Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

18 października 2018 r.
8:00

ZUS niespodziewanie "uzdrowił" ciężko chorego mężczyznę

0 12 A A

35-letni pan Łukasz od urodzenia zmaga się z chorobą genetyczną, ma m.in. ciężkie napady padaczki. Do tej pory dostawał świadczenia z ZUS-u, ale niespodziewanie urzędnicy „uzdrowili” mężczyznę i wysłali go do pracy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Mężczyzna od urodzenia choruje na stwardnienie guzowate. Ma w głowie i na nerkach guzy, których nie można usunąć. Jego choroba objawia się częstymi napadami padaczki.

Cztery lata temu pan Łukasz ożenił się z panią Barbarą. Kobieta urodziła się z porażeniem mózgowym, i również ma padaczkę. Jest też upośledzona w znacznym stopniu. Para mieszkała u rodziców pani Barbary. - Jak Basia poznała Łukasza poczuła się przy nim bezpieczna. Zakochali się w sobie. Łukasz znalazł sens życia, siłę do walki ze swoją chorobą – mówi Ewa Grabowska, teściowa pana Łukasza.

Mężczyzna pobierał rentę socjalną przez dziesięć lat. Dla ZUS-u było oczywiste, że choroba pana Łukasza powoduje, że ten jest niezdolny do pracy. W zeszłym roku Zakład zmienił jednak zdanie i odebrał mężczyźnie rentę twierdząc, że może pracować.
 
- Po panu Jezusie to chyba druga taka instytucja, która uzdrawia - mówi Łukasz Michałowski, ordynator oddziału neurologii szpitala w Morągu.
 
Michałowski od lat leczy pana Łukasza. Uważa, że stan zdrowia mężczyzny na pewno się nie poprawił, a nawet z roku na rok pogarsza się. - Łukasz jest ciężko chorym człowiekiem. Choroba w jego wypadku manifestuje się napadami padaczkowymi i jest to padaczka lekooporna, która wymaga szczególnej czujności. Napady pojawiają się często. Są ciężkie, wielokrotnie przyjeżdża pogotowie ratunkowe. Wymaga nadzoru. W każdej chwili może mieć napad. Pozostawienie go samemu sobie, może się skończyć nieszczęściem.

W zeszłym roku lekarz orzecznik ZUS-u przyznał, że pan Łukasz jest całkowicie niezdolny do pracy. Zakład jednak nie zgodził się z decyzją swojego lekarza. - ZUS nie uzdrowił pana Łukasza. Pan Łukasz miał przyznaną rentę socjalną okresowo i został poddany badaniu przez lekarza orzecznika – mówi Anna Ilukiewicz, rzecznik ZUS w Olsztynie.

Lekarz orzecznik zdecydował, że mężczyzna jest niezdolny do pracy. - Następnego dnia główny lekarz orzecznik na podstawie dokumentacji medycznej postawił zarzut wadliwości. Wówczas pan Łukasz został skierowany na badanie komisji lekarskiej do Gdańska. W dniu badania stan zdrowia pana Łukasza wskazywał na polepszenie. Komisja lekarska uznała pana Łukasza za osobę częściowo niezdolną do pracy – dodaje Ilukiewicz.

Pan Łukasz rzadko wychodzi sam z domu, ze względu na zaniki pamięci nawet proste zakupy stanowią dla niego problem. - Padaczka jest najgorsza. Wykręca mi głowę. Jestem nieprzytomny, cały siny. Przyjeżdża pogotowie podaje mi relanium w zastrzyku. Potem dochodzę do siebie około dwie godziny. Jestem w trakcie tych ataków nieprzytomny. Tracę pamięć – mówi.
 
- Czasami pyta się córki, jak on się nazywa, kim on jest. Trzymając ją za rękę pyta, za co cię trzymam. Nie wyobrażam sobie, żeby mógł samodzielnie funkcjonować – mówi teściowa mężczyzny.

To nie pierwsza sytuacja w tej rodzinie związana z bezdusznym postępowaniem ZUS-u. Kilkanaście lat temu interweniowaliśmy, gdy Zakład odebrał rentę obecnej żonie pana Łukasza. - Oceny dokonali specjaliści. To jest ocena socjalnomedyczna - twierdził Roman Thiede, przewodniczący komisji lekarskich ZUS.
 
Po naszej interwencji pani Barbara odzyskała świadczenia. Zdaniem prezesa fundacji osób poszkodowanych przez ZUS, zabieranie rent chorym osobom jest zjawiskiem powszechnym, to celowe działanie, by zaoszczędzić pieniądze. - ZUS robi wszystko, żeby nie wypłacać należnych świadczeń. W niektórych wypadkach postępowanie jest wręcz haniebne. Szczególnie ZUS uderza w osoby, które są gorzej wykształcone. Takie, które nie mają wiedzy jak się odwoływać. Nie wiedzą, co zrobić, żeby skutecznie zawalczyć o swoje prawa. Te osoby są w najtrudniejszej sytuacji. Jest to zjawisko bardzo powszechne – przekonuje Stanisław Fryza z Fundacji na Rzecz Osób Poszkodowanych przez ZUS.

Pan Łukasz odwołał się od decyzji o zabraniu renty do sądu. Ten nie miał wątpliwości, że mężczyzna jest niezdolny do pracy. - Biegły wyjaśnił, że mężczyzna od czwartego roku życia ma padaczkę. Zarówno częstotliwość napadów padaczkowych jak i stopień ich nasilenia uniemożliwiają mu wykonanie jakiejkolwiek pracy – mówi Joanna Organiak z Sądu Apelacyjnego w Gdańsku.

Pan Łukasz od ponad roku nie dostaje renty. Ponieważ ZUS odwołał się od korzystnej dla niego decyzji o przywróceniu świadczenia do sądu apelacyjnego, nie dostanie pieniędzy przez kolejne miesiące. 
 
Termin rozprawy wyznaczono na kwiecień przyszłego roku.​
 
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium