Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 lipca 2021 r.
6:30

Centrum Kultury w Lublinie będzie miało dyrektora z „namaszczenia”?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 20 A A
Rafał Koziński nie chce komentować sprawy
Rafał Koziński nie chce komentować sprawy (fot. Maciej Kaczanowski)

Artyści i działacze apelują do prezydenta Lublina, by przeprowadził konkurs na nowego dyrektora Centrum Kultury. To reakcja na fakt, że odchodzący dyrektor „namaścił” na zwalniany fotel swego obecnego zastępcę, na co miał się zgodzić prezydent miasta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Centrum Kultury to największa z instytucji kultury prowadzonych przez samorząd Lublina. Od 1991 r. kieruje nią Aleksander Szpecht, który wkrótce odejdzie na emeryturę. Swym podwładnym oznajmił, że jego stanowisko przejmie Rafał Koziński, zastępca dyrektora ds. artystyczno-programowych.

– Fakty są proste. Pierwszy jest taki, że 27 sierpnia odchodzę na emeryturę – przyznaje nam Aleksander Szpecht. – Drugi fakt jest taki, że odbyłem rozmowę z panem prezydentem Żukiem w sprawie mojego odejścia i w sprawie następcy. Prezydent zgodził się, że moim następcą zostanie Rafał Koziński. Nie jest to ogłaszane, bo jest jeszcze trochę czasu.

Szpecht przyznaje, że była to jego propozycja. – Rafał Koziński jest zastępcą dyrektora od dwóch lat, zastąpił Janusza Opryńskiego. Jego wybór nie wymaga uzasadnienia – dodaje dyrektor CK.

Co na to Ratusz? – Dyrektor Szpecht osobiście poinformował prezydenta o swojej decyzji o odejściu na emeryturę. Podczas spotkania zarekomendował na swojego następcę Rafała Kozińskiego, obecnego zastępcę dyrektora – potwierdza nam Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta. – Natomiast nie zapadły jeszcze żadne formalne decyzje, ani co do trybu wyboru nowego dyrektora jednostki, ani co do wskazania konkretnej osoby na to stanowisko – zastrzega Duma. Nie odnosi się jednak do nieformalnej decyzji, na jaką wygląda przytaczana przez Szpechta zgoda prezydenta na Kozińskiego.

Ustalenia w sprawie zmiany dyrektora zostały ogłoszone załodze CK na zebraniu, o którym poinformowała gazeta „Jawny Lublin” wydawana przez Fundację Wolności. Z jej publikacji wynika, że „namaszczony” na dyrektora Koziński przedstawił już swoją wizję działania CK. On sam nie chce z nami rozmawiać o sytuacji kadrowej. – Nie wypowiadam się w tym temacie – ucina Rafał Koziński.

List otwarty

Taki tryb zmian oburza część działaczy i artystów. Chodzi nie tylko o to, że nie każdy lubi Kozińskiego, który jest kontrowersyjny i oskarżany przez niektórych – jak twierdzi „Jawny Lublin” – o „zawłaszczanie cudzych pomysłów” i o to, że jest „konfliktowy i wulgarny”. Niezadowolenie budzi również to, że miasto miałoby nie organizować konkursy na dyrektora.

Artyści i działacze napisali do prezydenta list otwarty, w którym domagają się tego, by dyrektorzy miejskich instytucji kultury byli wybierani w konkursach.

– Konkursy nie powinny być tylko biurokratyczną formułą, powinny być oparte na jawnych, szeroko dyskutowanych społecznie koncepcjach zarządzania instytucją – piszą autorzy listu. – Ważnym i innowacyjnym elementem byłaby również publiczna dyskusja mieszkańców i mieszkanek nad strategiczną działalnością instytucji.

Ratusz nie musi przeprowadzać konkursu na dyrektora CK, bo nie wymagają tego przepisy. Spośród jedenastu miejskich instytucji kultury tylko w dwóch (Galerii Labirynt i Teatrze Andersena) taki konkurs jest obowiązkowy.

– W przypadku pozostałych instytucji, organizator, w tym miasto Lublin, może powołać dyrektora po zasięgnięciu opinii związków zawodowych działających w tej instytucji oraz stowarzyszeń zawodowych i twórczych właściwych ze względu na rodzaj działalności prowadzonej przez tę instytucję – tłumaczy Duma.

Autorzy listu otwartego przyznają, że w większości miejskich instytucji prawo nie wymaga konkursu. – Nie wyobrażamy sobie jednak, by obsadzanie stanowisk dyrektorskich w którejkolwiek z tych instytucji nie przebiegało w sposób transparentny, pozwalający wybrać najlepszych kandydatów lub kandydatki, z uwzględnieniem partnerstwa pomiędzy władzą, obywatelami i obywatelkami, środowiskami artystycznymi oraz związkami zawodowymi – piszą artyści i działacze.

Ratusz nie przesądza jeszcze tego, w jakim trybie wybierze nowego dyrektora CK.

List numer dwa

Tymczasem w CK powstał drugi list otwarty, zwolenników Kozińskiego. – Z inicjatywy pracowników CK powstał list otwarty popierający m.in. wybór Rafała Kozińskiego na dyrektora CK, pod którym na ten moment podpisało się 70 proc. pracowników – informuje Gabriela Żuk z CK, zapowiadając, że list zostanie upubliczniony w poniedziałek. – Ze względu na czas weekendowy, pracę zdalną i sezon urlopowy zbiórka podpisów jeszcze trwa.

Sonda: Czy stanowiska dyrektorskie w miejskich instytucjach powinny być obsadzane w konkursach?

Liczba głosów: 303
87.79%
Tak
12.21%
Nie
Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 20

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
BillyWhite / 5 lipca 2021 r. o 10:06
+21
tepy pisowski trollu ty wiesz w ogole co znaczy slowo pijak? tylko tyle znalazles na niego? moze chociaz mial dziadka w Wermachcie? musisz szukac dalej
Avatar
Robik / 5 lipca 2021 r. o 08:39
+21
Pijak i awanturnik zostanie dyrektorem? dziennikwschodni.pl/lublin/awantura-po-nocy-kultury-w-lublinie-rafal-kozinski-na-komisariacie,n,1000009499.html
 No, gość może się nie podobać... Jednak w zdarzeniu opisywanym to on tylko stawał w obronie ludzi, którzy nad ranem byli w fontannie. Nawet jeśli "kąpali się" a nie "wyjmowali butelki brodząc" - to żadnej większej winy w tym nie ma. Właściwie ludzie powinni mieć prawo wchodzić do fontanny, jeśli niczego nie niszczą. Latem można obejrzeć w środkach ("mediach") ludzi chłodzących się w fontannach różnych miast świata.
 No, gość może się nie podobać... Jednak w zdarzeniu opisywanym to on tylko stawał w obronie ludzi, którzy nad ranem byli w fontannie. Nawet jeśli "kąpali się" a nie "wyjmowali butelki brodząc" - to żadnej większej winy w tym nie ma. Właściwie ludzie powinni mieć prawo wchodzić do fontanny, jeśli niczego nie niszczą. Latem można obejrzeć w środkach ("mediach") ludzi chłodzących się w fontannach różnych miast świata. rozwiń
Avatar
Dewiz / 5 lipca 2021 r. o 10:38
+15
Skoro popiera ten wybór 70% załogi CK a może i więcej to czemu miałby nie zostać nowym dyrektorem? Ja nie widzę problemu. Tym bardziej, że do tej pory był zastępcą dyrektora więc jest naturalnym kandydatem.
Avatar
Robik / 6 lipca 2021 r. o 05:38
+10
Jest akt oskarżenia dla Rafała K., lubelskiego animatora kultury, który w czasie tegorocznej Nocy Kultury wdał się w awanturę ze strażnikami miejskimi. Akt oskarżenia przeciwko Rafałowi K. został już przesłany do Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie. - Zarzut dotyczy wywierania wpływu na czynności urzędowe wykonywane przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej - mówi Jadwiga Nowak, szefowa Prokuratury Rejonowej Lublin-Północ. - Oskarżony nie przyznał się do winy. Grozi mu do trzech lat pozbawienia wolności. Nie dostaliśmy jeszcze żadnej oficjalnej informacji na temat działań prokuratury, o akcie oskarżenia dowiadujemy się od Kuriera - mówi z-ca prezydenta Lublina Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, odpowiedzialna w magistracie za kulturę.
 "Akt oskarżenia" to jeszcze nie wyrok. W ogóle to dlaczego nie podano źródła/miejsca tych wiadomości? Co z wyrokiem?
 "Akt oskarżenia" to jeszcze nie wyrok. W ogóle to dlaczego nie podano źródła/miejsca tych wiadomości? Co z wyrokiem? rozwiń
Avatar
Robik / 5 lipca 2021 r. o 08:31
+7
Czyli chodzi tylko o to, by kontroli nad tą sferą budżetową na poziomie niemal 10 milionów złotych miejskiej dotacji rocznie nie przejął ktoś trzeci? Kto byłby chętny poprowadzić tę miejską instytucję kultury, gdyby przeszła na własny rozrachunek, czyli zostałaby pozbawiona subwencji, a zarazem kontroli politycznej?
 Wiadomo, że chodzi i o rodzaj działalności, i o idące za tym środki oraz wybór osób, którym będzie się płacić za działalność. Nie ma w tym nic odkrywczego. To istotna sprawa, więc powinien być konkurs a nie dogadywanie się p. Kruka z p. Kozińskim.
 Wiadomo, że chodzi i o rodzaj działalności, i o idące za tym środki oraz wybór osób, którym będzie się płacić za działalność. Nie ma w tym nic odkrywczego. To istotna sprawa, więc powinien być konkurs a nie dogadywanie się p. Kruka z p. Kozińskim. rozwiń
Avatar
_DX_ / 8 lipca 2021 r. o 08:14
+3
Co się dzieje w tym mieście? Dyrektorem sportowym w Motorze jest pijak skazany wyrokiem sądowym, a dyrektorem najważniejszej miejskiej instytucji kultury ma zostać kolejny pijak i awanturnik.
Avatar
_DX_ / 8 lipca 2021 r. o 08:14
+3
Pijak i awanturnik zostanie dyrektorem? dziennikwschodni.pl/lublin/awantura-po-nocy-kultury-w-lublinie-rafal-kozinski-na-komisariacie,n,1000009499.html
Avatar
_DX_ / 8 lipca 2021 r. o 08:15
+2
Jest akt oskarżenia dla Rafała K., lubelskiego animatora kultury, który w czasie tegorocznej Nocy Kultury wdał się w awanturę ze strażnikami miejskimi. Akt oskarżenia przeciwko Rafałowi K. został już przesłany do Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie. - Zarzut dotyczy wywierania wpływu na czynności urzędowe wykonywane przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej - mówi Jadwiga Nowak, szefowa Prokuratury Rejonowej Lublin-Północ. - Oskarżony nie przyznał się do winy. Grozi mu do trzech lat pozbawienia wolności. Nie dostaliśmy jeszcze żadnej oficjalnej informacji na temat działań prokuratury, o akcie oskarżenia dowiadujemy się od Kuriera - mówi z-ca prezydenta Lublina Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, odpowiedzialna w magistracie za kulturę.
Jest akt oskarżenia dla Rafała K., lubelskiego animatora kultury, który w czasie tegorocznej Nocy Kultury wdał się w awanturę ze strażnikami miejskimi. Akt oskarżenia przeciwko Rafałowi K. został już przesłany do Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie. - Zarzut dotyczy wywierania wpływu na czynności urzędowe wykonywane przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej - mówi Jadwiga Nowak, szefowa Prokuratury Rejonowej Lublin-Północ. - Oskarżony nie przyznał się do winy. Grozi mu do trzech lat pozbawienia wolności. Nie dostaliśmy jeszcze żadnej oficj... rozwiń
Avatar
_DX_ / 8 lipca 2021 r. o 08:14
+2
kurier lubelski.pl/rafal-k-znany-lubelski-animator-kultury-z-aktem-oskarzenia/ar/1028777
Avatar
_XD_ / 8 lipca 2021 r. o 18:13
+1
Jest akt oskarżenia dla Rafała K., lubelskiego animatora kultury, który w czasie tegorocznej Nocy Kultury wdał się w awanturę ze strażnikami miejskimi. Akt oskarżenia przeciwko Rafałowi K. został już przesłany do Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie. - Zarzut dotyczy wywierania wpływu na czynności urzędowe wykonywane przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej - mówi Jadwiga Nowak, szefowa Prokuratury Rejonowej Lublin-Północ. - Oskarżony nie przyznał się do winy. Grozi mu do trzech lat pozbawienia wolności. Nie dostaliśmy jeszcze żadnej oficjalnej informacji na temat działań prokuratury, o akcie oskarżenia dowiadujemy się od Kuriera - mówi z-ca prezydenta Lublina Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, odpowiedzialna w magistracie za kulturę.
  Biorąc pod uwagę, że te zarzuty formułuje prokuratura pod dowództwem zerro, 15 z tych 17 zarzutów okaże się bezpodstawne, a pozostałe dwa będą umorzone z powodu braku dowodów. A jak tam idzie rozpatrywanie tych zarzutów po słynnym audycie? Już wszyscy poszli siedzieć? XD
  Biorąc pod uwagę, że te zarzuty formułuje prokuratura pod dowództwem zerro, 15 z tych 17 zarzutów okaże się bezpodstawne, a pozostałe dwa będą umorzone z powodu braku dowodów. A jak tam idzie rozpatrywanie tych zarzutów po słynnym audycie? Już wszyscy poszli siedzieć? XD rozwiń
Avatar
_XD_ / 8 lipca 2021 r. o 18:13
+1
Jest akt oskarżenia dla Rafała K., lubelskiego animatora kultury, który w czasie tegorocznej Nocy Kultury wdał się w awanturę ze strażnikami miejskimi. Akt oskarżenia przeciwko Rafałowi K. został już przesłany do Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie. - Zarzut dotyczy wywierania wpływu na czynności urzędowe wykonywane przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej - mówi Jadwiga Nowak, szefowa Prokuratury Rejonowej Lublin-Północ. - Oskarżony nie przyznał się do winy. Grozi mu do trzech lat pozbawienia wolności. Nie dostaliśmy jeszcze żadnej oficjalnej informacji na temat działań prokuratury, o akcie oskarżenia dowiadujemy się od Kuriera - mówi z-ca prezydenta Lublina Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, odpowiedzialna w magistracie za kulturę.
  Biorąc pod uwagę, że te zarzuty formułuje prokuratura pod dowództwem zerro, 15 z tych 17 zarzutów okaże się bezpodstawne, a pozostałe dwa będą umorzone z powodu braku dowodów. A jak tam idzie rozpatrywanie tych zarzutów po słynnym audycie? Już wszyscy poszli siedzieć? XD
  Biorąc pod uwagę, że te zarzuty formułuje prokuratura pod dowództwem zerro, 15 z tych 17 zarzutów okaże się bezpodstawne, a pozostałe dwa będą umorzone z powodu braku dowodów. A jak tam idzie rozpatrywanie tych zarzutów po słynnym audycie? Już wszyscy poszli siedzieć? XD rozwiń
Avatar
_DX_ / 8 lipca 2021 r. o 08:15
+2
Jest akt oskarżenia dla Rafała K., lubelskiego animatora kultury, który w czasie tegorocznej Nocy Kultury wdał się w awanturę ze strażnikami miejskimi. Akt oskarżenia przeciwko Rafałowi K. został już przesłany do Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie. - Zarzut dotyczy wywierania wpływu na czynności urzędowe wykonywane przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej - mówi Jadwiga Nowak, szefowa Prokuratury Rejonowej Lublin-Północ. - Oskarżony nie przyznał się do winy. Grozi mu do trzech lat pozbawienia wolności. Nie dostaliśmy jeszcze żadnej oficjalnej informacji na temat działań prokuratury, o akcie oskarżenia dowiadujemy się od Kuriera - mówi z-ca prezydenta Lublina Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, odpowiedzialna w magistracie za kulturę.
Jest akt oskarżenia dla Rafała K., lubelskiego animatora kultury, który w czasie tegorocznej Nocy Kultury wdał się w awanturę ze strażnikami miejskimi. Akt oskarżenia przeciwko Rafałowi K. został już przesłany do Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie. - Zarzut dotyczy wywierania wpływu na czynności urzędowe wykonywane przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej - mówi Jadwiga Nowak, szefowa Prokuratury Rejonowej Lublin-Północ. - Oskarżony nie przyznał się do winy. Grozi mu do trzech lat pozbawienia wolności. Nie dostaliśmy jeszcze żadnej oficj... rozwiń
Avatar
_DX_ / 8 lipca 2021 r. o 08:14
+2
kurier lubelski.pl/rafal-k-znany-lubelski-animator-kultury-z-aktem-oskarzenia/ar/1028777
Avatar
_DX_ / 8 lipca 2021 r. o 08:14
+3
Co się dzieje w tym mieście? Dyrektorem sportowym w Motorze jest pijak skazany wyrokiem sądowym, a dyrektorem najważniejszej miejskiej instytucji kultury ma zostać kolejny pijak i awanturnik.
Avatar
_DX_ / 8 lipca 2021 r. o 08:14
+3
Pijak i awanturnik zostanie dyrektorem? dziennikwschodni.pl/lublin/awantura-po-nocy-kultury-w-lublinie-rafal-kozinski-na-komisariacie,n,1000009499.html
Avatar
_XD_ / 7 lipca 2021 r. o 20:36
+1
Jest akt oskarżenia dla Rafała K., lubelskiego animatora kultury, który w czasie tegorocznej Nocy Kultury wdał się w awanturę ze strażnikami miejskimi. Akt oskarżenia przeciwko Rafałowi K. został już przesłany do Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie. - Zarzut dotyczy wywierania wpływu na czynności urzędowe wykonywane przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej - mówi Jadwiga Nowak, szefowa Prokuratury Rejonowej Lublin-Północ. - Oskarżony nie przyznał się do winy. Grozi mu do trzech lat pozbawienia wolności. Nie dostaliśmy jeszcze żadnej oficjalnej informacji na temat działań prokuratury, o akcie oskarżenia dowiadujemy się od Kuriera - mówi z-ca prezydenta Lublina Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, odpowiedzialna w magistracie za kulturę.
 Biorąc pod uwagę, że te zarzuty formułuje prokuratura pod dowództwem zerro, 15 z tych 17 zarzutów okaże się bezpodstawne, a pozostałe dwa będą umorzone z powodu braku dowodów. A jak tam idzie rozpatrywanie tych zarzutów po słynnym audycie? Już wszyscy poszli siedzieć? XD
 Biorąc pod uwagę, że te zarzuty formułuje prokuratura pod dowództwem zerro, 15 z tych 17 zarzutów okaże się bezpodstawne, a pozostałe dwa będą umorzone z powodu braku dowodów. A jak tam idzie rozpatrywanie tych zarzutów po słynnym audycie? Już wszyscy poszli siedzieć? XD rozwiń
Avatar
Robik / 6 lipca 2021 r. o 05:38
+10
Jest akt oskarżenia dla Rafała K., lubelskiego animatora kultury, który w czasie tegorocznej Nocy Kultury wdał się w awanturę ze strażnikami miejskimi. Akt oskarżenia przeciwko Rafałowi K. został już przesłany do Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie. - Zarzut dotyczy wywierania wpływu na czynności urzędowe wykonywane przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej - mówi Jadwiga Nowak, szefowa Prokuratury Rejonowej Lublin-Północ. - Oskarżony nie przyznał się do winy. Grozi mu do trzech lat pozbawienia wolności. Nie dostaliśmy jeszcze żadnej oficjalnej informacji na temat działań prokuratury, o akcie oskarżenia dowiadujemy się od Kuriera - mówi z-ca prezydenta Lublina Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, odpowiedzialna w magistracie za kulturę.
 "Akt oskarżenia" to jeszcze nie wyrok. W ogóle to dlaczego nie podano źródła/miejsca tych wiadomości? Co z wyrokiem?
 "Akt oskarżenia" to jeszcze nie wyrok. W ogóle to dlaczego nie podano źródła/miejsca tych wiadomości? Co z wyrokiem? rozwiń
Avatar
Robik / 6 lipca 2021 r. o 05:27
-14
Skoro popiera ten wybór 70% załogi CK a może i więcej to czemu miałby nie zostać nowym dyrektorem? Ja nie widzę problemu. Tym bardziej, że do tej pory był zastępcą dyrektora więc jest naturalnym kandydatem.
 1) To poparcie "70% załogi" to czysty wymysł. Rozsądni ludzie, którzy wiedzą, że odchodzi załatwianie "z namaszczeniem" tej posady dla p. Kozińskiego i najprawdopodobniej p. Kruk go na niej obsadzi, na pewno nie odmówią podpisu, choćby woleli innych ludzi. 2) To, że ktoś był dobrym/wygodnym pomocnikiem dla jakiegoś naczelnika, wcale nie świadczy o tym, że nadaje się na naczelnika.
 1) To poparcie "70% załogi" to czysty wymysł. Rozsądni ludzie, którzy wiedzą, że odchodzi załatwianie "z namaszczeniem" tej posady dla p. Kozińskiego i najprawdopodobniej p. Kruk go na niej obsadzi, na pewno nie odmówią podpisu, choćby woleli innych ludzi. 2) To, że ktoś był dobrym/wygodnym pomocnikiem dla jakiegoś naczelnika, wcale nie świadczy o tym, że nadaje się na naczelnika. rozwiń
Avatar
OPUSDEI / 5 lipca 2021 r. o 13:08
-13
Mogli zrobić tak jak na KUL, ogłosić wakat, zebrać CV, po czym i tak wybrać tego, kogo wskażemy my.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 5 lipca 2021 r. o 12:36
-24
... namaszczać dyrektorów muzeów ?! ;) Czy o tym herr tusk wczoraj mówił do prezydentów miast?
Zobacz wszystkie komentarze 20

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Koronawirus 22 września. Kolejny wzrost zakażeń. Najwięcej przypadków i zgonów w Lubelskiem

Koronawirus 22 września. Kolejny wzrost zakażeń. Najwięcej przypadków i zgonów w Lubelskiem

882 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i 20 ofiar śmiertelnych - Ministerstwo Zdrowia podało dzisiaj o godz. 10.30 najnowszy raport na temat sytuacji epidemiologicznej w Polsce. W woj. lubelskim są 152 zakażenia i 5 zgonów - najwięcej w całym kraju

Ruszyły rozgrywki Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego. The Reds lepsi od Symbitu

Ruszyły rozgrywki Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego. The Reds lepsi od Symbitu

W najciekawszym meczu inauguracyjnej kolejki The Reds IGLO-KLIMA pokonali Symbit. To była konfrontacja aktualnego mistrza rozgrywek z poważnym pretendentem do tytułu.

Więcej firm w Janowskiej Strefie Inwestycji. Ma powstać "duży zakład pracy"

Więcej firm w Janowskiej Strefie Inwestycji. Ma powstać "duży zakład pracy"

Przybywa firm w Janowskiej Strefie Inwestycji. Jeden z inwestorów kupił 15 ha gruntu „pod budowę dużego zakładu pracy” – poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych burmistrz Krzysztof Kołtyś. Już teraz swój zakład buduje firma zajmująca się przerobem zbóż i produkcją kasz

W gminie Opole Lubelskie ledy zastąpią stare lampy

W gminie Opole Lubelskie ledy zastąpią stare lampy

W gminie Opole Lubelskie wymienią oświetlenie uliczne. Ledy zastąpią starego typu lampy sodowe. Przyniesie to spore oszczędności – nawet pół miliona złotych rocznie

Zielony Festyn w Parku na Górkach Czechowskich
26 września 2021, 13:00

Zielony Festyn w Parku na Górkach Czechowskich

W najbliższą niedzielę, 26 września w godz. 13-17 na Górkach Czechowskich odbędzie się Zielony Festyn, czyli propozycja spędzenia czasu dla całych rodzin.

Kierowcy ominą Szczebrzeszyn, jadąc obwodnicą. "Przez środek miasta przetacza się cała masa ciężarówek"

Kierowcy ominą Szczebrzeszyn, jadąc obwodnicą. "Przez środek miasta przetacza się cała masa ciężarówek"

Obwodnica Szczebrzeszyna ma powstać do 2029 roku. Właśnie podpisano umowę na wykonanie m.in. studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego inwestycji.

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi czekają na filmy o rolnikach

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi czekają na filmy o rolnikach

Młodzi mieszkańcy wsi, którzy nie boją się kamery, mają szanse na pieniądze. Wystarczy, że nakręcą krótkie wideo, na którym opowiedzą o swoim życiu, otoczeniu i planach na przyszłość. Najlepsze materiały otrzymają nagrody finansowe od resortu rolnictwa

Spotkanie z Edytą Bystroń w DDK Czuby Południowe
20 września 2021, 12:00

Spotkanie z Edytą Bystroń w DDK Czuby Południowe

Edyta Bystroń będzie gościem kolejnej odsłony cyklu "Komiksiary" w DDK Czuby Południowe (ul. Wyżynna 16). Spotkanie odbędzie się 26 września o godz. 12.

Fortuna Puchar Polski: Motor kontra Podbeskidzie, Orlęta Spomlek grają z Lechią Zielona Góra

Fortuna Puchar Polski: Motor kontra Podbeskidzie, Orlęta Spomlek grają z Lechią Zielona Góra

W lidze piłkarzom Motoru idzie ostatnio całkiem nieźle. W środę podopieczni Marka Saganowskiego będą mogli za to sprawdzić się na tle pierwszoligowego Podbeskidzia Bielsko-Biała w ramach pierwszej rundy Fortuna Pucharu Polski. Początek spotkania na Arenie Lublin o godz. 19.

Biała Podlaska: Czy mieszkańcy pojadą za darmo autobusami? Biała Samorządowa o to wnioskuje

Biała Podlaska: Czy mieszkańcy pojadą za darmo autobusami? Biała Samorządowa o to wnioskuje

Biała Samorządowa wnioskuje o uruchomienie bezpłatnej komunikacji w mieście. To jedna z 10 propozycji radnych tego klubu do przyszłorocznego budżetu. Wcześniej swoje wnioski prezentowali już radni Zjednoczonej Prawicy. Prezydent ma zaprosić kluby do rozmów.

Lublin: Chodnik dopiero co powstał, a już są z nim problemy. Szwankuje też oświetlenie
Alarm24

Lublin: Chodnik dopiero co powstał, a już są z nim problemy. Szwankuje też oświetlenie

To miało być wygodne, bezpieczne dojście do przystanku kolejowego – pisze do nas Czytelniczka z Węglina, która martwi się o stan zbudowanego niedawno chodnika. Część została podmyta przez wodę, a przy schodach nie świeci większość latarni

Nowa wystawa w muzeum, poświęcona "ravensbruczankom". "Do obozu pojechały z wyrokami śmierci"
Zdjęcia
galeria

Nowa wystawa w muzeum, poświęcona "ravensbruczankom". "Do obozu pojechały z wyrokami śmierci"

Historię 74 Polek, poddanych eksperymentom pseudomedycznym w czasie II wojny światowej, opowiada wystawa „Więźniarki w KL Ravensbruck” w nowej części Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem”

Lekcje przedsiębiorczości dla uczniów z Kraśnika. Chętnych nie brakuje

Lekcje przedsiębiorczości dla uczniów z Kraśnika. Chętnych nie brakuje

Uczniowie klas 6 i 7 szkół podstawowych w Kraśniku od tego roku szkolnego mogą brać udział w lekcjach przedsiębiorczości. Listy uczestników nie są jeszcze zamknięte

"Osiecka" w Puławach. Koncert zespołu STARsi
28 września 2021, 18:00

"Osiecka" w Puławach. Koncert zespołu STARsi

We wtorek, 28 września o godz. 18 w Puławskim Domu Chemika (ul. Wojska Polskiego 4) odbędzie się koncert "Osiecka" w wykonaniu zespołu STARsi.

9-letni Filip zginął po potrąceniu przez samochód. Mieszkańcy Krężnicy Jarej organizują protest
Pierwsza strona Dziennika
galeria

9-letni Filip zginął po potrąceniu przez samochód. Mieszkańcy Krężnicy Jarej organizują protest

Mieszkańcy Krężnicy Jarej mają dość piratów drogowych. Śmierć 9-letniego Filipa wstrząsnęła jego rówieśnikami i lokalną społecznością. We wsi odbędzie się akcja protestacyjna.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.