Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

24 czerwca 2022 r.
14:40

Toksyczna mgła w środku miasta. "W mieszkaniu zrobiło się biało"

9 5 A A

W Puławach trwa odkomarzanie. Firma odpowiadająca za ten proces używa w tym cel dużej mocy zamgławiaczy na samochodach. Część mieszkańców nie zdążyła zamknąć okien i mgła z trucizną na komary dostała się do ich mieszkań. – Nie ma powodów do obaw – zapewnia przedsiębiorstwo.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Odkomarzanie to proces, który miasto powtarza każdego roku. W innym przypadku liczba meszek i komarów byłaby tak wysoka, że utrudniałaby normalne funkcjonowanie, zwłaszcza na terenach zielonych. Pytanie, czy opryski są bezpieczne dla ludzi i co w sytuacji, gdy część z nich dostanie się do mieszkania. Taki przypadek zdarzył się na osiedlu Norwida w Puławach.

– Człowiek spokojnie odpoczywa w domu po ciężkim dniu pracy, przy otwartych oknach, a tu w mieszkaniu zrobiło się biało od tej śmierdzącej mgły. To była chwila. Okazało się, że wieczorem, pod moimi oknami, wykonywano jakieś opryski. Nie było żadnego ogłoszenia, czy komunikatu o tym, by zamknąć wcześniej okna i nie wdychać tego dymu – skarży się pan Piotr.

Puławianin mieszka niedaleko Miejskiego Przedszkola nr 8. Otoczenie ten placówki znalazło się na liście około 50 lokalizacji, które urzędnicy przeznaczyli w tym roku do pryskania przeciw komarom.

– Nie ma powodu do obaw, bo ta mgła w większości składa się z wody. Liczba toksyn oraz nośnika jest minimalna. Wyliczona tak, by oddziaływać na owady, a nie na człowieka. Nie znaczy to jednak, że wdychanie oparów tego rodzaju jest zdrowe. Należy ich unikać, a jeśli opar dostanie się do mieszkania, zalecałbym jego wywietrzenie. Chciałbym jednak podkreślić, że w ciągu 30 lat pracy w tym zawodzie nie spotkałem się z żadnym przypadkiem zatrucia z tego powodu – tłumaczy Jacek Dziedzic, właściciel Zakładu Dezynfekcji i Deratyzacji, który wykonywał opryski.

Według przedsiębiorcy, powodów do nadmiernych obaw o potencjalne zatrucie w związku z wdychaniem toksycznych oparów zawierających m.in. glikol, glicerynę i permetrynę, mieć nie powinniśmy, ale dla własnego bezpieczeństwa, w trakcie oprysków okna warto wcześniej zamknąć. Gorzej, gdy o planowanym odkomarzaniu dowiemy się za późno. O to, by tak się nie stało, starają się dbać puławscy urzędnicy.

– Informacje na temat planowanych oprysków umieściliśmy w Internecie, więc mieszkańcy miasta mogli się z nimi zapoznać – mówi Sylwia Żądełek, kierownik Wydziału Ochrony Środowiska w puławskim Ratuszu.

A jeśli ktoś internetu nie używa? W tej sytuacji urzędnicy przypominają, że obowiązek powiadomienia zarządców poszczególnych nieruchomości o planowanych opryskach spoczywa na wykonawcy prac. Problem w tym, że mgła "nie widzi" granic działek. Firma zatem informuje właściciela przedszkola, którego teren opryskuje (czyli urzędników Ratusza), ale już mieszkańcy okolicznych bloków ostrzeżeń na ogół nie dostają.

Odkomarzania trudno jednak nie zauważyć. Silniki zamgławiaczy o dużej wydajności w trakcie nagrzewania mogą powodować hałas o sile nawet 100 decybeli. To dość skuteczne ostrzeżenie, a z drugiej kolejny powód do narzekań ze strony mieszkańców. W sieci pojawiają się nawet prześmiewcze komentarze sugerujące, że urządzenia zabijają komary wysokim natężeniem fal dźwiękowych.

W Puławach proces odkomarzania, na obecnie prowadzonym etapie, ma zakończyć się już niebawem. Większość terenów, które pozostały do opryskania, jak okolice Wisły, osiedla Kołłątaja, czy Pałacu Marynki, odkomarzanie przejdzie w nocy z piątku na sobotę. Objętych zostanie nim proces większość terenów zielonych położonych na terenie miasta.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
janKt / 1 lipca 2022 r. o 22:03
Brawa dla lokalnych urzędników. Wreszcie zorganizowano odkomarzanie z prawdziwego zdarzenia. Widać że firma realizująca zadanie podeszła do niego profesjonalnie i bez oszczędności. Komentarze Pana Izydora skwituje krótko. Gdzie zatrute koty gdzie zatrute rybki ? Panie Izydorze więcej optymizmu mniej wylewania jadu. Jad zabija. Cieszy mnie fakt , że trawniki są wolne od kleszczy, a moim dzieciom nie grozi bolerioza. Pełne uznanie dla firmy za rozmach zabiegu.
Avatar
Bogumil / 27 czerwca 2022 r. o 11:03
Po co straszyć mieszkańców i doszukiwać się niskich pobudek takiego działania.  Urzędnicy miejscy zlecają opryski na insekty dla nas i w trosce o nasze dzieci. Szkoda, że ktoś nie doczytał lub nie dosłyszał. Wątpliwą to przyjemność gdy co rusz atakowani jesteśmy przez komary czy kleszcze.  Przed laty spędzałem urlop w Izraelu,  jak ja im zazdrościłem, że robią opryski na komary i spokojnie można odpoczywać. Dzisiaj my też mamy takie możliwości. Gratulacje dla urzędników. Fajnie, że są firmy z profesjonalnym sprzętem.  Zazdrośnik   bo mnie jeszcze gryzą.
Po co straszyć mieszkańców i doszukiwać się niskich pobudek takiego działania.  Urzędnicy miejscy zlecają opryski na insekty dla nas i w trosce o nasze dzieci. Szkoda, że ktoś nie doczytał lub nie dosłyszał. Wątpliwą to przyjemność gdy co rusz atakowani jesteśmy przez komary czy kleszcze.  Przed laty spędzałem urlop w Izraelu,  jak ja im zazdrościłem, że robią opryski na komary i spokojnie można odpoczywać. Dzisiaj my też mamy takie możliwości. Gratulacje dla urzędników. Fajnie, że są firmy z profesjonalnym sprzętem.  Zazdrośnik   bo mnie j... rozwiń
Avatar
Izydor / 27 czerwca 2022 r. o 01:46
Fotka tej mgły fajna jako dowód dla prokuratora, w normalnym świecie skończyło by się na wielomilionowych odszkodowaniach, za każdy przypadek, ale to nie jest jak widać ,,normalny świat" i ludzie.
Avatar
Izydor / 27 czerwca 2022 r. o 01:43
Jak ten Człek sobie wyobraża przewietrzenie mieszkania, przez otwarcie okna i wpuszczenie więcej tej trutki aż do zagazowania dzieci i kobiet w ciąży?? Albo coś tam z głową bardzzzzo mocno u Kogoś nie tak, bo nie wierzę że to świadome gazowanie ludzi, co też nie można wykluczyć? NIE CHCĘ STRASZYĆ ale...Tu można pobrać z pierwszego lepszego sklepu Kartę Charakterystyki tego Środka np z adresu ***pryskaj.pl/pl/p/file/19c6e32894b1eeb7b06e2ef951c2dd89/FORTECA-karta-charakterystyki.pdf
Avatar
Izydor / 27 czerwca 2022 r. o 01:23
Po co ogłaszać? ,,Permetryna..Jest wysoce toksyczna dla organizmów wodnych[4] i kotów. " tyle z encyklopedii. Jak tam rybki,.. a kotki??? Kiedyś inny środek na literę C tlumaczono, że jest dobry na odwszawianie i stoswano zamiast kąpieli.. tylko ludziom trochę szkodził..Zdaje się, że trucie masowe np koów podpada pod paragraf k.k.?
Avatar
janKt / 1 lipca 2022 r. o 22:03
Brawa dla lokalnych urzędników. Wreszcie zorganizowano odkomarzanie z prawdziwego zdarzenia. Widać że firma realizująca zadanie podeszła do niego profesjonalnie i bez oszczędności. Komentarze Pana Izydora skwituje krótko. Gdzie zatrute koty gdzie zatrute rybki ? Panie Izydorze więcej optymizmu mniej wylewania jadu. Jad zabija. Cieszy mnie fakt , że trawniki są wolne od kleszczy, a moim dzieciom nie grozi bolerioza. Pełne uznanie dla firmy za rozmach zabiegu.
Avatar
Bogumil / 27 czerwca 2022 r. o 11:03
Po co straszyć mieszkańców i doszukiwać się niskich pobudek takiego działania.  Urzędnicy miejscy zlecają opryski na insekty dla nas i w trosce o nasze dzieci. Szkoda, że ktoś nie doczytał lub nie dosłyszał. Wątpliwą to przyjemność gdy co rusz atakowani jesteśmy przez komary czy kleszcze.  Przed laty spędzałem urlop w Izraelu,  jak ja im zazdrościłem, że robią opryski na komary i spokojnie można odpoczywać. Dzisiaj my też mamy takie możliwości. Gratulacje dla urzędników. Fajnie, że są firmy z profesjonalnym sprzętem.  Zazdrośnik   bo mnie jeszcze gryzą.
Po co straszyć mieszkańców i doszukiwać się niskich pobudek takiego działania.  Urzędnicy miejscy zlecają opryski na insekty dla nas i w trosce o nasze dzieci. Szkoda, że ktoś nie doczytał lub nie dosłyszał. Wątpliwą to przyjemność gdy co rusz atakowani jesteśmy przez komary czy kleszcze.  Przed laty spędzałem urlop w Izraelu,  jak ja im zazdrościłem, że robią opryski na komary i spokojnie można odpoczywać. Dzisiaj my też mamy takie możliwości. Gratulacje dla urzędników. Fajnie, że są firmy z profesjonalnym sprzętem.  Zazdrośnik   bo mnie j... rozwiń
Avatar
Izydor / 27 czerwca 2022 r. o 01:46
Fotka tej mgły fajna jako dowód dla prokuratora, w normalnym świecie skończyło by się na wielomilionowych odszkodowaniach, za każdy przypadek, ale to nie jest jak widać ,,normalny świat" i ludzie.
Avatar
Izydor / 27 czerwca 2022 r. o 01:43
Jak ten Człek sobie wyobraża przewietrzenie mieszkania, przez otwarcie okna i wpuszczenie więcej tej trutki aż do zagazowania dzieci i kobiet w ciąży?? Albo coś tam z głową bardzzzzo mocno u Kogoś nie tak, bo nie wierzę że to świadome gazowanie ludzi, co też nie można wykluczyć? NIE CHCĘ STRASZYĆ ale...Tu można pobrać z pierwszego lepszego sklepu Kartę Charakterystyki tego Środka np z adresu ***pryskaj.pl/pl/p/file/19c6e32894b1eeb7b06e2ef951c2dd89/FORTECA-karta-charakterystyki.pdf
Avatar
Izydor / 27 czerwca 2022 r. o 01:23
Po co ogłaszać? ,,Permetryna..Jest wysoce toksyczna dla organizmów wodnych[4] i kotów. " tyle z encyklopedii. Jak tam rybki,.. a kotki??? Kiedyś inny środek na literę C tlumaczono, że jest dobry na odwszawianie i stoswano zamiast kąpieli.. tylko ludziom trochę szkodził..Zdaje się, że trucie masowe np koów podpada pod paragraf k.k.?
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Urzędnicy sprawdzą kamieniarzy. Ale nie zrobią tego z zaskoczenia

Lublin: Urzędnicy sprawdzą kamieniarzy. Ale nie zrobią tego z zaskoczenia

Na koniec sierpnia zaplanowano pomiar hałasu przy zakładzie kamieniarskim spędzającym sen z powiek sąsiadom. Kontrola ma wykazać, czy zakład działa za głośno, ale nie odbędzie się z zaskoczenia. Urząd tłumaczy, że nie może działać bez zapowiedzi.

Plenerowe kino w Nałęczowie: "Urwis" i "Slumdog"
12 sierpnia 2022, 20:30

Plenerowe kino w Nałęczowie: "Urwis" i "Slumdog"

W najbliższy weekend odbędą się kolejne pokazy kina plenerowego w Nałęczowie. W dniach 12-13 sierpnia o godz. 20.30 na placu przed UM w Nałęczowie (ul. Lipowa 3) będzie można zobaczyć filmy "Urwis" i "Slumdog".

Pociągiem do Lublina dotrzemy w błogiej ciszy. Co to oznacza?

Pociągiem do Lublina dotrzemy w błogiej ciszy. Co to oznacza?

Od 4 września na polskich torach przybędzie pociągów, w których wyznaczona jest strefa ciszy. Wśród nich będą też składy kursujące do Lublina. Zapowiedziała to oficjalnie spółka PKP Intercity obsługująca większość polskich połączeń dalekobieżnych

Kibice w Świdniku będą mogli zobaczyć zespoły z PlusLigi

Kibice w Świdniku będą mogli zobaczyć zespoły z PlusLigi

W pierwszy weekend września – 3 i 4 – zostanie rozegrany silnie obsadzony Memoriał Tragicznie Zmarłych Siatkarzy Avii Świdnik

Kolejne atrakcje na Centralnym Placu Zabaw
14 sierpnia 2022, 12:00

Kolejne atrakcje na Centralnym Placu Zabaw

W niedzielę, 14 sierpnia, wystartują kolejne warsztaty w ramach Centralnego Placu Zabaw. W nadchodzącym tygodniu organizatorzy szykują wiele atrakcji.

Będzie nowy dyrektor pogotowia w Lublinie.  "Pewniakiem" zaufany człowiek marszałka
Tylko u nas

Będzie nowy dyrektor pogotowia w Lublinie. "Pewniakiem" zaufany człowiek marszałka

Szykuje się zmiana dyrektora Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Lublinie. Następca odchodzącego na emeryturę Zdzisława Kuleszy ma zostać wyłoniony w drodze konkursu, ale w Urzędzie Marszałkowskim można już usłyszeć o mocnej kandydaturze do objęcia tej funkcji.

Kreml manipuluje nie tylko w Rosji. Jak to robi za granicą?
Reportaż Uwagi! TVN
film

Kreml manipuluje nie tylko w Rosji. Jak to robi za granicą?

Kreml od lat, za pomocą kanału Russia Today, fabryk trolli oraz influencerów, manipuluje zagraniczną opinią publiczną. Jak to robi? W dzisiejszej Uwadze! reportaż w cyklu „Tu mówi Moskwa”.

Milionerów w Lubelskiem przybywa. Jeden miał do zapłacenia 15,6 mln zł podatku

Milionerów w Lubelskiem przybywa. Jeden miał do zapłacenia 15,6 mln zł podatku

Mimo pandemicznego roku w Lubelskim przybyło milionerów. Z naszych zeznań wynika też, że dużo więcej zapłaciliśmy podatków, byliśmy też bardziej hojni i bardzo, ale to bardzo polubiliśmy ulgę, dzięki której możemy zaoszczędzić na wymianie okien, drzwi, czy pieca.

Kiedy pojedziemy nowym mostem na Wieprzu?

Kiedy pojedziemy nowym mostem na Wieprzu?

Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 801 w Dęblinie zbliża się do końca. Jej otwarcie przewidziane jest na wiosnę przyszłego roku. W planach jest również budowa nowego mostu na Wieprzu w Borowej oraz rozbiórka istniejącej przeprawy.

Kino Perła: "Pianista"
12 sierpnia 2022, 21:00

Kino Perła: "Pianista"

Słynny film Romana Polańskiego, "Pianista", będzie można zobaczyć na początek kolejnego weekendu w Kinie Perła (ul. Bernardyńska 15).

Misja Dubaj za miliony złotych. Efekty znikome, nagrody urzędnikom wypłacone
Pierwsza strona dziennika
galeria

Misja Dubaj za miliony złotych. Efekty znikome, nagrody urzędnikom wypłacone

Ponad 2,2 mln złotych kosztowała prezentacja naszego regionu podczas tygodnia lubelskiego na Expo 2020 w Dubaju. Mimo braku wymiernych gospodarczych efektów tej misji, 13 pracowników Urzędu Marszałkowskiego otrzymało nagrody uznaniowe.

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 8 sierpnia 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 8 sierpnia 2022 r.

Motor Lublin rozbił u siebie Moje Bermudy Stal Gorzów. O medale powalczy z pozycji lidera

Motor Lublin rozbił u siebie Moje Bermudy Stal Gorzów. O medale powalczy z pozycji lidera

Motor Lublin zakończył rundę zasadniczą efektownym zwycięstwem na własnym torze. W niedzielę podopieczni duetu Maciej Kuciapa-Jacek Ziółkowski rozbili Moje Bermudy Stal Gorzów 59:31, a w dwumeczu 105:75. „Koziołki” przystąpią do play-off z pozycji lidera stawki

Olivier już jest gotowy. Teraz czas, żeby dla niego zagrać w Hrubieszowie

Olivier już jest gotowy. Teraz czas, żeby dla niego zagrać w Hrubieszowie

Jeden turnus rehabilitacyjny to minimum 3 tys. zł. Fotelik samochodowy dla niepełnosprawnego dziecka – 6 tys., wypożyczenie urządzenia, które spionizuje chłopca – drugie tyle. A jeszcze koszty dojazdów na zajęcia, dodatkowe lekcje... Wydatków jest mnóstwo. Ale dzięki piłkarskiej imprezie, rodzicom Oliviera będzie choć trochę łatwiej.

Piker Open Summer Jumping Cup. Czyli świetna zabawa na koniach
zdjęcia
galeria

Piker Open Summer Jumping Cup. Czyli świetna zabawa na koniach

W weekend odbyły się zawody jeździeckie, które były pierwszym etapem zmagań. Piker Open Summer Jumping Cup.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!