Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

16 kwietnia 2021 r.
20:44

Lublin: Człowiek wchodzi do sklepu i płaci ręką. Implant płatniczy mają w Polsce 33 osoby [wideo]

1281 9 A A
Wojciech Paprota i implant płatniczy w jego dłoni
Wojciech Paprota i implant płatniczy w jego dłoni (fot. Maciej Kaczanowski)

Z Wojciechem Paprotą z Lublina, twórcą firmy Walletmor, która sprzedaje pierwszy na świecie implant płatniczy, rozmawiamy o jego innowacyjnym wynalazku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Lublin to pana dom czy tylko miejsce urodzenia?

– Tu się urodziłem, tu kończyłem Szkołę Podstawową nr 6. Jestem absolwentem Prywatnego Liceum im. królowej Jadwigi. Na studia pojechałem do Warszawy, a potem za granicę, ale to Lublin nazywam domem. Tu wciąż mieszkają moi rodzice, których często odwiedzam.

• Studiował pan ekonomię i zarządzanie. To bardzo daleko od implantu.

– Myślę, że wbrew pozorom bardzo blisko. Implant jest narzędziem służącym do płacenia, a zatem ma bliski związek z kwestiami finansowymi. Zarządzam też firmą, więc ma to związek z zarządzaniem. Oczywiście: ponieważ moja firma działa w branży biotechnologicznej, konieczna jest też wiedza z biologii, chemii i inżynierii.

• Kiedy pomyślał pan po raz pierwszy o stworzeniu implantu płatniczego?

– W 2019 r. przeczytałem książkę „Internet ludzi”. Akcja dzieje się w roku 2120. To historia naukowca, który pracuje nad sztuczną inteligencją. W tej książce znalazło się jedno zdanie dotyczące tego, że naukowiec, otwierając drzwi do swojego biuro, wykorzystuje implant wszczepiony w rękę. To jedno zdanie zrobiło na mnie duże wrażenie. Pomyślałem, że to nie jest odległy wynalazek, że to może się dziać już teraz. Pojawiła się myśl, że chciałbym mieć coś takiego. Ponieważ w moim mieszkaniu nie udałoby się zamontować urządzenia otwierającego drzwi, zacząłem zastanawiać się nad innymi możliwymi funkcjami. Pomyślałem, że mógłby być to implant płatniczy. Oznaczałby on wygodę, bo przecież każdemu z nas zdarza się zapomnieć karty lub nie mieć gdzie jej schować.

• Jak wyglądały prace nad wynalazkiem?

– To była bardzo długa droga, na której pełno było momentów, w których byłem już przekonany, że to się nie uda. To, że moja wizja ziściła się, jest chyba tylko wyłącznie zasługą tego, że trafiłem na wyjątkowego człowieka. Z informacją, że chciałbym coś takiego robić, zgłosiłem się go VivoKey Technologies Inc. z Seattle, największego producenta na świecie, wdrażającego cały ekosystem tożsamości cyfrowej. Ekspert w dziedzinie implantów funkcjonalnych, po długich rozmowach ze mną, podjął się tego zadania. Uwierzył w nie. Zrobił to, mimo że na początku nie wiedział, jakich materiałów użyć i jak się za to zabrać.

• To była kosztowana praca?

– Bardzo. Podam jeden tylko przykład. Na początku naszych działań potrzebne było przygotowanie własnych roztworów kwasowych, aby odseparowywać od siebie poszczególne elementy układów scalonych. W USA takich substancji nie można przesyłać zwykłą pocztą. Dlatego za każdym razem trzeba było organizować specjalny samochód z transportem z Seattle do Doliny Krzemowej i z powrotem, co oznacza ponad 2200 przejechanych kilometrów.

• Testowaliście bezpieczeństwo implantu na ludziach?

– Najpierw testowane było bezpieczeństwo biopolimeru, którego używamy. To były bardzo rygorystyczne badania, bo to jedyna substancja, która wchodzi w kontakt z naszym ciałem. Składniki polimeru posiadają VI klasę bezpieczeństwa amerykańskiego Urzędu ds. Żywności i Leków wg Food and Drug Administration (FDA), co sprawia, że implant bez obaw o zdrowie można wszczepić pod skórę. Niezbędne były jednak też testy „na ludziach”. Była grupa beta 100 osób, którym wszczepiono implant i nie było żadnych skutków ubocznych.

• Pan też ma wszczepiony implant. Z jakimi reakcjami w sklepach pan się spotyka?

– Wielu ekspedientów nie zwraca nawet uwagi na to, co się przykłada do czytnika. Niezauważalna jest zdecydowana większość moich transakcji. W pozostałych przypadkach jest wielkie niedowierzanie i zaskoczenie. Mina sprzedawców jest bezcenna.

• Implant kupować można od 1 stycznia. Ile osób zdecydowało się na skorzystanie z niego?

– Dostępny jest on tylko dla obywateli i rezydentów państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego, w tym krajów UE, do której należy także Polska, oraz Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Dzieje się tak, że płatności dokonywać można, posiadając konto iCard. Nasza oferta jest więc skierowana tylko do osób z tych krajów.

Do dziś implant wszczepiło sobie ponad 100 osób z 25 krajów Europy. W Polsce to 33 osoby.

• Kto kupuje wasz implant płatniczy najczęściej?

– To najczęściej mężczyźni z Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Szwecji i Niemiec.

• O zakupie decyduje wygoda czy moda?

– Na tym etapie to przede wszystkim osoby otwarte na nowe technologie i fascynujące się gadżetami. Dla wielu posiadanie urządzenia rozwiązującego problem wygody podczas zakupów jest zasadniczym motywem. Ale jest też grupa stawiająca na bezpieczeństwo. Implantu nie można zhakować, więc to bardzo racjonalny powód.

• Ale wiele osób może mieć wątpliwości dotyczącego tego, że wszczepiając implant, tracimy wolność lub jesteśmy szpiegowani.

– To naturalne. Fala sceptycyzmu pojawia się zawsze, gdy pojawia się nowy produkt i wiedza na jego temat jest niewielka. Ludzie wnoszą swoje nie do końca zweryfikowane przekonania. Jak słyszymy o implantach czy czipach, to zawsze z tyłu głowy pojawiają się teorie spiskowe dotyczące zbierania informacji na nasz temat. Wystarczy jednak minimalny wysiłek związany ze sprawdzeniem, na co nie pozwala nasze urządzenie, by dojść do wniosku, że komunikacja bliskiego zasięgu, z jaką mamy tu do czynienia, działa tylko, gdy implant jest w bliskiej odległości do terminala płatniczego. A zatem jedyne dane, jakie można byłoby posiąść, to takie, jakie otrzymujemy w przypadku korzystania ze zwykłej karty płatniczej – kiedy, gdzie i ile zapłaciliśmy za zakupy. Na wgląd do takich danych godzą się przecież wszyscy użytkownicy kart płatniczych. Co więcej: pozwalają im one wręcz zachować bezpieczeństwo finansowe, dając możliwość sprawdzenia wszystkich swoich płatności. Nikt z nas na poważnie nie myśli, korzystając z karty, że ktoś nas za jej pośrednictwem śledzi. Uważam, że za kilka, kilkanaście lat to będzie temat tak powszechny jak dziś karta płatnicza,

(fot. Maciej Kaczanowski)

• A gdzie za te kilka lat będzie pana firma?

– Planujemy rozwój produktu, by go zmniejszyć. Już teraz jest bardzo mały, ale możemy jeszcze go ograniczyć. Chcemy dodać też dodatkowe funkcjonalności. Wyobrażam sobie, że ta sama technologia może nam służyć jako dokument tożsamości, otwierać drzwi do domu lub biur na całym świecie, być kartą miejską.

• Z jaką konkurencją się mierzycie?

– Nie mamy bezpośredniej konkurencji. Jesteśmy jedyną firmą na świecie, która oferuje implant płatniczy w technologii NFC. Patrząc szerzej, to naszą konkurencją są producenci urządzeń do płacenia za pomocą zegarka lub telefonu. Rynek pokaże, co wygra, co jest bardziej wygodne. Konkurencją mogą być tez poszczególne banki, które mogą chcieć wyprodukować dla swoich klientów podobny implant. Chcemy wyeliminować to ryzyko, tocząc rozmowy z różnymi firmami i bankami, oferując im współpracę. Nie mogę mówić o szczegółach, ale niektóre rozmowy są już bardzo zaawansowane. Zależy nam, żeby stworzyć jeden duży ekosystem.

• Implant płatniczy to nie jedyny w tej chwili na rynku implant funkcjonalny. Co jeszcze możemy wszczepić sobie pod skórę?

– Mój współudziałowiec VivoKey Technologies Inc. jest założycielem największego na świecie sklepu z implantami funkcjonalnymi. Założył go w 2013 r. Oczywiście istnieją też mniejsze sklepy. Na tym rynku wszyscy jesteśmy partnerami i wspieramy się. Szacuje się, że na całym świecie implanty ma już ponad 100 tys. ludzi. Ich urządzenia służą m.in. do otwierania drzwi, logowania się do komputera, przekazywania danych związanych z tożsamością. Ten rynek rośnie bardzo szybko. Jego rozwój to kilkadziesiąt procent rocznie.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
wnikliwy / 16 kwietnia 2021 r. o 21:01
+74
Nie wiem czym tu się podniecać. Wszelkie karty są coraz mniejsze, ale żeby to sobie wszczepiać pod skórę? Głupota do kwadratu
Avatar
Japolan / 16 kwietnia 2021 r. o 23:23
+52
Kolejny sposób niewolenua ludzi - teraz pod pozorem nowoczesności. Hańba!
Avatar
swiat.wg.bankstera / 16 kwietnia 2021 r. o 21:39
+43
Może niech ten Wojtuś "ekonomista" przestanie ściemniać i powie - gdzie i kiedy spotkał "niewidzialną rękę rynku" (czyt. ludzi z fundacji korpo-globalistów NWO - Gates, Sorosa, Rokefelera,. Rotszylda...). Wyhaczony w Warszawie przez fundacje Batorego? A może rodzinne związki "korzenne"? Za ile zdecydował się zostać ich frontmanem, naganiaczem?  Wszak mamy premiera po historii, minister niezrodowia po ekonomii.... a więc, kolejny "wybraniec" do grona...
Avatar
Bigos / 17 kwietnia 2021 r. o 12:10
+19
Mam nfc w telefonie po co mi pod skórą. Kim trzeba być żeby tak nachalnie reklamować to ustrojstwo. A bajki o tym jak wziął się niewiadomo skąd byznesmen.........śmiech. Jak mam gdzieś schowaną kartę płatniczą to ja tylko wiem. A tak to przyjdzie psychol odrąbie łapę i po krzyku. Zniewolenia ciąg dalszy
Avatar
centus / 16 kwietnia 2021 r. o 21:09
+14
Kolejny zbędny gadget, typowa reklama dla oglądaczy Tvpis z inteligencją bezobjawową. A ten gostek niech jeszcze wszczepi sobie chipa w pe.nisa. Wtedy nie będzie musiał męczyć się w czasie seksu. Wystarczy że spojrzy na kobietę i od razu erekcja z wytryskiem
Avatar
uradowanczyk / 17 kwietnia 2021 r. o 21:46
0
Pan/i redaktor przeprowadzający wywiad okazał(a) się za mało dociekliwy. Interesują mnie raczej sprawy techniczno -finansowe. Czy implant jest odpowiednikiem czipa w karcie? Czy trzeba wpisywać PIN po transakcji? W jakim banku ma konto pan wynalazca? Najlepiej wczuć się w rolę potencjalnego klienta i tym samym zadawać adekwatne pytania. Co robić , żeby wszczepić taki implant.
Avatar
Krzysiek92 / 17 kwietnia 2021 r. o 15:30
0
The future is now, old man
Avatar
wnikliwy / 16 kwietnia 2021 r. o 21:52
-5
Szkoda, że młody człowiek nie pomyślał. Zamiast idiotycznego implantu można było zaprojektować np. bransoletkę dla kobiet i dla mężczyzn. Rozwiązanie tańsze i mniej inwazyjne. Można? Można, tylko trzeba ruszyć mózgiem
Avatar
mgrM / 16 kwietnia 2021 r. o 23:03
-86
Moim zdaniem takie czipowanie powinno być obowiązkowe: natychmiast po urodzeniu, na koszt Państwa. Z zapisanym numerem PESEL i innymi danymi. Uczciwy człowiek nie ma nic do ukrycia a napewno nie swoje personalia. Zato różnych złodzieji itp łatwiej było by identyfikować. Taka prawda.
Avatar
uradowanczyk / 17 kwietnia 2021 r. o 21:46
0
Pan/i redaktor przeprowadzający wywiad okazał(a) się za mało dociekliwy. Interesują mnie raczej sprawy techniczno -finansowe. Czy implant jest odpowiednikiem czipa w karcie? Czy trzeba wpisywać PIN po transakcji? W jakim banku ma konto pan wynalazca? Najlepiej wczuć się w rolę potencjalnego klienta i tym samym zadawać adekwatne pytania. Co robić , żeby wszczepić taki implant.
Avatar
Krzysiek92 / 17 kwietnia 2021 r. o 15:30
0
The future is now, old man
Avatar
Bigos / 17 kwietnia 2021 r. o 12:10
+19
Mam nfc w telefonie po co mi pod skórą. Kim trzeba być żeby tak nachalnie reklamować to ustrojstwo. A bajki o tym jak wziął się niewiadomo skąd byznesmen.........śmiech. Jak mam gdzieś schowaną kartę płatniczą to ja tylko wiem. A tak to przyjdzie psychol odrąbie łapę i po krzyku. Zniewolenia ciąg dalszy
Avatar
Japolan / 16 kwietnia 2021 r. o 23:23
+52
Kolejny sposób niewolenua ludzi - teraz pod pozorem nowoczesności. Hańba!
Avatar
mgrM / 16 kwietnia 2021 r. o 23:03
-86
Moim zdaniem takie czipowanie powinno być obowiązkowe: natychmiast po urodzeniu, na koszt Państwa. Z zapisanym numerem PESEL i innymi danymi. Uczciwy człowiek nie ma nic do ukrycia a napewno nie swoje personalia. Zato różnych złodzieji itp łatwiej było by identyfikować. Taka prawda.
Avatar
wnikliwy / 16 kwietnia 2021 r. o 21:52
-5
Szkoda, że młody człowiek nie pomyślał. Zamiast idiotycznego implantu można było zaprojektować np. bransoletkę dla kobiet i dla mężczyzn. Rozwiązanie tańsze i mniej inwazyjne. Można? Można, tylko trzeba ruszyć mózgiem
Avatar
swiat.wg.bankstera / 16 kwietnia 2021 r. o 21:39
+43
Może niech ten Wojtuś "ekonomista" przestanie ściemniać i powie - gdzie i kiedy spotkał "niewidzialną rękę rynku" (czyt. ludzi z fundacji korpo-globalistów NWO - Gates, Sorosa, Rokefelera,. Rotszylda...). Wyhaczony w Warszawie przez fundacje Batorego? A może rodzinne związki "korzenne"? Za ile zdecydował się zostać ich frontmanem, naganiaczem?  Wszak mamy premiera po historii, minister niezrodowia po ekonomii.... a więc, kolejny "wybraniec" do grona...
Avatar
centus / 16 kwietnia 2021 r. o 21:09
+14
Kolejny zbędny gadget, typowa reklama dla oglądaczy Tvpis z inteligencją bezobjawową. A ten gostek niech jeszcze wszczepi sobie chipa w pe.nisa. Wtedy nie będzie musiał męczyć się w czasie seksu. Wystarczy że spojrzy na kobietę i od razu erekcja z wytryskiem
Avatar
wnikliwy / 16 kwietnia 2021 r. o 21:01
+74
Nie wiem czym tu się podniecać. Wszelkie karty są coraz mniejsze, ale żeby to sobie wszczepiać pod skórę? Głupota do kwadratu
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Gdzie sie mają szkolić przyszli lekarze? Miejsca są na oddziale, który od dawna nie działa

Gdzie sie mają szkolić przyszli lekarze? Miejsca są na oddziale, który od dawna nie działa

Szpital zamknął oddział, ale oficjalnie nadal ma tam wolne miejsca dla rezydentów. A ten, który działa, nie może szkolić, mimo że są chętni. Wszystko przez nieaktualne dane.

Nine Berries w Trzecim Księżycu
22 stycznia 2022, 20:00

Nine Berries w Trzecim Księżycu

W sobotę, 22 stycznia o godz. 20 w bistro Trzeci Księżyc w Kazimierzu Dolnym (Mały Rynek 1) odbędzie się koncert duetu Nine Berries.

Niemal codziennie oszustwo. "Czułam, że coś jest nie tak"

Niemal codziennie oszustwo. "Czułam, że coś jest nie tak"

Mieszkańcy naszego województwa regularnie padają ofiarą oszustów internetowych. Informacje o kolejnych przypadkach utraty oszczędności przez sprzedających na OLX dowiadujemy się niemal każdego tygodnia. Poszkodowani podają zbyt wiele danych, a potem tracą pieniądze.

Wiceminister ujawnia pandemiczne dane. Lawinowy wzrost zachorowań

Wiceminister ujawnia pandemiczne dane. Lawinowy wzrost zachorowań

Waldemar Kraska podał najnowsze liczby dotyczące pandemii. O ile jeszcze w poniedziałek resort zdrowia informował o ponad 10,4 tys. nowych zachorowaniach, o tyle we wtorek jest ich znacznie więcej.

Takiego oszustwa jeszcze nie było. Seniorka, listonosz i fałszywe pieniądze

Takiego oszustwa jeszcze nie było. Seniorka, listonosz i fałszywe pieniądze

79-latka uwierzyła „policjantowi”, że listonosz roznosi fałszywe pieniądze. Straciła sporą gotówkę.

Pierwszy zimowy transfer Motoru Lublin

Pierwszy zimowy transfer Motoru Lublin

Nie chodzi o Jakuba Koseckiego. Na razie do drużyny Marka Saganowskiego dołączył młodzieżowiec Jakub Świeciński, który uczestniczył już w treningach Motoru. 20-latek ostatnio zakładał koszulkę trzecioligowej Elany Toruń.

Wystawa Aleksandry Liput w Galerii Labirynt 2
21 stycznia 2022, 19:00

Wystawa Aleksandry Liput w Galerii Labirynt 2

"Dzisiaj za oknem drzewa wyglądały jak żywe istoty na księżycu" to tytuł wystawy Aleksandry Liput, którą będzie można oglądać w Galerii Labirynt 2 (ul. Grodzka 3) od 21 stycznia. Wernisaż zaplanowano na godz. 19.

Lublin. W miejscu apteki będzie dom. Dom kultury
galeria

Lublin. W miejscu apteki będzie dom. Dom kultury

W drugiej połowie roku uruchomiony ma być nowy dom kultury przy Herberta w pomieszczeniach po zlikwidowanej aptece. Od wczoraj wiadomo, że nie powinno być problemu z wyborem firmy do przebudowy wnętrz. Prace potrwają dłużej niż zakładano.

Szczepienia dzieci. Co w sytuacji, kiedy jeden z rodziców mówi "nie"?
wideo
film

Szczepienia dzieci. Co w sytuacji, kiedy jeden z rodziców mówi "nie"?

Lekarze i naukowcy apelują, by szczepić dzieci. A co w sytuacji, gdy dziecko chce się zaszczepić, a rodzice mu nie pozwalają? Albo jeden rodzic się zgadza, a drugi nie? Takich spraw jest w Polsce coraz więcej. I prawdopodobnie coraz częściej będą musiały rozstrzygać je sądy.

Zakrwawiona locha waliła o pręty. Co się stało z dzikami złapanymi w Lublinie

Zakrwawiona locha waliła o pręty. Co się stało z dzikami złapanymi w Lublinie

Dlaczego locha z piątką młodych złapana w pułapkę na Sławinie w Lublinie musiała cierpieć przed uśpieniem? – Dręczył mnie widok, którego byliśmy świadkami. Nie miało to nic wspólnego z humanitaryzmem – mówi świadek. Sprawą zajmuje się policja.

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 stycznia 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 stycznia 2022 r.

Sklepikarze, którzy nie obniżą cen w strachu. "Boję się, że któryś z klientów doniesie"
galeria

Sklepikarze, którzy nie obniżą cen w strachu. "Boję się, że któryś z klientów doniesie"

Boję się, że klienci na mnie doniosą – mówi właścicielka małego sklepu spożywczego w Lublinie. Ze względu na drogie media i rosnące koszty pracy kobieta najprawdopodobniej nie będzie mogła 1 lutego obniżyć cen podstawowych produktów spożywczych. Powinna to zrobić, bo wtedy 5-procentowa stawka VAT na żywność ma być zniesiona.

Lublin. Był zagajnik, będzie sklep

Lublin. Był zagajnik, będzie sklep

Ruszyła wycinka drzew przy ul. Zelwerowicza, gdzie niebawem ma się zacząć budowa sklepu. Inwestor dostał od miasta komplet niezbędnych mu pozwoleń.

Nie żyje lubelski raper AdoDe. Miał 43 lata
film

Nie żyje lubelski raper AdoDe. Miał 43 lata

– Człowiek o wielkim sercu, optymista, wiecznie uśmiechnięty przyjaciel, fantastyczny raper, legenda lubelskiego hip hopu – żegna artystę producent muzyczny.