Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

7 października 2022 r.
9:45

ARiMR oferuje wsparcie na działania proekologiczne

0 A A

Rozmowa z Krzysztofem Gałaszkiewiczem, dyrektorem Lubelskiego Oddziału Regionalnego
Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • 17 października br. ruszają nabory wniosków na dwa działania w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Mają one nie tylko cel społeczny czy ekonomiczny, ale także ekologiczny. W ramach pierwszego z tych działań można otrzymać wsparcie na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Kto może ubiegać się o pomoc finansową?

– O pomoc finansową mogą ubiegać się rolnicy, właściciele lub współwłaściciele gospodarstw rolnych, którzy mają pokrycia dachowe wykonane z materiału zawierającego azbest, ale tylko na budynkach służących do produkcji rolnej, czyli np. na oborach, stodołach, budynkach inwentarskich czy też w magazynach. Kolejny warunek jest taki, że pomoc jest udzielana na wymianę dachów o powierzchni do 500 m2. Dach na danym budynku musi być też wymieniony w całości. Nie można wymienić np. połowy pokrycia dachowego, jeśli cały dach liczy np.1000 m2 Na wymianę dachu na nowy, rolnik ma rok. Czas ten będzie liczony od momentu podpisania umowy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W tym czasie, eternit musi zostać zdjęty z dachu, a rolnik musi dokonać zgłoszenia do gminy na odbiór i utylizację eternitu. Ale te działania nie są już zadaniem Agencji. My będziemy rozliczać rolnika z tego czy na danym budynku jest nowy dach.

  • Jakie wsparcie można otrzymać?

– Do 1 m2 dachu rolnik może otrzymać wsparcie w wysokości 40 zł. Maksymalna kwota wsparcia wynosi 20 tysięcy złotych i jest to forma pomocy ryczałtowej.

  • Działanie, o którym rozmawiamy i które ma pomóc rolnikom pozbyć się eternitu jest częścią większego procesu oczyszczania kraju z azbestu, tak by do 2032 roku te szkodliwe dla zdrowia materiały całkowicie zniknęły z dachów.

– Tak. Badania naukowe wykazały, że te materiały są szkodliwe dla naszego zdrowia. Są rakotwórcze. Z tych też powodów należy się ich jak najszybciej pozbyć. Rok 2032 jest terminem granicznym i bardzo dobrze, że są środki finansowe na wymianę pokryć dachowych zawierających te szkodliwe materiały. Z moich rozmów z mieszkańcami wsi wynika, że część z nich jest zainteresowana taką pomocą i będą składać wnioski do ARiMR. Przypomnę, że pierwszym dniem naboru do tego działania jest poniedziałek 17 października. Wnioski będzie można składać do 15 listopada br. i należy je składać wyłącznie elektronicznie. Także sama forma wdrażania wniosku i płatność środków będą odbywać się też w systemie informatycznym, czyli elektronicznie. Nie ma już żadnej formy papierowej.

  • W przypadku tego działania są pewne kryteria premiujące wnioskodawców. Za co można je otrzymać?

– Będą premiowane przedsięwzięcia realizowane na terenach powiatów o niekorzystnej sytuacji na rynku pracy a także przedsięwzięcia „młodych rolników”, czyli osób urodzonych po 31 grudnia 1981 roku.

  • Drugie działanie, także proekologiczne jest adresowane do właścicieli plantacji chmielu. Nabór wniosków rozpoczyna się także 17 października br. i potrwa do końca 2023 r. lub do wyczerpania środków. Na czym będzie polegać pomoc?

– Pomoc jest skierowana do plantatorów chmielu. Dodam tylko, że ok. 90 proc. plantacji chmielu w Polsce znajduje się w województwie lubelskim – przede wszystkim na terenie powiatu opolskiego. Tak wynika z danych, które posiadamy i dotyczą niedawno otrzymanego przez plantatorów chmielu wsparcia do produkcji. Natomiast pomoc o którą będzie można się niedługo starać, będzie dotyczyła wymiany słupów nośnych impregnowanych kreozotem – jest to także substancja szkodliwa dla zdrowia.
Te impregnowane kreozotem konstrukcje będzie można wymienić na nowe słupy albo kompozytowe albo betonowe. Maksymalne wnioskodawca będzie mógł uzyskać pomoc do plantacji o powierzchni nie większej niż 5 ha.

  • Jakie trzeba spełniać warunki aby otrzymać pomoc?

– Pomoc może być udzielona osobie fizycznej, osobie prawnej ale też mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom, które wykonują na terenie Polski działalność w zakresie produkcji chmielu i mają nadany numer identyfikacyjny. Wsparcie będzie udzielane na przedsięwzięcia, które nie zostały rozpoczęte przed dniem złożenia wniosku.

  • Jaka jest wysokość wsparcia?

– Wysokość pomocy finansowej jest zróżnicowana, w zależności od tego czy słupy będą wymienione na kompozytowe czy na betonowe. W przypadku słupów kompozytowych poziom wsparcia to 70% zryczałtowanej stawki jednostkowej, która wynosi 146 025 zł/ha, natomiast w przypadku słupów betonowych – 168 088 zł/ha.

  • Czy możliwa jest wypłata zaliczki?

– Wnioskodawca może otrzymać zaliczkę, w wysokości 50% wartości wsparcia, zarówno w tym działaniu jak też w przypadku wymiany pokryć dachowych z materiałów zawierających azbest, zaliczka jest na takim samym poziomie. Należy tylko zaznaczyć to w składanym ARiMR wniosku. Podobnie jak we wcześniej omawianym działaniu wnioski składa się wyłącznie elektronicznie.

 

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Międzyrzec Podlaski: Chodnik to rozkopana dziura, a obok szarżują ciężarówki

Międzyrzec Podlaski: Chodnik to rozkopana dziura, a obok szarżują ciężarówki

Mieszkańcy ulicy Kościuszki obawiają się o swoje bezpieczeństwo. Ma to związek z remontem chodnika i dużym ruchem ciężarówek. Burmistrz obiecuje pomóc.

Azoty Puławy grają w piątek z Sandra SPA Pogonią Szczecin i chcą zakończyć rok wygraną

Azoty Puławy grają w piątek z Sandra SPA Pogonią Szczecin i chcą zakończyć rok wygraną

W meczu kończącym pierwszą rundę Azoty Puławy w piątek zagrają na wyjeździe z Sandra Spa Pogonią Szczecin (godz. 19.30).

Zamość. Rektor sypnął groszem dla sportowców
galeria

Zamość. Rektor sypnął groszem dla sportowców

Nagrody finansowe w wysokości od tysiąca do 2 tys. zł, a także pamiątkowe dyplomy otrzymali od rektora Akademii Zamojskiej studiujący na uczelni sportowcy, którzy w ostatnim czasie odnosili największe sukcesy.

Były rektor KUL o skandalu z pomnikiem ks. Radziszewskiego. KUL wydaje oświadczenie

Były rektor KUL o skandalu z pomnikiem ks. Radziszewskiego. KUL wydaje oświadczenie

Rektor KUL miał swobodę w podejmowaniu decyzji w tej kwestii – tak władze Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego odnoszą się do oświadczenia lubelskiej kurii w sprawie demontażu pomnika ks. Idziego Radziszewskiego. Metropolita lubelski, który jest zwierzchnikiem uczelni, poinformował w piątek rano, że nie tylko nie wydał na to zgody, ale sprzeciwiał się przeniesieniu monumentu z centrum Lublina.

Lubelskie szachy podwodne "Mnóstwo śmiechu i zabawy"
Magazyn

Lubelskie szachy podwodne "Mnóstwo śmiechu i zabawy"

To zupełnie nowy sport w Lublinie. W styczniu 2023 roku Szkoła Nurkowania Dive Service chce uruchomić zajęcia połączone w późniejszym czasie z rozgrywkami ligowymi w tej nietypowej dyscyplinie.

Jak zaoszczędzić na gazie?

Jak zaoszczędzić na gazie?

GAZ Bez względu na to, czy korzystamy z gazu ziemnego, czy z LPG coraz częściej łapiemy się za głowę widząc rachunki. Ceny rosną bowiem regularnie. Czy w tej sytuacji można zaoszczędzić?

KS Lublin zaprasza na halowy turniej oldboyów

KS Lublin zaprasza na halowy turniej oldboyów

W sobotę 10 grudnia w hali sportowej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie zostanie rozegrany II Ogólnopolski Turniej Piłki nożnej +35 Lubelskie 2022

Gotówka ucieka z każdą kroplą

Gotówka ucieka z każdą kroplą

WODA Możemy żyć taniej i jednocześnie bardziej ekologicznie. Wystarczy zmienić nasze przyzwyczajenia i zwracać uwagę na zużycie wody

Pieniądze dla dziecka za wypadek. Ubezpieczyciel składa apelację

Pieniądze dla dziecka za wypadek. Ubezpieczyciel składa apelację

Przed Sądem Okręgowym w Lublinie toczy się sprawa o pieniądze z firmy ubezpieczeniowej sprawcy wypadku drogowego dla poszkodowanej dziewczynki, Natalii Bławat. Październikowy wyrok nie uprawomocnił się. Apelację złożyła Ergo Hestia.

Poważna awaria sieci usunięta. Ciepło w centrum miasta przywrócone

Poważna awaria sieci usunięta. Ciepło w centrum miasta przywrócone

W czwartek późnym wieczorem zakończono usuwanie poważnej awarii, która dobę wcześniej doprowadziła od odcięcia ogrzewania i ciepłej wody w centralnej części miasta Puławy. Sytuacja została opanowana.

Mistrzostwa świata w karate tradycyjnym od dzisiaj w Lublinie

Mistrzostwa świata w karate tradycyjnym od dzisiaj w Lublinie

Dzisiaj w Lublinie rozpoczynają się mistrzostwa świata. Kibice w województwie lubelskim liczą na dobry występ Mikołaja Muchowskiego i Moniki Ostrowskiej.

Pomoc potrzebującym "To chyba jest miłość"
Magazyn

Pomoc potrzebującym "To chyba jest miłość"

Dla mnie wojna na Ukrainie nie zaczęła się w lutym 2022, ale w 2014 aneksją Krymu i tym, co działo się także w Donbasie - rozmowa z Wojtkiem Łosiewiczem z Zamościa, 37-letnim archeologiem z wykształcenia, zawodowo przewodnikiem turystycznym po Zamościu, Roztoczu, Polsce i po Ukrainie, o jego miłości do tego kraju i powodach, dla których dzień w dzień, od lutego pomaga Ukraińcom.

Łukasz Gieresz (Świdniczanka): Wiosną chcemy być jeszcze mocniejsi

Łukasz Gieresz (Świdniczanka): Wiosną chcemy być jeszcze mocniejsi

Rozmowa z Łukaszem Giereszem, trenerem Świdniczanki Świdnik

Idealny program do fakturowania dla małych i średnich firm

Idealny program do fakturowania dla małych i średnich firm

Korzystanie z programu do wystawiania faktur to nie tylko sposób na ułatwienie pracy osobom odpowiedzialnym za sprzedaż, ale także liczne korzyści dla właściciela firmy oraz księgowości. Problem w tym, że obecnie w sprzedaży można znaleźć wiele różnych programów i nie każdy z nich jest tak samo intuicyjny. Dodatkowo niektóre programy oferują co prawda szybkie wystawianie faktur, ale za to nie mają wielu przydatnych opcji lub są one dodatkowo płatne. Warto o tym pamiętać i od samego początku wybrać sprawdzony program do fakturowania, ponieważ późniejsze przenoszenie bazy danych do innego programu jest zazwyczaj czasochłonne i kosztowne.

Nie tylko "Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu". Repertuar kin i teatrów
9 grudnia 2022, 9:00

Nie tylko "Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu". Repertuar kin i teatrów

Nowym trendem w polskich kina jest dystrybuowanie filmowych wersji popularnych seriali anime. Wielbiciele gatunku w naszym kraju mieli już okazję oglądać m.in. film z uniwersum "Dragon Ball". W najbliższy weekend z kolei na ekranach swoją premierę będzie miał "Demon Slayer. Mugen Train". Sprawdź weekendowy repertuar kin i teatrów z Lublina oraz regionu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium