Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

7 sierpnia 2018 r.
21:07

Kraj, który liczy 6 mln mieszkańców przyjął milion uchodźców. "Dla mnie to było coś tak niezwykłego"

34 6 A A
Khazir, obóz dla uchodźców wewnętrznie przesiedlonych i szkoła dla dzieci pod gołym niebem <br />
Khazir, obóz dla uchodźców wewnętrznie przesiedlonych i szkoła dla dzieci pod gołym niebem
(fot. Archiwum ks. Mieczysława Puzewicza)

Rozmowa z ks. Mieczysławem Puzewiczem, założycielem Stowarzyszenia Solidarności Globalnej w Lublinie, które właśnie rozpoczyna nowe projekty związane m.in. z uchodźcami.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Po co ksiądz pojechał do Iraku?

– Ta moja wizyta w Iraku - a dokładnie w autonomii Kurdystanu - miała związek z szeregiem projektów solidarności globalnej. Tę ideę wymyślił i propagował Jan Paweł II. Ja w jakiś sposób zaszczepiłem ją u nas zakładając Stowarzyszenie Solidarności Globalnej, które istnieje od 12 lat. W tym roku jesteśmy dodatkowo zmotywowani do działań setną rocznicą odzyskania niepodległości. Nasi wolontariusze pojadą do Iraku, ale też po raz kolejny wyjadą na Kubę i do trzech miejsc w Gruzji. Poza tym w ramach solidarności gościmy właśnie 40-osobową grupę z okolic Ługańska i Doniecka. To są młodzi ludzie, również Tatarzy Krymscy, w szczególnej sytuacji, ponieważ pochodzą z rodzin, w których ktoś zginął podczas wojny w Donbasie.

• Dlaczego Kurdystan?

– Kurdystan dlatego, ponieważ tam są umiejscowione wszystkie ośrodki dla uchodźców po wojnie z Państwem Islamskim.

• Czy ksiądz był w tych ośrodkach dla uchodźców?

– Tak. Odwiedzałem takie ośrodki, głównie na pustyni, ale wizytowałem także wspólnoty chrześcijańskie. Podczas tzw. wojny Busha (wojna w Zatoce Perskiej - przyp. aut.) w 2004 r. w Iraku było półtora miliona chrześcijan. Teraz zostało tylko 350 tysięcy. Zasadniczo, poza niewielkimi wspólnotami w Bagdadzie, wszyscy są na terenie Kurdystanu. Tych ludzi przyjęła autonomia.

• Jakie są tam warunki?

– 10 lat temu byłem w Gruzji po wojnie z Rosją i widziałem jak wyglądają ośrodki dla uchodźców. Po tej wizycie powiem szczerze, że wzruszyłem się widząc ludzi, mieszkających już od 3 lat na pustyni w namiotach. Żyją w warunkach dla nas trudnych do wyobrażenia. Zwłaszcza przy 50 stopniowym upale. Pod kątem humanitarnym tam da się przeżyć, ale ludzie ci żyją w namiocie jedynie z jednym pomieszczeniem. Toalety i prysznice są wspólne. Muszę jednak przyznać, że rząd Kurdystanu zrobił co mógł, aby ci ludzie, na ile się da i w tych warunkach, które są, mogli żyć godnie. Więc w każdym takim ośrodku jest zorganizowana szkoła. Dojeżdżają też mobilne szpitale, a więc od czasu do czasu pojawiają się w tych ośrodkach lekarze. Podstawowe rzeczy do jedzenia i ubrania wszyscy mają. W Kurdystanie są trzy rodzaje obozów. Pierwsze są dla osób przesiedlonych wewnętrznie, z irackimi paszportami. W tej grupie są Kurdowie, Ormianie, Turkmeni, również Arabowie i Jazydzi. Drugi rodzaj dotyczy uchodźców - osób, które uciekły z terenu Syrii. Trzeci rodzaj to obozy dla chrześcijan. W tym podziale jest pewien sens, bo w tych obozach dla chrześcijan są wybudowane kościoły, w tych dla muzułmanów: meczety. Niesamowitą rzeczą jest to, że wszystkie te obozy otrzymują jednakowe wsparcie ze strony państwa kurdyjskiego. Ze znikomym wsparciem Bagdadu. W tym miejscu należy dodać, że 17 października 2017 roku odbyło się referendum niepodległościowe. Kurdowie opowiedzieli się w nim za niepodległością. Nie ogłosili niepodległości, ale się za nią opowiedzieli.

Abp Bashar Warda i ks. Mieczysław Puzewicz (fot. Archiwum ks. Mieczysława Puzewicza)

• Co księdza najbardziej zaskoczyło?

– Kurdystan iracki zamieszkuje ok. 6 milionów ludzi. Ten mały kraj, ta autonomia, przyjęła milion uchodźców. Przy atmosferze jaką się stwarza w Polsce wobec takich osób dla mnie to było to coś tak niezwykłego, że ci wszyscy ludzie znaleźli dach nad głową. Poza tym są bezpieczni, ponieważ te osoby są strzeżone przez wojska kurdyjskie. W tych obozach nie dochodziło do żadnych zamieszek. Ludzie ci czekają na możliwość powrotu do domu. Obserwowałem powrót ludzi do Mosulu, to była największa enklawa chrześcijan w zachodniej części Iraku. Jechali na ciężarówce. Sytuacja ta była bardzo wzruszająca. Ci ludzie cieszyli się choć wiedzieli, że wracają do ruin. Czy też spotkanie z księdzem, który razem ze swoją parafią uciekł z zajętego przez ISIS Mosulu. Teraz ten ksiądz jest proboszczem w obozie. Prosił mnie, że jak mogę coś zrobić, to żebym pomógł im, aby na Boże Narodzenie mogli wrócić do Mosulu. Dla tych osób obóz to sytuacja tymczasowa.

• Na czym będzie polegać najnowszy projekt Stowarzyszenia Solidarności Globalnej?

– Składa się z kilku elementów. Jednym z nich są wyjazdy wolontariuszy, którzy już się do tego przygotowują pod względem językowym i kulturowym.

• Ilu wolontariuszy pojedzie do Kurdystanu?

– Chcemy rozpocząć od wyjazdu czwórki osób do dwóch ośrodków: chrześcijańskiego i muzułmańskiego.

• Kiedy wolontariusze wyjadą?

– Pojadą, kiedy spadną temperatury, czyli będzie jakieś 40 stopni C, a nie jak teraz 50 st. C. Myślę, że będzie to październik albo listopad. Wolontariusze to jedno, kolejna pilna rzecz to dostawa lekarstw do tych ośrodków. Mam już spis lekarstw z tamtejszego ministerstwa zdrowia. Podejmiemy starania, aby te leki znaleźć i je z Polski do Iraku przetransportować.

• Na tym się jednak nie skończy?

– Jak byłem w Irbilu, czyli stolicy Kurdystanu to odkryłem, że w tym mieście działa uniwersytet katolicki, o którym nic w Polsce nie wiemy. To jest jedyny uniwersytet katolicki w krajach muzułmańskich. Jest co prawda uniwersytet w Libanie, w Bejrucie, ale chrześcijański, a nie katolicki. Tak więc, jest KUL w Lublinie, jest uniwersytet greckokatolicki we Lwowie i następny na Tajwanie i kolejny właśnie ten w Irbilu, młody, bo funkcjonujący dopiero od 2 lat.

• Ilu ma studentów?

– Uczy się tam ponad sto osób. Uniwersytecki księgozbiór liczy ok. 70 pozycji. Sam budynek uniwersytetu jest imponujący. Został wybudowany przy wsparciu diaspory kurdyjskiej i Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich (kongregacja Kurii Rzymskiej odpowiadająca za kontakt z katolickimi Kościołami Wschodnimi - przyp. aut.). Na pomysł powołania tego uniwersytetu wpadł duchowny chaldejski Bashar Warda. Idea jest taka, żeby móc kształcić ludzi, aby zostali na miejscu. W Iraku brakuje ludzi z wyższym wykształceniem. Osoby wykształcone właściwie bez żadnego problemu znajdują pracę.

• Kto studiuje na tym uniwersytecie i jakie są kierunki studiów?

– Jeśli ktoś chciałby sobie wyobrazić ten uniwersytet jako taką miniaturkę KUL-u, to jest w błędzie. Póki co nie ma żadnego kierunku humanistycznego. Można za to studiować np. informatykę i anglistykę. Nauka odbywa się w języku angielskim. Uniwersytet przyjmuje zasadę katolickości w sensie ścisłym, czyli jest powszechnie dostępny. Kwestia wiary, religii nie odgrywa tutaj żadnego znaczenia. Na uniwersytecie tym studiują zarówno katolicy - chaldejczycy, muzułmanie, jazydzi i Ormianie. Jest to bardzo przejmujące i radosne.

• Ile kosztują studia?

– Roczny koszt studiów na tym uniwersytecie i opłacenie akademika wynosi 3 tys. dolarów. Dzięki Bogu dwie osoby w Polsce już znalazłem, które zechcą pomóc w tym zakresie.

• Kto jest rektorem?

– Jest nim prof. Salahhadin Kako, osoba świecka o niezwykłej biografii, zmuszona do emigracji. Teraz powrócił. Wcześniej pomagał przy uruchomieniu uniwersytetu państwowego. Teraz jako katolik stanął na czele tego uniwersytetu. Zresztą będzie gościem na inauguracji nowego roku akademickiego na KUL-u 21 października.

Namioty w Kawrgosk w obozie dla uchodźców z terenu Syrii (fot. Archiwum ks. Mieczysława Puzewicza)

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 8 sierpnia 2018 o 00:30
+5
Dlaczego panstwa które historycznie uczyniły tych ludzi żebrakami spychaja odpowiedzialność na państ2a zdradzone przez nich przy każdej okazji ?????!!!!!!!
Avatar
asd / 8 sierpnia 2018 o 07:30
+4
przeczytajcie... jak zintegrowali się romowie i słowacy. i żeby nie było.... ***s://wiadomosci.wp.pl/tak-wyglada-zycie-w-romskim-getcie-bez-gazu-wody-i-przyszlosci-6279324094563969a
Avatar
Antek / 8 sierpnia 2018 o 10:12
+3
Czy to ten ksiądz co miał "proroczy" sen z LGBT ? Przyjaciel ABP Życińskiego?
Avatar
Gość / 7 sierpnia 2018 o 21:59
+2
Może tam są ci autentyczni uchodźcy bo do Europy trafiają przebierańcy i gwałciciele z których raptem kilkanaście procent w ogóle jest z Syrii. A z tych co uciekają część walczyła w szeregach AL-Kaidy i ISIS przeciwko rządowi Asada - dlatego boją się wracać do Syrii. Nie trzeba było ruszać reżymów bliskowschodnich to był spokój.
Avatar
Gość / 7 sierpnia 2018 o 22:33
0
A ci uchodźcy to aby chrześcijanie, czy też tak jak Belzebub myjemy islamistom nogi ??
Avatar
Gość / 7 sierpnia 2018 o 22:18
-4
Ksiądz to niech się modli a nie polityke uprawia.
Avatar
Antek / 8 sierpnia 2018 o 10:12
+3
Czy to ten ksiądz co miał "proroczy" sen z LGBT ? Przyjaciel ABP Życińskiego?
Avatar
asd / 8 sierpnia 2018 o 07:30
+4
przeczytajcie... jak zintegrowali się romowie i słowacy. i żeby nie było.... ***s://wiadomosci.wp.pl/tak-wyglada-zycie-w-romskim-getcie-bez-gazu-wody-i-przyszlosci-6279324094563969a
Avatar
Gość / 8 sierpnia 2018 o 00:30
+5
Dlaczego panstwa które historycznie uczyniły tych ludzi żebrakami spychaja odpowiedzialność na państ2a zdradzone przez nich przy każdej okazji ?????!!!!!!!
Avatar
Gość / 7 sierpnia 2018 o 22:33
0
A ci uchodźcy to aby chrześcijanie, czy też tak jak Belzebub myjemy islamistom nogi ??
Avatar
Gość / 7 sierpnia 2018 o 22:18
-4
Ksiądz to niech się modli a nie polityke uprawia.
Avatar
Gość / 7 sierpnia 2018 o 21:59
+2
Może tam są ci autentyczni uchodźcy bo do Europy trafiają przebierańcy i gwałciciele z których raptem kilkanaście procent w ogóle jest z Syrii. A z tych co uciekają część walczyła w szeregach AL-Kaidy i ISIS przeciwko rządowi Asada - dlatego boją się wracać do Syrii. Nie trzeba było ruszać reżymów bliskowschodnich to był spokój.
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Starcie z gigantem. MKS Perła zagra CSM Bukareszt

Starcie z gigantem. MKS Perła zagra CSM Bukareszt 0 0

MKS Perła Lublin po porażce z Team Esbjerg ma już tylko iluzoryczne szanse na wyjście z grupy. W sobotę prawdopodobnie odbiorą kolejną lekcję od europejskiego potentata, bo zmierzą się z CSM Bukareszt

Włodawa: Mieszkańcy ukwiecają swoje miasto

Włodawa: Mieszkańcy ukwiecają swoje miasto 0 0

Grupa kilkudziesięciu włodawian ma specjalny powód, aby czekać na wiosnę. Dopiero wtedy zobaczą efekt pierwszej społecznej akcji „Ukwiecamy Włodawę”. Inicjatorami byli miejscowi radni wspierani przez włodawskich zielonych i młodzież.

Lublin: Radiowcy poszukiwani. W sobotę nabór dla wszystkich chętnych

Lublin: Radiowcy poszukiwani. W sobotę nabór dla wszystkich chętnych 0 1

To doskonała okazja, aby sprawdzić się w pracy dziennikarza radiowego.

"Nie chcemy iść do domu dziecka". Po śmierci taty chłopcy chcą zostać z dziadkiem
galeria

"Nie chcemy iść do domu dziecka". Po śmierci taty chłopcy chcą zostać z dziadkiem 9 3

Kochają się, wspierają, ale i cierpią. 13-letni Kacper, 14-letni Marcin i 17-letni Michał nie chcą iść do domu dziecka. Po śmierci taty chcą zostać z dziadkiem. Czy sąd na to pozwoli?

Lubelskie koszykarki jadą do jaskini lwa. W sobotę mecz z CCC Polkowicami

Lubelskie koszykarki jadą do jaskini lwa. W sobotę mecz z CCC Polkowicami 0 4

W dobrych humorach do czwartego spotkania w lidze przystąpią koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin. W sobotę (godz. 19) zmierzą się na wyjeździe z aktualnym mistrzem kraju CCC Polkowice

Fonie Lublina: "Moniuszko i Muzyka Hiszpańska"
19 października 2019, 18:00

Fonie Lublina: "Moniuszko i Muzyka Hiszpańska" 0 0

Przed nami kolejny koncert z cyklu Fonie Lublina, w tym roku w całości poświęconego twórczości Stanisława Moniuszki. W sobotę, 19 października o godz. 18 w Trybunale Koronnym w Lublinie odbędzie się koncert "Moniuszko i Muzyka Hiszpańska".

Michał Soczyński z Paco Lublin został młodzieżowym mistrzem Polski

Michał Soczyński z Paco Lublin został młodzieżowym mistrzem Polski 0 0

Finałowy turniej odbywał się w Ciechocinku

Jest praca w Straży Granicznej, 45 etatów czeka. Ile można zarobić?

Jest praca w Straży Granicznej, 45 etatów czeka. Ile można zarobić? 14 7

45 etatów czeka w Nadbużańskim Oddział Straży Granicznej.

Uwolnij szafę w Międzyrzecu Podlaskim

Uwolnij szafę w Międzyrzecu Podlaskim 0 0

W duchu idei "zero waste" i z możliwością wymiany ubrań. Tak będzie na wydarzeniu "Uwolnij szafę" w Międzyrzecu Podlaskim. Gościem specjalnym będzie Aleksandra Majczyna, projektantka i stylistka.

Karpiński do LPEC-u? Prezydent zaprzecza. "Nie było i nie ma inicjatywy..."

Karpiński do LPEC-u? Prezydent zaprzecza. "Nie było i nie ma inicjatywy..." 0 17

Nie było i nie ma inicjatywy powołania Włodzimierza Karpińskiego do zarządu Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej – oświadczył wczoraj prezydent Krzysztof Żuk.

Molestował nawet gdy pilnowali go policjanci? Koniec procesu pedofila

Molestował nawet gdy pilnowali go policjanci? Koniec procesu pedofila 0 2

Zakończył się proces pedofila oskarżonego o napastowanie seksualne swojej krewnej. Robert K. miał to robić pomimo, iż pilnowali go policjanci.

Studenci UMCS od 5 rano stali po stypendium w długiej kolejce. "Panuje totalna dezinformacja"

Studenci UMCS od 5 rano stali po stypendium w długiej kolejce. "Panuje totalna dezinformacja" 101 22

W długich kolejkach, nawet od godz. 5 nad ranem musieli czekać studenci Wydziału Prawa i Administracji UMCS, by załatwić formalności związane z przyznaniem stypendiów socjalnych. Niektórzy przychodzili po kilka razy. Uczelnia kolejki tłumaczy błędnym wypełnianiem wniosków przez studentów i wydłuża termin ich składania

Jak zwiększyć konkurencyjność i produktywność firmy? Podnieść jakość i efektywność zarządzania przedsiębiorstwem? Przedsiębiorco, jeśli zadajesz sobie te pytania, ten artykuł jest dla Ciebie.

Jak zwiększyć konkurencyjność i produktywność firmy? Podnieść jakość i efektywność zarządzania przedsiębiorstwem? Przedsiębiorco, jeśli zadajesz sobie te pytania, ten artykuł jest dla Ciebie. 4 0

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 w październiku tego roku ruszy nabór wniosków w ramach Działania 3.5 Bon na doradztwo. Przedsiębiorcy z sektora MŚP będą mogli uzyskać wsparcie finansowe na zakup specjalistycznych usług doradczych. Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie planuje przeznaczyć na dofinansowanie projektów w ramach tego Działania kwotę ponad 26,5 mln zł.

Naturhouse w Lublinie odmienia Wasze życie od 10 lat
18 października 2019, 0:00
galeria

Naturhouse w Lublinie odmienia Wasze życie od 10 lat 0

Dzisiaj zaprezentujemy Państwu niesamowitą przemianę pani Kasi Kalety, która przez 3 miesiące brała udział w TOTALNEJ METAMORFOZIE, którą wygrała w konkursie, organizowanym przez Centrum Dietetyczne Naturhouse w Lublinie.

W drodze do zatrudnienia… - czas na szkolenie?

W drodze do zatrudnienia… - czas na szkolenie? 0

Czym są szkolenia? To zajęcia pozaszkolne, których celem jest uzyskanie, uzupełnienie lub doskonalenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub ogólnych, potrzebnych do wykonywania pracy. To jedna z wielu form wsparcia oferowanych w projektach realizowanych przez urzędy pracy z województwa lubelskiego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER).

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.