Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 listopada 2018 r.
15:43

Lublin: Rodzice brutalnie znęcali się nad dziećmi. Wyrok: prace społeczne

Autor: Zdjęcie autora jsz
7 13 A A
Prace społeczne to właściwa kara za znęcanie się nad dziećmi - ocenił sąd.
Prace społeczne to właściwa kara za znęcanie się nad dziećmi - ocenił sąd.

Prace społeczne za maltretowanie dwanaściorga dzieci. Taką karę poniosą Małgorzata i Witold P. - rodzice zastępczy z Radawca Małego. Sąd odwoławczy utrzymał pierwszy wyrok, dotyczący małżeństwa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Sprawę rozstrzygnął w środę Sąd Okręgowy w Lublinie. Motywy wyroku pozostają niejawne. Postępowanie toczyło się bowiem za zamkniętymi drzwiami. Małgorzata i Witold P. nie stawili się w sądzie.

Pierwszy wyrok w tej sprawie zapadł w kwietniu, po czteroletnim procesie. On również toczył się z wyłączeniem jawności. Rodzicom zastępczym z Radawca Małego groziło do 5 lat więzienia.

– Oskarżonych obdarzono zaufaniem, ale oni nie tylko nie sprostali obowiązkom. Posunęli się znacznie dalej. Stopień społecznej szkodliwości ich czynów jest bardzo duży – uzasadniała w kwietniowy wyrok sędzia Bożena Dzimira-Rzepkowska, z Sądu Rejonowego Lublin-Zachód.

Mimo iż małżonkom udowodniono brutalne znęcanie się nad dziećmi sąd uznał, że właściwą dla nich karą będzie ograniczenie wolności. Małgorzata i Witold P. zostali skazani na dwa lata prac społecznych. Mają pracować przez 40 godzin miesięcznie. To maksymalna kara tego rodzaju. Sąd ukarał ich również dziesięcioletnim zakazem pracy, związanej z opieką nad małoletnimi. Do tego należy doliczyć po tysiąc złotych nawiązki na rzecz byłych podopiecznych. Wyrok zaskarżyli pełnomocnicy pokrzywdzonych. Sędzia Jacek Janiszek uznał jednak, że orzeczona wcześniej wobec małżonków kara jest adekwatna do ich winy. 

W procesie dowiedziono, że Małgorzata i Witold P. znęcali się nad dwanaściorgiem dzieci, dla których byli rodziną zastępczą. Działo się to w latach 2006 – 2013. Koszmar podopiecznych wyszedł na jaw dzięki kuratorowi sądowemu. Przeprowadzał on wywiad środowiskowy w domu rodziny. Znęcanie miało bardzo różne formy.

Małgorzata P. biła dzieci pięścią w głowę, szarpała i popychała. Podopieczni byli przywiązywani do kaloryfera. Nie mogli bez zgody korzystać z toalety i lodówki. Wolno im było jeść tylko w ściśle określonych godzinach i dokładnie wyznaczone rzeczy. Mieli ściśle określone godziny i rzeczy do jedzenia. W szkole dzieci były głodne i prosiły o chleb ze stołówki.

Z akt sprawy wynika, że Małgorzata P. ograniczała dzieciom kąpiele i wykorzystywała podopiecznych do różnych prac. Dzieci nie mogły również bez pozwolenia bawić się zabawkami, należącymi do biologicznej córki Małgorzaty P. W domu brakowało także podstawowych środków higienicznych.

– Dziewczynka w czasie menstruacji musiała korzystać z papieru, a wtedy Małgorzata P. śmiała się z niej przy innych osobach – przypomniała sędzia Dzimira-Rzepkowska, uzasadniając kwietniowy wyrok.

Mąż 41-letniej Małgorzaty P. był jeszcze bardziej brutalny. Uderzał głową dzieci o ścianę, bił je pasem i kopał. Kazał podopiecznym godzinami klęczeć z rękami w górze.

Kiedy sprawa wyszła na jaw, Małgorzata i Witold P. stracili status rodziny zastępczej. Wcześniejsze kontrole nie wykazywały, by w rodzinie  działo się coś niepokojącego. Małżonkowie dostali nawet nagrodę wojewody.

 

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 7 listopada 2018 o 15:56
+29
Jak dla mnie taki wyrok do przyzwolenie dla tego rodzaju degeneratów.
Avatar
olo / 7 listopada 2018 o 16:22
+26
śmiech nie wyrok!!!
Avatar
Hanys / 7 listopada 2018 o 17:14
+19
Za taki wyrok to sędzia powinien z roboty wylecieć.. Ja rozumiem, że sędzia musi się kierować literą prawa, nie może działać pod wpływem emocji itp. Ale wyrok ma mieć nie tylko wymiar kary dla oskarżonych ale również być przestrogą dla innych, zwłaszcza jeżeli dotyczy spraw o dużej szkodliwości społecznej i dotyczy osób małoletnich. Przez takie wyroki ludzie nie wierzą w wymiar sprawiedliwości bo prawo bez sprawiedliwości jest bezwartościowe.. Równie dobrze mógł ich w ogóle nie karać jak miał dać taki wyrok.
Avatar
Ania / 7 listopada 2018 o 18:31
+15
Powinni zapłacić tym dzieciom gigantyczne odszkodowanie!!!!
Avatar
Kamil / 7 listopada 2018 o 18:09
+13
Kur** mac co to za wyrok??? Ja musialem pracowac spolecznie 8 miesiecy po 40 godzin za posiadanie 3 !!! gramow trawy. A tu takie jaja sie odstawiaja?? Gdzie tu jest sprawiedliwosc??
Avatar
Gość / 7 listopada 2018 o 22:32
+10
Biedne dzieci!! Zabierano z domu rodzinnego, od matki (z różnych przyczyn). Rodzina zastępcza, często okazywała się dla tych dzieci i innych katorgą. I to wszystko w imię prawa. Ha, ha! A to wszystko, nie po to aby tym dzieciom pomóc, tylko to był sposób na pieniądze. Nie wiem, ale ktoś powinien ponieść odpowiedzialność, za takie finansowe załatwianie sprawy. Nie wspomnę o dzieciach zakatowanych "przez rodziców zastępczych". I jaką karę ponieśli??? Znęcali się nad dziećmi a za to brali pieniądze i co??? prace społeczne??? kpina!!!
Avatar
Kamil / 7 listopada 2018 o 18:26
+5
No jestem calkiem innym czlowiekiem odrazu hehe :) dalej uwazam ze nic nikomu zlego nie zrobilem i czuje sie skrzywdzony przez wymiar sprawiedliwosci czytajac o takich wyrokach jak ten
Avatar
Gość / 8 listopada 2018 o 10:13
+4
Klasyczny przykład kolesiostwa i układów PSL . Cała rodzina Małgosi pracuję na państwowych stołkach. Wyrok śmieszny biorąc pod uwagę pobierana 2tys płn na każde dziecko
Avatar
Janusz / 8 listopada 2018 o 11:36
+3
jak czytam o takim wyroku to nie dziwie się ,że  Ziobro ma takie poparcie w sprawie reformy sądów i takze nie dziwi mnie to ,ze ludzie mieli dość  kolesiostwa i układów PSL. pewnie jakby ktos spojrzał krzywo na śędziego to pewnie by dostał kilka lat więzienia
Avatar
Jacuś / 8 listopada 2018 o 06:22
+1
A dom państwa P. stoi na sprzedaż jak by ktoś był zainteresowany. 
Avatar
Janusz / 8 listopada 2018 o 11:36
+3
jak czytam o takim wyroku to nie dziwie się ,że  Ziobro ma takie poparcie w sprawie reformy sądów i takze nie dziwi mnie to ,ze ludzie mieli dość  kolesiostwa i układów PSL. pewnie jakby ktos spojrzał krzywo na śędziego to pewnie by dostał kilka lat więzienia
Avatar
Gość / 8 listopada 2018 o 10:13
+4
Klasyczny przykład kolesiostwa i układów PSL . Cała rodzina Małgosi pracuję na państwowych stołkach. Wyrok śmieszny biorąc pod uwagę pobierana 2tys płn na każde dziecko
Avatar
Gość / 8 listopada 2018 o 10:03
0
Dodajmy jeszcze do tego absolutnie skandalicznego i bulwersującego wyroku cztery lata procesu... To jest kpina, kpina z prawa, brak zwyczajnie słów by ten szkodliwy społecznie wyrok skomentować. Przez takie czarne owce cierpi całe środowisko sędziowskie i, szerzej, prawnicze.
Avatar
Gość / 8 listopada 2018 o 09:57
0
Skandal. Jeśli to, o czym piszą gazety to prawda, to jest zwyczajny skandal. Jak już ktoś słusznie napisał, co prawda "sędzia musi się kierować literą prawa, nie może działać pod wpływem emocji" ani opinią publiczną, ale "wyrok ma mieć nie tylko wymiar kary dla oskarżonych ale również być przestrogą dla innych, zwłaszcza jeżeli dotyczy spraw o dużej szkodliwości społecznej i dotyczy osób małoletnich" Obrzydliwe działanie, podkopujące zaufanie społeczne do całego wymiaru sprawiedliwości. Skandal, skandal, skandal.
Avatar
Jacuś / 8 listopada 2018 o 06:22
+1
A dom państwa P. stoi na sprzedaż jak by ktoś był zainteresowany. 
Avatar
Gość / 7 listopada 2018 o 22:32
+10
Biedne dzieci!! Zabierano z domu rodzinnego, od matki (z różnych przyczyn). Rodzina zastępcza, często okazywała się dla tych dzieci i innych katorgą. I to wszystko w imię prawa. Ha, ha! A to wszystko, nie po to aby tym dzieciom pomóc, tylko to był sposób na pieniądze. Nie wiem, ale ktoś powinien ponieść odpowiedzialność, za takie finansowe załatwianie sprawy. Nie wspomnę o dzieciach zakatowanych "przez rodziców zastępczych". I jaką karę ponieśli??? Znęcali się nad dziećmi a za to brali pieniądze i co??? prace społeczne??? kpina!!!
Avatar
Ania / 7 listopada 2018 o 18:31
+15
Powinni zapłacić tym dzieciom gigantyczne odszkodowanie!!!!
Avatar
Kamil / 7 listopada 2018 o 18:26
+5
No jestem calkiem innym czlowiekiem odrazu hehe :) dalej uwazam ze nic nikomu zlego nie zrobilem i czuje sie skrzywdzony przez wymiar sprawiedliwosci czytajac o takich wyrokach jak ten
Avatar
Huk / 7 listopada 2018 o 18:18
-2
Kur** mac co to za wyrok??? Ja musialem pracowac spolecznie 8 miesiecy po 40 godzin za posiadanie 3 !!! gramow trawy. A tu takie jaja sie odstawiaja?? Gdzie tu jest sprawiedliwosc??
 Jarasz dalej? Czy te prace społeczne cię zresocjalizowaly i już jesteś przykładnym obywatelem hehe? Znając życie to pewnie chodziłes je odbebniac zjarany hehe. 
Avatar
Kamil / 7 listopada 2018 o 18:09
+13
Kur** mac co to za wyrok??? Ja musialem pracowac spolecznie 8 miesiecy po 40 godzin za posiadanie 3 !!! gramow trawy. A tu takie jaja sie odstawiaja?? Gdzie tu jest sprawiedliwosc??
Zobacz wszystkie komentarze 13

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Miasto dołoży połowę do wymiany pieca. Jak zdobyć dofinansowanie?

Lublin: Miasto dołoży połowę do wymiany pieca. Jak zdobyć dofinansowanie? 2 9

1 mln zł zamierza wydać Ratusz na dotacje dla osób pozbywających się pieców oraz kotłów na węgiel. Urząd Miasta zapewnia, że każdemu zainteresowanemu zwróci połowę kwoty wydanej na wymianę pieca. W taki sposób samorząd chce się przyczynić do poprawy stanu powietrza, którym oddychamy

Pogoń Szczecin – MKS Perła Lublin 19:26. Teraz czas na Francuzki

Pogoń Szczecin – MKS Perła Lublin 19:26. Teraz czas na Francuzki 3 0

MKS Perła zdecydowanie pokonał Pogoń Szczecin. Teraz podopieczne Roberta Lisa koncentrują się już tylko na sobotniej rywalizacji z E.S. Besancon Feminin rozgrywanej w ramach trzeciej rundy kwalifikacyjnej Pucharu EHF

Farsa na stacji kolejowej w Chełmie. Pasażerowie musieli wchodzić do pociągu przez okno! [foto]
alarm24

Farsa na stacji kolejowej w Chełmie. Pasażerowie musieli wchodzić do pociągu przez okno! [foto] 104 14

Tego pasażerowie, którzy czekali na stacji Chełm Miasto na pociąg TLK „Ogiński”, się nie spodziewali. W poniedziałek przed południem na peronie zatrzymał się chyba najkrótszy w historii spółki PKP Intercity skład – lokomotywa z jednym wagonem

Lublin: Subway zniknął z deptaka. Już wiadomo, co powstanie po nim

Lublin: Subway zniknął z deptaka. Już wiadomo, co powstanie po nim 65 11

Znana nad Bałtykiem i na zachodzie Polski sieć franczyzowa Stara Pączkarnia trafi do nas. Pierwszych smakołyków będzie można spróbować pod koniec miesiąca  

Kierowca MPK Lublin nie patrzył na ulicę. Pasażer zrobił mu zdjęcie

Kierowca MPK Lublin nie patrzył na ulicę. Pasażer zrobił mu zdjęcie 65 16

Kierowca trolejbusu wiózł pasażerów wpatrzony w telefon komórkowy. Po skardze naszego Czytelnika trafił na dywanik. MPK zapewnia, że nie będzie tolerować takiej jazdy. W tym roku do Zarządu Transportu Miejskiego wpłynęło już 12 skarg na kierowców używających telefonów za kierownicą

Agnieszka Radwańska zakończyła karierę sportową
film

Agnieszka Radwańska zakończyła karierę sportową 0 3

Agnieszka Radwańska zakończyła karierę. Najlepsza polska tenisistka ostatnich lat poinformowała o swojej decyzji za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Problem z pracami na stadionie żużlowym w Lublinie. Wykonawca chce za dużo pieniędzy

Problem z pracami na stadionie żużlowym w Lublinie. Wykonawca chce za dużo pieniędzy 25 11

W środę unieważniony został przetarg na zaprojektowanie i wykonanie remontu odwodnienia toru żużlowego na stadionie przy Al. Zygmuntowskich.

Tribute To... Muzyczny hołd dla gwiazd w hali Globus w Lublinie
18 listopada 2018, 20:00

Tribute To... Muzyczny hołd dla gwiazd w hali Globus w Lublinie 5 0

Co Gdzie Kiedy. Podczas koncertu współcześni polscy wykonawcy złożą hołd takim wokalistom jak Prince, Michael Jackson, George Michael, Amy Winehouse, Whitney Houston, Joe Cocker, Freddie Mercury i John Lennon.

Monika Skinder zaliczyła rewelacyjny początek sezonu

Monika Skinder zaliczyła rewelacyjny początek sezonu 0 0

Monika Skinder zajęła piąte miejsce w biegu sprinterskim w Olos

Śmierć studentki z Białorusi w Lublinie. Jest śledztwo prokuratury

Śmierć studentki z Białorusi w Lublinie. Jest śledztwo prokuratury 19 14

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie śmierci 17-latki z Białorusi. Ze wstępnych ustaleń wynika, że dziewczyna wyskoczyła z okna jednego z akademików.

Kieszonkowiec grasował w lubelskich autobusach. Takiego złodzieja mało kto się spodziewał

Kieszonkowiec grasował w lubelskich autobusach. Takiego złodzieja mało kto się spodziewał 16 3

55-latka z Lublina okradała pasażerów komunikacji miejskiej. Jej łupem padły dokumenty, karty bankomatowe, pieniądze i telefon. Kobieta została zatrzymana przez policjantów.

Gmina żydowska chce zwrotu kamienicy. Nie składa broni mimo porażki w sądzie

Gmina żydowska chce zwrotu kamienicy. Nie składa broni mimo porażki w sądzie 3 15

Gmina Wyznaniowa Żydowska dalej walczy o zwrot kamienicy przy placu Wolności w Białej Podlaskiej. Wniosła teraz skargę kasacyjną od wyroku Sądu Apelacyjnego w Lublinie.

Wjechał w słup galerii handlowej. Skończyło się tragicznie
film

Wjechał w słup galerii handlowej. Skończyło się tragicznie 0 5

Tarnów. Do tragicznego w skutkach zdarzenia drogowego doszło dziś przed południem na wysokości Galerii Tarnovia.

Górnik Łęczna wygrał z Orlętami Kielce 4:1, ale jeszcze nie świętuje awansu do CLJ

Górnik Łęczna wygrał z Orlętami Kielce 4:1, ale jeszcze nie świętuje awansu do CLJ 29 0

Solidną zaliczkę z Kielc przywieźli piłkarze Górnika Łęczna. Zielono-czarni pokonali w pierwszym meczu barażowym o awans do Centralnej Ligi Juniorów U-15 Orlęta 4:1. Rewanż zostanie rozegrany w najbliższą niedzielę o godz. 13

Chciała obronić córkę przed gwałtem, chwyciła za nóż. Grozi jej więzienie
galeria

Chciała obronić córkę przed gwałtem, chwyciła za nóż. Grozi jej więzienie 71 17

– Nie chciałam go zabić, tylko broniłam córkę przed zgwałceniem – tłumaczyła przed sądem Salomea Ż. Kobieta odpowiada za usiłowanie zabójstwa swojego partnera. Z akt sprawy wynika, że Andrzej C. od dawna napastował jej dorosłą córkę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?