Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 kwietnia 2015 r.
20:15
Edytuj ten wpis

Jak można podziękować za życie. Sprawiedliwi wśród narodów świata z Lublina i Końskowoli

0 9 A A

Siatka izraelskich pomarańczy i sukienka haftowana w 1943 roku to wzruszające symbole jakie wymienili w niedzielę bohaterowie niezwykłej uroczystości. W Lublinie potomkom Stefanii Bojarskiej z Lublina i państwa Sadurskich z Końskowoli wręczono medale Sprawiedliwy wśród narodów świata.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Pamiętam do dziś te pomarańcze, które od Józefa Reznika po wojnie dostawała babcia. Mieszkam w tym domu przy ul. Drewnianej w Lublinie w którym ukrywał się Józef. Nie wiem jak długo, bo babcia, z której jestem bardzo dumna, niewiele o tym opowiadała. Wiem, że przyszedł pieszo z Chełma. Uciekał przez wywózką do obozu. Skąd babcia go znała i czy w ogóle znali się wcześniej, nie wiem. Wiem, że był bardzo wycieńczony. Ja go nie pamiętam ale mi opowiadano, że przyprowadził akuszerkę jak ja miałam się urodzić. To było już w 1945 roku. Mój nieżyjący już brat go znał, bo Józef zostawał z nim w mieszkaniu przez całe dnie. Nocował pod zadaszeniem komórek. Już dziś ich nie ma – opowiada Jolanta Kopczyńska, która w niedzielę w Ośrodku Brama Grodzka Teatr–NN odbierała z rąk Anny Azari, pani ambasador Izraela medal i dyplom.

Od wzruszonego Yaakova Reznika, syna ocalonego Józefa dostała prezent – torbę pomarańczy. Goście zebrani na sali gorąco bili brawo.

Podobną owację zakończyło się przemówienie Eliezera Zinovicha, syna Czeszki, Margity Weiss-Lowy. – Moja mam zmarła w 1994 roku. Do końca życia nic na mnie mówiła o swoim pobycie w Polsce i o tym co przeszła w czasie II wojny. Nic. Z bratem i siostrą wiedzieliśmy jedynie, że miała na ręku wytatuowany obozowy numer. I to, że wcześniej miała męża. W czasie wojny zginął on, rodzice mamy, jej pięciu braci. Przeżyła tylko ona – opowiada Eliezer Zinovich.

– Miałem wtedy może 10 lat, stawaliśmy z siostra na czatach jak wychodziła ze skrytki pod stodołą. Nie można przecież rok siedzieć jak szczur. Sąsiedzi wiedzieli, że któregoś dnia przyszła do gospodarstwa Żydówka i została. Przynajmniej możemy spać w spokoju, sumienie nas nie gryzie. Oczywiście, że ją pamiętam, miała na imię Margita. Nie miała dokąd pójść. Ojciec był piłsudczykiem, po wyzwoleniu była dla nas druga okupacja. Ona, zanim wyjechała do Czechosłowacji była u naszej rodziny w Markuszowie – wspomina Stanisław Sadurski z Końskowoli, syn Marii i Józefa Sadurskich.

Dalszą część historii dopowiada pan Eliezer, który wczoraj pierwszy raz w życiu widział państwa Sadurskich i nazywał ich rodziną. Uratowana Czeszka pochodziła z Tarnovej, wróciła do Czechosłowacji w 1946 i w 1949 roku z drugim mężem i małym Elizerem wyjechała do Izraela.
Państwo Sadurscy wyjechali wczoraj z Lublina z albumem rodzinnych zdjęć państwa Zinovich. Otwierało go fotografia Margity. Album był gruby, bo najstarszy syn ocalonej dochował się 3 synów, córki ma 10 wnucząt.

Prezent, który pojedzie do Izraela jest niezwykły. To piękne wyszywana bluzka. Kuzynka Stanisława Sadurskiego opowiedziała wszystkim zebranym i bardzo wzruszonemu panu Elizerovi, co to za szczególny fragment garderoby. Okazało się, że to siedząca w zamknięciu Margita wyszywała sukienkę dla siostry pana Stanisława. Tej samej dziewczynki, która stała na czatach gdy przechowywana Żydówka wychodziła ze skrytki pod stodołą. Sukienka z 1943 roku przechodziła z pokolenia na pokolenie, z czasem stała się bluzką. Teraz jest niezwykła pamiątka po matce i ocalonym życiu.

– Jako ambasador na Ukrainie a teraz w Polsce była na wielu takich uroczystości i wręczałam medale Sprawiedliwych wśród narodów świata ale ciągle staram się zrozumieć tych ludzi. Tych bohaterów. Przyznawanie dyplomów i medali, to najważniejsza funkcja mojej ambasady – mówiła wczoraj Anna Azari, ambasador Izraela w Polsce, która dodała, że choć sami Sprawiedliwi odchodzą, to zostają ich dzieci i wnuki a z nimi pamięć.

Medal i dyplom

"Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” to tytuł przyznawany bohaterom, który w czasie Holokaustu z narażeniem życia i bezinteresownie nieśli pomoc prześladowanym Żydom. Instytut Yad Vashem w Jerozolimie honoruje w ten sposób ludzi od 1963 roku.

Pozostałe informacje

Centrum miasta rozbłyśnie na niebiesko. Jest ważny powód

Centrum miasta rozbłyśnie na niebiesko. Jest ważny powód

Lublin włącza się w międzynarodową akcję „Miasta na niebiesko”. Ma to zwrócić uwagę społeczeństwa na rzadką i ciężko wykrywalną chorobę.

W piątek MKS FunFloor Lublin zacznie walkę w Final Four Orlen Pucharu Polski

W piątek MKS FunFloor Lublin zacznie walkę w Final Four Orlen Pucharu Polski

W piątek MKS FunFloor Lublin rozpocznie walkę o to, żeby zakończyć sezon z jakimś trofeum. Na początek turnieju Final Four w Kaliszu wicemistrzynie Polski zmierzą się z Młynami Stoisław Koszalin

Powiat włodawski ma nowego starostę. "Nie będzie rewolucji w starostwie"

Powiat włodawski ma nowego starostę. "Nie będzie rewolucji w starostwie"

Mariusz Zańko nowym starostą powiatu włodawskiego. – Bezpieczeństwo, stabilizacja i rozwój. To trzy filary tej kadencji – ogłosił na dzisiejszej sesji nowy starosta z PiS.

Miasto daje kasę młodzieży z lubelskich szkół. Kto otrzymał wsparcie?

Miasto daje kasę młodzieży z lubelskich szkół. Kto otrzymał wsparcie?

Urząd Miasta Lublin rozstrzygnął konkurs grantowy dla dzieci i młodzieży z lubelskich szkół. 25 lubelskich placówek otrzyma nawet do 7,5 tys. zł.

Z konstytucją na rowerze

Z konstytucją na rowerze

Uczczą święto 3 maja pokonując kilometry na rowerze. Gminy Trzydnik Duży i Gościeradów zapraszają na trzeci już Rajd "Z konstytucją na rowerze".

Dorzuć grosza dla lubelskich sokołów. Będzie można śledzić ich wędrówki

Dorzuć grosza dla lubelskich sokołów. Będzie można śledzić ich wędrówki

Maluchy Wrotki i Czarta mają szansę otrzymać nowoczesne nadajniki, które pozwolą w przyszłości śledzić ich wędrówki. Potrzeba jednak ponad 18 tys. zł, a na razie udało się zebrać jedną trzecią całej kwoty.

Studenci przejęli Lublin. Ulicami przeszedł barwny korowód
Foto/wideo
galeria
film

Studenci przejęli Lublin. Ulicami przeszedł barwny korowód

Ulicami Lublina przeszedł korowód studencki i zainaugurował Dni Kultury Studenckiej. W tym roku motywem przewodnim był Dziki Zachód.

Wybory już były. Teraz czas na pierwsze sesje i ślubowania
terminy

Wybory już były. Teraz czas na pierwsze sesje i ślubowania

Wybory samorządowe za nami. W przyszłym tygodniu prezydenci miast i nowi radni złożą ślubowania. Podajemy terminy sesji w największych samorządach województwa lubelskiego.

Posypały się gole i czerwone kartki. Wyniki 22. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Posypały się gole i czerwone kartki. Wyniki 22. kolejki bialskiej klasy okręgowej

W meczach 22. kolejki LKS Milanów rozgromił Tytana Wisznice 11:0, Orlęta Łuków pokonały Victorię Parczew 6:0. Nie odbyło się spotkanie Lutni Piszczac z Młodzieżówką Radzyń Podlaski, goście nie przyjechali na mecz. W smeczu Orła Czemierniki z Kujawiakiem Stanin goście w drugiej połowie ukarani zostali trzema czerwonymi kartkami. To konsekwencja pokazanych w pierwszej części żółtych kartoników

Sportowa hala dla Elektryka. Budowa ruszyła
galeria

Sportowa hala dla Elektryka. Budowa ruszyła

Na majówkę prace przystopowały, ale zaraz po niej znów ruszą pełną parą. Pod koniec kwietnia rozpoczęła się budowa nowej hali sportowej przy Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju, popularnie zwanym Elektrykiem.

Dumnie powiewa na lubelskim ratuszu. To jej dzień
ZDJĘCIA
galeria

Dumnie powiewa na lubelskim ratuszu. To jej dzień

Z okazji Dnia Flagi biało-czerwona dumnie powiewa na maszcie na lubelskim ratuszu.

Po zmianie władzy w mieście ze stanowiska rezygnuje dyrektor ośrodka kultury

Po zmianie władzy w mieście ze stanowiska rezygnuje dyrektor ośrodka kultury

Dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury zrezygnował ze stanowiska. A przy okazji z Facebooka zniknął oficjalny profil ośrodka. Wszystko to dzieje się tuż przed zmianą władzy w mieście. Jerzy Rębek z PiS oddaje stery w ręce Jakuba Jakubowskiego.

Wypadek na drodze Siedlce- Łuków. Utrudnienia dla kierowców

Wypadek na drodze Siedlce- Łuków. Utrudnienia dla kierowców

Kierowcy, uważajcie na trasie z Siedlec do Łukowa. Na drodze krajowej numer 63 zderzyły się dwa samochody.

Unia z nowym trenerem postawiła się Hetmanowi. Wyniki zamojskiej klasy okregowej

Unia z nowym trenerem postawiła się Hetmanowi. Wyniki zamojskiej klasy okregowej

Skazywana na pożarcie Unia Hrubieszów z nowym trenerem Piotrem Stadnickim przegrała 0:2 z Hetmanem Zamość, ale wstydu nie przyniosła. Kolejną niespodziankę sprawił Graf Chodywańce kończąc świetną serię Gromu Różaniec

Marzy ci się policyjny mundur? Nabór trwa

Marzy ci się policyjny mundur? Nabór trwa

Marzy ci się policyjny mundur? Jest okazja, bo komenda w Krasnymstawie prowadzi nabór do służby.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty