Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

23 marca 2023 r.
14:02

Kultura jedzenia w Japonii – poznaj japońskie zwyczaje podczas posiłków i nie popełnij faux-pas

0 A A

Kultura osobista i wysokie maniery są dla Japończyków codziennością. Wybierając się do Kraju Kwitnącej Wiśni, jako świadomy turysta powinieneś poznać je wszystkie – nawet nieświadome niedostosowanie się do kultury mieszkańców Japonii może ich urazić lub sprawić im przykrość.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Obecnie dość dużo mówi się o tym, by najpierw poznać kulturę danego kraju niż przyjechać i zderzyć się z panującą tam rzeczywistością. Japońskie zwyczaje bardzo różnią się od europejskich, w związku z czym mając w planach podróż do Japonii, powinieneś zapoznać się z zasadami dotyczącymi sztuki posiłku. Okazuje się bowiem, że ważne jest nie tylko powitanie, lecz również pozycja zajmowana przy stole i sposób, w jaki są spożywane posiłki.

Ukłon na powitanie, klęczenie przy stole i zakaz narzekania, czyli jak jedzą Japończycy

Japonia to kraj, w którym tradycja wiąże się z nowoczesnością. Mimo postępów technologicznych, Japończycy wciąż celebrują prastare zwyczaje, które są obecne w ich życiu nawet od stuleci. Integralną częścią codziennego życia mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni są ojigi, czyli specjalne japońskie ukłony. Witając się z obcokrajowcami, Japończycy najczęściej wyciągają dłoń – inaczej jest w przestrzeni pracy czy w domu. W tych miejscach stosowane są wcześniej wspomniane ukłony, które mogą wyrażać naprawdę różne emocje. Japończycy kłaniają się na powitanie, pożegnanie, w ramach przeprosin oraz w celu wyrażenia szacunku. Ranga społeczna ma tutaj ogromne znaczenie, bowiem wraz z nią ukłon może przybrać różną formę – im wyższa jest czyjaś hierarchia, tym niżej należy mu się pokłonić. Jeżeli chodzi o powitanie, zazwyczaj jest ono równoznaczne z ukłonem pod kątem 15°, między współpracownikami, osobami tej samej rangi i znajomymi. Inaczej jest w przypadku pokłonu przed osobą wyższej rangi (30°) lub w ramach głębokich przeprosin (45°). Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości odnośnie rodzaju ukłonu, najbezpieczniejszą opcją będzie pokłon keirei, czyli ten pod kątem 30°. Szykując się do posiłku musisz być świadomym tego, że japońskie stoły są o wiele niższe niż te znane w Europie – wymagają one siadu w klęku z pośladkami opartymi o pięty. Pamiętaj, że podczas posiłków nie ma miejsca na narzekania i rozmowy dotyczące śmierci. I choć przy stole nie wolno wydmuchiwać nosa, dozwolone jest siorbanie; uznaje się je za wyraz zadowolenia z posiłku.

Ceremonia parzenia japońskiej herbaty – zorganizuj ją w domowym zaciszu

Japończycy przywiązują uwagę także do ceremonii przygotowywania posiłków. Zwłaszcza, jeżeli chodzi o herbatę, która jest niezwykle istotna dla mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni. Zielona herbata parzona w specjalny sposób sprawia, że jej smak staje się o wiele bardziej intensywny. I ty możesz przygotować swoją herbatę na wzór japońskiej sztuki. Sama ceremonia ma bardzo spokojny i harmonijny charakter – zazwyczaj odbywa się ona w ogrodzie lub pomieszczeniu zaaranżowanym w taki sposób, by te przypominało ogród (np. w pawilonie). Goście zaproszeni na herbatę muszą obmyć ręce i wypłukać usta; Japończycy wierzą, że dzięki temu oczyszczają zarówno swoją duszę, jak i ciało. Dla tych, którzy najpierw chcą skosztować oryginalnej japońskiej herbaty, poleca się wycieczkę do Japońskiego Ogrodu Siruwia, znajdującego się wśród gór Karkonoszy. Mała Japonia przypomina stylistyką słynne ogrody uprawiane niegdyś przez mnichów. To właśnie tam znajduje się knajpka, w której każdy turysta może skosztować matchy. Bilety można zakupić na stronie https://www.malajaponia.pl/ - jedna z zakładek przenosi zainteresowanych do sklepu online, w którego asortymencie znajdują się między innymi słynne zestawy do parzenia herbaty. Do zaparzenia matchy w domowych warunkach wystarczy ci zwykła miseczka lub czarka, a także przyrząd do rozrobienia sproszkowanej matchy w wodzie. Do tego poleca się wykorzystać bambusową miotełkę. Odpowiednie ruchy pozwolą na uzyskanie naparu o konsystencji kremu – wystarczy, że przelejesz go przez sitko, tym sposobem unikając pojawienia się grudek i uzyskasz piankę, tak charakterystyczną do napoju, jakim jest matcha. I gotowe!

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

KUL będzie współpracować ze szpitalem w Radzyniu Podlaskim. Studenci medycyny będą odbywać praktyki w placówce. A docelowo znajdą tam pracę.

Wojciech Stefański to jeden z kandydatów na nowego trenera Lewartu Lubartów

Kto nowym trenerem Lewartu Lubartów?

We wtorek trzecioligowiec z Lubartowa poinformował o rozstaniu z trenerem Radosławem Muszyńskim, który prowadził zespół od 27 września. Pod jego wodzą beniaminek wywalczył jednak tylko trzy punkty i działacze zdecydowali się dokonać kolejnej roszady na ławce. Kto może zastąpić popularnego „Muchę”?

Chełm nie zwalnia tempa i zapowiada kolejną sportową inwestycję. Prace mają zakończyć się w 2027 roku.

Miasto inwestuje w zapasy. Chce przyciągnąć kolejnych mistrzów

To kolejna inicjatywa chełmskiego samorządu w rozwój sportu, tym razem w zapasy. Ośrodek treningowy Cement- Gryf Chełm zyska nowy wygląd i stanie się Wschodnim Centrum Zapasów za prawie 20 mln zł. Prace mają zacząć się już w przyszłym roku.

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Google, jedna z ulubionych wyszukiwarek internautów podsumowała rok. Z raportu wynika, że Polacy szukali najczęściej informacji związanych ze sportem i polityką.

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Pierwsze wykopy już widać. Za nieco ponad dwa lata w tym miejscu stanie nowa siedziba starostwa powiatu bialskiego.

Motor wróci do treningów 6 stycznia

Zgrupowanie w Turcji i cztery sparingi. Znamy plan przygotowań Motoru Lublin

W środowy wieczór Motor Lublin poinformował, jak będą wyglądały przygotowania do rundy wiosennej sezonu 24/25. Żółto-biało-niebiescy w sumie rozegrają cztery mecze kontrolne, a czeka ich także zgrupowanie w tureckim Belek.

50 implantów jodu w walce z rakiem. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie
NAUKA I MEDYCYNA

50 implantów jodu w walce z rakiem. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie

Implanty z jodem zamiast tradycyjnego leczenia raka gruczołu krokowego. Nowa metoda wprowadzona przez COZL może osiągać nawet stuprocentową skuteczność.

Agata Kornhauser-Duda w Puławach. Pakowała świąteczne paczki
WSPARCIE
galeria

Agata Kornhauser-Duda w Puławach. Pakowała świąteczne paczki

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę: w Puławach, w Szkole Podstawowej nr 2, z wolontariuszami spotkała się pierwsza dama, małżonka prezydenta Andrzeja Dudy, która objęła tę inicjatywę honorowym patronatem.

Odkryj magię roślin egzotycznych w Twoim domu

Odkryj magię roślin egzotycznych w Twoim domu

Rośliny egzotyczne od lat przyciągają uwagę miłośników natury i aranżacji wnętrz. Ich niezwykłe kształty, intensywne kolory i egzotyczny wygląd potrafią odmienić każde wnętrze, nadając mu charakteru i unikalności.

Dlaczego uzdatnianie wody jest tak istotne?

Dlaczego uzdatnianie wody jest tak istotne?

Woda jest jednym z najważniejszych zasobów na naszej planecie. Codziennie wykorzystujemy ją do picia, gotowania, higieny osobistej oraz wielu procesów przemysłowych. Niestety, woda, która trafia do naszych kranów, nie zawsze spełnia najwyższe standardy jakości.

Świetnie zaczęli, ale źle skończyli. Kolejna domowa porażka Azotów Puławy

Świetnie zaczęli, ale źle skończyli. Kolejna domowa porażka Azotów Puławy

W spotkaniu drugiej kolejki rundy rewanżowej Azoty Puławy przegrały z COROTOP Gwardią Opole 26:29. Była to trzecia domowa porażka puławian.

Kacper Stokowski (z prawej) był trzeci na 100 m stylem grzbietowym

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski z AZS UMCS Lublin znowu na podium

Drugi dzień mistrzostw świata na krótkim basenie i drugi medal Kacpra Stokowskiego. Zawodnik AZS UMCS Lublin w środę był trzeci na 100 metrów stylem grzbietowym.

Iwona Kuś, była prezes MZK Puławy, zwołała konferencję prasową, na której opowiedziała o powodach złożenia do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa na jej szkodę
SPISEK I PRZYSTANKI

Była prezes MZK idzie do prokuratury. Cel: ukaranie związku

Iwona Kuś dwukrotnie traciła stanowisko prezesa Miejskiego Zakładu Komunikacji w Puławach. Za swoje odwołanie winą nie obarcza rady nadzorczej, ale szefową jednego ze związków zawodowych: Renatę Wyskwar. Ta miała stać za spiskiem, który sprowadził czarne chmury nad byłą szefową MZK.

Marihuana za 1 163 745 złotych. Jest akt oskarżenia
KONTROLA NA GRANICY

Marihuana za 1 163 745 złotych. Jest akt oskarżenia

Kontrola ciężarówki w Terespolu skończyła się odnalezieniem 89 foliowych pakietów. Było w nich marihuana. A dokładnie: 25 861,09 grama suszu. Jest akt oskarżenia w tej sprawie.

Odkrywanie sztuki kobiecej. Rozpoczyna się Festiwal Sztuki Kobiet Demakijaż
festiwal
13 grudnia 2024, 18:00

Odkrywanie sztuki kobiecej. Rozpoczyna się Festiwal Sztuki Kobiet Demakijaż

W najbliższy weekend (13-15 grudnia) rozpocznie się dziewiąta edycja Festiwalu Sztuki Kobiet Demakijaż. W programie znalazły się projekcje filmowe, spotkania, warsztaty i wieczorne koncerty. Będzie to okazja do odkrywania kobiecej sztuki w całej jej różnorodności.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium