Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Opole Lubelskie

3 sierpnia 2022 r.
13:00

Kolej wąskotorowa hitem tego lata. Ma być nowa atrakcja

Autor: Zdjęcie autora agdy
(fot. Nadwiślańska Kolej Wąskotorowa)

Tego lata Nadwiślańska Kolej Wąskotorowa przewiozła już więcej pasażerów niż miała przez cały sezon przed pandemią. Trwa remont kolejnych wagonów, by jak najwięcej chętnych mogło się wybrać na przejażdżkę. Na renowację czeka lokomotywa, która będzie w Karczmiskach pozowała do zdjęć.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nadwiślańska Kolej Wąskotorowa tego lata idzie na rekord. Ciuchcia, która obchodzi 130. rocznicę powstania jest oblegana przez okolicznych mieszkańców i turystów wypoczywających w powiecie opolskim. Już po majówce, w czasie której na stacji w Karczmiskach w jeden dzień przewinęło się niemal tysiąc osób było wiadomo, że zainteresowanie chlubą władz powiatu będzie duże. Nic dziwnego, przez dwa pandemiczne sezony kursów nie było.

Bardzo się spieszymy

Wiosną rada powiatu jednogłośnie zainwestowała 90 tys. zł w tabor wąskotorówki. Pieniądze właśnie są wydawane.

– Remontujemy dwa wagony, jeden rumuński z 1987 roku i starszy polski z 1960 roku. Rumuński jest wagonem zakrytym. Jeżdżą dwa takie, ten będzie trzeci i powinien jeszcze w sierpniu ruszyć na trasę. Bardzo się spieszymy, bo zainteresowanie kursami jest tak duże, że w niedziele jest więcej chętnych niż możemy zabrać. Kolejne miejsca bardzo się nam przydadzą, bo wówczas zamiast 150 pasażerów do kolejki wsiądzie 200 – mówi Kamil Domański, kierownik sekcji Nadwiślańskiej Kolei Wąskotorowej w Karczmiskach.

Rumuńskie wagony jeżdżą po polskich wąskich torach od czasów PRL. Można je także spotkać w Bytomiu i Koszalinie. Ten szykowany do powrotu na opolską trasę jeszcze w 2001 roku jeździł według rozkładu, ale już miał bardzo mało pasażerów. Potem pojawiał się sporadycznie w celach wycieczkowych.

Biały i czerwony sentyment

Możliwe, że to te wagony widział Kamil Domański na trasie, gdy jako dziecko machał przejeżdżającym składom.

– Nie chodziłem jeszcze do podstawówki, kiedy na dźwięk sygnału lokomotywy jechałem rowerem do przejazdu w Wąwolnicy, żeby zobaczyć wąskotorówkę. Tak mi się spodobała, że potem byłem w grupie wolontariuszy patrolujących trasę nałęczowską. Sprawdzaliśmy stan torowiska, wycinaliśmy krzaki. W końcu przyszedłem na kolejkę do pracy – wspomina.

Remontowanemu wagonowi zostawiono oryginalne czerwono-białe kolory. Jest odmalowany, wnętrze zostało wysprzątanie, są nowe firanki. Ale pracownicy NKW starli się zostawić jak najwięcej elementów, żeby pasażerowie mogli poczuć, że są w dawnym wagonie a starsi sobie przypomnieli podróże przed laty.

Jak tłumaczą, znacznie więcej pracy wymagał układ hamulcowo-jezdny, bo od tego zależy bezpieczeństwo i uzyskanie niezbędnych dokumentów i pozwoleń. Wagony czy lokomotywy muszą przechodzić cykl badań, podobnie jak to się dzieje w przypadku aut.

Stolarz w pociągu

Dłużej na powrót na wąskie tory poczeka wagon typu retro, który też jest restaurowany ale oprócz remontu części jezdnych dużo pracy będzie miał tu stolarz. Chodzi o elementy podłogi czy ławek, które pojawiły się w nim w latach 90. bo to wówczas wagon towarowy został przerobiony na odkryty turystyczny dla pasażerów. Możliwe, że jeszcze w tym sezonie dołączy do składu.

Pracownicy Nadwiślańskiej Kolei Wąskotorowej zapewniają, że lokomotywa, która dziś ciągnie wagony i 150 pasażerów spokojnie sobie poradzi z dłuższym składem. – Ona tu jest jak w sanatorium – żartują, bo ciuchcią transportowano ładunki o dwa razy większej masie niż turyści.

Stanie na stacji lokomotywa

Prace przy bardzo potrzebnych wagonach odciągnęły ekipę kolejki od remontu lokomotywy, która od blisko 30 lat stoi na bocznym torze. Jest pomysł, żeby po odmalowaniu została wyeksponowana w Karczmiskach koło miejsca na ognisko. W dalszej perspektywie będzie udostępnienie jej kabiny.

– To najmłodsza lokomotywa jaką mamy, trzeba by około miliona złotych by ją uruchomić. Mogła by służyć w przyszłości na trasie do Nałęczowa, choć to typowa lokomotywa manewrowa. Służyła na placu cukrowni do przestawiania składów. Na trasę się nadaje w ostateczności, ale jak szacujemy raz zainwestowane w nią pieniądze, to 20 lat używania – ocenia Kamil Domański.

Wagony i drezyny

Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa to 20 km linii oraz 5 stacji kolejowych z których korzysta kolejka oraz drezyny rowerowe. No i przede wszystkim pracownicy. Razem ze stażystami - piętnaście osób.

Jak podkreśla kierownik sekcji, to właśnie dzięki umiejętnościom ekipy i pracom prowadzonym w warsztacie na miejscu, uda się za przyznane 90 tys. zł wyremontować dwa wagony. Firmy zajmujące się tego typu działalnością, proszone o wycenę chciały więcej za renowację jednego.

Ciuchcia jeździ na trasach: Karczmiska-Poniatowa-Karczmiska oraz Karczmiska-Polanówka-Karczmiska, a rowerowe drezyny Karczmiska-Polanówka-Karczmiska; Karczmiska-Pustelnia-Karczmiska i Karczmiska-Poniatowa-Karczmiska. Aktualne rozkłady i informacje są na Fb Nadwiślańskiej Kolei Wąskotorowej.

(fot. Nadwiślańska Kolej Wąskotorowa)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Tydzień z biblioteką
Wydarzenie
8 maja 2025, 10:00

Tydzień z biblioteką

Po raz dwudziesty, w dniach 8-15 maja, odbędzie się Tydzień Bibliotek. Tegoroczne wydarzenie odbywa się pod hasłem „Biblioteka. Lubię Tu Być”.

Berek oficjalnie otwarty. To pierwszy żłobek w gminie
galeria

Berek oficjalnie otwarty. To pierwszy żłobek w gminie

Takiej placówki w gminie Zwierzyniec nie było. Już jest i oficjalnie rozpoczął działalność pierwszy żłobek. Berek, bo tak się nazywa, powstał w Wywłoczce. Uruchomiono go dzięki dotacji z Krajowego Planu Odbudowy.

Koronacja Bolesława Chrobrego: spektakularne widowisko w CSK
11 maja 2025, 19:00

Koronacja Bolesława Chrobrego: spektakularne widowisko w CSK

Wielce emocjonująca podróż w czasie czeka na widzów spektaklu „Koronacja” – spektakularnego widowiska historycznego, opowiadającego o Bolesławie Chrobrym i jego zmaganiach o koronę królewską. Spektakl zostanie wystawiony w lubelskim CSK. Wstęp wolny!

Magdalena Biejat podczas wtorkowego spotkania wyborczego w Katowicach

Mieszkanie Karola Nawrockiego: Biejat zawiadomi prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa

Wszystko zaczęlo się od jej pytania podczas debaty. Kandydatka Nowej Lewicy Magdalena Biejat poinformowała, że złoży w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Karola Nawrockiego w związku ze sprawą mieszkania w Gdańsku.

Stypendia dla 285 najlepszych sporotwców z województwa lubelskiego
galeria

Stypendia dla 285 najlepszych sporotwców z województwa lubelskiego

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski gościł najlepszych sportowców z regionu. Na stypendia województwo przeznaczyło milion złotych.

Noc Kultury 2025: Muzyka i koncerty (program)

Noc Kultury 2025: Muzyka i koncerty (program)

Mnóstwo wydarzeń i mnóstwo pomysłów. Za miesiąc czeka nas Noc Kultury w Lublinie. A podczas niej nie zabraknie muzyki. Kto i gdzie zagra podczas 19. edycji lubelskiej Noc Kultury?

Trwa budowa S19
RAPORT
film

S19 Lublin – Lubartów w budowie, czyli miliony ton ziemi i bitumu

Codziennie rano 450 osób stawia się na budowie drogi ekspresowej Lublin – Lubartów. 150 jednostek różnego rodzaju sprzętu kopie, przesuwa, przewozi lub wierci w ziemi. Efekt końcowy tych wszystkich prac zobaczymy pod koniec 2027 roku. Na ten odcinek S19 kierowcy czekają od lat, a mieszkańcy Niemiec odliczają dni do końca tej inwestycji.

Juwenalia już w ten weekend. Kto wystąpi w Lublinie? Są jeszcze ostatnie bilety
galeria

Juwenalia już w ten weekend. Kto wystąpi w Lublinie? Są jeszcze ostatnie bilety

Natalia Szroeder, SOBEL, Kękę, Dżem i Lady Pank. Juwenalia Politechniki Lubelskiej startują za 3 dni. Zostały jeszcze ostanie bilety na piątek lub sobotę. Kto pierwszy, ten lepszy.

Grand Theft Auto VI: Drugi zwiastun już jest (wideo)
galeria
film

Grand Theft Auto VI: Drugi zwiastun już jest (wideo)

Tylko na ten zwiastun czekało więcej ludzi niż na premiery innych gier w ogóle. Wreszcie jest nowy zwiastun gry Grand Theft Auto VI.

Filip Put

Filip Put: Lublin długo czekał na fazę play-off

PGE Start Lublin dzięki pokonaniu Tasomix Rosiek Stal Ostrów Wielkopolski awansował do fazy play-off. Zapraszamy do zapoznania się z wypowiedziami koszykarzy "czerwono-czarnych"

Maturzyści z III LO im. F. D. Kniaźnina w Puławach w dobrych nastrojach po dwóch pierwszych egzaminach
matura 2025

Matematyka z matematyki: zero zaskoczeń. Licealiści pewni swego

Dzisiaj maturzyści w całym kraju mierzyli się z królową nauk. Jak egzamin z matematyki oceniają abiturienci z puławskich szkół średnich? Zdecydowana większość jest dobrej myśli. Przeważają opinie mówiące o tym, że było łatwo.

Piotr Adamczyk jako Olgierd Paderewski "Paberborn" w serialu Langer
film

Langer: serial na podstawie powieści Remigiusza Mroza ma zwiastun i datę premiery (wideo)

W roli głównej – czyli Piotra Langera wystąpił Jakub Gierszał. Partnerują mu: Julia Pietrucha, Piotr Adamczyk i Magdalena Boczarska. A wszystkich zobaczymy już maju.

Matura 2025: Arkusze maturalne z matematyki i odpowiedzi
galeria

Matura 2025: Arkusze maturalne z matematyki i odpowiedzi

Maturzyści piszący we wtorek obowiązkowy egzamin z matematyki na poziomie podstawowym musieli wykazać się m.in. umiejętnością wykonywania działań na liczbach rzeczywistych, znajomością funkcji i ich własności oraz ciągów liczbowych.

Pył na stanowisku pracy – sprawdź, jakie niesie ze sobą zagrożenia!

Pył na stanowisku pracy – sprawdź, jakie niesie ze sobą zagrożenia!

Rozwój technologii przemysłowych sprawia, że dziś coraz większą wagę przywiązuje się także do bezpieczeństwa w miejscu pracy. Wiele mówi się o szkodliwości działania pyłów przemysłowych – stanowiących jeden z nadrzędnych skutków wielu procesów przemysłowych, których długotrwała obecność w powietrzu może przyczynić się nie tylko do zmniejszenia efektywności całej produkcji czy trwałości maszyn, lecz także znacznego pogorszenia się zdrowia pracowników.

Najpopularniejsze błędy przy używaniu złącza Camlock. Sprawdź naszą listę!

Najpopularniejsze błędy przy używaniu złącza Camlock. Sprawdź naszą listę!

Co do zasady, Camlocki powstały do tego, aby znacząco usprawniać przesył substancji płynnych oraz gazów pomiędzy zbiornikami. Ich rola w wielu zakładach specjalistycznych jest nieoceniona, ale tylko w momencie, kiedy Kamloki używane są zgodnie ze sztuką.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium