Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 czerwca 2019 r.
13:55

Prezydent Krzysztof Żuk nie rezygnuje z głosowania w sprawie górek czechowskich

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
38 720 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

Decyzja kluczowa dla przyszłości górek czechowskich nie zostanie wycofana z niedzielnego posiedzenia Rady Miasta. Prezydent Lublina, wbrew apelom opozycji, nie okroi porządku obrad zwołanych w nadzwyczajnym trybie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Sprawa górek miała być rozstrzygana już dzisiaj, ale posiedzenie Rady Miasta zostało odwołane z powodu błędu formalnego. Błąd miał polegać na zbyt późnym zawiadomieniu radnych o terminie posiedzenie. W zamian zostało zwołane nowe, nadzwyczajne posiedzenie, z tym samym porządkiem obrad, który planowano na dziś.

– Jedyny termin, w którym ta sesja może się odbyć to niedziela – stwierdza prezydent Krzysztof Żuk. Tłumaczy, że nie można było zwołać obrad po niedzieli, bo jeszcze w tym miesiącu Rada Miasta musi podjąć decyzje w sprawie rozliczenia prezydenta z zeszłorocznej działalności, zatwierdzenia jego sprawozdania finansowego za rok 2018 oraz udzielenia mu absolutorium. Wszystkie te uchwały muszą zapaść do 30 czerwca.

– Upływ tego terminu oznaczałby, że Rada Miasta nie wypowiedziała się w przedmiocie absolutorium i raportu o stanie gminy – mówi Zbigniew Dubiel, koordynator radców prawnych Ratusza. Tłumaczy, że byłby to zły sygnał dla instytucji finansowych oceniających kondycję miejskiej kasy.

Opozycyjni radni PiS zaapelowali dziś do prezydenta, aby okroił do niezbędnego minimum porządek nadzwyczajnych obrad. – Oczekujemy, że w niedzielę będzie tylko dyskusja na temat absolutorium, natomiast wszystkie inne punkty zostaną przeniesione na inny termin – podkreśla Tomasz Pitucha, radny PiS.

Spełnienie prośby radnych PiS oznaczałoby, że w niedzielę nie odbędzie się głosowanie nad prezydenckim projektem studium przestrzennego, czyli dokumentu mającego określić przeznaczenie poszczególnych obszarów miasta, w tym również górek czechowskich. Prezydent chce dopuścić zabudowę wielorodzinną na 25 proc. górek.

Wszystko wskazuje na to, że projekt studium nie będzie wycofany z niedzielnego posiedzenia. – Porządek obrad zostawiamy bez zmian – potwierdza Jarosław Pakuła, przewodniczący Rady Miasta Lublin. Zmiana porządku wymagałaby zgody prezydenta, bo takimi zasadami rządzą się posiedzenia zwoływane w nadzwyczajnym trybie. Nie można zmienić listy ich tematów bez zgody tego, kto wnioskował o posiedzenie. W tym przypadku wnioskodawcą był prezydent, który wykluczył odłożenie na później sprawy studium.

– Niech radni PiS, którzy o to wnioskują, wytłumaczą działkowcom, że nie chcą zabezpieczenia ich interesów w studium – mówi prezydent Żuk, który podkreśla, że dokument ma zagwarantować dalszą działalność ogrodom działkowym. Nie zamierza też odkładać sprawy na później, chociaż sam poprosił wczoraj Centralne Biuro Antykorupcyjne o objęcie „osłoną antykorupcyjną” prac nad „przygotowaniem i uchwalaniem” studium przestrzennego.

Niedzielne posiedzenie może trwać wiele godzin, choć radni PiS apelowali o jego maksymalne skrócenie. Tłumaczyli, że w tym samym czasie będą się odbywać w Lublinie państwowe obchody 450. rocznicy zawarcia unii lubelskiej. Początek posiedzenia rady wyznaczono na godz. 9, tymczasem o godz. 10 w archikatedrze ma się odbyć uroczysta msza z udziałem przedstawicieli władz centralnych Polski i Litwy, w tym parlamentarzystów obu krajów.

– Obchody będziemy musieli spędzić w sali obrad – skarży się radny Pitucha. Tymczasem przewodniczący rady zapowiada, że wszyscy chętni będą mogli pójść na uroczystości. – Nie jest naszym dążeniem, żeby komukolwiek utrudniać możliwość uczestnictwa w uroczystości państwowej. W niedzielę o godz. 9 zaczniemy sesję i kilka minut przed godz. 10 ogłosimy przerwę – zapowiada przewodniczący Pakuła. Przerwa ma trwać do godz. 12.30. Wiele wskazuje na to, że obrady mogą się zakończyć nawet w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Winą za konieczność odwołania dzisiejszego posiedzenia opozycja obarcza przewodniczącego Pakułę. On sam wini radcę prawnego obsługującego Biuro Rady Miasta, który miał zapewnić, że skoro zawiadomienia trzeba wysłać siedem dni przed sesją, a siódmy dzień wypadał w Boże Ciało, to zaproszenia można wysłać w następnym dniu roboczym, czyli w zeszły piątek. Opozycja przekonuje, że prawnik, pracujący jednocześnie dla wojewody, stał się kozłem ofiarnym dla Pakuły i prezydenta.

– Nie jest kozłem ofiarnym, mnie poglądy pana mecenasa nie interesują – przekonuje Żuk. – Jeżeli źle zarekomendował poinformowanie radnych w piątek o zwołaniu sesji, to musi być świadomy swojej odpowiedzialności – dodaje prezydent, który oczekuje od mecenasa zatrudnionego w Ratuszu od wielu lat, że zrezygnuje z pracy.

Na dzisiejszej konferencji prasowej opozycyjny klub PiS zapowiedział złożenie wniosku o odwołanie Jarosława Pakuły z funkcji przewodniczącego rady. Wszystko wskazuje na to, że większość rady stanie po stronie Pakuły i wniosek, o ile się pojawi, nie uzyska wymaganej liczby głosów.

W południe Krzysztof Żuk poinformował również o kolejnym, już trzecim zadomieniu, które złożył do prokuratury w związku ze szkalującymi go komentarzami w internecie dotyczącymi sprawy górek czechowskich. Tym razem prezydent chce, by śledczy ścigali osobę piszącą, że Żuk ma dostać „300 mln zł do kieszeni”.

Prezydencki projekt studium przestrzennego ma umożliwić zabudowę wielorodzinną na trzech z sześciu wysoczyzn górek czechowskich: dwóch przy ul. Poligonowej i jednej przy ul. Koncertowej. Żuk nie przesądza, jak duże widziałby tu bloki. Zastrzega, że nie wyższe niż w sąsiedztwie. Czwarta wysoczyzna, u zbiegu Ducha i Poligonowej ma być strefą zabudowy sportowej z dopuszczeniem handlu i usług.

1998-stronicowy projekt studium przestrzennego radni dostali w długi weekend, ale nie dostali zbyt wiele czasu na wnikliwą lekturę, bo w poniedziałek zaczęły się głosowania w komisjach tematycznych Rady Miasta.

Opinie komisji wskazują, że sprawa jest przesądzona i większościowy klub prezydenta (z możliwymi wyjątkami), zagłosuje dziś za studium. Swoje poparcie dla dokumentu zadeklarował już szef klubu Michał Krawczyk, który reprezentuje w radzie okręg obejmujący m.in. górki czechowskie. Zastrzega, że nie będzie w tej sprawie dyscypliny klubowej i każdy radny z obozu prezydenta Żuka będzie głosować zgodnie z własnym przekonaniem.

Większość radnych z klubu Żuka broni studium. – Nie da się stworzyć dokumentu, który zadowoli wszystkich – mówi radny Bartosz Margul. Powtarza to, co mówi Żuk: górki to tylko 1 proc. powierzchni Lublina, a studium jest potrzebne całemu miastu.

Z klubowego współbrzmienia wyłamuje się radny Marcin Nowak, który generalnie chwali studium, z wyjątkiem rozwiązań dotyczących dawnego poligonu. Nowak pokazuje wyniki kwietniowego referendum: dwie trzecie głosów przeciw blokom na górkach. Prezydent odpowiada inną liczbą: głosowało tylko 13 proc. uprawnionych, a do ważności referendum wymagana jest 30-proc. frekwencja.

Niedzielne posiedzenie może być dość burzliwe, bo do Ratusza wybiera się sporo społeczników przeciwnych budowie bloków mieszkalnych na dawnym poligonie. Społecznicy zaczęli nawet zbiórkę pieniędzy na wynajęcie billboardów, na których zamierzają umieścić nazwiska radnych głosujących w niedzielę za możliwością budowy bloków mieszkalnych na gorkach.

e-Wydanie

Komentarze 720

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
kolejny malkontent / 27 czerwca 2019 o 17:42
+25
Tak, referendum i odwołujemy Żuka
 Jak to? Nie chcesz tętniącego dewelo-rozwojem Detroit nad Bystrzycą?
Avatar
yaneck / 27 czerwca 2019 o 17:47
+24
A dlaczego tylko górki - wybetonujmy całe miasto! Ostatni ku..a kawałek zieleni, a potem zimą źle bo smog...
Avatar
Książę Niezłomny? / 27 czerwca 2019 o 17:47
+22
No i dlatego na niego głosowałem. Żuk nie ugina się pod wpływem krzyku grupki awanturników którzy najpierw pobudowali domy na Górkach a teraz wykrzykują hasełka o potrzebie ochrony tego terenu, tylko robi swoje. Studium należy w możliwie najszybszym czasie uchwalić, bo na ten dokument czeka duża część mieszkańców Lublina.
  Raczej - betonowy. Albo jeszcze trafniej: Zakuta Pała. Właśnie dlatego, że "robi SWOJE". Szkoda, że wbrew woli i interesom mieszkańców...
Avatar
robi sie bantustanik / 27 czerwca 2019 o 17:45
+22
Ten dewelo-terror jest mocno odpychający. Coraz duszniej sie robi w Kozim Grodzie. Coraz więcej ludzi będzie głosowac nogami przeciwko "rozwojowi", który dyktuje oligarchia o mentalności cinkciarzy.
Avatar
cho miki / 27 czerwca 2019 o 17:42
+22
Miasto dobrze zrobiło. Inaczej developer ma pod ręką ustawą Lex Deweloperi może zabudować duuuuzo większy teren.
 Chomik słucha i uszom nie wierzy, jak można pisać tak od rzeczy, bo gdyby mógł użyć Lech Deweloper, to referendum byłoby zbyteczne, że o zmianie studium nie wspomnę.
Avatar
lubię mieszkać w akademiku / 27 czerwca 2019 o 17:55
+21
Ośmiornice POkonają dżdżownice! Jak też i chomiki-szkodniki, co napastują.
Avatar
dewelo-rodzina trzyma się razem / 27 czerwca 2019 o 17:51
+21
A z jakiego powodu miałby rezygnować? Szantaży i gróźb? Człowiek honoru tak nie robi.
Oj, nie mogę! Trzymajcie mnie, bo pęknę ze śmiechu!!!
 Ponoć Al Capone też miał swój honor. Zwłaszcza jeśli rozchodziło się o interesa jego i jego "rodziny".
Avatar
Taka drobnostka / 27 czerwca 2019 o 18:00
+19
A z jakiego powodu miałby rezygnować? Szantaży i gróźb? Człowiek honoru tak nie robi.
Oj, nie mogę! Trzymajcie mnie, bo pęknę ze śmiechu!!!
Ponoć Al Capone też miał swój honor. Zwłaszcza jeśli rozchodziło się o interesa jego i jego "rodziny".
Prawdaż, ale poza tym TEŻ (analogia) nie miał skrupułów i nie przebierał w środkach... :-)))
Avatar
dlatego głosuję na zuka / 27 czerwca 2019 o 17:53
+19
Dla mnie rozwój jest wtedy, kiedy jednym POdpisem można POdnieść wycenę aktywów prężnego dewelopera o kilkaset milionów.
Avatar
Gość / 27 czerwca 2019 o 14:12
+17
Sporo ludzi pracuje w niedzielę i jakoś nie płaczą. Radni PiS i tak nic nie robią na posiedzeniach rady miasta oprócz proponowania zmiany nazw ulic czy budowy nowego pomnika, więc niech nie marudzą. Korona im z głowy nie spadnie, jak przyjdą do pracy w tę jedną niedzielę.
Avatar
Waldemar Poniedzialek / 2 lipca 2019 o 08:34
-1
Panie Żuk pan poniesie konsekwencje lekceważenia głosu mieszkańców. I CBA powinno się Panem zainteresować .Wiem ze jedyne co Pan umię to iść do banku i brać kredyt
Avatar
Gość / 28 czerwca 2019 o 16:19
+4
Pisze do naszych lubelskich kabaretow. Ta tępa dewelopropaganda kosztem nas wszystkich nadaje się na gagi.
Avatar
Gość / 28 czerwca 2019 o 16:17
+5
Rezerwat ZR z tego co mi wiadomo zostaje zdegradowany do poziomu Użytku ekologicznego. Biolog bodajże pan Buczek z oburzeniem stwierdził że takie coś to się robi na hałdach rekultywowanych. A nie na terenach gdzie są gatunki chronione i endemityczne. Rezerwat się też nie ostanie bo 4 sąsiednie wierzchowiny będą miały kilkanaście tysięcy mieszkańców i z kilkaset psów dziennie będzie tam wyprowadzane. Będą zadeptane. Gdyby tereny placów zabaw były poza tym co nazywać się będzie parkiem to sądze że deweloper by to chciał pokazać. Wógóle jak można nie wymagać aby pokazano jak to tam ma wyglądać a to procedować w ciemno.
Rezerwat ZR z tego co mi wiadomo zostaje zdegradowany do poziomu Użytku ekologicznego. Biolog bodajże pan Buczek z oburzeniem stwierdził że takie coś to się robi na hałdach rekultywowanych. A nie na terenach gdzie są gatunki chronione i endemityczne. Rezerwat się też nie ostanie bo 4 sąsiednie wierzchowiny będą miały kilkanaście tysięcy mieszkańców i z kilkaset psów dziennie będzie tam wyprowadzane. Będą zadeptane. Gdyby tereny placów zabaw były poza tym co nazywać się będzie parkiem to sądze że deweloper by to chciał pokazać. Wógóle jak mo... rozwiń
Avatar
Stawonóg i ferajna / 28 czerwca 2019 o 15:08
+4
Zapraszamy na atrakcje niedzieli handlowej.
Avatar
Gość / 28 czerwca 2019 o 14:35
-5
Cha cha, populacja spadnie o 100 tys i co wtedy?! Ja wam odpowiem - wtedy wyburzy się bloki z wielkiej płyty, które za 20 lat będą na grnaicy swojej trwałości technicznej! Myślicie, ze w płycie ludzie będą się sto czy dwieście lat kisić?!
Avatar
Ev / 28 czerwca 2019 o 14:28
-7
Modernizacja tego miejsca jest konieczna, a raczej była od dziesiątek lat. Nareszcie nastał ten wiekopomny moment.
Avatar
uks / 28 czerwca 2019 o 14:16
+9
Górki od lat są zaniedbane. Latami walają sie pozostawione szczątki naszej cywilizaji (zardzewiałe agd, puszki, butelki  odpady wszelkiego rodzaju ) i na pewno te pozostałości nie bedę miały dobrego wpływu  na ekosystem.  Chwasty wszystko szczętnie zakrywają i to wygląda jak sielska kraina a tak nie jest . Powinno się juz dawno zrobić z tym porządek. Zdecydowanie za  parkiem!!
 Ja też jestem za parkiem i porzadkiem !! Przecz z blokami i dewelocwaniakami. Wszyscy jesteśmy za wielkim 105ha parkiem !!!
Avatar
Gość / 28 czerwca 2019 o 14:13
-3
Górki od lat są zaniedbane. Latami walają sie pozostawione szczątki naszej cywilizaji (zardzewiałe agd, puszki, butelki odpady wszelkiego rodzaju ) i na pewno te pozostałości nie bedę miały dobrego wpływu na ekosystem. Chwasty wszystko szczętnie zakrywają i to wygląda jak sielska kraina a tak nie jest . Powinno się juz dawno zrobić z tym porządek. Zdecydowanie za parkiem!!
Avatar
Gość / 28 czerwca 2019 o 14:08
-6
Ekotrolle głośno krzyczą a najbardziej srają i krzyczą ! Nic z tymi terenami nikt nie robił stało,syfiało a teraz wielkie halo bo nie będą mogli dalej wyrzucać śmieci czy piwko pić w krzakach? Ci co drą się najbardziej sami będą hasać po czystym zadbanym terenie, nastąpi zanik pamięci i tyle z tej "obrony" będzie .
Avatar
Gość / 28 czerwca 2019 o 14:04
+6
W Lublinie jest tyle ohydnych miejsc poprzemysłowych lub innych zdegradowanych obszarów blisko centrum które nadają się po rewitalizacji do zabudowy mieszkaniowej że niszczenie nietkniętego naturalistycznego terenu jest wręcz profanacją. Gdyby nie było innych terenów a Lublin się zaludniał to jestem w stanie zrozumieć. Ale trzymanie w centrum syfu i uciekanie na peryferia jest zbrodnią na tkance miejskiej. W Lublinie mamy planistów a nowa zabudowa wygląda jak Bangladesz. Jedyne sensowne otoczenie choć zaniedbane jest na starych osiedlach z PRLu , gdzie ludzmi nie rządził jeszcze pieniądz. Teraz liczy się tylko money , money , money. Jak będzie wyglądało to osiedle na górkach można zobaczyć juz teraz oglądając twory osiedlopodobne zbudowane przez TVB. Bloki pozawijane o siebie jak wężowisko bez dostępu do światła , zieleni i przestrzeni. Wszystko obliczone tylko o współczynnik zysku.
W Lublinie jest tyle ohydnych miejsc poprzemysłowych lub innych zdegradowanych obszarów blisko centrum które nadają się po rewitalizacji do zabudowy mieszkaniowej że niszczenie nietkniętego naturalistycznego terenu jest wręcz profanacją. Gdyby nie było innych terenów a Lublin się zaludniał to jestem w stanie zrozumieć. Ale trzymanie w centrum syfu i uciekanie na peryferia jest zbrodnią na tkance miejskiej. W Lublinie mamy planistów a nowa zabudowa wygląda jak Bangladesz. Jedyne sensowne otoczenie choć zaniedbane jest na starych osiedla... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 720

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Który autobus nie przyjedzie? Jest wykaz da każdego przystanku
galeria

Lublin: Który autobus nie przyjedzie? Jest wykaz da każdego przystanku 0 2

Zarząd Transportu Miejskiego ogłosił dokładny wykaz kursów z poszczególnych przystanków, które nie zostaną dziś wykonane z powodu zaprzestania świadczenia usług przewozowych przez firmę Warbus

Lider Budki Suflera wraca do zdrowia. "Chciałbym z serca podziękować za ogromne wsparcie"
film

Lider Budki Suflera wraca do zdrowia. "Chciałbym z serca podziękować za ogromne wsparcie" 0 0

Romuald Lipko wraca do zdrowia. Muzyk i kompozytor przekazał tę dobrą informację za pośrednictwem Facebooka. Jak sam powiedział, rokowania w walce z chorobą nowotworową są bardzo dobre.

Chełmianka pokonała w sparingu Sokoła Konopnica 2:0. Nowy napastnik już strzela

Chełmianka pokonała w sparingu Sokoła Konopnica 2:0. Nowy napastnik już strzela 0 0

Chełmianka pokonała w środowym meczu kontrolnym Sokoła Konopnica 2:0. jedną z bramek strzelił Wołodymyr Hładki, który podpisał już nawet umowę z biało-zielonymi

Ile można zarobić na pracy przy zbiorze owoców? Plantatorzy narzekają na brak chętnych

Ile można zarobić na pracy przy zbiorze owoców? Plantatorzy narzekają na brak chętnych 0 5

Za kilogram malin – 2 złote, a borówek – do 4 zł. Na polach w Lubelskiem owocowe żniwa w pełni. Plantatorzy skarżą się na brak rąk do pracy, a sezonowi pracownicy na niskie stawki

Lubelska moda zdobywa Europę. Przedsiębiorcy z Lubelskiego starają się o nowe kontrakty

Lubelska moda zdobywa Europę. Przedsiębiorcy z Lubelskiego starają się o nowe kontrakty 0

Mikro, mali i średni przedsiębiorcy branży modowej z województwa lubelskiego starają się o kontrakty handlowe na rynku krajów Beneluksu. Ostatnio byli z misją gospodarczą w Amsterdamie zorganizowaną przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie. Siedmiu przedsiębiorców wzięło udział w dwudniowych targach modowych Modefabriek – Amsterdam Fashion Trade Event.

Marsz szlakiem ostatniego transportu z Majdanka
20 lipca 2019, 9:00

Marsz szlakiem ostatniego transportu z Majdanka 0 0

Państwowe Muzeum na Majdanku zaprasza do udziału w marszu szlakiem ostatniego transportu z Majdanka na trasie Majdanek-Krężnica Jara (17 km). Marsz rozpocznie się 20 lipca o godz. 9 przed budynkiem Centrum Obsługi Zwiedzających Państwowego Muzeum na Majdanku.

Daniel Olbrychski sprzedał swój dom pod Kazimierzem Dolnym. Był wyceniony na imponującą kwotę

Daniel Olbrychski sprzedał swój dom pod Kazimierzem Dolnym. Był wyceniony na imponującą kwotę 11 10

Jeden z najbardziej znanych polskich aktorów – Daniel Olbrychski – sprzedał swój dom w Mięćmierzu, pod Kazimierzem Dolnym. Wartość sentymentalna do tego miejsca była równie duża, co ta materialna – posiadłość była wyceniana na niemal 2,5 miliona złotych

KU AZS UMCS weźmie udział w Akademickich Mistrzostwach Europy

KU AZS UMCS weźmie udział w Akademickich Mistrzostwach Europy 0 3

Reprezentacja AZS UMCS prowadzona przez trenera Tomasza Bieleckiego wylatuje w piątek do Madrytu gdzie powalczy na Akademickich Mistrzostwach Europy. To nagroda za dotychczasowe sukcesy jakie drużyna osiągnęła w naszym kraju

Radni chcą sobie dać podwyżkę. "Najpierw trzeba coś zrobić dla ludzi"

Radni chcą sobie dać podwyżkę. "Najpierw trzeba coś zrobić dla ludzi" 5 11

Miało być taniej, a wyjdzie jak zwykle. Radni w Lubartowie wnieśli pierwszy w tej kadencji autorski projekt uchwały o… podwyższeniu swoich diet. Pod tym pomysłem podpisało się 16 radnych. Zwolennicy podwyżki twierdzą, że to jedynie projekt. Podwyżka połączyła radnych bez względu na barwy polityczne

Blogerzy z "Busem przez świat" w Lublinie. Co warto zobaczyć w 48 godzin? [wideo]
film

Blogerzy z "Busem przez świat" w Lublinie. Co warto zobaczyć w 48 godzin? [wideo] 19 4

- Lublin nie jest może najpopularniejszym kierunkiem weekendowych wypadów, ale po wizycie w Lublinie jesteśmy zachwyceni tym miastem, i wiemy, że nieraz jeszcze tu wrócimy. Bo tu po prostu jest przyjemnie - napisali podróżnicy z popularnego bloga "Busem przez świat"

Czym jest karta eSIM? Jak wygląda oferta w modelu subskrypcyjnym?

Czym jest karta eSIM? Jak wygląda oferta w modelu subskrypcyjnym? 0 0

Standardowe karty SIM są dostępne w tylu wersjach, że jeśli nie interesujemy się szczególnie telefonią komórkową, może nas to zaskoczyć. Jakby tego było mało, pojawił się jeszcze jeden rodzaj karty SIM – eSIM, którą ostatnio Orange wprowadził do Polski jako pierwszy operator. Czym jest karta eSIM i jak wygląda oferta Orange w modelu subskrypcyjnym?

Zawodnicy Bogdanka Motoru Lublin udanie rozpoczęli walkę o finał DMPJ

Zawodnicy Bogdanka Motoru Lublin udanie rozpoczęli walkę o finał DMPJ 0 1

Młodzi zawodnicy Bogdanka Motoru Lublin udanie rozpoczęli walkę o finał Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów. Żółto-biało-niebiescy dwukrotnie zajmowali w tym tygodniu miejsca na podium w dwóch rundach półfinałowych na torze w Gorzowie Wielkopolskim

Przebudowa ul. Kalinowszczyzna w Lublinie. Prace mogą się skończyć przed terminem [zdjęcia]
galeria

Przebudowa ul. Kalinowszczyzna w Lublinie. Prace mogą się skończyć przed terminem [zdjęcia] 4 12

Sporo przed terminem może się zakończyć przebudowa ul. Kalinowszczyzna, gdzie na wielu odcinkach leży już nowy asfalt na jezdni i gotowe są fragmenty chodnika. Do zrobienia jest jeszcze dużo, ale nie aż tyle, by drogowcy potrzebowali jeszcze roku na dokończenie prac, a właśnie tyle czasu im pozostało.

Święto Kolorów w Lublinie
20 lipca 2019, 15:00

Święto Kolorów w Lublinie 0 2

Już 20 lipca o godz. 15 W Słonecznym Wrotkowie nad Zalewem Zemborzyckim rozpocznie się Holi Festival, czyli kolejne święto kolorów w Lublinie.

Dwanaście drużyn przystąpiło do procesu licencyjnego Energa Basket Ligi Kobiet

Dwanaście drużyn przystąpiło do procesu licencyjnego Energa Basket Ligi Kobiet 0 3

Zgodnie z przewidywaniami, do procedury licencyjnej rozgrywek Energa Basket Ligi Kobiet przystąpiło 12 drużyn. W tym gronie jest także Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.