Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

14 listopada 2019 r.
12:50

Ile kosztuje życie pieszych? Kolejna osoba potrącona na najbardziej niebezpiecznym przejściu w Puławach

49 36 A A

W środę na przejściu dla pieszych przez ul. Piaskową w Puławach kolejny już raz doszło do potrącenia pieszego. Starszy mężczyzna z poważnymi obrażeniami trafił do szpitala. Zdaniem okolicznych mieszkańców to najbardziej niebezpieczna „zebra” w mieście. Urząd nie zamierza jednak poprawiać bezpieczeństwa w tym miejscu, bo to zbyt kosztowne.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przed dwoma laty na tym samym przejściu kierująca autem nie zauważyła małżeństwa w starszym wieku, które przechodziło na drugą stronę czteropasmowej drogi. 82-letnia kobieta zginęła, a jej mąż trafił do szpitala.

W środę potrącony przez samochód został przechodzący przez pasy 79-latek. Mężczyzna doznał poważnych obrażeń ciała. Zawinił kierowca volkswagena, puławianin, który nie ustąpił pieszemu pierwszeństwa. Kierowca był trzeźwy.

Podstawowym błędem, jaki popełniają kierowcy, poza zbyt szybką jazdą, jest nie zatrzymanie się przed przejściem, podczas gdy na przepuszczenie pieszych zdecyduje się w tym samym czasie inny kierowca. Pieszy widząc jedno zatrzymujące się auto, sądzi, że bezpiecznie może przejść przez ulicę.

– Najlepszym rozwiązaniem byłyby światła na żądanie, o które walczę od dawna. Niestety bez rezultatu – mówi radny Sławomir Seredyn z klubu „Samorządowcy”. – Wiem, że sprawa tej ulicy toczy się przed sądem i nie wiadomo, kto będzie nią zarządzał, ale na razie jest to zadanie miasta. Czuję złość, gdy widzę, jak dochodzi do kolejnych potrąceń, którym nie udało się zapobiec, mimo tych wszystkich starań.

Podobnego zdania jest Paweł Chabora, który podobnie jak radny, mieszka niedaleko Piaskowej. – Tam właściwie codziennie dochodzi do niebezpiecznych sytuacji. Wystarczy zatrzymać się i chwilę popatrzyć. To jest najbardziej niebezpieczne przejście w Puławach – ocenia mieszkaniec.

Miasto do zmian się nie kwapi, bo liczy na to, że droga obecnie miejska zmieni status na wojewódzką. Zdecyduje o tym Naczelny Sąd Administracyjny. Do tego czasu droga jest jednak miejska. Czy w takim razie miasto nie powinno zainwestować w jakąś formę poprawy bezpieczeństwa na tym przejściu? – Przede wszystkim potrącenia zdarzają się na różnych ulicach, także na tej, a dzieje się tak najczęściej z winy kierowców. Uważam, że warto apelować o to, by jeździli zgodnie z przepisami, zamiast doszukiwać się winy zarządcy drogi – uważa Wiesław Stolarski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Puławach.

Jak przypomina, poprzedni zarządcy drogi, czyli województwo, a następnie powiat, przez lata nie zrobili nic, żeby bezpieczeństwo w tym miejscu poprawić, a miasto tuż po przejęciu ulicy poprawiło oznakowanie na bardziej wyraźne. Jak ocenia dyrektor, jedynym racjonalnym rozwiązaniem byłby montaż świateł na żądanie, ale jest to dość kosztowne przedsięwzięcie.

– Oceniam, że na sam projekt musielibyśmy wydać kilka tysięcy złotych, kolejne 20 na wysięgniki, a do tego dochodzą jeszcze drogie sterowniki, sygnalizator– wylicza Stolarski. Ile zatem łącznie mogłyby kosztować światła na żądanie? - Nawet 300 tys. zł - szacuje dyrektor. 

Dla porównania, o niemal połowę mniej (155 tys. zł) miasto Puławy wyda w tym roku na dwa tzw. inteligentne (podświetlane, z czujnikami) przejścia dla pieszych przez czteropasmową ul. Wojska Polskiego. Z kolei koszt typowych świateł na żądanie przez ul. Żwirki i Wigury w Chełmie, miejscowy Ratusz oszacował na ok. 100 tys. zł. Trzy razy tyle samorządy wydają na ogół na sygnalizatory na ważnych skrzyżowaniach, wyposażone w kamery i system sterowania ruchem.  

Jak podkreśla Wiesław Stolarski, w Puławach istnieje cały szereg miejsc oczekujących na poprawę bezpieczeństwa. Żeby zająć się nimi wszystkimi ZDM nie ma wystarczających środków.

e-Wydanie

Komentarze 36

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
hgffg / 14 listopada 2019 o 16:49
+13
porządnie doświetlić, tam ciemno jest jak w d..., do tego jeszcze listopad
Avatar
TOK / 14 listopada 2019 o 21:32
+11
Pieszy będzie miał pierwszeństwo zaraz po tym jak go zobaczy kierowca niestety 90% chodzi ubrana na czarno lub inny ciemny kolor zlewający się z otoczeniem a ich życie jest mniej warte niż opaska odblaskowa za 5 zł której boją się kak ognia a może nie chcą robić sobie "obciachu" ŻENADA!!! U nas zawsze jest winny kierowca bo pieszy to święta krowa wielokrotnie wchodzi na przejście i nawet nie spojrzy w lewą stronę. Nie bronię tego kierowcy bo nie znam zaistniałej sytuacji ale brak odblasków i oświetlenia przy rowerach to jest u nas standard. Spojrzyjcie na siebie i zobaczcie kak jesteście widoczni.
Pieszy będzie miał pierwszeństwo zaraz po tym jak go zobaczy kierowca niestety 90% chodzi ubrana na czarno lub inny ciemny kolor zlewający się z otoczeniem a ich życie jest mniej warte niż opaska odblaskowa za 5 zł której boją się kak ognia a może nie chcą robić sobie "obciachu" ŻENADA!!! U nas zawsze jest winny kierowca bo pieszy to święta krowa wielokrotnie wchodzi na przejście i nawet nie spojrzy w lewą stronę. Nie bronię tego kierowcy bo nie znam zaistniałej sytuacji ale brak odblasków i oświetlenia przy rowerach to jest u nas ... rozwiń
Avatar
Bywalec Puław / 14 listopada 2019 o 19:20
+10
Jestem z poza Puław i słyszałem o tych pasach, że tam jest wiele potrąceń pieszych. Ja zawsze tam zwalniam, ale nie inni kierowcy i zdarza się, że na mnie trąbią. Kolejnym problemem jest parking przy Biedronce od strony ulicy Piasjowej bardzo blisko tego łaśnie tragicznego przejścia dla pieszych. Otóż samochody stojące tam ograniczają tam widoczność przez co wyjazd z placu z pod Biedronki jest bardzo mocno utrudniony! Uważam, że powinno się definitywnie i bezwzględnie coś z tym zrobić!
Avatar
nie-dzielny kierowca / 14 listopada 2019 o 13:21
+9
Jest niebezpiecznie ponieważ kierowcy nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego. Strach zatrzymać się przed przejściem. Niebezpieczne skrzyżowania np obok Kauflanda lub Kerfura? Fakt, nie są to wygodne rozwiązania ale też bez przesady; jak nie widzisz to nie jedziesz. Jest czerwone to stój ! Polecam m.in skrzyżowanie Piaskowa - Lubelska ( tam czerwone to chyba dla ozdoby ); skrzyżowanie obok Cienistej - od Kazimierza w Głęboką skręt na czerwonym? Czemu nie; z 4, 5 aut przejedzie. Zwężenie obok Orlenu w stronę Lublina ( korek na jednym pasie od ZUS-u lewy pusty a jak ktoś się odważy to zaraz znajdzie się blokujący szeryf. Tu nie trzeba zbyt wiele ale na początek rozsądek, wyobraźnia i poszanowanie innych ludzi.
Jest niebezpiecznie ponieważ kierowcy nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego. Strach zatrzymać się przed przejściem. Niebezpieczne skrzyżowania np obok Kauflanda lub Kerfura? Fakt, nie są to wygodne rozwiązania ale też bez przesady; jak nie widzisz to nie jedziesz. Jest czerwone to stój ! Polecam m.in skrzyżowanie Piaskowa - Lubelska ( tam czerwone to chyba dla ozdoby ); skrzyżowanie obok Cienistej - od Kazimierza w Głęboką skręt na czerwonym? Czemu nie; z 4, 5 aut przejedzie. Zwężenie obok Orlenu w stronę Lublina ( korek na jednym pasi... rozwiń
Avatar
KkKkK / 14 listopada 2019 o 19:32
+8
Proponuję budowę kładki nad drogą, tak jak na drogach szybkiego ruchu czy w większych miastach. A wasz spór o winę kierowcy czy pieszego będzie rozwiązany. To przejście jest niebezpieczne. Widzę tu codziennie wiele niebezpiecznych sytuacja. Jak Ci się nawet trzy pasy zatrzymaj to na tym czwartym potrafi Ci po palcach przejechać. A jeśli stoją wszystkie cztery, to nie masz pewności, ktoś w nich nie wjedzie....
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 o 13:38
+8
Jeżeli kierowcy wjeżdżają pod pociągi - to zlikwidujmy linie kolejowe. Jeżeli wpadają do rzek czy zalewów - zasypmy je. Jeżeli wjeżdżają przez witryny do sklepów/restauracji - zamknijmy te lokale. Jeżeli kierowcy parkują na chodnikach - zlikwidujmy chodniki. Jeżeli pieszy nie może skorzystać z chodnika lub przejścia - to je zlikwidujmy.
Avatar
Gdgb / 14 listopada 2019 o 16:36
+7
Seredyn chce nastepną wysepkę w mieście. Bez komentarza.[/quote]   [quote]Więcej fotoradarów, wysepek, spowalniaczy, kolczatek. Do czego zmierzamy ?
 Ciągłymi zakazami i budowaniem wysepek i spowalniaczy co parę metrów nic nie wskuramy. Nie tędy droga. Tu musi się zmienić mentalność zarówno przechodzących jak i kierowców.
Avatar
rozsądek / 14 listopada 2019 o 15:51
+7
Kierowca ma obowiązek ZWOLNIĆ przed pasami. Ma też obowiązek jechać przepisowo. Jak zastosuje się do tych dwóch rzeczy to nie będzie wypadków. NIE wolno zwalać winy na pieszych. To nie oni są sprawcami wypadków, ale pędzący kierowcy.
 A jakie obowiązki ma pieszy?
Avatar
Edu / 14 listopada 2019 o 15:50
+6
A sorry Kim , potrącenie było przy cmentarzu. To tam wg mnie można doświetlić oświetleniem wertykalnym. Bo "g" tam widać. Wyjazd autem z "biedry" na piaskową też często jest na czuja, bo parkujący zasłaniają ruch z lewej. W kwestii wysepki na Piaskowej tak czys siak piesi wymuszają i to jest fakt, ale jest lepiej niż było.
Avatar
Tadam / 14 listopada 2019 o 14:25
+5
Pomijam fakt że część faktyczne to idioci i jeżdżą duża szybciej niż powinni i na takich powinny być tęgie kary ale duża wina jest również w pieszych którzy włażą na przejście jak święta krowa nie zobaczywszy czy coś jedzie czy nie czy samochód jest w stanie się zatrzymać czy nie jest. Idzie taki jeden z drugim bo on jest na przejściu i klękajcie narody a potem jest tragedia. Tym bardziej w nocy gdzie wychodzi za drzewa na ciemno ubrany i prosto na jezdnię a potem kierowca ma problemy przez takiego bezmózga
Avatar
Gość / 15 listopada 2019 o 23:22
+2
Ostatnio wracałam z ul. Dęblińskiej i na tym przejściu znajdowało się dwoje starszych ludzi ,ja jak i kierowca z pasa obok z daleka ich widzieliśmy więc zwolniliśmy daleko od przejścia i zatrzymaliśmy się , a jakiś dureń jadący z przeciwka dość że się nie zatrzymał to jeszcze przyspieszył mimo że ci państwo znajdowali się na jego połowie jezdni. Trzeba mieć oczy do okoła głowy i zawsze uważać
Avatar
Gość / 15 listopada 2019 o 21:57
-4
Zlikwidować to przejście bliski jest ze światłami to niech się przejdą ludzie
Avatar
Puławianin / 15 listopada 2019 o 16:46
0
Puławy to specyficzne miasto jeśli chodzi o przechodniów tam nikt się nie rozgląda przed przejściem tylko ładuje jak święta krowa prosto pod samochód. Sam miałem sporo takich wtargnięć na szczęście w porę zareagowałem no i prędkość była odpowiednią. Niestety ludzie mają tu taką mentalność.
Avatar
easy driver... / 15 listopada 2019 o 13:05
-2
.....trudno jest spowodować śmierć pieszego jadąc z dozwoloną prędkością. Ciężkie obrażenia u osób starszych, ale nie śmierć. Po prostu każdy się gdzieś spieszy nie biorąc pod uwagę możliwości najgorszego...
Avatar
mell / 15 listopada 2019 o 09:46
+3
moi teściowie dwa lata temu nie wbiegali... nie byli w stanie. Teść po kilku miesiącach nie odzyskał zdrowia i też zmarł...
Avatar
Najsztub / 15 listopada 2019 o 00:16
-9
Wina pieszego, 79 latek pewnie wbiegł bezpośrednio na lewy pas, gdyby szedł, to na prawym pasie był by widoczny i kierowca by się zatrzymał.
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 o 23:06
+4
Światła nowych suvów w 90% oślepiają. Kierowca tego samochodu widzi więcej kosztem wszystkich innych.
Avatar
TOK / 14 listopada 2019 o 21:32
+11
Pieszy będzie miał pierwszeństwo zaraz po tym jak go zobaczy kierowca niestety 90% chodzi ubrana na czarno lub inny ciemny kolor zlewający się z otoczeniem a ich życie jest mniej warte niż opaska odblaskowa za 5 zł której boją się kak ognia a może nie chcą robić sobie "obciachu" ŻENADA!!! U nas zawsze jest winny kierowca bo pieszy to święta krowa wielokrotnie wchodzi na przejście i nawet nie spojrzy w lewą stronę. Nie bronię tego kierowcy bo nie znam zaistniałej sytuacji ale brak odblasków i oświetlenia przy rowerach to jest u nas standard. Spojrzyjcie na siebie i zobaczcie kak jesteście widoczni.
Pieszy będzie miał pierwszeństwo zaraz po tym jak go zobaczy kierowca niestety 90% chodzi ubrana na czarno lub inny ciemny kolor zlewający się z otoczeniem a ich życie jest mniej warte niż opaska odblaskowa za 5 zł której boją się kak ognia a może nie chcą robić sobie "obciachu" ŻENADA!!! U nas zawsze jest winny kierowca bo pieszy to święta krowa wielokrotnie wchodzi na przejście i nawet nie spojrzy w lewą stronę. Nie bronię tego kierowcy bo nie znam zaistniałej sytuacji ale brak odblasków i oświetlenia przy rowerach to jest u nas ... rozwiń
Avatar
KkKkK / 14 listopada 2019 o 19:32
+8
Proponuję budowę kładki nad drogą, tak jak na drogach szybkiego ruchu czy w większych miastach. A wasz spór o winę kierowcy czy pieszego będzie rozwiązany. To przejście jest niebezpieczne. Widzę tu codziennie wiele niebezpiecznych sytuacja. Jak Ci się nawet trzy pasy zatrzymaj to na tym czwartym potrafi Ci po palcach przejechać. A jeśli stoją wszystkie cztery, to nie masz pewności, ktoś w nich nie wjedzie....
Avatar
Bywalec Puław / 14 listopada 2019 o 19:20
+10
Jestem z poza Puław i słyszałem o tych pasach, że tam jest wiele potrąceń pieszych. Ja zawsze tam zwalniam, ale nie inni kierowcy i zdarza się, że na mnie trąbią. Kolejnym problemem jest parking przy Biedronce od strony ulicy Piasjowej bardzo blisko tego łaśnie tragicznego przejścia dla pieszych. Otóż samochody stojące tam ograniczają tam widoczność przez co wyjazd z placu z pod Biedronki jest bardzo mocno utrudniony! Uważam, że powinno się definitywnie i bezwzględnie coś z tym zrobić!
Zobacz wszystkie komentarze 36

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Interaktywna wystawa "Star Wars" w Nowym Jorku. Przed wejściem tłumy fanów
film

Interaktywna wystawa "Star Wars" w Nowym Jorku. Przed wejściem tłumy fanów 0 0

Nowy Jork, Stany Zjednoczone. W piątek (06.12) odbyło się oficjalne otwarcie interaktywnej wystawy "Star Wars" w nowojorskim Dolby SoHo.

Ulice i place w Świdniku z nowym oświetleniem? Urzędnicy chcą wymienić tysiąc opraw lamp

Ulice i place w Świdniku z nowym oświetleniem? Urzędnicy chcą wymienić tysiąc opraw lamp 0 0

Urząd Miasta Świdnik chce wymienić 1001 opraw lamp oświetleniowych na nowoczesne i energooszczędne. Urzędnicy zapowiadali, że w piątek złożą wniosek do Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Tragedia nad zalewem. Sobotnia akcja poszukiwawcza już się zakończyła [zdjęcia]
galeria

Tragedia nad zalewem. Sobotnia akcja poszukiwawcza już się zakończyła [zdjęcia] 18 4

Sobotnie poszukiwania prowadzone przez strażaków na Zalewie Zemborzyckim w Lublinie już się zakończyły. Niestety nie udało się odnaleźć młodszego z wędkarzy, w wieku 37 lat. Ciało starszego z mężczyzn - 60-latka z Lublina zostało odnalezione w wodzie przed południem.

Sobota na Zachodnim. Trwają prace na nowym przystanku PKP [zdjęcia]
galeria

Sobota na Zachodnim. Trwają prace na nowym przystanku PKP [zdjęcia] 22 11

Mimo chłodu trwają prace na nowym przystanku kolejowym Lublin Zachodni, na którym - przynajmniej teoretycznie - już w następną niedzielę (15 grudnia) powinien stanąć pierwszy pociąg osobowy

"Na placu budowy panuje straszny bałagan". Budują wiadukt, ale śmiecić nie powinni
Alarm 24
galeria

"Na placu budowy panuje straszny bałagan". Budują wiadukt, ale śmiecić nie powinni 0 6

Po naszej interwencji PKP-PLK wezwało wykonawcę modernizacji linii kolejowej nr 7 do oczyszczenia terenu przy wiadukcie w Czesławicach z zalegających w tym miejscu odpadów. Informację o problemie z utrzymaniem czystości otrzymaliśmy od czytelnika.

Kto korzystał z darmowej reklamy w kinie? Dyrektor Chełmskiego Domu Kultury tłumaczyła się z nieprawidłowości

Kto korzystał z darmowej reklamy w kinie? Dyrektor Chełmskiego Domu Kultury tłumaczyła się z nieprawidłowości 0 6

Po raz pierwszy w historii chełmskiego samorządu sprawa takiego kalibru została wprowadzona na obrady sesji Rady Miasta, a głos zabrała sama zainteresowana Małgorzata Paździor-Król. Dyrektor ChDK tłumaczyła się z porozumień z kontrahentami domu kultury, którym placówka zapewniała przez ostatnie lata reklamę w kinie.

Ruch Społeczny Kobiet na Działalności kontra ZUS. Przedsiębiorcze matki postawiły się urzędnikom
Magazyn

Ruch Społeczny Kobiet na Działalności kontra ZUS. Przedsiębiorcze matki postawiły się urzędnikom 29 19

Nawet kilkaset tysięcy złotych musiałyby zwrócić właścicielki firm - także z naszego województwa - po tegorocznych kontrolach ZUS. Zdaniem urzędników korzystały ze świadczeń, które im się nie należały.

Spektakl dla dzieci "Skejciołek" w Warsztatach Kultury
8 grudnia 2019, 14:30

Spektakl dla dzieci "Skejciołek" w Warsztatach Kultury 0 0

Warsztaty Kultury (ul. Grodzka 5a) zapraszają najmłodszych widzów wraz z opiekunami na pokaz spektaklu "Skejciołek", który odbędzie się 8 grudnia o godz. 14.30.

Mirosław Hajdo (Motor Lublin): Możemy pójść tylko w dobrym kierunku

Mirosław Hajdo (Motor Lublin): Możemy pójść tylko w dobrym kierunku 0 7

Rozmowa z Mirosławem Hajdą, trenerem Motoru Lublin

Wypadek pod Puławami. Mężczyzna przygnieciony przez pień upadającego drzewa
galeria

Wypadek pod Puławami. Mężczyzna przygnieciony przez pień upadającego drzewa 16 6

W piątek w Bronowicach (gm. Puławy) 45-letni mężczyzna został przygnieciony przez pień upadającego drzewa. W ciężkim stanie trafił do szpitala.

W Zalewie Zemborzyckim znaleziono ciało zaginionego mężczyzny. Strażacy i policjanci szukają drugiego
galeria

W Zalewie Zemborzyckim znaleziono ciało zaginionego mężczyzny. Strażacy i policjanci szukają drugiego 45 10

Trwa akcja poszukiwawcza na Zalewie Zemborzyckim. Policjanci i strażacy szukali tam od rana dwóch zaginionych mężczyzn. Ciało jednego z nich już udało się znaleźć.

Tragedia w Szczyrku. Kto odpowie za śmierć ośmiu osób?
Wideo
film

Tragedia w Szczyrku. Kto odpowie za śmierć ośmiu osób? 0 0

Wybuch gazu zrównał ich dom z ziemią. Zginęło osiem osób - dwa małżeństwa oraz czwórka dzieci. Najmłodsze z nich miało trzy lata. Co było przyczyną tragedii, która wstrząsnęła całym krajem?

Lubelskie: Martwy mężczyzna znaleziony w altance działkowej

Lubelskie: Martwy mężczyzna znaleziony w altance działkowej 47 2

Jeden z policjantów włodawskiej komendy odnalazł podczas czynności służbowych mężczyznę, który nie dawał oznak życia.

Wisła i Azoty Puławy wzięły udział w akcji Szlachetna Paczka [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Wisła i Azoty Puławy wzięły udział w akcji Szlachetna Paczka [zdjęcia, wideo] 0 2

Kluby sportowe z Puław ponownie przyłączyły się do akcji Szlachetna Paczka. Zakupy dla potrzebujących robili zarówno szczypiorniści Azotów Puławy, jak i piłkarze Wisły.

Ofiar szukali w gazecie z ogłoszeniami. Jeden ze skazanych to były policjant i kandydat na radnego

Ofiar szukali w gazecie z ogłoszeniami. Jeden ze skazanych to były policjant i kandydat na radnego 10 9

Zakończył się proces grupy, oskarżonej o wyłudzanie mieszkań od ludzi w trudnej sytuacji finansowej. Wszyscy zostali skazani na kary więzienia. Wśród oskarżonych jest były policjant i kandydat na radnego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?