Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

15 maja 2019 r.
13:49

Sposoby na zdrowe i piękne nogi

0 3 A A

Nasze nogi nie mają łatwego życia. Przeciążone, bywają narażone na wiele problemów, jak np. opuchlizna, obrzęki, uczucie ciężkości oraz żylaki. Te ostatnie są coraz częściej pojawiającym się problemem wśród kobiet i mężczyzn. Żylaki nóg uwielbiają pojawiać się u osób, które prowadzą bierny tryb życia, gdyż brak ruchu sprzyja zastojom krwi w żyłach, co osłabia ich ściany. Bardzo często „atakują” osoby wykonujące pracę w pozycji stojącej lub siedzącej oraz kobiety z zamiłowaniem do obuwia na bardzo wysokim obcasie. Ryzyko rozwoju chorób żył powierzchniowych nóg wzrasta w okresie menopauzy oraz w przypadku znacznej nadwagi. Nie bez powodu lekarze biją na alarm i zachęcają nas do dbania o krążenie, zanim pojawią się pierwsze oznaki wskazujące na problem z nogami. Chcąc cieszyć się ładnymi nogami bez szpecących je żylaków, należy zadbać o odpowiednią profilaktykę. Nie jest ona ani trudna, ani czasochłonna.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zdrowe nogi? Przede wszystkim profilaktyka

Jak zapobiegać żylakom? To prostsze niż ci się wydaje. Musisz tylko wprowadzić kilka istotnych zmian w swoim życiu. Bez aktywności fizycznej żyły nie będą sprawne, a co za tym idzie – bez odpowiedniej dawki ruchu każdego dnia, twoje nogi nie będą ani zdrowe, ani tym bardziej ładne. Czasami wystarczy naprawdę niewiele, jak chociażby 30 minutowy spacer, jazda na rowerze, czy wchodzenie po schodach zamiast przejażdżki windą. Jeśli to tylko możliwe, wpisz w codzienny harmonogram poranną gimnastykę. Nie musi trwać ona długo. Ważne, aby pobudziła cały układ krążenia. Pracujesz w ciągłej pozycji siedzącej lub stojącej? Unikaj długiego bezruchu. Raz na jakiś czas zrób sobie krótką przerwę i rozruszaj nogi. Przejdź się lub wykonaj proste ćwiczenia, np. krążenie stopami i prostowanie podudzi.

Nie bez znaczenia jest także noszenie odpowiedniej odzieży. Ta zbyt ciasna, pogłębia zastoje żylne i utrudnia odpływ krwi, dlatego zawsze wybieraj luźniejsze ubrania. Ważna jest też walka z nadwagą. Osoby otyłe częściej cierpią na niewydolność żylną. Unikaj gorących kąpieli, intensywnego opalania, palenia tytoniu, które powoduje stwardnienie i zwężenie naczyń krwionośnych, częstego spożywania alkoholu, noszenia butów na wysokim obcasie, noszenia bardzo obcisłych skarpet, rajstop i podkolanówek. Dbaj o to, aby twoje nogi zawsze miały komfortową pozycję. Gdy siedzisz, nie zakładaj nogi na nogę. Odpoczywaj i śpij z lekko uniesionymi nogami. A jeśli zaobserwujesz niepokojące objawy mogące świadczyć o żylakach, np. ból i drętwienie nóg, obrzęki, zmiany skórne, koniecznie udaj się do specjalisty – flebologa, który postawi diagnozę i dobierze optymalny plan leczenia.

Niewydolność żylna – żylaki

 

Żylaki na nogach to nie tylko defekt kosmetyczny. To również problem zdrowotny powodujący silny dyskomfort. Nieleczone i zaawansowane mogą prowadzić do przykrych powikłań, a także zwiększać ryzyko pojawienia się zapalenia żył powierzchownych. Czym są żylaki nóg? To nic innego, jak przewlekła niewydolność żylna, która objawia się widocznymi przez powłoki skórne wypukłościami, zgrubieniami i przebarwieniami żył. Żylaki na nogach powstają na skutek upośledzenia drożności naczyń żylnych i wzrostu ciśnienia hydrostatycznego w ich świetle.

Skąd pewność, że to żylaki? Poznaj objawy

Żylaki nie przebiegają bezobjawowo, dzięki czemu trudno je przeoczyć. Wszystko zaczyna się niewinnie, od uczucia ciężkości nóg pod koniec dnia. Z czasem zaczynają dokuczać bóle w okolicy kostek, następnie wewnątrz łydki w czasie stania lub siedzenia, a także uporczywe nocne skurcze. Później pojawia się tzw. zespół niespokojnych nóg i mrowienie kończyn. Czasami pojawia się tzw. chromanie żylne, czyli ból występujący podczas chodzenia, który świadczy o niedrożności żył głębokich goleni. W późniejszej fazie żylaków pojawiają się widoczne zmiany w postaci pajączków, a następnie niebiesko zabarwione poszerzone naczynia powierzchowne. Zauważalny jest także obrzęk nóg – początkowo odwracany i ustępujący po odpoczynku, a z czasem sprężysty i nieustępujący.

Żylaki nóg – diagnostyka

 

Specjalnością zajmującą się chorobami układu żylnego jest flebologia. Co za tym idzie, w celu zdiagnozowania problemu, należy udać się do lekarza specjalisty – flebologa. To on przeprowadzi różne testy i badania, których celem jest ocena stopnia zaawansowania choroby. Podstawowym badaniem jest USG Doppler, pozwalające zidentyfikować nieprawidłowo funkcjonujące zastawki żylne. Dopiero na podstawie tego badania oraz przeprowadzonej konsultacji, lekarz może zaproponować odpowiednią metodę leczenia.

Jak przebiega leczenie żylaków nóg?

 

Skuteczne leczenie żylaków obejmuje metody zachowawcze i chirurgiczne. To, jaka metoda zostanie przez lekarza zastosowana, zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania żylaków i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Trzeba w tym miejscu podkreślić, że farmakoterapia nie odgrywa zasadniczej roli w leczeniu żylaków, gdyż nie prowadzi do ich likwidacji. Nie jest jednak całkowicie zbędna. Odpowiednio dobrane leki mogą przeciwdziałać zastojom limfatycznym, poprawiać napięcie ścian żylnych i wspomagać leczenie stanów zapalnych. Niektóre leki stosowane w leczeniu żylaków dodatkowo poprawiają przepływ krwi oraz niwelują uczucie ciężkości nóg. Zazwyczaj powodem ich stosowania jest złagodzenie nieprzyjemnych objawów towarzyszących żylakom kończyn dolnych. Leczenie chirurgiczne stosowane jest najczęściej w bardziej zaawansowanych stadiach niewydolności żylnej. Operacja żylaków to rozwiązanie stosowane u pacjentów, u których występują powikłania związane z żylakami – stany zapalne, niegojące się owrzodzenie, czy silne bóle uniemożliwiające normalne funkcjonowanie.

Leczenie żylaków – inne metody

Metodą wykorzystywaną przy drobnych naczyniach i żyłkach siatkowatych jest skleroterapia. Polega ona na podaniu do chorego naczynia specjalnego preparatu, który działając na ścianę naczynia powoduje jego zamknięcie. Zabieg jest praktycznie bezbolesny i trwa nie więcej niż 15 minut. Inną metodą zabiegową jest laserowe usuwanie żylaków. Tego typu rozwiązanie cieszy się dużą popularnością i z powodzeniem może być wykonane w gabinecie dermatologicznym. Należy mieć jednak na uwadze, że zarówno skleroterapia, jak i metoda laserowa stosowane są głównie w leczeniu drobnych żylaków lub uzupełniająco po usunięciu dużych pni żylnych. Innowacyjnym, jednocześnie minimalnie inwazyjnym zabiegiem jest klejenie żył, np. metodą VenaSeal. Pozwala on pozbyć się uciążliwych dla pacjenta żylaków i tym samym przywraca komfort życia. Zabieg polega na zamknięciu światła żylaka za pomocą medycznego kleju, który przy użyciu specjalnego aplikatora zostaje wprowadzony do wnętrza naczynia. Przewaga tego typu metody leczenia polega m.in. na szybkich rezultatach i szybkim powrocie do codziennych aktywności, a także braku rozległego znieczulenia podczas zabiegu. Inną – równie nowoczesną metodą leczenia żylaków jest zabieg przy użyciu pary wodnej SVS. Za pomocą tego sposobu leczenia można dotrzeć zarówno do tych największych, jak również najmniejszych i najbardziej krętych żylaków.

Ile to kosztuje?

 

Usuwanie żylaków nowoczesnymi metodami jest niezwykle skuteczne i bezpieczne, a przede wszystkim gwarantuje szybki powrót do normalnego funkcjonowania. Decydując się na nie, trzeba liczyć się z nieco wyższymi kosztami. O ile popularne metody leczenia, jak skleroterapia to koszt rzędu kilkuset złotych, o tyle za innowacyjne rozwiązania należy zapłacić już kilka tysięcy złotych. Nie każdego stać na to, aby od razu wydać tyle pieniędzy. Całe szczęście istnieje dziś coś takiego, jak leczenie na raty. To doskonałe i bardzo wygodne rozwiązanie dla osób, które chcą wybrać nowocześniejsze leczenie, a jednocześnie nie chcą gwałtownie nadwyrężyć domowego budżetu. Decydując się na kredyt na leczenie, nie warto korzystać z usług banku. O wiele lepszym rozwiązaniem jest wybór firmy zajmującej się wyłącznie finansowaniem usług medycznych. Obecnie numerem jeden w Polsce jest firma MediRaty. To właśnie dzięki niej można rozłożyć leczenie na wygodne raty i spłacać je w odpowiedniej dla nas formie. MediRaty to przede wszystkim 100% bezpieczeństwa, minimum formalności, brak wstępnych opłat i najniższe oprocentowanie. Co ważne, w sytuacji, gdy pacjent korzysta z programu MediRaty koszty leczenia mogą być rozłożone na 12, 24, 36, 48 lub 60 rat w zależności od jego indywidualnych preferencji.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nie ma mocnych na Orlen Oil Motor! [zdjęcia kibiców]
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Nie ma mocnych na Orlen Oil Motor! [zdjęcia kibiców]

Kibice przy Al. Zygmuntowskich tym razem mogli trochę narzekać na nudę. Ich pupile szybko rozstrzygnęli kolejny mecz i znowu wysoko pokonali rywali. Tym razem Orlen Oil Motor Lublin wygrał z Apatorem Toruń 53:37. Każdy kibic chciałby jednak mieć takie powody do narzekania. Sprawdźcie, jak w piątkowy wieczór wyglądały trybuny.

Apator Toruń też rozbity. Trzeci mecz i trzecie wysokie zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Apator Toruń też rozbity. Trzeci mecz i trzecie wysokie zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin [zdjęcia, wideo]

Orlen Oil Motor Lublin się nie zatrzymuje. Choć show na torze Best Auto przy Alejach Zygmuntowskich skradł w piątkowy wieczór Emil Sajfutdinow, to jego występ dla kibiców gości był tym z cyklu na otarcie łez. Lubelskie „Koziołki” wygrały 53:37, a goście na 15. gonitw byli górą w zaledwie dwóch.

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]
RELACJA NA ŻYWO
galeria

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]

Po wysokim domowym zwycięstwie nad ebut.pl Stalą Gorzów Orlen Oil Motor Lublin po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. O godzinie 20.30 lubelski Koziołki podejmą Anioły z Torunia

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. W piątkowym (26 kwietnia) spotkaniu w siedzibie Urzędu Miasta Lublin udział wzięli dyrektorzy szkół, nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy i psycholodzy, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą

Rockowy Beret
foto
galeria

Rockowy Beret

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z Beretu w rockowym klimacie lat 80's! T.Love, Elektryczne Gitary, Kazik i Kult, Lady Pank itd. – tak pokrótce można streścić listę rockowych zespołów, przy których bawili się goście. Zobaczcie, jak się bawił Lublin!

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa
ZDJĘCIA
galeria

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa

Absolwenci Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie odebrali dziś świadectwa ukończenia szkoły. I choć matura już za kilka dni, kończą szkołę z pozytywnym nastawieniem i nadzieją na dobry wynik z egzaminu dojrzałości.

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Po perypetiach w sokolim gnieździe na Wrotkowie myśleliśmy że zapanowała sielanka. Niestety w piątek po południu znaleziono Czarta. Ptak padł, ornitolodzy podejrzewają otrucie.

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

Michał Szabelski, pracujący do tej pory na stanowisku zastępcy dyrektora ds. Finansów i Rozwoju Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie został nowym dyrektorem placówki.

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega
ALERT POGODOWY

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega

W piątek termometry w województwie lubelskim przekroczyły barierę 10 stopni Celsjusza. Jednak w nocy pogoda się zmieni i nadejdą przygruntowe przymrozki.

Liczba Polaków zwiększyła się o 24
galeria

Liczba Polaków zwiększyła się o 24

W piątek w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda wręczył obywatelstwa. Wśród nich jest czworo dzieci.

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)
film

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)

26 kwietnia 1986 roku do eksplozji i zniszczenia reaktora nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Przy usuwaniu skutków katastrofy z narażeniem życia pracowali Likwidatorzy, I to im poświęcona jest polska gra Chornobyl Liquidators.

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

W sobotę MKS FunFloor zmierzy się na wyjeździe z MKS URBiS Gniezno. To jedno z kluczowych spotkań w wyścigu o srebrny medal.

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Gmina Krasnystaw: 66-letnia kobieta padła ofiarą oszustów. Jeden podawał się za prokuratora, drugi za policjanta. Obaj wmawiali jej udział w policyjnej akcji.

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Dywersanci planowali szturm i zamach terrorystyczny w pobliżu jednego z zakładów produkcyjnych w Lublinie – to główny punkt ćwiczeń żołnierzy z 21 Lubelskiego Batalionu Lekkiej Piechoty z Lublina.

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Od 24 kwietnia mieszkańcy Białej Podlaskiej mogą korzystać z aplikacji do zamawiania przejazdów taksówkowych

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium