Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

1 maja 2023 r.
14:59

Jeszcze w maju otwarcie nowego muzeum w Lublinie. Gratka dla miłośników samochodów

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 A A

Maluch ma już 40 lat i 40 tysięcy przebiegu. W komplecie jest książeczka PKO z przedpłatami, kompletna dokumentacja serwisowa i kartki na benzynę. To jeden z samochodów z prywatnej kolekcji Jarosława Janowskiego. Kolekcjoner postanowił pokazać swoje zbiory. 26 i 27 maja otworzy pierwsze w regionie prywatne muzeum motoryzacji, mieszczące się w Lublinie przy ulicy Kasprowicza. Warto już zaznaczyć w kalendarzyku tę datę i zarezerwować czas, bo będzie się działo...

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W północnej części Lublina, przy ulicy Kasprowicza, tuż przy drodze, stoi nowy, pokaźny pawilon. Za olbrzymimi szybami parkują weterani szos. Wzrok przykuwa replika Bugatti, MG czy chevrolet corvette C3 stingray z 1977 roku. W samym kąciku skromnie puszcza oko mikrus z Mielca i cała gama warszaw, od „garbuski” po 223. To tylko wąski wycinek kolekcji Jarosław Janowskiego, liczącej blisko 100 pozycji. To miejsce nazywa się Jaro Retro Auto Classic Garage.

Syrena na początek

Wszystko zaczęło się 15 lat temu.

– Motoryzacja zawsze była obecna w moim życiu. Najpierw samochodówka przy Długosza, Politechnika Lubelska, a potem odezwała się pasja kolekcjonerska. Zacząłem od zakupu syreny 105. Nie ukrywam, że mam wielki sentyment do polskiej motoryzacji. I tak poleciało – opowiada Jarosław Janowski. – Kolekcjonowanie samochodów to jest i było moje marzenie. Wprawdzie pochłania to mnóstwo czasu i sporo pieniędzy, ale warto. Dziś towarzyszy mi satysfakcja, bo wiem że ludzie przyjdą zobaczyć zabytkowe samochody.

Lublin 51 pali jak smok

Dziś prywatna kolekcja Jarosława Janowskiego liczy już blisko 100 pojazdów. – Mam różne samochody, polskie, amerykańskie, europejskie, osobowe, ciężarowe, trolejbus, youngtimery, 100-letnie fordy T. Oczywiście czarne. Wszystkie te auta są dla mnie ważne, każdemu poświęcam sporo uwagi – dodaje kolekcjoner z Lublina.

Są wśród nich perełki. – Jedną z nich jest Lublin 51. Wyprodukowany po sąsiedzku, przy Mełgiewskiej. Fabrykę opuścił w 1953 roku. Poddaliśmy go gruntownej renowacji, przy zachowaniu technologii z tamtego czasu, z użyciem drewna w kabinie. Pojazd jest sprawny, jeździ i daje radę. Wprawdzie pali jak smok, ale frajda z jazdy niweluje ból głowy po tankowaniu – dodaje Jarosław Janowski.

Kolejną polską perełką jest „maluszek” z 1983 roku. 40-latek ma w kołach 40 tysięcy kilometrów i oryginalną dokumentację.

– Kupiłem go od pierwszego właściciela. Ma kompletną dokumentację, od książeczki PKO z przedpłatami, przez książkę serwisową, aż po kartki na paliwo wypisano właśnie na ten samochód – wylicza kolekcjoner. Młodszemu pokoleniu warto przypomnieć, że w latach 80-tych minionego wieku samochody były dobrem luksusowym. Za czasów Jaruzelskiego rząd, aby ściągnąć nadwyżkę pieniędzy z rynku, ogłosił program przedpłat na samochody. Pod bankami ustawiały się kolejki, aby założyć książeczkę samochodową. Na nowe auto czekał się w kolejce kilka lat, chyba, że uśmiechnęło się szczęście w losowaniu.

Na tor „amerykanami”

Jarosław Janowski swoją pasję realizuje także w praktyce. Swoje amerykańskie muscle cary zabiera w „teren”, na rajdy pojazdów zabytkowych.

– W garażu stoi m.in. chevrolet corvette C3 stingray z 1977 roku. Jest dosyć mocnym samochodem. Właśnie tym autem jeżdżę na Mistrzostwa Polski Pojazdów Zabytkowych, na Rajd Wielkopolski. Przyjemnie jest „polatać” tym potworem po Torze Poznań. Miło jest też popatrzeć, jak zabytki radzą sobie z nitką tego toru. Prowadzenie weterana szos jest w samo w sobie przeżyciem. Za każdym razem, gdy wsiadam za kierownicę jednego z moich samochodów mam nowe wrażenia.

Garaż pełen zabawek

O muzeum przy ulicy Kasprowicza pisaliśmy już nie raz. Niestety, pandemia pokrzyżowała plany wcześniejszego otwarcia.

– Wielką inaugurację planujemy w dniach 26 i 27 maja. Imprezę powiążemy z kolejną rundą Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych (MPPZ). Na naszym placu zaparkują unikatowe pojazdy z całego kraju – mówi Jarosław Janowski. – Przez dwa dni będziemy celebrować święto weteranów szos. 26 maja zaczynamy o 11 rano, otwarciem MPPZ. Potem zaplanowaliśmy koncerty, zwiedzanie, rozmowy i pod wieczór retro potańcówkę. Drugi dzień, 27 maja, to powtórny przyjazd uczestników MPPZ, koncerty, zwiedzanie, trochę o FSC. I tak aż do godziny 19. Dwa dni miną szybko, bo będą grać znani muzycy, zespoły Second Life, Last Jump, Render i Michałowa Kapela. Imprezę poprowadzi Joanna Zientarska z tatą Włodzimierzem – dodaje Jarosław Janowski.

Dziennik Wschodni objął patronatem wydarzenie. Wstęp wolny.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Pozostałe informacje

XXVI Narodowy Młodzieżowy Czempionat Koni Małopolskich odbędzie się w Lublinie

XXVI Narodowy Młodzieżowy Czempionat Koni Małopolskich odbędzie się w Lublinie

W weekend w Arenie Konnej Stacji Badawczej Ośrodka Dydaktyczno-Szkoleniowego Jeździectwa i Hipoterapii na lubelskim Felinie odbędzie się XXVI Narodowy Młodzieżowy Czempionat Koni Małopolskich.

Procesja Bożego Ciała w Lublinie (zdjęcia)
galeria

Procesja Bożego Ciała w Lublinie (zdjęcia)

Setki mieszkańców naszego miasta wzięło udział w tradycyjnej procesji Bożego Ciała. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa rozpoczęła msza święta na placu Archikatedry Lubelskiej, której przewodniczył abp Stanisław Budzik

Ech! jak oni tańczą. Pół tysiąca tancerzy przyjechało na przegląd
Zdjęcia
galeria

Ech! jak oni tańczą. Pół tysiąca tancerzy przyjechało na przegląd

W Centrum Spotkania Kultur odbyła się czwarta edycja Ogólnopolskich Spotkań z Tańcem „BALANS”.

O łańcuchach dostaw na kongresie. Największa debata branży logistycznej

O łańcuchach dostaw na kongresie. Największa debata branży logistycznej

To największe takie wydarzenie branży transportowej– podkreślają organizatorzy międzynarodowego kongresu, który odbędzie się w dniach 13–15 czerwca w Janowie Podlaskim.

Procesje Bożego Ciała przeszły ulicami Puław
Zdjęcia
galeria

Procesje Bożego Ciała przeszły ulicami Puław

W czwartek katolicy obchodzili uroczystość Bożego Ciała. Licznie zgromadzeni wierni przeszli głównymi ulicami miasta, zatrzymując się przy zlokalizowanych na trasie pochodów ołtarzach.

Słoneczny Wrotków otwiera sezon. Będzie drożej niż rok temu

Słoneczny Wrotków otwiera sezon. Będzie drożej niż rok temu

O ile dopisze pogoda, w ten weekend rozpocznie się sezon w ośrodku Słoneczny Wrotków nad Zalewem Zemborzyckim. W tym roku za korzystanie z kompleksu zapłacimy nieco więcej niż przed rokiem

Dobiega końca rywalizacja w Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Lidze Orlikowej

Dobiega końca rywalizacja w Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Lidze Orlikowej

W dziewiątej kolejce grupy „Open” Piekarze pokonali Hazardzistów 5:1 i utrzymali prowadzenie w tabeli. W ostatniej serii spotkań grupy „35+” pierwsze punkty stracili Awiatorzy. Drużyna, która miała już zapewnione mistrzostwo zremisowała ze Służbą Liturgiczną 8:8. W drugim spotkaniu Prezesi FC rozgromili Urzędników aż 9:1.

Kraśnik będzie gospodarzem Ogólnopolskiego Pucharu Polski Dzieci w karate tradycyjnym

Kraśnik będzie gospodarzem Ogólnopolskiego Pucharu Polski Dzieci w karate tradycyjnym

Po raz kolejny wielkie karate zagości w Kraśniku. Tym razem okazją będzie Ogólnopolski Puchar Polski dzieci, który od piątku do niedzieli będzie odbywał się w hali sportowej im. Arkadiusz Gołasia.

Dom czeka na rodzinę zastępczą

Dom czeka na rodzinę zastępczą

Urzędnicy szukają chętnych do prowadzenia rodzinnego domu dziecka.

Weekend z florystyką w CSK
10 czerwca 2023, 8:00

Weekend z florystyką w CSK

To będzie już piąta odsłona festiwalu dla wielbicieli roślin. W dniach 10-11 czerwca na placu Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur oraz wewnątrz budynku odbędzie się Weekend z florystyką.

Z Katedry na Rynek Wielki. Procesja Bożego Ciała w Zamościu
Zdjęcia
galeria

Z Katedry na Rynek Wielki. Procesja Bożego Ciała w Zamościu

Z parafii katedralnej pw. Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła ulicami Starego Miasta aż na Rynek Wielki przeszła dzisiaj najliczniejsza z procesji odbywających się w Boże Ciało w Zamościu.

Na uczelnię można było przyjść w wymiętych ubraniach. Był tylko jeden warunek
Zdjęcia
galeria

Na uczelnię można było przyjść w wymiętych ubraniach. Był tylko jeden warunek

„Politechnika Lubelska na zielono” pod takim hasłem obchodzony był Światowy Dzień Środowiska.

Biała Podlaska: Jest decyzja w sprawie przedszkola

Biała Podlaska: Jest decyzja w sprawie przedszkola

U dziewiętnastu osób, w tym osiemnaściorga dzieci z miejskiego przedszkola sanepid potwierdził salmonellę. Ale urzędnicy zdecydowali, że placówka nie będzie dłużej zamknięta.

Sześciolatek na rowerku wjechał pod koła ciężarówki

Sześciolatek na rowerku wjechał pod koła ciężarówki

6–letni chłopczyk potrącony przez ciężarówkę. Dziecko zostało przetransportowane śmigłowcem do szpitala.

Pyszny konkurs. Na podium chaczapuri, hucułka i lawendowa nalewka

Pyszny konkurs. Na podium chaczapuri, hucułka i lawendowa nalewka

W tym konkursie naprawdę można zazdrościć jurorom. Bo mają okazję kosztować wyjątkowych pyszności. W tym roku podniebienia członków komisji zdobyły chaczapuri ze szpinakiem, pokrzywą i kolendrą, słodka hucułka oraz nalewka z lawendy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium