Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 czerwca 2023 r.
19:20

Skąd się wzięły hollywoodzkie gwiazdy w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora agdy
0 0 A A
Ul. Zamkowa, "The Real Pain"
Ul. Zamkowa, "The Real Pain" (fot. Archiwum prywatne)

Kim dla Barcelony i Paryża był Woody Allen, tym dla Lublina może będzie Jessie Eisenberg. Amerykański aktor i reżyser właśnie wysyła nasze miasto w podróż do światowej fabryki snów. Mniej więcej za rok na ekrany kin wejdzie „The Real Pain”. Autorski projekt, w którym Lublin gra Lublin. Jest szansa, że widzowie westchną: ojej, jak tam fajnie, jedziemy!

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na dobrą sprawę ekipę amerykańskich filmowców, którzy są w Lublinie można przegapić. Konsumenci z ogródka przy Rynku pewnie by upuścili z wrażenia łyżeczki, gdyby wiedzieli, że tuż za ich plecami pracują hollywoodzkie gwiazdy, świetnie znane z filmów i seriali. Choć produkcja korzysta z 27 ciężarówek przemieszczających się po mieście, nie przykuwa wzroku przechodniów. Wszak ulica Czechowska bywa wygradzana, po sąsiedzku od miesięcy trwają wielkie budowy i takie sytuacje się zdarzają. A, że nieopodal siedzieli młodzi ludzie, a obok nich stały wieszaki z ubraniami? – sytuacja do przeoczenia. Zwłaszcza, że wiatr kołysał współczesnymi bluzkami, spodniami i sukienkami a nie toaletami z epoki. Może jedynie kierowcy zauważają filmowców, zwłaszcza gdy tracą miejsca parkingowe. Ale na placu Zamkowym identyczne płotki towarzyszą targom staroci, wojskowym przemarszom i koncertom. 

 Miasto jakie mamy

– To jest nasz wymarzony film. Nawet nie z względu na obsadę i jego treść. Przez cały czas działania Lubelskiego Funduszu Filmowego brakowało nam filmowego spojrzenia na Lublin bez upiększania. Było „Carte Blanche”, była „Volta” ale tam zdarzały się ingerencje. Teraz filmowcy znajdują się w realnych przestrzeniach. Nie usuwamy niczego, jedynie zdarza się zmiana tabliczki z nazwą firmy czy zasłonięcie drzwi lodziarni, żeby stała się studiem piękności. W grę wchodzą prawa autorskie, nic więcej. Ekipa jest w mieście takim jakie mamy – mówi Łukasz Borkowski z Lubelskiego Funduszu Filmowego, jednego z referatów w Wydziale Kultury UM.

Zapewnia, że nie było specjalnych przygotowań ani porządków. Na przykład na ul. Zamkowej, gdzie pod koniec maja reżyser, aktorzy, statyści i realizatorzy pracowali niemal wśród przechodniów.

Za rok zobaczą to widzowie na ekranach kin na całym świecie.

– I co najważniejsze: Lublin jest Lublinem. Historia jest w dużej mierze lubelska, współczesna, wszystkie miejsca są autentyczne i autentyczny jest Jessie Eisenberg, który na potrzeby filmu odkrywa swoje korzenie. Jego babcia rzeczywiście pochodziła z Krasnegostawu. Film kręcony jest w konwencji kina drogi, główny bohater razem z kuzynem, z którym jest skonfliktowany, szuka rodzinnej przeszłości. Podróżują do miejsca urodzenia babci i w tym czasie się ze sobą dogadują – Lidia Dzierba z LFF streszcza na ile to możliwe fabułę amerykańsko-polskiej produkcji.

Jesse Adam Eisenberg. Urodził się w 1983 roku w Queens, w rodzinie pochodzenia żydowskiego. Jego prababcia ze strony matki urodziła się w Krasnymstawie, z Polski pochodził też jeden z pradziadków ze strony ojca. W filmie „The Social Network” zagrał postać Marka Zuckerberga, współzałożyciela Facebooka. Za tę rolę otrzymał nagrodę filmową National Board of Review Award, a także został nominowany do Oscara w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy, Złotego Globu dla najlepszego aktora w filmie dramatycznym i Nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej dla najlepszego aktora pierwszoplanowego. (fot. Wikipedia)

Jesteśmy zaszczyceni

Oficjalnie wiadomo, że „The Real Pain” reżyseruje wspomniany Eisenberg, który także gra główną rolę. Partneruje mu znany z „Sukcesji” Kieran Culkin. Tu w roli kłopotliwego kuzyna.

