Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 grudnia 2018 r.
12:52

"Energia z węgla to najgorsza perspektywa. Węgiel nas zabija"

0 45 A A

– Scenariusz zagłębia węglowego we wschodniej części województwa lubelskiego, to perspektywa najgorsza – uważa Krzysztof Gorczyca, prezes lubelskiego Towarzystwa dla Natury i Człowieka

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Andrzej Duda prosto ze szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach udał się do jednej z kopalni gdzie zapewnił górników, że dopóki będzie prezydentem RP to „nie pozwoli na zamordowanie polskiego górnictwa”.

- Można by tę wypowiedź sparafrazować, że pan prezydent nie pozwoli, aby spalanie węgla przestało zabijać Polaków. Nie ma w tym żadnej przesady - węgiel nas zabija. I bardzo dużo kosztuje. Górnictwu należy się sprawiedliwa transformacja, ale to tylko jedna z branż gospodarki. Dziś już wcale nie tak liczna.

• Jakby nie liczyć, sporo do węgla dopłacamy…

- Dopłacamy miliardy i cały czas kłócimy się z Komisją Europejską, żeby nam jeszcze trochę pozwoliła podopłacać. Pomijając gigantyczne koszty zewnętrzne uzależnienia od węgla, na przykład zdrowotne, dokładamy wprost z podatków, ale też w cenie prądu. Mechanizm rynku mocy wprowadzony niedawno sprawia, że w rosnących cenach prądu są dopłaty do inwestycji energetycznych, które nigdy się nie zwrócą, nigdy na siebie nie zarobią, nigdy nie będą dochodowe.

• Mimo to, nie tylko nie rezygnujemy, ale będziemy budować nowe kopalnie.

- Jeszcze w czasach Gierka sobie wymyślono, że Lubelskie to będzie taki drugi Śląsk. To nigdy się nie udało. Mamy Bogdankę, która stała się pomnikiem dobrze zarządzanego górnictwa. I mamy plany. Jeden bardzo konkretny - Australijczyków na kopalnię Jan Karski. I drugi – kopalnia Karolina obok Poleskiego Parku Narodowego. To projekt bardzo kontrowersyjny z przyczyn przyrodniczych.

Wszystkie one realizują scenariusz zagłębia węglowego we wschodniej części województwa. Z punktu widzenia regionu to perspektywa fatalna. Patrząc na to, co się dzieje na świecie, na tempo odchodzenia od węgla, dadzą pracę na kilkanaście lat, a potem zostaniemy z pogórniczym regionem ze wszystkimi jego problemami społecznymi i ekologicznymi.

• Mieszkańcy terenów, gdzie te kopalnie są planowane, wcale jednak nie protestują. A lokalna władza się cieszy, bo „dla gminy to rozwój”.

- To jest myślenie w perspektywie jednej-dwóch kadencji pomijające problemy, które przyjdą później. Jeśli samorządowcy nie mają szerszych horyzontów to czego oczekiwać od zwykłych ludzi? Choć w różnych gminach jest różnie. Inaczej, gdy wójt ma na oku perspektywę podatków, jakie zapłaci kopalnia, inaczej taki Cyców, który będzie miał szkody górnicze, ale pieniędzy z podatków już mniej. Tam takiego entuzjazmu nie było. Również kopalnia w sąsiedztwie Poleskiego Parku Narodowego ma wielu oponentów wśród mieszkańców.

Abstrahując już nawet od tego, że zmienia się klimat i ocean zaleje gdzieś wyspy, to często pomija się najważniejsze bogactwo naturalne, czyli wodę. Kopalnie to potężne ssawki, które marnują jej ogromne ilości. Zużywają mnóstwo wody na cykl produkcyjny, zmieniają stosunki wodne.

Wokół Bogdanki powstał rozległy lej depresyjny. W perspektywie następnych dekad woda staje się nie mniej strategiczna niż surowce energetyczne. Już mówi się o stepowieniu Lubelszczyzny. W tej sytuacji fundowanie jeszcze paru takich ssawek to coś, co odbije nam się czkawką trwająca dłużej niż zyski z wydobycia węgla.

Bo nawet nie dojdziemy do momentu, że go już nie będzie. Przestanie być potrzebny. Jakichkolwiek prezydent bajek by nie odpowiadał, że mamy węgla 200 lat, nie zmieni to trendu światowego. Węgiel to przeszłość, to XIX-XX wiek. Dziś to już nie jest ani branża perspektywiczna, ani rozwojowa.

• Ale będziemy go sobie spalać, a wymaganą przez UE zieloną energię kupimy za granicą.

- Tymczasem już dziś w hurcie energia z wiatru bywa na giełdach o połowę tańsza niż ta z elektrowni węglowych. Tu i teraz, w Polsce.

• W tej Polsce, w której rząd planuje złomować wszystkie lądowe wiatraki, które nam jeszcze zostały.

- Dokładnie tak wygląda nasze gospodarcze myślenie. Dla regionu ważny jest też aspekt odpadów węglowych. Miliony ton rocznie z samej Bogdanki. W przypadku rozwoju wydobycia to zostanie zwielokrotnione.

• Gdzie to trafia?

- Część na hałdy, a 2-3 miliony łupków każdego roku jest wożone ciężarówkami po regionie w ramach tzw. rekultywacji. Nikt nad tym za bardzo nie panuje.

• Co się dalej dzieje z łupkami?

- Jest wiele stanowisk naukowych, że jeśli nie mają styczności z wodą i powietrzem to dla środowiska są neutralne. Ale my od kilku lat prowadzimy monitoring takich miejsc i widzimy, jak łupek ląduje w wodzie, albo latami leży niczym nieprzykryty. Bardzo często dorzucane są tam śmieci, np. całe tiry azbestu, części elektronicznych itd. Świetny sposób na to, by coś ukryć. To częste zjawisko.

• Myślisz, że rozmowy na katowickim szczycie rzeczywiście coś zmienią? Padają tam mocne słowa: „Czas ucieka”, „Stoimy nad przepaścią”.

- Gospodarze wydarzenia raczej temu nie sprzyjają. Od górniczej orkiestry na otwarciu rozpoczynając... Ale trudno mi cokolwiek prorokować. Dla mnie najważniejsze, by do ludzi dotarło, że nas tutaj zmiany klimatu też dotyczą.

Będzie cieplej, ale to wcale nie oznacza, że będzie więcej okazji do kąpania się w jeziorze. Będzie więcej powodzi i huraganów, więcej upałów i długotrwałych susz. Będzie trudniej cokolwiek uprawiać, a jeziora nam zakwitną. Przyjdą do nas setki tysięcy uchodźców, których tak się boimy. Fala migracji sprzed dwóch lat to zaledwie namiastka tego, co może się wydarzyć za 5-10 lat gdy w Afryce subsaharyjskiej z powodu zmiany klimatu już się nie będzie dawało żyć. To nie będzie się działo na wyspach Kiribati, ale tutaj, w województwie lubelskim.

Komentarze 45

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 6 grudnia 2018 o 13:13
+13
Barany! Nasza gospodarka opiera się w dużym stopniu na węglu. Zabroncie arabom wydobywania ropy. Dlaczego tego nie robicie masoneria???
Avatar
Gość / 6 grudnia 2018 o 13:40
+11
Kopalnie są nierentowne. Tylko się dopłaca, polski wegiel jest drogi. Czas iść do przodu, mamy 21 wiek.
Avatar
Gucio / 6 grudnia 2018 o 20:38
+9
Ocieplenie  klimatu ma minimalny związek z działalnością człowieka, wiąże się z cyklami na Słońcu. Za Chrobrego  pod Głogowem były winnice, z kolei za Krzywoustego zamarzl cały Bałtyk, a temperatura latem nie przekraczała 15-20'C. A kto odpowiada za historyczne wielkie zlodowacenia i późniejsze ocieplenie klimatu, bo chyba nie człowiek.
 owszem , za Chrobrego  zmiany klimatyczne były naturalne, ale wtedy żyło na Ziemi 200-300 mln ludzi, palących gałązkami. uważasz, że te 7 miliardów mieszkańców obecnie z setkami milionów samochodów oraz rozbudowanym przemysłem - to jest to samo ?
 owszem , za Chrobrego  zmiany klimatyczne były naturalne, ale wtedy żyło na Ziemi 200-300 mln ludzi, palących gałązkami. uważasz, że te 7 miliardów mieszkańców obecnie z setkami milionów samochodów oraz rozbudowanym przemysłem - to jest to samo ? rozwiń
Avatar
Czarne zloto / 6 grudnia 2018 o 16:06
+8
Polakom w Polsce nie opłaca się wydobywać węgla, ale kiedy te kopalnie przejmuje zydmason z UK lub niemiec, to już jest rentowna, opłacalna i zdrowa ... A nasze polskojęzyczne sprzedawczyki dalej będą szczekać za 10 euro...
Avatar
Edward / 6 grudnia 2018 o 13:18
+7
W latach 70tych  kominy  hut i fabryk dymily o wiele  bardziej, większość domków jednorodzinnych nie miało CO, węglem ogrzewalo się również wiele XIX.w. czy przedwojennych kamienic a panowała psychoza oziebienia klimatu.
Avatar
gość / 6 grudnia 2018 o 13:11
+6
Ile ten Gorczyca i ekolodzy chcą kasy aby zaczęli lubić węgiel. Zawsze jak dostaą kase to się zamykają, tak było z doliną Rozpłudy, popatrzcie na inne akcje tych ekoterrorystów. Hałasowali aż dostali forsę i nagle cisza w mediach. Działają na tej samej zasadzie co policjanci, nauczyciele - zapłacicie to będziemy siedzieć cicho.
Avatar
Gość / 6 grudnia 2018 o 13:30
+5
Ale jeśli wegiel zabija to proszę tego pana o niepalenie niczym w zimie. Zobaczymy co zabije szybciej. Nie ma alternatyw dla paliw kopalnych. Samochody elektryczne, aby jego ślad CO2 zrównał się ze śladem pozostawionym przez samochód dieslowski musi minąć min 8 lat. Wiatrak nie wyprodukuje więcej energii niż zostanie włożone w jego budowanie, można pokusić się o budowanie turbin wodnych. Jest już technologia która nie potrzebuje budowania tam a kilka takich turbin może oświetlić już kawałek miasta. Najlepszym rozwiazaniem byłoby wykorzystanie wodoru jako paliwo.
Avatar
edek z / 6 grudnia 2018 o 13:13
+5
matołki nie węgiel was zabija ,bo jest to pierwiastek bez którego ,bez którego nie było by życia a produkty spalania węgla Współczesna technologia sobie z tym radzi fakt to kosztuje ale można doprowadzić do tego ,ze produktem spalania będzie woda +co2 i produkty odzyskane np. siarka Chciałbym tylko dodać ,że przy spalaniu metanu tez powstaje CO2 Najlepszy by był wodór ,ale takiej technologii na duża skale jeszcze nie posiadamy Słoneczko jest dobre ale na razie do domków jednorodzinnych dla przemysłu sie nie nadaje Atomu europa się boi i powoli sie z niego wycofuje
Avatar
Gość 51 / 6 grudnia 2018 o 15:19
+4
Kilka informacji do czytelników i ekologa pokazujące hipokryzje europejskich polityków i ekologów: 1) Wylesianie ma ogromny wpływ na globalne ocieplenie, gdyż jest źródłem ok. 15-20% światowej emisji gazów cieplarnianych. Zaburza obieg wody w ekosystemie, prowadząc do powodzi i susz. Co roku z naszej planety znikają ogromne połacie lasów, także tropikalnych. Główną przyczyną jest ogromne zapotrzebowanie na drewno. Wśród jego głównych odbiorców jest Unia Europejska, która co roku importuje aż 20 milionów m3 drewna, m.in. z Amazonii. Każdego roku na świecie ubywa 12-15 mln hektarów lasów. Co roku ubywa ok. 27 000 km2 lasów w Amazonii - to tyle, co powierzchnia Belgii! W Rosji znika 20 000 km2. W latach 1990-2000 powierzchnia lasów w Afryce Środkowej zmalała o ok. 90 000 km2, obecnie tempo wylesiania w tym regionie to 5 000 ha na rok. 2) Zużycie węgla w Chinach - 3,7 mil.t; w USA -1,0 mld. ton; w Indiach - 0,7 mld. ton; w Niemczech 0,15 mld.t; w Polsce -0,08 mld t 3) Na Ziemi zamieszkuje 7,3 mld. ludzi i 1,1 mld samochodów, po drogach Chin jeździ 250 mil. samochodów ( w 1994 roku 9 mil, a jeszcze 50 lat temu Chińczycy jeździli rowerami
Kilka informacji do czytelników i ekologa pokazujące hipokryzje europejskich polityków i ekologów: 1) Wylesianie ma ogromny wpływ na globalne ocieplenie, gdyż jest źródłem ok. 15-20% światowej emisji gazów cieplarnianych. Zaburza obieg wody w ekosystemie, prowadząc do powodzi i susz. Co roku z naszej planety znikają ogromne połacie lasów, także tropikalnych. Główną przyczyną jest ogromne zapotrzebowanie na drewno. Wśród jego głównych odbiorców jest Unia Europejska, która co roku importuje aż 20 milionów m3 drewna, m.in. z Amazonii. Każdeg... rozwiń
Avatar
Gość / 6 grudnia 2018 o 14:59
+4
To czym mam ogrzać mieszkanie?. Węgiel be! Gaz ziemny w okolicy nierealny w przeciągu 10-20 lat. LPG za drogi. Prąd z węgla- nie wolno! Wiatraki przecież zezłomują. Ognisko w salonie mam rozpalić. A może dynamo uczepię do roweru to wtedy się rozgrzeję. Program Czyste Powietrze? Porażka! Pokażcie mi osoby z dochodem 800zł które będzie stać na piec za 10tyś. do tego instalacja i oczywiście podatek. Mogą wziąć kredyt ale kto będzie spłacał. Większość zarabia 1600- 30% zwrotu. Odlicz podatek. Wykonaj audyt następne 1000zł. Prawie ci się zbilansuje. Zaoszczędzisz 500-700zł. A kwalitologia? Ciągłe jeżdżenie do urzędów. Wiadomo pieczątki brakuje, nie ten druk... Skóra za wyprawę się nie opłaci
To czym mam ogrzać mieszkanie?. Węgiel be! Gaz ziemny w okolicy nierealny w przeciągu 10-20 lat. LPG za drogi. Prąd z węgla- nie wolno! Wiatraki przecież zezłomują. Ognisko w salonie mam rozpalić. A może dynamo uczepię do roweru to wtedy się rozgrzeję. Program Czyste Powietrze? Porażka! Pokażcie mi osoby z dochodem 800zł które będzie stać na piec za 10tyś. do tego instalacja i oczywiście podatek. Mogą wziąć kredyt ale kto będzie spłacał. Większość zarabia 1600- 30% zwrotu. Odlicz podatek. Wykonaj audyt następne 1000zł. Prawie ci się zb... rozwiń
Avatar
tomek / 7 grudnia 2018 o 09:27
+2
Nie ma co wierzyć w takie farmazony jak te z powyższego artykułu. Niemcy mają około dwa razy więcej ludzi niż Polska, a emitują cztery razy więcej CO2 od nas. W dodatku w centralnej części Niemiec w starej kopalni jest podziemne składowisko odpadów radioaktywnych zrobione w tak nieudolny sposób (przedostaje się tam woda), że grozi to katastrofą ekologiczną na niewyobrażalną skalę. Zarówno Niemcy jak i Japonia odchodzą od atomu na rzecz węgla, a wiatraki to sztuka dla sztuki. Nie bądźcie naiwni.
Avatar
li / 7 grudnia 2018 o 07:05
+1
Tu nie chodzi o zamykanie kopalń tu i teraz ale o plan na 10, 20, 50 ,100 lat.  Niemcy też nie mają ropy i gazu a 80% energii mają już bez smrodu. jak teraz nie obierzemy kierunku to zostaniemy murzynami europy. A poza tym nie wiem czy  ktoś zdaje sobie sprawę że cena energii w Polsce już jest dużo wyższa niż w innych krajach Europy. To powoduje niekonkurencyjnośc gospodarki. Nie ma odwrotu od energetyki odnawialnej , im szybciej się na to przygotujemy tym lepiej
 mądre
Avatar
Gość / 7 grudnia 2018 o 06:51
0
Nie wiem kto tępakom wbił w głowy teorie o szkodliwości węgla??? To się w głowie nie mieści.Bez CO2 nie ma zycia na ziemi,czy to jest zrozumiałe ,czy mamona zaćmiła wzrok i otepiła umysły???
Avatar
Gucio / 6 grudnia 2018 o 20:38
+9
Ocieplenie  klimatu ma minimalny związek z działalnością człowieka, wiąże się z cyklami na Słońcu. Za Chrobrego  pod Głogowem były winnice, z kolei za Krzywoustego zamarzl cały Bałtyk, a temperatura latem nie przekraczała 15-20'C. A kto odpowiada za historyczne wielkie zlodowacenia i późniejsze ocieplenie klimatu, bo chyba nie człowiek.
 owszem , za Chrobrego  zmiany klimatyczne były naturalne, ale wtedy żyło na Ziemi 200-300 mln ludzi, palących gałązkami. uważasz, że te 7 miliardów mieszkańców obecnie z setkami milionów samochodów oraz rozbudowanym przemysłem - to jest to samo ?
 owszem , za Chrobrego  zmiany klimatyczne były naturalne, ale wtedy żyło na Ziemi 200-300 mln ludzi, palących gałązkami. uważasz, że te 7 miliardów mieszkańców obecnie z setkami milionów samochodów oraz rozbudowanym przemysłem - to jest to samo ? rozwiń
Avatar
grosik / 6 grudnia 2018 o 20:24
+1
"Co się dzieje dalej z łupkami" proponuję przyjechać drogą 82 w miejscowości Albertów,na przeciw drogi wjazdowej do Lubelskiego Węgla od strony południowej zobaczyć jak w ciągu kilkunastu lat urósł las na zasypanym łupkami wyrobisku./wcześniej było to dzikie wysypisko różności/Bogdanka ma badania naukowe pozwalające na używanie łupka do umacniania wałów ochronnych rzek i zbiorników wodnych.Węgiel spalany w odpowiednich piecach ,mam piec na węgiel miał lub zrębki,gdy opalam węglem lub miałem ,pyły z pieca wyczyszczam raz na tydzień,gdy palę zrębkami różnego drzewa trzeba wyczyszczać trzy razy na tydzień.Piec w 90 % zatrzymuje pyły,a gazy spalane są w początkowej fazie palenia po podaniu porcji węgla lub miału.To widać po kolorze płomienia.Dopłacić do takich pieców ,nie da się w nich spalić śmieci,plastyków i innego badziewia.Zadbajmy sami wokół siebie.Zobaczcie place po festynach gdzie stojący przy koszach na śmieci wyrzucają pod tzw."pantofel" wszelkie plastyki,butelki i inne opakowania. W miejscach zezwalających na rozpalenie ogniska,na parkingach i innych,po biesiadzie spala się wszystko na czele z naczyniami z plastyku.Na plaży ,prawie każdy zakopuje odpady w piasek,fale to wymywają i zwierzęta wodne siłą rzeczy to połykają ,wieloryby i inne" fiżbinowce" są tak stworzone że nabierają po drodze pełne jamy gębowe wody z zawartością i później mamy w ich żołądkach całą tabelę Mendelejewa,co później zjadamy spożywając ich tusze.
 ok
 ok rozwiń
Avatar
asd / 6 grudnia 2018 o 18:36
+2
Do niedawna mówiło się o ocieplaniu klimatu, teraz tylko o zmianach klimatycznych a niedługo będzie się mówić o oziębieniu klimatu bo słońce wchodzi w minimum swej aktywności.
Avatar
zibi123 / 6 grudnia 2018 o 18:02
+1
a smiecie z unii wam nie szkodza i odpady radioaktywne z elektrowni Teraz tirami przywozi sie smiecie do polski a potem pali Ale wtedy dym jest ne szkodliwy bo odpady sa segregowane  A z spalania gazu wydziela sie chanell 5 Dajcie ludziom zarobi chamy i sami przejda na gaz Jak mam ogrzac dom gazem majac emeryture 910 zeta
Avatar
Gość / 6 grudnia 2018 o 17:46
+3
Źródłem smogu nie są elektrownie i elektrociepłownie bo te mają instalacje oczyszczania spalin a piece domków jednorodzinnych rozwiązaniem jest rozbudowa sieci ciepłowniczych i gazowych. Węgiel poza produkcją energii i ciepła wykorzystywany jest i będzie do produkcji stali a największe i de facto już jedyne złoża w UE są w Polsce. Polska odpowiada za 0,9% światowej emisji CO2. Wiatraki na lądzie mają niską efektywność o wiele lepsza jest fotowoltaika, każde takie źródło wymaga rezerwowej elektrowni konwencjonalnej pracującej gdy "nie świeci" lub "nie wieje". Alternatywą dla węgla może być tylko atom bądź tani gaz.
Źródłem smogu nie są elektrownie i elektrociepłownie bo te mają instalacje oczyszczania spalin a piece domków jednorodzinnych rozwiązaniem jest rozbudowa sieci ciepłowniczych i gazowych. Węgiel poza produkcją energii i ciepła wykorzystywany jest i będzie do produkcji stali a największe i de facto już jedyne złoża w UE są w Polsce. Polska odpowiada za 0,9% światowej emisji CO2. Wiatraki na lądzie mają niską efektywność o wiele lepsza jest fotowoltaika, każde takie źródło wymaga rezerwowej elektrowni konwencjonalnej pracującej gdy "nie św... rozwiń
Avatar
As / 6 grudnia 2018 o 17:01
0
Autor rozmowy to IDIOTA.
Avatar
Wojciech / 6 grudnia 2018 o 16:57
+2
już nie macie z kim robić wywiadów?
Zobacz wszystkie komentarze 45

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

"Ta pogoń, ten lęk, blokuje coś najbardziej cennego u człowieka". Czy czerwony pasek zniknie ze świadectw?

"Ta pogoń, ten lęk, blokuje coś najbardziej cennego u człowieka". Czy czerwony pasek zniknie ze świadectw? 0 2

Trwa zbiórka podpisów pod petycją o zlikwidowanie świadectw z tzw. czerwonym paskiem. Jej pomysłodawca uważa, że pogoń za byciem doskonałym ze wszystkich przedmiotów zabija w uczniach ciekawość.

Puławy: Mieszkańcy jednego z osiedli czekają na czystą wodę

Puławy: Mieszkańcy jednego z osiedli czekają na czystą wodę 1 0

Firma BioWet oraz blisko setka mieszkańców osiedla zakładowego przy ul. Arciucha od 5 grudnia nie może korzystać z wody pochodzącej z wodociągu. Wykryto w niej groźne dla zdrowia bakterie. Trwa chlorowanie i oczekiwanie na pozytywny komunikat sanepidu.

Pijany kierowca busa. Wiózł pasażerów do Lublina

Pijany kierowca busa. Wiózł pasażerów do Lublina 4 0

Dziś rano w Majdanie Kawęczyńskim (gm. Piaski) policjanci zatrzymali pijanego kierowcę busa. Mężczyzna miał ponad promil alkoholu we krwi

Roman Giertych obrońcą Piotra Kowalczyka. "Sprawa przypomina mi nielegalną prowokację wobec Andrzeja Leppera"

Roman Giertych obrońcą Piotra Kowalczyka. "Sprawa przypomina mi nielegalną prowokację wobec Andrzeja Leppera" 23 56

Były wicepremier, a obecnie znany adwokat broni Piotra Kowalczyka. Były przewodniczący lubelskiej rady miasta został zatrzymany podczas akcji CBA. W zamian za milion złotych łapówki miał obiecać załatwienie zgody na budowę wieżowca.

Charytatywny maraton zumby dla podopiecznych Fundacji W Dobrych Rękach
13 grudnia 2019, 17:00

Charytatywny maraton zumby dla podopiecznych Fundacji W Dobrych Rękach 1 0

Maraton zumby, ale też m.in. pokazy mody sylwestrowej oraz pokazy sztuk walki i tańca. Będą też atrakcje dla dzieci, zajęcia z robotyki i świąteczny kiermasz

SMS Górnik Łęczna zaprasza na Dzień otwarty

SMS Górnik Łęczna zaprasza na Dzień otwarty 0 0

14 grudnia odbędzie się kolejny Dzień otwarty Szkoły Mistrzostwa Sportowego Górnika Łęczna. Na obiektach klubowych obędzie się tego dnia test mecz dla dziewcząt z roczników 2003 – 2006, oraz trening otwarty dla chłopców z roczników 2005 i 2006.

Na początku była stołówka. Niezwykła historia lubelskiej Chatki Żaka
galeria

Na początku była stołówka. Niezwykła historia lubelskiej Chatki Żaka 9 0

Kiedyś „Dom Społeczno-Usługowy”, dziś znane wszystkim Akademickie Centrum Kultury Chatka Żaka. Historia, a zwłaszcza artystyczne i kulturotwórcze zjawiska powstałe w tym miejscu zainteresowały Agnieszkę Górę-Stępień.

Mieszkania na górze, a na dole centrum handlowe. Nowa inwestycja w Łukowie

Mieszkania na górze, a na dole centrum handlowe. Nowa inwestycja w Łukowie 3 1

W Łukowie postanie nowe centrum handlowe wraz z blokami. Ma być gotowe w 2021 roku. Inwestorem jest firma INBAP, do której należy m.in. centrum Rywal w Białej Podlaskiej.

Sainer w Brain Damage Gallery. Wystawa znanego muralisty i malarza w Lublinie
14 grudnia 2019, 18:00

Sainer w Brain Damage Gallery. Wystawa znanego muralisty i malarza w Lublinie 0 0

To będzie pierwsza w Polsce indywidualna wystawa cenionego muralisty, malarza i artysty z kręgu urban artu - Sainera. Prace artysty będzie można podziwiać od 14 grudnia do 29 lutego w Brain Damage Gallery (Centrum Spotkania Kultur, plac Teatralny 1).

Orlęta Spomlek zaczynają rozmowy z trenerem

Orlęta Spomlek zaczynają rozmowy z trenerem 0 1

Piłkarze i kibice w Radzyniu Podlaskim czekają na wybór nowego trenera. Prezes Orląt Spomlek zapewnia, że rozmowy z wytypowanym kandydatem ruszą na dniach.

Tylko w tym roku w Polsce zlikwidowano już 10 sklepów tej sieci. Znikają także w Lubelskiem

Tylko w tym roku w Polsce zlikwidowano już 10 sklepów tej sieci. Znikają także w Lubelskiem 20 4

Market Intermarche znika z Białej Podlaskiej. Teraz można tu liczyć na duże wyprzedaże towaru.

Moriah Woods i Fraktale / Freenology - koncerty w CK
14 grudnia 2019, 19:30

Moriah Woods i Fraktale / Freenology - koncerty w CK 0 0

W najbliższych dniach w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) zostaną zorganizowane dwa interesujące koncerty. W sobotę, 14 grudnia o godz. 19.30 w Piwnicach CK wystąpi Moriah Woods, z kolei 18 grudnia o godz. 19 odbędzie się koncert projektu Fraktale / Freenology.

Wystawa odrestaurowanych, barokowych rzeźb w Muzeum KUL
13 grudnia 2019, 15:00
galeria

Wystawa odrestaurowanych, barokowych rzeźb w Muzeum KUL 0 0

Pięć barokowych rzeźb będzie można od piątku oglądać w Muzeum KUL. To szczególna ekspozycja. Pokazuje efekty prac konserwatorskich i trwa tylko kilka dni

Daniel Staniszewski wziął udział w zawodach Pucharu Świata w Nowej Zelandii

Daniel Staniszewski wziął udział w zawodach Pucharu Świata w Nowej Zelandii 0 0

Zawodnik KS Pogoń Puławy to jedna z największych nadziei naszego regionu na dobry występ w czasie przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Staniszewski w Cambridge spisał się znakomicie, choć kalendarz startów miał mocno napięty.

Niecodzienna choinka w SKENDE

Niecodzienna choinka w SKENDE 0 0

Już 14 grudnia w SKENDE pojawi się najwyższa w Europie Środkowej choinka zbudowana z klocków LEGO. Na 5 metrowym „drzewku” nie może zabraknąć ozdób, dlatego centrum handlowe zaprasza najmłodszych do wspólnego dekorowania. Przez dwa dni, 14 i 15 grudnia, z tysięcy najsłynniejszych klocków będzie można zrobić niecodzienne bombki i śnieżynki. Oprócz tego czeka także wspólne budowanie kilkumetrowych, trójwymiarowych figur, konkursy z nagrodami oraz baseny z klockami dla najmłodszych budowniczych. Wstęp jest bezpłatny.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!