Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 lipca 2019 r.
14:09

Rzecznik sądu z Lublina musi się tłumaczyć przed rzecznikiem dyscyplinarnym. Za wypowiedzi w mediach

Autor: Zdjęcie autora (jsz)
10 8 A A

Sędzia Barbara Du Château, rzecznik Sądu Apelacyjnego w Lublinie musi się tłumaczyć przed sędziowskim rzecznikiem dyscyplinarnym. Chodzi o wypowiedzi, dotyczące wiceprezesa lubelskiej apelacji. Sędzia Jerzy Daniluk poprosił o formalne przeniesienie do innego miasta, dzięki czemu może pobierać dodatek mieszkaniowy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Obserwuję to, co się dzieje w przestrzeni publicznej. Wiem, że sędziowie, którzy się wypowiadają w mediach są w zainteresowaniu rzeczników dyscyplinarnych. Ja jednak jestem zaskoczona, że mnie to dotknęło. Wykonywałam bowiem swoje obowiązki rzecznika – komentuje Barbara Du Château.

Sędzia musi się tłumaczyć z "możliwego popełnienia przewinienia dyscyplinarnego polegającego na nierzetelnych wypowiedziach dla telewizji TVN24, a dotyczących sędziego Jerzego Daniluka" – czytamy w piśmie od zastępcy rzecznika dyscyplinarnego - „sędziowskiego prokuratora”. Sędzia Barbara Du Château musi złożyć wyjaśnienia do połowy lipca.

– Oczywiście poddam się tej procedurze – zapowiada rzecznik lubelskiej apelacji. – W swoich wypowiedziach bazowałam na dokumentach, które uzyskałam od kierownictwa sądu. Jeśli przedstawiałam jakieś opinie, to nie były to moje osobiste oceny, a opinie członków kolegium sądu lub opinie sporządzone przez wizytatorów.

Sprawa dotyczy wypowiedzi dla telewizji TVN24, która w we wrześniu ubiegłego roku i w lutym tego roku wyemitowała reportaże, dotyczące sędziego Jerzego Daniluka – wiceprezesa lubelskiej apelacji. Kontrowersje budziło przyznanie mu dodatku mieszkaniowego. Przysługuje on sędziom, których oddelegowano do pracy poza miejscem zamieszkania. Sędzia Daniluk orzekał w Sądzie Okręgowym w Lublinie. Kiedy oddelegowano go do tutejszego sądu apelacyjnego, wnioskował o dodatek. Pieniędzy nie dostał, bo oba sądy znajdują się w tym samym mieście. Sędzia Daniluk poprosił więc o przeniesienie. Wiceminister Łukasz Piebiak przeniósł go do Sądu Okręgowego Siedlcach, po czym sędzia został ponownie oddelegowany do lubelskiej apelacji. W efekcie, chociaż Jerzy Daniluk nie zmienił miejsca zamieszkania, mógł pobierać dodatek mieszkaniowy w wysokości ponad 2100 zł miesięcznie.

– Zadaniem dziennikarza jest pytać, a zadaniem rzecznika jest odpowiadać bez względu na to, że jakieś pytania mogą być dla kogoś niewygodne. Pytania, które zadano mi w programach TVN są dla kogoś niewygodne – ocenia sędzia Du Château. – Poza stwierdzeniem, że moje wypowiedzi były nierzetelne, to nie idą za tym jakieś konkrety. Od emisji pierwszego programu niedługo minie rok. Drugi materiał był w lutym 2019r. Do tego czasu nikt mi nie zwrócił uwagi, że przedstawiałam informacje niezgodne z rzeczywistością. To wezwanie zastępcy rzecznika jest więc dla mnie zaskoczeniem.

W obronie sędzi Barbary Du Château wystąpił lubelski oddział Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”. Jego członkowie podjęli specjalną uchwałę, potępiającą działania rzecznika dyscyplinarnego.

– Postępowanie takie jaskrawo wpisuje się w zauważalne ostatnio działania rzeczników Sędziów Sądów Powszechnych skierowane pod różnymi pretekstami przeciwko sędziom odważnie wyrażającym swoje poglądy w obronie przede wszystkim podstaw niezawisłości sędziowskiej, jak i strzegących wartości demokratycznych, mających swoje umocowanie w Konstytucji RP – czytamy w uchwale.

Sędziowie podkreślili również, że informacje przekazane przez rzecznik były rzetelne i zgodne z prawdą. W swoim piśmie przywołali również wypowiedź medialną sędziego Daniluka, który przyznał, że przeniósł się do Siedlec, by legalnie pobierać dodatek mieszkaniowy. Sędziowie ze stowarzyszenie „Iustitia” zbierają podpisy pod listem w obronie sędzi Du Château. Sędzia Jerzy Daniluk nadal pobiera ponad 2100 zł dodatku mieszkaniowego.

e-Wydanie

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 4 lipca 2019 o 14:19
+8
A to chytrusek. Ale, jak mniemam, nie jedyny w tym środowisku. I: ktoś wymyślił sposób, ktoś go zatwierdził, a pozostali korzystają, bo nadzwyczajna kasta nie da sobie krzywdy zrobić.
Avatar
Albon / 4 lipca 2019 o 15:44
+5
To ta sama Pani, Która tłumaczyła nam, że można wypuścić z aresztu Gościa, który na stadionie ciskał kawałkami trotuaru w Policjantów, Powodem wypuszczenia Gościa była fakt posiadania firmy dobrze prosperującej.
Avatar
Wujek / 4 lipca 2019 o 17:49
+4
mało zarabiają ...
 A żebyś wiedział, wynagrodznie netto początkującego sędziego sadu rejonowego przeciętnie jest poniżej lub blisko poziomu, wedłg którego według byłej ministry z PO nikt mądry albo uczciwy nie pracuje.... "W pewnym momencie B. wypowiada się na temat zarobków swojej koleżanki. - Mówi, ja dostawałam, powiem ci 6 tysięcy... 6 tysięcy... Rozumiesz to? Albo złodziej, albo idiota... To jest niemożliwe, żeby ktoś za tyle pracował. Ona mówi, że jej koledzy z uczelni się w głowę pukają, albo nie wierzą właśnie, a jak uwierzą, to się w głowę pukają, co ona tu jeszcze robi - stwierdziła B."
 A żebyś wiedział, wynagrodznie netto początkującego sędziego sadu rejonowego przeciętnie jest poniżej lub blisko poziomu, wedłg którego według byłej ministry z PO nikt mądry albo uczciwy nie pracuje.... "W pewnym momencie B. wypowiada się na temat zarobków swojej koleżanki. - Mówi, ja dostawałam, powiem ci 6 tysięcy... 6 tysięcy... Rozumiesz to? Albo złodziej, albo idiota... To jest niemożliwe, żeby ktoś za tyle pracował. Ona mówi, że jej koledzy z uczelni się w głowę pukają, albo nie wierzą właśnie, a ... rozwiń
Avatar
Janek / 4 lipca 2019 o 22:17
+3
Cytat ze strony internetowej SA w Lublinie: "W zakresie swych kompetencji rzecznik prasowy: 1. udziela informacji co do spraw będących przedmiotem rozpoznania w Sądzie Apelacyjnym; 2. formułuje komunikaty w przypadku rozpoznania przez Sąd Apelacyjny spraw budzących zainteresowanie środków masowego przekazu". Wszelkich komentatorów zaniepokojonych sprawą dyscyplinarną proszę uprzejmie o zadanie sobie najpierw pytania, do którego z w/w punktów zaliczycie Państwo wypowiedź Pani rzecznik dotyczącą spraw osobowych i służbowych swojego - bądź co badź - Kolegi z SA?
Do standardowych obowiązków każdego rzecznika prasowego każdej instytucji - reprezentowania sądu w kontakcie z dziennikarzami, bez względu na to, czego dotyczą pytania dziennikarzy. Proszę wskazać, z jakich przepisów niby wynika, że sąd nie odnosi się w mediach do innych tematów niż rozpatrywane sprawy. Podpowiem: takich zapisów nigdzie nie ma.
 Obawiam, się że Pan lub Pani E. nie rozumie podstawowej, dla każdego urzednika państwowego i demokratycznego panstwa prawa zasady legalizmu (praworządnosci). Według Wikipedii "Zasada praworządności jest jedną z naczelnych zasad konstytucyjnych. Została uregulowana w art. 7 Konstytucji RP,  który mówi, że organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. Art. 7 Konstytucji wynika bezpośrednio z art. 2 Konstytucji RP, mówiącego, że Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej I. Zgodzimy się, że instytuicja rzecznika prawsowego, który komunikuje o sprawach w sądzie , to instytcja szczególna, wyjątek od zasady. Zasadę w zxakresie komunikacji sędziów z mediami i osobami trzecimi stanowią 2 przepisy. Po pierwsze art. 85 PUSP, ( Art.  85.  [Tajemnica sędziowska] §  1.  Sędzia jest obowiązany zachować w tajemnicy okoliczności sprawy, o których powziął wiadomość ze względu na swój urząd, poza jawną rozprawą sądową), po drugie art. 89 PUSP ( Art.  89.  [Obowiązek zachowania drogi służbowej] §  1.  Żądania, wystąpienia i zażalenia w sprawach związanych z pełnionym urzędem sędzia może wnosić tylko w drodze służbowej. W takich sprawach sędzia nie może zwracać się do instytucji i osób postronnych ani podawać tych spraw do wiadomości publicznej.). Inaczej rzecz ujmująć, przyjąć nalezy, że sędzia który jest rzecznikiem i formuuje wypowiedzi jako rzecznik, a nie jako szeregowy sędzia, a tym bardziej nie-sędzia (trochę przypoomina to świetną scenę z pewnym posłem w Potopie) może wypowiadac się do mediów tylko w granicach zakresłonych mu przepisami o zakresie obowiazków, które przytoczono na wstępie, a argument, który Pan lub Pani E. używa, który można sprowadzić do zasady " co nie zabronione to dozwolone ("quod lege non prohibitum, licitum est"), odnosić nalezy wyłącznie do obywateli, a nie organów państwowych, w tym funkcjonariuszy państwowych, których wiąże zasada LEGALIZMU.  Q.E.D., na koniec argument, że rzecznik prasowy może odpowiedzieć na każde pytanie dziennikarza bez względu czego one dotyczą, uważam za bardzo wątpliwy. Czy jeżeli dzienikarz zapyta np. jaką partię polityczną popiera większość sędziów,  lub na jaką partię zamierza Pan (PAni) głosować,  albo jak głosowali sędziowie nad wyrokiem skazujacym X, to rzecznik ma odpowiadac? .
 Obawiam, się że Pan lub Pani E. nie rozumie podstawowej, dla każdego urzednika państwowego i demokratycznego panstwa prawa zasady legalizmu (praworządnosci). Według Wikipedii "Zasada praworządności jest jedną z naczelnych zasad konstytucyjnych. Została uregulowana w art. 7 Konstytucji RP,  który mówi, że organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. Art. 7 Konstytucji wynika bezpośrednio z art. 2 Konstytucji RP, mówiącego, że Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistnia... rozwiń
Avatar
Janek / 4 lipca 2019 o 15:47
+2
Cytat ze strony internetowej SA w Lublinie: "W zakresie swych kompetencji rzecznik prasowy: 1. udziela informacji co do spraw będących przedmiotem rozpoznania w Sądzie Apelacyjnym; 2. formułuje komunikaty w przypadku rozpoznania przez Sąd Apelacyjny spraw budzących zainteresowanie środków masowego przekazu". Wszelkich komentatorów zaniepokojonych sprawą dyscyplinarną proszę uprzejmie o zadanie sobie najpierw pytania, do którego z w/w punktów zaliczycie Państwo wypowiedź Pani rzecznik dotyczącą spraw osobowych i służbowych swojego - bądź co badź - Kolegi z SA?
Cytat ze strony internetowej SA w Lublinie: "W zakresie swych kompetencji rzecznik prasowy: 1. udziela informacji co do spraw będących przedmiotem rozpoznania w Sądzie Apelacyjnym; 2. formułuje komunikaty w przypadku rozpoznania przez Sąd Apelacyjny spraw budzących zainteresowanie środków masowego przekazu". Wszelkich komentatorów zaniepokojonych sprawą dyscyplinarną proszę uprzejmie o zadanie sobie najpierw pytania, do którego z w/w punktów zaliczycie Państwo wypowiedź Pani... rozwiń
Avatar
Gucio / 4 lipca 2019 o 16:05
0
mało zarabiają ...
Avatar
E. / 4 lipca 2019 o 17:57
-3
Cytat ze strony internetowej SA w Lublinie: "W zakresie swych kompetencji rzecznik prasowy: 1. udziela informacji co do spraw będących przedmiotem rozpoznania w Sądzie Apelacyjnym; 2. formułuje komunikaty w przypadku rozpoznania przez Sąd Apelacyjny spraw budzących zainteresowanie środków masowego przekazu". Wszelkich komentatorów zaniepokojonych sprawą dyscyplinarną proszę uprzejmie o zadanie sobie najpierw pytania, do którego z w/w punktów zaliczycie Państwo wypowiedź Pani rzecznik dotyczącą spraw osobowych i służbowych swojego - bądź co badź - Kolegi z SA?
 Do standardowych obowiązków każdego rzecznika prasowego każdej instytucji - reprezentowania sądu w kontakcie z dziennikarzami, bez względu na to, czego dotyczą pytania dziennikarzy. Proszę wskazać, z jakich przepisów niby wynika, że sąd nie odnosi się w mediach do innych tematów niż rozpatrywane sprawy. Podpowiem: takich zapisów nigdzie nie ma.
 Do standardowych obowiązków każdego rzecznika prasowego każdej instytucji - reprezentowania sądu w kontakcie z dziennikarzami, bez względu na to, czego dotyczą pytania dziennikarzy. Proszę wskazać, z jakich przepisów niby wynika, że sąd nie odnosi się w mediach do innych tematów niż rozpatrywane sprawy. Podpowiem: takich zapisów nigdzie nie ma. rozwiń
Avatar
maro / 4 lipca 2019 o 14:20
-5
To jest właśnie świat PiS-u: odwołania przesyłane faksem, kompromitujące ustawy robione w nocy na chybcika, miernoty robiące błyskawiczne awanse tzw, misiewicze itd. Niech Bóg ma nas w swojej opiece przed pisiorami, którzy tak skłócili Polaków, jak jeszcze nikomu nawet komunistom się nie udało.
Avatar
Janek / 4 lipca 2019 o 22:17
+3
Cytat ze strony internetowej SA w Lublinie: "W zakresie swych kompetencji rzecznik prasowy: 1. udziela informacji co do spraw będących przedmiotem rozpoznania w Sądzie Apelacyjnym; 2. formułuje komunikaty w przypadku rozpoznania przez Sąd Apelacyjny spraw budzących zainteresowanie środków masowego przekazu". Wszelkich komentatorów zaniepokojonych sprawą dyscyplinarną proszę uprzejmie o zadanie sobie najpierw pytania, do którego z w/w punktów zaliczycie Państwo wypowiedź Pani rzecznik dotyczącą spraw osobowych i służbowych swojego - bądź co badź - Kolegi z SA?
Do standardowych obowiązków każdego rzecznika prasowego każdej instytucji - reprezentowania sądu w kontakcie z dziennikarzami, bez względu na to, czego dotyczą pytania dziennikarzy. Proszę wskazać, z jakich przepisów niby wynika, że sąd nie odnosi się w mediach do innych tematów niż rozpatrywane sprawy. Podpowiem: takich zapisów nigdzie nie ma.
 Obawiam, się że Pan lub Pani E. nie rozumie podstawowej, dla każdego urzednika państwowego i demokratycznego panstwa prawa zasady legalizmu (praworządnosci). Według Wikipedii "Zasada praworządności jest jedną z naczelnych zasad konstytucyjnych. Została uregulowana w art. 7 Konstytucji RP,  który mówi, że organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. Art. 7 Konstytucji wynika bezpośrednio z art. 2 Konstytucji RP, mówiącego, że Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej I. Zgodzimy się, że instytuicja rzecznika prawsowego, który komunikuje o sprawach w sądzie , to instytcja szczególna, wyjątek od zasady. Zasadę w zxakresie komunikacji sędziów z mediami i osobami trzecimi stanowią 2 przepisy. Po pierwsze art. 85 PUSP, ( Art.  85.  [Tajemnica sędziowska] §  1.  Sędzia jest obowiązany zachować w tajemnicy okoliczności sprawy, o których powziął wiadomość ze względu na swój urząd, poza jawną rozprawą sądową), po drugie art. 89 PUSP ( Art.  89.  [Obowiązek zachowania drogi służbowej] §  1.  Żądania, wystąpienia i zażalenia w sprawach związanych z pełnionym urzędem sędzia może wnosić tylko w drodze służbowej. W takich sprawach sędzia nie może zwracać się do instytucji i osób postronnych ani podawać tych spraw do wiadomości publicznej.). Inaczej rzecz ujmująć, przyjąć nalezy, że sędzia który jest rzecznikiem i formuuje wypowiedzi jako rzecznik, a nie jako szeregowy sędzia, a tym bardziej nie-sędzia (trochę przypoomina to świetną scenę z pewnym posłem w Potopie) może wypowiadac się do mediów tylko w granicach zakresłonych mu przepisami o zakresie obowiazków, które przytoczono na wstępie, a argument, który Pan lub Pani E. używa, który można sprowadzić do zasady " co nie zabronione to dozwolone ("quod lege non prohibitum, licitum est"), odnosić nalezy wyłącznie do obywateli, a nie organów państwowych, w tym funkcjonariuszy państwowych, których wiąże zasada LEGALIZMU.  Q.E.D., na koniec argument, że rzecznik prasowy może odpowiedzieć na każde pytanie dziennikarza bez względu czego one dotyczą, uważam za bardzo wątpliwy. Czy jeżeli dzienikarz zapyta np. jaką partię polityczną popiera większość sędziów,  lub na jaką partię zamierza Pan (PAni) głosować,  albo jak głosowali sędziowie nad wyrokiem skazujacym X, to rzecznik ma odpowiadac? .
 Obawiam, się że Pan lub Pani E. nie rozumie podstawowej, dla każdego urzednika państwowego i demokratycznego panstwa prawa zasady legalizmu (praworządnosci). Według Wikipedii "Zasada praworządności jest jedną z naczelnych zasad konstytucyjnych. Została uregulowana w art. 7 Konstytucji RP,  który mówi, że organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. Art. 7 Konstytucji wynika bezpośrednio z art. 2 Konstytucji RP, mówiącego, że Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistnia... rozwiń
Avatar
E. / 4 lipca 2019 o 17:57
-3
Cytat ze strony internetowej SA w Lublinie: "W zakresie swych kompetencji rzecznik prasowy: 1. udziela informacji co do spraw będących przedmiotem rozpoznania w Sądzie Apelacyjnym; 2. formułuje komunikaty w przypadku rozpoznania przez Sąd Apelacyjny spraw budzących zainteresowanie środków masowego przekazu". Wszelkich komentatorów zaniepokojonych sprawą dyscyplinarną proszę uprzejmie o zadanie sobie najpierw pytania, do którego z w/w punktów zaliczycie Państwo wypowiedź Pani rzecznik dotyczącą spraw osobowych i służbowych swojego - bądź co badź - Kolegi z SA?
 Do standardowych obowiązków każdego rzecznika prasowego każdej instytucji - reprezentowania sądu w kontakcie z dziennikarzami, bez względu na to, czego dotyczą pytania dziennikarzy. Proszę wskazać, z jakich przepisów niby wynika, że sąd nie odnosi się w mediach do innych tematów niż rozpatrywane sprawy. Podpowiem: takich zapisów nigdzie nie ma.
 Do standardowych obowiązków każdego rzecznika prasowego każdej instytucji - reprezentowania sądu w kontakcie z dziennikarzami, bez względu na to, czego dotyczą pytania dziennikarzy. Proszę wskazać, z jakich przepisów niby wynika, że sąd nie odnosi się w mediach do innych tematów niż rozpatrywane sprawy. Podpowiem: takich zapisów nigdzie nie ma. rozwiń
Avatar
Wujek / 4 lipca 2019 o 17:49
+4
mało zarabiają ...
 A żebyś wiedział, wynagrodznie netto początkującego sędziego sadu rejonowego przeciętnie jest poniżej lub blisko poziomu, wedłg którego według byłej ministry z PO nikt mądry albo uczciwy nie pracuje.... "W pewnym momencie B. wypowiada się na temat zarobków swojej koleżanki. - Mówi, ja dostawałam, powiem ci 6 tysięcy... 6 tysięcy... Rozumiesz to? Albo złodziej, albo idiota... To jest niemożliwe, żeby ktoś za tyle pracował. Ona mówi, że jej koledzy z uczelni się w głowę pukają, albo nie wierzą właśnie, a jak uwierzą, to się w głowę pukają, co ona tu jeszcze robi - stwierdziła B."
 A żebyś wiedział, wynagrodznie netto początkującego sędziego sadu rejonowego przeciętnie jest poniżej lub blisko poziomu, wedłg którego według byłej ministry z PO nikt mądry albo uczciwy nie pracuje.... "W pewnym momencie B. wypowiada się na temat zarobków swojej koleżanki. - Mówi, ja dostawałam, powiem ci 6 tysięcy... 6 tysięcy... Rozumiesz to? Albo złodziej, albo idiota... To jest niemożliwe, żeby ktoś za tyle pracował. Ona mówi, że jej koledzy z uczelni się w głowę pukają, albo nie wierzą właśnie, a ... rozwiń
Avatar
Gucio / 4 lipca 2019 o 16:05
0
mało zarabiają ...
Avatar
Janek / 4 lipca 2019 o 15:47
+2
Cytat ze strony internetowej SA w Lublinie: "W zakresie swych kompetencji rzecznik prasowy: 1. udziela informacji co do spraw będących przedmiotem rozpoznania w Sądzie Apelacyjnym; 2. formułuje komunikaty w przypadku rozpoznania przez Sąd Apelacyjny spraw budzących zainteresowanie środków masowego przekazu". Wszelkich komentatorów zaniepokojonych sprawą dyscyplinarną proszę uprzejmie o zadanie sobie najpierw pytania, do którego z w/w punktów zaliczycie Państwo wypowiedź Pani rzecznik dotyczącą spraw osobowych i służbowych swojego - bądź co badź - Kolegi z SA?
Cytat ze strony internetowej SA w Lublinie: "W zakresie swych kompetencji rzecznik prasowy: 1. udziela informacji co do spraw będących przedmiotem rozpoznania w Sądzie Apelacyjnym; 2. formułuje komunikaty w przypadku rozpoznania przez Sąd Apelacyjny spraw budzących zainteresowanie środków masowego przekazu". Wszelkich komentatorów zaniepokojonych sprawą dyscyplinarną proszę uprzejmie o zadanie sobie najpierw pytania, do którego z w/w punktów zaliczycie Państwo wypowiedź Pani... rozwiń
Avatar
Albon / 4 lipca 2019 o 15:44
+5
To ta sama Pani, Która tłumaczyła nam, że można wypuścić z aresztu Gościa, który na stadionie ciskał kawałkami trotuaru w Policjantów, Powodem wypuszczenia Gościa była fakt posiadania firmy dobrze prosperującej.
Avatar
maro / 4 lipca 2019 o 14:20
-5
To jest właśnie świat PiS-u: odwołania przesyłane faksem, kompromitujące ustawy robione w nocy na chybcika, miernoty robiące błyskawiczne awanse tzw, misiewicze itd. Niech Bóg ma nas w swojej opiece przed pisiorami, którzy tak skłócili Polaków, jak jeszcze nikomu nawet komunistom się nie udało.
Avatar
Gość / 4 lipca 2019 o 14:19
+8
A to chytrusek. Ale, jak mniemam, nie jedyny w tym środowisku. I: ktoś wymyślił sposób, ktoś go zatwierdził, a pozostali korzystają, bo nadzwyczajna kasta nie da sobie krzywdy zrobić.
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

"Kwiatek czysty" Izabelli Konar. Koncert w MBP
17 lipca 2019, 17:00

"Kwiatek czysty" Izabelli Konar. Koncert w MBP 0 0

Filia nr 2 MBP (ul. Peowiaków 12) zaprasza na koncert "Kwiatek czysty" Izabelli Konar. Wydarzenie będzie miało miejsce 17 lipca o godz. 17.

LUK Politechnika Lublin już trenuje

LUK Politechnika Lublin już trenuje 0 0

W ekipie beniaminka jest aż siedmiu nowych zawodników

Biała Podlaska: 15-letni rowerzysta wyjechał wprost pod samochód
galeria

Biała Podlaska: 15-letni rowerzysta wyjechał wprost pod samochód 0 0

Nastolatek na rowerze podczas włączania się do ruchu, nie udzielił pierwszeństwa przejazdu kierowcy audi.

Co najmniej 22 osoby zaginione po zejściu lawin błotnych w Pakistanie
film

Co najmniej 22 osoby zaginione po zejściu lawin błotnych w Pakistanie 0 0

Lesswa, Pakistan. Co najmniej 22 osoby uznaje się za zaginione po zejściu lawin błotnych w kontrolowanym przez Pakistan Kaszmirze. Do lawin doszło z powodu obfitych opadów deszczu.

Tomaszów Lubelski: Kierowca forda wymusił pierwszeństwo przejazdu

Tomaszów Lubelski: Kierowca forda wymusił pierwszeństwo przejazdu 0 0

Do zdarzenia doszło w niedzielę tuż po godz. 15 na ul. Zamojskiej w Tomaszowie Lubelskim.

Puławy: Pocisk artyleryjski znaleziony na budowie

Puławy: Pocisk artyleryjski znaleziony na budowie 0 0

Na budowie torowiska w Puławach znaleziony został pocisk artyleryjski z czasów II wojny światowej.

20-latka straciła panowanie nad samochodem. Audi wpadło do rowu

20-latka straciła panowanie nad samochodem. Audi wpadło do rowu 0 0

Kierująca audi 20-latka straciła panowanie nad samochodem i zjechała z drogi do rowu.

Spektakl "Wracaj" w Teatrze Starym
21 września 2019, 19:00

Spektakl "Wracaj" w Teatrze Starym 0 0

21 września w Teatrze Starym w Lublinie o godz. 19 będzie można zobaczyć spektakl "Wracaj" w wykonaniu artystów Teatru Powszechnego w Łodzi oraz Teatru Współczesnego w Szczecinie.

Nowy park w Lublinie ma powstać nad Bystrzycą. Będą też plaże
galeria

Nowy park w Lublinie ma powstać nad Bystrzycą. Będą też plaże 20 16

Nowe plaże, punkty gastronomiczne i parkingi mogą powstać nad brzegiem Bystrzycy w pobliżu ul. Romera i Medalionów. Do stworzenia tutaj parku Nadrzecznego przymierzają się władze miasta, które pod koniec lipca rozpoczną w tej sprawie półtoramiesięczne konsultacje z mieszkańcami.

Beata Szydło ponownie nie została wybrana na szefową europarlamentarnej komisji zatrudnienia
film

Beata Szydło ponownie nie została wybrana na szefową europarlamentarnej komisji zatrudnienia 0 7

Była premier, europosłanka Beata Szydło z PiS po raz drugi nie została wybrana w Strasburgu na stanowisko szefowej komisji zatrudnienia i spraw społecznych w Parlamencie Europejskim.

Chełm: Radni będą głosować na tabletach

Chełm: Radni będą głosować na tabletach 0 0

Nowoczesność wkracza wielkimi krokami na posiedzenia chełmskiej Rady Miasta.

Azoty Puławy ruszyły z treningami, we wtorek poznają rywala

Azoty Puławy ruszyły z treningami, we wtorek poznają rywala 0 0

Azoty Puławy poznają rywala w drugiej rundzie Pucharu EHF. W poniedziałek odbyła się prezentacja zespołu i pierwszy trening w letnim okresie przygotowawczym

Bieg CITY TRAIL onTour nad Zalewem Zemborzyckim [wyniki, zdjęcia]
galeria

Bieg CITY TRAIL onTour nad Zalewem Zemborzyckim [wyniki, zdjęcia] 0 0

Artur Kern i Joanna Szmit zwyciężyli w poniedziałkowym biegu CITY TRAIL onTour, który odbył się nad Zalewem Zemborzyckim. CITY TRAIL onTour to letnia odsłona największego cyklu biegów przełajowych w Polsce. Lublin był pierwszym z 10 miast, w których bieg się odbędzie w przeciągu najbliższych dwóch tygodni.

200 tys. zł dla Wierzchowisk od Urzędu Marszałkowskiego
galeria

200 tys. zł dla Wierzchowisk od Urzędu Marszałkowskiego 0 0

200 tys. zł przekazał sejmik województwa gminie Modliborzyce na pomoc poszkodowanym w wyniku ulewy, która 19 czerwca spustoszyła wsie Wierzchowiska Pierwsze i Drugie oraz Pasieka. Radni byli w tej kwestii jednomyślni.

Wąwolnica przeniosła się do Nałęczowa

Wąwolnica przeniosła się do Nałęczowa 1 8

Wąwolnica. Na czas remontu Urzędu Gminy przy ul. Lubelskiej, wszyscy pracownicy biurowi zostali przeniesieni do pobliskiego Nałęczowa. Urzędników trzeba szukać w byłym internacie szkoły ekonomicznej przy ul. Spółdzielczej 17. Numery telefonów bez zmian!

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.