Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

24 września 2024 r.
9:38

Czemu warto postawić na gotowy dom prefabrykowany? Co trzeba o nim wiedzieć?

Budowa domu dla wielu z nas oznacza spełnienie marzeń całego życia. Miejsce, w którym będziecie tworzyli wspomnienia możecie urządzić dokładnie tak, chcecie. Zanim jednak zrealizujecie swoje marzenia, musicie przygotować się na ogromne wyzwania. Budowa własnego lokum wymaga bowiem starannego planowania na każdym etapie inwestycji. Od wyboru projektu, przez dobór materiałów, aż po zatrudnienie odpowiednich fachowców. Dlatego warto poświęcić czas na dokładne przemyślenie wszystkich aspektów budowy i znalezienie rozwiązań, które ułatwią wam to zadanie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 

Gotowy dom z prefabrykatów – czemu warto?

Jedną z najważniejszych decyzji, które musi podjąć inwestor planujący budowę wymarzonego domu jest wybór technologii, w której będzie on wzniesiony. Coraz więcej osób decyduje się na technologię domów prefabrykowanych. Oczywiście nie dzieje się tak bez przyczyny, bo oferuje ona liczne zalety. Do najważniejszych korzyści płynących z wyboru domu prefabrykowanego należy zaliczyć:

  • szybkość budowy: poszczególne elementy są wytwarzane w fabryce, co znacznie przyspiesza proces wznoszenia budynku. Po dostarczeniu prefabrykatów na plac budowy, montaż trwa zazwyczaj zaledwie kilka tygodni. To więc idealne rozwiązanie dla osób, które chcą jak najszybciej zamieszkać we własnym domu;

  • oszczędność kosztów: zastosowanie prefabrykatów często wiąże się z obniżeniem kosztów budowy. Prefabrykacja elementów pozwala zmniejszyć niezbędną ilość materiałów budowlanych, a krótszy czas prac przekłada się na mniejsze wydatki związane z wynagrodzeniami dla ekipy budowlanej. Dzięki temu, że elementy wytwarzane są w kontrolowanych warunkach, producent może osiągnąć dużą powtarzalność i precyzję. To z kolei przekłada się na ograniczenie ryzyka błędów i konieczności dokonywania poprawek;

  • ekologia: nowoczesne domy prefabrykowane są projektowane z myślą o wysokiej efektywności energetycznej (np. gotowy dom szkieletowy). Wiele z nich jest wykonanych z materiałów ekologicznych i cechuje się doskonałą izolacją termiczną. Dzięki temu mieszkańcy mogą cieszyć się niższymi rachunkami za energię, a także dbać o środowisko naturalne, zmniejszając swój ślad węglowy;

  • wysoka jakość wykonania: elementy domów prefabrykowanych są produkowane w fabrykach, w których panują ściśle kontrolowane warunki. Dzięki temu jakość materiałów i wykonania jest znacznie wyższa w porównaniu do tradycyjnych metod budowy (porównując inwestycje z podobnymi budżetami).

Gotowe domy drewniane – jak przebiega budowa?

Jak już wspomnieliśmy, budowa domu z prefabrykatów to – w porównaniu do tradycyjnych metod – proces szybki i mało skomplikowany. Jego przebieg może różnić się w zależności od konkretnej technologii, ale prawie zawsze zawiera następujące etapy:

  • przygotowanie terenu: powinno obejmować wytyczenie powierzchni zabudowy, wykonanie niezbędnych badań gruntowych oraz przygotowanie fundamentów. Fundamenty muszą być dostosowane do specyfiki konstrukcji;

  • produkcja prefabrykatów: gotowe elementy takie jak ściany, stropy czy dach są wytwarzane w fabryce, co pozwala na dokładne kontrolowanie jakości materiałów oraz wykonania;

  • transport elementów: dzięki ich modułowej konstrukcji, transport jest stosunkowo prosty, a elementy można łatwo załadować i rozładować ze standardowego samochodu ciężarowego;

  • montaż: z punktu widzenia inwestora to najważniejszy etap budowy. Ekipa montażowa (niekiedy zapewniona przez producenta domu) łączy poszczególne elementy budynku. Wymarzony dom gotowy jest zazwyczaj w zaledwie kilka tygodni.

Gotowe domy szkieletowe z gotowych elementów a ekologia

W obliczu rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska oraz zrównoważonym rozwojem, budownictwo modułowe może okazać się jednym z najważniejszych rozwiązań w sektorze budowlanym. Domy modułowe projektowane są z myślą o maksymalnej efektywności energetycznej. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów izolacyjnych, cechują się doskonałą izolacją termiczną. To z kolei przekłada się na mniejsze zużycie energii na ogrzewanie i chłodzenie, co obniża rachunki oraz zmniejsza emisję dwutlenku węgla.

Tradycyjne metody budowy domu wiążą się z wygenerowaniem znacznych ilości odpadów. Gotowy dom, jako że jest wyprodukowany w kontrolowanych warunkach fabrycznych, pozwala zaś ograniczyć ilość odpadów budowlanych do minimum. W procesie budowy wykorzystywane są ponadto materiały przyjazne dla środowiska, takie jak drewno z certyfikowanych źródeł, materiały kompozytowe oraz ekologiczne farby i lakiery.

Gotowe domy modułowe – szybkie, tanie i ekologiczne

Jak widać, gotowy dom prefabrykowany oferuje wiele korzyści – zarówno dla inwestorów, jak i dla środowiska. Szybkość budowy, oszczędność kosztów, wysoka jakość wykonania oraz ekologiczne materiały i energooszczędność sprawiają, że ta technologia zyskuje coraz większą popularność wśród osób planujących budowę własnego domu. Wybierając dom z prefabrykatów, nie tylko przyspieszamy proces realizacji naszych marzeń o własnym lokum, ale także przyczyniamy się do rozwoju zrównoważonego budownictwa. Mniejsza ilość odpadów budowlanych, efektywność energetyczna i wykorzystanie przyjaznych środowisku materiałów to aspekty, w obliczu globalnych zmian klimatu dla wielu z nas mają duże znaczenie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Michał Krasuski zagrał znakomity mecz

PGE Start Lublin został rozbity w Słupsku przez miejscową Energę Icon Sea

Lublinianie nie wykorzystali okazji, aby zakończyć ćwierćfinałową rywalizację już we wtorek. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego przegrali 73:92.

Nielegalna hodowla w środku miasta. Prawie 40 psów bez dostępu do wody

Nielegalna hodowla w środku miasta. Prawie 40 psów bez dostępu do wody

W jednym z domów w centrum Opola Lubelskiego 71-letnia kobieta w złych warunkach przetrzymywała 39 maltańczyków. Podczas policyjnej interwencji zwierzęta zostały odebrane. Właścicielce czworonogów grozi więzienie.

Trzeci mecz i trzecia wygrana. Motor Lublin minimalnie lepszy od Agromix Unii Leszno

Trzeci mecz i trzecia wygrana. Motor Lublin minimalnie lepszy od Agromix Unii Leszno

Młodzi żużlowcy z Lublina z kolejną wygraną w U24 Ekstralidze. We wtorek Motor pokonał na wyjeździe Polcopper Agromix Unia Leszno po bardzo zaciętym spotkaniu

Karol Nawrocki i poparcie, jakie uzyskał w poszczególnych gminach powiatu puławskiego na mapie
wybory

Baranów i Żyrzyn za Nawrockim, Puławy i nałęczowscy kuracjusze za Trzaskowskim

Karol Nawrocki wygrał wybory w powiecie puławskim, gdzie otrzymał ponad 37 proc. głosów. W rozbiciu na poszczególne gminy najwyższe poparcie uzyskał w Baranowie i Żyrzynie. Kandydat wspierany przez PiS najmniej zwolenników ma w Puławach, gdzie wyprzedził go Rafał Trzaskowski.

Dzieci rządzą w Filharmonii. Dzień Dziecka w Filharmonii Lubelskiej
1 czerwca 2025, 12:00

Dzieci rządzą w Filharmonii. Dzień Dziecka w Filharmonii Lubelskiej

Jeśli nie wiecie co robić w Dzień Dziecka, to znakomitym wyborem będzie spędzić ten czas w Filharmonii Lubelskiej, która przygotowała specjalny program dla najmłodszych.

Rekrutacja do 13 miejskich przedszkoli jeszcze trwa.  Zakończy się w poniedziałek. Na zdjęciu Przedszkole Miejskie nr 15 na os. Zamoyskiego
edukacja

Niż demograficzny dotarł do miasta. Mniej dzieci w klasach. A co z przedszkolami?

Na 531 przygotowanych miejsc w klasach pierwszych podstawówek, zapełnionych zostało 458. Rekrutacja do przedszkoli jeszcze trwa, ale wiadomo, że maluchów będzie w nich znacznie mniej, niż zakładano. Jak Zamość poradzi sobie z niżem demograficznym?

Przebudowują skrzyżowanie. Autobus zmieni trasę
ZMIANA TRASY KOMUNIKACJI

Przebudowują skrzyżowanie. Autobus zmieni trasę

Przez najbliższe 3 tygodnie pasażerowie jednej z linii łączącej Lublin i Świdnik muszą liczyć się z utrudnieniami. Linia zmienia trasę ze względu na przebudowę skrzyżowania.

Paweł Nakonieczny, Mariusz Wicik i Sławomir Seredyn to przedstawiciele odpowiednio: Platformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości oraz Polski 2050 w powiecie puławskim
wybory

Jak nastroje po pierwszej turze? O komentarze zapytaliśmy działaczy z regionu

W powiecie puławskim wygrał Karol Nawrocki, chociaż w samych Puławach nieznaczną przewagę miał Rafał Trzaskowski. O nastroje przed drugą turą i powyborrcze komentarze poprosiliśmy lokalnych przedstawicieli głównych sił politycznych w Puławach.

Premier w Sejmie przeciw nielegalnym migrantom. Uderzył w PiS i Nawrockiego
polityka

Premier w Sejmie przeciw nielegalnym migrantom. Uderzył w PiS i Nawrockiego

Podczas dzisiejszego posiedzenia Sejmu premier Donald Tusk zawnioskował o zgodę na dalsze, czasowe zawieszenie prawa do azylu dla migrantów. Podczsas swojego wystąpienia skrytykował politykę migracyjną poprzedniego rządu oraz opozycyjnego kandydata na prezydenta.

Z wybranych lokalizacji krajobrazu kolejowego znikną wskaźniki W6b – znaki przypominające maszynistom o obowiązku podawania sygnału dźwiękowego Rp1 „Baczność” przed przejazdami kolejowo-drogowymi

Maszyniści nie zatrąbią. Przy przyjazdach kolejowych będzie ciszej

Mieszkańcy miejscowości Drzewce Kolonia, Stasin Polny czy ulicy Pliszczyńskiej, Łysakowskiej Lublinie już nie będą wyrywani ze snu przez pociągi. Od dziś, 20 maja, zmieniają się zasady używania sygnału dźwiękowego Rp1 „Baczność” przez maszynistów. To oznacza mniej hałasu w otoczeniu torów i spokojniejsze noce w pobliżu linii kolejowych.

Wiemy kiedy Orlen Oil Motor nadrobi zaległości w PGE Ekstralidze

Wiemy kiedy Orlen Oil Motor nadrobi zaległości w PGE Ekstralidze

W minioną niedzielę lubelskie „Koziołki” miały zmierzyć się w Grudziądzu z tamtejszym Bayersystem GKM i nadrobić zaległości z piątej kolejki. Jednak ze względu na niekorzystne warunki pogodowe spotkanie po raz kolejny zostało przełożone na inny termin

Artur Renkowski był trenerem Podlasia od czerwca 2022 roku

Podlasie Biała Podlaska ma nowego trenera

W poniedziałkowy wieczór Podlasie poinformowało, że z powodów osobistych z pracy w klubie zrezygnował trener pierwszego zespołu Artur Renkowski. Jego następcą będzie dotychczasowy szkoleniowiec drużyny rezerw Maciej Oleksiuk.

zdjęcie ilustracyjne

Ten garnizon może liczyć nawet 6 tys. żołnierzy. Miejscy urzędnicy zdradzili dane niejawne?

Garnizon w Białej Podlaskiej docelowo ma liczyć nawet 6 tys. żołnierzy. Taką informację podał na spotkaniu z mieszkańcami prezydent Michał Litwiniuk (PO). Z kolei, resort obrony narodowej twierdzi, że te dane powinny pozostać tajne.

Bal jesionowy zniknął

Trasa dla rowerzystów, raj dla złodziei. Ktoś ukradł duży jesionowy bal

Duży jesionowy bal miał służyć jako ławka przy ścieżce rowerowej niedaleko Krzny. Ktoś jednak go ukradł. Radny z gminy Biała Podlaska apeluje do mieszkańców o czujność i rejestrowanie przypadków łamania prawa.

Tak wyglądały wyniki głosowania nad uchyleniem uchwały w sprawie imigrantów. Nie wiadomo, jak radni zachowają się przy kolejnym podejściu

Wraca sprawa nielegalnych imigrantów. Kolejne podejście do uchwały

Jedną uchwałę w tej sprawie już przyjęli, a po dwóch tygodniach sami ją uchylili. Ale możliwe, że będą głosować kolejną dotyczącą powstrzymania nielegalnych imigrantów. Tym razem na wniosek społecznego komitetu, w którym działają również radni Zamościa.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium