjskiego gazu. Przypominam, że napaść Rosji na Ukrainę nastąpiła w przeddzień uruchomienia gazociągu NS2, po którym to uruchomieniu Niemcy miały stać się głównym dostawcą gazu dla Europy. Popatrzmy co dla Polski przyniosły układy Niemiec z sowiecką Rosją w 1939 r. Prawdopodobnie nie czeka nas 6 lat niemieckiej okupacji i zagłada 6 milinów ludzi zamieszkujących w okupowany przez Niemców kraju. Należy pamiętać kto jest głównym rzecznikiem niemieckiej dominacji w Europie. To  Tusk, to Trzaskowskiego, to Sikorski autor hołdu złożonym niemieckim rządom w Europie.
Możesz wyjaśnić, jak to niby układy rosyjsko-niemieckie spowodowały krach w Polsce? Gaz, to nie wszystko. PiSowska propaganda zalała ci umysł.
Tobie matołku (jak zwykle używasz tego określenia  w stosunku do  adwersarzy i mniemam ,że sie nie obrazisz )trzeba oczywiste fakty tłumaczyć- szkoda na to czasu. Nawet unia przyznała się do porażki w kwestii swojej dotychczasowej polityki energetycznej prowadzonej w oparciu o układ rosyjsko -niemiecki,natomiast ty nadal żyjesz w oparach absurdu i  na siłę starasz się wmawiać oczywistą nieprawdę. Identycznie zresztą bełkoczesz w sprawie udziału ludzi z PIS w eksporcie węgla z Rosji pomijając fakt daty rozpoczęcia eksportu z Rosji. W zasadzie mógłbym to samo POwiedzieć o ludziach z Peło, kiedy węgiel był eksportowany a Peło było u władzy. Ale nie powiem,bo facke news nie kolportuję.
kees22, nie kompromituj się. Pisałem o imporcie węgla z Rosji, a ty piszesz o eksporcie. Unia nie tyle przyznała się do porażki, co uznała, że powinna była bardziej zdywersyfikować dostawy. Trzecia sprawa, bardziej techniczna: nie chodzi o facke news, tylko fake news. I kto tu jest matołkiem? Weźcie po tej PiSowskiej stronie wydelegujcie kogoś, kto w waszym imieniu nie będzie was kompromitował na każdym kroku, tylko będzie w stanie podyskutować na argumenty i będzie wiedział, co pisze...
okey ,pomyliłem eksport z importem,ale nieświadomi,przecież z treści wynika o co chodzi.. Natomiast równie dobrze to mogę wskazać ,że nie znasz kompletnie słowa dywersyfikacja. Czy ta dywersyfikacja polega na rezygnacji z dostaw gazu i ropy z Rosji? Oczywiscie uciekłeś z udawadniania swojej wiedzy odnośnie udziału ludzi PO w imporcie węgla. Natomiast odnośnie wypomnienia literówki to się uśmiałem,bo jest to tak ważne jak twoje fa(c)ke newsy.
Dalej się kompromitujesz. Zupełnie nie masz podstaw do sądzenia, iż nie znam znaczenia slowa dywersyfikacja. Nie używam słów, których znaczenia nie rozumiem, a napisałem o dywersyfikacji, bo to właśnie miałem na myśli i to przyznawali też unijni urzędnicy.
No cóż ,trudno się przyznac ,,urzędnikom( wodzirejom niemieckim i francuskim) Komisji UE do kardynalnych błędów - nawet się nie dziwię- i dlatego idą w zaparte zresztą identycznie jak ty, a potem proszą o solidarność - chociaż wcześniej łupili marżą Polskę i polski przemysł.Ciekawe dlaczego wprowadzają teraz programy oszczędnościowe - czyżby Putin ich wydymał?
No cóż ,trudno się przyznac ,,urzędnikom( wodzirejom niemieckim i francuskim) Komisji UE do kardynalnych błędów - nawet się nie dziwię- i dlatego idą w zaparte zresztą identycznie jak ty, a potem proszą o solidarność - chociaż wcześniej łupili marżą Polskę i polski przemysł.Ciekawe dlaczego wprowadzają teraz programy oszczędnościowe - czyżby Putin ich wydymał? rozwiń
Avatar
Labydnik / 26 września 2022 r. o 19:11
Odmienianie na wszystkie sposoby magicznego słowa lewactwo w niczym nie pomoże.Tak jakby prawica była lekiem na całe zło.Otóż nie jest, choćby na przykładzie naszego kraju.PIS rządzi od 7 lat i mami wszystkich kolejnymi wypłatami 300+, 500+, oraz 13, 14 a może i 15 emerytur.Wartość pieniądza spada, więc trzeba składać kolejne obietnice.Wieją inne wiatry,szczególnie ze strony tylnej.
 Często - a już szczególnie u tępych i powtarzających bezmyślnie po innych miłośników PiS (tj. "klerykałów") z niniejszego Forum - "lewactwo" to są w zasadzie wszyscy ludzie, którzy nie są "katolikami". To bardzo ułatwia głupim napadanie na wszystkim spoza swego kręgu. 
 Często - a już szczególnie u tępych i powtarzających bezmyślnie po innych miłośników PiS (tj. "klerykałów") z niniejszego Forum - "lewactwo" to są w zasadzie wszyscy ludzie, którzy nie są "katolikami". To bardzo ułatwia głupim napadanie na wszystkim spoza swego kręgu.  rozwiń
Avatar
___K___ / 26 września 2022 r. o 18:39
Za obecny krach ekonomiczny w naszym kraju odpowiadają układy Niemiec z Rosją PUTINA, które uzależniły Niemcy, a pośrednio większość unijnych państ od rosyjskiego gazu. Przypominam, że napaść Rosji na Ukrainę nastąpiła w przeddzień uruchomienia gazociągu NS2, po którym to uruchomieniu Niemcy miały stać się głównym dostawcą gazu dla Europy. Popatrzmy co dla Polski przyniosły układy Niemiec z sowiecką Rosją w 1939 r. Prawdopodobnie nie czeka nas 6 lat niemieckiej okupacji i zagłada 6 milinów ludzi zamieszkujących w okupowany przez Niemców kraju. Należy pamiętać kto jest głównym rzecznikiem niemieckiej dominacji w Europie. To  Tusk, to Trzaskowskiego, to Sikorski autor hołdu złożonym niemieckim rządom w Europie.
Możesz wyjaśnić, jak to niby układy rosyjsko-niemieckie spowodowały krach w Polsce? Gaz, to nie wszystko. PiSowska propaganda zalała ci umysł.
Tobie matołku (jak zwykle używasz tego określenia  w stosunku do  adwersarzy i mniemam ,że sie nie obrazisz )trzeba oczywiste fakty tłumaczyć- szkoda na to czasu. Nawet unia przyznała się do porażki w kwestii swojej dotychczasowej polityki energetycznej prowadzonej w oparciu o układ rosyjsko -niemiecki,natomiast ty nadal żyjesz w oparach absurdu i  na siłę starasz się wmawiać oczywistą nieprawdę. Identycznie zresztą bełkoczesz w sprawie udziału ludzi z PIS w eksporcie węgla z Rosji pomijając fakt daty rozpoczęcia eksportu z Rosji. W zasadzie mógłbym to samo POwiedzieć o ludziach z Peło, kiedy węgiel był eksportowany a Peło było u władzy. Ale nie powiem,bo facke news nie kolportuję.
kees22, nie kompromituj się. Pisałem o imporcie węgla z Rosji, a ty piszesz o eksporcie. Unia nie tyle przyznała się do porażki, co uznała, że powinna była bardziej zdywersyfikować dostawy. Trzecia sprawa, bardziej techniczna: nie chodzi o facke news, tylko fake news. I kto tu jest matołkiem? Weźcie po tej PiSowskiej stronie wydelegujcie kogoś, kto w waszym imieniu nie będzie was kompromitował na każdym kroku, tylko będzie w stanie podyskutować na argumenty i będzie wiedział, co pisze...
okey ,pomyliłem eksport z importem,ale nieświadomi,przecież z treści wynika o co chodzi.. Natomiast równie dobrze to mogę wskazać ,że nie znasz kompletnie słowa dywersyfikacja. Czy ta dywersyfikacja polega na rezygnacji z dostaw gazu i ropy z Rosji? Oczywiscie uciekłeś z udawadniania swojej wiedzy odnośnie udziału ludzi PO w imporcie węgla. Natomiast odnośnie wypomnienia literówki to się uśmiałem,bo jest to tak ważne jak twoje fa(c)ke newsy.
Dalej się kompromitujesz. Zupełnie nie masz podstaw do sądzenia, iż nie znam znaczenia slowa dywersyfikacja. Nie używam słów, których znaczenia nie rozumiem, a napisałem o dywersyfikacji, bo to właśnie miałem na myśli i to przyznawali też unijni urzędnicy.
Dalej się kompromitujesz. Zupełnie nie masz podstaw do sądzenia, iż nie znam znaczenia slowa dywersyfikacja. Nie używam słów, których znaczenia nie rozumiem, a napisałem o dywersyfikacji, bo to właśnie miałem na myśli i to przyznawali też unijni urzędnicy. rozwiń
Avatar
kees22 / 26 września 2022 r. o 18:17
Za obecny krach ekonomiczny w naszym kraju odpowiadają układy Niemiec z Rosją PUTINA, które uzależniły Niemcy, a pośrednio większość unijnych państ od rosyjskiego gazu. Przypominam, że napaść Rosji na Ukrainę nastąpiła w przeddzień uruchomienia gazociągu NS2, po którym to uruchomieniu Niemcy miały stać się głównym dostawcą gazu dla Europy. Popatrzmy co dla Polski przyniosły układy Niemiec z sowiecką Rosją w 1939 r. Prawdopodobnie nie czeka nas 6 lat niemieckiej okupacji i zagłada 6 milinów ludzi zamieszkujących w okupowany przez Niemców kraju. Należy pamiętać kto jest głównym rzecznikiem niemieckiej dominacji w Europie. To  Tusk, to Trzaskowskiego, to Sikorski autor hołdu złożonym niemieckim rządom w Europie.
Możesz wyjaśnić, jak to niby układy rosyjsko-niemieckie spowodowały krach w Polsce? Gaz, to nie wszystko. PiSowska propaganda zalała ci umysł.
Tobie matołku (jak zwykle używasz tego określenia  w stosunku do  adwersarzy i mniemam ,że sie nie obrazisz )trzeba oczywiste fakty tłumaczyć- szkoda na to czasu. Nawet unia przyznała się do porażki w kwestii swojej dotychczasowej polityki energetycznej prowadzonej w oparciu o układ rosyjsko -niemiecki,natomiast ty nadal żyjesz w oparach absurdu i  na siłę starasz się wmawiać oczywistą nieprawdę. Identycznie zresztą bełkoczesz w sprawie udziału ludzi z PIS w eksporcie węgla z Rosji pomijając fakt daty rozpoczęcia eksportu z Rosji. W zasadzie mógłbym to samo POwiedzieć o ludziach z Peło, kiedy węgiel był eksportowany a Peło było u władzy. Ale nie powiem,bo facke news nie kolportuję.
kees22, nie kompromituj się. Pisałem o imporcie węgla z Rosji, a ty piszesz o eksporcie. Unia nie tyle przyznała się do porażki, co uznała, że powinna była bardziej zdywersyfikować dostawy. Trzecia sprawa, bardziej techniczna: nie chodzi o facke news, tylko fake news. I kto tu jest matołkiem? Weźcie po tej PiSowskiej stronie wydelegujcie kogoś, kto w waszym imieniu nie będzie was kompromitował na każdym kroku, tylko będzie w stanie podyskutować na argumenty i będzie wiedział, co pisze...
 okey ,pomyliłem eksport z importem,ale nieświadomi,przecież z treści wynika o co chodzi.. Natomiast równie dobrze to mogę wskazać ,że nie znasz kompletnie słowa dywersyfikacja. Czy ta dywersyfikacja polega na rezygnacji z dostaw gazu i ropy z Rosji? Oczywiscie uciekłeś z udawadniania swojej wiedzy odnośnie udziału ludzi PO w imporcie węgla. Natomiast odnośnie wypomnienia literówki to się uśmiałem,bo jest to tak ważne jak twoje fa(c)ke newsy.
 okey ,pomyliłem eksport z importem,ale nieświadomi,przecież z treści wynika o co chodzi.. Natomiast równie dobrze to mogę wskazać ,że nie znasz kompletnie słowa dywersyfikacja. Czy ta dywersyfikacja polega na rezygnacji z dostaw gazu i ropy z Rosji? Oczywiscie uciekłeś z udawadniania swojej wiedzy odnośnie udziału ludzi PO w imporcie węgla. Natomiast odnośnie wypomnienia literówki to się uśmiałem,bo jest to tak ważne jak twoje fa(c)ke newsy. rozwiń
Avatar
___K___ / 26 września 2022 r. o 18:04
Za obecny krach ekonomiczny w naszym kraju odpowiadają układy Niemiec z Rosją PUTINA, które uzależniły Niemcy, a pośrednio większość unijnych państ od rosyjskiego gazu. Przypominam, że napaść Rosji na Ukrainę nastąpiła w przeddzień uruchomienia gazociągu NS2, po którym to uruchomieniu Niemcy miały stać się głównym dostawcą gazu dla Europy. Popatrzmy co dla Polski przyniosły układy Niemiec z sowiecką Rosją w 1939 r. Prawdopodobnie nie czeka nas 6 lat niemieckiej okupacji i zagłada 6 milinów ludzi zamieszkujących w okupowany przez Niemców kraju. Należy pamiętać kto jest głównym rzecznikiem niemieckiej dominacji w Europie. To  Tusk, to Trzaskowskiego, to Sikorski autor hołdu złożonym niemieckim rządom w Europie.
Możesz wyjaśnić, jak to niby układy rosyjsko-niemieckie spowodowały krach w Polsce? Gaz, to nie wszystko. PiSowska propaganda zalała ci umysł.
Tobie matołku (jak zwykle używasz tego określenia  w stosunku do  adwersarzy i mniemam ,że sie nie obrazisz )trzeba oczywiste fakty tłumaczyć- szkoda na to czasu. Nawet unia przyznała się do porażki w kwestii swojej dotychczasowej polityki energetycznej prowadzonej w oparciu o układ rosyjsko -niemiecki,natomiast ty nadal żyjesz w oparach absurdu i  na siłę starasz się wmawiać oczywistą nieprawdę. Identycznie zresztą bełkoczesz w sprawie udziału ludzi z PIS w eksporcie węgla z Rosji pomijając fakt daty rozpoczęcia eksportu z Rosji. W zasadzie mógłbym to samo POwiedzieć o ludziach z Peło, kiedy węgiel był eksportowany a Peło było u władzy. Ale nie powiem,bo facke news nie kolportuję.
kees22, nie kompromituj się. Pisałem o imporcie węgla z Rosji, a ty piszesz o eksporcie. Unia nie tyle przyznała się do porażki, co uznała, że powinna była bardziej zdywersyfikować dostawy. Trzecia sprawa, bardziej techniczna: nie chodzi o facke news, tylko fake news. I kto tu jest matołkiem? Weźcie po tej PiSowskiej stronie wydelegujcie kogoś, kto w waszym imieniu nie będzie was kompromitował na każdym kroku, tylko będzie w stanie podyskutować na argumenty i będzie wiedział, co pisze...
kees22, nie kompromituj się. Pisałem o imporcie węgla z Rosji, a ty piszesz o eksporcie. Unia nie tyle przyznała się do porażki, co uznała, że powinna była bardziej zdywersyfikować dostawy. Trzecia sprawa, bardziej techniczna: nie chodzi o facke news, tylko fake news. I kto tu jest matołkiem? Weźcie po tej PiSowskiej stronie wydelegujcie kogoś, kto w waszym imieniu nie będzie was kompromitował na każdym kroku, tylko będzie w stanie podyskutować na argumenty i będzie wiedział, co pisze... rozwiń
Avatar
kees22 / 26 września 2022 r. o 17:35
Za obecny krach ekonomiczny w naszym kraju odpowiadają układy Niemiec z Rosją PUTINA, które uzależniły Niemcy, a pośrednio większość unijnych państ od rosyjskiego gazu. Przypominam, że napaść Rosji na Ukrainę nastąpiła w przeddzień uruchomienia gazociągu NS2, po którym to uruchomieniu Niemcy miały stać się głównym dostawcą gazu dla Europy. Popatrzmy co dla Polski przyniosły układy Niemiec z sowiecką Rosją w 1939 r. Prawdopodobnie nie czeka nas 6 lat niemieckiej okupacji i zagłada 6 milinów ludzi zamieszkujących w okupowany przez Niemców kraju. Należy pamiętać kto jest głównym rzecznikiem niemieckiej dominacji w Europie. To  Tusk, to Trzaskowskiego, to Sikorski autor hołdu złożonym niemieckim rządom w Europie.
Możesz wyjaśnić, jak to niby układy rosyjsko-niemieckie spowodowały krach w Polsce? Gaz, to nie wszystko. PiSowska propaganda zalała ci umysł.
 Tobie matołku (jak zwykle używasz tego określenia  w stosunku do  adwersarzy i mniemam ,że sie nie obrazisz )trzeba oczywiste fakty tłumaczyć- szkoda na to czasu. Nawet unia przyznała się do porażki w kwestii swojej dotychczasowej polityki energetycznej prowadzonej w oparciu o układ rosyjsko -niemiecki,natomiast ty nadal żyjesz w oparach absurdu i  na siłę starasz się wmawiać oczywistą nieprawdę. Identycznie zresztą bełkoczesz w sprawie udziału ludzi z PIS w eksporcie węgla z Rosji pomijając fakt daty rozpoczęcia eksportu z Rosji. W zasadzie mógłbym to samo POwiedzieć o ludziach z Peło, kiedy węgiel był eksportowany a Peło było u władzy. Ale nie powiem,bo facke news nie kolportuję.
 Tobie matołku (jak zwykle używasz tego określenia  w stosunku do  adwersarzy i mniemam ,że sie nie obrazisz )trzeba oczywiste fakty tłumaczyć- szkoda na to czasu. Nawet unia przyznała się do porażki w kwestii swojej dotychczasowej polityki energetycznej prowadzonej w oparciu o układ rosyjsko -niemiecki,natomiast ty nadal żyjesz w oparach absurdu i  na siłę starasz się wmawiać oczywistą nieprawdę. Identycznie zresztą bełkoczesz w sprawie udziału ludzi z PIS w eksporcie węgla z Rosji pomijając fakt daty rozpoczęcia eksportu z R... rozwiń
Avatar
e-s / 4 października 2022 r. o 13:43
Wiatrak to sobie ten "byznesmen" niech postawi pod oknem. Zobaczy wtedy jakie to jest szczęście. Podobnie mądre są te jego POzostałe wywody.
Avatar
Opat / 27 września 2022 r. o 08:18
Zadaję to pytanie regularnie co jakiś czas, kiedy ktoś pomstuje na PiS. Kto zamiast PiS? Jakaś realna alternatywa? Konkretnie nazwiska, ludzie, opcje. Kto miałby ich zastąpić? Jak dotąd na te pytania nigdzie nie dostałem sensownej odpowiedzi. Lewakom też niech tak fujarki do góry nie stają bo po ostatnich wyborach we Włoszech i w Szwecji najwyraźniej odwraca się trend. W Szwecji niedawne wybory wygrała prawica, to samo we Włoszech, prawdopodobnie w Hiszpanii też dojdzie do przetasowania i przestawienia wajchy. Najwyższa pora, w Europie lewactwo prawdopodobnie się przejadło. Jeśli kiedyś we Francji wybory parlamentarne wygra Front Narodowy to dopiero bedzie wesoło. Wieją już inne wiatry. Prawdopodobnie będą korzystne dla PiS.
Ciekawe, co "Opat" sądzi o rozmodlonym p. Hołowni.
A co mam sądzić? Hołownia to jest nikt. Zupełnie nikt.
Po takiej gadce to by jeszcze wypadało spytać, co sądzi o p. Ziobrze.
Od razu przygotuj listę nazwisk, wypowiem się na temat każdego z osobna. Szkoda czasu na dyskusję o nikim. Hołownia to jest nikt. Projekt Hołownia powstał tylko i wyłącznie w celu skanalizowania ujścia niezadowolonych wyborców Platformy Obywatelskiej. To taki tańszy zamiennik Donalda Tuska dla pożytecznych idiotów. Naprawdę szkoda czasu. Cały ten jego projekt to kuglarska sztuczka dla naiwnych.
Od razu przygotuj listę nazwisk, wypowiem się na temat każdego z osobna. Szkoda czasu na dyskusję o nikim. Hołownia to jest nikt. Projekt Hołownia powstał tylko i wyłącznie w celu skanalizowania ujścia niezadowolonych wyborców Platformy Obywatelskiej. To taki tańszy zamiennik Donalda Tuska dla pożytecznych idiotów. Naprawdę szkoda czasu. Cały ten jego projekt to kuglarska sztuczka dla naiwnych. rozwiń
Avatar
Labydnik / 27 września 2022 r. o 06:25
Zadaję to pytanie regularnie co jakiś czas, kiedy ktoś pomstuje na PiS. Kto zamiast PiS? Jakaś realna alternatywa? Konkretnie nazwiska, ludzie, opcje. Kto miałby ich zastąpić? Jak dotąd na te pytania nigdzie nie dostałem sensownej odpowiedzi. Lewakom też niech tak fujarki do góry nie stają bo po ostatnich wyborach we Włoszech i w Szwecji najwyraźniej odwraca się trend. W Szwecji niedawne wybory wygrała prawica, to samo we Włoszech, prawdopodobnie w Hiszpanii też dojdzie do przetasowania i przestawienia wajchy. Najwyższa pora, w Europie lewactwo prawdopodobnie się przejadło. Jeśli kiedyś we Francji wybory parlamentarne wygra Front Narodowy to dopiero bedzie wesoło. Wieją już inne wiatry. Prawdopodobnie będą korzystne dla PiS.
Ciekawe, co "Opat" sądzi o rozmodlonym p. Hołowni.
A co mam sądzić? Hołownia to jest nikt. Zupełnie nikt.
 Po takiej gadce to by jeszcze wypadało spytać, co sądzi o p. Ziobrze.
 Po takiej gadce to by jeszcze wypadało spytać, co sądzi o p. Ziobrze. rozwiń
Avatar
Opat / 26 września 2022 r. o 21:36
Zadaję to pytanie regularnie co jakiś czas, kiedy ktoś pomstuje na PiS. Kto zamiast PiS? Jakaś realna alternatywa? Konkretnie nazwiska, ludzie, opcje. Kto miałby ich zastąpić? Jak dotąd na te pytania nigdzie nie dostałem sensownej odpowiedzi. Lewakom też niech tak fujarki do góry nie stają bo po ostatnich wyborach we Włoszech i w Szwecji najwyraźniej odwraca się trend. W Szwecji niedawne wybory wygrała prawica, to samo we Włoszech, prawdopodobnie w Hiszpanii też dojdzie do przetasowania i przestawienia wajchy. Najwyższa pora, w Europie lewactwo prawdopodobnie się przejadło. Jeśli kiedyś we Francji wybory parlamentarne wygra Front Narodowy to dopiero bedzie wesoło. Wieją już inne wiatry. Prawdopodobnie będą korzystne dla PiS.
Ciekawe, co "Opat" sądzi o rozmodlonym p. Hołowni.
 A co mam sądzić? Hołownia to jest nikt. Zupełnie nikt.
 A co mam sądzić? Hołownia to jest nikt. Zupełnie nikt. rozwiń
Avatar
kees22 / 26 września 2022 r. o 19:24
Za obecny krach ekonomiczny w naszym kraju odpowiadają układy Niemiec z Rosją PUTINA, które uzależniły Niemcy, a pośrednio większość unijnych państ od rosyjskiego gazu. Przypominam, że napaść Rosji na Ukrainę nastąpiła w przeddzień uruchomienia gazociągu NS2, po którym to uruchomieniu Niemcy miały stać się głównym dostawcą gazu dla Europy. Popatrzmy co dla Polski przyniosły układy Niemiec z sowiecką Rosją w 1939 r. Prawdopodobnie nie czeka nas 6 lat niemieckiej okupacji i zagłada 6 milinów ludzi zamieszkujących w okupowany przez Niemców kraju. Należy pamiętać kto jest głównym rzecznikiem niemieckiej dominacji w Europie. To  Tusk, to Trzaskowskiego, to Sikorski autor hołdu złożonym niemieckim rządom w Europie.
Możesz wyjaśnić, jak to niby układy rosyjsko-niemieckie spowodowały krach w Polsce? Gaz, to nie wszystko. PiSowska propaganda zalała ci umysł.
Tobie matołku (jak zwykle używasz tego określenia  w stosunku do  adwersarzy i mniemam ,że sie nie obrazisz )trzeba oczywiste fakty tłumaczyć- szkoda na to czasu. Nawet unia przyznała się do porażki w kwestii swojej dotychczasowej polityki energetycznej prowadzonej w oparciu o układ rosyjsko -niemiecki,natomiast ty nadal żyjesz w oparach absurdu i  na siłę starasz się wmawiać oczywistą nieprawdę. Identycznie zresztą bełkoczesz w sprawie udziału ludzi z PIS w eksporcie węgla z Rosji pomijając fakt daty rozpoczęcia eksportu z Rosji. W zasadzie mógłbym to samo POwiedzieć o ludziach z Peło, kiedy węgiel był eksportowany a Peło było u władzy. Ale nie powiem,bo facke news nie kolportuję.
kees22, nie kompromituj się. Pisałem o imporcie węgla z Rosji, a ty piszesz o eksporcie. Unia nie tyle przyznała się do porażki, co uznała, że powinna była bardziej zdywersyfikować dostawy. Trzecia sprawa, bardziej techniczna: nie chodzi o facke news, tylko fake news. I kto tu jest matołkiem? Weźcie po tej PiSowskiej stronie wydelegujcie kogoś, kto w waszym imieniu nie będzie was kompromitował na każdym kroku, tylko będzie w stanie podyskutować na argumenty i będzie wiedział, co pisze...
okey ,pomyliłem eksport z importem,ale nieświadomi,przecież z treści wynika o co chodzi.. Natomiast równie dobrze to mogę wskazać ,że nie znasz kompletnie słowa dywersyfikacja. Czy ta dywersyfikacja polega na rezygnacji z dostaw gazu i ropy z Rosji? Oczywiscie uciekłeś z udawadniania swojej wiedzy odnośnie udziału ludzi PO w imporcie węgla. Natomiast odnośnie wypomnienia literówki to się uśmiałem,bo jest to tak ważne jak twoje fa(c)ke newsy.
Dalej się kompromitujesz. Zupełnie nie masz podstaw do sądzenia, iż nie znam znaczenia slowa dywersyfikacja. Nie używam słów, których znaczenia nie rozumiem, a napisałem o dywersyfikacji, bo to właśnie miałem na myśli i to przyznawali też unijni urzędnicy.
No cóż ,trudno się przyznac ,,urzędnikom( wodzirejom niemieckim i francuskim) Komisji UE do kardynalnych błędów - nawet się nie dziwię- i dlatego idą w zaparte zresztą identycznie jak ty, a potem proszą o solidarność - chociaż wcześniej łupili marżą Polskę i polski przemysł.Ciekawe dlaczego wprowadzają teraz programy oszczędnościowe - czyżby Putin ich wydymał?
No cóż ,trudno się przyznac ,,urzędnikom( wodzirejom niemieckim i francuskim) Komisji UE do kardynalnych błędów - nawet się nie dziwię- i dlatego idą w zaparte zresztą identycznie jak ty, a potem proszą o solidarność - chociaż wcześniej łupili marżą Polskę i polski przemysł.Ciekawe dlaczego wprowadzają teraz programy oszczędnościowe - czyżby Putin ich wydymał? rozwiń
Avatar
Labydnik / 26 września 2022 r. o 19:11
Odmienianie na wszystkie sposoby magicznego słowa lewactwo w niczym nie pomoże.Tak jakby prawica była lekiem na całe zło.Otóż nie jest, choćby na przykładzie naszego kraju.PIS rządzi od 7 lat i mami wszystkich kolejnymi wypłatami 300+, 500+, oraz 13, 14 a może i 15 emerytur.Wartość pieniądza spada, więc trzeba składać kolejne obietnice.Wieją inne wiatry,szczególnie ze strony tylnej.
 Często - a już szczególnie u tępych i powtarzających bezmyślnie po innych miłośników PiS (tj. "klerykałów") z niniejszego Forum - "lewactwo" to są w zasadzie wszyscy ludzie, którzy nie są "katolikami". To bardzo ułatwia głupim napadanie na wszystkim spoza swego kręgu. 
 Często - a już szczególnie u tępych i powtarzających bezmyślnie po innych miłośników PiS (tj. "klerykałów") z niniejszego Forum - "lewactwo" to są w zasadzie wszyscy ludzie, którzy nie są "katolikami". To bardzo ułatwia głupim napadanie na wszystkim spoza swego kręgu.  rozwiń
Avatar
___K___ / 26 września 2022 r. o 18:39
Za obecny krach ekonomiczny w naszym kraju odpowiadają układy Niemiec z Rosją PUTINA, które uzależniły Niemcy, a pośrednio większość unijnych państ od rosyjskiego gazu. Przypominam, że napaść Rosji na Ukrainę nastąpiła w przeddzień uruchomienia gazociągu NS2, po którym to uruchomieniu Niemcy miały stać się głównym dostawcą gazu dla Europy. Popatrzmy co dla Polski przyniosły układy Niemiec z sowiecką Rosją w 1939 r. Prawdopodobnie nie czeka nas 6 lat niemieckiej okupacji i zagłada 6 milinów ludzi zamieszkujących w okupowany przez Niemców kraju. Należy pamiętać kto jest głównym rzecznikiem niemieckiej dominacji w Europie. To  Tusk, to Trzaskowskiego, to Sikorski autor hołdu złożonym niemieckim rządom w Europie.
Możesz wyjaśnić, jak to niby układy rosyjsko-niemieckie spowodowały krach w Polsce? Gaz, to nie wszystko. PiSowska propaganda zalała ci umysł.
Tobie matołku (jak zwykle używasz tego określenia  w stosunku do  adwersarzy i mniemam ,że sie nie obrazisz )trzeba oczywiste fakty tłumaczyć- szkoda na to czasu. Nawet unia przyznała się do porażki w kwestii swojej dotychczasowej polityki energetycznej prowadzonej w oparciu o układ rosyjsko -niemiecki,natomiast ty nadal żyjesz w oparach absurdu i  na siłę starasz się wmawiać oczywistą nieprawdę. Identycznie zresztą bełkoczesz w sprawie udziału ludzi z PIS w eksporcie węgla z Rosji pomijając fakt daty rozpoczęcia eksportu z Rosji. W zasadzie mógłbym to samo POwiedzieć o ludziach z Peło, kiedy węgiel był eksportowany a Peło było u władzy. Ale nie powiem,bo facke news nie kolportuję.
kees22, nie kompromituj się. Pisałem o imporcie węgla z Rosji, a ty piszesz o eksporcie. Unia nie tyle przyznała się do porażki, co uznała, że powinna była bardziej zdywersyfikować dostawy. Trzecia sprawa, bardziej techniczna: nie chodzi o facke news, tylko fake news. I kto tu jest matołkiem? Weźcie po tej PiSowskiej stronie wydelegujcie kogoś, kto w waszym imieniu nie będzie was kompromitował na każdym kroku, tylko będzie w stanie podyskutować na argumenty i będzie wiedział, co pisze...
okey ,pomyliłem eksport z importem,ale nieświadomi,przecież z treści wynika o co chodzi.. Natomiast równie dobrze to mogę wskazać ,że nie znasz kompletnie słowa dywersyfikacja. Czy ta dywersyfikacja polega na rezygnacji z dostaw gazu i ropy z Rosji? Oczywiscie uciekłeś z udawadniania swojej wiedzy odnośnie udziału ludzi PO w imporcie węgla. Natomiast odnośnie wypomnienia literówki to się uśmiałem,bo jest to tak ważne jak twoje fa(c)ke newsy.
Dalej się kompromitujesz. Zupełnie nie masz podstaw do sądzenia, iż nie znam znaczenia slowa dywersyfikacja. Nie używam słów, których znaczenia nie rozumiem, a napisałem o dywersyfikacji, bo to właśnie miałem na myśli i to przyznawali też unijni urzędnicy.
Dalej się kompromitujesz. Zupełnie nie masz podstaw do sądzenia, iż nie znam znaczenia slowa dywersyfikacja. Nie używam słów, których znaczenia nie rozumiem, a napisałem o dywersyfikacji, bo to właśnie miałem na myśli i to przyznawali też unijni urzędnicy. rozwiń
Avatar
kees22 / 26 września 2022 r. o 18:17
Za obecny krach ekonomiczny w naszym kraju odpowiadają układy Niemiec z Rosją PUTINA, które uzależniły Niemcy, a pośrednio większość unijnych państ od rosyjskiego gazu. Przypominam, że napaść Rosji na Ukrainę nastąpiła w przeddzień uruchomienia gazociągu NS2, po którym to uruchomieniu Niemcy miały stać się głównym dostawcą gazu dla Europy. Popatrzmy co dla Polski przyniosły układy Niemiec z sowiecką Rosją w 1939 r. Prawdopodobnie nie czeka nas 6 lat niemieckiej okupacji i zagłada 6 milinów ludzi zamieszkujących w okupowany przez Niemców kraju. Należy pamiętać kto jest głównym rzecznikiem niemieckiej dominacji w Europie. To  Tusk, to Trzaskowskiego, to Sikorski autor hołdu złożonym niemieckim rządom w Europie.
Możesz wyjaśnić, jak to niby układy rosyjsko-niemieckie spowodowały krach w Polsce? Gaz, to nie wszystko. PiSowska propaganda zalała ci umysł.
Tobie matołku (jak zwykle używasz tego określenia  w stosunku do  adwersarzy i mniemam ,że sie nie obrazisz )trzeba oczywiste fakty tłumaczyć- szkoda na to czasu. Nawet unia przyznała się do porażki w kwestii swojej dotychczasowej polityki energetycznej prowadzonej w oparciu o układ rosyjsko -niemiecki,natomiast ty nadal żyjesz w oparach absurdu i  na siłę starasz się wmawiać oczywistą nieprawdę. Identycznie zresztą bełkoczesz w sprawie udziału ludzi z PIS w eksporcie węgla z Rosji pomijając fakt daty rozpoczęcia eksportu z Rosji. W zasadzie mógłbym to samo POwiedzieć o ludziach z Peło, kiedy węgiel był eksportowany a Peło było u władzy. Ale nie powiem,bo facke news nie kolportuję.
kees22, nie kompromituj się. Pisałem o imporcie węgla z Rosji, a ty piszesz o eksporcie. Unia nie tyle przyznała się do porażki, co uznała, że powinna była bardziej zdywersyfikować dostawy. Trzecia sprawa, bardziej techniczna: nie chodzi o facke news, tylko fake news. I kto tu jest matołkiem? Weźcie po tej PiSowskiej stronie wydelegujcie kogoś, kto w waszym imieniu nie będzie was kompromitował na każdym kroku, tylko będzie w stanie podyskutować na argumenty i będzie wiedział, co pisze...
 okey ,pomyliłem eksport z importem,ale nieświadomi,przecież z treści wynika o co chodzi.. Natomiast równie dobrze to mogę wskazać ,że nie znasz kompletnie słowa dywersyfikacja. Czy ta dywersyfikacja polega na rezygnacji z dostaw gazu i ropy z Rosji? Oczywiscie uciekłeś z udawadniania swojej wiedzy odnośnie udziału ludzi PO w imporcie węgla. Natomiast odnośnie wypomnienia literówki to się uśmiałem,bo jest to tak ważne jak twoje fa(c)ke newsy.
 okey ,pomyliłem eksport z importem,ale nieświadomi,przecież z treści wynika o co chodzi.. Natomiast równie dobrze to mogę wskazać ,że nie znasz kompletnie słowa dywersyfikacja. Czy ta dywersyfikacja polega na rezygnacji z dostaw gazu i ropy z Rosji? Oczywiscie uciekłeś z udawadniania swojej wiedzy odnośnie udziału ludzi PO w imporcie węgla. Natomiast odnośnie wypomnienia literówki to się uśmiałem,bo jest to tak ważne jak twoje fa(c)ke newsy. rozwiń
Avatar
___K___ / 26 września 2022 r. o 18:04
Za obecny krach ekonomiczny w naszym kraju odpowiadają układy Niemiec z Rosją PUTINA, które uzależniły Niemcy, a pośrednio większość unijnych państ od rosyjskiego gazu. Przypominam, że napaść Rosji na Ukrainę nastąpiła w przeddzień uruchomienia gazociągu NS2, po którym to uruchomieniu Niemcy miały stać się głównym dostawcą gazu dla Europy. Popatrzmy co dla Polski przyniosły układy Niemiec z sowiecką Rosją w 1939 r. Prawdopodobnie nie czeka nas 6 lat niemieckiej okupacji i zagłada 6 milinów ludzi zamieszkujących w okupowany przez Niemców kraju. Należy pamiętać kto jest głównym rzecznikiem niemieckiej dominacji w Europie. To  Tusk, to Trzaskowskiego, to Sikorski autor hołdu złożonym niemieckim rządom w Europie.
Możesz wyjaśnić, jak to niby układy rosyjsko-niemieckie spowodowały krach w Polsce? Gaz, to nie wszystko. PiSowska propaganda zalała ci umysł.
Tobie matołku (jak zwykle używasz tego określenia  w stosunku do  adwersarzy i mniemam ,że sie nie obrazisz )trzeba oczywiste fakty tłumaczyć- szkoda na to czasu. Nawet unia przyznała się do porażki w kwestii swojej dotychczasowej polityki energetycznej prowadzonej w oparciu o układ rosyjsko -niemiecki,natomiast ty nadal żyjesz w oparach absurdu i  na siłę starasz się wmawiać oczywistą nieprawdę. Identycznie zresztą bełkoczesz w sprawie udziału ludzi z PIS w eksporcie węgla z Rosji pomijając fakt daty rozpoczęcia eksportu z Rosji. W zasadzie mógłbym to samo POwiedzieć o ludziach z Peło, kiedy węgiel był eksportowany a Peło było u władzy. Ale nie powiem,bo facke news nie kolportuję.
kees22, nie kompromituj się. Pisałem o imporcie węgla z Rosji, a ty piszesz o eksporcie. Unia nie tyle przyznała się do porażki, co uznała, że powinna była bardziej zdywersyfikować dostawy. Trzecia sprawa, bardziej techniczna: nie chodzi o facke news, tylko fake news. I kto tu jest matołkiem? Weźcie po tej PiSowskiej stronie wydelegujcie kogoś, kto w waszym imieniu nie będzie was kompromitował na każdym kroku, tylko będzie w stanie podyskutować na argumenty i będzie wiedział, co pisze...
kees22, nie kompromituj się. Pisałem o imporcie węgla z Rosji, a ty piszesz o eksporcie. Unia nie tyle przyznała się do porażki, co uznała, że powinna była bardziej zdywersyfikować dostawy. Trzecia sprawa, bardziej techniczna: nie chodzi o facke news, tylko fake news. I kto tu jest matołkiem? Weźcie po tej PiSowskiej stronie wydelegujcie kogoś, kto w waszym imieniu nie będzie was kompromitował na każdym kroku, tylko będzie w stanie podyskutować na argumenty i będzie wiedział, co pisze... rozwiń
Avatar
kees22 / 26 września 2022 r. o 17:35
Za obecny krach ekonomiczny w naszym kraju odpowiadają układy Niemiec z Rosją PUTINA, które uzależniły Niemcy, a pośrednio większość unijnych państ od rosyjskiego gazu. Przypominam, że napaść Rosji na Ukrainę nastąpiła w przeddzień uruchomienia gazociągu NS2, po którym to uruchomieniu Niemcy miały stać się głównym dostawcą gazu dla Europy. Popatrzmy co dla Polski przyniosły układy Niemiec z sowiecką Rosją w 1939 r. Prawdopodobnie nie czeka nas 6 lat niemieckiej okupacji i zagłada 6 milinów ludzi zamieszkujących w okupowany przez Niemców kraju. Należy pamiętać kto jest głównym rzecznikiem niemieckiej dominacji w Europie. To  Tusk, to Trzaskowskiego, to Sikorski autor hołdu złożonym niemieckim rządom w Europie.
Możesz wyjaśnić, jak to niby układy rosyjsko-niemieckie spowodowały krach w Polsce? Gaz, to nie wszystko. PiSowska propaganda zalała ci umysł.
 Tobie matołku (jak zwykle używasz tego określenia  w stosunku do  adwersarzy i mniemam ,że sie nie obrazisz )trzeba oczywiste fakty tłumaczyć- szkoda na to czasu. Nawet unia przyznała się do porażki w kwestii swojej dotychczasowej polityki energetycznej prowadzonej w oparciu o układ rosyjsko -niemiecki,natomiast ty nadal żyjesz w oparach absurdu i  na siłę starasz się wmawiać oczywistą nieprawdę. Identycznie zresztą bełkoczesz w sprawie udziału ludzi z PIS w eksporcie węgla z Rosji pomijając fakt daty rozpoczęcia eksportu z Rosji. W zasadzie mógłbym to samo POwiedzieć o ludziach z Peło, kiedy węgiel był eksportowany a Peło było u władzy. Ale nie powiem,bo facke news nie kolportuję.
 Tobie matołku (jak zwykle używasz tego określenia  w stosunku do  adwersarzy i mniemam ,że sie nie obrazisz )trzeba oczywiste fakty tłumaczyć- szkoda na to czasu. Nawet unia przyznała się do porażki w kwestii swojej dotychczasowej polityki energetycznej prowadzonej w oparciu o układ rosyjsko -niemiecki,natomiast ty nadal żyjesz w oparach absurdu i  na siłę starasz się wmawiać oczywistą nieprawdę. Identycznie zresztą bełkoczesz w sprawie udziału ludzi z PIS w eksporcie węgla z Rosji pomijając fakt daty rozpoczęcia eksportu z R... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 24

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pociągi mają przyspieszyć. Ale na razie często brakuje lokomotyw i pasażerowie jeżdżą... autobusami

Pociągi mają przyspieszyć. Ale na razie często brakuje lokomotyw i pasażerowie jeżdżą... autobusami

Od grudnia o 10 minut ma się skrócić czas przejazdu pociągów między Hrubieszowem a Zamościem. Na razie problemem okazuje się zapewnienie sprawnych lokomotyw spalinowych pociągom kursującym po niezelektryfikowanej trasie.

Kapitalny występ Moniki Skinder podczas zawodów Pucharu Świata w norweskim Lillehammer

Kapitalny występ Moniki Skinder podczas zawodów Pucharu Świata w norweskim Lillehammer

Zawodniczka MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelskim w jednym z najważniejszych dla sportów zimowych miejsc w Norwegii wystartowała w sprincie techniką dowolną

Dlaczego warto kupić torebki Michael Kors?

Dlaczego warto kupić torebki Michael Kors?

Kobiety kochają torebki. Jednak kupienie modelu, który będzie stylowy, wytrzymały, a przy tym prestiżowy, wcale nie jest takie łatwe. Odpowiedzią na wszystkie te potrzeby mogą być torebki Michael Kors. Już teraz sprawdź, na czym polega fenomen torebek tej marki i dlaczego tak wiele kobiet pokochało te produkty.

Mieszkańcy przeciwko fermie dla miliona kur. Wójt pyta, kto tak naprawdę jest inwestorem

Mieszkańcy przeciwko fermie dla miliona kur. Wójt pyta, kto tak naprawdę jest inwestorem

Sosnówka Konsultacje w sprawie budowy kurników na ponad milion kur miały się zakończyć w listopadzie, ale wójt wydłużył termin do końca roku. Na razie wszystkie głosy są przeciwko inwestycji. Tymczasem wójt pyta rolnika, na którego działce ma powstać ferma, kto tak naprawdę jest inwestorem.

Matka zaniedbywała ją przez całe życie. Teraz córka ma płacić za jej pobyt w DPS-ie
film

Matka zaniedbywała ją przez całe życie. Teraz córka ma płacić za jej pobyt w DPS-ie

Pani Sylwia niemal od urodzenia była wychowywana przez babcię. Matka pojawiła się w jej życiu dopiero, gdy trzeba opłacać jej pobyt w DPS-ie. – Zawsze mówiłam o niej z szacunkiem, ale nie było między nami więzi. To babka była dla mnie matką – podkreśla pani Sylwia.

Kilka ekip lubelskiej klasy okręgowej będzie wiosną rozgrywać swoje mecze w roli gospodarza na obcych obiektach

Kilka ekip lubelskiej klasy okręgowej będzie wiosną rozgrywać swoje mecze w roli gospodarza na obcych obiektach

Powody takiego stanu rzeczy są bardzo różne. Jedni cierpią z powodów dyscyplinarnych, inni natomiast budują nowe obiekty.

Puławy. Powstał album i monografia Włostowic

Puławy. Powstał album i monografia Włostowic

Parafia im. św. Józefa wydała bogato ilustrowany album z monografią Włostowic. Miejskie osiedle w przeszłości było jedną z najstarszych wiosek w regionie, a jego historia sięga setek lat wstecz. Blisko 220-stronnicowa książka jest już w sprzedaży.

Podatnik zagubiony karuzelą przepisów. Jak przygotować się do rozliczenia PIT-37

Podatnik zagubiony karuzelą przepisów. Jak przygotować się do rozliczenia PIT-37

W 2022 roku pojawiło się wiele zmian w systemie podatkowym, które dotyczyły m.in. stawek PIT i zasad odprowadzania składek na podatek dochodowy oraz kwoty wolnej od podatku. Przepisy zmieniały się kilkukrotnie w ciągu roku, więc część podatników może się czuć zagubiona, co prawdopodobnie znajdzie odzwierciedlenie w przyszłorocznych deklaracjach. Polacy po raz pierwszy odczują w nich skutki Polskiego Ładu.

Dzisiaj zaczynają się zmasowane kontrole. Będą szukać brudnego zboża
galeria

Dzisiaj zaczynają się zmasowane kontrole. Będą szukać brudnego zboża

Zboże, które nie nadaje się do spożycia po przekroczeniu granicy trafia do młynów, gdzie przerabiane jest na mąkę. Taki scenariusz kreślą rolnicy. Od poniedziałku zaczynają się zmasowane kontrole.

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 5 grudnia 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 5 grudnia 2022 r.

Mundial 2022: Anglia - Senegal 3:0. Teraz pora na Francję

Mundial 2022: Anglia - Senegal 3:0. Teraz pora na Francję

Anglia bez żadnych problemów pokonała drużynę Senegalu w ramach 1/8 finału mistrzostw świata w Katarze. W kolejnej rundzie Synowie Albionu zmierzą się z Francją, co oznacza, że poprzeczka pójdzie zdecydowanie w górę

Krzysztof Rzączyński - dyrektor bezdomnego teatru. "Trzeba myśleć optymistycznie"
Magazyn

Krzysztof Rzączyński - dyrektor bezdomnego teatru. "Trzeba myśleć optymistycznie"

Najważniejszy jest spokój. Panika jest najgorszym, co może się zdarzyć. Trzeba myśleć o tym, czy by nie refować żagli, bo podmuch wiatru może być za silny. Refowanie żagli to – przekładając na instytucję – takie dostosowanie planów finansowych, żeby przetrwać, żeby bilans zamknąć dodatnio, ale też zrealizować dobre i ważne dla widzów przedstawienia. W innej sytuacji, kiedy wieje korzystny wiatr, trzeba żagle rozwinąć, żeby zwiększyć prędkość. A zatem spokój i dobra nawigacja są najważniejsze – Rozmowa z Krzysztofem Rzączyńskim, dyrektorem Teatru im. H. Ch. Andersena w Lublinie

Św. Mikołaj jeździ... wąskotorówką. Będzie kolejny taki kurs

Św. Mikołaj jeździ... wąskotorówką. Będzie kolejny taki kurs

Nawet hymn państwowy śpiewały dzieci mikołajowi jadącemu w pociągu, gdy prosił je o piosenkę lub wiersz. Nadwiślańska Kolej Wąskotorowa zorganizowała w niedzielę specjalny przejazd, któremu patronował św. Mikołaj. Chętnych było tylu, że 11 grudnia powtórka!

Pani Marta się w końcu przełamała. Napisała ogłoszenie. Poprosiła o pomoc
Magazyn

Pani Marta się w końcu przełamała. Napisała ogłoszenie. Poprosiła o pomoc

Jeszcze nigdy na facebookowych grupach poświęconych oddawaniu żywności, wymianom przedmiotów i pomocy sąsiedzkiej nie pojawiało się tak dużo próśb o wsparcie, jak teraz.

Nia Clouden pożegnała się z Polskim Cukrem AZS UMCS Lublin

Nia Clouden pożegnała się z Polskim Cukrem AZS UMCS Lublin

Polski Cukier AZS UMCS Lublin miał regulaminową pauzę w rozgrywkach. Przerwy nie mieli jednak klubowi działacze, którzy dokonali zmian w składzie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium