Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

16 stycznia 2022 r.
16:39

Walka o stopnie na półrocze i zmiany w edukacji

6 1 A A
(fot. Piotr Michalski)

Większość ocen na pierwszy semestr jest już wystawionych. 31 stycznia kończy się półmetek roku szkolnego. Co czeka uczniów później?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To było w miarę spokojne półrocze. Zdalna nauka w całym kraju trwała zaledwie sześć dni w okresie świąteczno-noworocznym. Na kwarantannę trafiały najczęściej tylko pojedyncze klasy. Całe szkoły przechodziły na zdalne nauczanie już nieco rzadziej. Chociaż tak spokojnie wyglądało to tylko z punktu widzenia uczniów.

Zbyt późno

W najgorszej sytuacji byli dyrektorzy i pracownicy szkół, którzy po każdym stwierdzonym zakażeniu koronawirusem w placówce musieli wprowadzać do systemu dziesiątki danych i podejmować decyzje, które nie zawsze spotykały się z pozytywnym odzewem.

Rodzice denerwowali się, że zamiast zostać poinformowani przez sanepid o tym, że ich dziecko trafia na kwarantannę dostawali bardzo ogólną informację ze szkoły i to kierowaną nie do nich osobiście, ale do wszystkich. Denerwowali się też, że informacje przekazywane są zbyt późno.

– Pocztą pantoflową wieczorem dostałam informację, że jeden z nauczycieli jest chory i będziemy przechodzić na zdalne. Rano to samo usłyszałam w szatni odprowadzając dziecko. Nikt mi nie powiedział, żeby go nie zostawiać. Dopiero jak dojechałam do pracy był telefon, że zaczęła się kwarantanna i trzeba syna jak najszybciej zabrać do domu – opowiadała w listopadzie jedna z naszych czytelniczek. Dyrektor szkoły tłumaczył, że nie może informować o zakażeniach z wyprzedzeniem, kiedy procedura dopiero trwa i nie ma ostatecznej decyzji kto i na ile na kwarantannę trafi.

Kwarantanna jak ferie

Najspokojniej do sytuacji podchodzili uczniowie.

– W sumie zdalne u mnie w klasie w tym semestrze to były dwa tygodnie – mówi Klaudia, uczennica ogólniaka z Lublina. – W tym roku jest spokojnie i bez stresu. Ani same zakażenia, ani przejście na zdalną naukę nie robią już na nas żadnego wrażenia. Tyle czasu to się człowiek do tego przyzwyczaił.

Tylko czasami jest zazdrość, że jakaś klasa przeszła na kwarantannę i przez to nie mają klasówek, a my mamy przed sobą trudny tydzień, bo jest dużo sprawdzianów. Przynajmniej ja traktuję kwarantanny i zdalne nauczanie jak takie małe ferie. Nie trzeba się tyle uczyć i można dłużej pospać.

– Nasza klasa była w tym semestrze dwa razy na kwarantannie. Raz tydzień, a raz dwa tygodnie prawie. Wtedy były zdalne lekcje i było bardzo spokojnie, bo nauczyciele nie chcą robić zdalnych sprawdzianów i nic się nie dzieje. Potem sprawdziany były w szkole, ale ja znów miałem spokój, bo pod koniec kwarantanny też zachorowałem i zostałem w domu. Jeszcze więcej wolnego miał mój brat. Nie był chory, ale jak ja zachorowałem to też poszedł na kwarantannę i ona mu się skończyła dopiero tydzień po mojej chorobie czyli prawie miesiąc do szkoły nie chodził – opowiada uczeń jednej z lubelskich podstawówek. Dodaje, że w podobnej sytuacji było wielu jego kolegów. Żadnemu taki „przerywany” sposób nauki nie przeszkadza.

Średnia

Ten semestr kończy się 31 stycznia. W wielu szkołach propozycje ocen na koniec semestru wystawiono już przed świętami, a w tym momencie kończy się wystawianie ocen ostatecznych.

– Wszystko już mam. Dla mnie jest dobrze, ale moi rodzice nie są zadowoleni. Liczyli, że będę miał większą średnią, bo w tym roku kończę podstawówkę i od stopni na świadectwie zależeć też będzie do jakiej szkoły się dostanę. Może w przyszłym semestrze będzie lepiej – mówi Jakub.

– Ja mam jeszcze kilka dni i to jest dla mnie najgorszy okres. Dużo mnie w szkole nie było, bo albo miałem gorączkę i musiałem zostać w domu, albo kasłałem. Nie czułem się chory ale mając takie objawy do szkoły chodzić przez ten covid nie wolno i ominęło mnie dużo klasówek.

Mam za mało stopni i teraz muszę dużo rzeczy zaliczać na raz – słyszymy od licealisty Piotra. – Moja mama mówi, że i tak powinienem się cieszyć, że mam bardzo wyrozumiałych nauczycieli. Ciągle mówi, że jak ona chodziła do szkoły to nikt by nie uwierzył, że takie chodzenie w kratkę to nie są wagary i unikanie nauki. W sumie to dobrze, że czasy się zmieniły i nikt nie robi nam problemów.

Ferie, ferie i po feriach

Uczniowie w naszym województwie rozpoczną ferie zimowe dopiero w połowie lutego.

– O ile nic się nie zmieni – śmieje się mama trójki uczniów. – Różni politycy zapewniają, że ferie odbędą się normalnie i szkoły nie będą w tym roku zamykane, ale jak słyszy się, że przygotowujemy się nawet do 100 tys. nowych zakażeń dziennie to wiem, że może być różnie. Dlatego u nas w rodzinie nie planujemy wyjazdów. Chyba bezpieczniej będzie pozostać w domu. Dzieci tu też mogą chodzić na lodowisko czy basen.

Zmiany, zmiany, zmiany

Lex Czarnek, czyli zmiany w prawie oświatowym. Sejm przyjął w ubiegłym tygodniu zmiany w ustawie, które mają wzmocnić rolę kuratora oświaty oraz jego nadzór nad organizacjami zewnętrznymi chcącymi przeprowadzać zajęcia dodatkowe w szkołach.

Wciąż nie wiadomo, co z podwyżkami dla nauczycieli. ZNP zaproponowało, by od 1 stycznia 2022 roku zwiększyć o 700 zł kwotę bazową (zamrożoną od dwóch lat), co pociągnęłoby za sobą automatycznie podwyżki dla wszystkich nauczycieli. Związkowcy chcą też powiązania wynagrodzenia z tym przeciętnym w gospodarce. Ministerstwo edukacji ma inny pomysł zmian. To m.in. podwyższenie tzw. godzin tablicowych o 4 godziny (z 18 do 22) z wyjątkiem nauczycieli przedszkoli; czy wprowadzenie zobowiązania nauczycieli zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy „do bycia dostępnym” dla uczniów i rodziców w szkole (w wymiarze 8 godzin tygodniowo dla nauczycieli realizujących obowiązkowy wymiar zajęć do 25 godzin w tygodniu, 3 godzin dla realizujących powyżej 25 godzin, 2 godzin dla nauczycieli przedszkoli i praktycznej nauki zawodu).

Szykują się zmiany dotyczące odpowiedzialności karnej dyrektora szkoły. Chodzi o rozszerzenie kręgu osób, którym za niedopełnienie obowiązków lub przekroczenie uprawnień w związku z opieką nad małoletnimi grozi do 3 lat więzienia o osoby kierujące niepubliczną jednostką organizacyjną sprawującą opiekę lub nadzór nad małoletnim.

Od września w szkołach średnich uczniowie mają się uczyć nowego przedmiotu. To HiT, czyli historia i teraźniejszość, który ma zastąpić WOS (w zakresie podstawowym) i będzie obejmował zagadnienia z zakresu wiedzy o społeczeństwie oraz historii najnowszej – dzieje powojenne (od 1945 r. do 2015 r.). Prace nad podręcznikiem do tego przedmiotu mają ruszyć już w lutym. Wtedy też ma zostać wydane rozporządzenie z nową podstawą programową.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Cebula będzie królować w Urzędowie 
Patronat Dziennika Wschodniego

Cebula będzie królować w Urzędowie 

Nie masz planów na niedzielę? A lubisz cebulę i dobre jedzenie? Koniecznie zajrzyj do Urzędowa na cebulową biesiadę po urzędowsku

Świdnik w żałobie. Nie żyje radny powiatowy i wieloletni dyrektor I LO

Świdnik w żałobie. Nie żyje radny powiatowy i wieloletni dyrektor I LO

To wielka strata dla świdnickiej społeczności. Po ciężkiej chorobie zmarł Stanisław Stefańczyk, wieloletni dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Broniewskiego w Świdniku, radny obecnej kadencji Rady Powiatu.

Jak bezpiecznie opalać się w wakacje?
WIDEO
film

Jak bezpiecznie opalać się w wakacje?

Chyba wszyscy kochamy wakacje z dużą ilość słońca. Jak się opalać, żeby zachować bezpieczeństwo? Czym właściwie są filtry SPF? Zapraszamy do obejrzenia nowego odcinka "Dziennik dla Zdrowia", w którym dr hab. n. med. prof. UM w Lublinie Joanna Bartosińska odpowiada na wszelkie nurtujące pytania.

Strefa buforowa: jest decyzja. Zakaz od czwartku
GRANICA

Strefa buforowa: jest decyzja. Zakaz od czwartku

Nowe przepisy wprowadzają zakaz przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej. Strefa buforowa będzie obowiązywać co najmniej 90 dni.

Wypadek, siostrzenica, kaucja. Prawdziwe były tylko pieniądze, która straciła 75-latka
OSZUSTWO

Wypadek, siostrzenica, kaucja. Prawdziwe były tylko pieniądze, która straciła 75-latka

We wtorek w godzinach wieczornych do 75-letniej mieszkanki powiatu tomaszowskiego zadzwoniła kobieta podająca się za jej siostrzenicę. Rozpaczliwym głosem tłumaczyła, że miała bardzo poważny wypadek drogowy i potrzebuje kilkadziesiąt tysięcy złotych na kaucję, w przeciwnym razie zostanie zatrzymana przez policję.

Finał konkursu w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim
EKO
galeria

W tych szkołach znają się na laniu wody

Pokazaliśmy, w jaki sposób dbać o tę wodę, bo ona jest w naszym życiu bardzo ważna – podkreśla Justyna Kramarczuk ze Szkoły Podstawowej im. Marty z Budnych Łosiowej w Niemcach. To jedna z 39 szkół, które wzięły udział w trzeciej edycji projektu edukacyjnego „Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie”.

Przedstawiamy realne zastosowanie pomostów roboczych w praktyce. Sprawdź!

Przedstawiamy realne zastosowanie pomostów roboczych w praktyce. Sprawdź!

Śmiało możemy zaryzykować stwierdzenie, że dobrej klasy pomosty robocze są niezbędne wszędzie tam, gdzie konieczne jest wykonywanie zadań na różnego rodzaju wysokościach. Mówimy tutaj o pracy maksymalnie bezpiecznej, komfortowej oraz funkcjonalnej.

Weź udział w tworzeniu Carnavalu Sztukmistrzów i Re:tradycji
WAKACJE

Weź udział w tworzeniu Carnavalu Sztukmistrzów i Re:tradycji

W wakacje czekają na nas dwa największe festiwale w Lublinie, które przyciągają turystów z całej Polski oraz świata - Carnaval Sztukmistrzów oraz Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Można wziąć udział we współtworzeniu tych imprez zgłaszając się na wolontariusza.

Ruszył kongres Trójmorza w Lublinie
galeria

Ruszył kongres Trójmorza w Lublinie

Samorządowy Kongres Trójmorza to idea, która ma łączyć samorządowców z 13 krajów. W tym roku debata będzie się skupiać między innymi na sztucznej inteligencji, bezpieczeństwie energetycznym oraz kluczowej infrastrukturze.

Zderzenie karetki i osobówki. Jest 4 rannych

Zderzenie karetki i osobówki. Jest 4 rannych

Karetka jadąc na sygnale uderzyła w tył auta osobowego, którego kierowca skręcał w lewo na parking przed sklepem. Cztery osoby trafiły do szpitala.

Budowa obwodnicy Chełma
WIDEO
film

Obwodnica Chełma pędzi, reszta czeka na decyzje w urzędniczej kolejce

Drogowcy modlą się o pogodę i gonią z budową obwodnicy Chełma w ramach drogi S12 oraz drugiej nitki na „19”, omijającej Kock i Wolę Skromowską. Pozostałych 11 odcinków ekspresówek czeka w kolejce na rozpoczęcie budowy.

Doświadczony obrońca zostaje w Górniku Łęczna na kolejny sezon

Doświadczony obrońca zostaje w Górniku Łęczna na kolejny sezon

Górnik Łęczna w środę poinformował, że nową umowę z klubem podpisał doświadczony obrońca Jonathan de Amo

Coraz więcej osób decyduje się na tę formę ogrzewania domów

Sprzęt nie spełniał wymogów i nie trafi na rynek

462 sztuki pomp ciepła nie trafi do obrotu z powodu braku odpowiednich certyfikatów. Za producentów wziął się UOKiK i KAS.

Próbował zabić swojego ojca. Resztę życia może spędzić za kratami

Próbował zabić swojego ojca. Resztę życia może spędzić za kratami

23-latek ranił nożem w gardło swojego śpiącego ojca. Został już tymczasowo aresztowany.

Odwieczny dylemat — wiszący czy stojący uchwyt na papier toaletowy? Podpowiadamy!

Odwieczny dylemat — wiszący czy stojący uchwyt na papier toaletowy? Podpowiadamy!

W każdej toalecie niezależnie od jej stylu i rozmiaru znajduje się uchwyt na papier toaletowy. Choć z pozoru może wydawać się to banalnym zadaniem, w rzeczywistości wybór odpowiedniego uchwytu wiąże się z wieloma dylematami. Najważniejszym z nich jest kwestia sposobu montażu — wiszący czy stojący? Z tego artykułu dowiesz się jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy wyborze idealnego uchwytu na papier toaletowy, a także poznasz wskazówki dotyczące doboru konkretnego modelu do różnych typów łazienek.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium