Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 grudnia 2018 r.
12:52

"Energia z węgla to najgorsza perspektywa. Węgiel nas zabija"

0 45 A A

– Scenariusz zagłębia węglowego we wschodniej części województwa lubelskiego, to perspektywa najgorsza – uważa Krzysztof Gorczyca, prezes lubelskiego Towarzystwa dla Natury i Człowieka

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Andrzej Duda prosto ze szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach udał się do jednej z kopalni gdzie zapewnił górników, że dopóki będzie prezydentem RP to „nie pozwoli na zamordowanie polskiego górnictwa”.

- Można by tę wypowiedź sparafrazować, że pan prezydent nie pozwoli, aby spalanie węgla przestało zabijać Polaków. Nie ma w tym żadnej przesady - węgiel nas zabija. I bardzo dużo kosztuje. Górnictwu należy się sprawiedliwa transformacja, ale to tylko jedna z branż gospodarki. Dziś już wcale nie tak liczna.

• Jakby nie liczyć, sporo do węgla dopłacamy…

- Dopłacamy miliardy i cały czas kłócimy się z Komisją Europejską, żeby nam jeszcze trochę pozwoliła podopłacać. Pomijając gigantyczne koszty zewnętrzne uzależnienia od węgla, na przykład zdrowotne, dokładamy wprost z podatków, ale też w cenie prądu. Mechanizm rynku mocy wprowadzony niedawno sprawia, że w rosnących cenach prądu są dopłaty do inwestycji energetycznych, które nigdy się nie zwrócą, nigdy na siebie nie zarobią, nigdy nie będą dochodowe.

• Mimo to, nie tylko nie rezygnujemy, ale będziemy budować nowe kopalnie.

- Jeszcze w czasach Gierka sobie wymyślono, że Lubelskie to będzie taki drugi Śląsk. To nigdy się nie udało. Mamy Bogdankę, która stała się pomnikiem dobrze zarządzanego górnictwa. I mamy plany. Jeden bardzo konkretny - Australijczyków na kopalnię Jan Karski. I drugi – kopalnia Karolina obok Poleskiego Parku Narodowego. To projekt bardzo kontrowersyjny z przyczyn przyrodniczych.

Wszystkie one realizują scenariusz zagłębia węglowego we wschodniej części województwa. Z punktu widzenia regionu to perspektywa fatalna. Patrząc na to, co się dzieje na świecie, na tempo odchodzenia od węgla, dadzą pracę na kilkanaście lat, a potem zostaniemy z pogórniczym regionem ze wszystkimi jego problemami społecznymi i ekologicznymi.

• Mieszkańcy terenów, gdzie te kopalnie są planowane, wcale jednak nie protestują. A lokalna władza się cieszy, bo „dla gminy to rozwój”.

- To jest myślenie w perspektywie jednej-dwóch kadencji pomijające problemy, które przyjdą później. Jeśli samorządowcy nie mają szerszych horyzontów to czego oczekiwać od zwykłych ludzi? Choć w różnych gminach jest różnie. Inaczej, gdy wójt ma na oku perspektywę podatków, jakie zapłaci kopalnia, inaczej taki Cyców, który będzie miał szkody górnicze, ale pieniędzy z podatków już mniej. Tam takiego entuzjazmu nie było. Również kopalnia w sąsiedztwie Poleskiego Parku Narodowego ma wielu oponentów wśród mieszkańców.

Abstrahując już nawet od tego, że zmienia się klimat i ocean zaleje gdzieś wyspy, to często pomija się najważniejsze bogactwo naturalne, czyli wodę. Kopalnie to potężne ssawki, które marnują jej ogromne ilości. Zużywają mnóstwo wody na cykl produkcyjny, zmieniają stosunki wodne.

Wokół Bogdanki powstał rozległy lej depresyjny. W perspektywie następnych dekad woda staje się nie mniej strategiczna niż surowce energetyczne. Już mówi się o stepowieniu Lubelszczyzny. W tej sytuacji fundowanie jeszcze paru takich ssawek to coś, co odbije nam się czkawką trwająca dłużej niż zyski z wydobycia węgla.

Bo nawet nie dojdziemy do momentu, że go już nie będzie. Przestanie być potrzebny. Jakichkolwiek prezydent bajek by nie odpowiadał, że mamy węgla 200 lat, nie zmieni to trendu światowego. Węgiel to przeszłość, to XIX-XX wiek. Dziś to już nie jest ani branża perspektywiczna, ani rozwojowa.

• Ale będziemy go sobie spalać, a wymaganą przez UE zieloną energię kupimy za granicą.

- Tymczasem już dziś w hurcie energia z wiatru bywa na giełdach o połowę tańsza niż ta z elektrowni węglowych. Tu i teraz, w Polsce.

• W tej Polsce, w której rząd planuje złomować wszystkie lądowe wiatraki, które nam jeszcze zostały.

- Dokładnie tak wygląda nasze gospodarcze myślenie. Dla regionu ważny jest też aspekt odpadów węglowych. Miliony ton rocznie z samej Bogdanki. W przypadku rozwoju wydobycia to zostanie zwielokrotnione.

• Gdzie to trafia?

- Część na hałdy, a 2-3 miliony łupków każdego roku jest wożone ciężarówkami po regionie w ramach tzw. rekultywacji. Nikt nad tym za bardzo nie panuje.

• Co się dalej dzieje z łupkami?

- Jest wiele stanowisk naukowych, że jeśli nie mają styczności z wodą i powietrzem to dla środowiska są neutralne. Ale my od kilku lat prowadzimy monitoring takich miejsc i widzimy, jak łupek ląduje w wodzie, albo latami leży niczym nieprzykryty. Bardzo często dorzucane są tam śmieci, np. całe tiry azbestu, części elektronicznych itd. Świetny sposób na to, by coś ukryć. To częste zjawisko.

• Myślisz, że rozmowy na katowickim szczycie rzeczywiście coś zmienią? Padają tam mocne słowa: „Czas ucieka”, „Stoimy nad przepaścią”.

- Gospodarze wydarzenia raczej temu nie sprzyjają. Od górniczej orkiestry na otwarciu rozpoczynając... Ale trudno mi cokolwiek prorokować. Dla mnie najważniejsze, by do ludzi dotarło, że nas tutaj zmiany klimatu też dotyczą.

Będzie cieplej, ale to wcale nie oznacza, że będzie więcej okazji do kąpania się w jeziorze. Będzie więcej powodzi i huraganów, więcej upałów i długotrwałych susz. Będzie trudniej cokolwiek uprawiać, a jeziora nam zakwitną. Przyjdą do nas setki tysięcy uchodźców, których tak się boimy. Fala migracji sprzed dwóch lat to zaledwie namiastka tego, co może się wydarzyć za 5-10 lat gdy w Afryce subsaharyjskiej z powodu zmiany klimatu już się nie będzie dawało żyć. To nie będzie się działo na wyspach Kiribati, ale tutaj, w województwie lubelskim.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 45

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 6 grudnia 2018 r. o 13:13
+13
Barany! Nasza gospodarka opiera się w dużym stopniu na węglu. Zabroncie arabom wydobywania ropy. Dlaczego tego nie robicie masoneria???
Avatar
Gość / 6 grudnia 2018 r. o 13:40
+11
Kopalnie są nierentowne. Tylko się dopłaca, polski wegiel jest drogi. Czas iść do przodu, mamy 21 wiek.
Avatar
Gucio / 6 grudnia 2018 r. o 20:38
+9
Ocieplenie  klimatu ma minimalny związek z działalnością człowieka, wiąże się z cyklami na Słońcu. Za Chrobrego  pod Głogowem były winnice, z kolei za Krzywoustego zamarzl cały Bałtyk, a temperatura latem nie przekraczała 15-20'C. A kto odpowiada za historyczne wielkie zlodowacenia i późniejsze ocieplenie klimatu, bo chyba nie człowiek.
 owszem , za Chrobrego  zmiany klimatyczne były naturalne, ale wtedy żyło na Ziemi 200-300 mln ludzi, palących gałązkami. uważasz, że te 7 miliardów mieszkańców obecnie z setkami milionów samochodów oraz rozbudowanym przemysłem - to jest to samo ?
 owszem , za Chrobrego  zmiany klimatyczne były naturalne, ale wtedy żyło na Ziemi 200-300 mln ludzi, palących gałązkami. uważasz, że te 7 miliardów mieszkańców obecnie z setkami milionów samochodów oraz rozbudowanym przemysłem - to jest to samo ? rozwiń
Avatar
Czarne zloto / 6 grudnia 2018 r. o 16:06
+8
Polakom w Polsce nie opłaca się wydobywać węgla, ale kiedy te kopalnie przejmuje zydmason z UK lub niemiec, to już jest rentowna, opłacalna i zdrowa ... A nasze polskojęzyczne sprzedawczyki dalej będą szczekać za 10 euro...
Avatar
Edward / 6 grudnia 2018 r. o 13:18
+7
W latach 70tych  kominy  hut i fabryk dymily o wiele  bardziej, większość domków jednorodzinnych nie miało CO, węglem ogrzewalo się również wiele XIX.w. czy przedwojennych kamienic a panowała psychoza oziebienia klimatu.
Avatar
gość / 6 grudnia 2018 r. o 13:11
+6
Ile ten Gorczyca i ekolodzy chcą kasy aby zaczęli lubić węgiel. Zawsze jak dostaą kase to się zamykają, tak było z doliną Rozpłudy, popatrzcie na inne akcje tych ekoterrorystów. Hałasowali aż dostali forsę i nagle cisza w mediach. Działają na tej samej zasadzie co policjanci, nauczyciele - zapłacicie to będziemy siedzieć cicho.
Avatar
Gość / 6 grudnia 2018 r. o 13:30
+5
Ale jeśli wegiel zabija to proszę tego pana o niepalenie niczym w zimie. Zobaczymy co zabije szybciej. Nie ma alternatyw dla paliw kopalnych. Samochody elektryczne, aby jego ślad CO2 zrównał się ze śladem pozostawionym przez samochód dieslowski musi minąć min 8 lat. Wiatrak nie wyprodukuje więcej energii niż zostanie włożone w jego budowanie, można pokusić się o budowanie turbin wodnych. Jest już technologia która nie potrzebuje budowania tam a kilka takich turbin może oświetlić już kawałek miasta. Najlepszym rozwiazaniem byłoby wykorzystanie wodoru jako paliwo.
Avatar
edek z / 6 grudnia 2018 r. o 13:13
+5
matołki nie węgiel was zabija ,bo jest to pierwiastek bez którego ,bez którego nie było by życia a produkty spalania węgla Współczesna technologia sobie z tym radzi fakt to kosztuje ale można doprowadzić do tego ,ze produktem spalania będzie woda +co2 i produkty odzyskane np. siarka Chciałbym tylko dodać ,że przy spalaniu metanu tez powstaje CO2 Najlepszy by był wodór ,ale takiej technologii na duża skale jeszcze nie posiadamy Słoneczko jest dobre ale na razie do domków jednorodzinnych dla przemysłu sie nie nadaje Atomu europa się boi i powoli sie z niego wycofuje
Avatar
Gość 51 / 6 grudnia 2018 r. o 15:19
+4
Kilka informacji do czytelników i ekologa pokazujące hipokryzje europejskich polityków i ekologów: 1) Wylesianie ma ogromny wpływ na globalne ocieplenie, gdyż jest źródłem ok. 15-20% światowej emisji gazów cieplarnianych. Zaburza obieg wody w ekosystemie, prowadząc do powodzi i susz. Co roku z naszej planety znikają ogromne połacie lasów, także tropikalnych. Główną przyczyną jest ogromne zapotrzebowanie na drewno. Wśród jego głównych odbiorców jest Unia Europejska, która co roku importuje aż 20 milionów m3 drewna, m.in. z Amazonii. Każdego roku na świecie ubywa 12-15 mln hektarów lasów. Co roku ubywa ok. 27 000 km2 lasów w Amazonii - to tyle, co powierzchnia Belgii! W Rosji znika 20 000 km2. W latach 1990-2000 powierzchnia lasów w Afryce Środkowej zmalała o ok. 90 000 km2, obecnie tempo wylesiania w tym regionie to 5 000 ha na rok. 2) Zużycie węgla w Chinach - 3,7 mil.t; w USA -1,0 mld. ton; w Indiach - 0,7 mld. ton; w Niemczech 0,15 mld.t; w Polsce -0,08 mld t 3) Na Ziemi zamieszkuje 7,3 mld. ludzi i 1,1 mld samochodów, po drogach Chin jeździ 250 mil. samochodów ( w 1994 roku 9 mil, a jeszcze 50 lat temu Chińczycy jeździli rowerami
Kilka informacji do czytelników i ekologa pokazujące hipokryzje europejskich polityków i ekologów: 1) Wylesianie ma ogromny wpływ na globalne ocieplenie, gdyż jest źródłem ok. 15-20% światowej emisji gazów cieplarnianych. Zaburza obieg wody w ekosystemie, prowadząc do powodzi i susz. Co roku z naszej planety znikają ogromne połacie lasów, także tropikalnych. Główną przyczyną jest ogromne zapotrzebowanie na drewno. Wśród jego głównych odbiorców jest Unia Europejska, która co roku importuje aż 20 milionów m3 drewna, m.in. z Amazonii. Każdeg... rozwiń
Avatar
Gość / 6 grudnia 2018 r. o 14:59
+4
To czym mam ogrzać mieszkanie?. Węgiel be! Gaz ziemny w okolicy nierealny w przeciągu 10-20 lat. LPG za drogi. Prąd z węgla- nie wolno! Wiatraki przecież zezłomują. Ognisko w salonie mam rozpalić. A może dynamo uczepię do roweru to wtedy się rozgrzeję. Program Czyste Powietrze? Porażka! Pokażcie mi osoby z dochodem 800zł które będzie stać na piec za 10tyś. do tego instalacja i oczywiście podatek. Mogą wziąć kredyt ale kto będzie spłacał. Większość zarabia 1600- 30% zwrotu. Odlicz podatek. Wykonaj audyt następne 1000zł. Prawie ci się zbilansuje. Zaoszczędzisz 500-700zł. A kwalitologia? Ciągłe jeżdżenie do urzędów. Wiadomo pieczątki brakuje, nie ten druk... Skóra za wyprawę się nie opłaci
To czym mam ogrzać mieszkanie?. Węgiel be! Gaz ziemny w okolicy nierealny w przeciągu 10-20 lat. LPG za drogi. Prąd z węgla- nie wolno! Wiatraki przecież zezłomują. Ognisko w salonie mam rozpalić. A może dynamo uczepię do roweru to wtedy się rozgrzeję. Program Czyste Powietrze? Porażka! Pokażcie mi osoby z dochodem 800zł które będzie stać na piec za 10tyś. do tego instalacja i oczywiście podatek. Mogą wziąć kredyt ale kto będzie spłacał. Większość zarabia 1600- 30% zwrotu. Odlicz podatek. Wykonaj audyt następne 1000zł. Prawie ci się zb... rozwiń
Avatar
tomek / 7 grudnia 2018 r. o 09:27
+3
Nie ma co wierzyć w takie farmazony jak te z powyższego artykułu. Niemcy mają około dwa razy więcej ludzi niż Polska, a emitują cztery razy więcej CO2 od nas. W dodatku w centralnej części Niemiec w starej kopalni jest podziemne składowisko odpadów radioaktywnych zrobione w tak nieudolny sposób (przedostaje się tam woda), że grozi to katastrofą ekologiczną na niewyobrażalną skalę. Zarówno Niemcy jak i Japonia odchodzą od atomu na rzecz węgla, a wiatraki to sztuka dla sztuki. Nie bądźcie naiwni.
Avatar
li / 7 grudnia 2018 r. o 07:05
+2
Tu nie chodzi o zamykanie kopalń tu i teraz ale o plan na 10, 20, 50 ,100 lat.  Niemcy też nie mają ropy i gazu a 80% energii mają już bez smrodu. jak teraz nie obierzemy kierunku to zostaniemy murzynami europy. A poza tym nie wiem czy  ktoś zdaje sobie sprawę że cena energii w Polsce już jest dużo wyższa niż w innych krajach Europy. To powoduje niekonkurencyjnośc gospodarki. Nie ma odwrotu od energetyki odnawialnej , im szybciej się na to przygotujemy tym lepiej
 mądre
Avatar
Gość / 7 grudnia 2018 r. o 06:51
0
Nie wiem kto tępakom wbił w głowy teorie o szkodliwości węgla??? To się w głowie nie mieści.Bez CO2 nie ma zycia na ziemi,czy to jest zrozumiałe ,czy mamona zaćmiła wzrok i otepiła umysły???
Avatar
Gucio / 6 grudnia 2018 r. o 20:38
+9
Ocieplenie  klimatu ma minimalny związek z działalnością człowieka, wiąże się z cyklami na Słońcu. Za Chrobrego  pod Głogowem były winnice, z kolei za Krzywoustego zamarzl cały Bałtyk, a temperatura latem nie przekraczała 15-20'C. A kto odpowiada za historyczne wielkie zlodowacenia i późniejsze ocieplenie klimatu, bo chyba nie człowiek.
 owszem , za Chrobrego  zmiany klimatyczne były naturalne, ale wtedy żyło na Ziemi 200-300 mln ludzi, palących gałązkami. uważasz, że te 7 miliardów mieszkańców obecnie z setkami milionów samochodów oraz rozbudowanym przemysłem - to jest to samo ?
 owszem , za Chrobrego  zmiany klimatyczne były naturalne, ale wtedy żyło na Ziemi 200-300 mln ludzi, palących gałązkami. uważasz, że te 7 miliardów mieszkańców obecnie z setkami milionów samochodów oraz rozbudowanym przemysłem - to jest to samo ? rozwiń
Avatar
grosik / 6 grudnia 2018 r. o 20:24
+1
"Co się dzieje dalej z łupkami" proponuję przyjechać drogą 82 w miejscowości Albertów,na przeciw drogi wjazdowej do Lubelskiego Węgla od strony południowej zobaczyć jak w ciągu kilkunastu lat urósł las na zasypanym łupkami wyrobisku./wcześniej było to dzikie wysypisko różności/Bogdanka ma badania naukowe pozwalające na używanie łupka do umacniania wałów ochronnych rzek i zbiorników wodnych.Węgiel spalany w odpowiednich piecach ,mam piec na węgiel miał lub zrębki,gdy opalam węglem lub miałem ,pyły z pieca wyczyszczam raz na tydzień,gdy palę zrębkami różnego drzewa trzeba wyczyszczać trzy razy na tydzień.Piec w 90 % zatrzymuje pyły,a gazy spalane są w początkowej fazie palenia po podaniu porcji węgla lub miału.To widać po kolorze płomienia.Dopłacić do takich pieców ,nie da się w nich spalić śmieci,plastyków i innego badziewia.Zadbajmy sami wokół siebie.Zobaczcie place po festynach gdzie stojący przy koszach na śmieci wyrzucają pod tzw."pantofel" wszelkie plastyki,butelki i inne opakowania. W miejscach zezwalających na rozpalenie ogniska,na parkingach i innych,po biesiadzie spala się wszystko na czele z naczyniami z plastyku.Na plaży ,prawie każdy zakopuje odpady w piasek,fale to wymywają i zwierzęta wodne siłą rzeczy to połykają ,wieloryby i inne" fiżbinowce" są tak stworzone że nabierają po drodze pełne jamy gębowe wody z zawartością i później mamy w ich żołądkach całą tabelę Mendelejewa,co później zjadamy spożywając ich tusze.
 ok
 ok rozwiń
Avatar
asd / 6 grudnia 2018 r. o 18:36
+2
Do niedawna mówiło się o ocieplaniu klimatu, teraz tylko o zmianach klimatycznych a niedługo będzie się mówić o oziębieniu klimatu bo słońce wchodzi w minimum swej aktywności.
Avatar
zibi123 / 6 grudnia 2018 r. o 18:02
+1
a smiecie z unii wam nie szkodza i odpady radioaktywne z elektrowni Teraz tirami przywozi sie smiecie do polski a potem pali Ale wtedy dym jest ne szkodliwy bo odpady sa segregowane  A z spalania gazu wydziela sie chanell 5 Dajcie ludziom zarobi chamy i sami przejda na gaz Jak mam ogrzac dom gazem majac emeryture 910 zeta
Avatar
Gość / 6 grudnia 2018 r. o 17:46
+3
Źródłem smogu nie są elektrownie i elektrociepłownie bo te mają instalacje oczyszczania spalin a piece domków jednorodzinnych rozwiązaniem jest rozbudowa sieci ciepłowniczych i gazowych. Węgiel poza produkcją energii i ciepła wykorzystywany jest i będzie do produkcji stali a największe i de facto już jedyne złoża w UE są w Polsce. Polska odpowiada za 0,9% światowej emisji CO2. Wiatraki na lądzie mają niską efektywność o wiele lepsza jest fotowoltaika, każde takie źródło wymaga rezerwowej elektrowni konwencjonalnej pracującej gdy "nie świeci" lub "nie wieje". Alternatywą dla węgla może być tylko atom bądź tani gaz.
Źródłem smogu nie są elektrownie i elektrociepłownie bo te mają instalacje oczyszczania spalin a piece domków jednorodzinnych rozwiązaniem jest rozbudowa sieci ciepłowniczych i gazowych. Węgiel poza produkcją energii i ciepła wykorzystywany jest i będzie do produkcji stali a największe i de facto już jedyne złoża w UE są w Polsce. Polska odpowiada za 0,9% światowej emisji CO2. Wiatraki na lądzie mają niską efektywność o wiele lepsza jest fotowoltaika, każde takie źródło wymaga rezerwowej elektrowni konwencjonalnej pracującej gdy "nie św... rozwiń
Avatar
As / 6 grudnia 2018 r. o 17:01
0
Autor rozmowy to IDIOTA.
Avatar
Wojciech / 6 grudnia 2018 r. o 16:57
+2
już nie macie z kim robić wywiadów?
Zobacz wszystkie komentarze 45

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Tu zginęli Daria, Damian i Kacper.  Po wypadku policja chce zmian na drodze
galeria

Tu zginęli Daria, Damian i Kacper. Po wypadku policja chce zmian na drodze

Po śmiertelnym wypadku w Opatkowicach (gm. Puławy), w którym 11 listopada zginęło troje młodych ludzi, puławska policja sporządziła wniosek o zmiany w oznakowaniu i zabezpieczeniu felernego odcinka gminnej drogi.

Za cztery lata w Lublinie ma być 3 tys. pojazdów elektrycznych

Za cztery lata w Lublinie ma być 3 tys. pojazdów elektrycznych

Za cztery lata w Lublinie ma być 3 tys. pojazdów elektrycznych – prognozują miejscy urzędnicy, którzy pochwalili się swoim projektem „Strategii rozwoju elektromobilności” na najbliższych 16 lat. Dokument zakłada też zakup elektrobusów i zbudowanie im zajezdni. Do 14 grudnia każdy może zgłosić uwagi do tych planów.

Urzędy Skarbowe w województwie lubelskim. Gdzie załatwić sprawę?

Urzędy Skarbowe w województwie lubelskim. Gdzie załatwić sprawę?

Położone na wschodzie Polski województwo lubelskie posiada 22 oddziały Urzędu Skarbowego, z czego aż 4 zlokalizowane są na terenie Lublina. Powodem tego, jest spora liczba mieszkańców, która musi zostać obsłużona. Kilka oddziałów na terenie całego miasta może skutecznie ograniczyć powstawanie kolejek, które nie są na rękę petentom, ale również Urzędowi Skarbowemu.

Tomografia komputerowa czy rezonans - które badanie wybrać?

Tomografia komputerowa czy rezonans - które badanie wybrać?

Tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny to dwa zupełnie różne badania, które często są mylone przez pacjentów. Przyczyną zapewne jest podobny sposób wykonywania oraz skomplikowane nazwy. Zobacz, kiedy lepszy będzie rezonans, a kiedy zrobić tomografię komputerową.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 1 lutego 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 1 lutego 2020 r.

Izolatorium w Wólce Cycowskiej już działa

Izolatorium w Wólce Cycowskiej już działa

W izolatorium w Wólce Cycowskiej przygotowano 36 miejsc w pokojach jedno- i dwuosobowych.

Konflikt w Biomed-Lublin. Zaskakująca rezygnacja prezesa

Konflikt w Biomed-Lublin. Zaskakująca rezygnacja prezesa

O rezygnacji prezesa „Biomed-Lublin” Marcina Piróga poinformowała dzisiaj spółka. Akcje lubelskiej spółki potaniały na giełdzie.

Wulgaryzmy na meblach, a w szafce odchody. To właścicielka mieszkania zastała po lokatorach

Wulgaryzmy na meblach, a w szafce odchody. To właścicielka mieszkania zastała po lokatorach

Wynajmowanie mieszkania bywa loterią, na której niestety można też wiele przegrać. Dobrze przekonała się o tym mieszkanka Chełma, której po lokatorce zostało zadłużone i zdewastowane mieszkanie.

Drogowcy zaskoczyli grudzień. Nowe utrudnienia w centrum Lublina

Drogowcy zaskoczyli grudzień. Nowe utrudnienia w centrum Lublina

W środę zmieni się organizacja ruchu na ul. Lipowej, gdzie nowe utrudnienia koło cmentarza mogą trwać do początku lutego. Natomiast w piątek drogowcy zajmą kolejny fragment Al. Racławickich, gdzie powinni się uwinąć z pracą do Wigilii.

Dziergają szaliki i czapki dla dzieci z dworca Brześć

Dziergają szaliki i czapki dla dzieci z dworca Brześć

Jedna babcia powiedziała drugiej i tak pocztą pantoflową rozpoczęła się akcja dziergania szalików, czapek i rękawiczek dla dzieci z dworca Brześć.

Siatkarki Tomasovii wygrały już dziewięć meczów z rzędu i są liderkami w swojej grupie

Siatkarki Tomasovii wygrały już dziewięć meczów z rzędu i są liderkami w swojej grupie

Najstarsi górale nie pamiętają tak udanego początku sezonu w wykonaniu Tomasovii. Drużyna Stanisława Kaniewskiego w weekend odniosła wygrane numer osiem i dziewięć w obecnych rozgrywkach. Trzeba dodać, że niebiesko-białe nadal są niepokonane.

Klientów nie ma, koty zostały. "Na naszych gości oraz miłośników zwierząt zawsze można liczyć"

Klientów nie ma, koty zostały. "Na naszych gości oraz miłośników zwierząt zawsze można liczyć"

Kocia kawiarnia Mrau Cafe z ul. Okopowej potrzebuje wsparcia. W związku z pandemią goście nie mogą jej odwiedzać, by cieszyć się smacznym deserem i towarzystwem zwierząt. Koty z ich potrzebami zostały.

Górnik Łęczna jedzie do Olsztyna po drugą wyjazdową wygraną w tym sezonie

Górnik Łęczna jedzie do Olsztyna po drugą wyjazdową wygraną w tym sezonie

Po domowym zwycięstwie nad ŁKS Łódź piłkarze Górnika Łęczna zmierzą się w Olsztynie z tamtejszym Stomilem i powalczą o drugą wygraną na wyjeździe w tym sezonie

Jak dorobić, żeby nie stracić? Ważne informacje dla pracujących emerytów i rencistów

Jak dorobić, żeby nie stracić? Ważne informacje dla pracujących emerytów i rencistów

Od grudnia będzie można więcej dorobić do świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wzrosną kwoty limitów, na jakie muszą uważać pracujący renciści oraz emeryci, którzy nie ukończyli jeszcze wieku emerytalnego.

"Bez kontaktu z pacjentem się nie da". Kolejni studenci wracają do zajęć stacjonarnych
galeria

"Bez kontaktu z pacjentem się nie da". Kolejni studenci wracają do zajęć stacjonarnych

Kolejna grupa studentów Uniwersytetu Medycznego w Lublinie wznowiła dzisiaj zajęcia w trybie stacjonarnym. Mimo trwającej pandemii, uczelnia tłumaczy, że jest to konieczne do skutecznego kształcenia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.