Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

8 grudnia 2022 r.
15:13

Marszałek chce odwołać dyrektora najlepszego szpitala w województwie

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 5 A A
Adam Chodziński kieruje bialskim szpitalem od listopada 2019 roku
Adam Chodziński kieruje bialskim szpitalem od listopada 2019 roku (fot. Ewelina Burda)

Ważą się losy Adama Chodzińskiego. Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego może stracić stanowisko, bo marszałek województwa lubelskiego stracił do niego zaufanie m.in. wskutek pogorszenia sytuacji finansowej placówki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To główny zarzut Urzędu Marszałkowskiego, któremu podlega bialski szpital. Wiadomo już, że ten rok zakończy się ze stratą na poziomie 10 mln zł. Tymczasem, od bardzo dawna WSzS mógł się chwalić dobrą kondycją finansową i był stawiany jako wzór dobrego zarządzania w województwie lubelskim, również przez marszałka Jarosława Stawiarskiego (PiS). W ubiegłym roku, placówka zanotowała 7,4 mln złotych zysku, najwięcej z wszystkich podmiotów leczniczych podległych województwu. Wśród nich, cztery były na minusie, a Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej ma aż 179 mln zł długu.

W piśmie skierowanym do bialskiej rady miasta, która zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym powinna wyrazić zgodę na „rozwiązanie z radnym stosunku pracy”, wicemarszałek Michał Mulawa (PiS) wskazuje m.in., że wzrost przychodów z działalności podstawowej w trzech kwartałach tego roku nie pozwolił na pokrycie generowanych zwiększonych kosztów działalności operacyjnej. A to z kolei przekłada się na ujemny wynik finansowy ze sprzedaży usług medycznych. Poza tym, Mulawa zauważa, że na dzień 30 września, w porównaniu z rokiem poprzednim, koszty wynagrodzeń wzrosły o ponad 10 mln zł, a kontrakty medyczne o ponad 6 mln zł. Z kolei koszty zużycia materiałów i energii podskoczyły o ponad 4,5 mln zł.

Zdaniem organu nadzoru, dyrektor nie zastosował się też w pełni do wytycznych „Lubelskiej Pełnoprofilowej Ochrony Zdrowia”. Rekomendacją departamentu zdrowia było połącznie określonych stanowisk i komórek organizacyjnych. Tego szef placówki nie uczynił, a zamiast tego, miał utworzyć dodatkowe stanowisko ds. rekrutacji i rozwoju personelu medycznego. Wicemarszałek zauważa, że te zaniechania skutkują brakiem efektywnego wykorzystania potencjału pracowników.

Adam Chodziński: "Będę pracował do końca"

Tymczasem, Adam Chodziński przyznaje, że oficjalnych dokumentów jako dyrektor nie otrzymał z Urzędu Marszałkowskiego. – Jak dotąd, tylko jako miejski radny dostałem informację z biura rady o piśmie pana marszałka w sprawie postawienia na radzie takiego punktu. Dlatego nie wypada mi tego komentować – odpowiada dyrektor, który w miejskiej radzie reprezentuje klub Zjednoczonej Prawicy.

– Póki co pracuję, wypełniam swoją misję i będę pracował aż do końca. Pan marszałek oczywiście ma prawo podjąć takie decyzje. Ale my staramy się by szpital funkcjonował jak najlepiej – podkreśla szef WSzS.

W wywiadzie dla Katolickiego Radia Podlasie, Chodziński zapewniał niedawno, że placówka utrzymuje płynność finansową, a przyszły rok zapowiada się o wiele lepiej, m.in. z uwagi na 120 proc. poziom wypracowanego ryczałtu i 110 proc. kontraktu z NFZ.

Poseł Dariusz Stefaniuk: "Bialski szpital jest najlepszy w województwie"

Sprawa będzie też omawiana na radzie społecznej szpitala, której przewodniczy poseł Dariusz Stefaniuk (PiS) z Białej Podlaskiej, prywatnie kolega Chodzińskiego.

– Na posiedzeniu rady społecznej przeprowadzimy analizę tego wniosku. Wysłałem jednak pismo do Urzędu Marszałkowskiego z prośbą o odpowiedź na kilka pytań, m.in. dotyczących sytuacji finansowej i kadrowej wszystkich szpitali podległych marszałkowi województwa – zaznacza Stefaniuk. Poseł przewiduje, że w styczniu rada społeczna zaopiniuje wniosek marszałka.

– Pragnę jednak uspokoić czytelników, że bialski szpital nadal jest najlepszym szpitalem w całym województwie lubelskim i jednym z najlepszych w Polsce. Bezpieczeństwo pacjentów, personelu medycznego, a także stabilność finansowa nie są zagrożone–zapewnia parlamentarzysta.

* Adam Chodziński placówką kieruje od listopada 2019 roku. Wygrał wówczas konkurs na to stanowisko, pokonując drugiego kandydata Karola Sudewicza. Rozpisano go po tym, jak z tej funkcji zrezygnował poprzedni dyrektor Dariusz Oleński, który Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym kierował przez 15 lat. Przez ten czas wyprowadził placówkę z długów i od 2005 roku utrzymywała ona dodatni wynik finansowy. Wówczas szpital znacznie powiększył też swój majątek trwały – z 15 do 113 mln zł.

Chodziński to m.in. absolwent bialskiej filii AWF, skończył też zarządzanie w administracji i samorządzie terytorialnym na SGH. W poprzedniej kadencji był zastępcą byłego prezydenta Białej Podlaskiej, a obecnie posła Dariusza Stefaniuka (PiS).

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
adrianekbp / 9 grudnia 2022 r. o 09:53
Najlepszy szpital w województwie?? Śmiech na sali. Czy to artykuł sponsorowany? Bardzo dobra decyzja Pana Marszałka, można by rzec NARESZCIE! Skończy się może tworzenie sztucznych etatów, niech Pan Dyrektor pochwali się ile osób zatrudnił od początku swojej kadencji....wynik finansowy nie bierze się z niczego. A o innych jego dokonaniach też nie można zapominać... Autorka tekstu już zapomniała jak jeszcze nie dawno pisała o pożarze w szpitalu?? A Gdzie jest właśnie artykuł o przyczynach tego pożaru?? W covidzie jak Pan Dyrektor pojechał do SPA do zamku na Mazury i pisał o tym na jedynce FAKT -też na dzienniku wschodnim cisza....
Najlepszy szpital w województwie?? Śmiech na sali. Czy to artykuł sponsorowany? Bardzo dobra decyzja Pana Marszałka, można by rzec NARESZCIE! Skończy się może tworzenie sztucznych etatów, niech Pan Dyrektor pochwali się ile osób zatrudnił od początku swojej kadencji....wynik finansowy nie bierze się z niczego. A o innych jego dokonaniach też nie można zapominać... Autorka tekstu już zapomniała jak jeszcze nie dawno pisała o pożarze w szpitalu?? A Gdzie jest właśnie artykuł o przyczynach tego pożaru?? W covidzie jak Pan Dyrektor pojechał do ... rozwiń
Avatar
kupiec / 8 grudnia 2022 r. o 18:01
Prośba do Redakcji. Dopytajcie Państwo przewodniczącego Rady WSzS, czy te pytania do marszałka to samodzielna inicjatywa czy może rady, która jeszcze nie obradowała . Może trzeba było wykazać minimum ostrożności i poczekać, bowiem rada może też mieć pytania. Swoją drogą to do jakich ocen osoby dyrektora przydadzą się wyniki kilku innych szpitali podległych Marszałkowi Województwa Lubelskiego, jeżeli Urząd Marszałkowski odpowie. Tamte szpitale mają swoich dyrektorów, swoje rady i pracują na własne konto.
Avatar
Boberek666 / 8 grudnia 2022 r. o 17:11
Nie ważne czy dobry czy nie, musi być z piss. POlska w ruinie, acz PO PO nie sądziłem że może być gorzej.
 Przecież Chodziński jest z PiS, kandydował nawet na prezydenta Białej Podlaskiej (i dobrze mu szło, dopóki na dwóch gazach nie został przyłapany), teraz jest radnym PiS. Do tej pory rozpędzony (przez poprzednika, Dariusza Oleńskiego) biznes szpitala jakoś się kręcił ale gdy w imię polityki wypiera się ze szpitala wybitnych lekarzy (Riad Haidar) tylko dlatego, że nie są z PiS, to bez lekarzy żaden szpital nie podziała...
Avatar
Janusz_Paliwas / 8 grudnia 2022 r. o 15:56
Nie ważne czy dobry czy nie, musi być z piss. POlska w ruinie, acz PO PO nie sądziłem że może być gorzej.
Avatar
Sylwesteter_123 / 8 grudnia 2022 r. o 15:29
Mulawa, to ten gdzie jego żona pracuje w PGE? Awans po objęciu władzy przez PiS ***s://***dziennikwschodni.pl/polityka/zona-michala-mulawy-wicemarszalka-z-pis-na-dyrektorskim-etacie-w-panstwowej-spolce,n,1000270264.html To ten sam? ***s://***dziennikwschodni.pl/lublin/taxi-kruk-jak-lubelski-urzad-tlumaczy-sie-z-limuzyny-dla-europoslanki-pis,n,1000310771.html
Avatar
adrianekbp / 9 grudnia 2022 r. o 09:53
Najlepszy szpital w województwie?? Śmiech na sali. Czy to artykuł sponsorowany? Bardzo dobra decyzja Pana Marszałka, można by rzec NARESZCIE! Skończy się może tworzenie sztucznych etatów, niech Pan Dyrektor pochwali się ile osób zatrudnił od początku swojej kadencji....wynik finansowy nie bierze się z niczego. A o innych jego dokonaniach też nie można zapominać... Autorka tekstu już zapomniała jak jeszcze nie dawno pisała o pożarze w szpitalu?? A Gdzie jest właśnie artykuł o przyczynach tego pożaru?? W covidzie jak Pan Dyrektor pojechał do SPA do zamku na Mazury i pisał o tym na jedynce FAKT -też na dzienniku wschodnim cisza....
Najlepszy szpital w województwie?? Śmiech na sali. Czy to artykuł sponsorowany? Bardzo dobra decyzja Pana Marszałka, można by rzec NARESZCIE! Skończy się może tworzenie sztucznych etatów, niech Pan Dyrektor pochwali się ile osób zatrudnił od początku swojej kadencji....wynik finansowy nie bierze się z niczego. A o innych jego dokonaniach też nie można zapominać... Autorka tekstu już zapomniała jak jeszcze nie dawno pisała o pożarze w szpitalu?? A Gdzie jest właśnie artykuł o przyczynach tego pożaru?? W covidzie jak Pan Dyrektor pojechał do ... rozwiń
Avatar
kupiec / 8 grudnia 2022 r. o 18:01
Prośba do Redakcji. Dopytajcie Państwo przewodniczącego Rady WSzS, czy te pytania do marszałka to samodzielna inicjatywa czy może rady, która jeszcze nie obradowała . Może trzeba było wykazać minimum ostrożności i poczekać, bowiem rada może też mieć pytania. Swoją drogą to do jakich ocen osoby dyrektora przydadzą się wyniki kilku innych szpitali podległych Marszałkowi Województwa Lubelskiego, jeżeli Urząd Marszałkowski odpowie. Tamte szpitale mają swoich dyrektorów, swoje rady i pracują na własne konto.
Avatar
Boberek666 / 8 grudnia 2022 r. o 17:11
Nie ważne czy dobry czy nie, musi być z piss. POlska w ruinie, acz PO PO nie sądziłem że może być gorzej.
 Przecież Chodziński jest z PiS, kandydował nawet na prezydenta Białej Podlaskiej (i dobrze mu szło, dopóki na dwóch gazach nie został przyłapany), teraz jest radnym PiS. Do tej pory rozpędzony (przez poprzednika, Dariusza Oleńskiego) biznes szpitala jakoś się kręcił ale gdy w imię polityki wypiera się ze szpitala wybitnych lekarzy (Riad Haidar) tylko dlatego, że nie są z PiS, to bez lekarzy żaden szpital nie podziała...
Avatar
Janusz_Paliwas / 8 grudnia 2022 r. o 15:56
Nie ważne czy dobry czy nie, musi być z piss. POlska w ruinie, acz PO PO nie sądziłem że może być gorzej.
Avatar
Sylwesteter_123 / 8 grudnia 2022 r. o 15:29
Mulawa, to ten gdzie jego żona pracuje w PGE? Awans po objęciu władzy przez PiS ***s://***dziennikwschodni.pl/polityka/zona-michala-mulawy-wicemarszalka-z-pis-na-dyrektorskim-etacie-w-panstwowej-spolce,n,1000270264.html To ten sam? ***s://***dziennikwschodni.pl/lublin/taxi-kruk-jak-lubelski-urzad-tlumaczy-sie-z-limuzyny-dla-europoslanki-pis,n,1000310771.html
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Górnik Łęczna - Legionovia Legionowo 2:2. Dali szansę klubowej młodzieży

Górnik Łęczna - Legionovia Legionowo 2:2. Dali szansę klubowej młodzieży

Górnik Łęczna w piątek poza sparingiem z Motorem Lublin zmierzył się jeszcze z Legionovią Legionowo. Skład desygnowany do gry przeciwko ekipie z trzeciej ligi zagrał na remis 2:2, a jedną z bramek dla zielono-czarnych strzelił 15-letni Michał Wachowicz

Studniówka Międzynarodowego Liceum Ogólnokształcącego im. Paderewskiego w Lublinie. Zdjęcia
galeria

Studniówka Międzynarodowego Liceum Ogólnokształcącego im. Paderewskiego w Lublinie. Zdjęcia

Uczniowie kolejnej szkoły ponadpodstawowej w Lublinie zaczęli odliczanie do matury. To LO Paderewski.

Włodzimierz Czarzasty twardo. Liderzy Lewicy chcą dymisji Przemysława Czarnka

Włodzimierz Czarzasty twardo. Liderzy Lewicy chcą dymisji Przemysława Czarnka

Lider Nowej Lewicy zaapelował do całej opozycji o przedyskutowanie zgłoszenia wotum nieufności wobec ministra Przemysława Czarnka. Chodzi o aferę dotyczącą milionowych dotacji dla organizacji pozarządowych związanych z PiS na zakup nieruchomości. Jednocześnie Włodzimierz Czarzasty poinformował o porozumieniu z prezydentem Lublina.

Demolka w meczu na szczycie. MKS Funfloor rozbity w Lubinie 24:38

Demolka w meczu na szczycie. MKS Funfloor rozbity w Lubinie 24:38

Nie było niespodzianki w meczu na szczycie PGNiG Superligi kobiet. Zdecydowany lider tabeli nie miał najmniejszych problemów z pokonaniem drugiej drużyny. Wyrównana walka toczyła się tak naprawdę przez 10 minut. Od stanu 5:5 Zagłębie Lubin zdobyło jednak sześć bramek z rzędu i już do przerwy prowadziło aż 19:9. Ostatecznie „Miedziowie” rozbiły MKS FunFloor 38:24.

Balony, wstęga i ksiądz. Tak otwarto pracownię komputerową w LO w Lublinie. Zdjęcia
galeria

Balony, wstęga i ksiądz. Tak otwarto pracownię komputerową w LO w Lublinie. Zdjęcia

W V Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie powstały dwie nowe pracownie informatyczne. Uczniowie mają do dyspozycji 36 stanowisk komputerowych.

Światowy Dzień Mokradeł czyli na UMCS nie tylko naukowo o bagnach. Zdjęcia
galeria

Światowy Dzień Mokradeł czyli na UMCS nie tylko naukowo o bagnach. Zdjęcia

Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS w Lublinie już po raz szósty wiązł udział w Światowym Dniu Mokradeł. Święto było okazją do przedstawienia globalnej akcji edukacyjnej, która ukazuje problemy ochrony tych ważnych, a zarazem wyjątkowych dla ludzi i przyrody, ekosystemów.

Lublin będzie dopłacał do in vitro. Miasto szuka kliniki dla 150 par

Lublin będzie dopłacał do in vitro. Miasto szuka kliniki dla 150 par

150 par z Lublina do końca 2025 roku będzie mogło skorzystać z dopłat do zabiegów leczenia niepłodności metodą in vitro. Ratusz ogłosił właśnie konkurs na realizację programu polityki zdrowotnej w tym zakresie.

Kacper Wełniak (Motor Lublin): Zawsze było widać, że Kuba Kiwior ma wielki potencjał

Kacper Wełniak (Motor Lublin): Zawsze było widać, że Kuba Kiwior ma wielki potencjał

Rozmowa z Kacprem Wełniakiem, nowym napastnikiem Motoru Lublin

To może być hit. "Nowy wspaniały świat". W sobotę premiera w teatrze im. Osterwy
galeria

To może być hit. "Nowy wspaniały świat". W sobotę premiera w teatrze im. Osterwy

W sobotę, 4 lutego o godz. 19 na deskach Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie zadebiutuje spektakl „Nowy wspaniały świat” w reżyserii Piotra Ratajczaka. To adaptacja słynnej powieści Aldousa Huxleya.

Startuje nowy cykl spacerów po Lublinie. Gdzie i jak kupić bilety
4 lutego 2023, 0:00

Startuje nowy cykl spacerów po Lublinie. Gdzie i jak kupić bilety

Startuje kolejna edycja cyklu spacerów organizowanych przez Lokalną Organizację Turystyczną Metropolia Lublin. Mieszkańcy i turyści będą mogli odkrywać uroki Lublina z przewodnikami.

Padwa Zamość zaczyna domowy maraton

Padwa Zamość zaczyna domowy maraton

Po raz pierwszy w tym roku kibice w Zamościu będą mieli okazję zobaczyć swoich pupili w akcji. KPR Padwa podejmie w sobotę MKS Wieluń. Początek meczu zaplanowano na godz. 18.

Lublin wystąpi w dwóch produkcjach Netflixa. Jedna z nich to remake „Znachora”. Zdjęcia
galeria

Lublin wystąpi w dwóch produkcjach Netflixa. Jedna z nich to remake „Znachora”. Zdjęcia

Za dwa tygodnie premierę będzie miał „Dziewczyna i kosmonauta”. To serial Netflixa, do którego sceny powstawały w Lublinie. Trwają też prace nad nową wersją „Znachora”.

Takiego Lublina nie widzieliście. Najlepsze zdjęcia w konkursie turystycznym
galeria

Takiego Lublina nie widzieliście. Najlepsze zdjęcia w konkursie turystycznym

Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna po raz VI zorganizowała konkurs fotograficzny #LublinTravel. Znamy jego zwycięzców.

Rozgrywki Powiatowej Amatorskiej Ligi Futsalu mają za sobą przedostatnią serię spotkań

Rozgrywki Powiatowej Amatorskiej Ligi Futsalu mają za sobą przedostatnią serię spotkań

Nadal nie znamy mistrza w Olimp Lidze Oldbojów. Od kilku tygodni lider Progres Lublin prowadzi korespondencyjny pojedynek z obrońcami tytułu czyli Dywanami Łuszczów.

Ostrzeżenie IMGW dla lubelskiego. To będzie trudna noc

Ostrzeżenie IMGW dla lubelskiego. To będzie trudna noc

IMGW wydali alert pogodowy dla 14 powiatów województwa lubelskiego. Chodzi o sytuację w nocy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!