Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

4 grudnia 2018 r.
15:07

"Te dzieci wychowywał pies. Niektóre nie mówią, tylko warczą". Koszmar w domu rodzinnym

910 33 A A

Zaginięcie 13-letniego Daniela pozwoliło ujawnić koszmar, który od lat miał miejsce w jego rodzinnym domu. Kiedy chłopca szukało tysiąc osób, w położonej na skraju wsi chacie pracował zespół śledczych. Skala ujawnionego dramatu jest porażająca.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Daniel zaginął w połowie listopada. Ostatni raz widziany był pod domem swojej babci. Chłopiec przepadł w trudno dostępnym, górzystym terenie. Spędził w lesie dwie noce, mając na sobie tylko cienki sweter. Do jego poszukiwań zaangażowano prawie tysiąc osób, helikopter, drony termowizyjne.

- Zaginął chłopiec. Poszukiwania są zakrojone na bardzo dużą skalę. Są z nami ratownicy GOPR, sprzęt termowizyjny, helikopter – mówił na miejscu prokurator Marcin Bobola. Z informacji przekazanych przez krewnych wynikało, że chłopiec jest chory i ma problemy z komunikacją, co dodatkowo utrudniało akcję poszukiwawczą. Z każdą godziną szanse na znalezienie zdrowego chłopca były coraz mniejsze.

Będący na miejscu poszukiwań reporter Uwagi! chciał porozmawiać z matką chłopca. - Proszę nie zbliżać się do domu. Trwają tam czynności procesowe. Chodzi o dobro dzieci. Nie ma możliwości skontaktowania się z matką dzieci – powiedział policjant pilnujący dojścia do posesji.

Z każdą godziną poszukiwań wokół domu pojawiało się coraz więcej policjantów. Pojawiła się także karetka pogotowia.
Jak się okazało w trakcie poszukiwań Daniela, na jaw wyszły przerażające fakty z życia jego rodziny. Skala dramatu, jaki wyłonił się z rozmów z rodziną i sąsiadami, jest porażająca.

Nasz reporter dotarł do mieszkańców okolic i krewnej zaginionego Daniela. Chłopiec razem z rodzicami i dziewięciorgiem rodzeństwa mieszkał w domu położonym na skraju wsi. - Daniel dawniej też znikał. Zresztą nie tylko on, jego rodzeństwo też. Jedna z jego sióstr była znaleziona rok temu kilka kilometrów stąd. Te dzieci nigdy słowa na ojca nie powiedziały. One się go bały – relacjonuje jedna z sąsiadek.

- Nieraz bywałam w ich domu. Mieszka tam moja chrześnica. W domu było dużo krzyku. Dzieci nieraz płakały. Ojciec pił. Dzieci często mówiły, że ojciec pije albo śpi. Wielokrotnie pytałam mojej chrześnicy, czy w domu wszystko w porządku?. Nie chciała nic mówić – dodaje krewna.

Matka dziesięciorga dzieci ma 43 lata. Jest upośledzona w stopniu lekkim. Jej mąż jest sześć lat młodszy. Pijąc piwo pod sklepem, lubił żartować, że nie musi pracować, bo „ma fabrykę w spodniach.” 

- Nie da się opisać słowami, co tam się działo. To było piekło. W tym domu jest dziesięcioro dzieci. Było też kilka poronień, co najmniej trzy. Przed ślubem były kolejne trzy, ale wywołane bez wiedzy lekarzy. My, jako rodzina gubiliśmy się, kiedy ona jest w ciąży, a kiedy nie. Były plotki, że pod płotem zakopali te dzieci z poronienia. To wszystko działo się za zamkniętymi drzwiami. Dla nich nie były ważne dzieci, ale pieniądze – przyznaje krewna rodziny.

Zaginiony Daniel jest najstarszy z dziesięciorga rodzeństwa. Jego najmłodsza siostra ma 20 miesięcy. Mieszkańcy okolic zwracają uwagę, że wszystkie dzieci wyglądały na mocno bardzo zaniedbane. - Nikt, nigdy nie pracował w tej rodzinie. Pieniądze mieli z pomocy, z narodzin kolejnego dziecka, z renty. To było w przybliżeniu ok. 10 tysięcy miesięcznie. Pieniądze wydawali w pierwszej kolejności na alkohol i papierosy. To były ich priorytety. Jak zostały jakieś grosze, to z litości wydawali coś na dzieci – opowiada krewna dzieci.

Dom, w którym mieszkała rodzina, mimo ubiegłorocznego remontu, który sfinansowała gmina, był w opłakanym stanie.- W tym domu była pleśń, brud, dzieci spały w takich warunkach. Na łóżkach dzieci była ziemia, okruchy, ubrania. To nie są warunki nawet dla psa – dodaje kobieta.

Skala dramatu, jaki odbywał się za zamkniętymi drzwiami tego domu, jest trudna do wyobrażenia. - Zdarzyło się, że jedno z dzieci spało w wymiocinach, bo zwymiotowało w wózku i nikt go nie przebrał. Te dzieci wychował pies. Jak pies dostał jedzenie, to dzieci szły i jadły z jego miski. Niektóre z nich w ogóle nie mówią, tylko szczekają, warczą – powiedziała naszemu reporterowi krewna dzieci i dodała: One przykładowo nie wiedziały, że wafelek, który dostały, trzeba odpakować, tylko jadły z papierkiem, żeby nikt im nie zabrał.

Sprawą, która dla śledczych i całej lokalnej społeczności pozostaje zagadką, jest czy dzieci rodziły się chore, czy ich ułomności to efekt działania rodziców. - Tam nie ma zdrowych dzieci. Każde w jakimś stopniu jest chore. Nikt nie wie, dlaczego tak jest. Może oni się przyczyniają do tego? Starsze dzieci zdarzało mu się przy mnie bić. W kącie domu stał kołek, którym je okładał – opowiada kobieta.

Jak zakończyły się poszukiwania 13-latka? Co dalej z rodzicami 10 dzieci? Druga część reportażu w którym opowiemy dalszy ciąg tej przerażającej historii zostanie wyemitowana 4 grudnia.

Czytaj więcej o:

Komentarze 33

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 4 grudnia 2018 o 15:23
+203
Proponuje zamknac rowniez tych co opowiadaja co dzialo sie w tym domu a nic z tym nie zrobili. Nie zareagowali widzac ze dzieciom dzieje sie krzywda.
Avatar
Matka / 4 grudnia 2018 o 16:08
+113
Kur...to ja zapiepszam codziennie z mężem i mamy na rodzinę razem niecałe 4000 zł. Nie biorę 500 plus bo dla państwa jestem za bogata. A te darmozjady pieprzone 10000 zł. Jak ja się pytam? Państwo dopłaca nierobom. Remontuje chatę. Potem zero szacunku dla czyjejs pracy i dalej doprowadzaja dom do ruiny. Takim sie wydaje ze wszystko im sie nalezy, do tego sa niesamowicie roszczeniowi. No szlag trafi mnie zaraz. Ja muszę płacić kredyt na mieszkanie, sama sobie wyremontować jeśli jest potrzeba, dziecku opłacić wszystko zajęcia dodatkowe, stołówkę itp itd gówno zostaje na życie. Gdzie Mops był, gmina ? Dzieciom dzieje się krzywda, nikt nie widzi. Kpina. 
Kur...to ja zapiepszam codziennie z mężem i mamy na rodzinę razem niecałe 4000 zł. Nie biorę 500 plus bo dla państwa jestem za bogata. A te darmozjady pieprzone 10000 zł. Jak ja się pytam? Państwo dopłaca nierobom. Remontuje chatę. Potem zero szacunku dla czyjejs pracy i dalej doprowadzaja dom do ruiny. Takim sie wydaje ze wszystko im sie nalezy, do tego sa niesamowicie roszczeniowi. No szlag trafi mnie zaraz. Ja muszę płacić kredyt na mieszkanie, sama sobie wyremontować jeśli jest potrzeba, dziecku opłacić wszystko zajęcia dodatkowe, stołów... rozwiń
Avatar
Załamana:( / 4 grudnia 2018 o 15:32
+92
I ta krewna tak się wypowiada???A gdzie była wcześniej???Przecież powinna była do zgłosić gdziekolwiek!!!Policja,Straż Miejska,MOPS!!!!!!!Wszyscy wiedzieli i nikt nic nie zrobił?????Wszyscy odpowiadają za tą tragedię!!!!"Ojciec"się chwalił że nie robi...i nikomu nie dało to do myślenia???????????Wszyscy urzędnicy za to odpowiedzialni powinni za to odpowiadać....gdzie byli?Mops?Szkoła?....nikt nic:((((.....Boże jaka tragedia dzieci.....mam nadzieję że jakoś z tego wyjdą...chociaż to długie lata pracy ze specjalistami......
Avatar
Gość / 4 grudnia 2018 o 16:29
+58
Rozumiem. Ludzie z tej wsi może są i głupi. Ale sołtys, gmina, szkoła, ośrodek zdrowia?! Co przez te wszystkie lata robili ci opłacani przez podatników, odpowiedzialni za ten stan rzeczy? Porządnym, biednym ludziom odbierano dzieci, a nikt nie widział tej patologii?! Nie wierzę! Ile tysięcy dzieci odebrano za PO i PSL? Co przez 3 lata robiła obecna władza?
Avatar
Wściekły do granic / 4 grudnia 2018 o 16:44
+52
W pierwszej kolejności powinni skazać tą KREWNĄ, chrzestną jednego z dzieci. Jaką kanalią trzeba być, żeby przez tyle lat WIEDZIEĆ i nic nie zrobić... Chorą psychicznie matkę jeszcze można jakoś wytłumaczyć, ojciec - wiadomo alkoholik, dzieci upośledzone, ale że krewna nie kiwnęła palcem - a teraz ją wzięło na wypominki?
Avatar
Gość / 4 grudnia 2018 o 16:39
+46
A gdzie byli Ci co teraz tak chętnie opowiadają o tym co tam się działo. Dlaczego nikt nie pomógł dzieciom. Tyle krzywd je spotkało.
Avatar
Ojciec pracujący na własne dzieci / 4 grudnia 2018 o 16:53
+28
Teraz niech zwracają wszystki dodatki co dostali na dzieci 500+ i inne bo nie były wykorzystane na dzieci. 21 wiek a sąsiedzi pozwalali na takie zachowanie. Czy był kurator ?
Avatar
Gość / 4 grudnia 2018 o 16:42
+28
Urzędnicy umieli skierować kasę, ale rozpoznać zagrożenia czy szkodliwość, czy chociaż przypilnować ładu finansowego, dbania o dzieci na które kasę podatników skierowali - a to już ich przerastało. Ale na państwowe, na etat to .... właśnie tacy idą na państwowe - państfusy.
Avatar
Ewelina / 4 grudnia 2018 o 17:53
+22
Rządzie! Daj im po 1000+ :) w koncu zabraknie sierociniecow, domow dziecka i innch ośrodków opiekuńczych. "Fabryka w spodniach" o matko boska
Avatar
Gość / 4 grudnia 2018 o 18:00
+18
Klops a nie mops. Biedne dzieciaki. Trauma na całe życie.
Avatar
Gość / 8 grudnia 2018 o 22:35
0
Za ta sytuacje powinni beknąć urzędnicy z OPIEKI DPOLECZNEJ. To oni odpowiadają za niedopełnienie obowiązków służbowych. ZTo skandal ze pieniądze z 500 plus są tak marnowane
Avatar
kaszana / 5 grudnia 2018 o 19:34
0
Matko ładnie pani się określiła-ku ..a to ja .Pani wybór,pani życie ,a kogo obchodzi pani zadłużenie i życie.Rozmawiamy o biedzie dzieci i patologii tatuśka.
Avatar
Ballada dziada / 5 grudnia 2018 o 19:27
0
Niczyja to wina ,że ku..a to ja .Pani życie pani wybór.
Avatar
Ballada dziada / 5 grudnia 2018 o 19:26
0
Niczyja to wina ,że ku..a to ja .Pani życie pani wybór.
Avatar
Gość / 5 grudnia 2018 o 18:30
0
Taki mamy system ...chore... powinni po kolei wszystkie dupy poruszyć!
Avatar
biala / 5 grudnia 2018 o 15:38
0
Przeciez mowila w wywiadzie ze zglaszala co sie tam dzieje do gimny!!!!!! Ojca zamkneli matke i dzieci zabrali a co z psem ???
Avatar
rodzic / 5 grudnia 2018 o 09:23
0
Jestem w trakcie procesu adopcji - jednak nie ma dzieci w państwie piSS do adopcji, bo "wszystkie sa szczęśliwe"! "Każde dziecko będzie miało lepiej z rodzicami biologicznymi". Itp i itd. Jeśli uważacie, że patologia opisana w artykule nie powinna się zdarzyć... to nie głosujcie na piSS.
Avatar
NN / 5 grudnia 2018 o 09:09
+2
Wszyscy wiedzieli i nikt nic nie zrobił przez tyle lat?!!!! To współudział w katowaniu tych dzieci. Wstyd was nazwać ludźmi bo to ujma dla tych co jeszcze są normalni.
Avatar
eeeeee / 5 grudnia 2018 o 08:01
0
K.U.R.W.A. i dawać 500+ wielkie dobrodzieje a zamiast realnie pomagać dzieciom w domach dziecka, chorym, w hospicjach, upośledzonym to lepiej p.i.e.r.d.o.l.i.ć o aborcji i invitro - żyjącym pomóc nieroby jedne, doprowadzić do zmian w mosach i pcprach niech będzie wiecej ludzi i niech więcej pracują w terenie nadzorując takie rodziny.
Avatar
Jasiek / 5 grudnia 2018 o 07:53
+1
Do szkoły te starsze dzieci nie chodziły? Nikt tam nie zauważył że są brudne głodne zaniedbane? 1 wizyta pracownikow MOPS za drugą , skoro kasę daje takim patolom, i dzieci w sieroncińcu. A pijak ze swoim sprzętem do robienia pieniędzy zostaje bez kasy. Chociaż nie..u nas opieka dba o leni i pijakow. Dałaby mu parę setek na wódkę jako że jest " życiowo niezaradny " i pracować nie lubi. Dużo takich szumowin nasze gops i mops opłacają. Zgroza. O krewnej już nawet nie wspomnę
Zobacz wszystkie komentarze 33

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dronmat - bezzałogowe statki powietrzne
galeria

Dronmat - bezzałogowe statki powietrzne 0 0

DRONMAT to lubelska firma działająca w branży bezzałogowych statków powietrznych. Jej oferta dotyczy usług wykonywanych dronami. To m.in. filmy oraz zdjęcia z powietrza, filmowe i zdjęciowe materiały reklamowe dla szerokiego grona odbiorców, materiały dokumentacyjne oraz inspekcje.

Zły stan powietrza w Lublinie. Lepiej ograniczyć aktywność na dworze

Zły stan powietrza w Lublinie. Lepiej ograniczyć aktywność na dworze 26 5

Od poniedziałkowego wieczora utrzymuje się zły stan powietrza w Lublinie.

Cudem uniknęli śmierci, stracili dom w pożarze. Dzięki pomocy ludzi udało się postawić nowy

Cudem uniknęli śmierci, stracili dom w pożarze. Dzięki pomocy ludzi udało się postawić nowy 27 2

Rodzina z Wronowa (gm. Końskowola) cudem uniknęła śmierci uciekając z płonącego budynku tuż przed eksplozją butli gazowej. Dom został zniszczony, ale dzięki pomocy ludzi o wielkich sercach udało się postawić nowy

Koncert w CK: Jerzy Małek Black Sheep
12 stycznia 2019, 20:00

Koncert w CK: Jerzy Małek Black Sheep 1 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 12 stycznia o godz. 19 na scenie Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) wystąpi Jerzy Małek z projektem Black Sheep.

Stand-up: Zbychu Grabowski w Puławach
22 grudnia 2018, 19:00

Stand-up: Zbychu Grabowski w Puławach 0 0

Co Gdzie Kiedy. The Local w Puławach (ul. Kołłątaja 50a) zaprasza na stand-upowy występ komika Zbycha Grabowskiego, który odbędzie się 22 grudnia o godz. 19.

Znana instagramerka zarabia rozbierając się na "kamerkach". Co z jej dzieckiem?
film

Znana instagramerka zarabia rozbierając się na "kamerkach". Co z jej dzieckiem? 29 7

Kilka miesięcy temu pokazaliśmy historię popularnej instagramerki Oliwii P. Jej mąż Mariusz P. ujawnił nagrania, na których słychać, jak kobieta krzyczy na córkę i grozi, że zrobi jej krzywdę. Mimo dwóch toczących się postępowań, wzajemnych oskarżeń i walki o dziecko, para znów mieszka razem. Internauci odkryli, że małżonkowie zaczęli działać na tzw. kamerkach erotycznych, w ten sposób zarabiając pieniądze.

Chleb i wino. Nowe miejsce na kulinarnej mapie Lublina. Zajrzeliśmy do środka [zdjęcia]
galeria

Chleb i wino. Nowe miejsce na kulinarnej mapie Lublina. Zajrzeliśmy do środka [zdjęcia] 22 9

Kapucyńska 2 to nowy adres na kulinarnej mapie Lublina. „Chleb i wino” to wspólna inicjatywa Piekarni Europiek i słynącej z długich kolejek po lody Cukierni Bosko. Powstało miejsce, w którym można smacznie zjeść, kupić coś wyjątkowego i niebanalnie spędzić czas.

Włodawę czeka wielka odmiana. "To był i jest nasz najważniejszy projekt"

Włodawę czeka wielka odmiana. "To był i jest nasz najważniejszy projekt" 2 1

Miasto stanęło przed największym pod względem zakresu i kosztów w jego dziejach zadaniem inwestycyjnym. To projekt „Rewitalizacja Włodawy”, na który miasto otrzyma ponad 14 mln zł

Razem pili, potem zostawili Mateusza na mrozie. 15-latek zmarł
film

Razem pili, potem zostawili Mateusza na mrozie. 15-latek zmarł 14 2

Gorzów Wlkp. W Sądzie Rejonowym w Gorzowie Wielkopolskim ruszył proces w sprawie śmierci 15-letniego Mateusza. Jego koledzy są oskarżeni o rozpijanie osoby małoletniej, narażenie małoletniego na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia oraz o nieumyślne spowodowanie śmierci. Grozi im nawet do 5 lat więzienia. Zarówno Mirosław G., jak i Paweł N. przyznali się do winy.

Szkoły z całej Lubelszczyzny pokazały, jak powinno się chronić środowisko [zdjęcia]
galeria

Szkoły z całej Lubelszczyzny pokazały, jak powinno się chronić środowisko [zdjęcia] 0 0

25 szkół z całej Lubelszczyzny otrzymało nagrody za udział w konkursie „25 na piątkę z plusem!”. Nagrodą w konkursie było 35 tys. zł na wyposażenie pracowni biologicznej.

W Chełmie rozegrano turniej „Grand Prix Niedźwiedziego Grodu”