Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

20 maja 2018 r.
8:45

Noc Muzeów 2018 w Lublinie. Ile osób odwiedziło muzea? Co było hitem? [zdjęcia]

Autor: Zdjęcie autora agdy
0 4 A A

Tegoroczny hit frekwencyjny – donżon na Zamkowym Wzgórzu. Noc Muzeów była zdecydowanie mniej popularna niż Noc Kultury. – Pewnie duży wpływ miała pogoda – oceniają muzealnicy.  Ale żeby zobaczyć freski w Kaplicy Trójcy Świętej przynajmniej 40 minut w kolejce trzeba było postać

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Noc z soboty na niedzielę wiele osób spędziło wędrując po muzealnych korytarzach i salach oraz zaglądając do galerii. Zgodnie z tradycją, którą zainicjowano w Berlinie w 1997 roku Noc muzeów to okazja do gratisowego zwiedzania i oglądania w niecodziennej porze. W Polsce w tym roku organizowano imprezę w kilkudziesięciu miastach. U nas też.

- Wyciągnęliśmy sąsiadów, tłumacząc, że telewizor im nie ucieknie. Teraz nam dziękują – uśmiecha się Anna Nowicka, która z mężem i trójką znajomych wybrali się na nocne zwiedzanie. – Byliśmy na Zamku, deszcz nas przepłoszył z donżonu a teraz albo CSK albo KUL – zastanawiają się głośno. I dodają, że jak policzyli ile wspólnie zaoszczędzili na biletach wstępu, to im wyszło, że stać ich na kolację gdzieś na mieście. A to dla emerytów istotne. 

- 8 tysięcy zwiedzających, tyle osób nas odwiedziło do godz. 23. Przepiękny był o godz. 19 koncert w Kaplicy Trójcy Świętej ale niestety mogła go wysłuchać ograniczona ilość gości. Później też wpuszczaliśmy grupy zwiedzających, w sumie freski oglądało 60 osób na godzinę – wylicza Dorota Wawryniuk, kierownik działu marketingu i relacji zewnętrznych Muzeum Lubelskiego. – W Muzeum Literackim im. Józefa Czechowicza było około 500 osób, w Dworku Wincentego Pola ponad 250 – dodaje.

Najwięcej osób odwiedziło donżon, bo tam był naturalny przepływ zwiedzających, którzy mijali się na korytarzu by dłuższy czas poświęcić na oglądanie i oczywiście fotografowanie nocnej panoramy miasta. Zaciekawienie budziło pulsujące białe światło, które wiele osób brało za reklamę. Tymczasem z Wzgórza Zamkowego można było dostrzec najwyższą kondygnację Centrum Spotkania Kultur i wyświetlaną na niej pracę Nawera, artysty, który otwierał wystawę w Brain Damage Galery.

W samym Muzeum Lubelskim wiele osób odwiedziło najnowszą ekspozycję, czynną od piątku „Studio/pracownię” Tadeusza Mysłowskiego. Dawna przestrzeń działu rzemiosła została zaaranżowana na nowo i jest przedsmakiem zmian jakie zajdą w całej placówce. Zamek szykuje się do potężnego remontu, ekspozycja będąca próbą prezentacji działań artystycznych Mysłowskiego jest gotowa jako pierwsza. Noc Muzeów była okazją by ją zobaczyć.

- Szliśmy na zamek ale mąż w telefonie zobaczył, że jest po drodze Apteka Muzeum, jak muzeum, to może czynne i weszliśmy – tłumaczy kobieta, która razem z rodziną, dobrze po godz. 23 zwiedzała niewielką placówkę przy ul. Grodzkiej. Przypadkowi goście z zainteresowaniem wysłuchali opowieści o dawnych naczyniach aptecznych, oglądali stare opakowania, wagi, zaglądali do szuflad które kiedyś wypełniały zioła i ingrediencje z których aptekarze robili leki.  – Zwykle miasto to jakoś organizowało a teraz ten przepływ informacji nie działa. Nie było dużo osób, może ze 25 – szacuje Zbigniew Rudzki farmaceuta i kustosz w Aptece Muzeum, który oprowadzał po wnętrzu z minionej epoki.  

Pierwszy raz w Nocy Muzeów brało udział Muzeum KUL. Goście mieli do wyboru zwiedzanie wystawy „Kolekcja Mistrzów Krzysztofa Musiała” albo nocne wędrówki po gmachu uczelni śladami Marii Chomentowskiej i oglądanie ekspozycji  „Praktyczne piękno”.

Wydarzenie zorganizowano także w innych miastach w regionie. Jedną z placówek, która pracowała w nietypowych godzinach było Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Pałacową ekspozycję oraz wystawę „Cień Czasu” w budynku Teatralni poświęconą zegarom słonecznym zwiedziło 1300 osób.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Znamy terminarz Fortuna I Ligi. Kolejny obrońca zostaje w Górniku Łęczna

Znamy terminarz Fortuna I Ligi. Kolejny obrońca zostaje w Górniku Łęczna

Znamy terminarz Fortuna I Ligi na sezon 2023/2024. Już w pierwszej kolejce Górnik Łęczna zagra z beniaminkiem rozgrywek, a w trzeciej serii gier pojedzie na mecz ze spadkowiczem z PKO BP Ekstraklasy

Młode pokolenie na rynku pracy: poszukiwane zawody, szanse i obawy
DZIEŃ KARIERY
galeria

Młode pokolenie na rynku pracy: poszukiwane zawody, szanse i obawy

20-latkom nie brakuje kreatywności, choć odnalezienie się w zawodzie do najłatwiejszych nie zawsze należy. Z pomocą przychodzi Dzień Kariery, który po pandemicznej przerwie zagościł na Akademii Wincentego Pola w Lublinie.

Kino w CK. Diuna, Część druga i spotkanie z Jakubem Majmurkiem
14 czerwca 2024, 18:00

Kino w CK. Diuna, Część druga i spotkanie z Jakubem Majmurkiem

Diuna: Część druga to imponujące widowisko z gatunku science fiction. W najbliższy piątek będzie można obejrzeć tą superprodukcję w kinie lubelskiego Centrum Kultury. A po filmie: dyskusja z udziałem Jakuba Majmurka, krytyka filmowego i publicysty.

Zuzanna Kulińska (numer 99) poprzedni sezon spędziła w Polkowicach

Z drużyny obecnych mistrzyń do byłych mistrzyń. Polski Cukier AZS UMCS ma nową zawodniczkę

W środowy wieczór Polski Cukier AZS UMCS ogłosił kolejny transfer. Tym razem kontrakt z lubelskim zespołem podpisała 23-letnia Zuzanna Kulińska, która sezon 23/24 spędziła w drużynie mistrzyń Polski z Polkowic. Teraz przenosi się jednak do byłych mistrzyń, gdzie ma odgrywać znacznie większą rolę.

Śmiertelny wypadek na terenie Zakładów Azotowych w Puławach

Śmiertelny wypadek na terenie Zakładów Azotowych w Puławach

Dzisiaj w godzinach południowych z wysokości spadł pracownik wykonujący prace dla jednej z firm działających na terenie należącym do Zakładów Azotowych w Puławach. Mimo interwencji ratowników mężczyzna zmarł.

Avia pozytywnym akcentem zakończyła sezon 23/24
film

Trzeba było grać dogrywkę, ale Avia jednak lepsza od Startu Krasnystaw w finale Pucharu Polski

Czwartoligowy Start Krasnystaw napsuł mnóstwo krwi faworyzowanej Avii w finale wojewódzkiego Pucharu Polski. Świdniczanie długo nie mogli znaleźć sposobu na defensywę rywali. Udało się dopiero w dogrywce, kiedy dwie bramki rezerwowego Arkadiusza Maja zapewniły gościom zwycięstwo.

Książki, autorzy i spotkania. Duże targi książki po raz pierwszy w Lublinie
DO CZYTANIA
7 września 2024, 10:00

Książki, autorzy i spotkania. Duże targi książki po raz pierwszy w Lublinie

Książkoholicy z Lublina i okolic nie muszą jechać na Targi książek do Krakowa czy Warszawy. Już we wrześniu taka impreza będzie w Lublinie.

Bajkowy festiwal w Łęcznej
patronat
15 czerwca 2024, 10:00

Bajkowy festiwal w Łęcznej

Dla wszystkich – dużych i małych – miłośników muzyki i bajek: finał IV Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Bajkowej. Kiedy? W sobotę 15 czerwca w Centrum Kultury w Łęcznej.

Portal randkowy, złoto i ponad milion złotych na koncie oszusta

Portal randkowy, złoto i ponad milion złotych na koncie oszusta

40-letnia mieszkanka Lublina, za namową mężczyzny poznanego na portalu randkowym, przekazała na zagraniczne rachunki bankowe ponad milion złotych. Myślała, że inwestuje w złoto.

Dorohucza: Zderzenie samochodu osobowego z motocyklem

Dorohucza: Zderzenie samochodu osobowego z motocyklem

Kierująca toyotą wyjeżdżając z drogi podporządkowanej nie udzieliła pierwszeństwa przejazdu motocykliście.

Tomasz Szabłowski
100 DNI KURATORA

Obietnice, pomysły i audyty, czyli jak funkcjonuje lubelska oświata

1 marca Tomasz Szabłowski został nowym lubelskim kuratorem oświaty. Wcześniej był dyrektorem w XXX LO im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie. Dzisiaj kurator podsumował swoje pierwsze 100 dni na nowym stanowisku. Poinformował także, na jakim etapie są działania dotyczące przypadku ze szkoły z Miłocina

Umowy rządzą naszym życiem - kolejny odcinek podcastu (do)RADCY
(do)RADCY
film

Umowy rządzą naszym życiem - kolejny odcinek podcastu (do)RADCY

W życiu każdego z nas przychodzą takie chwile, kiedy musimy zmierzyć się z meandrami prawa administracyjnego. Dlaczego procedury administracyjne wydają się tak skomplikowane? Czy zawsze muszą być takie formalności? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w naszym najnowszym wideo-podcaście z cyklu (do)RADCY! PREMIERA odcinka o 18.00.

Darmowa mammografia. Gdzie w czerwcu zaparkuje mammobus?
TERMINY I MIEJSCA

Darmowa mammografia. Gdzie w czerwcu zaparkuje mammobus?

Szybsze wykrycie zmian nowotworowych to lepsze rokowania i większa skuteczność leczenia. Mobilne gabinety do mammografii przejadą przez województwo.

Świdnik w żałobie. Nie żyje radny powiatowy i wieloletni dyrektor I LO

Świdnik w żałobie. Nie żyje radny powiatowy i wieloletni dyrektor I LO

To wielka strata dla świdnickiej społeczności. Po ciężkiej chorobie zmarł Stanisław Stefańczyk, wieloletni dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Broniewskiego w Świdniku, radny obecnej kadencji Rady Powiatu.

Cebula będzie królować w Urzędowie 
Patronat Dziennika Wschodniego

Cebula będzie królować w Urzędowie 

Nie masz planów na niedzielę? A lubisz cebulę i dobre jedzenie? Koniecznie zajrzyj do Urzędowa na cebulową biesiadę po urzędowsku

Kalendarz
czerwiec 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna