Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

27 marca 2024 r.
14:25

Rozbudź w dziecku miłość do natury – poprzez domowy wylęg piskląt

Kreatywność, empatia, łatwość radzenia sobie z problemami, spokój, uszanowanie natury i otaczającego nas świata – to wszystko chcielibyśmy zaszczepić naszym dzieciom, by radziły sobie jak najlepiej gdy dorosną. Czy plastikowe zabawki, jakie one by nie były, są w stanie zastąpić naturalne bodźce? Na pewno nie!

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wylęg kurczaczków z jajek to fenomen natury, który zachwyca dorosłych i który kochają małe dzieci. Możemy całą rodziną, na wiosnę, u nas w domu samodzielnie przeprowadzić lęgi. Nakładać jaja lęgowe, prześwietlać je, by w 8 dniu zobaczyć jak w surowym jajku budzi się bijące serduszko pisklaczka.By wkońcu w 21 dniu patrzeć, jak pęka skorupka i wyskakują piękne, łaknące życia kurczęta. Inkubacja krok po kroku to coś, co powinniśmy zrobić z naszymi dziećmi.

W dzisiejszych czasach, coraz więcej rodzin decyduje się na zaangażowanie dzieci w proces inkubacji jaj kurzych. To fascynujące doświadczenie, które nie tylko dostarcza emocji, ale również pełni funkcję edukacyjną. W tym artykule przyjrzymy się bliżej korzyściom wynikającym z inkubacji jaj z udziałem dzieci oraz jak wpływa to na ich rozwój.

Inkubator do jaj kurzych - co to jest?

Wylęgarka, czyli Inkubator do jaj kurzych. Jest to urządzenie, które naśladuje warunki lęgowe, czyli kurę kwokę, umożliwiając tym samym rozwój zarodka w jajku. Kontrolowane parametry takie jak temperatura i wilgotność pozwalają na przeprowadzenie procesu inkubacji. Inkubatory do jaj domowego użytku są proste w obsłudze i niedrogie.

Inkubacja jaj dzień po dniu

Proces inkubacji jaj to kilka etapów, począwszy od układania jaj w inkubatorze, przez regularne obracanie ich, aż do momentu wylęgu. Trwa dla jaj kurzych dokładnie 21 dni.  Tak naprawdę nie trzeba poświęcać dużo czasu, by przeprowadzić lęgi, ponieważ inkubator robi wszystko za nas. Jednak codzienne doglądanie jajek w inkubatorze, wynika raczej z naszych potrzeb poznawczych, niż wymogu samego procesu .

Więcej o inkubacji jaj kurzych:https://fermo.pl/blog/post/domowa-inkubacja-jaj

Inkubacja jaj z dziećmi

Inkubacja jaj z dziećmi to nie tylko nauka o biologii, ale również wyjątkowa okazja do rozwijania ważnych umiejętności życiowych. Wrażenia, jakie funduje całej rodzinie samodzielna inkubacja, są nie do opisania. 

Nauka wytrwałości i cierpliwości

Oczekiwanie na wylęg piskląt wymaga cierpliwości i wytrwałości. Dzieci uczą się, że nie wszystko można osiągnąć natychmiastowo i że ważne jest trwanie w wysiłku pomimo trudności. Inkubacja trwa 3 tygodnie, nie da się tego procesu ani przyspieszyć ani zatrzymać – takie są siły natury.

Poznawanie natury i zasad otaczającego nas świata

Inkubacja jaj daje dzieciom okazję do zgłębiania tajemnic natury oraz zrozumienia procesu życiowego. Obserwowanie rozwoju zarodków uczy empatii i wrażliwości na potrzeby innych istot.

Czas spędzony z rodziną

Wspólne zaangażowanie w inkubację jaj, kreuje wyjątkowe momenty spędzone z rodziną. To doskonała okazja do budowania więzi i dzielenia się emocjami podczas oczekiwania na moment wylęgu. Inkubacja to 3 tygodniowy plan spędzania czasu Taty z dzieckiem pełen fascynacji i pozytywnych emocji.

Dbałość o szczegóły i odpowiedzialność

Dzieci wraz z rodzicami uczą się również dbałości o szczegóły i odpowiedzialności za powierzone im zadania. Regularna kontrola warunków inkubacji oraz dbałość o dobro zarodków to ważne lekcje życiowe.

Co czujemy, gdy lęgną się pisklęta

Moment, gdy pisklęta wylęgają się z jaj, jest niezwykle emocjonujący. Dzieci doświadczają wówczas uczucia radości i dumy z osiągnięcia sukcesu oraz związanego z nim połączenia z naturą.

Inkubacja to także problemy, które trzeba rozwiązać

Nie zawsze proces inkubacji przebiega gładko. Występują problemy, takie jak nieprawidłowe rozwijanie się zarodków, czy trudności w utrzymaniu odpowiednich warunków inkubacji. Jednakże, rozwiązywanie tych problemów jest doskonałą lekcją pokazującą dzieciom, jak radzić sobie w sytuacjach trudnych.

Co zrobić z pisklętami po wylęgu?

Po wylęgu, pisklęta wymagają opieki i odpowiednich warunków bytowania. Rodzina może zadecydować o dalszym losie piskląt, czy będą towarzyszyć im w hodowli, czy też zostaną przekazane np. Babci na wieś czy sąsiadowi.

Podsumowując, inkubacja jaj z dziećmi to nie tylko pasjonujące doświadczenie, ale również okazja do nauki wielu ważnych wartości i umiejętności życiowych. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu w proces inkubacji, dzieci uczą się empatii, wytrwałości oraz odpowiedzialności, co stanowi niezwykle cenny wkład w ich rozwój osobisty i społeczny. Otaczający nas świat pędzi jak oszalały, trudno złapać chwilę wytchnienia – może domowa inkubacja to także dobry pomysł dla nas?

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Stara, awaryjna winda przy ul. Wyżynnej 16 przestanie uprzykrzać życie lokatorom. Pół roku temu mieszkańcy musieli pokonywać nawet dziesięć pięter po schodach. Nowa widna ma być gotowa najpóźniej za pół roku.

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

O odejściu Przemysława Banaszaka z Górnika Łęczna mówiło się już od ponad tygodnia. W środę, na dwa dni przed inauguracją rozgrywek w PKO BP Ekstraklasie i Betclic I Lidze kibice zielono-czarnych oficjalnie dowiedzieli się o odejściu napastnika do Śląska Wrocław

Nowoczesne rozwiązania banku podczas zaciągania kredytu gotówkowego

Nowoczesne rozwiązania banku podczas zaciągania kredytu gotówkowego

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego jeszcze nigdy nie było tak proste! Wypełnij wniosek online, podpisz umowę elektronicznie i skorzystaj z dopasowanej oferty. Dowiedz się, jak nowoczesne rozwiązania bankowe łączą wygodę, bezpieczeństwo i szybkość działania.

Hakowce – praktyczne rozwiązanie dla transportu odpadów budowlanych i przemysłowych, wynajem, sprzedaż oraz zastosowania w Polsce

Hakowce – praktyczne rozwiązanie dla transportu odpadów budowlanych i przemysłowych, wynajem, sprzedaż oraz zastosowania w Polsce

Hakowce to niezwykle funkcjonalne samochody ciężarowe specjalnego przeznaczenia, które zyskują na popularności w całej Polsce – zarówno w dużych miastach, jak i na terenach wiejskich. Swoją wszechstronność zawdzięczają systemowi hakowemu umożliwiającemu szybki załadunek i rozładunek kontenerów różnego typu. Dzięki temu hakowiec sprawdza się w branży budowlanej, komunalnej, recyklingowej oraz w przemyśle ciężkim.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium