Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 czerwca 2019 r.
19:32

Losy górek czechowskich rozstrzygną się po niedzieli. Prezydent złożył projekt studium

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
141 769 A A

Decydujący dla przyszłości górek czechowskich projekt studium przestrzennego został dziś złożony do Rady Miasta przez prezydenta Lublina. Już 27 czerwca radni mają głosować nad dokumentem

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dzisiaj mijał termin, w którym prezydent powinien przekazać radnym projekt studium przestrzennego, aby był rozpatrzony jeszcze podczas czerwcowych obrad, ostatnich przed wakacjami.

Studium przestrzenne to dokument określający przeznaczenie poszczególnych terenów Lublina, wyznaczający przebieg nowych dróg, czy też tereny pod nową zabudowę mieszkaniową.

O tym, że projekt studium, którego najbardziej kontrowersyjną częścią jest sprawa górek czechowskich, będzie skierowany właśnie na to posiedzenie informowaliśmy już w zeszły piątek. Docierały do nas nieoficjalne informacje, że prezydent chce doprowadzić do głosowania jeszcze w czerwcu, aby uniknąć rozstrzygania kontrowersyjnej sprawy po wakacjach, czyli w szczycie parlamentarnej kampanii wyborczej.

Nasze źródła miały rację. Po południu miejski Wydział Planowania dostarczył do Ratusza kilkusetstronicowy projekt studium przestrzennego. Dokument opatrzony podpisem prezydenta trafił do Biura Rady Miasta, co potwierdza jego rzeczniczka, Katarzyna Duma:

- Projekt uchwały dotyczacej studium zostal zlozony w Biurze Rady Miasta - przyznała Katarzyna Duma tuż po godz. 19.

Rzeczniczka Ratusza nie zdradza tego, jakie przeznaczenie poszczególnych terenów Lublina zapisano w ostatecznym projekcie studium. - Szczegoly przedstawi pan prezydent w piątek na konferencji prasowej - zapowiada Duma.

O to, jak opisana została w projekcie studium przyszłość górek czechowskich pytalismy prezydenta już wczoraj.

- Buduje się pewien kompromis dla tej przestrzeni – odpowiedział Krzysztof Żuk. – Inwestor nie otrzyma tego, co chce – zapowiedział. Więcej szczegółów nie zdradził, a projekt złożony przez niego w Biurze Rady Miasta nie jest jeszcze dostępny w internecie.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że projekt studium ma dopuścić zabudowę wielorodzinną odzinną na części górek czechowskich i zarazem zarezerwować część wysoczyzny położonej za Lidlem pod budowę szkoły. Na oficjalne informacje trzeba czekać do piątku.

Przyszłość górek czechowskich była przedmiotem pierwszego w historii Lublina referendum lokalnego, które odbyło się w kwietniu i zmobilizowało głównie przeciwników zabudowy górek czechowskich blokami. Przeciw powstaniu osiedli (w zamian za zgodę na umożliwienie ich budowy spółka TBV obiecywała urządzić park na pozostałym terenie) opowiedziały się dwie trzecie uczestników referendum.

Zdecydowana większość uprawnionych mieszkańców Lublina nie poszła jednak na głosowanie. W efekcie frekwencja wyniosła niecałe 13 proc., gdy minimum wymagane do ważności referendum to 30 proc. Z tego powodu wynik głosowania nie był dla władz miasta wiążący.

Mimo to ekolodzy i miejscy aktywiści apelowali do prezydenta i radnych o to, żeby nie umożliwiali zabudowy górek blokami. Zwracali uwagę m.in. na to, że w przyległej do górek dzielnicy Sławin frekwencja wyniosła prawie 33 proc. (co było bez wpływu na nieważność referendum), a 76 proc. głosów oddano przeciw zabudowie.

Nawet dzisiaj do Ratusza skierowana została petycja i apel o uwzględnienie wyniku głosowania. Do prezydenta należała ostateczna decyzja w sprawie tego, co znajdzie się w projekcie studium. Teraz losy projektu zależą od radnych, którzy mogą zatwierdzić dokument lub go odrzucić. Decyzje w Radzie Miasta mają zapaść 27 czerwca.

e-Wydanie

Komentarze 769

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 19 czerwca 2019 o 23:03
+26
Wreszcie ten bajzel na Czechowie zostanie uporządkowany. Będzie osiedle, będzie park, ale za to nie będzie już syfu. No i ludzie wreszcie będą mieli gdzie spędzać wolny czas.
Avatar
Gość / 19 czerwca 2019 o 23:00
+24
Nie można było tego zrobić już dawno?? Mielibyśmy park i spokój.
Avatar
Gość / 19 czerwca 2019 o 22:58
+24
Dobra decyzja po prawie 20 latach czekania!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 19 czerwca 2019 o 22:57
+24
Park TAAAAAAAAAAAAAAAAAK śmietnik NIIIIIIEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE
Avatar
możecie właścicielom naskoczyć! / 19 czerwca 2019 o 23:02
+23
Przecież te tereny nie są waszą własnością! Chcecie, aby tam nic nie powstało, aby wasze psy mogły tam srać do oporu, tak jak dotychczas, to wykupcie ten teren! Zróbcie zrzutkę, zaoferujcie najwyższą cenę, wykupcie ten teren, wówczas wasze psy będą srały tam bez przeszkód, tak jak dotychczas! Wasze blachosmrody będą tam stały gdziekolwiek i nikt was nie ukarze mandatem! Jednak, jak długo, ten teren nie jest wasz, możecie właścicielom naskoczyć!
Avatar
Gość / 19 czerwca 2019 o 23:02
+22
Czas najwyższy zrobić porządek na tych hałdach zwanymi górkami czechowskimi.
Avatar
Gość / 19 czerwca 2019 o 23:02
+20
Kiedy będzie park i jakiej powierzchni?
Avatar
Gosia Art / 19 czerwca 2019 o 23:03
+19
Czechów czeka na porządek z Górkami! Mieszkam tu od 17 lat i wstyd mi, że teren leży odłogiem. Najwyższy czas uporządkować coraz bardziej niszczejący kawałek miasta.
Avatar
Gość / 19 czerwca 2019 o 23:04
+18
Jest szansa na PARK!!! BRAWO PANIE PREZYDENCIE. MIASTO INSPIRACJI, MIASTO KULTURY A TERAZ BĘDZIEMY MOGLI POCHWALIĆ SIĘ 75HA PARKIEM BRAWOOO!!
Avatar
Gość / 19 czerwca 2019 o 22:53
+18
Pisowskie trolle dajcie sobienjuz spokoj. Najwyzszy czas zrobic w tym miejscu pozadek aby zaczelo w koncu sluYc ludziom a nie psom do srania
Avatar
Gość / 23 czerwca 2019 o 12:00
+3
Ale szopka. Wszyscy sobie stąd poszli a dewelotrolle sie kompromitują robiąc cyrk. Nawet dziecko się połapie na tą żalosną propagandę.
Avatar
Park 700lecia!!! / 22 czerwca 2019 o 18:00
-1
Żuk dobrze zrobił, mówcie co chcecie, ale to dobre rozwiązanie. Park i osiedle w tym miejscu będzie piękna wizytówką miasta. Tbv i tak by skorzystało z lex developer, więc kompromis daje nam naprawdę dużo, a takiego wielkiego parku chce każdy! Lublin zasługuje na taki park!!! 
Avatar
Kinga / 22 czerwca 2019 o 17:34
-1
Tak dla parku! Chcemy miejsca do wypoczynku i rekreacji! To dobry kompromis i słuszna koncepcja! 
Avatar
Mariusz / 22 czerwca 2019 o 17:27
-1
Dość stagnacji i wiecznych kłótni! Z górkami trzeba zrobić porządek i dobrze, że w końcu Żuk odważył się za to zabrać. Propozycja tbv o budowie parku w zamian za mieszkaniowke jest świetna opcja dla miasta i jego mieszkancow. Obecnych i przyszłych! To wielki gest i prezent dla Lublina. Ogromna szansa i możliwość na rozwój i lepsze jutro! Jestem za parkiem!!! 
Avatar
Adrian / 22 czerwca 2019 o 17:17
-1
Też uważam, że to jedyna słuszna decyzja. Z górkami trzeba coś zrobić, a park jest świetnym pomysłem! A osiedle? Cóż - żyjemy w mieście i jego rozwój jest czymś zupełnie naturalnym. Jestem za parkiem! 
Avatar
Aniela / 22 czerwca 2019 o 17:11
-1
A mi się pomysł parku bardzo podoba. Nawet kosztem osiedla. To piękny teren z ogromnym potencjałem i czas najwyższy w końcu coś z nim zrobić, abyśmy wszyscy mogli z niego korzystać, a nie tylko garstka osób. Tak dla parku! 
Avatar
Majka / 22 czerwca 2019 o 17:02
-1
No i bardzo dobrze! Niech będzie Park i osiedle! Skończy się pijaństwo i podpalenia! Całą rodzina i z przyjaciółmi jesteśmy za Parkiem! Brawo Żuk! 
Avatar
Dość Eko propagandy! / 22 czerwca 2019 o 16:44
-1
Nikt tam nie chodzi oprócz tzw obrońców Górek. A może to być teren wszystkich mieszkańców Lublina! Tzw obrońcy robią tam tylko pikiet, blokady i niewiadomą co jeszcze po krzakach cpaja... Może coś tam rośnie? Może coś tam sobie posiali I nie chca tam innych ludzi? To by się zgadzało! A my chcemy parku! Parku dla wszystkich! Uporządkowanego terenu I miejsca do odpoczynku! I zdecydowanie się zgadzamy w zamian zrobić tam też osiedle! To powinien być teren wszystkich, a nie tylko Eko oszolomow! Tak dla parku!!! 
Avatar
Mieszkanka botanika / 22 czerwca 2019 o 16:37
-1
Dziękujemy panie Prezydencie za tą szansę dla nas, naszych dzieci, naszego miasta i tego terenu! Chcemy miejskiej zieleni, terenów rekreacyjnych i nowoczesnych, atrakcyjnych osiedli! Tak dla parku, tak dla Żuka! 
Avatar
Park!!! / 22 czerwca 2019 o 16:32
0
Tylko Park i osiedle pomoże uratować ten teren przed degradacja, podpaleniami I wieczna zulernia! Niech młodzież ma gdzie aktywnie spędzać czas, a nie siedzieć po krzakach i się alkoholizowac! Miasto, górki I młodzież maja dzięki temu szansę na właściwy i porządny rozwój! Park dla wszystkich! 
Zobacz wszystkie komentarze 769

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kolejne miasto w woj. lubelskim z egzaminami na prawo jazdy

Kolejne miasto w woj. lubelskim z egzaminami na prawo jazdy 0 0

Pierwsi kandydaci na kierowców w minionym tygodniu już zdawali egzamin na „prawko” w Kraśniku. Od kilku dni działa w tym mieście filia Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lublinie. Egzaminy są prowadzone dwa dni w tygodniu.

Radzyń Podlaski: Masz pomysł na budżet obywatelski? Pospiesz się

Radzyń Podlaski: Masz pomysł na budżet obywatelski? Pospiesz się 0 0

Tylko do końca lipca mieszkańcy Radzynia Podlaskiego mogą składać swoje propozycje do budżetu obywatelskiego. W ręce mieszkańców miasto oddaje 100 tys. zł.

Pociągiem na festiwal Pol’and’rock z Lublina? Tylko z przesiadką

Pociągiem na festiwal Pol’and’rock z Lublina? Tylko z przesiadką 0 0

Nie będzie bezpośrednich pociągów z Lublina dla osób wybierających się do Kostrzyna na festiwal Pol’and’rock (wcześniej Przystanek Woodstock).

"Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia". Koterski, Koterski i Dumała na placu Litewskim
20 lipca 2019, 17:00

"Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia". Koterski, Koterski i Dumała na placu Litewskim 0 0

W sobotę plenerowe pokazy z cyklu „Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia”. Oprócz oglądania filmów będzie okazja do posłuchania gości. Wszystko gratis

Samochodem na wakacje? 7 wskazówek bezpiecznej jazdy latem

Samochodem na wakacje? 7 wskazówek bezpiecznej jazdy latem 0 0

Wakacje to o wyczekiwany przez wszystkich czas, z którym często wiążemy duże plany. Urlopowicze będący o krok od wakacji, zastanawiają się, czy spakowali każdą niezbędną rzecz, myśląc przy tym o najbliższych dniach pełnych wypoczynku. Eksperci od bezpieczeństwa drogowego nawołują jednak do skupienia się na drodze zarówno podczas długiej podróży, jak i w przypadku krótszych wycieczek. Przedstawiamy 7 wskazówek dotyczących bezpiecznej jazdy latem.

Będą zmiany w Ogrodzie Saskim

Będą zmiany w Ogrodzie Saskim 1 3

Jeszcze w lipcu ogłoszony ma być przetarg na odbudowę altany w centralnym punkcie Ogrodu Saskiego.

Koncert charytatywny "Łydką w chłoniaka" w Centrum Kultury
19 lipca 2019, 20:00

Koncert charytatywny "Łydką w chłoniaka" w Centrum Kultury 0 0

W piątek, 19 lipca o godz. 20 w Wirydarzu Centrum Kultury odbędzie się koncert charytatywny "Łydką w chłoniaka" z udziałem Mikroelementów, Moriah Woods i Filipa Borowicza. Akcja organizowana jest na rzecz chorej Anki Kawiak-Łydki.

Od jutra jeden z przewoźników rezygnuje z kursów po Lublinie! Pasażerowie mogą utknąć na przystankach. "Sytuacja jest krytyczna"
PILNE

Od jutra jeden z przewoźników rezygnuje z kursów po Lublinie! Pasażerowie mogą utknąć na przystankach. "Sytuacja jest krytyczna" 74 57

Problemy z dotarciem autobusem do pracy mogą mieć w czwartek mieszkańcy Lublina. Z dnia na dzień z wożenia pasażerów zrezygnował jeden z przewoźników, warszawska spółka Warbus.

Niektóre książki są tu od 1948 roku, gdy została założona biblioteka. W przeprowadzce pomogą sami czytelnicy
galeria

Niektóre książki są tu od 1948 roku, gdy została założona biblioteka. W przeprowadzce pomogą sami czytelnicy 0 4

Remont ośrodka kultury zbiega się z remontem XVII wiecznej synagogi, w której działa biblioteka. Dobrych kilka tygodni po miasteczku będą krążyły regały, a w ślad za nimi skrzynie z książkami. – Jestem dumna z moich czytelników, mam mnóstwo chętnych do pomocy – mówi szefowa biblioteki.

Koniec ze śmieceniem plastikiem. Perła wprowadza wielorazowe kubki na piwo na festiwalu Kazimiernikejszyn

Koniec ze śmieceniem plastikiem. Perła wprowadza wielorazowe kubki na piwo na festiwalu Kazimiernikejszyn 114 7

Koniec z brodzeniem w morzu plastikowych kubków i tonami śmieci. Teraz będą ekologiczne kubki wielorazowe. Rozwiązanie przetestowane w innych częściach kraju lubelski browar Perła wprowadza na festiwalu w Kazimierzu Dolnym.

Sekretarki medyczne podpisały zgodę na nowy zakres obowiązków. Teraz mają obawy
Alarm 24

Sekretarki medyczne podpisały zgodę na nowy zakres obowiązków. Teraz mają obawy 0 3

– Z dnia na dzień, bez żadnego uprzedzenia dyrekcja zmieniła nam obowiązki. Nie wiemy kto nas przeszkoli, jak to będzie wyglądało – skarżą się sekretarki medyczne z SPSK1. – Zmiany zostały wprowadzane za zgodą pracowników – odpowiada szpital.

Koncert SO3 w Puławach
19 lipca 2019, 19:00

Koncert SO3 w Puławach 0 0

W piątek, 19 lipca o godz. 19 w puławskim lokalu REJS (ul. Portowa 2) odbędzie się koncert grupy SO3.

Łęczna: Ścieżką do ruin zamku, a później na plażę

Łęczna: Ścieżką do ruin zamku, a później na plażę 4 8

 Niedostępne do tej pory miejsca staną się celem spacerów i wycieczek. Z nowych ścieżek z wysokości kilkunastu metrów będzie można popatrzeć na Świnkę i Wieprz.

Zadali Centrum Kultury w Lublinie proste pytanie. Przez 1,5 roku walczyli w sądach o odpowiedź

Zadali Centrum Kultury w Lublinie proste pytanie. Przez 1,5 roku walczyli w sądach o odpowiedź 5 9

Ponad 1,5 roku trwała batalia o ujawnienie przez Centrum Kultury treści umów na opracowanie scenariusza i reżyserię miejskiej zabawy sylwestrowej na przywitanie roku 2018. Informacji domagała się lubelska Fundacja Wolności, ale CK jej nie udzielało, więc fundacja skierowała sprawę do sądu.

Motor Lublin - Legionovia 3:2. Nowy nabytek już strzela

Motor Lublin - Legionovia 3:2. Nowy nabytek już strzela 0 5

Drugie, sparingowe zwycięstwo piłkarzy Motoru. W środę podopieczni trenera Mirosława Hajdy pokonali beniaminka II ligi – Legionovię Legionowo 3:2

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!