 Lubelskie media są przyzwyczajone, że filmowcy robią konferencję, wpuszczają na plan, jakaś scena jest dla fotoreporterów. Teraz umowy na to nie pozwalają. Nawet kilkuminutowa wizyta na planie w lubelskiej restauracji, przeniesionej ze słonecznego popołudnia w filmowy wieczór, nic nie zmienia.

Co z tego, że dziennikarz może policzyć winogrona na talerzykach uczestników rodzinnego spotkania, kiedy zapamiętywanie twarzy i nazwisk hollywoodzkich artystów jest niewskazane.

Ale takie są zasady. O tym, że w Państwowym Muzeum na Majdanku pracowała ekipa Stephena Daldry'ego, który kręcił tu oscarowego „Lektora”, opinia publiczna dowiedziała się rok później, gdy obraz wszedł na ekrany.

Już wiedziałam, że OK

Mamy początek czerwca, a w Lubelskim Funduszu Filmowym wspominają, że pierwsze sygnały, że w Polsce będzie duża, międzynarodowa produkcja dotarły do nich w styczniu. Jak zwykle w takich sytuacjach zgłosili się, zapewniając, że Lublin czeka z otwartymi rękami. W filmowym świecie jest przyjęte, że zagraniczni producenci szukają w danym kraju współproducenta. Ułatwia to wiele rzeczy począwszy od prawnych przez językowe po kulturowe.

– Teraz też miejsca na realizację szukała nasza strona, czyli pani Ewa Puszczyńska, obecnie numer jeden w Polsce. Gdy się dowiedzieliśmy, że mamy do czynienia z taką ekipą, od razu zaczęliśmy działać. Kiedy spotkaliśmy z panią Ewą i mówiliśmy jakie oferujemy ułatwienia, pomoc i na co mogą w Lublinie liczyć, widziałam jak się uśmiechnęła do location managera. I wtedy już wiedziałam, że będzie OK – dodaje Lidia Dzierba.

Ewa Puszczyńska i jej studio to instytucja w świecie filmowym, wyprodukowała między innymi oscarową „Idę” i nominowaną do Oscara „Zimną wojnę” Pawlikowskiego, nagradzane „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Wilczyńskiego czy „The Silent Twins” Glińskiej. Niedawno w Cannes „Strefa interesów” Glazera dostała Grand Prix, ona była współproducentką.

Location manager jest odpowiedzialny za wyszukiwanie i zabezpieczanie miejsc w których pracuje ekipa. Załatwia też wszystkie pozwolenia i zgody, koordynuje logistykę. U nas nie musi, wszystko ułatwiają pracownicy LFF. Tak bardzo, że w środowisku krąży żarcik, że w Lublinie rozkładają przed filmowcami czerwony dywan.

Konferencja na planie filmu "Volta" Juliusza Machulskiego (fot. Archiwum/Lubelski Fundusz Filmowy)

Zadowoleni wrócą

– Przez kilkanaście lat, razem z Grzegorzem Linkowskim pracowaliśmy na to, żeby w ogóle zaczęli nas jako miejsce filmowe zauważać. I to się udało. Raz, że sam Lublin sprzedaje się super, to jeszcze rozeszła się fama jak pomagamy. Formalnie jesteśmy miejskimi urzędnikami, a nie firmą producencką. Czasami, jak mamy pieniądze i jest jakiś super projekt, to dajemy, żeby mieć mocniejsze wsparcie promocyjne i wpływać na kształt scenariusza. Filmowcy już wiedzą, że nie będą stać w kolejkach do urzędu, tygodniami załatwiać formalności, szarpać się z właścicielami nieruchomości którzy wietrzą interes. Mediujemy między stronami dbając, by każdy skorzystał i nikt się nie czuł wykorzystany. Już nas wszyscy znają i rozumieją gdy tłumaczymy, żeby nie liczyć na jednorazowy finansowy strzał, ale skorzystać na tym, że filmowcy wrócą. Jak oni wrócą, przyjadą turyści – wyjaśnia zasadę działania LFF jego pracownica, która dodaje, że stworzyli cały system współpracy z wydziałami w Ratuszu, służbami i miejskimi spółkami. – Wszyscy są bardzo pomocni i dzięki temu to tak dobrze funkcjonuje.

W Funduszu wspominają, że jeden odcinek „Wojennych dziewczyn” miał zmieniony scenariusz i akcję przeniesiono do Lublina specjalnie dla nich, w formie podziękowania za organizację. Zawsze w filmach jest informacja i logo Lublina, logo LFF, są podziękowania.

– Coś takiego jest drogim biznesem, a my to mamy za naszą pracę. To świetny sposób na promowanie miasta – tłumaczą.

Mieszkańcy też się w tym świetnie odnajdują. Jedni całymi rodzinami startują w castingach i tłumnie statystują. Inni, po sąsiedzku noszą filmowcom gorącą herbatę na plan, budząc zdziwienie i radość.

"Panie Dulskie". Ul. Kowalska lubi grać Warszawę (fot. Archiwum/Lubelski Fundusz Filmowy)

Im gorzej, tym lepiej

Fundusz jest chyba jedyną miejską komórką, która z „przerażeniem" patrzy na każdy kolejny odrestaurowany w ścisłym centrum dom, zmodernizowane podwórko, odnowioną elewację. Oni najchętniej by widzieli na Starym Mieście kocie łby i zaniedbane kamienice.

Coś w tym jest bo ul. Niecała była lubiana przez filmowców, ale z powodu remontów kamienic i nowych inwestycji już ich nie zachwyca. Zielona i Staszica, gdzie często pracowały ekipy też znikają z ich listy. Pracownicy funduszu starają się rozpropagować nowe budynki: CSK i jego okolice czy wieżowce przy ul Zana i biurowiec przy ul. Spokojnej. Bo, jak żartobliwie komentują wojna się skończy (czytaj: filmy z okresu wojny) gdy całkiem wyremontują Stare Miasto.

– Bardzo lubię obserwować operatorów, którzy do nas przyjeżdżają. Odkrywają przed nami inne spojrzenie na Lublin, znajdują kadry których my nie widzimy, bo nam się opatrzyły. Za każdym razem to jest fascynujące. Filmowcy w walących się kamienicach widzą magię, której my nie zauważamy. Pierwszym moim filmem w LFF były „Drogi do wolności”, to był pierwszy szok, że filmowców interesuje wycinek przestrzeni, który nie tylko staje się tłem, przestrzenią zdarzeń ale i aktorem. Cudownie jest też obserwować reakcje mieszkańców. Przy „Zieji” Roberta Glińskiego ulicę Złotą wysypaliśmy gruzem. W niedzielę, ścieżką przez to gruzowisko, szli do dominikanów odświętnie ubrani ludzie – wspomina Łukasz Borkowski związany z Funduszem od 2017 roku.

Ul. Złota, plan filmu "Zieja", w reżyserii Roberta Glińskiego. Tytułową rolę grał Andrzej Seweryn (fot. Archiwum/Maciej Kaczanowski)

Przypadek Ireny

Gwiazdy: Sophie Nelisee, Dougray’a Scotta czy Andrzeja Seweryna zobaczymy w czekającym na światową premierę filmie „Przysięga Ireny”. Kanadyjsko-amerykańsko-polska produkcja o czasach II wojny światowej powstawała w Lublinie. Dzierba i Borkowski traktują ją szczególnie, bo była największą z jaką wówczas się zmierzyli, po drugie ekipa przyjechała niedługo po wybuchu wojny w Ukrainie. Filmowcy mieli problemy, żaden ubezpieczyciel nie chciał słyszeć o planie zdjęciowym tak blisko granicy, jeden z aktorów z tego powodu odwołał udział.

Dla Lublina produkcja kanadyjskiej reżyserki Louise Archambault, była spektakularna. Choćby z powodu sceny masowej egzekucji na Rynku, przed Trybunałem w roli hitlerowskiego urzędu. Była szokująca. Zwłaszcza dla niczego nie przeczuwających gości w kawiarnianych ogródkach.

Do jednej z wielu dykteryjek opowiadanych w biurze LFF należy relacja z próby samej egzekucji, w której uczestniczyły rodziny kaskaderskie z dziećmi. Scena miała pokazać śmierć członków dwóch rodzin – żydowskiej i polskiej. Ekipa musiała sprawdzić, jak działają uprzęże i linki pozwalające na bezpieczną symulację wykonania wyroku przez powieszenie. Jeden z chłopców huśtał się dla zabawy mimo upomnień ojca. W końcu ten się zdenerwował i zagroził młodemu, że jak nie będzie wisiał na szubienicy jak trzeba, nie dostanie kieszonkowego.

Właściwie każda produkcja zostawia po sobie jakieś wspomnienia i obserwacje filmowego życia od organizacyjnej strony. Podobno po „Carte Blanche” moi rozmówcy boją się wchodzić do kamienicy przy ul. Kołłątaja, sądząc, że wyjdą z bramy przy Al. Piłsudskiego. Jeśli dowcip jest hermetyczny – trzeba obejrzeć film Jacka Lusińskiego.

Jessie Eisenberg kręci „The Real Pain” w Lublinie jeszcze do połowy czerwca. 

Ul. Zamkowa, "The Real Pain" (fot. Archiwum)

Miasto lubi być filmowe

Krzysztof Żuk, prezydent Lublina: Wsparcie takich produkcji jest częścią strategii rozwoju Lublina w budowaniu wizerunku miasta filmowego. Dzięki naszej aktywności oraz indywidualnemu i profesjonalnemu podejściu do ekip zdjęciowych możemy współpracować z wybitnymi filmowcami. Na świecie dynamicznie rozwija się zjawisko lokowania znanych miejsc w produkcjach filmowych. Jak pokazują doświadczenia wielu miast w Polsce i za granicą to jeden z najskuteczniejszych sposobów promocji regionów.

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta ds. Kultury, Sportu i Partycypacji: Stale utrzymujemy kontakty z przemysłem filmowym. Producenci, a także reżyserzy, wiedzą o otwartości Lublina na wszystkie wartościowe produkcje. Już jesienią ruszy produkcja serialu „Matylda” w reżyserii Krzysztofa Langa, w którym zobaczymy Lublin sprzed wieku. Na finiszu są rozmowy z twórcami bardzo interesującego i ważnego dla naszego miasta, historycznego serialu sensacyjnego. To będzie coś wyjątkowego. Pracujemy także nad kolejną i równie interesującą produkcją dla popularnej platformy streamingowej. Jestem pewna, że ten film ucieszy wiele osób w Lublinie i w Polsce.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Iwona Kuś, była prezes MZK Puławy, zwołała konferencję prasową, na której opowiedziała o powodach złożenia do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa na jej szkodę
SPISEK I PRZYSTANKI

Była prezes MZK idzie do prokuratury. Cel: ukaranie związku

Iwona Kuś dwukrotnie traciła stanowisko prezesa Miejskiego Zakładu Komunikacji w Puławach. Za swoje odwołanie winą nie obarcza rady nadzorczej, ale szefową jednego ze związków zawodowych: Renatę Wyskwar. Ta miała stać za spiskiem, który sprowadził czarne chmury nad byłą szefową MZK.

Marihuana za 1 163 745 złotych. Jest akt oskarżenia
KONTROLA NA GRANICY

Marihuana za 1 163 745 złotych. Jest akt oskarżenia

Kontrola ciężarówki w Terespolu skończyła się odnalezieniem 89 foliowych pakietów. Było w nich marihuana. A dokładnie: 25 861,09 grama suszu. Jest akt oskarżenia w tej sprawie.

Odkrywanie sztuki kobiecej. Rozpoczyna się Festiwal Sztuki Kobiet Demakijaż
festiwal
13 grudnia 2024, 18:00

Odkrywanie sztuki kobiecej. Rozpoczyna się Festiwal Sztuki Kobiet Demakijaż

W najbliższy weekend (13-15 grudnia) rozpocznie się dziewiąta edycja Festiwalu Sztuki Kobiet Demakijaż. W programie znalazły się projekcje filmowe, spotkania, warsztaty i wieczorne koncerty. Będzie to okazja do odkrywania kobiecej sztuki w całej jej różnorodności.

NBA – Najlepsza liga koszykówki na świecie

NBA – Najlepsza liga koszykówki na świecie

NBA (National Basketball Association) to nie tylko liga koszykówki – to prawdziwe widowisko, które każdego roku przyciąga miliony fanów z całego świata. Niezależnie od tego, czy kibicujesz Los Angeles Lakers, Boston Celtics, czy młodym gwiazdom, takim jak Luka Dončić czy Ja Morant, NBA to sportowa magia na najwyższym poziomie. Ale gdzie oglądać NBA za darmo? O tym dowiesz się w dalszej części artykułu.

Kraty nierdzewne i kwasoodporne - zastosowanie i zalety w budownictwie

Kraty nierdzewne i kwasoodporne - zastosowanie i zalety w budownictwie

Współczesne budownictwo wymaga rozwiązań, które łączą trwałość, funkcjonalność i estetykę. Kraty nierdzewne i kwasoodporne doskonale wpisują się w te potrzeby, oferując niezrównaną odporność na korozję oraz wszechstronność zastosowań. Sprawdźmy, dlaczego te elementy konstrukcyjne zdobywają uznanie w wielu sektorach budownictwa.

Cztery kilometry i trzy miejscowości. Ma być lepiej i bezpieczniej
POCZĄTEK BUDOWY

Cztery kilometry i trzy miejscowości. Ma być lepiej i bezpieczniej

Przebudowa drogi powiatowej nr 2427L – za tymi słowami kryje się bardzo ważna inwestycja. Ważna przede wszystkim dla mieszkańców miejscowości Czółna, Tomaszówka i Niedrzwica Duża.

Grzejnik dekoracyjny – funkcjonalność i styl w jednym

Grzejnik dekoracyjny – funkcjonalność i styl w jednym

Dobór odpowiedniego grzejnika to dziś nie tylko kwestia praktyczna, ale również estetyczna. Współczesne grzejniki dekoracyjne łączą wysoką wydajność z atrakcyjnym wyglądem, stając się integralnym elementem aranżacji wnętrz. Dzięki różnorodnym formom i materiałom z łatwością można dopasować je do stylu każdego pomieszczenia.

Egzon Kryeziu po niespełna roku wrócił na boisko
NA BOISKU

Egzon Kryeziu po roku przerwy znowu pojawił się na boisku. Wszyscy w Górniku Łęczna na niego czekali

Kiedy piłkarz wchodzi na boisko w końcowych minutach spotkania z reguły nie jest przesadnie zadowolony, bo wolałby wybiec na murawę w pierwszym składzie. Jednak w przypadku wracającego do gry Egzona Kryeziu, który zagrał pięć minut w meczu ze Stalą Rzeszów pojawienie się na murawie miało zupełnie inny wymiar.

STING 3.0, czyli Sting, Dominic Miller i Chris Maas
DO ZOBACZENIA

Sting: Miał być jeden koncert, a będą dwa

Termin pierwszego koncertu Stinga w Polsce pozostaje bez zmian: 20 października 2025 roku. Ale będzie jeszcze jeden koncert: 21 października 2025 roku.

Koncepcja jak marzenie. Kompleks basenów ze strefami relaksu
W ŁUKOWIE JAK W HRUBIESZOWIE

Koncepcja jak marzenie. Kompleks basenów ze strefami relaksu

Urzędnicy już wiedzą czego chcą i niedługo będą szukać projektanta krytej pływalni. Właściwie to będzie cały kompleks basenów. Ma powstać w tej kadencji.

82-letni kierowca dostał mandat i 10 punktów
NA DRODZE

82-letni kierowca dostał mandat i 10 punktów

Kierujący Oplem 82-latek wyprzedził samochód ciężarowy po czym stracił panowanie nad samochodem i wjechał w słup energetyczny. Ani jemu, ani dwóm pasażerkom nic się nie stało.

W Lublinie 23 nauczycieli ma nowe stopnie
EDUKACJA
galeria

W Lublinie 23 nauczycieli ma nowe stopnie

23 pedagogów z lubelskich szkół i placówek awansowało. Miasto uroczyście przyznało stopnie nauczycieli mianowanych.

Wycięli duży dąb. Teraz wreszcie rozpoczęli sadzenie drzew na osiedlu Poręba
LUBLIN

Wycięli duży dąb. Teraz wreszcie rozpoczęli sadzenie drzew na osiedlu Poręba

Na prywatnej działce przy ul. Bursztynowej i Perłowej, gdzie w 2021 roku wycięto duży dąb, w końcu rozpoczęło się sadzenie nowych drzew. Proces ten miał zostać zakończony do końca listopada 2024 roku, jednak pierwsze nasadzenia zobaczyliśmy dopiero dzisiaj.

Łukasz Łukawski (z piłką) to lider 4tego Piętra
NA PARKIECIE

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Problemy 4tego Piętra

4te Piętro miało potężne problemy z pokonaniem Quattro Tech w ramach kolejnej serii gier rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego .

Daniel Obajtek zarekomendował mieszkańcom Puław fuzję miejscowego kombinatu z Orlenem, którym zarządzał w czasie rządów PiS. Obecne władze Grupy Azoty stanowczo odcinają się od takich sugestii, nazywając ich potencjalne skutki osłabianiem polskiej branży chemicznej
POMYSŁY i MILIARDY

Daniel Obajtek i jego pomysły na "Puławy". Grupa Azoty odpowiada

Daniel Obajtek skrytykował sposób zarządzania Grupą Azoty. Stwierdził, że porzucony po wyborach plan fuzji z Orlenem, byłby najlepszym rozwiązaniem dla Zakładów Azotowych. Na te słowa odpowiedziała rzecznik tarnowskiego przedsiębiorstwa.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Inne
Aktywni +

Aktywni +

Lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

159,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Komunikaty