Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

7 kwietnia 2020 r.
21:25

Wybory 2020. Prezydenta wybierzemy korespondencyjnie. Jeśli nie odeślemy kart, pójdziemy do więzienia?

104 60 A A
Czy tak będziemy głosować w maju?
Czy tak będziemy głosować w maju? (fot. Maciej Kaczanowski)

W poniedziałek wieczorem Sejm przyjął ustawę dotyczącą głosowania korespondencyjnego w majowych wyborach prezydenckich. Według projektu, możliwe będzie ich przełożenie o tydzień. Kontrowersje budzi zapis, z którego wynika, że osobom, które nie odeślą kart, grozi więzienie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Projekt ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na prezydenta RP w trakcie przerwy w poniedziałkowych obradach złożył przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski. Wśród grupy wnioskodawców, którzy podpisali się pod projektem znalazł się m.in. lubelski poseł Sylwester Tułajew.

W praktyce głosowanie korespondencyjne ma wyglądać tak, że w ciągu siedmiu dni przed wyborami każdy wyborca otrzymałby pocztą pakiet z kartą do głosowania, dwiema kopertami, instrukcją oraz oświadczeniem o osobistym i tajnym oddaniu głosu. Po wypełnieniu kartę należałoby włożyć do pierwszej koperty, a następnie wraz z podpisanym oświadczeniem do koperty zwrotnej i dostarczyć do wskazanej skrzynki pocztowej na terenie zamieszkiwanej gminy. Oddane w ten sposób głosy w dniu wyborów miałyby być transzami dostarczane do komisji wyborczych.

Nowy projekt wprowadził kilka nowości. Jedna z nich zakłada, że jeśli na terytorium Polski ogłoszono stan epidemii (obowiązuje on od 23 marca), marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów. Nowa data musi odpowiadać przepisom określonym w Konstytucji, co oznacza, że w grę wchodziłyby: 3, 10 i 17 maja.

Spore kontrowersje zdążył wywołać zapis mówiący o tym, że za kradzież karty do głosowania lub oświadczenia o tajnym i osobistym oddaniu głosu, grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności. Dało to pole do interpretacji, że ukarane mogą zostać osoby, które nie odeślą otrzymanych drogą pocztową kart.

– To oczywiste, że nie chodzi o kradzież swojej karty, a o ewentualną kradzież karty np. sąsiada, współdomownika, czy kradzież jej listonoszowi. W żadnym wypadku nie wprowadzamy przymusu stuprocentowej frekwencji. Ktoś, kto otrzyma kartę do głosowania, będzie mógł ją oddać z głosem, ale nie musi, bo to przecież prawo, a nie obowiązek wyborczy – wyjaśnia lubelski poseł PiS Przemysław Czarnek.

Parlamentarzyści opozycji zarówno najnowszy projekt, jak i sam pomysł przeprowadzania wyborów 10 maja krytykują. – Terminy, jakość procedowania tej ustawy i przede wszystkim okoliczności pandemii wskazują, że to jest niemożliwe – mówi Jan Łopata, poseł PSL-Kukiz’15.

Teraz ustawą zajmie się Senat, w którym nieznaczną większość ma opozycja. Marszałek Tomasz Grodzki zapowiedział już, że izba wykorzysta pełne 30 dni przysługujące jej na rozpatrzenie dokumentu.

Wiele obaw mają przede wszystkim pracownicy Poczty Polskiej. To ta instytucja będzie odpowiedzialna za dostarczenie wyborcom pakietów do głosowania. – Jeżeli pakiet wyborczy miałby być dostarczony za potwierdzeniem odbioru, trzeba chodzić z góry na dół do każdego mieszkania, dotrzeć do każdego uprawnionego, pokwitować odbiór pakietu i poczekać, aż zagłosuje. I nawet gdyby dali nam wojsko do pomocy, to trudno sobie wyobrazić, by można było dostarczyć np. 300 listów dziennie – mówi lubelski listonosz, który w swoim rejonie ma ok. 900 adresów.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 60

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
taios / 7 kwietnia 2020 r. o 21:34
+82
Te wybory to kpina z całego społeczeństwa. Głosowanie na Dudę w tym wypadku to cynizm w czystej postaci. Byle się utrzymać przy władzy nawet za cenę życia swoich obywateli.
Avatar
Adam_z_Lublina / 7 kwietnia 2020 r. o 21:51
+74
W takiej formie to mogą sobie w PiSie wybierać I sekretarza KC. Ja w wyborach w czasie pandemii nie zamierzam brać udziału, tym bardziej w takiej farsie. A rządzący niech myślą jak ocalić Polskę przed katastrofą a nie jak utrzymać się przy korycie, nie bacząc na ludzkie zdrowie i życie !
Avatar
konserwatysta / 7 kwietnia 2020 r. o 22:15
+68
A Polacy za granicą? Bez prawa głosu?
Avatar
annonim / 7 kwietnia 2020 r. o 21:39
+68
"wyjaśnia lubelski poseł PiS Przemysław Czarnek." Jakoś mu, kurka, nie wierzę.
Avatar
taios / 7 kwietnia 2020 r. o 22:55
+64
Francja przeprowadziła wybory normalnie podczas potężnej ilości zakażeń. Niemcy korespondencyjnie tak samo Szwajcaria, Korea Południowa ... o co chodzi opozycji totalnej? Słabo Kidawa wypada?
 Trollu może wspomnisz, że przez wybory we Francji trzykrotnie zwiększyła się ilość zachorowań? A kilkadziesiąt osób z komisji wyborczych zmarło do dzisiaj?
Avatar
uwaga_na_trole_z_pis / 7 kwietnia 2020 r. o 23:05
+62
12 tyś zł mandatu za jazdę na rowerze, ale już za olanie fanaberii oszalałego naczelnika pt. "wybory korespondencyjne 2020" mogą cię wsadzić do lochu. Ja na rower wsiąść nie mogę niby z troski o mnie i innych, ale grupka listonoszy ma w pocie czoła, roznosić dzień i noc, 30 mln listów, udając, że nie szaleje w kraju pandemia koronawirusa. Czy utworzono już jakiś specjalny fundusz dla rodzin listonoszy i wszystkich innych osób, które zachorują albo co gorsza umrą z powodu kaprysu jednego człowieka który ewidentnie ma obsesję na punkcie władzy? Co się dzieje z tym krajem? Gdzie jest granica tego absurdu? Czy ktoś w końcu się postawi Kaczyńskiemu, który ja wszystko na to wskazuje, kompletnie postradał zmysły?
12 tyś zł mandatu za jazdę na rowerze, ale już za olanie fanaberii oszalałego naczelnika pt. "wybory korespondencyjne 2020" mogą cię wsadzić do lochu. Ja na rower wsiąść nie mogę niby z troski o mnie i innych, ale grupka listonoszy ma w pocie czoła, roznosić dzień i noc, 30 mln listów, udając, że nie szaleje w kraju pandemia koronawirusa. Czy utworzono już jakiś specjalny fundusz dla rodzin listonoszy i wszystkich innych osób, które zachorują albo co gorsza umrą z powodu kaprysu jednego człowieka który ewidentnie ma obsesję na punk... rozwiń
Avatar
Marek84 / 7 kwietnia 2020 r. o 23:33
+60
Jeśli elektorat znajdujący się w grupie największego ryzyka zbojkotuje te wybory, to Duda może to jeszcze przegrać. Gniew Polaków jest coraz większy a cierpliwość zaraz się skończy. Trzeba to sobie powiedzieć wprost, Pis zaczyna przeginać pałę.
Avatar
Motormaxx / 7 kwietnia 2020 r. o 22:29
+59
Największym trollem na tym forum jak widzę, piszącym komentarz za komentarzem pod swoimi własnymi komentarzami jest niejaki Mr Langman czy jak mu tam, co stwierdzam z przykrością. Forum służy do dyskusji a nie monologów panie Langman. To było tak tytułem wstępu. Odnośnie samych wyborów po raz kolejny powiem, że w dobie panującej epidemii i walki polskich rodzin o życie dosłownie i w przenośni (aspekt ekonomiczny), wybory nie mają żadnego znaczenia. Można je przełożyć i zając się sprawami najważniejszymi dla polskich rodzin czyli bytem. A dziś ten byt jest mocno zagrożony i będzie z dnia na dzień coraz bardziej. Więc szanowni rządzący i opozycja niech łaskawie ruszą swoje zasiedziałe tyłki i zaczną robić coś dla Polaków, którzy biednieją z dnia na dzień zamiast zajmować się tym kto, gdzie będzie siedział przy korycie. Ważne w tym wszystkim jest również to ILE TE KORESPONDENCYJNE WYBORY BĘDĄ KOSZTOWAĆ W PRZELICZENIU NA RESPIRATORY I ŚRODKI OCHRONY OSOBISTEJ DLA MEDYKÓW I ZWYKŁYCH LUDZI???
Największym trollem na tym forum jak widzę, piszącym komentarz za komentarzem pod swoimi własnymi komentarzami jest niejaki Mr Langman czy jak mu tam, co stwierdzam z przykrością. Forum służy do dyskusji a nie monologów panie Langman. To było tak tytułem wstępu. Odnośnie samych wyborów po raz kolejny powiem, że w dobie panującej epidemii i walki polskich rodzin o życie dosłownie i w przenośni (aspekt ekonomiczny), wybory nie mają żadnego znaczenia. Można je przełożyć i zając się sprawami najważniejszymi dla polskich rodzin czyli bytem. A dzi... rozwiń
Avatar
taios / 7 kwietnia 2020 r. o 22:48
+58
Troll Aaron_Langman znowu w akcji.  1) Po pierwsze kłamiesz odnośnie wypowiedzi  Nancy Pelosi albo nie znasz języka angielskiego. W dzisiejszym wywiadzie dla MSNBC powiedziała cytuję " Ludzie nie powinni decydować, czy mogą głosować, czy chorować. Tego typu wybory są złe w państwach demokratycznych”. 2)  Zgodnie z prawem wyborczym Belgii za brak udziału w wyborach można zapłacić karę w wysokości 5 –10 euro (za pierwszy raz) lub 10-25 euro (za kolejny). Osoba, która nie głosowała cztery razy w ciągu 15 lat może stracić prawa wyborcze na 10 lat i w tym czasie nie może ubiegać się o pracę w służbie cywilnej. W rzeczywistości od kilkunastu lat nie została nałożona na nikogo kara. 3) Gdybyś trollu chociaż trochę znał sytuację Szwajcarii to byś wiedział, że kraj ten nie należy do Unii Europejskiej oraz wszystkie ważne decyzje podejmowane są w drodze referendum a nie przez polityków. Podobnie jak Estonia ten kraj przygotywywał się do wyborów przez wiele lat, a nie w ciągu miesiąca. Niecały rok temu sami politycy pis w tym Bielan mowili o tym, że  głosowanie korespondencyjne może służyć nadużyciom i fałszerstwom. Nagle zmienili zdanie? 4)  Trzeba pamiętać, że w Niemczech możliwość wyboru korespondencyjnego istnieje już od lat 1950. Niemcy znają ten system - jako wyborcy i jako państwo, jako samorząd. W samych Niemczech doszło też do kontrowersji bo wiele osób z komisji wyborczych zostało zakażonych i mocno krytykowano władze Bawarii za nie przełożenie wyborów. Aaron_Langman to typowy troll. Wystarczy zobaczyć ile pisze komentarzy. W ciągu dwóch tygodni prawie 400. Wszystkie pochwalają działania obecnego rządu i krytykuje wszystkich, którzy myślą racjonalnie albo mają inne zdanie niż rząd. Droga redakcjo radziłbym się zająć tym profilem. 
Troll Aaron_Langman znowu w akcji.  1) Po pierwsze kłamiesz odnośnie wypowiedzi  Nancy Pelosi albo nie znasz języka angielskiego. W dzisiejszym wywiadzie dla MSNBC powiedziała cytuję " Ludzie nie powinni decydować, czy mogą głosować, czy chorować. Tego typu wybory są złe w państwach demokratycznych”. 2)  Zgodnie z prawem wyborczym Belgii za brak udziału w wyborach można zapłacić karę w wysokości 5 –10 euro (za pierwszy raz) lub 10-25 euro (za kolejny). Osoba, która nie głosowała cztery razy w ciągu 15 lat może stracić prawa wybor... rozwiń
Avatar
Nie_jestem_robotem / 7 kwietnia 2020 r. o 23:21
+50
Norwegia znosi ograniczenia. Jeszcze w kwietniu uczniowie wrócą do szkół
 Ty nawet nie jesteś trollem. Ty jesteś karykaturą trolla. Śmieją się z ciebie i twojej propagandowej twórczości wszyscy czytelnicy.
Avatar
Aaron_Langman / 14 kwietnia 2020 r. o 11:36
-5
Drodzy lewaccy hiP0kryci... przeraża was ilości zgonów dziennie w wyniku covid19? A to ciekawe... ponieważ ponad 150.000 dzieci, które każdego dnia są zabierane temu światu w wyniku aborcji nie robią na was żadnego wrażenia.
Avatar
Aaron_Langman / 10 kwietnia 2020 r. o 23:04
-1
"Obywatele Korei Płd., w tym pacjenci zakażeni koronawirusem, zaczęli w piątek oddawać głosy w zdezynfekowanych lokalach wyborczych w ramach systemu wczesnego głosowania przed zaplanowanymi na 15 kwietnia wyborami parlamentarnymi." - a Kidawa dalej spada - obecnie już na trzecie miejsce.
Avatar
henrykxx56 / 9 kwietnia 2020 r. o 01:47
+17
Chodzi to o wybory jak by Duda zabrał 500+ to jednocześnie straciłby głos na siebie a mu na tym zależy, aby wybory wygrać. Co innego będzie po wyborach jak Duda wygra wybory wtedy będzie mógł zabrać, 500+ bo co mu już naród zrobi? Przecież to jest ciemnota można im obiecywać rożne rzeczy tak jak zrobiłem z 2 miliardami na media zamiast na onkologie a co z niej by miał Duda nic a z reklam ma wszystko nawet wybory może wygrać przez reklamy to jest taki człowiek a poco niech powie poco założył kagańce na sądy, aby go nie mogli postawić przed sądem, bo nimi rząd rządzi a nie, że pomogli Kowalskiemu tylko sobie, ale ja na żadne wybory nie pójdę, bo to, co robią to jest wielki przekręt z tymi wyborami a skąd mam pewność czy ktoś się nie posłuży moimi danymi i na Telefon będą brali kredyty a koperta ma prawo się zagubić a ja jak to udowodnię proste powiedzenie udostępniłeś swoje dane i dlatego złodziej bierze kredyty a ty się tłumacz komornikowi czy tam sądowi ż to nie ja i w koszty będą mnie zapędzać to ja mam takie wybory w nosie niech sobie Duda razem z Kaczyńskim głosują.
Chodzi to o wybory jak by Duda zabrał 500+ to jednocześnie straciłby głos na siebie a mu na tym zależy, aby wybory wygrać. Co innego będzie po wyborach jak Duda wygra wybory wtedy będzie mógł zabrać, 500+ bo co mu już naród zrobi? Przecież to jest ciemnota można im obiecywać rożne rzeczy tak jak zrobiłem z 2 miliardami na media zamiast na onkologie a co z niej by miał Duda nic a z reklam ma wszystko nawet wybory może wygrać przez reklamy to jest taki człowiek a poco niech powie poco założył kagańce na sądy, aby go nie mogli postawić przed są... rozwiń
Avatar
Japolan / 8 kwietnia 2020 r. o 20:25
-2
„Prawda jest prawdą, nawet jeśli nikt jej nie uznaje” -  Abp Fulton J. Sheen
Czcigodny Arcybiuskup wykląłby satanistów - zwłaszcza blokującyh katolikom dostęp do kościołów. Biskupi amerykańscy odmówili zamknięcia kościołów podczas epidemii "grypy hiszpańskiej" - część Biskupów aresztowano, ale kościoły pozostały otwarte. Teraz zaś udający biskupów śmierdzący tchórze podlizują się satanistycznym draniom i wespół z nimi odcinają katolików od Sakramentów świętych i liturgii (zwłaszcza Mszy świętej). Apage, satanas!
Przecież masz mnóstwo transmisji Mszy Św. w internecie, kto Ci broni oglądać? Boga to się ponoć w duchu przyjmuje, a nie w opłatku wkładanym do ust. Taki z Ciebie katolik, a podstaw nie znasz?
Apage satanas! Dość herezji o "przyjmowaniu opłatka"!!! Katolicy oraz prawosławni (różnych obrządków) przyjmują Ciało i Krew Chrystusa (także w przypadku komunikowania pod jedną postacią sakramentalną) - a nie "opłatek", "prosforę" ("chleb liturgiczny" w wielu obrządkach wschodnich") lub "wino" (czyli produkty spożywcze). Oglądanie lub słuchanie transmisji (co czynię) jest absolutnie odmienne od osobistej obecności w kościele (kaplicy) - zwłaszcza podczas Świętych Obrzędów. Dość siania diabelskiej propagandy oraz herezji!!! Marsz z powrotem do piekła!
Apage satanas! Dość herezji o "przyjmowaniu opłatka"!!! Katolicy oraz prawosławni (różnych obrządków) przyjmują Ciało i Krew Chrystusa (także w przypadku komunikowania pod jedną postacią sakramentalną) - a nie "opłatek", "prosforę" ("chleb liturgiczny" w wielu obrządkach wschodnich") lub "wino" (czyli produkty spożywcze). Oglądanie lub słuchanie transmisji (co czynię) jest absolutnie odmienne od osobistej obecności w kościele (kaplicy) - zwłaszcza podczas Świętych Obrz... rozwiń
Avatar
Ksawyer / 8 kwietnia 2020 r. o 17:41
-1
Nie rozmawiajcie z trollem  Aaron_Langman. To nawet nie jest prawdopodobnie człowiek tylko bot (program), który został stworzony przez polski lub rosyjski rząd do szerzenia propagandy.
 W Polsce propagandę szerszą nie tylko polski i rosyjski rząd. U mojego profesora od polskiego przeczytałem, że  po naszym kraju hasa 2000 agentów Mosad, też wysmienitych wachowcow. 
Avatar
Aaron_Langman / 8 kwietnia 2020 r. o 14:33
-28
Jaką może być Polska rządzona przez platformę obywatelska, skoro żona przewodniczącego tej partii oszukuje ZUS na kilkanaście tysięcy złotych?
Avatar
Aaron_Langman / 8 kwietnia 2020 r. o 12:48
-15
"prywatna sprawa mojej żony" powiedziałP0seł BUDKA z P0 ?? "uczciwość przede wszystkim" "nikt nie stoi ponad prawem" "niewidzialna ręka rynku" "standardy Platformy" "wartości europejskie" "wolne sądy" "konstytucja" "Partia Oszustów i złodziei"!
Avatar
PannaAnnaa / 8 kwietnia 2020 r. o 12:17
+11
Nie rozmawiajcie z trollem  Aaron_Langman. To nawet nie jest prawdopodobnie człowiek tylko bot (program), który został stworzony przez polski lub rosyjski rząd do szerzenia propagandy.
 Najgorsze, że on sam ze sobą rozmawia :)
Avatar
taios / 8 kwietnia 2020 r. o 12:04
+6
Nie rozmawiajcie z trollem  Aaron_Langman. To nawet nie jest prawdopodobnie człowiek tylko bot (program), który został stworzony przez polski lub rosyjski rząd do szerzenia propagandy.
Avatar
Aaron_Langman / 8 kwietnia 2020 r. o 11:46
-26
„Głosowanie korespondencyjne ma zasadnicze znaczenie dla ochrony przyszłości naszej demokracji w obliczu kryzysu zdrowia publicznego” - mówi Nancy Pelosi, spiker amerykańskiej Izby Reprezentantów, " Vote-by-mail is essential to protecting the future of our democracy as we confront this public health crisis. There is no legitimate argument against enacting it."
Zobacz wszystkie komentarze 60

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Bo muzyka była za głośno. W ruch poszedł lakier do paznokci

Bo muzyka była za głośno. W ruch poszedł lakier do paznokci

Pięć lat więzienia grozi mężczyźnie, który uszkodził zaparkowane volvo. Zrobił to lakierem do paznokci.

Kolejne transfery LUK Politechniki Lublin

Kolejne transfery LUK Politechniki Lublin

LUK Politechnika Lublin pozyskała zawodników na środek bloku, rozegranie i przyjęcie.

Nie wszyscy kibice stracili wiarę w Biało-Czerwonych. "Autografu nie udało się złapać, ale będzie zwycięstwo"
film

Nie wszyscy kibice stracili wiarę w Biało-Czerwonych. "Autografu nie udało się złapać, ale będzie zwycięstwo"

W piątek (18 czerwca) piłkarze reprezentacji Polski wylecieli z Gdańska do Sewilli na mecz z Hiszpanią. Pod hotel, w którym mieszkają nasi reprezentanci przyszło kilkudziesięciu kibiców. Biało-czerwoni zmierzą się z Hiszpanią w sobotę (19 czerwca) o 21:00.

Start Krasnystaw, Grom Różaniec i Kłos Gmina Chełm przed ostatnią kolejką, czyli kto uniknie spadku?

Start Krasnystaw, Grom Różaniec i Kłos Gmina Chełm przed ostatnią kolejką, czyli kto uniknie spadku?

W sobotę tuż przed 19 będzie już jasne, który z trójki zespołów: Start Krasnystaw, Grom Różaniec i Kłos Gmina Chełm będzie blisko utrzymania. O tym, czy jedna z tych ekip na pewno zachowa ligowy byt przekonamy się dopiero w niedzielę wieczorem, kiedy poznamy rozstrzygnięcia w grupie czwartej III ligi.

Starsza pani z Zamościa straciła wszystkie oszczędności. Mogła nie odbierać telefonu

Starsza pani z Zamościa straciła wszystkie oszczędności. Mogła nie odbierać telefonu

74-letnia kobieta straciła ponad 70 tys. złotych. Chciała zarobić na kryptowalutach.

Klimatyzacja w domu: jak prawidłowo ją zaplanować?

Klimatyzacja w domu: jak prawidłowo ją zaplanować?

System klimatyzacji to system chłodzenia powietrzem, który działa w trybie recyrkulacji. Klimatyzatory obniżają temperaturę, utrzymując ustawioną wartość, ale nie wpływają na wymianę powietrza.

Ogłoszenie Spółdzielni Mieszkaniowej "Południe" w Puławach o przetargu nieograniczonym

Ogłoszenie Spółdzielni Mieszkaniowej "Południe" w Puławach o przetargu nieograniczonym

 Program TV 18-20 czerwca 2021. Jakie filmy warto zobaczyć?
18 czerwca 2021, 20:00

Program TV 18-20 czerwca 2021. Jakie filmy warto zobaczyć?

W najbliższy weekend w naziemnej telewizji cyfrowej będą dominować filmy rozrywkowe - propozycje dla najmłodszych, komedie dla starszych widzów, kino superbohaterskie oraz kino akcji. Prezentujemy wybrane produkcje dostępne w weekend w telewizji.

Porsche warte ponad ćwierć miliona zatrzymane na granicy w Dorohusku

Porsche warte ponad ćwierć miliona zatrzymane na granicy w Dorohusku

Samochód został skradziony na terytorium Andory. Odzyskali je pogranicznicy.

Referendum ws. odwołania burmistrza Bełżyc. Mieszkańcy zagłosują czy pojadą na piknik?

Referendum ws. odwołania burmistrza Bełżyc. Mieszkańcy zagłosują czy pojadą na piknik?

Na 27 czerwca został wyznaczony termin referendum ws. odwołania burmistrza Bełżyc przed upływem kadencji. Inicjatorzy zapowiadają akcje, poprzez które będą zachęcać mieszkańców do wzięcia udziału w głosowaniu. Burmistrz z kolei już teraz zaprasza na organizowane w referendalną niedzielę rodzinną imprezę w plenerze.

Pewna praca w Niemczech czeka

Pewna praca w Niemczech czeka

Sprawdzone miejsce, pewne dochody, warunki dokładnie znane przed wyjazdem, do tego opieka polskiej firmy, zapewniony transport i nawet kurs językowy za darmo.

Jak znaleźć najkorzystniejszą pożyczkę bez BIK?

Jak znaleźć najkorzystniejszą pożyczkę bez BIK?

Jeżeli czytasz ten artykuł to prawdopodobnie jesteś jedną z osób, której bank odmówił udzielenia kredytu z powodu braku zdolności kredytowej. Zdarzało ci się nie spłacać poprzednich zobowiązań w terminie i chciałbyś pominąć weryfikację w Biurze Informacji Kredytowej? W takim przypadku wciąż są możliwe alternatywne sposoby na otrzymanie pożyczki, o których będzie szerzej opisane w dalszej części tego artykułu.

Lublin. Będą podwyżki płac w miejskich przedszkolach

Lublin. Będą podwyżki płac w miejskich przedszkolach

Po 200 zł podwyżki mają dostać niektórzy pracownicy lubelskich przedszkoli prowadzonych przez miasto. Urząd Miasta wyjaśnia, że chodzi o wyrównanie różnic w płacach między szkołami i przedszkolami.

Wyprzedaż garażowa w Lublinie: przyjdź, kup, sprzedaj
galeria

Wyprzedaż garażowa w Lublinie: przyjdź, kup, sprzedaj

W dwie najbliższe niedziele, 20 i 27 czerwca odbędą się Wyprzedaży Garażowych na Targu pod Zamkiem.

Tribute to Abba. Rewia musicalowa w Lublinie
19 czerwca 2021, 20:00

Tribute to Abba. Rewia musicalowa w Lublinie

W sobotę, 19 czerwca o godz. 20 w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego (ul. Akademicka 15) będzie można zobaczyć show artystów Teatru Variete Muza z Koszalina - "Tribute to Abba".

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.