Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 czerwca 2019 r.
8:41

Wyrok na górki czechowskie. Radni o godz. 4.38 nad ranem zgodzili się na zabudowę górek [relacja]

Autor: Zdjęcie autora pab aa am
206 802 A A

Na dzisiejszym posiedzeniu Rady Miasta zapadła kluczowa decyzja dla przyszłości górek czechowskich. Na sesję przyszło wielu mieszkańców miasta, którzy są przeciwni uchwalaniu nowego studium zagospodarownia. Zgodnie z nim na górkach będą mogły powstać bloki.

Aktualizacja artykułu: 4 lipca 2019 r. 13:18
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

>>> Relacje wideo z sesji na żywo również na Facebooku Dziennika Wschodniego

Ok. godz. 5

Po wyjściu z sali protestujących mieszkańców i dziennikarzy RM zgadza sie jeszcze na zakupienie przez miasto prawa własności gruntów w pobliżu ul. Halickiego i Poligonowej. 

Po głosowaniu nad studium do porządku obrad wprowadzony został projekt uchwały zezwalającej prezydentowi na zakup nieruchomości.

Zgodnie z porozumieniem między prezydentem a spółką umowa przedwstępna musi być zawarta w ciągu 7 dni od uchwalenia studium (czyli do 8 lipca), zaś przyrzeczona umowa do 30 września.

- To są żarty - komentuje radny Breś (PiS). - To działanie na niekorzyść miasta, to niegopodarność. Po co nam ten teran teraz? Rozmumiem, że prezydent dopchnął studium kolanem, ale to? Nie rozumiem. Żeby była jasność: całej tej sesji nie rozumiem.

Godz. 04.45

Rozczarowani i zmęczeni mieszkańcy wychodzą z sali obrad. Strażnicy Miejscy towarzyszą

Godz. 04.38

Radni przyjęli uchwałę w sprawie studium przestrzennego i zgodzili się na częściową zabudowę górek czechowskich blokami.

- Skandal! - krzknął ktoś na sali. - Zdrajcy! - dodał ktoś inny.

Jak głosowali radni?

 Za - 17

Marcin Bubicz

Piotr Choduń

Elżbieta Dados

Leszek Daniewski

Zbigniew Jurkowski

Magdalena Kamińska

Stanisław Kieroński

Michał Krawczyk

Monika Kwiatkowska

Jadwiga Mach

Bartosz Margul

Monika Orzechowska

Adam Osiński

Jarosław Pakuła

Anna Ryfka

Marta Wcisło

Maja Zaborowska

 

Przeciw - 12

Eugeniusz Bielak

Piotr Breś

Stanisław Brzozowski

Robert Derewenda

Zdzisław Drozd

Piotr Gawryszczak

Marcin Jakóbczyk

Zbigniew Ławniczak

Tomasz Pitucha

Piotr Popiel

Radosław Skrzetuski

Magłorzata Suchanowska

 

Wstrzymał się od głosu - 2

Marcin Nowak

Dariusz Sadowski

 

 

Tak głosowali radni ws. przyjęcia nowego studium zagospodarowania przestrzennego miasta
Sesja Rady Miasta Lublin, godzina 4 rano (fot. Agnieszka Mazuś)

Godz. 04.30

W sali obrad porządku pilnuje już nie dwóch strażników, a czterech. Na deptaku przed budynekiem Ratusza stoi radiowóz na sygnale.

Godz. 04.26

Radny Piotr Gawryszczak zawnioskował o przyjęcie studium w części dla górek czechowskich, w takiej formie jak jest obecnie. Ale jak wyjaśnił prawnik urzędu taki wniosek również nie jest możliwy.

-Prawa nie zmienimy - tłumaczył mec. Dubiel.

- Zmienić mecenasa! - zaczęło skandować kilkadziesiąt osób przysłuchujących sie obradom.

Radny Gawryszczak poprosił o przerwę dla klubu PiS. Wniosek został poddany pod głosowanie i został odrzucony.

Godz. 04.23

Radna Małgorzata Suchanowska zawnioskowała o wyłączenie górek czechowskich ze studium.

- Chcemy wyłączenia! - zaczęli skandować obecni na sali mieszkańcy.

Prezydent Krzysztof Żuk: - Taki wniosek jest niezgodny z prawem.

Potwierdził to także mecenas Zbigniew Dubiel: - Studium uchwala się dla całej gminy.

Godz. 04.05

Dyskusja radnych się zakończyła. Prezydent odpowie teraz na pytania.

Godz. 04.04

Przemawia już ostatni radny Eugeniusz Bielak.

Godz. 03.39

Głosy zabierają kolejni radni. Pozostały jeszcze cztery osoby.

Godz. 02.58

Radny Piotr Popiel pyta, które plany zagospodarowania przestrzennego będą w pierwszej kolejności przyjmowane po przyjęciu studium.

Godz. 02.49

Radna Małgorzata Suchanowska: – Nigdy nie wzięłabym terenu za złotówkę, żeby utrzymywać potem park dla blokowiska, dla dewelopera.

–  Błagam o to, żeby pan prezydent przejął ster. Żeby deweloper nie rządził miastem.

Godz. 02.37

Radny Piotr Gawryszczak: – Jeśli przez 20 lat udawało nam się te górki uchronić przed zniszczeniem przez zabudowę, to w tym momencie to co pan negocjował z właścicielem górek, to nie jest żaden kompromis, to wywieszenie białej flagi, pójście po najmniejszej linii oporu.

Przewodniczący klubu PiS przekonuje, że być może warto pozostawić górki w obecnym kształcie, a obecne zapisy planu zezwalające na zabudowę, ale innego typu, wcale nie będą dla miasta szkodliwe.

– Gdyby dla właściciela to była inwestycja opłacalna, to już by wjechały tam buldożery. Ale już galeria tam nie powstanie, bo będzie nieopłacalna. I magazyny też tam nie powstaną. To powoduje, że jeszcze nie zaczęła się zabudowa górek – mówił Gawryszczak.

Godz. 02.28

Radny Marcin Nowak: – Prezydent wychodząc ze studium chce rozwiązać wiele problemów miasta. Brakuje nam tylko konsensusu odnośnie 105 hektarów na górkach.

– Państwo zdecydowaliście. Referendum nie jest ważne, ale liczba głosów pokazała, że taka formuła nie jest obecnie do zaakceptowania. To dla mnie trudna decyzja ale ja tego dokumentu nie poprę.

Godz. 02.27

Teraz o projekcie uchwały dyskutować będą radni. Głos zabierze 11 radnych.

Godz. 02.16

Arkadiusz Nahuluk, dyrektor Wydziału Gospodarowania Mieniem przedstawia szacunkową wycenę terenu kupionego przez TBV na górkach czechowskich.

Zieleń to w sumie około 72 ha, wartość 72-108 mln zł

Tereny usługowe (7,5 ha), wartość 22-30 mln zł

Drogi, wartość 3-6 mln zł

Cała wartość gruntów należących do TBV według wyceny Urzędu Miasta to około 152-211 mln zł.

Godz. 01.59

Krzysztof Żuk: – Mielibyście państwo rację, że górki wietrznie zielone, gdyby nie był to teren prywatny. Dziś gdyby ktoś chciał tam zlokalizować tor motocrossowy to mógłby to zrobić.

– Dziś państwo kwestionujecie wszystko. Ten wasz marzycielski projekt byłby realny gdyby nie był to teren prywatny.

– Odkupienie? To kwota tak duża, że jej nie wymienię. Poza tym oznacza zablokowanie planów dla całego Lublina. Państwo nie widzicie tego, że północna część górek jest zabudowywana.

– Ile z 25 ha będzie musiał deweloper zabudować, dziś przed uchwaleniem planów, tego nie wiadomo.

– Z faktami trudno dyskutować. To, że obrażacie radnych, trochę nawet szantażujecie, to trochę nie w porządku.

– Tu w urzędzie jest naprawdę duża wiedza. Nie chcę dyskutować. Mówicie o chorobach? Jasne. Tylko w pojedynkę się nie da, tu trzeba współpracy samorządów.
 
– Budujemy kompromisy. Na coś się zgadzamy, na coś nie. Jak będziemy nieco bogatsi to będziemy te tereny zielone wykupować. Ale jeszcze nie teraz.
 
– Nasz wydział planowania jest przygotowany do szybkiego procedowania planów zagospodarowania.

Godz. 01.54

Pytania i wypowiedzi mieszkańców zakończyły się. Będzie na nie odpowiadać prezydent Krzysztof Żuk.

Godz. 01.37

Radny Tomasz Pitucha zgłosił wniosek o skierowanie dyskutowanego projektu do komisji. Został on jednak przez większość radnych odrzucony.

Godz. 01.34

Urszula Chłopicka: – Nie bierze się pod uwagę głosów mieszkańców, a siłę pieniądza. My obrońcy górek nie otrzymaliśmy żadnej, chodźby najmniejszej pomocy od pana prezydenta. My, zawrotną kwotą 6 tys. Zł, przekonalismy do naszych racji większość mieszkańców. Nie ma już powrotu do czasów sprzed 7 kwietnia. Bilbordy juz wam kolejnej kadencji nie załatwią. Jeśli myślicie, ze to koniec zabawy, to ja was zapewniam, że to początek.

Godz. 01.14

Magdalena Wolanowska: – Jestem mieszkanką Czechowa, jedną z 22706 mieszkańców, którzy w referendum zagłosowali na "nie".  Referendum jest nieważne. Ale ten głos na "nie", został wrzucony do niszczarki. 

– Brakuje mi komentarza prezydenta i radnych do wyników referendum. Ale też mnie to nie dziwi po trzech latach walki o górki.

– Pierwsza petycja przez Urząd Miasta została uznana za niepetycję. Panel obywatelski został potraktowany jak głosy w referendum. Uwagi do studium, tysiące, zostały zlekceważone.

– Radni tego miasta straszą mieszkańców. Że deweloper ogrodzi, albo użyje ustawy lex deweloper. Lekceważą, zwłaszcza ci z klubu K. Żuka, których nie ma teraz na sali. Nie mam słów.

Godz. 01.13

– Czy te 25 ha to jest granica bólu? Czy deweloper musi zarobić 300 mln a nie może 100 ha? Kto był w zespole negocjacyjnym? Państwo radni, dlaczego prezydent stawia was w tej sytuacji? – to pytania zadane przez kolejnego mieszkańca Lublina.

Godz. 01.05

– Jestem głęboko przekonany, że nasza propozycja urządzenia 77-hektarowego naturalnego parku w towarzystwie mieszkaniowej i przekazanie go miastu jest najlepszą propozycją dla miasta. Po raz pierwszy duża część górek czechowskich będzie mogła należeć do miasta, bo dzisiaj nie jest – powiedział przedstawiciel dewelopera, firmy TBV. – Przyjęcie studium jest lepsze niż rozpoczęcie procedury lex deweloper. Do czego mamy pełne prawo – dodał.

 Godz. 00.46

Tomasz Gąsior: – My już nie mamy czasu by zastanawiać się czy budujemy czy nie budujemy. Nam dziś jest potrzebny każdy kawałek zieleni. Nie ma już czasu na dyskusje. Noteć wyschła. Czy państwo zdają sobie sprawę co się dzieje? Bo chyba nie.

Godz. 00.40

Szymon Furmaniak: – Mam nadzieję, że na dzisiejszym, już dwudniowym posiedzeniu, decyzja o studium nie zostanie podjęta, lub zostanie ono odrzucone, żeby więcej osób miało czas na przyjrzenie się sprawie.

Godz. 00.32

Kolejny przemawiający Andrzej Filipowicz wymienia walory przyrodnicze i klimatyczne górek czechowskich.

Godz. 00.23

– Gdzie są radni, gdzie są radni? – krzyczą mieszkańcy obecni na sesji. Chodzi im o brak na sali obrad wielu radnych klubu Żuka.

– Dla nas pizza? Wegańska? Dziękujemy – to reakcje na widok pudełek z pizzą, które trzymała jedna z radnych zaglądająca do sali obrad.

Godz. 00.15

Kolejny z przemawiających mieszkańców stwierdził, że ma rozwiązanie dla problemu górek czechowskich. Proponuje, żeby miasto Lublin przekazało górki czechowskie na rzecz Muzeum Dawnych Ziem Wschodnich Rzeczypospolitej. Jak twierdzi, muzeum którego utworzenie jest planowane w Pałacu Lubomirskich przy pl. Litewskim, tam się nie pomieści. Jego pomysł zakłada spożytkowanie terenu górek m.in. dla inscenizacji historycznych. Wykorzystywane w nich konie miałyby udeptywać rosnącą tam nawłoć.

Godz. 00.01

Krzysztof Gorczyca zwrócił się do radnych klubu Krzysztofa Żuka: – Mam do państwa apel, żebyście wyszli z tej bańki, w której tkwicie. Zapomnijcie o nazwie klubu, której używacie od swojego patrona politycznego i zdobyli się na samodzielną decyzję.

– Przyjmijcie do wiadomości, jakie są nastroje w mieście. Nie mówię tylko o referendum. Siedzimy przez cały dzień przed Ratuszem, spotykamy się z mieszkańcami. Ludzie przechodzą, wychodzą z knajp i mają kciuki podniesione. Ludzie się obudzili. Wy macie być emanacją nastrojów społecznych, a nie emanacją nastrojów swojego patrona politycznego – powiedział Gorczyca, a te słowa nagrodziły brawa publiczności.

Godz. 23.54

Sławomir Pawłowski: – Jakie jest uzasadnienie ekonomiczne dla mieszkańców takiego a nie innego procedowania sprawy górek czechowskich. Tak naprawdę w porównaniu z układem jaki Echo Investment proponował, to obecna propozycja TBV nie jest korzystna. Skąd taki nagle przypływ hojności miasta?

Przemawiający dodaje, że kompromis o którym mówił prezydent miasta, to tylko kosmetyczne zmiany.

– Zmiany polegają na tym, że na jednej z wysoczyzn jest teren pod szkołę, która na tym terenie nie jest potrzebna. Potrzebna jest szkoła, ale na Sławinie – powiedział.

– Nie za szybko. Pamiętajmy, że te tereny są coraz bardziej wartościowe. Będą państwo radni mieli cały komplet konsekwencji, które dzisiaj podejmiecie – zakończył swoje przemówienie.

Godz. 23.50

Pierwsza osoba, która zapisała się do dyskusji to Dariusz Jodłowski, prezes Zarządu Pracodawców Lubelszczyzny “Lewiatan”. Przekonuje, że interes dewelopera nie musi być rozbieżny z interesem mieszkańców. A propozycja TBV jest według niego korzystna dla miasta. – W tej chwili 75 hektarów parku to największy park jaki by powstał w Lublinie – przekonuje Dariusz Jodłowski.

Godz. 23.31

Chętni mieszkańcy zgłaszają się do zabrania głosu w sprawie uchwały nad studium przestrzennym. Przewodniczący ogłosił 5 minut przerwy.

Godz. 23.24

Rozpoczęło się rozpatrywanie punktu dotyczącego studium przestrzennego. Przewodniczący rady miasta odczytuje w jaki sposób komisje rady miasta zaopiniowały projekt uchwały. Wszystkie komisje zaopiniowały go pozytywnie.

Radni Piotr Popiel i Piotr Breś proszą aby to mieszkańcy najpierw, przed radnymi, zabrali głos w sprawie studium. Radny Breś prosi, aby nie ograniczać czasu mieszkańcom.

Radny Bartosz Margul: – Jeśli do głosu zapisze się 50 osób to będziemy tu siedzieć kilka dni.

Godz. 23.21

Radni nie zgodzili się na zmiany w inwestycji przy ul. Jutrzenki zaproponowane przez inwestora. 7 radnych było za, 16 przeciw.

Godz. 23.19

Przerwa dopiero się skończyła.

Godz. 22.38

Na wniosek radnych PiS przewodniczący ogłosił przerwę w obradach do godz. 22.55.

Godz. 22.33

– Jest niedziela handlowa, ale nie kupczcie państwo tym czym kupczyć nie wypada – powiedział Andrzej Filipowicz, jeden z mieszkańców.

Godz. 22.30

Radni dopytują inwestora o szczegóły planowanych zmian.

– Czy zwiększy się liczba mieszkań – pyta radny Zbigniew Ławniczak.

Godz. 22.18

Inwestor w zamian za zgodę urzędu na budowę wyższego budynku obiecuje budowę w wąwozie Rury placu zabaw za 100 tys. zł, wybiegu dla psów za 60 tys. zł i inne mniejsze inwestycje - w sumie za 200 tys. zł.

Godz. 22.12

Radny Piotr Breś: – Pokazali państwo cztery gosowania wcześniej, że nie potrzeba ustawy lex deweloper, żeby zabudować każdy skrawek.

Radny Dariusz Sadowski: – Na Filaretów i Zana w tej chwili jest plan, który jest jeszcze bardziej zagęszczony, niż to na co się zgodziliśmy. Nie zmieniliśmy zabudowy w kierunku zagęszczenia.

Godz. 22.00

Plany inwestycyjne w sprawie zgody na budowę wyższego budynku niż ta na jaką pozwala plan zagospodarowania przestrzennego, prezentuje przedstawiciel jednego z deweloperów. Blok ma powstać przy ul. Jutrzenki.

– Mamy kolejną próbę przegłosowania zmiany w trybie ustawy lex deweloper. Ja na to ustawicznie się nie zgadzam – mówi radny Dariusz Sadowski (klub Żuka).

(fot. Agnieszka Mazuś)

Godz. 21.32

Jak państwo wydają zgodę na budowę akademika to czy można w nim także sprzedawać mieszkania? – spytał radny Piotr Breś. – Jeżeli państwo wydają zgodę na budowę domu seniora, to co się dzieje z tym inwestorem, który później przekształca to i sprzedaje to jako mieszkania – dopytywał Breś.

– Nie powinien sprzedawać tego jako mieszkania – usłyszał odpowiedź urzędniczki.

Radni dopytują jak to możliwe, że lokale w budynkach powstających jako domy studenta są później sprzedawane jako normalne mieszkania.

(fot. Krzysztof Wiejak)

Godz. 21.24

W części dla publiczności jest ok. 80 osób, także dzieci. W tym miejscu klimatyzacja nie jest włączona.

Godz. 21.23

Trwa dyskusja o zabudowie na LSM. "Co się dzieje z tą dzielnicą?" "Po co się ją tak dogęszcza?" "Mieszkańcy będą protestować." To głosy radnych PiS.

Godz. 21.18

Radni są na 8.8 punkcie obrad. Uchwalenie studium to punkt 8.11.

Godz. 20.31

Radni przyjęli Sprawozdanie z działalności Prezydenta Miasta Lublin w 2018 roku. Rozpoczęło się przyjmowanie uchwał w punkcie 8. w którym jest także sprawa studium.

Godz. 20.23

Głosowanie za udzieleniem prezydentowi absolutorium za 2018 rok. Za było 19 radnych, przeciw było 10.

Prezydent dostal kwiaty, radni i dyrektorzy biją brawo na stojąco. Pojawiło się też wycie ze strony obecnych na sali mieszkańców.

Godz. 20.30

Głosowanie ws. zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2018. Za było 18 radnych, przeciw 9.

Godz. 19.52

Prezydent Krzysztof Żuk odpowiada na pytania zadane wcześniej przez radnych.

Godz. 19.45

W tej chwili głos zabierają chętni mieszkańcy Lublina.

Godz. 19.13

Ostatni z radnych, którzy zgłosili się do dyskusji w tym punkcie obrad - Zbigniew Ławniczak (PiS): – Słuchałem dziś tutaj, że wszystko jest wspaniale. Jest stadion, są baseny. Ale to nie idzie w dobrym kierunku. Dostaliście zadyszki inwestycyjnej.

– Szkoła na Berylowej jest niedoszacowana. Podobnie remont Racławickich. Chcecie tam zniszczyć oazę zieleni, by zrobić dla LPEC instalację – dodał.

– Dogęszczacie osiedla, tworzycie betonowe pustynie. Takim przykładem jest np. Węglinek, gdzie jedyną alternatywą dla mieszkańców jest Dąbrowa i Stary Gaj. Do tego się jeszcze nie dobraliście, ale pewnie się dobierzecie – mówił radny Ławniczak.

Przed Ratuszem wciąż przebywają osoby czekające na punkt obrad na temat studium

Godz. 19.10

Radna Małgorzata Suchanowska (PiS) mówiła też, że "niepokoi ją kwestia drzew". – W sobotę wjechał sprzęt do wycinki wielkiej wierzby, której odłamały się dwie duże gałęzie. Ale przecież wierzba odrasta! Powiedziałam: Jak chcecie mieć Suchanowską przypiętą do drzewa, to zaraz będziecie mieli. Udało mi się tego dnia tę wycinkę powstrzymać, ale proszę o cofnięcie tej decyzji. Panie prezydencie, czy pan mnie słyszy? Panie prezydencie, czy pan mnie słyszy?

Piotr Popiel zapytał m.in. o przebudowę pl. Litewskiego. – Jak to zostało rozliczone? Bo ja tego nie wiem.

Godz. 19.05

Radny Eugeniusz Bielak (PiS): – Nie oceniam by 2018 był pozytywny. Nie ma inwestycji na dzielnicach, które obiecywaliście w referendum. Oczekuję, że coś zaczniecie robić. Obiecankami daleko nie zajedziecie. Mam do wszystkich radnych prośbę by zaczeli słuchać mieszkańców i nie przyjęli dziś tego studium.
 
Radny Robert Derewenda (PiS): – Jak będzie wyglądał dialog z mieszkańcami skoro dziś przygotowali się merytorycznie i zostali zaskoczeni, że mają tylko po 3 min. Było mi dziś wstyd za naszą radę. Radny upomniał się też o "plan naprawczy dla Lubelskiego Klubu Jeździeckiego.
 
Radna Małgorzata Suchanowska (PiS): – Proszę, by mieszkańcy mogli się wypowiedzieć w tej ważnej kwestii jaką jest studium. Spędzają tu całą niedzielę. Bardzo proszę. Zachowajmy się godnie.

Godz. 18.41

Szef klubu PiS mówił też o miejskiej zieleni. – Ponad 35 mln, z czego 20 mln z budżetu miasta, będzie kosztowała rewitalizacja Parku Ludowego. W zestawieniu z wycinką drzew, np. na Al. Racławickich, którą zapowiada pan prezydent. Nasadzenia na obrzeżach tego nam nie zrekompensują. Siekierą i piłą odcinacie mieszkańcom tlen.

Godz. 18.30

Radny Piotr Gawryszczak (PiS): – Smog w Lublinie jest coraz większy. Ale nawet wymiana pieców jest funta kłaków nie warta jeśli za chwilę zabudujemy ponad 20 ha i stworzymy patelnię emitującą zanieczyszczenia. Radny wypomniał też prezydentowi "wyrzucenie do kosza głosów ponad 60 proc. mieszkańcow, ktorzy wzięli udział w referendum."

Godz. 18.20

Radny Michał Krawczyk (klub Żuka) chwalił pracę prezydenta Lublina i wykonanie budżetu za 2018 rok.

– Proszę państwa, którzy tak krytykują poczynania nasze i prezydenta, by dokonali tak dogłębnej analizy, jak ja to właśnie zrobiłem. Lublin rozwija się w sposób zrównoważony – mówił Krawczyk.

– Dzień bez wazeliny to dzień stracony – podsumował jego wypowiedź radny Piotr Gawryszczak (PiS).

Jego komentarz spotkał się z aplauzem mieszkańców zgromadzonych na sali obrad.

Godz. 18.01

Trwa dyskusja nad uchwałą o udzieleniu absolutorium prezydentowi Lublina. Radny Michał Krawczyk (klub radnych Krzysztofa Żuka) podkreślił ogromne zaufanie jakie dali mu mieszkańcy w wyborach samorządowych.

Godz. 17.21

Skarbnik miasta Irena Szumlak przedstawia sprawozdanie z wykonania budżetu Miasta Lublin za 2018 rok.

Godz. 17.08

Radni teraz zajmą się udzieleniem absolutorium prezydentowi Krzysztofowi Żukowi. Chwilę wcześniej prezydent tłumaczył, że nie można przesunąć punktu sesji dotyczącego uchwalania studium na teraz. Taki był wniosek radnego Piotra Gawryszczaka z PiS.

Godz. 17.05

Radni udzielili wotum zaufania dla prezydenta Lublina. Za głosowało 19 radnych, przeciw było 10 radnych, 1 osoba wstrzymała się.

Głosy z sali: Referendum!

Godz. 16.56 

Cały czas trwa debata nad Raportem o stanie miasta. Prezydent i jego zastępcy odpowiadają teraz na pytania radnych.

Godz. 15.56

- Proszę nie mówić, że przestałem być reprezentantem mieszkańców. To oni zdecydują - powiedział Krzysztof Żuk i przypomniał z jaką przewagą wygrał ostatnie wybory samorządowe.

- Ostatni raz - słychać głos z sali.

Godz. 15.52

Debata mieszkańców nad Raportem o stanie miasta się zakończyła.

Prezydent Krzysztof Żuk odniósł się do zarzutów o to, że miasto nic nie robi w kwestii zdrowia mieszkańców: - Nie możemy rozmawiać w oderwaniu od realnych obciążeń budżetu. Na pomoc społeczną wydaliśmy w 2018 roku 480 milionów złotych - powiedział.

Zapytał także, gdzie jest polityka rządu z której wynika, że nie można spalać miałów węglowych. - Dzisiaj mamy taką sytuację, że miały węglowe są dopuszczone do sprzedaży - powiedział Żuk i dodał, że program wymiany pieców nie jest tak popularny, bo mieszkańcy nadal mogą korzystać z najgorszych paliw.

Godz. 15.46

- To co chcecie państwo zrobić to jest morderstwo na przyrodzie - mówiła Zofia Polska. - Jeśli państwo nie skupicie się na ochronie przyrody, społeczeństwo będzie coraz bardziej chore i słabe - dodała. Mieszkanka Lublina zaapelowała do radnych o zwołanie nadzwyczajnej sesji w sprawie ochrony przyrody w mieście.

Godz. 15.42

Szymon Furmaniak przypomniał protesty w obronie prezydenta Lublina sprzed trzech lat. Wtedy jednym z haseł było: "Murem za Żukiem". - Teraz te osoby są murem za mieszkańcami. Prezydent przestał być reprezentantem mieszkańców, bo działa na naszą szkodę - powiedział Furmaniak. 

Sesja Rady Miasta Lublin w sprawie górek czechowskich

Godz. 15.34

- W raporcie o stanie miasta nie ma informacji, że centrum miasta się wyludnia - Szymon Furmaniak, przekonując że tak właśnie się dzieje. Skrytykował również m.in. kwestię kontynuacji przez urząd projektów zgłaszanych do budżetu obywatelskiego. Jako przykład podał Punkty Kultury.

- Miasto wszystkich mieszkańców, to jest miasto tych, których stać na deweloperski czynsz - powiedział Furmaniak, który miał na myśli niewielką ilość nowych lokali socjalnych i komunalnych.

Godz. 15.27

Trwa dyskusja w sprawie prezydenckiego Raportu nad stanem miasta.

Magdalena Wolanowska: - Nas się po prostu nie słucha. Mieszkańcy byli tylko po to, żeby oddać głos w wyborach. A po wyborach to już "sorry Winnetou" - powiedziała. - Panie prezydencie, czy pan jest zadowolony z tego co pan opisał jako partycypacja społeczna. Czy taka partycypacja istnieje? - pytała mieszkanka Lublina.

Godz. 15.18

Radna Małgorzata Suchanowska zgłosiła wniosek formalny, żeby Straż Miejska wycofała mandat nałożony na bębniącego mieszkańca.

Szymon Kasprowicz, który dostał mandat za zakłócanie sesji: - Dostałem 500 zł mandatu. Proszę o jakąś zbiórkę, bo mnie na to nie stać.

godz. 15.06

- Niech pan nie opowiada bajek. Za wszystko co się dzieje w Ratuszu pan odpowiada - odpowiedział radny Gawryszczak.

- Chciałem zapewnić, że nie otrzymałem żadnego polecenia żeby wręczać mandaty - mówi Jacek Kucharczyk, komendant Straży Miejskiej.

Komendant dodał, że strażnik upomniał kilka razy osoby bębniące, a kiedy to nie przyniosło skutku użył mandatu. A mandat został przyjęty.

Po tych słowach radny Piotr Gawryszczak przeprosił prezydenta Krzysztofa Żuka.

godz. 15.05

Radny PiS Piotr Gawryszczak podczas szybko zwołanej konferencji prasowej zarzucił prezydentowi, że nakazał Straży Miejskiej wręczanie mandatów protestującym mieszkańcom, którzy zakłócali obrady.

- Chciałbym zaproponować, żeby szybko z tego kłamstwa się pan wycofał. Możemy wezwać komendanta Straży Miejskiej i zapytać go czy nakazałem wręczanie mandatów - odpowiedział Krzysztof Żuk.

godz. 15.03

Obrady zostały wznowione. 

godz. 14.45

Przewodniczący Rady Miasta zarządził przerwę do godz. 15. 

godz. 14.44

- W związku z próbami zastraszania mieszkańców przez służby siłowe proszę o 15 minut przerwy - mówi Piotr Gawryszczak, przewodniczący klubu radnych PiS.

godz. 14.37

- Dzieje się rzecz kuriozalna. Straż Miejska wlepia mandaty mieszkańcom - powiedział radny Piotr Breś. - Za to, że protestują przeciwko zabudowie górek! Co wy robicie!

godz. 14.35

- Jeśli chodzi o sprawę górek czechowskich, to trzeba przyznać, że prezydentowi udało się zjednoczyć mieszkańćów Lublina - podsumował swoje wystąpienie Krzysztof Jakubowski (Fundacja Wolności).

godz. 14.33

Szymon Kasprowicz jest w pokoju Straży Miejskiej. - Zapraszamy do środka, porozmawiamy - mówią strażnicy jego kolegom, którzy dopytują dlaczego.

- Czy ktoś dostał mandat?

- Tajemnica zawodowa, nie mogę powiedzieć - mówi strażniczka. - To zakłócanie obrad Rady Miasta.

godz. 14.27

Krzysztof Jakubowski, prezes Fundacji Wolności: Ustawa o samorzadzie gminnym nie przewiduje ograniczenia czasu wypowiedzi mieszkancow. Proszę o opinię w tej sprawie radcy prawnego.

Według prawnika urzędu czas wystąpień mieszkańców może być jednak ograniczany.

godz. 14.21

Podczas sesji rozpoczyna się debata nad prezydenckim Raportem o stanie miasta. Radny Bartosz Margul zawnioskował, aby wystąpienia były 3-minutowe.

- Cenzura! Cenzura! - usłyszał w odpowiedzi z sali.

- 3 minuty to możemy sobie porozmawiać o przysłowiowej... "Maryni" - stwierdził w odpowiedzi radny Piotr Gawryszczak i zaapelował do radnego Margula o wycofanie wniosku.

Wniosek o ograniczenie czasu wystąpień mieszkańców do 3 minut został przyjęty większością głosów radnych klubu koalicji.  

- Cenzorzy, cenzorzy! - zaczęli znowu skandować protestujący.

- Biorąc pod uwagę to co państwo przed chwila zrobili nie będę się wypowiadał - stwierdził Krzysztof Kowalik. To pierwszy mieszkaniec, który został dopuszczony do głosu podczas debaty. - Zabijają państwo partycypację, zabijają demokracje, niszczą Lublin i bezczelnie nas okłamują.

godz. 13.59

- Sprzeciw naszym obowiązkiem - protestujący w sali obrad Rady Miasta znowu zaczęli głośno skandować.

godz. 13.54

Strażnicy miejscy próbowali wyprowadzić ludzi, którzy krzyczeli, ale inni stojący tam ludzie nie dopuścili do nich funkcjonariuszy.

godz. 13.50

Prezydent Krzysztof Żuk musiał poczekać aż bębny zamilkną. Obecnie kontynuuje swoje wystąpienie w sprawie ubiegłorocznego budżetu.

godz. 13.47

- W tej chwili jesteśmy przy raporcie o stanie miasta. Bardzo proszę o spokój - apeluje do protestujących przewodniczący Rady Miasta. - Jeszcze raz państwa proszę o zachowanie spokoju. Bardzo proszę, żebyście państwo przestali krzyczeć. 

Protestujący wykrzykują: "Lublin miastem inspiracji, a nie miastem dewastacji".

godz. 13.45

Prezydent Lublina co jakiś czas przerywa swoje wypowiedzi, ze względu na dochodzące do sali odgłosy bębnów.

Przewodniczący Rady Miasta: Bardzo proszę o zachowanie spokoju. Bardzo proszę o uciszenie tych bębnów!

godz. 13.36

Ludzie z bębnami weszli do Ratusza. - Proszę się stąd usunąć, blokujecie drogę ewakuacyjną - interweniuje strażniczka. - Na sali obrad nie ma już miejsca - odpowiadają bębniarze.

godz. 13.32

W sali obrad już właściwie nic nie słychać z powodu trwającego na zewnątrz głośnego protestu przeciwników zabudowy górek czechowskich, którzy używają bębnów. Interweniuje Straż Miejska. - Najwyższym dobrem zysk dewelopera - krzyczą ludzie.

godz. 13.22

Prezydent Lublina przedstawia swoją działalność między sesjami.

godz. 13.18

Sesja rozpoczęła się po przerwie. 

godz. 12.55 

Na wniosek klubu Randych PiS przewodniczący Rady Miasta zarządził przerwę do godz. 13.10. 

godz. 12.53

- Wniosek formalny zgłaszam, żeby się pan podał do dymisji - wykrzyczał radny Zbigniew Ławniczak do przewodniczącego Rady Miasta, który nie udzielił mu głosu.

godz. 12.49

Radny Robert Derewenda prosi o możliwość wzięcia udziału radnych w dalszej części uroczystości 450-lecia unii lubelskiej.

godz. 12.47

Radny Bartosz Margul złożył wniosek o przejście do merytorycznej pracy i głosowanie do punktu numer 6 bez przerwy.

godz. 12.44

Prezydent uzasadnia, że studium jest potrzebne m.in. działkowcom. I dodaje, że studium w tej wersji jest procedowane od dawna i jest radnym znane.

godz. 12.43

- Jeśli wie pani (do radnej Małgorzaty Suchanowskiej-red.), że są na mnoe jakieś naciski, to proszę złożyć zawiadomienie w tej sprawie - odpowiedział prezydent Krzysztof Żuk.

godz. 12.41

Małgorzata Suchanowska: Jeśli trzeba będzie to będę pana błagać: Niech pan zdejmie ten punkt z porządku obrad. 

Jej emocjonalne wystąpienie zostało nagrodzone gromkimi brawami.

godz. 12.34 

Jarosław Pakuła, przewodniczący Rady Miasta Lublin wznowił obrady po przerwie. 

godz. 9.53

Przewodniczący Rady Miasta ogłosił przerwę do godziny 12.30, żeby radni mogli wziąć udział w uroczystościach 450-lecia Unii Lubelskiej.

godz. 9.48

Radny Piotr Breś: Co stoi tak wielkiego na drodze, żeby dokument najważniejszy od 15 lat przegłosować za dwa miesiące?

godz. 9.39

Radny Zbigniew Ławniczak: Skandalem jest, mówię to na podstawie doniesień mediów, że państwo wszystko zrzuciliście na jednego radcę prawnego.

godz.9.34

Przewodniczący Rady Miasta odczytuje już treść informacji przewodniczącego Rady Miasta, a w tym czasie radni PiS proszą o głos w sprawach formalnych. W rezultacie nie słychać nikogo.

Atmosfera na sali coraz bardziej gorąca. - Granda! Skandal! - padają okrzyki. Przekrzykują się też radni. Ostrzegają, że opuszczą obrady. 

Radni opozycyjni: Jesteśmy radnymi mieszkańców, nie prezydenta! Szczyt arogancji!

godz.9.33

Prawnik urzędu stwierdził, że nie ma możliwości głosowania wniosku formalnego w sprawie zmiany porządku obrad bez zgody prezydenta Lublina, który zwoływał sesję

godz. 9.31 

Prezydent nie wyraził zgody na zmiane porządu obrad. 

godz. 9.29

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk: Proszę nie insynuować, że robimy to pod kątem udzielenia mi absolutorium, bo jest to obowiązek ustawowy.

Prezydent Lublina odniósł się również do zarzutu opozycji, że są dziś duże uroczystości. Poinformował, że jest przewidziana przerwa w obradach.

godz. 9.26

Drzwi do sali obrad pilnują strażnicy miejscy. Funkcjonariusze stoją też na sali pilnując, by publiczność gromadziła się tylko na tylko w tylnej części sali. A tam jest już bardzo ciasno. Z transparentami przyszło kilkadziesiąt osób. Większość z nich zamierza tu zostać do samego końca.

godz. 9.24

Radny Tomasz Pitucha złożył wniosek o zdjęcie z porządku obrad punktów 8-12. To wszystkie projekty uchwał poza kwestia absolutorium.

godz. 9.22

Radny Zbigniew Ławniczak: Przepchniecie to, bo macie większość, ale to jest skandal. Ten dzień to jest wielki skandal dla Lublina.

godz. 9.14

Radny Piotr Gawryszczak apeluje do prezydenta (to on zwołał sesję, więc decyduje o programie) o skrócenie dzisiejszej sesji do punktów 1-7.

Przekonywał również: Nic się złego nie stanie jeśli przez tyle miesięcy nie było studium, żeby jeszcze przez dwa miesiące było to w zawieszeniu. Radny Gawryszczak zaapelował o przeniesienie dyskusji m.in. o górkach na wrzesień.

 

W środę opozycyjni radni PiS zaapelowali do prezydenta, aby okroił do niezbędnego minimum porządek nadzwyczajnych obrad.

Wyrok na górki czechowskie już w niedzielę, choć badania naukowe jeszcze trwają [wideo]

Porządek obrad:

 1. Otwarcie sesji
 1. Informacje Przewodniczącego Rady Miasta Lublin
 1. Zatwierdzenie protokołu VII sesji Rady Miasta
 1. Informacja o działalności Prezydenta Miasta między sesjami
 1. Rozpatrzenie Raportu o stanie miasta Lublin za 2018 r. i podjęcie uchwały w sprawie wotum zaufania dla Prezydenta Miasta Lublin:

- Przedstawienie Raportu przez Prezydenta Miasta Lublin (druk nr 314-1).

- Opinie komisji Rady Miasta Lublin.

- Debata nad Raportem (z udziałem mieszkańców).

- Głosowanie w sprawie udzielenia wotum zaufania Prezydentowi Miasta Lublin i podjęcie uchwały w sprawie wotum zaufania dla Prezydenta Miasta Lublin (druk nr 319-1) – projekt Przewodniczącego Rady Miasta Lublin

 1. Absolutorium dla Prezydenta Miasta Lublin:

- Rozpatrzenie sprawozdania z wykonania budżetu Miasta Lublin za 2018 rok (druk nr 227-1).

- Rozpatrzenie sprawozdania finansowego miasta Lublin za 2018 rok (druk nr 309-1).

- Zapoznanie się ze sprawozdaniem biegłego rewidenta z badania sprawozdania finansowego Gminy Lublin sporządzonego na dzień 31 grudnia 2018 roku.

- Zapoznanie się z uchwałą Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie z dnia 25 kwietnia 2019 r. w sprawie opinii o sprawozdaniu z wykonania budżetu miasta Lublin za 2018 rok.

- Zapoznanie się z Informacją o stanie mienia Gminy Lublin na dzień 31 grudnia 2018 r. (druk nr 226-1).

- Zapoznanie się ze stanowiskiem Komisji Rewizyjnej dotyczącym wniosku o udzielenie absolutorium Prezydentowi Miasta Lublin za 2018 rok.

- Podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia i zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem Prezydenta Miasta Lublin z wykonania budżetu za 2018 rok (druk nr 317-1).

- Podjęcie uchwały w sprawie absolutorium dla Prezydenta Miasta Lublin za 2018 rok (druk nr 318-1) – projekt Komisji Rewizyjnej.

 1. Sprawozdanie z działalności Prezydenta Miasta Lublin w 2018 roku (druk nr 330-1)
 1. Podjęcie uchwał w sprawach:

- zmiany uchwały budżetowej Miasta Lublin na 2019 rok (druk nr 315-1);

- uchwały zmieniającej uchwałę nr 10/II/2018 Rady Miasta Lublin z dnia 20 grudnia 2018 r. w sprawie wieloletniej prognozy finansowej Miasta Lublin (druk nr 316-1);

- przystąpienia do sporządzenia zmian miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Lublin – część II (druk nr 347-1);

- uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Lublin – część II, Obszar III-A – rejon ulicy Szczęśliwej (druk nr 348-1);

- uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Lublin – część II, Obszar I-D – rejon ulicy Wiklinowej (druk nr 349-1);

- uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Lublin – część II, Obszar I-G – rejon ulicy Kaczeńcowej (druk nr 350-1);

- uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Lublin – część II, Obszar I-H – rejon ulicy Wielkopolskiej (druk nr 351-1);

- uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Lublin – część II dla obszaru położonego w rejonie ulic: Zana i Filaretów (druk nr 352-1);

- przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Lublin w rejonie ulic: Podzamcze, aleja Tysiąclecia, Lubartowska, Ruska dla obszaru A (druk nr 353-1);

- ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej przy ul. Jutrzenki w Lublinie (druk nr 354-1);

- uchwalenia Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Lublin (druk nr 356-1);

- wprowadzenia do planu inwestycji miejskich w latach 2019-2021 budowy Domu Kultury w Dzielnicy Bronowice przy ul. Łabędziej 15 w Lublinie (druk nr 233-2) – projekt mieszkańców;

- przystąpienia do sporządzenia Gminnego Programu Rewitalizacji dla miasta Lublin (druk nr 357-1);

- nadania nazwy ulicy położonej w granicach administracyjnych miasta Lublin (druk nr 321-1);

- nadania nazwy rondu położonemu w granicach administracyjnych miasta Lublin (druk 322-1);

- nadania nazwy skwerowi położonemu w granicach administracyjnych miasta Lublin (druk nr 323-1);

- nadania nazwy ulicy położonej w granicach administracyjnych miasta Lublin (druk nr 324-1);

- zaliczenia do kategorii dróg powiatowych ul. Władysława Kunickiego o przebiegu od ul. 1 Maja do ul. Wyścigowej (druk nr 325-1);

- zaliczenia al. Solidarności o przebiegu od al. generała Władysława Sikorskiego do ul. Lubartowskiej, Alei Tysiąclecia o przebiegu od ul. Lubartowskiej do ul. Mełgiewskiej oraz ul. Mełgiewskiej o przebiegu od Alei Tysiąclecia do ul. Turystycznej do kategorii dróg powiatowych (druk nr 326-1);

- pozbawienia kategorii drogi powiatowej ul. Bohaterów Monte Cassino o przebiegu od al. Kraśnickiej do ul. Armii Krajowej, ul. Armii Krajowej o przebiegu od ul. Bohaterów Monte Cassino do ul. Jana Pawła II, ul. Jana Pawła II o przebiegu od ul. Armii Krajowej do ul. Nadbystrzyckiej, ul. Lubelskiego Lipca ‘80 o przebiegu od ul. Fabrycznej do ul. Cukrowniczej, ul. Krochmalną o przebiegu od ul. Cukrowniczej do ul. Nadbystrzyckiej, ul. Diamentową o przebiegu od ul. Krochmalnej do ul. Wrotkowskiej oraz ul. Wrotkowską o przebiegu od ul. Diamentowej do ul. Mariana Smoluchowskiego (druk nr 327-1);

- pozbawienia kategorii dróg gminnych ul. Cukrowniczej o przebiegu od ul. Lubelskiego Lipca ‘80 do ul. Krochmalnej, ul. Wyścigowej o przebiegu od ul. Władysława Kunickiego do ul. Spacerowej (druk nr 328-1);

zaliczenia do kategorii dróg gminnych ul. 1 Maja o przebiegu od ul. Władysława Kunickiego do ul. Lubelskiego Lipca ‘80 (druk nr 329-1);

- ustalenia sposobu sprawienia pogrzebu, zgodnie z wyznaniem zmarłego, przez Miasto Lublin (druk nr 331-1);

przyjęcia programu polityki zdrowotnej - „Program profilaktyki nadwagi i otyłości dla uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych „Be fit” na lata 2019-2023” (druk nr 337-1);

- zaproszenia do osiedlenia się na terenie miasta Lublin w ramach repatriacji obywatelki Kazachstanu polskiego pochodzenia (...) (druk nr 339-1);

- wyrażenia zgody na oddanie w najem lokalu użytkowego stanowiącego własność Gminy Lublin położonego w budynku przy ul. Grodzkiej 7 w Lublinie (druk nr 332-1);

- wyrażenia zgody na oddanie w najem garażu stanowiącego własność Gminy Lublin położonego w budynku przy ul. Biernackiego 20 w Lublinie (druk nr 333-1);

- wyrażenia zgody na oddanie w najem garażu stanowiącego własność Gminy Lublin usytuowanego w budynku przy ul. Puchaczej 6 w Lublinie (druk nr 334-1);

- wyrażenia zgody na oddanie w najem lokalu użytkowego stanowiącego własność Gminy Lublin usytuowanego w budynku przy ul. Zamojskiej 33 w Lublinie (druk nr 335-1);

- wyrażenia zgody na oddanie w najem boksu motocyklowego stanowiącego własność Gminy Lublin usytuowanego w budynku przy ul. Dulęby 6 w Lublinie (druk nr 336-1);

- wyrażenia zgody trwałym zarządcom na oddanie w najem, dzierżawę lub użyczenie części nieruchomości stanowiących własność Gminy Lublin (druk nr 346-1);

- wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości położonej w Lublinie przy ul. Skalistej 21 stanowiącej własność Gminy Lublin (druk nr 341-1);

- nieodpłatnego obciążenia służebnością przesyłu nieruchomości stanowiącej własność Gminy Lublin (druk nr 342-1);

- ustalenia wysokości opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego w publicznych przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych oraz innych publicznych formach wychowania przedszkolnego prowadzonych przez Gminę Lublin (druk nr 343-1);

- powołania Rady Społecznej działającej przy Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej pod nazwą Ośrodek Leczenia Uzależnień w Lublinie na kadencję 2019-2023 (druk nr 320-1);

- uchwały zmieniającej uchwałę Rady Miasta Lublin w sprawie powołania Młodzieżowej Rady Miasta Lublin i nadania jej statutu (druk nr 340-1);

- szczegółowych zasad wnoszenia inicjatyw obywatelskich, tworzenia komitetów tych inicjatyw, wymogów formalnych, jakim muszą odpowiadać składane projekty oraz zasad ich promocji (druk nr 355-1)

9.Sprawozdanie Miejskiej Komisji Wyborczej z przebiegu wyborów do Rad Dzielnic zarządzonych na dzień 10 marca 2019 r. (druk nr 344-1).

 1. Sprawozdanie finansowe z wydatków budżetowych poniesionych w związku z referendum lokalnym w istotnych sprawach dotyczących mieszkańców Lublina, zarządzonym na dzień 7 kwietnia 2019 r. (druk nr 345-1).
 1. Informacja o zrealizowanych i zaplanowanych wyjazdach w zagraniczną podróż służbową Prezydenta Miasta Lublin i pracowników Urzędu Miasta Lublin (druk nr 338-1)
 1. Wolne wnioski i informacje radnych
 1. Zamknięcie obrad

Komentarze 802

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Ja / 30 czerwca 2019 o 09:30
+62
Trzeba było wygrać wybory! Nie było by takiej sytuacji jak dzisiaj. Po co wystawiliście do rady miasta kucharkę a na prezydenta imbecyla...?
 To właśnie dzięki pisowi teraz mamy cyrk z tymi górkami. Za czasów panowania ich kolegi mogli odkupić ten teren ale mieli na to wyłożone jaja i teraz wielcy obrońcy?
Avatar
Tomski / 30 czerwca 2019 o 09:59
+44
Skandalem jest podlizywanie się pisowskiej radnych do wyborców...non stop kampania wyborcza, a tymczasem, kiedy ich obóz rządził, zmarnował wiele lat, zmarnował Lublin, a Górki mógł przecież odkupić i zrobić tam park krajobrazowy lub rezerwat...hipokryci!
Avatar
Gość / 30 czerwca 2019 o 09:34
+44
Uchwalcie w końcu to studium, ludzie czekają od lat na ten dokument.
Avatar
Gość / 30 czerwca 2019 o 10:49
+43
Cynizm czym się objawiający? Że nie jest w stanie dogodzić wszystkim naraz? Czy że chce uchwalić studium, które wszystkim jest znane od roku i było przewałkowane na milion sposobów podczas wyłożeń i dyskusji trwających długie godziny w ratuszu?
Avatar
Gość / 30 czerwca 2019 o 09:53
+43
pogonić tych oszołomów którzy sami się pobudowali na górkach a teraz protestują !!!!!!!!
Avatar
Gość / 30 czerwca 2019 o 10:53
+42
Pod rozwagę dla radnych i mieszkańców Lublina!!! W przypadku osiągnięcia kompromisu korzyści dla miasta : - pozyskanie 75 ha terenów o wartości 10-30 mln - Wykorzystanie już poniesionych nakładów na uzbrojenie w wysokość ok 200 mln PLN - Wybudowany park za min 10 mln - Budowa układu komunikacyjnego (rondo, światła, drogi dojazdowe, parking dla odwiedzających park) Koszt ok 6 mln - Nie wspomnę o przyszłych podatkach na rzecz miasta. Szanowni Radni proszę o tym pamiętać!!!!
Avatar
Gość / 30 czerwca 2019 o 10:51
+42
Przeciwnicy zabudowy Górek pokazali już swoją siłę podczas referendum - 8% poszło do urn i wyraziło swój sprzeciw. 4% zagłosowało za zmianami na Górkach a cała reszta olała sprawę, jasno dając do zrozumienia, że decyzję w tej sprawie powinna podjąć rada miasta i prezydent.
Avatar
Gość / 30 czerwca 2019 o 10:52
+41
He he protestują w kółko te same osoby. Ciekawe czy nie są podstawione przez jakiegoś innego dewelopera?
Avatar
Gość / 30 czerwca 2019 o 10:51
+40
Czy ktoś patrzy na to przez pryzmat prawa?!!! Radni czy macie świadomość że w obecnej sytuacji budżetu Lublina wydanie kilkuset milionów za 105 ha, przy możliwości pozyskania 80 ha darmo - to jawna niegospodarność!!!! Rozsądni mieszkańcy Wam tego nie zapomną. Wykażcie się mądrością oraz przypilnujecie należytego zabezpieczenia wybudowania Parku. Brak takiej decyzji - może skutkować wnioskiem o referendum o odwołanie Prezydenta za niegospodarność i działanie na szkodę miasta.
Avatar
MIESZKANKA CZECHOWA. / 30 czerwca 2019 o 11:00
+39
Totalna hipokryzja jest nazywanie tego miejsca płucami Lublina. Od lat w zimie poziom zanieczyszczenia powietrza w okolicy ma tam alarmujacy poziom. Mieszkańcy domków przy górkach palą czym popadnie, na Obywatelskiej czysto, na Braci syf i smród w tym samym czasie.
Avatar
były wyborca P O / 2 lipca 2019 o 13:01
+8
I kolejne wybory P O przegra bo w wielkim powazaniu ma głos swoich wyboców .Smutne jak potraktowało wyniki referendum ,a przecież prezydent tak mial wspierac społeczeństwo obywatelskie-PUSTE SLOGANy
Avatar
Gość / 2 lipca 2019 o 09:55
-11
No i po 20 latach troche normalności, długo było trzeba czekać ale zawsze to krok w dobrą stronę. Brawo radni!
Avatar
dan / 1 lipca 2019 o 23:17
+2
Jak prezydent OBIETNICA , obiecał TBV górki za sponsoring Łaguty za banieczkę to dotrzymał słowa. Ciekawe co sprzeda za rok za Doyla ??? :)
Avatar
ByŻyłoSięLepiej / 1 lipca 2019 o 21:11
+6
Porządek z Górkami Czechowskimi trzeba było zrobić i tyle w temacie, kto to widział 105 hektarowe wysypisko i ugory w centrum  pieknego rozwijającego się miasta.
Wysłałem zgłoszenie do straży miejskiej. TBV niech podziękuje swojej agencji PR. Dzień dobry, Na podstawie licznik doniesień medialnych jakoby na tzw. terenie górek czechowskich będącym we własności TBV było "105ha wysypisko" śmieci proszę o sprawdzenie stanu faktycznego. Na podstawie dostępu do informacji publicznych proszę o udzielenie informacji czy właścicielowo terenu zwracano uprzednio uwagę lub dostawał mandaty lub jakie czynnośći podjęto.
  Jak jakiś troll agencji PR TBV będzie pisał o śmieciach na działce TBV - róbmy zrzut ekranu i wysyłajmy straży miejskiej albo zgłaszajmy wysypisko śmieci na: ***s://naprawmyto.pl/lublin
  Jak jakiś troll agencji PR TBV będzie pisał o śmieciach na działce TBV - róbmy zrzut ekranu i wysyłajmy straży miejskiej albo zgłaszajmy wysypisko śmieci na: ***s://naprawmyto.pl/lublin rozwiń
Avatar
Gość / 1 lipca 2019 o 21:05
+10
Dewelotrollu, wpadłeś trochę w swoje sidła. Pompując sztucznie tłum obywateli zaprzeczasz sobie, że temat górek jest dla ludzi nieistotny (grube setki postów, wartości nieosiągalne na innych artykułach nawet w jedne setnej). Z drugiej strony trudno uwierzyć, że serdeczne baty jakie dostaliście w referendum akurat na forum DW przekładają się na wielkie poparcie obywateli, którzy chcą waszego "parku". Tak więc, dewelotrollu, szach i mat.
Avatar
ByŻyłoSięLepiej / 1 lipca 2019 o 20:53
+8
Należało wykupić ten teren, zapłacić wyższą cenę niż dawał developer, wówczas teren byłby wasz i wasze pieski mogłyby srać tam do woli, tak jak dotychczas!
  Echo Investements sprzedawało, bo nie mogło bloków budować -miasto się nie zgadzało. Tylko "wybrani" wiedzieli, że się da. 
Avatar
ByŻyłoSięLepiej / 1 lipca 2019 o 20:49
+10
Nareszcie, jakieś mądre decyzje. Jestem za nowoczesnym miastem, za rozwojem Lublina
  To jest KOMPLETNA kapitulacja miasta przed deweloperem. Żeby chociaż TBV wybudowało najpierw park a póżniej go utrzymywało i płaciło podatki za nadal swoje 75ha. Zważywszy na 5-10% wzrost cen rok do roku w budownictwie - za obecne 10 milionów za 3 lata można będzie wybudować 15-30% mniej.  TBV ma też spółkę zależną która może pokazać odpowiednie faktury z narzutem. Mój szef jak ma roboty dodatkowe na inwestycjach - to umawia się z producentem, żeby do inwestora pokazał ofertę o 20% wyższą. I wszystko git. W świetle prawa TBV może przedstawić, że po przepuszczeniu przez 10 firm zależnych lub powiązanych wydało 10 milionów. Nie mówię, że tak zrobią ale czy prezydent jakoś zabepieczył interesy miasta? Czy jest jakaś specyfikacja tego parku? Zestawienie elementów małej architektury, nasadzeń?
  To jest KOMPLETNA kapitulacja miasta przed deweloperem. Żeby chociaż TBV wybudowało najpierw park a póżniej go utrzymywało i płaciło podatki za nadal swoje 75ha. Zważywszy na 5-10% wzrost cen rok do roku w budownictwie - za obecne 10 milionów za 3 lata można będzie wybudować 15-30% mniej.  TBV ma też spółkę zależną która może pokazać odpowiednie faktury z narzutem. Mój szef jak ma roboty dodatkowe na inwestycjach - to umawia się z producentem, żeby do inwestora pokazał ofertę o 20% wyższą. I wszystko git. W świetle pra... rozwiń
Avatar
Japolan / 1 lipca 2019 o 20:07
+7
Nie mogli poczekać do 4.45 ???
Proszę pamiętać o godzinie zaatakowania Wielunia (wcześniejszej, niż atak na Westerplatte).
Avatar
Japolan / 1 lipca 2019 o 20:06
+12
Nareszcie, jakieś mądre decyzje. Jestem za nowoczesnym miastem, za rozwojem Lublina
Co nowoczesnego jest w parku natutalistyczbym - czyli w wyznaczeniu i wyrównaniu ścieżek w "dzikim polu"?
Avatar
Lubelak / 1 lipca 2019 o 20:04
+14
No i dopięli swego....w niedzielę o 5 nad ranem....co za żenada. 30 hektarów bloków klepnięte. Gratuluję wlodarzom...jak wam nie wstyd...teraz wyrznijcie racławickie w pień bo dopiero co porosły i zróbcie jeden pas w każdą stronę...kto wam doradza? Czy wy myślicie? Absurd goni absurd.
Zobacz wszystkie komentarze 802

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19.08.2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19.08.2019 0 0

Zaginął jeden z najbogatszych Polaków? Trwają poszukiwania

Zaginął jeden z najbogatszych Polaków? Trwają poszukiwania 32 21

Według nieoficjalnych informacji Faktu zaginął Piotr Woźniak-Starak. Co się stało na Mazurach?

Z Tomaszowa na Hel. Jadą rowerami i zbierają pieniądze na leczenie nauczyciela

Z Tomaszowa na Hel. Jadą rowerami i zbierają pieniądze na leczenie nauczyciela 0 1

Niedziela była między Hajnówką a Białymstokiem. W poniedziałek Augustów. Trwa wyprawa dwóch pań, które rowerami jadą na Hel. Promują zbiórkę pieniędzy na kosztowne leczenie tomaszowskiego nauczyciela i trenera

Kaczyński: Abp Jędraszewski broni normalnej rodziny, jestem mu za to wdzięczny
film

Kaczyński: Abp Jędraszewski broni normalnej rodziny, jestem mu za to wdzięczny 0 15

Stalowa Wola (woj. podkarpackie). – Są dzisiaj w naszym kraju tacy, którzy chcą się wedrzeć do naszych rodzin, do naszych szkół, do przedszkoli, do naszego życia. Którzy chcą odebrać nam naszą kulturę, naszą wolność, nasze prawa. Którzy atakują Kościół – mówił prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński na pikniku rodzinnym w Stalowej Woli na Podkarpaciu.

Dzieci w sieci. Potrafią surfować nawet przez całą noc. Najnowsze wyniki badań

Dzieci w sieci. Potrafią surfować nawet przez całą noc. Najnowsze wyniki badań 15 8

Rodzice nie wiedzą nic o swoich dzieciach. Żyją w poczuciu, że ich pociechy odkładają telefony o godz. 22. Tymczasem te surfują po internecie nawet przez całą noc. Takie wnioski płyną z badania „Rodzice nastolatków 3.0”. Przeprowadził je Państwowy Instytut Badawczy NASK. Co wynika z opracowania?

Ile osób się zmieściło? Podczas Bolkowania udało się pobić nietypowy rekord
zdjęcia, wideo
galeria
film

Ile osób się zmieściło? Podczas Bolkowania udało się pobić nietypowy rekord 8 2

To już tradycja. W kulminacyjnym momencie urodzinowego pikniku dębu Bolko w Hniszowie odbywa się próba pobicia rekordu ilości osób, jaka wejdzie w obwód wiekowego drzewa. A nie są to małe liczby – w 2016 w linę mierzącą po obwodzie 880 centymetrów, weszło 55 osób, w 2017 – 61 osób, a rok później 74 osoby.

Nie będzie już trawników, zniknie większość drzew. Olbrzymią część rynku wyłożą kostką

Nie będzie już trawników, zniknie większość drzew. Olbrzymią część rynku wyłożą kostką 103 38

Wokół odremontowanego ratusza nie będzie trawników i drzew. Wycinki unikną jedynie cztery, a olbrzymia część rynku zostanie wyłożona granitową kostką – tak będzie wyglądał rynek Końskowoli po rewitalizacji

XIII Spotkania Teatrów Ulicznych w Świdniku [zdjęcia]
galeria

XIII Spotkania Teatrów Ulicznych w Świdniku [zdjęcia] 0 1

W niedzielę zakończyły się XIII Spotkania Teatrów Ulicznych w Świdniku. Przez cały weekend występowały teatry z Lublina, Krakowa czy Poznania. Były też warsztaty cyrkowe i z pantomimy. Nie zabrakło też barwnej parady ulicznej (na zdjęciu), która w piątek po południu wyruszyła w miasto spod Centrum Kultury.

Balony poleciały nad Nałęczowem. Najlepsi byli Litwini [zdjęcia]
galeria

Balony poleciały nad Nałęczowem. Najlepsi byli Litwini [zdjęcia] 37 2

Międzynarodowe zawody balonowe w Nałęczowie zakończone. W rywalizacji 18 załóg z różnych stron Europy, najlepsi okazali się Litwini. Wygrał Laurynas Komža, który pokonał Mateusza Rękasa i Agne Simonaviciute.

Skrzydłowe w wysokiej formie. MKS Perła Lublin najlepsza w czeskim Hodoninie

Skrzydłowe w wysokiej formie. MKS Perła Lublin najlepsza w czeskim Hodoninie 0 5

Szczypiornistki MKS Perła Lublin wygrały turniej Slovacky Pohar w czeskim Hodoninie

Dożynki dworskie w Muzeum Wsi Lubelskiej [zdjecia]
galeria

Dożynki dworskie w Muzeum Wsi Lubelskiej [zdjecia] 0 2

W niedzielę w muzeum Wsi Lubelskiej zorganizowano Dożynki dworskie.

Weekend na Moście Kultury. Warsztaty kulinarne i plastyczne [zdjęcia]
galeria

Weekend na Moście Kultury. Warsztaty kulinarne i plastyczne [zdjęcia] 0 1

Weekend na Moście Kultury. Były koncerty formacji No Flowers, Plug&Play czy Standard Brass Band. Nie zabrakło też w warsztatów plastycznych, fotograficznych i kulinarnych.

Lublinianka Aleksandra Mirosław pojedzie na Igrzyska Olimpijskie w Tokio!

Lublinianka Aleksandra Mirosław pojedzie na Igrzyska Olimpijskie w Tokio! 26 4

Ogromny sukces odniosła lublinianka Aleksandra Mirosław (dawniej Rudzińska) z Klubu Wspinaczkowego Kotłownia Lublin. Zawodniczka po raz drugi z rzędu została mistrzynią świata w konkurencji na czas, tym razem w Hachioji w Japonii. Wywalczyła też awans na przyszłoroczne Igrzyska Olimpijskie w Tokio

Długi weekend na drogach woj. lubelskiego. Dwie osoby nie żyją

Długi weekend na drogach woj. lubelskiego. Dwie osoby nie żyją 10 9

Policjanci podsumowali wypadki podczas długiego weekendu.

Wkrótce będą spore problemy z przejazdem ul. Diamentową pod wiaduktem. Nie tylko tam

Wkrótce będą spore problemy z przejazdem ul. Diamentową pod wiaduktem. Nie tylko tam 6 13

Od wtorku kierowców czekają spore problemy z przejazdem ul. Diamentową pod wiaduktem kolejowym. Robotnicy przebudowujący wiadukt wkraczają w kolejny etap prac. Przez wiele dni jezdnia będzie tu znacznie zwężona. Nasilić mają się także utrudnienia przy wiadukcie nad Drogą Męczenników Majdanka

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.