Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 czerwca 2024 r.
20:17

Młode pokolenie na rynku pracy: poszukiwane zawody, szanse i obawy

Autor: Zdjęcie autora KaNa
0 A A

20-latkom nie brakuje kreatywności, choć odnalezienie się w zawodzie do najłatwiejszych nie zawsze należy. Z pomocą przychodzi Dzień Kariery, który po pandemicznej przerwie zagościł na Akademii Wincentego Pola w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dzień Kariery to okazja dla studentów, uczniów i wszystkich, którzy próbują odnaleźć się na rynku pracy. Na zainteresowanych czekało ponad 30 wystawców, a wśród nich znaleźli się przedstawiciele lubelskiego biznesu i biura pośredniczące w zatrudnieniu.

Jesteśmy miastem uniwersyteckim, ale wiemy, jak ciężko jest znaleźć młodzieży swoją przestrzeń na rynku pracy. Jak zaczynałam swoją pracę zawodową 33 lata temu, to nie miałam aż takich możliwości – mówi Anna Augustyniak, wiceprezydent Lublina. – Mam wrażenie, że młodzieży teraz jest znacznie ciężej, bo tych ofert pracy jest wiele i nigdy nie wiemy, czy dokonaliśmy odpowiedniego wyboru. Stąd tego typu spotkania, które właśnie mają pomóc młodzieży podjąć tę właściwą decyzję.

Przedsiębiorcza młodzież

Według danych GUS-u stopa bezrobocia w Lublinie wynosi obecnie ok. 0,5 proc., co oznacza niewielki wzrost. Sytuacja jest jednak  dynamiczna. Do Miejskiego Urzędu Pracy co miesiąc trafia blisko 500 nowych ofert od pracodawców.

– To, co jest bardzo interesujące i bardzo pocieszające, to fakt, że mamy ogromne ilości wniosków na założenie działalności gospodarczej. Młodzi ludzie biorą swój los we własne ręce. A trzeba przyznać, że ich pomysły są bardzo atrakcyjne – mówi Katarzyna Kępa, dyrektor Miejskiego Urzędu Pracy w Lublinie. - Te wnioski są tak idealne, my robimy co roku takie analizy, czyli oceniamy, jaka ilość osób, które korzystają z naszych środków, pozostaje na rynku. Proszę sobie wyobrazić, że za każdym razem, jak te analizy dokonujemy, to ponad 80 proc.osób pozostaje. To naprawdę jest imponujące. Cieszę się bardzo, że mamy w naszym mieście tak przedsiębiorczych ludzi. A trzeba zauważyć, że takie osoby otwierając firmy, napędzają też zatrudnienie kolejnych osób.

Wśród studentów, którzy uczestniczyli w Dniu Kariery byli Andrzej i Rafał; studenci II roku fizjoterapii. Jak zgodnie przyznają: kierunek, który wybrali jest obecnie popularny i dużo osób się na niego decyduje.

Myślę, że to przyszłościowy zawód. Stajemy się w końcu społeczeństwem, które coraz więcej czasu spędza przed komputerem. Wiele osób decyduje się też na pracę zdalną. Z biegiem czasu okazuje się, że siedzący tryb życia nie służy naszemu zdrowiu i m.in. wtedy ludzie zaczynają szukać rehabilitanta – wyjaśnia jeden z naszych rozmówców, który widzi szansę dla siebie na lubelskim rynku. W przyszłości rozważa również założenie własnej działalności.

Według ekspertów jest jednak coraz mniej chętnych na podjęcie studiów. Wpływ na to może mieć wiele czynników, m.in. spłaszczenie wynagrodzeń. Na taką sytuację próbują reagować uniwersytety.

– Nasza uczelnia wyróżnia się m.in. wybitnym ukierunkowaniem na profil praktyczny. Część kadry to również osoby aktywnie pracujące w danym zawodzie, a nie tylko teoretycy. W związku z tym my kształcimy dla rynku pracy - podkreśla prezydent i kanclerz Akademii Wincentego Pola, doc. Henryk Stefanek.

Możliwości i zagrożenia

A jak wygląda zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami w naszym mieście?

– Myślę, że jest z tym różnie. Wszystko zależy od doświadczeń, umiejętności, ale też możliwości zdrowotnych. Na pewno ta sytuacja się zmienia. Rynek pracy otwarty jest dla osób, które 20 lat temu w ogóle nie były brane pod uwagę – zauważa Edyta Dyrka z Fundacji Aktywizacja, która w Lublinie działa od 4 lat.

Na ten moment w Lublinie poszukiwani są przede wszystkim inżynierowie budownictwa, specjaliści IT, czy też osoby zajmujące się cyberbezpieczeństwem. Poza tym poszukiwane są osoby do pracy w gastronomii, hotelarstwie, gastronomii, ale też tradycyjnie lekarze i pielęgniarki.

– Pracodawca potrzebuje kogoś, kto się potrafi wysłowić, kto potrafi powiedzieć coś o sobie, np. jakie ma oczekiwania, czego potrzebuje. Ale też powiedzieć, co będzie mógł wnieść do firmy, w jaki sposób ją udoskonalić. Potrzeby pracodawców są dzisiaj spore, bo potrzebują  wykwalifikowanych, wykształconych, znających języki ludzi – mówi Katarzyna Kępa. - Młodzi na studiach muszą mieć możliwość i świadomość tego, że trzeba się szkolić w czasie studiów, podejmować wakacyjną pracę i w ten sposób nawiązywać kontakt z potencjalnym pracodawcą.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Czarna Pascha w Zgrzycie
22 września 2024, 19:00

Czarna Pascha w Zgrzycie

W najbliższą niedzielę w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt odbędzie się Czarna Pascha. To niezwykłe wydarzenie łączy w sobie black metalowe obrzędy z nowoczesną oprawą wizualną, oferując przez to unikalne doświadczenie muzyczne. Wystąpią: Batushka, Shadohm oraz Terrordome.

Intymny koncert Grażyny Łobaszewskiej
22 września 2024, 18:00

Intymny koncert Grażyny Łobaszewskiej

Dama polskiej piosenki, Grażyna Łobaszewska znana z takich przebojów jak: „Czas nas uczy pogody”, „Piosenka o ludziach z duszą”, „Brzydcy” czy „Gdybyś” wystąpi 22 września (niedziela) w Kultowej Klubokawiarni w nowej, intymnej odsłonie.

Ulica Łukasińskiego po przebudowie była już w ramach gwarancji naprawiana w kilku miejscach. Teraz będzie zamknięta na całej długości

Cała ulica zamknięta dla ruchu. Niedawno ją przebudowali, teraz naprawiają

Od dzisiaj (16 września) przez prawie miesiąc (do 12 października) będzie zamknięta dla ruchu ulica Łukasińskiego na Starym Mieście w Zamościu. Wykonawca przebudowy ma ją naprawiać w ramach gwarancji.

Biuro podróży wysyła seniorów do Słowacji, która walczy z powodzią

Biuro podróży wysyła seniorów do Słowacji, która walczy z powodzią

”Do czwartku może się jeszcze dużo zmienić”. Z powodziami walczy spora część Europy Środkowo-Wschodniej, lecz nie przeszkadza to jednak jednemu z biur podróży, aby wysyłać tam klientów na wycieczkę.

Eliasz I.
biała podlaska

Były radny PiS wpadł na łapówkach. Jest wyrok

Eliasz I., były radny PiS z Białej Podlaskiej skazany za łapówki. Po trwającym kilka lat procesie, sąd wymierzył mu karę roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata.

Powódź: Kolejne miasta w Lubelskiem włączają się w pomoc
ZBIÓRKI DARÓW

Powódź: Kolejne miasta w Lubelskiem włączają się w pomoc

Lublin, Zamość, Chełm, Hrubieszów, Krasnystaw... Coraz więcej samorządów z województwa lubelskiego informuje o organizacji zbiórek darów dla mieszkańców południa Polski. Ludzie tam stracili domy, często dorobek całego życia. Potrzebują jedzenia, wody, ubrań.

W trakcie postępowania okazało się, że zaginione pieniądze zostały wpłacone na 14 lokat bankowych

Radcowie okradli KUL na 3 mln zł? Nie przyznają się do winy

Trójka radców prawnych została oskarżona o przywłaszczenie spadku, który miał otrzymać Katolicki Uniwersytet Lubelski. Wyrok miał zapaść dzisiaj, sąd jednak zmienił zdanie.

Różne kolory flag - co oznaczają

Powódź: jak wzywać pomoc za pomocą flag lub kawałków materiału

Na razie nasz region pod względem hydrologicznym jest spokojny, ale strażacy w regionie non stop monitorują stan wód

Puławianie pomogą powodzianom. Trwa zbiórka darów

Puławianie pomogą powodzianom. Trwa zbiórka darów

W puławskim Ratuszu utworzone zostało dzisiaj miejsce zbiórki darów na rzecz poszkodowanych w powodziach na południu kraju. Potrzeba głównie żywności, wody butelkowanej i środków czystości.

Wybory w Opolu zakończone. Duża przewaga faworytki

Wybory w Opolu zakończone. Duża przewaga faworytki

W niedzielę, 15 września, mieszkańcy kilku ulic Opola Lubelskiego wzięli udział w wyborach uzupełniających do miejskiej rady. Frekwencja wyniosła prawie 23 proc. Najwięcej głosów spośród piątki zainteresowanych otrzymała kandydatka komitetu "Wspólna Gmina".

Łukasz Jabłoński od soboty jest nowym wiceprezesem zarządu w Motorze Lublin.

Łukasz Jabłoński, czyli w Motorze Lublin wiceprezes ds. wszelkich związanych z organizacją

W sobotę były sternik Korony Kielce Łukasz Jabłoński oficjalnie został wiceprezesem zarządu Motoru Lublin. W poniedziałek beniaminek PKO BP Ekstraklasy przedstawił nowego pracownika podczas konferencji prasowej.

Jak dbać o stiuk? Praktyczne porady dla właścicieli

Jak dbać o stiuk? Praktyczne porady dla właścicieli

Stiuk to jeden z najpiękniejszych i najbardziej eleganckich materiałów dekoracyjnych, który może dodać niepowtarzalnego charakteru każdemu wnętrzu. Jego unikalna struktura i estetyka sprawiają, że jest chętnie wykorzystywany w aranżacjach zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych. Jednak, aby stiuk zachował swoje walory przez długi czas, wymaga odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji. W tym artykule przedstawimy praktyczne porady, które pomogą właścicielom stiuku w jego pielęgnacji, aby cieszyć się jego pięknem przez wiele lat.

Uczcili bohaterów walk w obronie Lublina
galeria

Uczcili bohaterów walk w obronie Lublina

W poniedziałek, 16 września odbyły się obchody 85. rocznicy walk w obronie Lublina, stoczonych z niemieckim najeźdźcą 16 i 17 września 1939 r. Przedstawiciele władz samorządowych, wojewódzkich oraz delegacje instytucji oddali hołd obrońcom Lublina i Ojczyzny z września 1939 r.

Ten owczarek to tzw. pies dualny. Był szkolony i do wykrywania wyrobów tytoniowych, i do wywęszenia pieniędzy

Wywęszy gotówkę w każdej skrytce

Był szkolony do wykrywania przemycanych papierosów, ale przeszedł jeszcze jeden specjalistyczny kurs. Teraz owczarek niemiecki, który wspiera funkcjonariuszy celnych z Zosina potrafi wywęszyć również gotówkę.

Ewakuacja mieszkańców zalanych domów

Powódź w Polsce. Rząd wprowadza stan klęski żywiołowej

Coraz więcej zalanych miast i miasteczek, zniszczonych domów, mostów, przełamanych zapór. W związku z dramatyczną sytuacją powodziową na południu Polski rząd zdecydował o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty