Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 września 2017 r.
11:17

Dworzec autobusowy w Lublinie ma 50 lat. W tym miejscu zostanie już niedługo

Autor: Zdjęcie autora toma
0 31 A A

Pierwszy autobus odjechał stąd 17 grudnia 1967 o godz. 5 rano. Do Krasnobrodu. Obecnie rocznie przewija się tu ok. 4 miliony pasażerów, a połączenia wykonuje blisko 200 przewoźników. Lubelski dworzec autobusowy przy al. Tysiąclecia świętuje 50. urodziny. Obchody jubileuszowe rozpoczną się w najbliższy czwartek.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Rozpoczynamy cykl różnych wydarzeń, które chcemy zaoferować naszym pasażerom i mieszkańcom regionu. Dworzec to ważne miejsce w komunikacji i łączeniu ludzi ze sobą – mówi Mariusz Grad, prezes spółki Lubelskie Dworce.

W czwartek o godz. 10 otwarta zostanie wystawa archiwalnych fotografii dworca. W samo południe pokrojony zostanie tort w kształcie dworcowego budynku, w programie będą także m.in. loteria z nagrodami oraz prezentacje, projekcje krótkich filmów dokumentalnych i spacery architektoniczne.

– Od 2015 intensywnie zajmujemy się dbaniem o to, aby walory tego obiektu zostały na nowo odkryte przez mieszkańców Lublina. Chcemy pokazać, jak budynek wyglądał w momencie powstania oraz jakie atrakcyjne funkcje mógłby pełnić – mówi architekt Lidia Wądołowska z grupy „Modernizm w Lublinie”, która pomaga w organizacji czwartkowego wydarzenia.

Choć często mówi się o architektonicznej wartości budynku, to mieszkańcy i turyści podkreślają, że trudno je dostrzec ze względu na wiszące na nim reklamy. Władze spółki przyznają, że w najbliższym czasie nie ma szans na to, aby płachty zniknęły.

– Pamiętajmy, że jesteśmy spółką prawa handlowego, prowadzimy działalność komercyjną i musimy dbać o przychody, by zarobić na swoje utrzymanie – wyjaśnia prezes Grad.

Przypomina też, że wkrótce dworzec autobusowy przeniesie się w okolice dworca głównego PKP. Nastąpi to prawdopodobnie w 2022 roku.

– Kwestia tego, co stanie się wtedy z obecnym budynkiem dworcowym pozostaje nierozstrzygnięta. W przyszłym roku chcemy przeprowadzić szereg analiz i popracować nad odpowiednią koncepcją. Chcemy wsłuchać się w opinie społeczności lokalnej i różnych organizacji, aby zaspokoić oczekiwania mieszkańców, ale też turystów – dodaje szef Lubelskich Dworców.

Wystawę, która zostanie otwarta w czwartek będzie można oglądać do 1 grudnia.

Konkurs plastyczny

Zarządca dworca w ramach obchodów 50-lecia jego istnienia zorganizował też konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych pod hasłem „50 lat dworca w Lublinie. Wczoraj i dziś”. Prace można wykonywać dowolną techniką w maksymalnym formacie A3 i do 17 listopada nadsyłać bądź przynosić pod adres: ul. Nadstawna 2, 20-120 Lublin.

Komentarze 31

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 28 września 2017 o 11:47
0
wszystkim tym którzy zarzucają,że dworzec kłóci się z w c*** pięknym zamkiem i starym miastem chciałbym tylko przypomnieć, że zaraz za rogiem wy***ili całkiem niedawno jakiś kosmodrom - nazywa się to tarasy zamkowe. obiekt tak przemyślany, że codziennie trzeba z jego podziemi wypompowywać wodę - bez przerwy. a przed wojną to ta wasza legendarna dzielnica żydowska to były slumsy, które zresztą zrównali z ziemią niemcy. obejrzyjcie sobie zdjęcia po wojnie, jak wyglądały okolice zamku.
Avatar
ix / 28 września 2017 o 07:46
0
Skaranie napisał:
Hahahaha świętują jubileusz tego kurnika ? Matko ile ja się wstydu najadłem nie raz przyjmując gości z innych miast Polski. Jakbym miał jeść tort w krztałcie tego czegoś to pewnie bym zwymiotował myśląc o tej przystani wszelkiej lubelskiej żulerni. Chcecie się wsłuchać w głos społeczeństwa ? Dajcie nam po kilofie i wolną rękę.
 Jaśniepaństwo, nie przeszkadzają im kaszlaki w jakich trzeba się tłuc tylko dworzec!? A tym kilofem to wiesz, gdzie możesz się stuknąć. P.S. Jest w L-inie taka hgw ... uliczka - Mackiewicza - ktoś kiedyś na bitą drogę wysypał resztki asfaltu i łatają to czym się da. Nie przeszkadza to debilom jeździć tamtędy, wtedy nie przeszkadza nic, nie szkoda im samochodu, kurz im nie przeszkadza, dziury, aby kilka sekund szybciej.  Wstyd to ci powinno być że ta żulerni jest (BTW. na dworcu wcale jej nie widać). 
 Jaśniepaństwo, nie przeszkadzają im kaszlaki w jakich trzeba się tłuc tylko dworzec!? A tym kilofem to wiesz, gdzie możesz się stuknąć. P.S. Jest w L-inie taka hgw ... uliczka - Mackiewicza - ktoś kiedyś na bitą drogę wysypał resztki asfaltu i łatają to czym się da. Nie przeszkadza to debilom jeździć tamtędy, wtedy nie przeszkadza nic, nie szkoda im samochodu, kurz im nie przeszkadza, dziury, aby kilka sekund szybciej.  Wstyd to ci powinno być że ta żulerni jest (BTW. na dworcu wcale jej nie widać).  rozwiń
Avatar
Gość / 27 września 2017 o 20:44
0
Ten dworzec to świetna antyreklama miasta. Znany Zamek a na wprost ta melina. Bilboardy to nawet pomagają to ukryć. Jak najszybciej trzeba zcentralizować oba dworce, jak w cywilizowanych miastach.
Avatar
Skaranie / 27 września 2017 o 14:51
0
Hahahaha świętują jubileusz tego kurnika ? Matko ile ja się wstydu najadłem nie raz przyjmując gości z innych miast Polski. Jakbym miał jeść tort w krztałcie tego czegoś to pewnie bym zwymiotował myśląc o tej przystani wszelkiej lubelskiej żulerni. Chcecie się wsłuchać w głos społeczeństwa ? Dajcie nam po kilofie i wolną rękę.
Avatar
ix / 27 września 2017 o 07:51
0
Weteran napisał:
Dworzec ten powstawal w wielkich bolach ponad 3- lata! Kryta plywalnie na al. Zygmuntowskich ponad 7- lat, o "Teatrze w budowie" nie wspomne -taka byla sprawnosc komunistycznej gospodarki; wszedzie syf, bylejakosc,beznadzieja! Wystarczy przypomnec sobie Stare Miasto z roku 1989- brud ruiny i patologia!
 Zobaczymy jak będą wyglądać te twoje perełki kapitalizmu za niebotyczne pieniądze (na kredyt) za naście, dziesiąt lat. Nie wspomnę o blokowiskach.
Avatar
ix / 27 września 2017 o 07:48
0
q napisał:
^^^ masz problemy z czytanie ze zrozumieniem? napisałem że zamiast obecnego dworca można zostawić tam zatokę w której niektóre autobusy startujące spod PKP zabierałyby pasażerów. Po jakiego grzyba zostawiać w samym centrum gigantyczny plac manewrowy i parking dla autobusów?
O zlokalizowaniu dworca glównego PKS w okolicach PKP napisałem z kolei że to błąd i w przeciwieństwie do ciebie pieńku podałem argumenty.
Avatar
Gość / 26 września 2017 o 19:09
0
Jak już dworzec wyburzą,to należy w tym miejscu postawić pomnik Dobrej Zmiany.
Avatar
Gość / 26 września 2017 o 17:31
0
Mam nadzieję, że okoliczna żuleria dostała z okazji 50lecia choć po szklaneczce gratisowej prytki.
Avatar
Gość / 26 września 2017 o 17:19
0
Zburzyć, na co komu to potrzebne?
Avatar
Weteran / 26 września 2017 o 17:11
0
Dworzec ten powstawal w wielkich bolach ponad 3- lata! Kryta plywalnie na al. Zygmuntowskich ponad 7- lat, o "Teatrze w budowie" nie wspomne -taka byla sprawnosc komunistycznej gospodarki; wszedzie syf, bylejakosc,beznadzieja! Wystarczy przypomnec sobie Stare Miasto z roku 1989- brud ruiny i patologia!
Avatar
Gość / 28 września 2017 o 11:47
0
wszystkim tym którzy zarzucają,że dworzec kłóci się z w c*** pięknym zamkiem i starym miastem chciałbym tylko przypomnieć, że zaraz za rogiem wy***ili całkiem niedawno jakiś kosmodrom - nazywa się to tarasy zamkowe. obiekt tak przemyślany, że codziennie trzeba z jego podziemi wypompowywać wodę - bez przerwy. a przed wojną to ta wasza legendarna dzielnica żydowska to były slumsy, które zresztą zrównali z ziemią niemcy. obejrzyjcie sobie zdjęcia po wojnie, jak wyglądały okolice zamku.
Avatar
ix / 28 września 2017 o 07:46
0
Skaranie napisał:
Hahahaha świętują jubileusz tego kurnika ? Matko ile ja się wstydu najadłem nie raz przyjmując gości z innych miast Polski. Jakbym miał jeść tort w krztałcie tego czegoś to pewnie bym zwymiotował myśląc o tej przystani wszelkiej lubelskiej żulerni. Chcecie się wsłuchać w głos społeczeństwa ? Dajcie nam po kilofie i wolną rękę.
 Jaśniepaństwo, nie przeszkadzają im kaszlaki w jakich trzeba się tłuc tylko dworzec!? A tym kilofem to wiesz, gdzie możesz się stuknąć. P.S. Jest w L-inie taka hgw ... uliczka - Mackiewicza - ktoś kiedyś na bitą drogę wysypał resztki asfaltu i łatają to czym się da. Nie przeszkadza to debilom jeździć tamtędy, wtedy nie przeszkadza nic, nie szkoda im samochodu, kurz im nie przeszkadza, dziury, aby kilka sekund szybciej.  Wstyd to ci powinno być że ta żulerni jest (BTW. na dworcu wcale jej nie widać). 
 Jaśniepaństwo, nie przeszkadzają im kaszlaki w jakich trzeba się tłuc tylko dworzec!? A tym kilofem to wiesz, gdzie możesz się stuknąć. P.S. Jest w L-inie taka hgw ... uliczka - Mackiewicza - ktoś kiedyś na bitą drogę wysypał resztki asfaltu i łatają to czym się da. Nie przeszkadza to debilom jeździć tamtędy, wtedy nie przeszkadza nic, nie szkoda im samochodu, kurz im nie przeszkadza, dziury, aby kilka sekund szybciej.  Wstyd to ci powinno być że ta żulerni jest (BTW. na dworcu wcale jej nie widać).  rozwiń
Avatar
Gość / 27 września 2017 o 20:44
0
Ten dworzec to świetna antyreklama miasta. Znany Zamek a na wprost ta melina. Bilboardy to nawet pomagają to ukryć. Jak najszybciej trzeba zcentralizować oba dworce, jak w cywilizowanych miastach.
Avatar
Skaranie / 27 września 2017 o 14:51
0
Hahahaha świętują jubileusz tego kurnika ? Matko ile ja się wstydu najadłem nie raz przyjmując gości z innych miast Polski. Jakbym miał jeść tort w krztałcie tego czegoś to pewnie bym zwymiotował myśląc o tej przystani wszelkiej lubelskiej żulerni. Chcecie się wsłuchać w głos społeczeństwa ? Dajcie nam po kilofie i wolną rękę.
Avatar
ix / 27 września 2017 o 07:51
0
Weteran napisał:
Dworzec ten powstawal w wielkich bolach ponad 3- lata! Kryta plywalnie na al. Zygmuntowskich ponad 7- lat, o "Teatrze w budowie" nie wspomne -taka byla sprawnosc komunistycznej gospodarki; wszedzie syf, bylejakosc,beznadzieja! Wystarczy przypomnec sobie Stare Miasto z roku 1989- brud ruiny i patologia!
 Zobaczymy jak będą wyglądać te twoje perełki kapitalizmu za niebotyczne pieniądze (na kredyt) za naście, dziesiąt lat. Nie wspomnę o blokowiskach.
Avatar
ix / 27 września 2017 o 07:48
0
q napisał:
^^^ masz problemy z czytanie ze zrozumieniem? napisałem że zamiast obecnego dworca można zostawić tam zatokę w której niektóre autobusy startujące spod PKP zabierałyby pasażerów. Po jakiego grzyba zostawiać w samym centrum gigantyczny plac manewrowy i parking dla autobusów?
O zlokalizowaniu dworca glównego PKS w okolicach PKP napisałem z kolei że to błąd i w przeciwieństwie do ciebie pieńku podałem argumenty.
Avatar
Gość / 26 września 2017 o 19:09
0
Jak już dworzec wyburzą,to należy w tym miejscu postawić pomnik Dobrej Zmiany.
Avatar
Gość / 26 września 2017 o 17:31
0
Mam nadzieję, że okoliczna żuleria dostała z okazji 50lecia choć po szklaneczce gratisowej prytki.
Avatar
Gość / 26 września 2017 o 17:19
0
Zburzyć, na co komu to potrzebne?
Avatar
Weteran / 26 września 2017 o 17:11
0
Dworzec ten powstawal w wielkich bolach ponad 3- lata! Kryta plywalnie na al. Zygmuntowskich ponad 7- lat, o "Teatrze w budowie" nie wspomne -taka byla sprawnosc komunistycznej gospodarki; wszedzie syf, bylejakosc,beznadzieja! Wystarczy przypomnec sobie Stare Miasto z roku 1989- brud ruiny i patologia!