Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

5 stycznia 2022 r.
9:01

Minister do spraw bilokacji? Jak Przemysław Czarnek łączy politykę z pracą na KUL

Autor: Zdjęcie autora oprac. kyku
46 17 A A
(fot. Piotr Michalski/archiwum)

Przemysław Czarnek, który jest jednocześnie ministrem edukacji i nauki w rządzie Prawa i Sprawiedliwości oraz wykładowcą Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, może zaniedbywać swoją pracę na uczelni - podaje Radio ZET. Sam polityk odpowiada, że wszystkie zajęcia, które prowadzi, się odbyły, ale niekoniecznie w pierwotnym terminie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dziennikarze prześledzili aktywność Przemysława Czarnka na polu akademickim i politycznym. Ze wszystkich tych źródeł otrzymuje wynagrodzenie, a jego działalność na KUL ogranicza się do zajęć w poniedziałki i to w stosunkowo niewielkim zakresie. Jeden z wykładowców KUL, który chce zachować anonimowość, stwierdził w rozmowie z Radiem ZET, że minister ma stanowczo zbyt mało godzin dydaktycznych.

Semestr zimowy: wykład z prawa konstytucyjnego od godz. 10.50 do 12.30 dla studentów administracji drugiego roku (I stopień) na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji * konsultacje od 12.30 do 14.10 (nie wliczają się do pensum) * seminarium z konstytucyjnego ustroju administracji publicznej ze studentami pierwszego roku administracji (II stopień) od 14.10 do 15.50.

Semestr letni: seminarium z pierwszym rokiem administracji (II stopień). Wyznaczono je od 13.20 do 15 * konwersatorium: najważniejsze procesy przed polskim Trybunałem Konstytucyjnym z trzecim i czwartym rokiem prawa od 15 do 15.50.

Biorąc to wszystko pod uwagę, wychodzi, że jego pensum (liczba godzin pracy dydaktycznej) wynosi 105. – Nie wiem, jak to rektor KUL uzasadnia, ale pensum profesora tytularnego to 180, reszta zwykle ma więcej, nawet 200, 300 godzin – mówi anonimowy wykładowca KUL.

Jak wyśledzili dziennikarze, Przemysław Czarnek wpisał w swoim oświadczeniu majątkowym, że jest "adiunktem na uczelni". A to znaczy, że powinien mieć jeszcze więcej godzin pracy na KUL.

Minister jest doktorem habilitowanym na stanowisku profesora KUL. Dzięki temu, zgodnie z regulaminem uczelni, rektor może mu obniżyć pensum do maksymalnie 105 godzin (ze względu na "wykonywanie ważnych dla Uniwersytetu i wymagających znacznego nakładu pracy zadań" albo "ze względu na powierzenie nauczycielowi akademickiemu innych obowiązków"). To tyle, ile dla niego w sumie przewidziano. Jednak jeden z rozmówców Radia ZET mówi, że do takiej "obniżki" nie zaliczają się obowiązki ministerialne.

Dziennikarze przyjrzeli się także politycznej aktywności Przemysława Czarnka w poniedziałki, czyli w dniu, kiedy powinien prowadzić zajęcia na KUL. Przykładowo, 6 grudnia odwiedził Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pliszczynie, a potem także Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. Konferencja ministra na uczelni miała się zacząć o 15.30. Wszystko to w godzinach zajęć.

Jednak ani KUL, ani MEiN nie ustosunkowały się do całej sprawy. Zrobił to jednak sam minister, który stwierdził w rozmowie z reporterką TVN24, że to "dezinformacja" i wszystkie zajęcia się odbyły. Potem dodał, że faktycznie "raz czy dwa" je odwoływał, ale potem były odrabiane w innym terminie.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
fiej / 5 stycznia 2022 r. o 10:15
+33
Zwycięzca konkursu DZBAN ROKU 2021 tygodnika nie i makelifeharder . Graulujemy przemuś, pokonałeś prawdziwe tuzy dzbaniastwa jak kaja głodek, janóż kowalski i robek prukiewicz.
Avatar
___K___ / 5 stycznia 2022 r. o 10:13
+23
Panie CZARNEK... chętnie wypiję z Panem wódkę.
I tak oto poznaliśmy przyczynę twoich debilnych wpisów na forum, TECZOWY_ZSL :-)
Avatar
___K___ / 5 stycznia 2022 r. o 10:13
+23
(...) Największy jego problem na czym innym jednak polega. Na tym mianowicie że otacza się miernotami i pochlebcami którzy mówią mu to co on chce usłyszeć. Co gorsza, takim tylko ufa a odtrąca takich którzy życzliwie mogliby pomóc widząc rzeczywistość z boku. To jest jego największy problem i to go wyrzuci z polityki na mierne pozycje wcześniej niż myśli. Ma swój rozum niech więc ponosi konsekwencje.
  Ale to w PiSie jest normą - pochlebcy, miernoty w otoczeniu, odrzucanie głosów krytycznych. Czarnek się w to idealnie wPiSuje.
Avatar
lbn / 5 stycznia 2022 r. o 11:19
+21
Zwycięzca konkursu DZBAN ROKU 2021 tygodnika nie i makelifeharder . Graulujemy przemuś, pokonałeś prawdziwe tuzy dzbaniastwa jak kaja głodek, janóż kowalski i robek prukiewicz.
JOSEK URBACH - STARY KOMUCH, SŁUGA MORDERCÓW kiszczaka i jaruzela  dał panu CZARNKOWI taką nagrodę????   TO NAJWIĘKSZY KOMPLEMENT dla prawicowca !!!
 Kolego, szanuję Cię, naprawdę, bo w większości zdecydowanej spraw zgadzam się z Tobą. Jednego wszak nie rozumiem. Czarnek prawicowcem? W życiu. Mentalny socjalista a reszta pod publikę dla wyborców. Uwierz mi. Wiem co mówię. 
 Kolego, szanuję Cię, naprawdę, bo w większości zdecydowanej spraw zgadzam się z Tobą. Jednego wszak nie rozumiem. Czarnek prawicowcem? W życiu. Mentalny socjalista a reszta pod publikę dla wyborców. Uwierz mi. Wiem co mówię.  rozwiń
Avatar
Gutek / 5 stycznia 2022 r. o 09:51
+21
Taki beton katolicki , taki świętoje....y , a proszę jak kłamie i oszukuje . Oni wszyscy tak mają ? Pani Szydło też za fałszywe oskarżenie kierowcy Seicento do tej pory nie przeprosiła .
Avatar
Janusz_Paliwas / 5 stycznia 2022 r. o 09:13
+21
POlska w ruinie. Nowy łagr.
Avatar
___K___ / 5 stycznia 2022 r. o 09:07
+20
Typowe PiSowskie gównozjadztwo - aby się nachapać z jak największej liczby źródeł, a jak się wyleje, to koledzy nie pozwolą ukarać. Zawsze w odwodzie jest jeszcze ten, co ułaskawia bez wyroków... Żałosne karierowiczostwo małych ludzików.
Avatar
antypiss / 5 stycznia 2022 r. o 11:02
+19
Dlaczego w biały dzień pokazujecie tego fanatyka ideologicznej sekty kościelnej?
Avatar
lbn / 5 stycznia 2022 r. o 09:23
+14
Minister Przemysław był kiedyś normalnym i równym gościem. Jego problem na tym polega, że od dobrobytu stracił kontakt z rzeczywistością. Były dywagacje czy może zostanie ministrem sprawiedliwości co go interesowało z uwagi na wykształcenie prawnicze. Wtedy jeszcze trzeźwo rozumował. Noble może być też ministrem nauki z uwagi na swoje specjalistyczne wykształcenie. No dobrze też zgoda. Pomińmy wątek z tą jego dziwną bądź co bądź habilitacją bo jest ona dziwna. Jednak pan minister odleciał już w momencie gdy dano mu funkcje w sprawach kosmicznych czytam jądrowych. Kasa jest kasa. Poszedł za ciosem i zaczął się udzielać przy infrastrukturze otwierając drogi. Z każdym tygodniem bardziej oderwany od rzeczywistości i problemów ludzi. Do tego podniesienie uposażenia poselskiego itp. Polityka to jest to co bardzo przy takim układzie odpowiada panu Czarnkowi. Największy jego problem na czym innym jednak polega. Na tym mianowicie że otacza się miernotami i pochlebcami którzy mówią mu to co on chce usłyszeć. Co gorsza, takim tylko ufa a odtrąca takich którzy życzliwie mogliby pomóc widząc rzeczywistość z boku. To jest jego największy problem i to go wyrzuci z polityki na mierne pozycje wcześniej niż myśli. Ma swój rozum niech więc ponosi konsekwencje.
Minister Przemysław był kiedyś normalnym i równym gościem. Jego problem na tym polega, że od dobrobytu stracił kontakt z rzeczywistością. Były dywagacje czy może zostanie ministrem sprawiedliwości co go interesowało z uwagi na wykształcenie prawnicze. Wtedy jeszcze trzeźwo rozumował. Noble może być też ministrem nauki z uwagi na swoje specjalistyczne wykształcenie. No dobrze też zgoda. Pomińmy wątek z tą jego dziwną bądź co bądź habilitacją bo jest ona dziwna. Jednak pan minister odleciał już w momencie gdy dano mu funkcje w sprawach kosmicz... rozwiń
Avatar
Adam_z_Lublina / 5 stycznia 2022 r. o 11:34
+11
To że Czarnek jest hejterem i największym szkodnikiem polskiej oświaty to było wiadomo od dawna. Ale że okrada katolicką uczelnię, na utrzymanie której składają się ludzie z całej Polski, to tego nawet po nim bym się nie spodziewał .
Avatar
___K___ / 7 stycznia 2022 r. o 08:02
0
Zwycięzca konkursu DZBAN ROKU 2021 tygodnika nie i makelifeharder . Graulujemy przemuś, pokonałeś prawdziwe tuzy dzbaniastwa jak kaja głodek, janóż kowalski i robek prukiewicz.
JOSEK URBACH - STARY KOMUCH, SŁUGA MORDERCÓW kiszczaka i jaruzela dał panu CZARNKOWI taką nagrodę????   TO NAJWIĘKSZY KOMPLEMENT dla prawicowca !!!
Kolego, szanuję Cię, naprawdę, bo w większości zdecydowanej spraw zgadzam się z Tobą. Jednego wszak nie rozumiem. Czarnek prawicowcem? W życiu. Mentalny socjalista a reszta pod publikę dla wyborców. Uwierz mi. Wiem co mówię.
... z każdym ,który nie uległ niedzielbaumowi wypiję
Sądząc po twoich wpisach ty pijesz z każdym, kto ci postawi... :-)
Sądząc po twoich wpisach ty pijesz z każdym, kto ci postawi... :-) rozwiń
Avatar
lbn / 5 stycznia 2022 r. o 17:41
+5
Zwycięzca konkursu DZBAN ROKU 2021 tygodnika nie i makelifeharder . Graulujemy przemuś, pokonałeś prawdziwe tuzy dzbaniastwa jak kaja głodek, janóż kowalski i robek prukiewicz.
JOSEK URBACH - STARY KOMUCH, SŁUGA MORDERCÓW kiszczaka i jaruzela dał panu CZARNKOWI taką nagrodę????   TO NAJWIĘKSZY KOMPLEMENT dla prawicowca !!!
Kolego, szanuję Cię, naprawdę, bo w większości zdecydowanej spraw zgadzam się z Tobą. Jednego wszak nie rozumiem. Czarnek prawicowcem? W życiu. Mentalny socjalista a reszta pod publikę dla wyborców. Uwierz mi. Wiem co mówię.
... z każdym ,który nie uległ niedzielbaumowi wypiję
 Z Czarnkiem nie pij. Z prostego powodu. Gdyby się okazało że ma słabą głowę to niechcący poopowiada jakieś treści z których może wyniknąć że wychowanie w cnotach niewieścich i inne dyrdymały pod publikę nijak się mają do prywatnego życia tego pana. Wówczas czar pryśnie i nastanie koniec idola. Piszę to absolutnie bez złośliwości. 
 Z Czarnkiem nie pij. Z prostego powodu. Gdyby się okazało że ma słabą głowę to niechcący poopowiada jakieś treści z których może wyniknąć że wychowanie w cnotach niewieścich i inne dyrdymały pod publikę nijak się mają do prywatnego życia tego pana. Wówczas czar pryśnie i nastanie koniec idola. Piszę to absolutnie bez złośliwości.  rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 5 stycznia 2022 r. o 12:57
-6
Zwycięzca konkursu DZBAN ROKU 2021 tygodnika nie i makelifeharder . Graulujemy przemuś, pokonałeś prawdziwe tuzy dzbaniastwa jak kaja głodek, janóż kowalski i robek prukiewicz.
  JOSEK URBACH - STARY KOMUCH, SŁUGA MORDERCÓW kiszczaka i jaruzela   dał panu CZARNKOWI taką nagrodę????   TO NAJWIĘKSZA NOBILITACJA dla prawicowca !!!
Avatar
TECZOWY_ZSL / 5 stycznia 2022 r. o 12:56
-5
Zwycięzca konkursu DZBAN ROKU 2021 tygodnika nie i makelifeharder . Graulujemy przemuś, pokonałeś prawdziwe tuzy dzbaniastwa jak kaja głodek, janóż kowalski i robek prukiewicz.
JOSEK URBACH - STARY KOMUCH, SŁUGA MORDERCÓW kiszczaka i jaruzela dał panu CZARNKOWI taką nagrodę????   TO NAJWIĘKSZY KOMPLEMENT dla prawicowca !!!
Kolego, szanuję Cię, naprawdę, bo w większości zdecydowanej spraw zgadzam się z Tobą. Jednego wszak nie rozumiem. Czarnek prawicowcem? W życiu. Mentalny socjalista a reszta pod publikę dla wyborców. Uwierz mi. Wiem co mówię.
  ... z każdym ,który nie uległ niedzielbaumowi wypiję
  ... z każdym ,który nie uległ niedzielbaumowi wypiję rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 5 stycznia 2022 r. o 12:53
-9
Panie CZARNEK... chętnie wypiję z Panem wódkę. ps wycie lewaków szkoły frankfurckiej - UWIELBIAM :)
Avatar
Sir_Fred / 5 stycznia 2022 r. o 12:35
+1
A mi szczerze mówiąc lotto! Ciekawi mnie, czy dziś w szkołach są takie belfry jak onegdaj  u mnie we podstawówce. Mianowicie matematyca o mentalności i manierach kapo z Majdanka. Dużo dziś ją wspominamy jak spotka się stara wiara 
Avatar
Adam_z_Lublina / 5 stycznia 2022 r. o 11:34
+11
To że Czarnek jest hejterem i największym szkodnikiem polskiej oświaty to było wiadomo od dawna. Ale że okrada katolicką uczelnię, na utrzymanie której składają się ludzie z całej Polski, to tego nawet po nim bym się nie spodziewał .
Avatar
lbn / 5 stycznia 2022 r. o 11:19
+21
Zwycięzca konkursu DZBAN ROKU 2021 tygodnika nie i makelifeharder . Graulujemy przemuś, pokonałeś prawdziwe tuzy dzbaniastwa jak kaja głodek, janóż kowalski i robek prukiewicz.
JOSEK URBACH - STARY KOMUCH, SŁUGA MORDERCÓW kiszczaka i jaruzela  dał panu CZARNKOWI taką nagrodę????   TO NAJWIĘKSZY KOMPLEMENT dla prawicowca !!!
 Kolego, szanuję Cię, naprawdę, bo w większości zdecydowanej spraw zgadzam się z Tobą. Jednego wszak nie rozumiem. Czarnek prawicowcem? W życiu. Mentalny socjalista a reszta pod publikę dla wyborców. Uwierz mi. Wiem co mówię. 
 Kolego, szanuję Cię, naprawdę, bo w większości zdecydowanej spraw zgadzam się z Tobą. Jednego wszak nie rozumiem. Czarnek prawicowcem? W życiu. Mentalny socjalista a reszta pod publikę dla wyborców. Uwierz mi. Wiem co mówię.  rozwiń
Avatar
Kosmitulo / 5 stycznia 2022 r. o 11:04
+8
Panie CZARNEK... chętnie wypiję z Panem wódkę. A jak będzie trzeba to i loda zrobię.
 
Avatar
antypiss / 5 stycznia 2022 r. o 11:02
+19
Dlaczego w biały dzień pokazujecie tego fanatyka ideologicznej sekty kościelnej?
Zobacz wszystkie komentarze 17

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 stycznia 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 stycznia 2022 r.

Sklepikarze, którzy nie obniżą cen w strachu. "Boję się, że któryś z klientów doniesie"
galeria

Sklepikarze, którzy nie obniżą cen w strachu. "Boję się, że któryś z klientów doniesie"

Boję się, że klienci na mnie doniosą – mówi właścicielka małego sklepu spożywczego w Lublinie. Ze względu na drogie media i rosnące koszty pracy kobieta najprawdopodobniej nie będzie mogła 1 lutego obniżyć cen podstawowych produktów spożywczych. Powinna to zrobić, bo wtedy 5-procentowa stawka VAT na żywność ma być zniesiona.

Lublin. Był zagajnik, będzie sklep

Lublin. Był zagajnik, będzie sklep

Ruszyła wycinka drzew przy ul. Zelwerowicza, gdzie niebawem ma się zacząć budowa sklepu. Inwestor dostał od miasta komplet niezbędnych mu pozwoleń.

Nie żyje lubelski raper AdoDe. Miał 43 lata
film

Nie żyje lubelski raper AdoDe. Miał 43 lata

– Człowiek o wielkim sercu, optymista, wiecznie uśmiechnięty przyjaciel, fantastyczny raper, legenda lubelskiego hip hopu – żegna artystę producent medyczny.

Niedzielski zapowiada szczyt V fali. Nawet 140 tys. zakażeń dziennie

Niedzielski zapowiada szczyt V fali. Nawet 140 tys. zakażeń dziennie

W Polsce mamy już do czynienia z V falą pandemii COVID-19. Zgodnie z naszym modelem szczyt zakażeń przypadnie w połowie lutego i będzie wynosił ok. 60 tys. przypadków dziennie. Inne dane mówią o nawet 140 tys. zakażeń – powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Poinformował, że we wtorek może być więcej niż 20 tys. zachorowań.

Górnik Łęczna wyleciał do Turcji
film

Górnik Łęczna wyleciał do Turcji

Piłkarze Górnika Łęczna zakończyli pierwszy etap przygotowań do rundy wiosennej efektowną wygraną z trzecioligowym KSZO 1929 Ostrowiec Świętokrzyski. W poniedziałek Maciej Gostomski i spółka zameldowali się w klubie skąd wyruszyli na zgrupowanie do tureckiej Antalyi

Zawiesza, a jednak wraca. Burmistrz Włodawy zatęsknił do lewicy

Zawiesza, a jednak wraca. Burmistrz Włodawy zatęsknił do lewicy

Mimo nawiązania współpracy z PiS burmistrz Włodawy chce być członkiem Nowej Lewicy. Wiesław Muszyński przekonał lubelskich kolegów, że porozumienie z partią rządzącym dotyczy tylko samorządu. Ale będzie musiał się wytłumaczyć centrali swojej partii.

Filmowe przeboje w Filharmonii. Dwa koncerty karnawałowe
21 stycznia 2022, 19:00

Filmowe przeboje w Filharmonii. Dwa koncerty karnawałowe

Filharmonia Lubelska (ul. Curie-Skłodowskiej 5) zaprasza na dwa wyjątkowe koncerty karnawałowe, podczas których będzie można usłyszeć największe przeboje muzyki filmowej i musicalowej. Wydarzenia odbędą się 21 stycznia o godz. 19 i 22 stycznia o godz. 18.

Niedzielski: namawiałem ekspertów do pozostania w Radzie Medycznej

Niedzielski: namawiałem ekspertów do pozostania w Radzie Medycznej

Namawiałem ekspertów Rady Medycznej, którzy złożyli rezygnacje, do tego, żeby kontynuowali swoją misję mimo rozbieżności. Niestety nie przekonaliśmy ich, stąd zbliżamy się do końca funkcjonowania rady w tej formule – powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Ksiądz aresztowany za załatwianie fałszywych certyfikatów covidowych

Ksiądz aresztowany za załatwianie fałszywych certyfikatów covidowych

Ksiądz Łukasz Sz. jest jednym z tymczasowo aresztowanych ws. fałszowania certyfikatów covidowych – poinformowała w poniedziałek poznańska prokuratura. W ub. tygodniu zatrzymano w tej sprawie łącznie pięć osób, w tym dwóch żołnierzy.

Najpierw dziecko znalazło ciało ojca. Teraz w szpitalu w Lublinie na Covid-19 zmarła matka

Najpierw dziecko znalazło ciało ojca. Teraz w szpitalu w Lublinie na Covid-19 zmarła matka

Nie żyje 50-letnia pacjentka z Covid-19, która przez ponad tydzień walczyła o życie w lubelskim szpitalu. Nie zaszczepiła się, podobnie jak jej mąż, który zmarł w domu. Martwego ojca znalazło dziecko.

Lubelskie. Norki na kwarantannie z powodu koronawirusa

Lubelskie. Norki na kwarantannie z powodu koronawirusa

Licząca ok. trzech tysięcy ferma norek w Starym Zadybiu w powiecie ryckim została objęta kwarantanną po tym jak badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u pięciu osobników. Izolacja zwierząt potrwa 90 dni.

Seria włamań do domów koło Lublina. Alarmuje radny

Seria włamań do domów koło Lublina. Alarmuje radny

O „wzmożoną czujność” prosi mieszkańców Kamil Rarak, zastępca przewodniczącego Rady Gminy Niemce. Apel radnego ma związek z włamaniami do domów w podlubelskich miejscowościach.

"Inspiracje Ziemią... Zakwitły Bursztynem" - nowa wystawa w Centrum Spotkania Kultur
20 stycznia 2022, 18:00

"Inspiracje Ziemią... Zakwitły Bursztynem" - nowa wystawa w Centrum Spotkania Kultur

Od 21 stycznia w Galerii City Project Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) będzie można podziwiać wystawę Krystyny Rudzkiej-Przychody i Lucjana Gazdy "Inspiracje Ziemią... Zakwitły Bursztynem". Wernisaż zostanie zorganizowany w czwartek, 20 stycznia o godz. 18.

Luxiona AZS UMCS Lublin – Heiro Rzeszów 8:4. Pokazali siłę w ataku

Luxiona AZS UMCS Lublin – Heiro Rzeszów 8:4. Pokazali siłę w ataku

Luxiona AZS UMCS Lublin udanie rozpoczęła ligową rywalizację w 2022 roku. Akademicy pokonali w Świdniku Heiro Rzeszów, choć spotkanie zaczęło się zdecydowanie lepiej dla gości

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!