Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

27 marca 2024 r.
14:25

Rozbudź w dziecku miłość do natury – poprzez domowy wylęg piskląt

Kreatywność, empatia, łatwość radzenia sobie z problemami, spokój, uszanowanie natury i otaczającego nas świata – to wszystko chcielibyśmy zaszczepić naszym dzieciom, by radziły sobie jak najlepiej gdy dorosną. Czy plastikowe zabawki, jakie one by nie były, są w stanie zastąpić naturalne bodźce? Na pewno nie!

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wylęg kurczaczków z jajek to fenomen natury, który zachwyca dorosłych i który kochają małe dzieci. Możemy całą rodziną, na wiosnę, u nas w domu samodzielnie przeprowadzić lęgi. Nakładać jaja lęgowe, prześwietlać je, by w 8 dniu zobaczyć jak w surowym jajku budzi się bijące serduszko pisklaczka.By wkońcu w 21 dniu patrzeć, jak pęka skorupka i wyskakują piękne, łaknące życia kurczęta. Inkubacja krok po kroku to coś, co powinniśmy zrobić z naszymi dziećmi.

W dzisiejszych czasach, coraz więcej rodzin decyduje się na zaangażowanie dzieci w proces inkubacji jaj kurzych. To fascynujące doświadczenie, które nie tylko dostarcza emocji, ale również pełni funkcję edukacyjną. W tym artykule przyjrzymy się bliżej korzyściom wynikającym z inkubacji jaj z udziałem dzieci oraz jak wpływa to na ich rozwój.

Inkubator do jaj kurzych - co to jest?

Wylęgarka, czyli Inkubator do jaj kurzych. Jest to urządzenie, które naśladuje warunki lęgowe, czyli kurę kwokę, umożliwiając tym samym rozwój zarodka w jajku. Kontrolowane parametry takie jak temperatura i wilgotność pozwalają na przeprowadzenie procesu inkubacji. Inkubatory do jaj domowego użytku są proste w obsłudze i niedrogie.

Inkubacja jaj dzień po dniu

Proces inkubacji jaj to kilka etapów, począwszy od układania jaj w inkubatorze, przez regularne obracanie ich, aż do momentu wylęgu. Trwa dla jaj kurzych dokładnie 21 dni.  Tak naprawdę nie trzeba poświęcać dużo czasu, by przeprowadzić lęgi, ponieważ inkubator robi wszystko za nas. Jednak codzienne doglądanie jajek w inkubatorze, wynika raczej z naszych potrzeb poznawczych, niż wymogu samego procesu .

Więcej o inkubacji jaj kurzych:https://fermo.pl/blog/post/domowa-inkubacja-jaj

Inkubacja jaj z dziećmi

Inkubacja jaj z dziećmi to nie tylko nauka o biologii, ale również wyjątkowa okazja do rozwijania ważnych umiejętności życiowych. Wrażenia, jakie funduje całej rodzinie samodzielna inkubacja, są nie do opisania. 

Nauka wytrwałości i cierpliwości

Oczekiwanie na wylęg piskląt wymaga cierpliwości i wytrwałości. Dzieci uczą się, że nie wszystko można osiągnąć natychmiastowo i że ważne jest trwanie w wysiłku pomimo trudności. Inkubacja trwa 3 tygodnie, nie da się tego procesu ani przyspieszyć ani zatrzymać – takie są siły natury.

Poznawanie natury i zasad otaczającego nas świata

Inkubacja jaj daje dzieciom okazję do zgłębiania tajemnic natury oraz zrozumienia procesu życiowego. Obserwowanie rozwoju zarodków uczy empatii i wrażliwości na potrzeby innych istot.

Czas spędzony z rodziną

Wspólne zaangażowanie w inkubację jaj, kreuje wyjątkowe momenty spędzone z rodziną. To doskonała okazja do budowania więzi i dzielenia się emocjami podczas oczekiwania na moment wylęgu. Inkubacja to 3 tygodniowy plan spędzania czasu Taty z dzieckiem pełen fascynacji i pozytywnych emocji.

Dbałość o szczegóły i odpowiedzialność

Dzieci wraz z rodzicami uczą się również dbałości o szczegóły i odpowiedzialności za powierzone im zadania. Regularna kontrola warunków inkubacji oraz dbałość o dobro zarodków to ważne lekcje życiowe.

Co czujemy, gdy lęgną się pisklęta

Moment, gdy pisklęta wylęgają się z jaj, jest niezwykle emocjonujący. Dzieci doświadczają wówczas uczucia radości i dumy z osiągnięcia sukcesu oraz związanego z nim połączenia z naturą.

Inkubacja to także problemy, które trzeba rozwiązać

Nie zawsze proces inkubacji przebiega gładko. Występują problemy, takie jak nieprawidłowe rozwijanie się zarodków, czy trudności w utrzymaniu odpowiednich warunków inkubacji. Jednakże, rozwiązywanie tych problemów jest doskonałą lekcją pokazującą dzieciom, jak radzić sobie w sytuacjach trudnych.

Co zrobić z pisklętami po wylęgu?

Po wylęgu, pisklęta wymagają opieki i odpowiednich warunków bytowania. Rodzina może zadecydować o dalszym losie piskląt, czy będą towarzyszyć im w hodowli, czy też zostaną przekazane np. Babci na wieś czy sąsiadowi.

Podsumowując, inkubacja jaj z dziećmi to nie tylko pasjonujące doświadczenie, ale również okazja do nauki wielu ważnych wartości i umiejętności życiowych. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu w proces inkubacji, dzieci uczą się empatii, wytrwałości oraz odpowiedzialności, co stanowi niezwykle cenny wkład w ich rozwój osobisty i społeczny. Otaczający nas świat pędzi jak oszalały, trudno złapać chwilę wytchnienia – może domowa inkubacja to także dobry pomysł dla nas?

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Targi Terrarystyczne LUBLIN – prawdziwa uczta dla fanów egzotyki!

Targi Terrarystyczne LUBLIN – prawdziwa uczta dla fanów egzotyki!

25 maja odbędą się Targi Terrarystyczne "Exoticarium".

Azoty Puławy niewiele mogły zdziałać w Kwidzynie

Azoty Puławy gorsze od Energa MMTS Kwidzyn

W przedostatniej kolejce w grupie spadkowej Azoty Puławy przegrały z Energa MMTS Kwidzyn 36:40

Lublinianka łatwo rozbiła Sygnał, Łada i Tomasovia na remis
ZDJĘCIA
galeria

Lublinianka łatwo rozbiła Sygnał, Łada i Tomasovia na remis

Nie było niespodzianki w derbach Lublina. Sygnał przegrał u siebie z Lublinianka aż 0:6. A skoro swój mecz łatwo wygrała też Stal Kraśnik, to w drugiej kolejce z rzędu na szczycie Keeza IV ligi nic się nie zmieniło.

Na scenie: Studencka Wiosna Teatralna
galeria

Na scenie: Studencka Wiosna Teatralna

Pierwsze spektakle już za nami, ale w programie są jeszcze dwa dni i mnóstwo atrakcji. W Lublinie trwa XIII edycja Studenckiej Wiosny Teatralnej.

Akcja Bezpieczny Lublin: 155 kontroli i 218 badań stanu trzeźwości

Akcja Bezpieczny Lublin: 155 kontroli i 218 badań stanu trzeźwości

Wykroczeń było dużo, ale policjanci podkreślają, że zarejestrowali również sporo pozytywnych zachowań ze strony kierowców. Zwłaszcza w pobliżu przejść dla pieszych.

Lublinalia 2025: 20 artystów, 3 sceny i 3 dni zabawy. Bilety jeszcze są
Dni kultury studenckiej
23 maja 2025, 17:00

Lublinalia 2025: 20 artystów, 3 sceny i 3 dni zabawy. Bilety jeszcze są

Żabson i Bracia Figo Fagot. Zimny gulasz i Młody klakson. Kto jeszcze wystąpi? Lublinalia 2025 rozpoczynają się już w najbliższy weekend.

Mikołaj Kosior strzelił w środę swoją drugą bramkę w tym sezonie

Żelazna defensywa, kolejne zwycięstwo i bezpieczna pozycja Świdniczanki

Kolejna, bardzo ważna wygrana Świdniczanki. Drużyna Łukasza Gieresza pokonała w środowy wieczór Wiślan Skawina 2:0. Dzięki temu, w tabeli grupy czwartej przeskoczyła dwóch rywali i obecnie znajduje się na „bezpiecznym” miejscu.

Zakaz sprzedaży wszystkich typów e-papierosów nieletnim. Sejm przegłosował. Co teraz?

Zakaz sprzedaży wszystkich typów e-papierosów nieletnim. Sejm przegłosował. Co teraz?

Zakaz sprzedaży wszystkich typów e-papierosów osobom nieletnim. Zabroniona ma być też sprzedaż e-papierosów bez nikotyny i woreczków nikotynowych na odległość, w tym przez internet, a także ich reklamowanie – to wszystko znajdziemy w ustawie właśnie uchwalonej przez Sejm.

Brzmienia kobiecości – Julia Pietrucha i Marta Zalewska wystąpią w Zgrzycie
25 maja 2025, 19:00

Brzmienia kobiecości – Julia Pietrucha i Marta Zalewska wystąpią w Zgrzycie

"Neonova" to nowy projekt Julii Pietruchy i Marty Zalewskiej. Składają się na niego nowe, refleksyjne utwory odnoszące się do życia, relacji wewnętrznych i codziennych spostrzeżeń. Te dwie piękne i zdolne artystki wystąpią w najbliższą niedzielę (25 maja) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Poezja, patriotyzm i dobro. SP nr 52 świętuje urodziny patronki, Marii Konopnickiej
ZDJĘCIA
galeria

Poezja, patriotyzm i dobro. SP nr 52 świętuje urodziny patronki, Marii Konopnickiej

Maria Konopnicka – kobieta z charakterem, piórem i misją – zagościła w sercach uczniów Szkoły Podstawowej nr 52 w Lublinie, której jest patronką. W 183. rocznicę urodzin pisarki społeczność szkolna zorganizowała Dzień Patrona.

W Żmijowiskach będą szukać śladów Słowian

W Żmijowiskach będą szukać śladów Słowian

Osady w Żmijowiskach i Kłodnicy za panowania Bolesława Chrobrego stanowiły ważne punkty na mapie wczesnopiastowskiej ekspansji na zachodnią Lubelszczyznę. Zaraz zaczną się tu szczegółowe badania i odwierty. - To będą kluczowe badania archeologiczne - zapowiadają badacze.

W takim miejscu dzieci mogą odpocząć od szpitalnej codzienności, pobawić się i po prostu częściej uśmiechać
galeria

Tu maluchy częściej się uśmiechają. Kolorowy kącik dla najmłodszych pacjentów

Mają nowiutkie, świetnie wyposażone, komfortowe sale, a teraz także urocze miejsce do zabawy. Kącik Radości dla dzieci leczonych na pediatrii szpitala „papieskiego” w Zamościu powstał dzięki współpracy placówki z Fundacją Dr Clown i Lego Polska.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski i rzecznik prasowy MSZ Paweł Wroński podczas konferencji prasowej w Brukseli. Minister poinformował, że pomnik zamordowanych polskich więźniów w Miednoje został zdewastowany

Rosjanie zdewastowali pomnik zamordowanych polskich jeńców w Miednoje

Minister Radosław Sikorski poinformował, że pomnik zamordowanych polskich jeńców w Miednoje został zdewastowany. – Nie zrobili tego wandale, zrobiły to władze kompleksu cmentarnego na polecenie lokalnej prokuratury, a więc na polecenie państwa rosyjskiego – powiedział Sikorski. – To niedopuszczalne ingerowanie Rosji w prawdę historyczną.

Miejskie inwestycje pod nowym szyldem. Powstanie Zarząd Inwestycji Miejskich

Miejskie inwestycje pod nowym szyldem. Powstanie Zarząd Inwestycji Miejskich

1 sierpnia w Lublinie zacznie funkcjonować Zarząd Inwestycji Miejskich. Nowa jednostka organizacyjna przejmie zadania dotychczasowego Wydziału Inwestycji i Remontów. Jaki jest cel tej zmiany?

Meldunek, flaga i odznaczenia. Dzień Strażaka w Zamościu

Meldunek, flaga i odznaczenia. Dzień Strażaka w Zamościu

Do tego wyróżnienia oraz akty nadania wyższych stopni służbowych. A cztery jednostki OSP z tereny powiatu zamojskiego dostały decyzję o ponownym włączeniu do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego – tak wyglądał Dzień Strażaka w KM PSP Zamość.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium