Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

29 października 2019 r.
7:40

Opłaty za wywóz śmieci w Puławach drastycznie wzrosną

46 52 A A
Na planowany wzrost cen wywozu śmieci w złożyło się kilka czynników, w tym wzrost płacy minimalnej oraz droższa opłata za składowanie śmieci
Na planowany wzrost cen wywozu śmieci w złożyło się kilka czynników, w tym wzrost płacy minimalnej oraz droższa opłata za składowanie śmieci

Opłata za wywóz śmieci może wzrosnąć w przyszłym roku nawet o 40 procent do ok. 20 zł od osoby miesięcznie. Powody? Wzrost minimalnego wynagrodzenia, transportu oraz kolejny, znaczny wzrost wysokości tzw. opłaty marszałkowskiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Puławianie od dwóch lat za śmieci płacą tyle samo. Obowiązująca stawka to 14 zł za segregowane i 18 zł za niesegregowane od osoby, miesięcznie. Szans na to, że te ceny utrzymają się także w przyszłym roku, praktycznie nie ma. To, ile mieszkańcy miasta zapłacą za śmieci, będzie zależało przede wszystkim od tego, jak zakończy się ogłoszony już nowy przetarg na odbiór odpadów. Ale należy się spodziewać, że firmy zajmujące się odbiorem śmieci raczej nie będą tanie.

Ma to związek m.in. z zapowiedzianą przez rząd wyraźną podwyżką minimalnego wynagrodzenia, co przełoży się na skokowy wzrost kosztów pracowniczych. Do tego dochodzi znaczna liczba kursów śmieciarek po mieście związana z segregacją i dzieleniem śmieci na większą liczbę frakcji.

Wpływ na ostateczną wysokość opłat za śmieci będzie miał także koszt ich zagospodarowania. Tutaj do głosu dochodzi opłata marszałkowska, czyli rodzaj podatku jaki (w związku z unijnym prawem) muszą ponosić firmy korzystające ze składowisk. Ten rodzaj ekologicznej daniny w przyszłym roku wzrośnie z obecnych 170 zł do 270 zł za każdą tonę śmieci, jaka trafi na wysypisko. To wzrost o prawie 60 procent.

Ale to jeszcze nie wszystko: wyczerpuje się stara niecka puławskiego wysypiska, w związku z czym Zakład Usług Komunalnych wkrótce zacznie korzystać z nowej, mniejszej. Jak tłumaczy Tomasz Wadas, prezes spółki, bez wywożenia części odpadów na inne składowiska, nowa niecka wystarczyłaby na zaledwie 4 lata. ZUK nie chcąc do tego dopuścić, zamierza wywozić część śmieci na inne składowiska (poza miasto), co w przypadku tego akurat oferenta odbije się w kosztach transportu.

Warto dodać, że z podobnymi kłopotami borykają się również inne samorządy oraz obsługujące je spółki. Dla przykładu, w kwietniu tego roku opłaty za odbiór śmieci znacząco podwyższył Dęblin. Stawki wzrosły tam o sto procent, do 20 zł i 40 zł za osobę miesięcznie. W Zamościu samorząd przymierza się do podniesienia cen do nawet 22 zł i 44 zł.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 52

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Trzeźwy umysł / 29 października 2019 r. o 09:03
Niezależni od maja jeszcze śpią? No jedziemy:  "to efekt wieloletnich zaniedbań poprzedniego prezydenta" :))))
 O Marcinek rycerz Pisu w natarciu. :D Podwyżki dopiero się zaczną, taka to dobra rozdawnicza zmiana. :D Kupili sobie głosy, a teraz głupi narodzie Wydrą Wam te pieniądze z nawiązką. :D
Avatar
Konan / 29 października 2019 r. o 12:43
Najniższe stawki  za odbiór śmieci są w Białymstoku (5 i 11 zł) . Stawki te nie zmieniły się od czterech lat i wynoszą 5 i 11 zł. Wszystko dzięki inwestycji w spalarnię, która przekształca stałe odpady w energię cieplną. Dlaczego u nas Janusze biznesu nie pomyśleli o tym tylko zaczeli budować halę?
 Już to widzę jak pomnikowo- postępowi radni wyrażają pozwolenie na budowę spalarni i mniejsze rachunki. Za to w budowie i rozbiórce pomników są dobrzy. 
Avatar
i very gut / 29 października 2019 r. o 08:27
Ola / 16 minut temu A czemu na wsiach gminy Pulawy jest tylko 12 zl za osobe.co tam sa inne smieci?przeciez trzeba tam dojechac a to dalej niz po miescie i u nas 18 zl.od osoby. Bo tam ludzie dokładnie segregują, co 2 miesiące na zmianę są zabierane szkło z popiołem/trawą a gabarytowe i elektro raz w roku.Natomiast w mieście wyjdź sobie przed blok do śmietnika to zobaczysz różnicę.
Avatar
No to koniec dobrobytu / 29 października 2019 r. o 08:24
Niezależni od maja jeszcze śpią? No jedziemy:  "to efekt wieloletnich zaniedbań poprzedniego prezydenta" :))))
 Oj trollu nie uda Ci się ta sztuczka, wzrost cen to pokłosie obietnic wyborczych PiS, teraz to dopiero będą podwyżki wszystkiego, łącznie z pieczywem, nabiałem itd... Maj nie ma tu nic do pomysłów rządu, a ktoś za te wszystkie programy socjalne będzie musiał zapłacić, a kto jak nie naiwny suweren. 
Avatar
koko / 29 października 2019 r. o 13:38
Spalarni nie można wybudować, bo większe zapotrzebowanie jest m.in. na pomniki.
Avatar
Czapl / 29 października 2019 r. o 10:16
No i to jest totalne zaniedbanie i nieodpowiedzialność poprzedniego prezydenta Puław. zaczął budowę horrendalnie drogiej hali sportowej (komu to potrzebne- budżet na 10 pękł i mamy ponad 110mln długu), zamiast zrobić spalarnie śmieci, która załatwia dwie sprawy: zwiększenie żywotności wysypiska do kilkunastu lat + produkcja ciepła i uniezależnienie się cieplne od drogiego monopolisty zakładów azotowych = mniejsze opłaty za ogrzewanie dla mieszkańców. A tak nie dość, że zaraz będzie problem i nas śmieci zaleją to kasa za śmieci w górę, OPEC w górę itp. A teraz problem bo miasto się wypompowało na coś co nie jest niezbędne i może za dwie kadencje sie odkuje...
No i to jest totalne zaniedbanie i nieodpowiedzialność poprzedniego prezydenta Puław. zaczął budowę horrendalnie drogiej hali sportowej (komu to potrzebne- budżet na 10 pękł i mamy ponad 110mln długu), zamiast zrobić spalarnie śmieci, która załatwia dwie sprawy: zwiększenie żywotności wysypiska do kilkunastu lat + produkcja ciepła i uniezależnienie się cieplne od drogiego monopolisty zakładów azotowych = mniejsze opłaty za ogrzewanie dla mieszkańców. A tak nie dość, że zaraz będzie problem i nas śmieci zaleją to kasa za śmieci w górę, OPEC... rozwiń
Avatar
Gość / 29 października 2019 r. o 08:40
Na wsiach odbierają tylko raz w miesiącu, więc jest parę groszy taniej.........
Avatar
Gość / 29 października 2019 r. o 09:55
Dlaczego wzrasta i co to jest opłata marszałkowska?
Avatar
Gość / 29 października 2019 r. o 09:36
Dzięki "dobra" zmiano.
Avatar
POławianka / 30 października 2019 r. o 08:43
Rządy PiS przy urnach się podobały? To teraz nie płakać tylko płacić, płacić, płacić i zaciskać pasa. A kryzys nieuchronnie kroczy...... Sami chcieliście, no to macie. 
Avatar
Gość / 30 października 2019 r. o 20:24
Może jednak wstrzymają bo za kilka miesięcy trzeba głosować na prezydenta uległego........ dooopa
Avatar
POławianka / 30 października 2019 r. o 08:43
Rządy PiS przy urnach się podobały? To teraz nie płakać tylko płacić, płacić, płacić i zaciskać pasa. A kryzys nieuchronnie kroczy...... Sami chcieliście, no to macie. 
Avatar
ko / 30 października 2019 r. o 07:12
Budowa spalarni jest w planach, bo nasze wysypisko wystarczy maksymalnie na 3-4 lata, więc jako alternatywa o czym mówiono na komisji jest budowa spalarni. Dlaczego nie myślano o tym wcześniej, to już sami sobie odpowiedzcie i tak to są wieloletnie zaniedbania, bo teraz na predce trzeba szukać rozwiązania, by miasta zamiast Wisły nie zalały tony śmieci.
 Bo ceny w Polsce nie mogą zmieniać się i rosnąć, jak na zachodzie o dolnych parę procent, tylko od razu o min. 50-100%.
Avatar
Gość / 30 października 2019 r. o 06:08
Płacę rosną o 40%???? K....... WA NIE!!!! ALE KOSZTY TAK!!!! K... wa.... Jak traktujecie naród rządzie....?! Co to ma k... wa być?!!
Avatar
Gość / 29 października 2019 r. o 22:37
Ojojoj, a taki Maj był bohater, prawie Janosik, a tu drożyzna w mieście idzie. Ciekawe co z podatkami np. od nieruchomości będzie?
Avatar
Patryk / 29 października 2019 r. o 22:12
Tak a ja uważam, powinni mi za te śmieci jeszcze płacić największą kasa jest z recyklingu śmieci ludzie w pl tego nie rozumieją powinni otwierać zakłady recyklingowe i produkować również z tego badziewia gaz do samochodów ale lepiej wpiepszac kasę złodziejom do kieszeni do puki to się nie zmieni będzie tu dziadostwo. Tępi Ci ludzie jak druty i i dają się robić...Dno
Avatar
Gość / 29 października 2019 r. o 21:27
i co teraz z obiecanymi obniżkami danin i opłat poprzez ich niepodwyższanie?
Avatar
Adi / 29 października 2019 r. o 21:23
Zdrożeć mogą tylko usługi nic wiecej ponieważ jeśli chodzi o spożywke mamy od dawna zachodnie ceny także tu pola manewru do wzrostów nie będzie nawet jesli najniższa bedzie 4000zl.
Avatar
gość / 29 października 2019 r. o 21:14
kretyni czytajcie ze zrozumieniem, wpływ na wzrost opłat za śmieci będzie miał także koszt ich zagospodarowania. Tutaj do głosu dochodzi opłata marszałkowska, czyli rodzaj podatku jaki (w związku z unijnym prawem) muszą ponosić firmy korzystające ze składowisk. Ten rodzaj ekologicznej daniny w przyszłym roku wzrośnie z obecnych 170 zł do 270 zł za każdą tonę śmieci, jaka trafi na wysypisko. To wzrost o prawie 60 procent. PO co nam ta UNIA w takim razie, to są jej plusy.
Avatar
/ 29 października 2019 r. o 21:07
No i to jest totalne zaniedbanie i nieodpowiedzialność poprzedniego prezydenta Puław. zaczął budowę horrendalnie drogiej hali sportowej (komu to potrzebne- budżet na 10 pękł i mamy ponad 110mln długu),  zamiast zrobić spalarnie śmieci, która załatwia dwie sprawy:  zwiększenie żywotności wysypiska do kilkunastu lat + produkcja ciepła i uniezależnienie się cieplne od drogiego monopolisty zakładów azotowych = mniejsze opłaty za ogrzewanie dla mieszkańców. A tak nie dość, że zaraz będzie problem i nas śmieci zaleją to kasa za śmieci w górę, OPEC w górę itp. A teraz problem bo miasto się wypompowało na coś co nie jest niezbędne i może za dwie kadencje sie odkuje...
Nie łżyj trollu!!! Decyzję o budowie hali podjęli w poprzedniej kadencji radni pisu radny Maj i PSPP pod naciskiem stojących nad nimi zawodników ręcznych. A o budowie spalarni to Ty nie masz bladego pojęcia
Nie łżyj trollu!!! Decyzję o budowie hali podjęli w poprzedniej kadencji radni pisu radny Maj i PSPP pod naciskiem stojących nad nimi zawodników ręcznych. A o budowie spalarni to Ty nie masz bladego pojęcia rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 52

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Marek Saganowski (Motor): Na baraż potrzebujemy graczy, którzy trzymają ciśnienie

Marek Saganowski (Motor): Na baraż potrzebujemy graczy, którzy trzymają ciśnienie

Po niedzielnej porażce w Puławach (0:3) Motor przystąpi do baraży o awans dopiero z piątego miejsca i zagra w Suwałkach z Wigrami. Jak spotkanie z Wisłą oceniają trenerzy obu ekip?

Start Krasnystaw – Lublinianka 0:0. Pięć dni i cztery zgubione punkty

Start Krasnystaw – Lublinianka 0:0. Pięć dni i cztery zgubione punkty

Jeszcze tydzień temu przewaga Lublinianki nad drugą w tabeli Świdniczanką wynosiła osiem punktów. Podopieczni Roberta Chmury w niedzielę zanotowali jednak drugi, bezbramkowy remis z rzędu. Tym razem na wyjeździe ze Startem Krasnystaw. A jeżeli klub ze Świdnika pokona wieczorem Opolanina, to zbliży się do lidera na cztery „oczka”.

Wisła Puławy – Motor Lublin 3:0. Katastrofa na koniec sezonu i wyjazd do Suwałk w pierwszym barażu

Wisła Puławy – Motor Lublin 3:0. Katastrofa na koniec sezonu i wyjazd do Suwałk w pierwszym barażu

Piłkarze Marka Saganowskiego w końcówce sezonu mocno skomplikowali sobie życie. W przedostatniej kolejce tylko zremisowali u siebie z Radunią Stężyca. A w ostatniej polegli w Puławach aż 0:3. A to oznacza, że zakończyli rozgrywki dopiero na piątym miejscu w tabeli. Efekt? W środę będą musieli pojechać do Suwałk na pierwszy mecz barażowy o awans z Wigrami. A trzeba dodać, że kilka tygodni temu Motor przegrał tam 2:3.

Młoda kapusta na widelcu. Najlepsze przepisy

Młoda kapusta na widelcu. Najlepsze przepisy

Nie ma lepszej rzeczy pod koniec maja niż młoda, zasmażana kapusta z koperkiem. Najlepsza jest z młodymi kartoflami, ale można ją także podać do schabowego czy mielonego. Co jeszcze można ugotować z młodej kapusty? Oto nasze inspiracje.

Kraśnik. Chciał wyjechać za granicę. A trafił za kraty

Kraśnik. Chciał wyjechać za granicę. A trafił za kraty

Pół roku powinien siedzieć w więzieniu za narkotyki. 31-latek z Kraśnika, który planował wyjechać z Polski będzie musiał odłożyć w czasie swoje plany.

Rozbite audi i zniszczone ogrodzenie. 39-latek: Wypiłem tylko jedno piwo
zdjęcia
galeria

Rozbite audi i zniszczone ogrodzenie. 39-latek: Wypiłem tylko jedno piwo

Na ogrodzeniu posesji zakończył jazdę 39-letni kierowca audi. Do zdarzenia doszło przedwczoraj na terenie powiatu radzyńskiego. Kierowca dość pokrętnie tłumaczył policjantom swoje zachowanie.

Prymas Polski: Rosjanie chcą wypalić ogniem wszystko, co jest na Ukrainie
film

Prymas Polski: Rosjanie chcą wypalić ogniem wszystko, co jest na Ukrainie

Warszawa. – Gdy trwa wojna Dawida z Goliatem trzeba stanąć po stronie słabszego – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Razem z prymasem Polski abp. Wojciechem Polakiem i metropolitą lubelskim abp. Stanisławem Budzikiem we wtorek (17.05) pojechali na Ukrainę.

Stare-nowe zabytki w Górecku Kościelnym przyciągną turystów?

Stare-nowe zabytki w Górecku Kościelnym przyciągną turystów?

Obraz z głównego ołtarza do rejestru się "nie załapał", ale już te z bocznych z Matką Boską, św. Franciszkiem i św. Barbarą, tak. Na oficjalnej liście zabytków znalazło się jeszcze kilka elementów kościoła pw. św. Stanisława Biskupa w Górecku Kościelnym.

Omega Stary Zamość – Sparta Łabunie 4:1. Kamień spadł im z serca

Omega Stary Zamość – Sparta Łabunie 4:1. Kamień spadł im z serca

Omega Stary Zamość wróciła na zwycięską ścieżkę. Po zeszłotygodniowej porażce na wyjeździe z Olimpią Miączyn zawodnicy trenera Pawła Lewandowskiego uporali się ze znajdującą się na dole ligowej tabeli Spartą Łabunie

Bus uderzył w przepust. Nieprzytomna 22-latka przewieziona do szpitala
zdjęcia
galeria

Bus uderzył w przepust. Nieprzytomna 22-latka przewieziona do szpitala

Policjanci ustalają szczegóły wypadku, do którego doszło wczoraj w miejscowości Zaburze (powiat zamojski). W ciężkim stanie została przetransportowana do szpitala 22-letnia pasażerka.

Poniatowa. Wakacyjne zmiany nad miejską wodą

Poniatowa. Wakacyjne zmiany nad miejską wodą

Klapki i kąpielówki - od 25 czerwca. W późniejszym terminie wieczór przy świecach na pomoście nad wodą. Tak się zmienia miejskie kąpielisko i sam zalew. Miasto bez zabytków chce kusić turystów.

Przegraliśmy po głupim błędzie czyli opinie po meczu Górnika Łęczna z Jagiellonią Białystok

Przegraliśmy po głupim błędzie czyli opinie po meczu Górnika Łęczna z Jagiellonią Białystok

Górnikowi Łęczna nie udało się pożegnać PKO BP Ekstraklasy zwycięstwem. Łęcznianie w ostatniej kolejce przegrali 0:1 z Jagiellonią Białystok. Jak sobotnie spotkanie podsumowali trenerzy obu klubów?

Kończy się przebudowa Rynku. Władze Włodawy liczą na wizytę prezydenta Andrzeja Dudy

Kończy się przebudowa Rynku. Władze Włodawy liczą na wizytę prezydenta Andrzeja Dudy

Dobiegają końca prace przy rewitalizacji włodawskiego rynku. W tym tygodniu wykonano próby oświetlenia elewacji Czworoboku i okolicznej zieleni. Oficjalne otwarcie zaplanowano na lipiec, a władze miasta liczą, że weźmie w nich udział prezydent Andrzej Duda.

Jak pogoda będzie w najbliższych dniach?
film

Jak pogoda będzie w najbliższych dniach?

Pogoda ustabilizuje się na krótko na przełomie tygodnia. Burze ponownie będą pojawiać się nad Polską od wtorku. Spodziewamy się również niebezpiecznie silnych porywów wiatru. W ciągu kolejnych dni nad kraj będzie naprzemiennie napływać chłodne i ciepłe powietrze.

Krzysztof Cugowski i jego "Panaceum". Kiedy będzie płyta?
film

Krzysztof Cugowski i jego "Panaceum". Kiedy będzie płyta?

Kilka dni temu ukazała się najnowsza piosenka Krzysztofa Cugowskiego "Panaceum", która zapowiada kolejną płytę muzyka. Na kiedy zapowiadana jest jej premiera? Czy nowy singiel wpisuje się stylistycznie w cały nadchodzący album? Na scenie programu muzyk wraz z zespołem wykonali utwór.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium