Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

7 kwietnia 2020 r.
21:25

Wybory 2020. Prezydenta wybierzemy korespondencyjnie. Jeśli nie odeślemy kart, pójdziemy do więzienia?

104 60 A A
Czy tak będziemy głosować w maju?
Czy tak będziemy głosować w maju? (fot. Maciej Kaczanowski)

W poniedziałek wieczorem Sejm przyjął ustawę dotyczącą głosowania korespondencyjnego w majowych wyborach prezydenckich. Według projektu, możliwe będzie ich przełożenie o tydzień. Kontrowersje budzi zapis, z którego wynika, że osobom, które nie odeślą kart, grozi więzienie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Projekt ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na prezydenta RP w trakcie przerwy w poniedziałkowych obradach złożył przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski. Wśród grupy wnioskodawców, którzy podpisali się pod projektem znalazł się m.in. lubelski poseł Sylwester Tułajew.

W praktyce głosowanie korespondencyjne ma wyglądać tak, że w ciągu siedmiu dni przed wyborami każdy wyborca otrzymałby pocztą pakiet z kartą do głosowania, dwiema kopertami, instrukcją oraz oświadczeniem o osobistym i tajnym oddaniu głosu. Po wypełnieniu kartę należałoby włożyć do pierwszej koperty, a następnie wraz z podpisanym oświadczeniem do koperty zwrotnej i dostarczyć do wskazanej skrzynki pocztowej na terenie zamieszkiwanej gminy. Oddane w ten sposób głosy w dniu wyborów miałyby być transzami dostarczane do komisji wyborczych.

Nowy projekt wprowadził kilka nowości. Jedna z nich zakłada, że jeśli na terytorium Polski ogłoszono stan epidemii (obowiązuje on od 23 marca), marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów. Nowa data musi odpowiadać przepisom określonym w Konstytucji, co oznacza, że w grę wchodziłyby: 3, 10 i 17 maja.

Spore kontrowersje zdążył wywołać zapis mówiący o tym, że za kradzież karty do głosowania lub oświadczenia o tajnym i osobistym oddaniu głosu, grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności. Dało to pole do interpretacji, że ukarane mogą zostać osoby, które nie odeślą otrzymanych drogą pocztową kart.

– To oczywiste, że nie chodzi o kradzież swojej karty, a o ewentualną kradzież karty np. sąsiada, współdomownika, czy kradzież jej listonoszowi. W żadnym wypadku nie wprowadzamy przymusu stuprocentowej frekwencji. Ktoś, kto otrzyma kartę do głosowania, będzie mógł ją oddać z głosem, ale nie musi, bo to przecież prawo, a nie obowiązek wyborczy – wyjaśnia lubelski poseł PiS Przemysław Czarnek.

Parlamentarzyści opozycji zarówno najnowszy projekt, jak i sam pomysł przeprowadzania wyborów 10 maja krytykują. – Terminy, jakość procedowania tej ustawy i przede wszystkim okoliczności pandemii wskazują, że to jest niemożliwe – mówi Jan Łopata, poseł PSL-Kukiz’15.

Teraz ustawą zajmie się Senat, w którym nieznaczną większość ma opozycja. Marszałek Tomasz Grodzki zapowiedział już, że izba wykorzysta pełne 30 dni przysługujące jej na rozpatrzenie dokumentu.

Wiele obaw mają przede wszystkim pracownicy Poczty Polskiej. To ta instytucja będzie odpowiedzialna za dostarczenie wyborcom pakietów do głosowania. – Jeżeli pakiet wyborczy miałby być dostarczony za potwierdzeniem odbioru, trzeba chodzić z góry na dół do każdego mieszkania, dotrzeć do każdego uprawnionego, pokwitować odbiór pakietu i poczekać, aż zagłosuje. I nawet gdyby dali nam wojsko do pomocy, to trudno sobie wyobrazić, by można było dostarczyć np. 300 listów dziennie – mówi lubelski listonosz, który w swoim rejonie ma ok. 900 adresów.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 60

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
taios / 7 kwietnia 2020 r. o 21:34
+82
Te wybory to kpina z całego społeczeństwa. Głosowanie na Dudę w tym wypadku to cynizm w czystej postaci. Byle się utrzymać przy władzy nawet za cenę życia swoich obywateli.
Avatar
Adam_z_Lublina / 7 kwietnia 2020 r. o 21:51
+74
W takiej formie to mogą sobie w PiSie wybierać I sekretarza KC. Ja w wyborach w czasie pandemii nie zamierzam brać udziału, tym bardziej w takiej farsie. A rządzący niech myślą jak ocalić Polskę przed katastrofą a nie jak utrzymać się przy korycie, nie bacząc na ludzkie zdrowie i życie !
Avatar
konserwatysta / 7 kwietnia 2020 r. o 22:15
+68
A Polacy za granicą? Bez prawa głosu?
Avatar
annonim / 7 kwietnia 2020 r. o 21:39
+68
"wyjaśnia lubelski poseł PiS Przemysław Czarnek." Jakoś mu, kurka, nie wierzę.
Avatar
taios / 7 kwietnia 2020 r. o 22:55
+64
Francja przeprowadziła wybory normalnie podczas potężnej ilości zakażeń. Niemcy korespondencyjnie tak samo Szwajcaria, Korea Południowa ... o co chodzi opozycji totalnej? Słabo Kidawa wypada?
 Trollu może wspomnisz, że przez wybory we Francji trzykrotnie zwiększyła się ilość zachorowań? A kilkadziesiąt osób z komisji wyborczych zmarło do dzisiaj?
Avatar
uwaga_na_trole_z_pis / 7 kwietnia 2020 r. o 23:05
+62
12 tyś zł mandatu za jazdę na rowerze, ale już za olanie fanaberii oszalałego naczelnika pt. "wybory korespondencyjne 2020" mogą cię wsadzić do lochu. Ja na rower wsiąść nie mogę niby z troski o mnie i innych, ale grupka listonoszy ma w pocie czoła, roznosić dzień i noc, 30 mln listów, udając, że nie szaleje w kraju pandemia koronawirusa. Czy utworzono już jakiś specjalny fundusz dla rodzin listonoszy i wszystkich innych osób, które zachorują albo co gorsza umrą z powodu kaprysu jednego człowieka który ewidentnie ma obsesję na punkcie władzy? Co się dzieje z tym krajem? Gdzie jest granica tego absurdu? Czy ktoś w końcu się postawi Kaczyńskiemu, który ja wszystko na to wskazuje, kompletnie postradał zmysły?
12 tyś zł mandatu za jazdę na rowerze, ale już za olanie fanaberii oszalałego naczelnika pt. "wybory korespondencyjne 2020" mogą cię wsadzić do lochu. Ja na rower wsiąść nie mogę niby z troski o mnie i innych, ale grupka listonoszy ma w pocie czoła, roznosić dzień i noc, 30 mln listów, udając, że nie szaleje w kraju pandemia koronawirusa. Czy utworzono już jakiś specjalny fundusz dla rodzin listonoszy i wszystkich innych osób, które zachorują albo co gorsza umrą z powodu kaprysu jednego człowieka który ewidentnie ma obsesję na punk... rozwiń
Avatar
Marek84 / 7 kwietnia 2020 r. o 23:33
+60
Jeśli elektorat znajdujący się w grupie największego ryzyka zbojkotuje te wybory, to Duda może to jeszcze przegrać. Gniew Polaków jest coraz większy a cierpliwość zaraz się skończy. Trzeba to sobie powiedzieć wprost, Pis zaczyna przeginać pałę.
Avatar
Motormaxx / 7 kwietnia 2020 r. o 22:29
+59
Największym trollem na tym forum jak widzę, piszącym komentarz za komentarzem pod swoimi własnymi komentarzami jest niejaki Mr Langman czy jak mu tam, co stwierdzam z przykrością. Forum służy do dyskusji a nie monologów panie Langman. To było tak tytułem wstępu. Odnośnie samych wyborów po raz kolejny powiem, że w dobie panującej epidemii i walki polskich rodzin o życie dosłownie i w przenośni (aspekt ekonomiczny), wybory nie mają żadnego znaczenia. Można je przełożyć i zając się sprawami najważniejszymi dla polskich rodzin czyli bytem. A dziś ten byt jest mocno zagrożony i będzie z dnia na dzień coraz bardziej. Więc szanowni rządzący i opozycja niech łaskawie ruszą swoje zasiedziałe tyłki i zaczną robić coś dla Polaków, którzy biednieją z dnia na dzień zamiast zajmować się tym kto, gdzie będzie siedział przy korycie. Ważne w tym wszystkim jest również to ILE TE KORESPONDENCYJNE WYBORY BĘDĄ KOSZTOWAĆ W PRZELICZENIU NA RESPIRATORY I ŚRODKI OCHRONY OSOBISTEJ DLA MEDYKÓW I ZWYKŁYCH LUDZI???
Największym trollem na tym forum jak widzę, piszącym komentarz za komentarzem pod swoimi własnymi komentarzami jest niejaki Mr Langman czy jak mu tam, co stwierdzam z przykrością. Forum służy do dyskusji a nie monologów panie Langman. To było tak tytułem wstępu. Odnośnie samych wyborów po raz kolejny powiem, że w dobie panującej epidemii i walki polskich rodzin o życie dosłownie i w przenośni (aspekt ekonomiczny), wybory nie mają żadnego znaczenia. Można je przełożyć i zając się sprawami najważniejszymi dla polskich rodzin czyli bytem. A dzi... rozwiń
Avatar
taios / 7 kwietnia 2020 r. o 22:48
+58
Troll Aaron_Langman znowu w akcji.  1) Po pierwsze kłamiesz odnośnie wypowiedzi  Nancy Pelosi albo nie znasz języka angielskiego. W dzisiejszym wywiadzie dla MSNBC powiedziała cytuję " Ludzie nie powinni decydować, czy mogą głosować, czy chorować. Tego typu wybory są złe w państwach demokratycznych”. 2)  Zgodnie z prawem wyborczym Belgii za brak udziału w wyborach można zapłacić karę w wysokości 5 –10 euro (za pierwszy raz) lub 10-25 euro (za kolejny). Osoba, która nie głosowała cztery razy w ciągu 15 lat może stracić prawa wyborcze na 10 lat i w tym czasie nie może ubiegać się o pracę w służbie cywilnej. W rzeczywistości od kilkunastu lat nie została nałożona na nikogo kara. 3) Gdybyś trollu chociaż trochę znał sytuację Szwajcarii to byś wiedział, że kraj ten nie należy do Unii Europejskiej oraz wszystkie ważne decyzje podejmowane są w drodze referendum a nie przez polityków. Podobnie jak Estonia ten kraj przygotywywał się do wyborów przez wiele lat, a nie w ciągu miesiąca. Niecały rok temu sami politycy pis w tym Bielan mowili o tym, że  głosowanie korespondencyjne może służyć nadużyciom i fałszerstwom. Nagle zmienili zdanie? 4)  Trzeba pamiętać, że w Niemczech możliwość wyboru korespondencyjnego istnieje już od lat 1950. Niemcy znają ten system - jako wyborcy i jako państwo, jako samorząd. W samych Niemczech doszło też do kontrowersji bo wiele osób z komisji wyborczych zostało zakażonych i mocno krytykowano władze Bawarii za nie przełożenie wyborów. Aaron_Langman to typowy troll. Wystarczy zobaczyć ile pisze komentarzy. W ciągu dwóch tygodni prawie 400. Wszystkie pochwalają działania obecnego rządu i krytykuje wszystkich, którzy myślą racjonalnie albo mają inne zdanie niż rząd. Droga redakcjo radziłbym się zająć tym profilem. 
Troll Aaron_Langman znowu w akcji.  1) Po pierwsze kłamiesz odnośnie wypowiedzi  Nancy Pelosi albo nie znasz języka angielskiego. W dzisiejszym wywiadzie dla MSNBC powiedziała cytuję " Ludzie nie powinni decydować, czy mogą głosować, czy chorować. Tego typu wybory są złe w państwach demokratycznych”. 2)  Zgodnie z prawem wyborczym Belgii za brak udziału w wyborach można zapłacić karę w wysokości 5 –10 euro (za pierwszy raz) lub 10-25 euro (za kolejny). Osoba, która nie głosowała cztery razy w ciągu 15 lat może stracić prawa wybor... rozwiń
Avatar
Nie_jestem_robotem / 7 kwietnia 2020 r. o 23:21
+50
Norwegia znosi ograniczenia. Jeszcze w kwietniu uczniowie wrócą do szkół
 Ty nawet nie jesteś trollem. Ty jesteś karykaturą trolla. Śmieją się z ciebie i twojej propagandowej twórczości wszyscy czytelnicy.
Avatar
Aaron_Langman / 14 kwietnia 2020 r. o 11:36
-5
Drodzy lewaccy hiP0kryci... przeraża was ilości zgonów dziennie w wyniku covid19? A to ciekawe... ponieważ ponad 150.000 dzieci, które każdego dnia są zabierane temu światu w wyniku aborcji nie robią na was żadnego wrażenia.
Avatar
Aaron_Langman / 10 kwietnia 2020 r. o 23:04
-1
"Obywatele Korei Płd., w tym pacjenci zakażeni koronawirusem, zaczęli w piątek oddawać głosy w zdezynfekowanych lokalach wyborczych w ramach systemu wczesnego głosowania przed zaplanowanymi na 15 kwietnia wyborami parlamentarnymi." - a Kidawa dalej spada - obecnie już na trzecie miejsce.
Avatar
henrykxx56 / 9 kwietnia 2020 r. o 01:47
+17
Chodzi to o wybory jak by Duda zabrał 500+ to jednocześnie straciłby głos na siebie a mu na tym zależy, aby wybory wygrać. Co innego będzie po wyborach jak Duda wygra wybory wtedy będzie mógł zabrać, 500+ bo co mu już naród zrobi? Przecież to jest ciemnota można im obiecywać rożne rzeczy tak jak zrobiłem z 2 miliardami na media zamiast na onkologie a co z niej by miał Duda nic a z reklam ma wszystko nawet wybory może wygrać przez reklamy to jest taki człowiek a poco niech powie poco założył kagańce na sądy, aby go nie mogli postawić przed sądem, bo nimi rząd rządzi a nie, że pomogli Kowalskiemu tylko sobie, ale ja na żadne wybory nie pójdę, bo to, co robią to jest wielki przekręt z tymi wyborami a skąd mam pewność czy ktoś się nie posłuży moimi danymi i na Telefon będą brali kredyty a koperta ma prawo się zagubić a ja jak to udowodnię proste powiedzenie udostępniłeś swoje dane i dlatego złodziej bierze kredyty a ty się tłumacz komornikowi czy tam sądowi ż to nie ja i w koszty będą mnie zapędzać to ja mam takie wybory w nosie niech sobie Duda razem z Kaczyńskim głosują.
Chodzi to o wybory jak by Duda zabrał 500+ to jednocześnie straciłby głos na siebie a mu na tym zależy, aby wybory wygrać. Co innego będzie po wyborach jak Duda wygra wybory wtedy będzie mógł zabrać, 500+ bo co mu już naród zrobi? Przecież to jest ciemnota można im obiecywać rożne rzeczy tak jak zrobiłem z 2 miliardami na media zamiast na onkologie a co z niej by miał Duda nic a z reklam ma wszystko nawet wybory może wygrać przez reklamy to jest taki człowiek a poco niech powie poco założył kagańce na sądy, aby go nie mogli postawić przed są... rozwiń
Avatar
Japolan / 8 kwietnia 2020 r. o 20:25
-2
„Prawda jest prawdą, nawet jeśli nikt jej nie uznaje” -  Abp Fulton J. Sheen
Czcigodny Arcybiuskup wykląłby satanistów - zwłaszcza blokującyh katolikom dostęp do kościołów. Biskupi amerykańscy odmówili zamknięcia kościołów podczas epidemii "grypy hiszpańskiej" - część Biskupów aresztowano, ale kościoły pozostały otwarte. Teraz zaś udający biskupów śmierdzący tchórze podlizują się satanistycznym draniom i wespół z nimi odcinają katolików od Sakramentów świętych i liturgii (zwłaszcza Mszy świętej). Apage, satanas!
Przecież masz mnóstwo transmisji Mszy Św. w internecie, kto Ci broni oglądać? Boga to się ponoć w duchu przyjmuje, a nie w opłatku wkładanym do ust. Taki z Ciebie katolik, a podstaw nie znasz?
Apage satanas! Dość herezji o "przyjmowaniu opłatka"!!! Katolicy oraz prawosławni (różnych obrządków) przyjmują Ciało i Krew Chrystusa (także w przypadku komunikowania pod jedną postacią sakramentalną) - a nie "opłatek", "prosforę" ("chleb liturgiczny" w wielu obrządkach wschodnich") lub "wino" (czyli produkty spożywcze). Oglądanie lub słuchanie transmisji (co czynię) jest absolutnie odmienne od osobistej obecności w kościele (kaplicy) - zwłaszcza podczas Świętych Obrzędów. Dość siania diabelskiej propagandy oraz herezji!!! Marsz z powrotem do piekła!
Apage satanas! Dość herezji o "przyjmowaniu opłatka"!!! Katolicy oraz prawosławni (różnych obrządków) przyjmują Ciało i Krew Chrystusa (także w przypadku komunikowania pod jedną postacią sakramentalną) - a nie "opłatek", "prosforę" ("chleb liturgiczny" w wielu obrządkach wschodnich") lub "wino" (czyli produkty spożywcze). Oglądanie lub słuchanie transmisji (co czynię) jest absolutnie odmienne od osobistej obecności w kościele (kaplicy) - zwłaszcza podczas Świętych Obrz... rozwiń
Avatar
Ksawyer / 8 kwietnia 2020 r. o 17:41
-1
Nie rozmawiajcie z trollem  Aaron_Langman. To nawet nie jest prawdopodobnie człowiek tylko bot (program), który został stworzony przez polski lub rosyjski rząd do szerzenia propagandy.
 W Polsce propagandę szerszą nie tylko polski i rosyjski rząd. U mojego profesora od polskiego przeczytałem, że  po naszym kraju hasa 2000 agentów Mosad, też wysmienitych wachowcow. 
Avatar
Aaron_Langman / 8 kwietnia 2020 r. o 14:33
-28
Jaką może być Polska rządzona przez platformę obywatelska, skoro żona przewodniczącego tej partii oszukuje ZUS na kilkanaście tysięcy złotych?
Avatar
Aaron_Langman / 8 kwietnia 2020 r. o 12:48
-15
"prywatna sprawa mojej żony" powiedziałP0seł BUDKA z P0 ?? "uczciwość przede wszystkim" "nikt nie stoi ponad prawem" "niewidzialna ręka rynku" "standardy Platformy" "wartości europejskie" "wolne sądy" "konstytucja" "Partia Oszustów i złodziei"!
Avatar
PannaAnnaa / 8 kwietnia 2020 r. o 12:17
+11
Nie rozmawiajcie z trollem  Aaron_Langman. To nawet nie jest prawdopodobnie człowiek tylko bot (program), który został stworzony przez polski lub rosyjski rząd do szerzenia propagandy.
 Najgorsze, że on sam ze sobą rozmawia :)
Avatar
taios / 8 kwietnia 2020 r. o 12:04
+6
Nie rozmawiajcie z trollem  Aaron_Langman. To nawet nie jest prawdopodobnie człowiek tylko bot (program), który został stworzony przez polski lub rosyjski rząd do szerzenia propagandy.
Avatar
Aaron_Langman / 8 kwietnia 2020 r. o 11:46
-26
„Głosowanie korespondencyjne ma zasadnicze znaczenie dla ochrony przyszłości naszej demokracji w obliczu kryzysu zdrowia publicznego” - mówi Nancy Pelosi, spiker amerykańskiej Izby Reprezentantów, " Vote-by-mail is essential to protecting the future of our democracy as we confront this public health crisis. There is no legitimate argument against enacting it."