Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 października 2021 r.
13:21

Ruszył remont zabytkowego kościoła w centrum Lublina. Nie na wszystko wystarczy pieniędzy

85 10 A A

Rusztowania już stoją, jest też ekipa budowlana z firmy PKZ Lublin S.C., która wygrała przetarg na prace – mówi ks. Grzegorz Brudny, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy w Lublinie. Oznacza to początek robót budowlanych, które zakończą się w 2022 roku. Niestety nie na wszystko wystarczy pieniędzy, stąd też apel kapłana.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Można powiedzieć, że będzie to generalny remont kościoła składający się z dwóch etapów – tłumaczy proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy w Lublinie. – W tym i przyszłym roku zrealizujemy pierwszy etap inwestycji. Wykonamy izolację fundamentów. Wymienimy też poszycie dachowe kościoła a także instalację elektryczną. Będzie też nowe ogrzewanie i nowa wymiennikownia ciepła, bo rezygnujemy z ogrzewania elektrycznego.

W drugiej kolejności mają być wykonane prace wewnątrz kościoła.

– Nazwałbym je bardziej konserwatorskimi – precyzuje proboszcz. – Będą to prace renowacyjne m.in. ołtarza, ławek i balkonu. Chcemy wymienić też posadzkę i pomalować ściany wewnątrz kościoła. Te prace będą możliwe, o ile pozyskamy pieniądze.

Pieniędzy brak

Bo na pierwszy etap parafia otrzymała unijne dofinansowanie. Nie wszystko jednak w pierwszym etapie uda się zrobić.

– We wniosku mieliśmy wpisane też prace związane z elewacją kościoła i wymianą okien, jednakże rosnąca inflacja, a także wzrost cen materiałów budowlanych spowodował, że niestety musimy z tego zrezygnować – przyznaje duchowny.

Są też inne powody.

– Gdybyśmy starali się o większe dofinansowanie pierwszego etapu prac z Unii Europejskiej to musielibyśmy wtedy zabezpieczyć większe kwoty pieniędzy na wkład własny – wyjaśnia proboszcz parafii. – A to przewyższa możliwości finansowe parafii. Ponadto od 2016, czyli od kiedy staramy się o dofinansowanie z UE zmieniły się kwalifikacji kosztów refundowanych, z których wyłączono podatek VAT. Stanowi to dodatkowe obciążenie, które parafia musi w trakcie realizacji ponieść.

Miasto pomoże?

Parafia nie rezygnuje jednak ze starań o dofinansowanie prac związanych z elewacją z innych źródeł.

– Wspaniale byłoby wykonać nową elewację, wykorzystując do tego stojące rusztowania. A to potrwa tylko do wiosny przyszłego roku – mówi ks. Grzegorz Brudny. – Dlatego staramy się o dotację na ten cel z urzędu miasta. Poprosiłem o nią pana prezydenta już rok temu. Zdaję sobie jednak sprawę, że sytuacja finansowa miasta z powodu pandemii nieustannie się zmienia i może być trudno pozyskać środki na ten cel. Mimo wszystko nie tracimy nadziei na wsparcie ze strony miasta, tym bardziej, że ewangelicy mają swój historyczny wkład w jego rozwój. Poza tym piszemy też regularnie wnioski m.in. do Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu a także MSWiA, chodzi o pieniądze z Funduszu Kościelnego. I przyznaje: Czasem odbijamy się od drzwi, czasem jakieś niewielkie pieniądze są nam przyznawane. Teraz podwajamy nasze siły i zaangażowanie, aby te dodatkowe środki zdobyć.

Wizytówka Lublina

Proboszcz parafii apeluje o wsparcie do każdego kto mógłby pomóc zebrać ok. 300 tys. zł na remont elewacji kościoła.

– Może czytelnicy Dziennika Wschodniego pomogliby nam w zbiórce – zachęca duchowny. – Nasza parafia jest niewielka, liczy 230 osób. Taka liczba parafian nie jest w stanie udźwignąć tak dużego wydatku. Myślę, że wielu z nas zależy na tym aby zabytkowy kościół św. Trójcy, który od 1788 roku stoi w centrum Lublina i służy nie tylko ewangelikom, wypiękniał i stał się jego wizytówką.

– Pismo, które wpłynęło do miejskiego konserwatora zabytków nie stanowi jeszcze formalnego wniosku o ubieganie się o dotację. Uzyskanie dotacji jest możliwe w formie refundacji, po złożeniu wymaganego kompletu dokumentów, w określonym terminie, o czym wnioskodawca zostanie poinformowany w odpowiedzi na złożoną korespondencję – zaznacza Justyna Góźdź z Biura Prasowego Urzędu Miasta Lublin. – Wysokość dotacji będzie zależała zarówno od wysokości środków, które miasto będzie mogło przeznaczyć na ten cel w 2022 r., jak i liczby podmiotów zainteresowanych otrzymaniem dofinansowania. Na obecnym etapie nie jest możliwe określenie wysokości ewentualnego dofinansowania dla Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego św. Trójcy w Lublinie w przyszłym roku.

Jeśli uda się zdobyć dodatkowe pieniądze to nowa elewacja kościoła będzie mieć kolor pistacjowy (taki jaki był pierwotnie).

Jak pomóc?

Osoby, które chciałyby pomóc w zebraniu pieniędzy na remont elewacji mogą przekazywać datki parafii.

Nr konta parafialnego PLN: 76 1600 1462 1885 2540 3000 0001

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Jasin / 11 października 2021 r. o 19:45
+4
Powinno się chyba wspomagając domagać czegoś w zamian, np. części własności czy dostępu na pewien czas. ... W omawianym przypadku stoi ten zabytek, ale dostęp do jego wnętrza jest znikomy.
Pojechałeś. Po całości. Długo nad tym myślałeś? A co chciałbyś? Kawałek ołtarza na wyłączny użytek, czy drzwi?Może jeszcze z  z odpowiednią inskrypcją: "to je moje, zapłaciłem"....
Avatar
hist / 11 października 2021 r. o 19:14
+4
Antykościelni fanatycy w komentarzach pod tekstem nawet nie odróżniają kościoła ewangelickiego od katolickiego. Piszą coś o Rydzyku a przecież to inne wyznanie. Nawet nie wiedzą jak cenny to jest zabytek. Lewacka ideologia przesłania myślenie. Pewnie Kaplicy Sykstyńskiej też by nie ratowali tylko odsyłali do Rydzyka.
Avatar
Jasin / 6 dni temu o 08:23
+3
Gościowi nie chciało się choć trochę pomyśleć, za to od razu wyskoczył z głupawymi gadkami.  Nie słyszał nigdy o tym, że ludzie np. są współwłaścicielami jakiejś nieruchomości i wobec tego nie mogą o niej samodzielnie rozstrzygać
Dokładnie. Jakbym przy tym był. I brnie dalej w to pomieszanie z poplątaniem, a my mamy bekę. A te pomysły (które raczyłeś nazwać  głupawymi)  - to proste konsekwencje   "głębokich" przemyśleń najmądrzejszego w całej wsi, kiedy wszyscy na mszy. Może jeszcze świadectwa udziałowe wymyśl... W ten sposób współwłaścicielem Wawelu czy Wilanowa mógłbyś zostać - to jest dopiero perspektywa!  Na koniec.  Mowa jest o zabytku, a nie pierwszej lepszej nieruchomości - to tak przy okazji, dla sprowadzenia na ziemię, "fizolofie"...
Dokładnie. Jakbym przy tym był. I brnie dalej w to pomieszanie z poplątaniem, a my mamy bekę. A te pomysły (które raczyłeś nazwać  głupawymi)  - to proste konsekwencje   "głębokich" przemyśleń najmądrzejszego w całej wsi, kiedy wszyscy na mszy. Może jeszcze świadectwa udziałowe wymyśl... W ten sposób współwłaścicielem Wawelu czy Wilanowa mógłbyś zostać - to jest dopiero perspektywa!  Na koniec.  Mowa jest o zabytku, a nie pierwszej lepszej nieruchomości - to tak przy okazji, dla sprowadzenia na ziemię, "fizol... rozwiń
Avatar
Gaitan / 6 dni temu o 17:12
0
Niech ksiądz Grzegorz wyrzeknie się herezji i wróci na łono Kościoła Rzymskokatolickiego, a zaraz znajdą się pieniądze na wszystkie remonty. Co tam zresztą remonty, będzie kasa na limuzynę, na kochankę i na kochanka.
Avatar
Robik / 11 października 2021 r. o 14:22
-2
Wszyscy niby wiemy, że są zabytki i trzeba je zachowywać. Jednak własność kościelna, zwłaszcza KRK, jest w Polsce wspierana bardzo obficie z podatków ogółu obywateli - i członków KRK, i pozostałych. Powinno się chyba wspomagając domagać czegoś w zamian, np. części własności czy dostępu na pewien czas. ... W omawianym przypadku stoi ten zabytek, ale dostęp do jego wnętrza jest znikomy. Bardzo trudno zwiedzić go od środka. Może jakieś liczniejsze występy przy których byłby czas na zwiedzanie bardziej by pomogły uzyskać możliwości płacenia za prace naprawcze?
Avatar
Robik / 11 października 2021 r. o 19:35
-3
Antykościelni fanatycy w komentarzach pod tekstem nawet nie odróżniają kościoła ewangelickiego od katolickiego. Piszą coś o Rydzyku a przecież to inne wyznanie.  Nawet nie wiedzą jak cenny to jest zabytek. Lewacka ideologia przesłania myślenie. Pewnie Kaplicy Sykstyńskiej też by nie ratowali tylko odsyłali do Rydzyka.
 Może by "hist" uprzejmie jakoś wykazał, że 1) wpisali się "antykościelni fanatycy", 2) że nie odróżniają kościoła ewangelickiego od katolickiego, 3) że "piszą" (w liczbie mnogiej) o Rydzyku.  ... Wydaje się jednak, że to wszystko to są nieprawdy, a samemu "hist" jego "fanatyzm katolicki" przysłonił rzetelność. 
 Może by "hist" uprzejmie jakoś wykazał, że 1) wpisali się "antykościelni fanatycy", 2) że nie odróżniają kościoła ewangelickiego od katolickiego, 3) że "piszą" (w liczbie mnogiej) o Rydzyku.  ... Wydaje się jednak, że to wszystko to są nieprawdy, a samemu "hist" jego "fanatyzm katolicki" przysłonił rzetelność.  rozwiń
Avatar
Robik / 11 października 2021 r. o 22:23
-4
Powinno się chyba wspomagając domagać czegoś w zamian, np. części własności czy dostępu na pewien czas. ... W omawianym przypadku stoi ten zabytek, ale dostęp do jego wnętrza jest znikomy.
  Pojechałeś. Po całości. Długo nad tym myślałeś? A co chciałbyś? Kawałek ołtarza na wyłączny użytek, czy drzwi?Może jeszcze z  z odpowiednią inskrypcją: "to je moje, zapłaciłem"....
 Głupawe pomysły. Nie słyszał nigdy o tym, że ludzie np. są współwłaścicielami jakiejś nieruchomości i wobec tego nie mogą o niej samodzielnie rozstrzygać, a korzystać mogą też wspólnie np. pewne pomieszczenia będące własnością kościoła można by wykorzystywać na jakieś istotne czy uroczyste spotkania, wystawy, koncerty... Poza tym, część majątku kościelnego mogła by zostać przekazana państwu w zamian za środki na naprawę/odnowę kościelnych zabytków. Podobno KRK jest największym właścicielem ziemi w Polsce... Gościowi nie chciało się choć trochę pomyśleć, za to od razu wyskoczył z głupawymi gadkami. 
 Głupawe pomysły. Nie słyszał nigdy o tym, że ludzie np. są współwłaścicielami jakiejś nieruchomości i wobec tego nie mogą o niej samodzielnie rozstrzygać, a korzystać mogą też wspólnie np. pewne pomieszczenia będące własnością kościoła można by wykorzystywać na jakieś istotne czy uroczyste spotkania, wystawy, koncerty... Poza tym, część majątku kościelnego mogła by zostać przekazana państwu w zamian za środki na naprawę/odnowę kościelnych zabytków. Podobno KRK jest największym właścicielem ziemi w Polsce... Gościowi nie chcia... rozwiń
Avatar
mgrM / 11 października 2021 r. o 18:31
-8
Może rydzyk by sie dożucił?
Avatar
Janusz_Paliwas / 11 października 2021 r. o 13:39
-12
Zawsze można pójść do pracy i zarobić. Ja na swoje hobby zarabiam sam. Każdy płaci VAT, no chyba że je kolację na fakturę za skromne 4320zł w Wałbrzychu...
Avatar
antypiss / 11 października 2021 r. o 13:30
-34
Komu to potrzebne? To trzeba likwidować nie naprawiać.
Avatar
Gaitan / 6 dni temu o 17:12
0
Niech ksiądz Grzegorz wyrzeknie się herezji i wróci na łono Kościoła Rzymskokatolickiego, a zaraz znajdą się pieniądze na wszystkie remonty. Co tam zresztą remonty, będzie kasa na limuzynę, na kochankę i na kochanka.
Avatar
Jasin / 6 dni temu o 08:23
+3
Gościowi nie chciało się choć trochę pomyśleć, za to od razu wyskoczył z głupawymi gadkami.  Nie słyszał nigdy o tym, że ludzie np. są współwłaścicielami jakiejś nieruchomości i wobec tego nie mogą o niej samodzielnie rozstrzygać
Dokładnie. Jakbym przy tym był. I brnie dalej w to pomieszanie z poplątaniem, a my mamy bekę. A te pomysły (które raczyłeś nazwać  głupawymi)  - to proste konsekwencje   "głębokich" przemyśleń najmądrzejszego w całej wsi, kiedy wszyscy na mszy. Może jeszcze świadectwa udziałowe wymyśl... W ten sposób współwłaścicielem Wawelu czy Wilanowa mógłbyś zostać - to jest dopiero perspektywa!  Na koniec.  Mowa jest o zabytku, a nie pierwszej lepszej nieruchomości - to tak przy okazji, dla sprowadzenia na ziemię, "fizolofie"...
Dokładnie. Jakbym przy tym był. I brnie dalej w to pomieszanie z poplątaniem, a my mamy bekę. A te pomysły (które raczyłeś nazwać  głupawymi)  - to proste konsekwencje   "głębokich" przemyśleń najmądrzejszego w całej wsi, kiedy wszyscy na mszy. Może jeszcze świadectwa udziałowe wymyśl... W ten sposób współwłaścicielem Wawelu czy Wilanowa mógłbyś zostać - to jest dopiero perspektywa!  Na koniec.  Mowa jest o zabytku, a nie pierwszej lepszej nieruchomości - to tak przy okazji, dla sprowadzenia na ziemię, "fizol... rozwiń
Avatar
Robik / 11 października 2021 r. o 22:23
-4
Powinno się chyba wspomagając domagać czegoś w zamian, np. części własności czy dostępu na pewien czas. ... W omawianym przypadku stoi ten zabytek, ale dostęp do jego wnętrza jest znikomy.
  Pojechałeś. Po całości. Długo nad tym myślałeś? A co chciałbyś? Kawałek ołtarza na wyłączny użytek, czy drzwi?Może jeszcze z  z odpowiednią inskrypcją: "to je moje, zapłaciłem"....
 Głupawe pomysły. Nie słyszał nigdy o tym, że ludzie np. są współwłaścicielami jakiejś nieruchomości i wobec tego nie mogą o niej samodzielnie rozstrzygać, a korzystać mogą też wspólnie np. pewne pomieszczenia będące własnością kościoła można by wykorzystywać na jakieś istotne czy uroczyste spotkania, wystawy, koncerty... Poza tym, część majątku kościelnego mogła by zostać przekazana państwu w zamian za środki na naprawę/odnowę kościelnych zabytków. Podobno KRK jest największym właścicielem ziemi w Polsce... Gościowi nie chciało się choć trochę pomyśleć, za to od razu wyskoczył z głupawymi gadkami. 
 Głupawe pomysły. Nie słyszał nigdy o tym, że ludzie np. są współwłaścicielami jakiejś nieruchomości i wobec tego nie mogą o niej samodzielnie rozstrzygać, a korzystać mogą też wspólnie np. pewne pomieszczenia będące własnością kościoła można by wykorzystywać na jakieś istotne czy uroczyste spotkania, wystawy, koncerty... Poza tym, część majątku kościelnego mogła by zostać przekazana państwu w zamian za środki na naprawę/odnowę kościelnych zabytków. Podobno KRK jest największym właścicielem ziemi w Polsce... Gościowi nie chcia... rozwiń
Avatar
Jasin / 11 października 2021 r. o 19:45
+4
Powinno się chyba wspomagając domagać czegoś w zamian, np. części własności czy dostępu na pewien czas. ... W omawianym przypadku stoi ten zabytek, ale dostęp do jego wnętrza jest znikomy.
Pojechałeś. Po całości. Długo nad tym myślałeś? A co chciałbyś? Kawałek ołtarza na wyłączny użytek, czy drzwi?Może jeszcze z  z odpowiednią inskrypcją: "to je moje, zapłaciłem"....
Avatar
Robik / 11 października 2021 r. o 19:35
-3
Antykościelni fanatycy w komentarzach pod tekstem nawet nie odróżniają kościoła ewangelickiego od katolickiego. Piszą coś o Rydzyku a przecież to inne wyznanie.  Nawet nie wiedzą jak cenny to jest zabytek. Lewacka ideologia przesłania myślenie. Pewnie Kaplicy Sykstyńskiej też by nie ratowali tylko odsyłali do Rydzyka.
 Może by "hist" uprzejmie jakoś wykazał, że 1) wpisali się "antykościelni fanatycy", 2) że nie odróżniają kościoła ewangelickiego od katolickiego, 3) że "piszą" (w liczbie mnogiej) o Rydzyku.  ... Wydaje się jednak, że to wszystko to są nieprawdy, a samemu "hist" jego "fanatyzm katolicki" przysłonił rzetelność. 
 Może by "hist" uprzejmie jakoś wykazał, że 1) wpisali się "antykościelni fanatycy", 2) że nie odróżniają kościoła ewangelickiego od katolickiego, 3) że "piszą" (w liczbie mnogiej) o Rydzyku.  ... Wydaje się jednak, że to wszystko to są nieprawdy, a samemu "hist" jego "fanatyzm katolicki" przysłonił rzetelność.  rozwiń
Avatar
hist / 11 października 2021 r. o 19:14
+4
Antykościelni fanatycy w komentarzach pod tekstem nawet nie odróżniają kościoła ewangelickiego od katolickiego. Piszą coś o Rydzyku a przecież to inne wyznanie. Nawet nie wiedzą jak cenny to jest zabytek. Lewacka ideologia przesłania myślenie. Pewnie Kaplicy Sykstyńskiej też by nie ratowali tylko odsyłali do Rydzyka.
Avatar
mgrM / 11 października 2021 r. o 18:31
-8
Może rydzyk by sie dożucił?
Avatar
Robik / 11 października 2021 r. o 14:22
-2
Wszyscy niby wiemy, że są zabytki i trzeba je zachowywać. Jednak własność kościelna, zwłaszcza KRK, jest w Polsce wspierana bardzo obficie z podatków ogółu obywateli - i członków KRK, i pozostałych. Powinno się chyba wspomagając domagać czegoś w zamian, np. części własności czy dostępu na pewien czas. ... W omawianym przypadku stoi ten zabytek, ale dostęp do jego wnętrza jest znikomy. Bardzo trudno zwiedzić go od środka. Może jakieś liczniejsze występy przy których byłby czas na zwiedzanie bardziej by pomogły uzyskać możliwości płacenia za prace naprawcze?
Avatar
Janusz_Paliwas / 11 października 2021 r. o 13:39
-12
Zawsze można pójść do pracy i zarobić. Ja na swoje hobby zarabiam sam. Każdy płaci VAT, no chyba że je kolację na fakturę za skromne 4320zł w Wałbrzychu...
Avatar
antypiss / 11 października 2021 r. o 13:30
-34
Komu to potrzebne? To trzeba likwidować nie naprawiać.
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Omega Stary Zamość – Pogoń 96 Łaszczówka 3:1. Bramkarz trafił z jedenastki

Omega Stary Zamość – Pogoń 96 Łaszczówka 3:1. Bramkarz trafił z jedenastki

Omega Stary Zamość grając przez ponad godzinę w przewadze jednego zawodnika musiała długo drżeć o wynik w domowym starciu przeciwko Pogoni 96 Łaszczówka. Ostatecznie jednak gospodarze strzelili trzy bramki i dopisali na swoje konto kolejny w tym sezonie komplet punktów

Lubelskie. Potworny wypadek na drodze krajowej. Nie żyje kierowca osobowego mercedesa
galeria

Lubelskie. Potworny wypadek na drodze krajowej. Nie żyje kierowca osobowego mercedesa

Do tragicznego wypadku doszło po godzinie 4 w miejscowości Lechówka (gmina Siedliszcze) na drodze krajowej nr 12 Lublin – Chełm.

Lublin. Płatne parkowanie na tej ulicy? Znaki wprowadzają w błąd

Lublin. Płatne parkowanie na tej ulicy? Znaki wprowadzają w błąd

Niezgodnie z prawem oznakowana została zatoka parkingowa na ul. Prusa koło siedziby PZMot. Ustawiono tu znaki mówiące, że postój w tym miejscu jest płatny, chociaż miasto nie może pobierać tu opłat. Po naszej interwencji znaki mają zniknąć.

Lublin. Kolejne zmiany na rondzie obok Orfeusza

Lublin. Kolejne zmiany na rondzie obok Orfeusza

Do środy włącznie mają obowiązywać wprowadzane dziś zmiany w organizacji ruchu na skrzyżowaniu al. Smorawińskiego z al. Kompozytorów Polskich. Przebudowywana jest tutaj sieć ciepłownicza

Sygnał Lublin – Sokół Konopnica 3:5. Wróciła skuteczność [ZDJĘCIA]
galeria

Sygnał Lublin – Sokół Konopnica 3:5. Wróciła skuteczność [ZDJĘCIA]

Znakomite widowisko przy ul. Zemborzyckiej w Lublinie. Miejscowy Sygnał przegrał z Sokołem Konopnica, ale kibice nie mogli narzekać na nudę

Stół marszałka Piłsudskiego zostaje w Puławach

Stół marszałka Piłsudskiego zostaje w Puławach

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku musi obejść się smakiem. Ich starania o wejście w posiadania historycznego, drewnianego stołu, przy którym marszałek planował ofensywę podczas wojny polsko-bolszewickiej, zakończyły się fiaskiem. Zabytek pozostanie w puławskim Pałacu Czartoryskich.

"Niewidzialne serce formacji przestaje bić". Pracownicy policji szykują się do strajku
Pierwsza Strona Dziennika

"Niewidzialne serce formacji przestaje bić". Pracownicy policji szykują się do strajku

Równego traktowania z policjantami oraz tysiąca złotych podwyżki domagają się cywilni pracownicy policji. W lubelskim garnizonie chodzi aż o 1281 osób. Jeśli ich postulaty nie zostaną spełnione, zapowiadają strajk.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 października 2021 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 października 2021 r.

Polacy ze srebrem Speedway of Nations. Mikkel Michelsen stanął na najniższym stopniu podium

Polacy ze srebrem Speedway of Nations. Mikkel Michelsen stanął na najniższym stopniu podium

Trzeci rok z rzędu Polacy muszą zadowolić się srebrnym medalem Speedway of Nations. Wcześniej na ich drodze stawali Rosjanie, a teraz Brytyjczycy, którzy triumfowali po dwudniowej rywalizacji na torze w Manchesterze

Motor II Lublin – POM Iskra Piotrowice 3:1, pozostałe wyniki grupy pierwszej Hummel IV ligi

Motor II Lublin – POM Iskra Piotrowice 3:1, pozostałe wyniki grupy pierwszej Hummel IV ligi

Po porażce u siebie z Orlętami Łuków szybko pozbierały się rezerwy Motoru. Tym razem drużyna Wojciecha Stefańskiego pokonała POM Iskrę Piotrowice 3:1.

W szkole koło Lublina dzieci nie wychodzą z klas na przerwy. Dlaczego?
galeria

W szkole koło Lublina dzieci nie wychodzą z klas na przerwy. Dlaczego?

W dawnej rządcówce, czyli mieszkaniu i biurze rządcy funkcjonuje szkoła podstawowa. – To miejsce jest dobre, ale na muzeum – przekonuje jeden z mieszkańców podlubelskiej miejscowości. Podobnych głosów, dowodzących potrzebę budowy nowej szkoły, na piątkowym spotkaniu z radnymi gminy Niemce było znacznie więcej.

Grom Różaniec – Start Krasnystaw 2:5, pozostałe wyniki grupy drugiej Hummel IV ligi

Grom Różaniec – Start Krasnystaw 2:5, pozostałe wyniki grupy drugiej Hummel IV ligi

Efektowna wygrana Startu Krasnystaw w Różańcu. Tamtejszy Grom prowadził 1:0 i 2:1, ale goście ostatecznie wygrali aż 5:2. Duża w tym zasługa Dominika Skiby, który zapisał na swoim koncie aż cztery gole.

Na trasie z Lublina do Świdnika stawiają na "wilcze oczy"

Na trasie z Lublina do Świdnika stawiają na "wilcze oczy"

Prawdopodobnie już w tym tygodniu przy al. Jana Pawła II w Świdniku pojawią się tzw. „wilcze oczy”. Montowane na słupkach elementy odblaskowe mają poprawić bezpieczeństwo w tym rejonie miasta, gdzie dochodzi do wypadków i kolizji z udziałem dzikich zwierząt.

Prymas Polski napisał do szefa MSWiA list z prośbą o udzielenie pomocy uchodźcom
wideo
film

Prymas Polski napisał do szefa MSWiA list z prośbą o udzielenie pomocy uchodźcom

Prymas Polski napisał list do ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego.

Wisła Sandomierz – Tomasovia 0:0. Szkoda zmarnowanej piłki meczowej

Wisła Sandomierz – Tomasovia 0:0. Szkoda zmarnowanej piłki meczowej

W starciu sąsiadów z dolnych rejonów tabeli, czyli Wisły Sandomierz i Tomasovii padł bezbramkowy remis. A ten wynik raczej nie urządza żadnej z drużyn

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty