
Długi weekend majowy to dobra okazja, by wyjechać za miasto. 7 km od granic Lublina powstaje nowy zalew. To część szerszego zagospodarowania malowniczej Doliny Ciemięgi, w której znajduje się również odnowiony zespół pałacowo-parkowy.

W Panieńszczyźnie, tuż obok Jastkowa, powstał nowy zbiornik retencyjny o powierzchni ponad 13 hektarów. Teren ten do lat 60. XX wieku zajmowały stawy, które później osuszono i przekształcono w łąki. Ze względu na podmokły grunt użytkowanie tych terenów było jednak trudne, dlatego w latach 90. całkowicie z nich zrezygnowano. Gmina, szukając lepszego zagospodarowania tego obszaru, zdecydowała się na budowę zbiornika wodnego w dolinie rzeki Ciemięgi. Zalew znajduje się u zbiegu starej drogi krajowej nr 17 oraz drogi powiatowej prowadzącej z Jastkowa do Tomaszowic.
Choć główną funkcją zalewu jest retencja wody, jego charakter ma być również rekreacyjny. Obecnie trwają prace nad utworzeniem multimedialnego centrum przyrodniczo-edukacyjnego z zapleczem sanitarnym i socjalnym oraz platformą widokową do obserwacji lokalnej przyrody. W planach jest również budowa toalet, parkingów, wewnętrznej drogi dojazdowej, ścieżek edukacyjnych i elementów małej architektury, takich jak wiata rowerowa, tor pumptrack, boisko do siatkówki plażowej czy strefa rekreacyjna z miejscami postojowymi dla kamperów.
Wśród przyszłych atrakcji znajdą się również tężnia solankowa, edukacyjna ścieżka dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (w tym niewidomych i słabowidzących), zielone ekrany akustyczne, stanowiska dla wędkarzy oraz platforma zjazdowa prowadząca na plażę. Koszt inwestycji szacowany jest na ponad 7 milionów złotych. Choć kąpiel w zbiorniku jest obecnie zabroniona, działa tu już sauna oraz jacuzzi.
Zespół pałacowo-parkowy
Będąc w okolicy warto odwiedzić zespół pałacowo-parkowy, który znajduje się w okolicach nowego zalewu.
Zabytkowy pałac z XIX wieku wraz z przynależącym do niego ogrodem w stylu angielskim w przeszłości należał do rodziny Budnych. Po II wojnie światowej majątek został przejęty przez państwo, a pałac zaczął pełnić funkcje publiczne – obecnie znajduje się tu urząd gminy Jastków. Kilka lat temu budynek przeszedł gruntowną rewaloryzację i konserwację. Prace budowlane trwały sześć lat i objęły m.in. odnowienie elewacji, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, a także renowację wnętrz – w tym sali balowej, klatki schodowej, pieców kaflowych i podłóg. W otaczającym budynek parku rośnie około 700 drzew, z których wiele liczy sobie ponad sto lat. Zadbano również o infrastrukturę spacerową – powstały ścieżki piesze, molo i fontanna. Dodatkową atrakcję stanowi niewielkie stadko pawi, które można tu spotkać na co dzień.
